De Olympische Dag slaagde ondanks matige sport Harting versloeg Slijkhuis op de 1500 meter Onbevredigende voetbalzege van Bondselital op Degerfors Hans Dekkers wieler kampioen op de weg MAANDAG 18 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 DE „OLYMPISCHE DAG" TE AM STERDAM. Op de bovenste foto: Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix op de ere-tribune tijdens het spelen van het „Wilhel mus". Middelste foto: de finish van de wedstrijd 200 meter hardlopen voor heren, welke gewonnen werd door J. Lammers in de tijd van 22.2 sec. Onderste foto: Het nummer 100 meter hardlopen dames, dat gewon nen werd door mevrouw Fanny- Koen (uiterst links) in de tijd van 12.2 sec. voor mej. P. Brouwer en mevr. X Stad-de Jong, die resp. tweede en derde werden. ^IET DE VOETBALWEDSTRIJD, waarin een Nederlands bondsteam de Zweedse hoofdklasseploeg- Degerfors met 21 versloeg, werd gister middag in het Olympisch Stadion het hoogtepunt van de 12de Olympi sche dag, doch de 1500 meter wedstrijd, waarin de A A.C.'er Harting voor de verrassing van de dag zorgde door zowel Slijkhuis als de Brit Eyre in de prachtige tijd van 3 min. 52.6 sec. achter zich te laten. Het 55.000-kop- pige publiek, onder wie zich op de ere-tribune koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix, minister-president Drees en burgemeester Arn. d'Ailly van Amsterdam bevonden, rees in ht zonovergoten stadion over. eind. toen Slijkhuis te laat zijn achtervolging inzette op de na de start meteen al weggevluchte Harting die zijn voorsprong van bijna 30 m. weliswaar ten dele moest prijs geven, maar die met inspanning van al zijn krachten toch als eerste de eindstreep passeerde. Slijkhuis maakte echter weer een tactische fout. Hij was er kennelijk op gebrand de Brit Eyre achter zich te laten en zag daarbij de gevaarlij ke Hans Harting over het hoofd. Hoe dat overigens mogelijk was, blijft een raadsel, want Harting liep constant 20 meter voor hem. Vertrouwende op zijn eindsprint bepaalde Slijkhuis er zich toe steeds omkijkend, Eyre ach ter zich te houden en zelfs bij het in gaan van de laatste ronde, dus na 1100 meter, scheen hij zich weinig om de voorsprong van Harting te bekom meren. Die legde er toen nog een schepje op en liep zowaar tot bijna 30 meter uit. Eerst 200 meter voor de finish veerde Slijkhuis weg. Te laat. Harting bereikte met inspanning van al zijn krachten het eerst de eindstreep. Hoewel Slijkhuis er nog bijna in geslaagd was hem in te lo pen. Met 3 min 52.6 sec. noteerde de A.A.C.'er een prachtige tijd- Voor Slijkhuis, die na de teleurstellingen in Amerika en Scandinavië, zeker op een succes gebrand was, een ge voelige tegenvaller. Een tweede hoogtepunt werd ge vormd door J. Rijks Jzn., die een ovatie van het dankbare publiek kreeg, toen hij als negende rijder bij het hippisch festijn op zijn paard „Master" zijn meesterschap toonde en de moeilijke rit over de glanzende grasmat met zijn 14 hindernissen feil loos en foutloos aflegde. Opzienbarende prestaties werden verder op deze „mooiste sportdag van het jaar'' niet geleverd. Natuurlijk won Fanny Blankers Koen de twee athletiek-nummers, waaraan zij deelnam, maar noch haar lopen, noch haar tijden waren, indien men haar capaciteiten in aanmerking neemt, zeer imponerend. Ze had 12.2 sec. nodig voor de 100 meter en 11.6 sec. voor de 80 m. horden. Maar al waren er dan geen dave rende prestaties, sportief bezien werd ook deze Olympische Dag een groot succes door de veelzfjdighid van het gebodene, door het warme