vXuii NAAfl Spoorwegen gaan „op rolletjes" Zorg voor kind en moeder Bankdirecteur gaf adviezen, die geld kostten De gashouder komt er en de paardenbus verdwijnt 'ATERDAG 16 JUNI 1951 DE LE1DSË COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Jxictieftl Er is één soort tactiek, die in het leger nooit officieel gedoceerd wordt, maar die iedere militair toch beter beheerst, dan welke andere dan ook. In het militaire woordenboek komt in het doel zou vergissenDe flankaanval geschiedde echter niet „volgens plan", met als gevolg, dat we ons doel ongeveer 600 meter voorbij stormden. Onmiddellijk begon iedereen el kaar de schuld te geven met als ge volg, dat een klein bedeesd ventje, dat nooit zijn mond open doet, de ^eZt-uaC^e^ V°°r a^S' van j mislukking op zijn dak geschoven drukken" of meer populair uitge drukt het „technisch drukken". Deze tactiek beoogt om bij een saaie les, corvee of een andere minder bege renswaardige dienstopdracht een geloofwaardig uitvluchtje bij de hand te hebben, teneinde het verve lende karweitje te ontlopen. Het leven van de militair zou zon der deze tactiek dor en zonder leven zijn en veel van zijn charme verlie zen. Een van de dagen waarop wij tij dens onze recrutentijd-in-het-grijze verleden al onze kennis van die tac tiek ten toon spreidden, was de dag, dat onze compagnie aan de beurt was om naar de schietbanen te gaan. Een hele dag wachten om een paar maal te kunnen schieten bood ons te weinig variatie! Toen wij echter enige weken gele den de uitnodiging van de minister van Oorlog in de brievenbus vonden, besloten we (i.v.m. de zure belas tinggelden, die er met de oefeningen gemoeid zijn) om deze tactiek niet toe te passen en zo vond een koude regenachtige morgen ons (kleumend) op een uitgestrekte heide, omzoomd door dichte dennebossen. Tot 2 uur in de middag was het ons onmogelijk om ons ook maar tot het geringste vleugje enthousiasme op te zwepen en gehuld in een tent zeil zaten we op een boomstronkje het einde te verbeiden. Als sluitstuk van de oefening stond een aanval in groot verband op het programma en toen de zon bij het begin van de aanval (bescheiden) haar medewerking verleende, be gonnen we ons geheel met de dag te verzoenen. Wij behoorden tot een groep, die een flankaanval moest uitvoeren. Benauwend dichtbij klap ten de rook- en brisantgranaten uit elkaar en tijdens het „vurend stor men" lispelden we voortdurend schietgebedjes, die moesten verhin deren, dat de knaap schuin achter ons, in een onbewaakt ogenblik zich De Ziekenfondsen Gewaarborgde verpleging Onder leiding van de staatssecre taris van sociale zaken (volksgezond heid) worden er thans besprekingen gehouden om te komen tot overleg tussen ziekenhuizen en de algeme ne ziekenfondsen over de moeilijk den, welke de ziekenfondsen onder vinden door de verhoging van zie kenhuistarieven. Voor zover de bezwaren van de ziekenfondsen zich richten tegen be taling van het volledige verpleeg- tarief ten behoeve van de verplicht verzekerden acht de minister dit standpunt onjuist. De ziekenfondsen moeten volledige verpleging in een ziekenhuis tot ten hoogste 42 dagen waarborgen. Over het algemeen zijn ze ook gebonden die verpleging te waarborgen voor vrijwillig verzeker den. De minister acht het echter be grijpelijk dat de ziekenfondsen be zwaar maken tegen het op korte ter mijn, zonder voorafgaand overleg, invoeren van verhoogde tarieven en met name tegen de terugwerkende kracht daarvan. De ziekenfondsen