N.S.V. gaat op 24 Juni a.s. SCHIJNWERPER OP DE VOETBAL V®* het eerste lustrum vieren Nederl. heeft 2-0 achterstand tegen Philippijnen het Schaakspel Klem- Meubelen hasselman Hf H ZATERDAG 16 JUNI 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 jLJ ET ZOU OVERDREVEN ZIJN, om van een grote natuurramp te spre i-i- ken. Maar een klein natuurrampje mogen we het toch wel noemen, de enorme droogte, die al sedert enige maanden in ons land heerst. Dit rampje wordi bijzonder sterk gevoeld in het dorp Noorden (gemeente Nieuwkoop) waar de droogte er oorzaak van is, dat het grote feest van het eerste lustrum van de R.K. Voetbalvereniging „N.S.V." niet zo gevierd kan worden als men zich dat had ingedacht. Natuurlijk, het feest gaat door. Laat die „Noordelingen" maar schuiven! Doch niet op het eigen ter rein, waarop de vereniging tegenwoordig juist zo trots is. Het veld werd enige maanden geleden geëgaliseerd, zodat de hele grasmat opgenomen moest warderEerst vielen er massa's regen, veel te veel. Toen waaide er wekenlang een stugge bovenwind. En daarna kwam de droogte. Drie fac toren, die er niet toe hebben bijgedragen, om het veld zó te maken, dat het tijdig bespeelbaar zou zijn. Toen wij twee jaar geleden de schijnwerper op de voetbal richtten en alle verenigingen, binnen het be reik van de krant, voor het voetlicht lieten treden, werd om een of ande re reden we zijn vergeten welke) N.S.V. vergeten. Dit verzuim wordt thans hersteld en wel om de zeer bij zondere reden, dat de vereniging binnenkort het vijfjarig bestaan gaat vieren. Er is nog iets, dat op dit komende feest een schaduw werpt. Het eerste elftal weerde zich gedurende de laat ste competitie heel dapper in de 3e klasse C. van de Goudse Voetbal bond. Lange tijd was er een mooie kans op het kampioenschap, maar de beslissingswedstrijd viel uit in het nadeel van de Noordense voet ballers. Ondertussen schijnt er bij de tegenpartij, die kampioen geworden is, een onregelmatigheid je bespeurd te zijn. Officials zoeken dit thans uit. Mocht het waar zijn, dan bestaat er kans op over te spelen wedstrijden. Misschien, dat het eerste dan toch nog kampioen wordt, Maar eerlijk gezegd rekent voorzitter G. Vroon hof daar niet zoveel meer op. Hij heeft er al vrede mee genomen, dat het dit jaar niet gelukt is. „Toch blijft het jammer", zegt hij. „Het zou zo mooi geweest zijn bij ons eer ste lustrum. We vieren hq.t feest nu niet zo groots als we gedaan zouden hebben bij het kampioenschap". Vijf jaar terug. We zetten de klok even vijf jaar terug. In Noorden was er een groep je jongens, dat het z.g.n. „wilde voetbal" speelde, zonder club, zon der bestuur, zonder competitie, zon der iets. Alleen maar voetbal. „Dat kan zo niet langer", moet pastoor W. G. Buren toen gedacht hebben. En hij herinnerde zich ongetwijfeld, dat er voor de oorlog een voetbal vereniging „D.S.V." bestaan had. De oude garde hiervan werd opgetrom meld. Een bespreking volgde en het resultaat was, dat op 26 Mei 1946 „N.S.V." werd opgericht. De eerste voorzitter was de heer H. J. Bakker, die werd opgevolgd door de heer A. C. van Koert. Deze gaf twee jaar ge leden op zijn beurt de hamer over aan de heer Vroonhof, die secretaris was. Bij deze derde voorzitter zijn we nu op bezoek geweest. „We zijn begonnen", vertelt onze gastheer, „met 87 leden, waaronder 41 senioren. Dat is heel veel voor zo'n klein dorp als Noorden met nauwelijks 1.300 communicanten. Regelmatig steeg het aantal en nu tellen we 97 leden. In de afgelopen competitie speelden we met 2 senio