zomerzon netje. door de snelle opeenvolging van de vele nummers en door de prettige sfeer en aanblik, die het bijna geheel uitverkochte stadion bood- Was het verleden jaar de blauwe kledij, die op de eivolle tribunes over heerste, dit jaar domineerde het wit. ME UW NEDERLANDS CLUBRECORD. In de 4 x 400 meter estafette in ternationaal. die door de Engelse ploeg met 3 m. 19 sec. werd gewon nen, vestigde de ploeg van A.A.C., die 2e werd. een nieuw Ned. clubre cord in de tijd van 3 min. 21 sec. Het oude record was gevestigd op 12 September 1938 door de Trekvogels uit Den Haag met een tijd van 3 min. 21.8 sec. De AA.C. ploeg die dit re cord dus met 0.8 sec. verbeterde be stond uit: Bakels, de Kroon, Nusse en Smidt. MASSALE TURNDEMONSTRATIE. Spectaculair, maar niet feilloos was de massale turndemonstratie, waar mede het sportfestijn precies om half twee werd begonnen. De hekken on der de Marathon-tribune werden ge opend en binnen stroomden 600 tur ners de turnsters ontbraken dit maal voorafgegaan door een 20-tal vlaggendragers, die zich om de gras mat opstelden. Als door de wind be wogen koren neigden de in het wit gestoken turners zich, om zich daar na weer op te richten, dan weer spreidden 600 paar armen of benen zich uit en gordden zich aaneen. Een kwartier lang genoot het publiek van deze menselijke en veelvormige waaier, waarna de turners afmar cheerden om plaats te maken voor de athleten. HET WIELRENNEN. Het grootste succes bij de wieler wedstrijden was voor Bontekoe, die in de finale van een sprintwedstrijd voor amateurs Schotman en Van Gel der achter zich liet en die bovendien 'tweede werd in een 6 km. lange klas- sementsrit. Deze laatste wedstrijd werd gewonnen door Kleefstra. De uitslagen waren: Sprint over 550 m. voor amateurs: Eerste serie: 1 Bontekoe 12 sec.; 2 Kleefstra: 3 Buchly. Tweede serie: 1 Schotman 12.4 sec.; 2 Geukens; 3 Rijnders- Derde serie: 1. Van Gelder 13 sec.; 2 Liene; 3 Muys. Finale: Bontekoe 12.2; 2. Schotman; 3 Van Gelder. Klassementswedstrijd over 6 km. amateurs: 1. Kleefstrat 7 pnt.; 2. Bon tekoe 6 pnt.; 3. Rijnders 6 pnt.; 4. Muys 6 pnt.; 5. Kooyman 5 punten. SPRINGCONCOURS FINALE. Tot slot van de cocktail van de Olympische sporten werd de ruiter sport aan het publiek gepresenteerd. In afwijking van het vorige jaar werd dimaal geen nationaal spring concours gehouden, maar een match tussen de vertegenwoordigende equi pes van de Federation Beige des Sports equestres en de Nederlandse Hippische Sportbond. Het was een kleurrijk beeld, toen de beide equi pes, elk bestaande uit vijf ruiters, zich in hun helrode jasjes en vlekkeloos witte rijbroeken in het door de zon ovei-goten stadion opstelden. Het Nederlandse team, bestaande uit ritm. b. d. J. J. Gruppelaar, A. Wolf W. G. H. Hendrickx. de jeugdi ge A. Timmer en J. Rijks, won deze wedstrijd werd hem voor deze prachtige pres tatie door het publiek gebracht. De snelste tijd werd gemaakt door A. Wolf met Starlight, di 88.4 sec. voor zich liet afdrukken. De enige ruiter, die de tijdslimiet overschreed was de Belg van Hoecke, doordat zijn paa-rd tweemaal weigerde te springen. Hierdoor werd voor hem 125 secon den genoteerd, hetgeen twee seconden boven de grens lag, wat hem in to taal nog een y2 strafpunt opleverde. De klassering vond plaats door het totaliseren van de fouten der drie best, geplaatste ruiters van iedere equipe. De resultaten waren: 1 J. Rijks (Rotterdam) met „Mas ter'' 0 fouten, 101,6 sec.; 2 Ritm. b.d. J. J. Gruppelaar (Ede) met „Roma- nichel' 4 fouten, 108 sec.; 3 A. Wolf. (Den Haag) met „Starlight" 8 fouten. 