streven er even wel naar, aldus de minister, de vrij willig verzekerden, die verpleging behoeven, geen schade te doen lijden van de gerezen moeilijkheden. In ieder geval noemt de minis ter het onjuist, dat verzekerden bij opneming een bedrag aan dit zieken huis moeten voldoen. De minister deelt voorts mee, dat in de prijzenbeschikking, welke bin nenkort door de minister van eco nomische zaken zal worden uitge vaardigd, slechts sprake is van een maximumprijs, welke de ziekenhui zen in rekening mogen brengen. De ziekenfondsen zijn vrij bij onderhan delingen een lager prijs te bedingen. kreeg. Tenslotte werd besloten, dat de aanval toch een succes was ge weest, omdat uit de fouten zoveel leer getrokken kon worden. Hier mede kon iedereen zich verenigen en daar inmiddels de wagens, die ons kampwaarts zouden voeren, aan de andere kant van de hei gearri veerd waren, verbruikten we het laatste beetje energie om de eindelo ze hei te doorkruisen. Wie echter meent, dat we onmiddellijk op de auto's konden klimmen, geeft blijk geen flauw idee te hebben, met wel ke efficiency het Nederlandse Leger haar herhalingsoefeningen voert. Bij de wagens aangekomen, werden de militairen in linie opgesteld, om nogmaals de heide te doorkruisen, ten einde de hulzen van de afgescho ten patronen te vergaren. Terwijl wij ons (kreunend) bukten, wanneer onze (zoekende) blik getroffen werd door een (blinkend) koperen huisje zagen wij plotseling het doorgaans ernstige gezicht van onze zorgzame Minister P. Lieftinck, versierd met een brede glimlach. Met hem glim lachten alle Nederlanders, gebogen over hun aanslagbiljeten dit heeft ons gedurende deze „heide crossing" gesterkt. GRATIS REIS NAAR AMERIKA. De ouders van de leerling-vlieger Arie Borgsteyn uit Utrecht zullen Maandag met een toestel van de Pan Amcrian Worldairways van Schiphol naar Amerika vliegen. Volgende week Zaterdag zullen zij namelijk op de luchtbasis van Arizona getui gen zijn van de uitreiking van het vliegbrevet voor straalvliegtuigen aan hun zoon, de beste leerling van het Nederlandse detachement, dat in Amerika is opgeleid. De groep Nederlandse vliegers heeft zich tijdens de opleiding zeer goed onderscheiden ;er waren maar weinig afvallers. Na hun opleiding zullen de vliegers in Europa samen gebracht worden in een squadron Thunderjet-jagers. Piloten verraden Eislevenslang Voor de Arrondissementsrechtbank te Breda is gisteren levenslange ge vangenisstraf geëist tegen de 31-jari- ge Pauline Vlaming. Zij werd er van beschuldigd, tientallen piloten in handen van de Duitsers te hebben gespeeld en drie verzetslieden te Baarle Hertog te hebben verraden. Deze drie mannen werden later ge fusilleerd. Verdachte was indertijd in België veroordeeld tot levenslang en later, in hoger beroep, tot de doodstraf. Zij was uitgeweken naar Nederland en werd eind vorig jaar bij haar familie te Ierseke door de Nederland se politie gearresteerd. Zij trachtte voor de Rechtbank haar verraad niet te ontkennen, maar probeerde ver zachtende omstandigheden aan te voeren. De dokter heeft haar ver minderd toerekeningsvatbaar gecon stateerd. Uitspraak over veertien dagen. Aantal zitplaatsen van vóór-oorlog nog niet bereikt De bedrijfsuitkomsten van de N.V. Nederlandse Spoorwegen zijn op nieuw gunstig. De winst bedroeg 1.382.000tegen 873.000.