ren-elftallen (we hadden juist enige spelers tekort voor een derde) en 2 junioren-elftallen. We hebben veel meer junioren, genoeg voor 4 elftal len, maar, ziet U,(en dan volgt het bekende gebaar met duim en wijsvinger!) de kosten. Iedere insi der weet, dat een voetbalvereniging thans handenvol geld kost. Ik denk alleen maar aan de reizen (niet zel den per autobus) voor de wedstrij den. Men kan de jongens, vooral de junioren, toch niet voor het hele be drag laten opdraaien. Dus moet de clubkas voor de rest zorgen. Dat ging niet. Vandaar slechts 2 junioren-elf- tallen in de competitie". Het jaarlijkse sportfeest. „Maar staat de clubkas er dan zó slecht voor?", wilden we weten. „Slecht mag ik niet zeggen", was het antwoord. „Maar we hebben grote onkosten aan het terrein gehad (op het land van de heer W. Breedijk). Drie jaar geleden werd het gedrai neerd en dit jaar geëgaliseerd. Bo vendien hebben we het vorig jaar de kleedtent grondig opgeknapt, met een betonnen vloer, waterleiding, enz. Dat heeft allemaal handenvol geld gekost". De voorzitter vertelt ons dan, dat deze uitgaven nooit gedaan hadden kunnen worden, als N.S.V. er geen WATERPOLO SLEUTELSTAD—HAARDEM 1— Nadat DWT (Haarlem) haar tegen standers had beoordeeld, namen de Haarlemmers het initiatief in handen en profiteerde reeds spoedig van een misverstand in de Leidse verdediging (01). Hierdoor wakker geschud, deed Sleutelstad enige aanvallen, welke echter door zeer slecht en on besuisd schieten op niets uitliepen. Een van uit de achterhoede over mid- achter Hooidonk aangegeven bal bracht DWT haar 2e doelpunt (02). Nadat van Rooyen wegens ongeoor loofd aanvallen uit het water was gezonden, maakte Rozenkrans uit de hem toegewezen strafworp 03 en hiermede kwam de rust. Na de rust weet v. Berkel, uit een vrije worp van Jan Dool, een dubieus 2 meter- geval te scoren (13). Hiermede is de Sleutelstad-voorhoede aan het :nde van haar latijn en maakt DWT log 3 doelpunten. Met deze stand (1—6) fluit scheidsrechter v. d. Rey- den het einde. traditie op nahield, die geld in het laadje brengt: het jaarlijkse sport feest! Dan worden er enige wedstrij den gespeeld, te beginnen op Zater dagavond. Bovendien is er dan een consumptietent met dansvloer en het batig saldo van dit alles ver dwijnt in de clubkas. Nog geen kwartje We schreven hierboven al over het niet-behaalde kampioenschap. Wat de kampioenschappen betreft, is ,.N. S.V." nog niet gelukkig geweest. Het vorig jaar verloren de A-juniorcn hun beslissingswedstrijd. Met dc „buurtkampioenschappen", waaraan verschillende clubs uit de omtrek deelnemen, ging het beter. Zowel de A. als de B.-junioren hebben hierbij wel eens een kampioenstitel be haald. Over de geest in de vereniging heeft de heer Vroonhof niet te kla gen. Integendeel. „In de afgelopen competitie hebben we nog geen kwartje boete gehad", vertelt hij trots. „Hoeveel clubs zullen dit kun nen nazeggen?" De publieke belangstelling laat echter veel te wensen over. De niet- voetballers komen niet kijken, zo- De heer G. VROONHOF. Voorzitter van N.S.V. dat de clubkas er ook geen voordeel van heeft. Er zijn echter andere plan nen om de belangstelling voor „N, S.V." te vergroten. Men is thans be zig aan de voorbereidingen voor een dames-handbalclub, -waarvoor, naar de voorzitter ons verzekerde, grote belangstelling bestaat. Tenslotte komen we weer terug op het lustrumfeest. De datum is be paald op Zondag 24 Juni. Wegens de terrein-moeiliikheden worden de wedstrijden nu gespeeld op het Nieuwkoop-terrein: Blauw Wit 2 (kampioen