88,4 sec.; 4 J. Hofmann (België met „Orval" 8 fouten, 97.6 sec.; 5. R. Ne ve de Mevergnies (België) met „Sam ba"' 8 fouten, 104 sec.; 6. Van Hoecke (België) met „Audacieux" 9.5 fouten (waarvan y tijdfout) 125 sec.; 7 R. Moonens (België) m. „Dolly" 11 fou ten. 117,2 sec.; 8. W. J. Hendrickx (Grathem) met .Byjou" 12 fouten. 90.8 sec.; 9. A. Timmer (Den Haag) met „Zwarte Piet" 12 fouten, 99.2 sec.; 10 G. du Bois (België) met Bil- lericay", 12 fouten 120.2 sec. WIELRENNEN. VAN BREENEN WINT DE BENELUX-WEGWEDSTRIJD. De Benclux-wegwedstrijd voor amateurs over een afstand van 275 km., die Zaterdag werd georgani seerd door de Amsterdamse sport club „Olympia", is geëindigd in een overwinning van de Amsterdammer Van Breenen, die de Haarlemmer Peters en de Hilversummer Van Dijk in de sprint klopte. De tijd van Van Breenen was 6 uur 58 min. 59 sec. Het parcours liep van Breda via Antwerpen weer naar Breda en daarna naar Amsterdam Van de 111 renners, die aan de start kwamen, hebben er 70 hetzij opgegeven, hetzij door pech de strijd moeten staken. D.W.S. WINT VAN WILLEM II. Doelman Botermans van de Tilbur- genaren is voor de tweede maal ge passeerd. ZWEMMEN. KEYSER EN GEERTJE WIELEMA WINNEN 2 K.M. WEDSTRIJD VAN DE ROBBEN. Zaterdagmiddag organiseerde de Hilversumse zwemvereniging De Robben haar traditionele jaarlijkse 2 k.m.-wedstrijd op de Loosdrechtse plassen, waarbij start en finish bij „De Rietschans" in Nieuw Loos- arecht waren. Het aantal deelnemers was bijzonder groot, niet minder dan 200, reden waarom de deelne mers aan vrije slag en schoolslag af zonderlijk werden gestart. Bij de vrije slag heren werd de 19-jarige Robbenzwemmer Keyscr verrassend winnaar vóór Beyderwel- len, die in de snelle eindsprint van de Hilversummer juist geslagen werd. Dit is Keyser's eerste grote overwinning met de fraaie tijd van 29 min. 37,5 sec., waardoor hij plotseling ook een rol belooft te spelen in de 1500 meter bij de natio nale kampioenschappen. Geertje Wielema won bij de dames vrije slag in de goede tijd van 30 min. 1,0 sec. met 50 meter voor sprong op Annie Veldhuyzen, die op haar beurt weer 200 meter op do overige deelneemsters was uitgelo pen. De schoolslag heren was voor de Robbenzwemmer Hans Kelder in 32 min. 8 sec., voor zijn clubgenoot Joop van Daatselaar, die ruim 2 min. later aantikte, zelfs 7 seconden na Tonny Hom, die in prachtige stijl bij de dames in 34 min. 10.9 sec. won. Al was de voetbalwedstrijd weer de hoofdschotel, zij smaakte slecht. Qegerfors, de Zweedse hoofdklasser, stelde opnieuw teleur en het zelfde geld voor de. Nederlandse bonds ploeg, waaïin slechts enkele interna tionals waren opgesteld: Terlouw, Biesbrouck, Groeneveld en Snoeck. Geen van allen maakten veel indruk. Terlouw bracht het er uiteraard weer het beste af, maar ook hij speelde ze ker niet zijn beste wedstrijd. Bies brouck viel niet op en Snoeck en Groeneveld waren bepaald onvol doende. De K.N.V.B. had twee nieu we verdedigers geprobeerd: Brugge- man van Enschede Boys en Odenthal van Haarlem wisten de aanvallen wel te onderbreken, maar zij waren slordige „opruimers". De enige, die steeds moeite deed de bal te plaatsen, was Terlouw. Achter hen verdedigde van Raalte zijn doel op de bekende spectaculaire wijze. Voor de rust kreeg hij echter slechts één schot te werken. De voorhoede ging mank aan vol doende verband, aan techniek, aan lichaamsbeheersing en aan overleg. Teleurstellend was de wedstrijd vooral, omdat deze bondsploeg als los