— het vorig jaar. De ontvangsten uit het reizigers- vervoer stegen van ƒ173.4 millioen tot 181.4 millioen en die uit het goederenvervoer van ƒ96.6 millioen tot 119.5 millioen. De exploitatieuitgaven namen vooral onder invloed van de hogere personeelkosten en de grotere uit gaven voor kolen en electriciteit, toe van ƒ214.1 millioen tot ƒ230.5 mil lioen Hoewel het aantal personen in dienst daalde van 38.901 op 31 De cember 1949 tot 36.422 op het einde van het verslag jaar, stegen de per soneelsuitgaven, ten gevolge van de loonsverhogingen op 1 Februari en 1 September 1950, van ƒ115.7 millioen tot ƒ119.8 millioen. De uitgaven voor kolen en electriciteit namen toe van 35.5 millioen tot f 40.5 millioen. Het streven om de exploitatiekos ten te drukken, leidde in het verslag jaar, behalve tot de reeds vermelde personeelsinkrimping met bijna 2500 personen, tot staking van de reizi- gersdienst op een aantal door de ont wikkeling van hei, wegvervoer over bodig geworden en zeer verliesgeven de lijnen ter lengte van 223 km. Het aantal zitplaatsen van het N. S.-rijtuigenpark nam in het verslag jaar toe van 96.900 tot 101.800. (In September 1944 bedroeg dit aantal 162.900). De daling van het aandeel van de spoorwegen in het binnenlands inter- locaal goederenvervoer duurde in het verslagjaar voort. Ten opzichte van 1949 liep het aandeel van de spoor wegen in de vervoerde tonnage terug van 16.8 pet. tot 15.5 pet., terwijl dat van de binnenvaart en van het weg verkeer enigszins toenam. Tussen 1 Augustus 1949 en 1 Augustus 1950 nam het aantal vrachtauto's toe van 64.900 tot 71.400, d.i. met 10 pet. Het aantal vracht auto's met een laadvermogen van meer dan 2 ton steeg van 35.500 tot 38.300, d.i. met 8 pet. Het aantal goe derenwagens van de spoorwegen nam toe met 4 pet. De omvang van het reizigersver- voer daalde van 6478 millioen reizi gers kilometers in 1949 tot 6228 mil lioen in het verslagjaar. De belang rijkste oorzaak van deze daling was de tariefverhoging met gemiddeld bijna 11 pet., die op 1 Februari 1950 inging, en die leidde tot 'n vervoers- daling met ruim 4 pet. Na de tarief verhoging was de ontwikkeling van het reizigersvervoer bevredigend. Het goederenvervoer steeg van 19.9 millioen ton in 1949 tot 21.2 millioen ton in het verslagjaar. Deze stijging kwam grotendeels voor rekening van het buitenlands vervoer, dat steeg van 4.7 millioen ton tot bijna 5.8 mil lioen ton en wel vooral van dat met Duitsland. Vervolg Pag. 1, Tweede Blad. Op practisch alle dorpen doet zich het probleem van de afstand voor. De wijkzuster b.v. in Aarlander- veen - moet dagelijks 40 km of meer afleggen en daarbij komen nog vaak de bijna onbegaanbare landwegge tjes, die ze moet „nemen". Verpleeg sters, die bij bevallingen helpen, moeten bij nacht en ontij geweldige afstanden afleggen in het pikdon ker, waarbij het zelfs voorkomt, dat ze zichzelf ergens moeten over roeien. Het vervoermiddel is meestal een bromfiets, hoewel een auto eigenlijk onmisbaar is. De parel in Woubrugge. Het is ondoenlijk een beschrijving te geven van alle inrichtingen, die wij in deze streek bezocht hebben. Met veel beleid en ondernemings geest weet men zich over het alge meen wel te redden. Woubrugge be hoort echter tot de plattelandsge meenten, die zich kunnen beroemen op een ideaal wijkgebouw. De drie afdelingen, zoals die noodzakelijk zijn, liggen hier vlak naast elkaar. Er is een zeer doelmatige verwar ming en een groot voordeel is, dat de kinderwagenbewaarplaats tevens als vergaderruimte kan dienen. Het feit, dat alle plaatselijke ver enigingen zelfstandig zijn, maakt het