reserve le klas) tegen D.O.S. 2 (Utrecht) en N.S.V. 1 tegen Nieuwkoop 2. We hopen van harte, dat het een mooi feest mag worden. Een waar dige bekroning van de eerste vijf jaar. En een goede start voor het tweede vijftal jaren. Een mijlpaal in de geschiedenis van „N.S.V. waaraan men nog lang met veel ple zier zal mogen terugdenken! DE STRIJD OM DE DAVISCUP De eerste dag van de Davis Cup I winning voor de Philippijnen zou ontmoeting, kwart finale tussen Ne- eindigen. Eikaars services winnend derland en de Philippijnen heeft kwam Ampon op 2—4, waarna Linck gebracht wat men er in het alge- I plotseling zijn controle weer terug- meen van verwachtte, n.l. twee over- kreeg en hiermede zijn zelfvertrou- winningen voor de Philippino's in de j wen. Met veel vaart en durf joeg hij beide eerste enkelspelen. Ondanks j de bal van de ene zijlijn naar de an- vaak goed spel, dat vooral in de dere, won nu zelfs enkele duels aan tweede partij door Linck ten beste het net en onder groot enthousiasme werd gegeven waren onze landgeno- van het vrij talrijke publiek for ten kansloos en er moet dan ook wel ceerde hij met een doorbraak op een wonder gebeuren wil Nederland l Ampon's service en de set met 7—5. niet met ruim verschil worden uit- I Het was jammer voor Linck dat hij geschakeld. Misschien had de stand zijn „winning mood" gebroken zag 1—1 kunnen zijn, wanneer van Swol I door de tien minuten rust, waarvan het niet nodig had gevonden zijn j Ampon gebruik wilde maken. De plaats in de enkelspelen af te staan. pauze deed Linck geen goed en de Naar veler mening had hij tegen vierde set bracht weer een grote Deyo zeker een goede kans gemaakt i superioriteit van zijn tegenstander, hoewel natuurlijk moeilijk te zeggen Snel, zonder dat deuce werd bereikt is welk tegenspel deze kleine, lenige 'won Ampon 5 sets Door een noncha- Aziaat dan geleverd had. Tegen lance van de Aziaat kreeg onze land- Krijt behoefde hij zich nauwelijks genoot de gelegenheid met een dode- in te spannen om een drie straight I ijjke passeerbal nog een game te setsoverwinning te behalen. De Am- winnen, maar daarna ging de servi- sterdammer heeft zijn best gedaan, 1 ce van Linck, als zovele malen daar- maar zijn capaciteiten bleken toch te voor, verloren en met 61 won Am- kort te schieten om het de met zeer pGn deze set en daarmee de partij, veel variatie en listigheidjes spe- i lende Deyo moeilijk te maken. In de LAWNTENNIS. eerste set moest Deyo nog wat aan j ENGELAND—ZWEDEN 0—3 -.'n tegenstander wennen en meerma- Het dubbelspel in de Davis Cup_ match (kwart finale) te Scarborough Yorkshire, tussen Zweden en Enge land is door Zweden gewonnen Ber- gelin en Davidsson (Zw.) sl. Mot- tram en Paish met 2—6 63, 97, 10.—6. Zweden heeft thans met 30 de leiding, zodat het zich reeds in de halve finale heeft geplaatst en zal uitkomen tegen de winnaar van de wedstrijd NederlandPhilippijnen. len kon Krijt met zijn snelle uitschietende forehand scoren. Na dat beide spelers eenmaal hun ser vice hadden gewonnen braken zij zeven maal achtereen door eikaars services heen tot 45. Toen won Deyo echter zijn servicegame en daarmee de eerste -set. Harde slagen en tempo was Krijt's devies, maar wanneer de lengte en de controle gaat ontbreken, dan zijn ook deze wapenen niet meer gevaarlijk. Bo- vendien had Deyo al spoedig gezien, j DUITSLAND BELGIe 11 dat Krijt's backhand zwak was en I Het eerste enkelspel van de Davis voortdurend werd onze landgenoot cuP ontmoeting kwart finale, Duits- nu langs deze zijde gepasseerd. Aan J land-België