zand aan elkaar hing, als werd er bij vlagen wel eens aardig gecombi neerd. Dan echter was dat te danken aan de afwachtende houding van de Zweden, die slecht plaatsten en die uit hun gelederen drie hunner sterk ste spelers, onder wie de internatio- naar Ahlund, misten. Hulde aan de Zweedse doelman, die vele malen blijk gaf uit het zeer goede hout ge sneden te zijn en die het publiek ver baasde door de bal soms tot over de helft van het veld te werpen in plaats van uit te trappen. Zowel voor als na de rust domineerden onze langeno- ten zonder v/erkelijk gevaarlijk te worden. Daardoor zat er in het mid- dentno te weinig stootkracht. Be halve de twee schoten van Klaassens vuurde Groeneveld een keer op de uiterste bovenhoek, maar met een tijgersprong sloeg Tinglof de bal tot hoekschop. Aan de andere kant pro beerde de linkervleugel van Deger fors tevergeefs Terlouw c.s. te ver schalken. Sport in 't kort De landen wedstrijd Zweden Spanje te Stockholm is met een punt loos gelijk spel geëindigd. Turkije won de voetbalwedstrijd van West-Duitsland, te Berlijn ge speeld, met 21. Ongeveer 100.000 met 12 strafpunten. De toeschouwers woonden de wedstrijd Eelgen, voor wie van Hoecke, R. bij en toonden zich uitermate teleur- Moonens, J. Hoffmann, G- du Bois en R. Neve de Mevergnies uitkwamen, eindigden met 25.5 strafpunten. Het parcours, dat er goed verzorgd uitzag en een grote verscheidenheid aan sprongen bood, bestond uit 14 hindernissen, met een maximum hoogte van 1.40 meter. De lengte van het parcours was 718 meter, terwijl de toegestane maximale rijtijd 123 sec. bedroeg. De breedtesprong van rustieke hekken, variërend van 1.10 tot 1.30 meter, levérde voor twee rui ters moeilijkheden op, terwijl de drie sprong op 10.5 en 7 meter met heg en boom blijkbaar voor de meeste ruiters nog al lastig bleek. De enige, die dit zware parcours foutloos reed. was de fraaie combinatie J. Rijks met de 10-jarige Ierse ruin ..Master". Met vaste hand leidde de heer Rijks het paard stijlvol over de hindernis sen. Een hartelijk en warm applaus gesteld over het spel van hun ploeg. Zij hadden trouwens evenmin waar dering voor de Turken, die nogal fors optraden en probeerden tijd te winnen toen ze voor stonden, noch voor de Italiaanse scheidsrechter Car- pani, die een oorverdovend fluitcon cert te horen kreeg, toen hij na een wartier na rust een Duits doelpunt wegens buitenspel afkeurde. Na af loop van de wedstrijd ging een ge deelte van het publiek zo te keer, dat de Turken en de scheidsrechter on der politiegeleide naar de kleedka mers moesten worden gebracht De voetbalwedstrijd Portugal België, te Lissabon gespeeld, eindig de gelijk: 11. Denemarken behaalde een ver rassend gelijk spel in de voetbalwed strijd tegen Oostenrijk te Kopenha gen: 33. Bij de rust hadden de gas ten een 20 voorsprong. Een kwartier na de rust viel het eerste doelpunt, Midvoor Jakobsson trok scherp voor van de linkervleu gel en rechisbinnen Larsson, tussen diverse Nederlandse spelers opge steld, schoot de bal meteen hard en zuiver in de benedenhoek (01). Pas een kwartier voor het einde ontwaakte de bondsploeg uit haar apathie. Er werd een flinke, zij het rommelige, druk op de Zweedse de fensie uitgeoefend en de enige fout van doelman Tinglof kwam Degerfors o.p de gelijkmaker te staan. Hij speel de de bal buiten het strafschopgebied met de hand en de jonge v. d. Kuil, die de vrije trap op de 16 m. lijn mocht nemen, dirigeerde met z(jn haarfijn schot dc bal precies langs het muur tje Zweedse spelers, in