werd een Duitse over- de baseline was Krijt niet veel zwak- winning^' ROEIEN LUSTRUMWEDSTBIJDEN „LAGA". Ter gelegenheid van het vijftiende lustrum van de Delftse studenten j roeivereniging „Laga" worden op Za- j terdag 23 en Zondag 24 Juni op de Schie bij de Zweth (halverwege Delft en Rotterdam) de Laga- lustrumwedstrijden gehouden met als hoofdnummer de oude acht over 3000 meter. Het feit, dat verschillende wed strijddata dicht bijeen liggen een week later worden de lustrumwed strijden voor „Triton" gehouden heeft de inschrijving enigszins ge drukt. Er zullen nu 75 ploegen deel nemen tegen ongeveer honderd in 1946. Het gevolg hiervan is, dat de wedstrijden konden worden beperkt tot twee dagen, n.l. de Zaterdag en de Zondag. Op beide dagen zullen finales worden geroeid. Het hoofdnummer is, zoals gemeld, de Oude Acht. Hieraan zullen deel nemen de drie sterkste ploegen van het ogenblik: Njord, Nereus en Laga. Zowel Njord als Laga. hebben het plan naar Henley te gaan en ver moedelijk zal de Ned. Roeibond, naar aanleiding van Laga's lustrumwed strijden, zijn beslissing nemen. De finale in dit nummer zal Zondagmid dag om vijf uur worden geroeid; de heat, Zaterdagmiddag te omstreeks drie uur. De Dames Acht, waarin DDS cn de Vliet zullen uitkomen, hebben dit maal een bijzondere betekenis, om dat het de bedoeling is, dat voor de eerste maal een ploeg zal worden uit gezonden naar de Europese kam pioenschappen. VOLLEYBAL Woensdagavond a.s. om half acht is er ledenvergadering in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg. Op deze vergadering zal het definitieve be stuur gekozen worden. Verder zullen ter sprake komen de naam en het uniform van de vereniging, enige plannen en andere belangrijke onder werpen. Wij verzoeken derhalve alle leden dringend op deze vergadering aanwezig te zijn. In verband met deze bijeenkomst zijn de trainingsuren als volgt vast gesteld. Dames afd. B Maandagavond 7 uur. Dames afd. A Donderdagavond 7 uur. Herenafd. Vrijdagavond 7 uur. 30 Juni a.s. zullen er twee wed strijden gespeeld worden te Sassen- heim. VOETBAL De internationale scheidsrechter, de heer K. v. d. Meer, heeft dezer da gen een ongeval gekregen tengevolge waarvan hij geruime tijd is uitge schakeld. De heer v. d. Meer speelde een partij tennis op De Bataaf in de Scheveningse Bosjes, kwam daarbij te vallen en liep een schouderfrac tuur op» Thans blijkt, dat zich een complicatie heeft voorgedaan, zodat hij voorlopig zelfs geen bezoek mag ontvangen. „Parool". BIJNA EEN TON VOOR NOOR JOHANNESEN- De voetbalwedstrijd tegen Neder land heeft de Noorse linksbinnen Jo- hannesen geen windeieren gelegd. Best mogelijk, dat de vertegenwoor diger van de Italiaanse club Florenti- na. de club van Roosenburg, nog eens kwam kijken naar Snoek, die in een proef wedstrijd te licht was bevonden. Het is zelfs niet onmogelijk, dat Snoek er van op de hoogte was en daarom te zenuwachtig was om goed te kun nen spelen. Het oog van de heer Ca- sadeï blijkt van Snoek te zijn ge dwaald naar Johannessen. die na een zeer zwak begin de uitblinker werd in de Noorse voorhoede. Hij bood Jo hannessen 150.000 kronen, maar de Noor weigerde. Toen bood hij 180.000 kronen (bijna een ton!) en voor dat bedrag is de eenvoudige wever Jo hannessen gezwicht Florentina is een goede speler rijker en Noorwegen is weer een star achteruit in de opbouw van zijn nationale elftal! „Alg Hbld." MIJNHARDTJES: sterke r|f bestrijders van pijnen 1 ker dan zijn tegenstander, doch met zeer korte dropshots en scherpe crossvolleys werd