de uiterste hoek van het doel (11). Toen ieder, een zich met een gelijkspel al had verzoend, zorgde dezeltde speler in de laatste minuut met een sublieme treffer voor het winnende doelpunt. Spil Lundin had de bal met moeite omgehaald en in een boog buiten het strafschopgebied gezonden, waar v. d. Kuil het leder in de lucht op zijn schoen nam en met een ontzaglijk hard diagonaal schot het net bol liet staan (21) Vlak daarna floot de goed leidende scheidsrechter Bronk- horst liet einde van deze matte, on bevredigende en op laag peil staande wedstrijd. Hij klopte Van Est en Wagtmans in de eindsprin-t Het nationaal wegkampioenschap voor profs en onafhankelijken, dat evenals de vorige jaren weer op het bekende Cauberg circuit te Valken burg werd verreden en een massale belangstelling trok, is op verrassen de wijze door 'n outsider gewonnen Hans Dekkers uit Eindhoven ver overde de nationale titel en werd na 216 moordende kilometers bij ontstentenis van jhr. van de Berch van Heemstede door de heer Viruly in het nationaal shirt gestoken. Nauwelijks tien minuten tevoren had Hans Dekkers in een onweer staanbare sprint Wim van Est en Woutje Wagtmans op duidelijke wij ze geklopt. Met de beste wil van de wereld vermochten deze twee favo rieten de Eindhovenaar op de laat ste dertig meter niet bij te houden. Zij moesten het hoofd buigen voor het hoge tempo, dat Hans Dekkers er in die laatste meters met alle ge weld uitperste en dit wil tegen ren ners als van Est en Wagtmans wel wat zeggen. Voor alle drie werd de tijd van 5 uur 34 min. 42 sec. geno teerd. Het waren deze drie renners geweest, die zich na de laatste Cau- berg-beklimming, toen er een dikke 210 km op zaten en de Cauberg reeds vele slachtoffers had gemaakt, van Roks, Peters en de Hoog hadden los gemaakt, die het door van Est opge dreven tempo niet meer konden bij benen en meer en meer afstand ver loren, die zij in de laatste kilometers niet meer konden goed maken. Dit was het einde van een gevecht ge weest, dat in de tiende ronde met een demarrage van een uitstekend rijdende Voorting was begonnen en een paar ronden daarna alleen door Woutje Wagtmans was voortgezet. Maar Wagtmans, die in de dertien de ronde een voorsprong van 1 min. 25 sec. op een groep renners had ge nomen, liet zich in de achttiende ronde door zijn achtervolgers inlo pen. Het was hem duidelijk gewor den dat degenen, die hem volgden, geen tekenen van verslapping gaven maar eerder het tempo hadden ver hoogd. In die ronde zag de kleine man uit Breda zich ingelopen door Voorting, Peters, van Est, Dekkers, Jansen, Vooren, de Hoog en Roks. Wij vertelden reeds, dat de Cauberg zijn werk grondig had gedaan. Wat niets te betekenen had, was reeds lang uit de course verdwenen. Maar onder degenen, die zelfs in de eer ste tien ronden een rol van beteke nis hadden gespeeld of in elk geval tekenen van hun aanwezigheid had den gegeven, doch daarna van het toneel van de strijd verdwenen, be hoorden Schulte, Bakker, Lakemans, Evers, van Elderen. Vinken, Lam- brichs, Seijen, Vos en anderen. In de elfde ronde kwam Schulte met een lekke band de Cauberg opzeulcn en toen zijn achterstand in de twaalf de ronde reeds meer dan 2 min be droeg vond hij het het beste maar af te stappen en te verdwijnen. Lam- brichs en Seijen waren in een val partij bij de afdaling in het St. Jans- bos betrokken geweest en waren er niet zonder kleerscheuren afgeko men. Ze waren uitgeschakeld en ook zij verdwenen. Er was tenslotte be halve de genoemde groep van 9 ren ners een