hij naar het net gelokt, zodra Deyo na een moeilijk gehaalde en verdedigend gespeelde backhand hiertoe de kans kreeg. En in die positie, halfcourt, werd Krijt steeds kansloos geslagen. Met 0 won Deyo de tweede set en in de vierde verloor hij slechts door een slordigheidje na 05 één game. Tegen de nog kleinere en katach- tiger Felicissimo Ampon had Linck in de tweede partij eigenlijk dezelf de moeilijkheden als waarvoor Krijt had gestaan: hetzelfde gebrek aan voldoende persoonlijke snelheid, aan vastheid en aan de juiste lengte. In de eerste set beging Linck bovendien de fout te veel op te lopen waar hij door het subtiele „schaaktennis" van Ampon volkomen werd over- klast. Ook Linck moest het hebben we,r,<!op de 1500 meter vierde in van rallies met snelle diepe drives 3-59.0. Wmnaa, werd El Mabrouk tegen de baseline en pressie door ,in 3-5?-2- Von Cramm (Did) sloeg Washer (Belg) 5—7 6—3 6—4 6—4. ATHLETIEK FANNY BLANKERS—KOEN WON TE STOCKHOLM. Te Stockholm werden atletiek wedstrijden gehouden, waaraan Fan. ny BlankersKoen deelnam. Zij v/erd op de 100 yards eerste in de zeer goede tijd van 10.9 en sloeg haar Zweedse tegenstandsters met groot verschil. Het Zweedse meisje May Sjoestroeni werd tweede in 11.7 en Anna-Lisa Augustsson (Zweden) passeerde als derde de finish in de tijd van 11.8 sec- Fanny won voorts de 80 meter hor den. Haar tijd bedroeg 11.2 sec. Tweede op dit nummer werd de Zweedse Englund in 12.4 sec. Onze landgenoot Slijkhuis, die eveneens deelnam aan deze wedstrij constant hoog tempo. In de tweede set paste Linck deze tactiek een tijdlang met succes toe. Na met 20- de leiding te hebben genomen ging de score gelijk op tot Verdere uitslagen luiden: 400 meter horden: 1. Larsson (Zwe den) 54.3 sec. Discus: 1. Arvidsson (Zweden) 4618 meter. Hoogspringen: 1. Svensson (Zwe- 33, waarna Ampon met zijn grote Men) 193 metei' spreiding en zun accuraat plaatsspel 400 meler: Geifter (Did 48 4 sec het initiatief geheel in handen nam 200 Zandt (Did.) 21.8 sec. en met drie snelle games de set op 1 Vèrspringen: 1. Israelsson (Zwe- zijn naam bracht. De derde bracht den) 7.13 meter, de verrassing. Aanvankelijk zag het j 5000 meter: 1 Mimoun (Fr.) 14.27.2 er naar uit, dat ook dit tweede en- I Speerwerpen: 1. Haitinnen (Finl.) kelspel in een snelle drie sets-over- 73.34 meter. SCHERMEN DE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Zoals wij Woensdag pl. reeds heb ben gemeld, zal Zondag te Noord- wijk op de terrassen van Huis ter Duin een groot schermtournooi wor den gehouden. Hedenavond te 8 uur echter zal dit tournooi reeds aanvangen met een officieuze degenequipe-wed- strijd tussen ploegen van Nederland en België. Het Nederl. team is voor deze wedstrijd als volgt samengesteld: Hordijk, ir. van der Hoeve, E. K. Kuypers en van Kregten. Zoet zal reserve zijn. Tevens zal er een sabelwedstrijd gehouden worden tussen Montfoort Sr. en Mosman Sr. om 10 treffers. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. G. v. d. Stelt kamploeu 2e, klasse. Na verschillende weken strijd om het kampioenschap van Lisre in de 2e klasse, in het bijzonder tussen do beide spelers G. v. d. Stelt en J. Duivenvoorde, heaft eerstgenoemde na een fraaie eindspurt de kam pioenstitel in de 2e klasse veroverd. In de beslissingspartij tegen J Dui venvoorde wist G. v. cl. Stelt te ze gevieren. Hij heeft niet alleen het kampioenschap behaald, maar ook kans gezien, te promoveren. De eerste drie plaatsen in de 2e klasse zijn als volgt: 1. G. v. d. Stelt, 2. J. Duivenvoorde, 3. N. Dekkers. Het