groepje van zeven overge bleven, die echter meer dan 6 min. op de eerste groep achter lagen en kansloos waren. Het waren Faanhof, Smits, Schoenmakers, van der Zan- de, van As, Schwcizer en Sprenkc- ling, van wie de laatste twee hun eigen race reden. In de laatste drie ronden bleef dus de vraag bestaan wie van het negental de beste kan sen op de titel zou hebben Na de voorlaatste beklimming van de Cau berg was niets beslissends gebeurd, behalve dan dat Voorting door een lekke band achter was gekomen op van Est, Wagtmans, Peters, Dekkers, de Hoog en Roks, terwijl Jansen en Vooren meer door krachtsuitputting contact hadden verloren. Bij het in gaan van de laatste ronde was deze situatie nog meer beklemtoond ge worden, doordat Voorting's achter stand 1 min. 4 sec. was gaan bedra gen en die van Vooren en Janssen 1 min 25 sec. Na de laatste Cauberg- bestijging moesten Roks, Peters en de Hoog het scherp aanzettend drie tal Dekkers, van Est en Wagtmans laten gaan, die nog over voldoende reservekrachten beschikten om in een vlucht op de finish af te stuiven. Maar Dekkers' sprintcapaciteiten wonnen het duidelijk van die van van Est en Wagtmans. De uitslag luidt: 1, H. Dekkers, 5 uur 34 min. 42 sec; 2. W. van Est; 3. W. Wagtmans; 4. J. Rox, op 25 sec; 5. G. Peters; 6. H. de Hoog, op 56 sec; 7. G. Voorting op 2 min. 56 sec; 8. Sj. Jansen, op 4 min. 52 sec; 9, A. Vooren; 10. H. Faanhof, op 9 min. 10 sec; 11. H. Schoenmakers; 12. Harm Smit; 13. Van As; 14 F. van der Zande, op 12 min. 30 sec; 15. J. Schweitzer op 1 ronde; 16. G. Spren keling, op 2 ronden. De uitslag van het aAiateur weg kampioenschap van Limburg, dat over een afstand van 117.81 km werd gehouden, luidt: 1. J. Nolten (Geleen) 3 uur 19 min. 27 sec; 2. F. van der Wcyde (Maas tricht) op 43 sec; 3. A. Ehlcn (Broek- Sittard) op 3 min. 50 sec; 4. J. Boo- nen (Sittard) z.t.; 5. H. Stevens (Els- loo) z.t.; 6. J. Fooy (Maastricht) z.t. 7. W. Ramakers (Heerlerheide) z.t. 8. M. Joris (Geleen) op 4 min; 9. J. Bakkers (Schinncn) op 6 min; 10. Mertens (Mechelen) z.t. Van de 34 gestarte renners beëin digden er 15 de course. CRICKET. AJAX (L)—KIEVITEN. Gisteren speelde Ajax zijn eerste thuiswedstrijd op haar terrein aan de Kempenaerstraat te Oegstgeest. Het werd een grote overwinning. Kievi ten werd met innings verslagen. Ie innings. Kieviten 39 runs waar van W, Melis 22. Bowlingcijfers Ajax: Mr. J. de Jongh 4 voor 11; J. de Wit 6 voor28 Ajax 149 runs, waarvan A. van Heteren 38 runs; J. Heyn 36 runs, J. Versteeg 18 runs en J, de Wit 15 runs. 2e innings van Kieviten: Kieviten 59 runs waarvan W. Melis 28 en J. Ubbens 15 runs. Bowlingcijfers Ajax: mr. J. de Jongh 5 voor 8; J. de Wit 4 voor 22; Ch. van Goor 1 voor 0. Gewonnen door Ajax met innings en 51 runs. Zaterdagmiddag speelden de ju nioren van Ajax een cricket wedstrijd tegen de junioren van Kieviten. De wedstrijd werd door Ajax gewon nen met 31 runs. Ajax 85 runs, waarvan de gebroe ders W. en P. Gans respectievelijk 12 en 19 runs en P. Struch 15 runs. Kieviten 54 runs. LCCMeikevers. Te Leiden werd de tweede klasse wedstrijd j LCCMeikevers gespeeld. LCC won met 31 runs. LCC 71 runs. Mei kevers 40. HANS DEKKERS WIELERKAM PIOEN. Op de bovenste foto zien we hem over de eindstreep gaan. Rechts van hem Wim van Est, die tweede werd; links van hem Wout Wagtmans, die de derde plaats be zette. Op de onderste foto: het pele- ton aan de voet van de Cauberg. Voorop Hans Dekkers, die winnaarl werd; achter hem G. Peters.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5