is, vooral voor schakers, over bodig om weer eens te gaan aantonen welk een genoegen, hoe een grote waarde, van welk een cultureel be lang het schaakspel voor zijn beoefe naren is. Wij zijn hier allen volko men van doordrongen. Maar welk een bijzondere waarde het schaakspel heeft voor hen, die meer dan wie ook behoefte hebben aan goede geestelijke afleiding werd mij zeer bewust toen ik onlangs ken nis mocht nemen van het buitenge woon mooi uitgevoerde tournooi- boekje: „Schaaktournooi Groene Kruis Sanatorium Delft 19501951". Men verwachte niet een keur van mcesterprestaties voorzien van spits vondige en theoretisch belangrijke analyses. Het is eenvoudig een ver zameling van de partijen, door de patiënten op hun zakschaakboekje gespeeld. Dit boekje wekt niet het beeld op van de rokerige tournool- zaal, met tikkende klokken, nerveuse stemmingen en ijsberende combattan ten. Dit boekje is het tastbaar bewijs hoe ons spel zovele gelukkige uren heeft geschonken aan hen, juist hen die deze afleiding zozeer behoeven. In het „Voorwoord" spreekt de tournooileider de hoop uit, „dat de afleiding in de dagelijkse eentonig heid, door dit tournooi gebracht, een steentje heeft mogen bijdragen tot een spoedig algeheel herstel". Wij zijn hiervan volstrekt overtuigd. Met de analyses van dc witspeler volgt hier een der partijen. Wti: A. Pellekoorne. Zwart: J. v. d. Meer. Geweigerd Damegambict. 1. d2d4 d7d5; 2. c2—c4, e7— 3. Pblc3, Pg8—f6; 4. Pgl—f3; Pb8c6 (Pd7 was beter voor ont wikkeling van de c-pion. Zie zet 6 en 7). 5. e2—e3. Lf8—d6; 6. Lfl—d3, a7— a6 (d5xc4 was hier de aangewezen weg). 7. Ddle2, Pc6a7; 8. 00, 00; 9. e3e4 (dreigt e4—e5) d5xe4; 10. Pc3xc4, Tf8c8?? (Zwart ziet het gevaar niet). 11. Pc4xf6|! (Ruïneert Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige8prutol-8terk WIELRENNEN Swift Combinatie. Als laatste rit van de Juni-competitie wordt Zondag door A- on B-klas 100 km. training gereden. Voor de C-klas is de afstand 40 km. Vertrek 8.30 uur. TOERISME K.N.M.V. VRAAGT LAGERE BELASTING VOOR RIJWIELEN. MET HUL PM "TOR. De Kon. Ned Motorrijders Ver eniging heeft aan ue Ministers van Financiën en van Verkeer cn Wa terstaat een adres gezonden, waai in er op wordt aangeUtongen om even- al.'- voor de lichte automobielen ook voor de motorrijtuigen op twee wie len een lichtere hi'astingklasse in te voeren, n.l. van niet meer dan 30 kg., waarvoor dan een tarief vast gesteld zou kunnen worden, dat de helft bedraagt van de motorrjjtui- gti belasting voor de categorie van 60 kg. In een uitvoerige toelichting wijst de K.N.M.V. er op, dat de betrok ken ministers zelf dc wenselijkheid te kennen heben gegeven om voor de automobielen beneden de 800 kgdie thans in de hande; zijn, een kgere belastingklasse in te voeren. Was het minimum-gewicht voor auto's tot nu toe 800 kg., thans zal dit teruggebracht worden tot 600 kg. Adressante wijst er op, dat er niet alleen lichtere automobielen zijn ge komen met een lager minimum ge wicht, maar dat er ook vele lichte motorrijtuigen op twee wielen zijn, die ver beneden het bestaande mini mumgewicht van 60 kg. komen. Dat zijn speciaal de rijwielen het hulp- motor, waarvan er op het ogenblik al 135.000 rijden. De berijders hier van worden reeds gedupeerd, maar volgens het wetsontwerp Motorrij luigenbelasting zullen ze nog zwaar der belast worden. Met cijfers toont de K.N.M.V. aan, welk een schrikbarende stijging het gevolg van de nieuwe wet zal ?ijn voor deze categorie. Voor een fiets motor van 30 kg. wordt thans 1( gulden betaald. Dat is 33.3 cent per kg. en bij aanneming van de nieu we wet wordt het belastingbedrag 14 gulden, of 46.6 cent per kg. Dat is derhalve een verhoging van 13.3 cent per kg. of tweemaal zoveel als de stijging voor lichte motorfietsen bedraagt. NEDERLANDSE MOTORRIJDERS NAAR MONTE CARLO. Nu de inschrijving voor de grote motorrit, die van 22 tot en met 24 Juni zal worden gehouden onder de naam Trophee International Moto- •cycliste de Monaco zullen Vrijdag morgen 22 Juni tussen vier en zes uur starten van het Apollo-Paviljoen te Amsterdam. Daar zullen boven dien nog zeven buitenlanders ver trekken. Donderdagmiddags voor de start vindt op dezelfde plaats de keuring plaats alsmede het verzege len van de vitale onderdelen. De deelnemers worden in twee klassen ingedeeld, n.l. motoren tot 175 cc en machines boven die cylin- derinhoud. Eerstgenoemde catego rie zal het traject, dat 1500 km. lang is, moeten rijden met een gemid delde van 45 km. per uur, de tweede met een gemiddelde van 50 km. Van de Hollandse deelnemers noe men we de bekende zijspanrijder v. Rooyen, de groot-toerist L. Everse, alsmede de bekende wedstrijdrijders C. van Ewijk, F. Vos, G. Lichtenbeld en W. E. Laming. Tw„ merkenteams komen voor ons land uit, en wel een Jawa-team en een Matchless-team. t PANDER BREE5TRAATI46 BOTERMARKT 21-22 TELEFOON 26662 EIDET' Lid Financ. instituut de koningsstelling of....) 11 Dd8xf6; 12. Lelg5 en zwart gaf op! Wit: K. v. Leeuwen. Zwart: J. Vermeulen. Loperspel. (Opmerkingen van A. Pellekoorne). L e2e4, e7—e5; 2. Lfl—c4, Pb&— c6; (Normaal is Pf6 veel agressiever). 3. Ddlf3 (In het algemeen niet raadzaam de dame zo vroeg in het spel te brengen, maar hier blijkt het na enkele onnauwkeurigheden zeer gevaarlijk). 3 Pg8f6; 4. c2 c3, Lf8c5; 5. Pgl—e2, d7—d6; 6. h2 h3, Dd8e7; 7. d2—d3. Lc8—«6? (Wil speciaal de lijn a2f7 vrij heb ben, maar dit loopt op een fiasco uit, zie volgende zet. Geboden was hier h7—h6; 8. Lc4—b5. De7—d7 (Wil nog steeds de lijn houden. Beter was Ld7, daar nu dc dame vastgehouden wordt). 9. Lelg5! (Juist gezien. Loper wordt groot struikelblok). 9Pf6g8 (wil dubbelpion ver mijden); 10. Df3g3, g7g6; 11. d3 d4!, e5xd4; 12. c3xd4, Lc5—b4f; 13. Pblc3, d6d5; (gedwongen, er dreigde d4—d5); 14. 0—0, f7—16; 15. Lg5f4, Lb4xc3; 16. Pe2xc3, d5xe4; 17. Pc3xe4, 0—0—0; 18. Pe4—c5!, Dd7e7?? (Nodig was Df7, ofschoon het niet veel moois is); 19. Lb5xc6, b7xc6; 20. Tflel (Had Zwart bij de 18e zet niet gezien); 20g6—g5; 21. Lf4xc7 en Zwart geeft op. ABCDEFOH Wit aan zet, wint. A&ÓDEfrft» Wit aan zet, wint. A B C 1) Wit aan zet, wint. Oplossingen: D 1 Kg7; 2. Ke6, Kf8 (op 3. hfl of 3 Kf6 is 't pat). E: 1Kf7; 2. Kd6, Ke8; 3. Ke5!, Kxe7; 4. g6 enz. F: 1. c5!, Ka6; 2. Kg2, Kb7; 3. a5 (niet 3. Kf3 wegens Kc6) Kb8; 4. Kf3! (niet 4. a6 wegens Ka7 en 4. c6 we gens Kc7). HET TOURNOOI TE NEW YORK. In de negende ronde van het Wert- heim herdenkingstournooi te New York, leden Reshev/sky en Horowitz hun eerste nederlaag. Re3hewsky verloor met wit van dr. Euwe. Het was een geweigerd damegambiet, waarin onze landgenoot de Meraner verdediging toepaste. Reshewsky ge raakte in grote tijdnood, en toen nij nog slechts enkele seconden had voor vier zetten deed hij een zwakke zet met zijn koningin. Euwe attakeerde prompt met zijn toren, en nadat Res hewsky zijn koningin voor een toren was kwijt geraakt gaf h(j op. Na de negende ronde leidt Res hewsky met 6.5 punt, dr. Euwe, Nja- dorf en Evans volgen met ieder 6 pnt Horowitz bezet de vijfde plaats met 5.5 punt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7