gemakkelijk, om naar omstandighe den voorzieningen te treffen. In Roe lof arensveen bestaat een prachtige samenwerking tussen kraamcentrum en sociale zorg. Woerden heeft weer het unicum, dat allerlei kruisvereni gingen van een gebouw gebruik ma ken, hetgeen in goede harmonie ge beurt. Particulier initiatief en zwoegende wijkzusters zijn de basis, waarop de gezondheidszorg wordt gebouwd. Prachtige resultaten maken het ver trouwen groter en wij zijn er van overtuigd, dat de strijd, die momen teel reeds met goede gevolgen wordt gestreden, in de toekomst vol ledig zal worden bekroond. BUITENLAND. Mgr. Valerio Trajano Frentui, bisschop van Oradea (Noord-West- Roemenië) is in de gevangenis op 76-jarige leeftijd overleden. Hij werd in 1948 door de Roemeense regering gearresteerd. In Griekenland zijn feesten be gonnen ter herinnering aan de lan ding van de apostel Paulus, 1900 jaar geleden. Er zal o.a. een pel grimstocht gehouden worden naar alle Griekse steden, welke door de H. Paulus bezocht werden. Vijf leden van de Poolse repa triëringsmissie zijn Vrijdag uit West-Duitsland vertrokken, daar de Amerikaanse autoriteiten geweigerd hadden hun verblijfsvergunning te verlengen. De Amerikanen be schouwden hun werkzaamheden als vrijwel beëindigd en waren ze liever kwijt dan rijk. Margaret Truman is in het pa leis te Brussel ontvangen door de koninklijke prins, met wie zij zich in het Engels onderhield. De voormalige Belgische rexis- tenleider Dégrelle bevindt zich vol gens „La Libre Belgique" momenteel in Argentinië op een buitenverblijf in de buurt van Buenos Aires. In Parijs is het ook niet altijd mooi weer. Vrijdagmorgen heeft daar een van de hevigste onweers buien der laatste tien jaar gewoed. Het verkeer werd gestremd en de straten liepen onder BINNENLAND. Overleden is, 74 jaar oud, de heer A. Verdijk, oud-burgemeester van Eindhoven. Tot voorzitter van de Kath. Filmactie is benoemd de weleerw. heer M. A. M. van Dijk, rector van „Reinier van Arckel' 'in den Bosch. Benoemd is tot ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw H. Smidt van Gelder, te Overveen, voor zitter van de Algemene Werkgevers Vereniging. Tot hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat is bevorderd ir. H. A. M. Dibbits. Aan ir. A. G. Verhoeven is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat. Het driejarige zoontje van een Haagse familie probeerde de sigaren aansteker van zijn vader. Er ontstond een binnenbrand. De schade bedraagt zevenhonderd gulden. Een 32-jarige naagse naaister heeft zich in huizen waar zij werkte, gouden sieraden en linnengoed toe geëigend. Na arrestatie heeft zij alles bekend. De nakomelingen van de luite nant-admiraal Johan Evertsen heb ben besloten diens admiraalsvlag, die zich in het bezit van de familie be vindt, aan te bieden aan de comman dant van de torpedobootjager Evert sen. De aanbieding geschiedt Maan dag te Den Helder. Het een-jarige zoontje van K. te Venlo is in het ziekenhuis aan brand wonden bezweken. Het was voor de tweede keer in slechts twee maan den, dat dit kind voor brandwonden in het ziekenhuis moest worden ver pleegd. Het had nu kokende pap over zich heen gekregen. Tot ere-kanunnik van het kathe draal kapittel van St. Jan te 's Her togenbosch is benoemd de zeereerw. heer P. J. C. Manders, deken en pas toor te Valkenswaard. In hoger beroep hoger straf Tegen de vroegere directeur van i het bijkantoor der Rotterdamsche Bank te Scheveningen is in hoger beroep twee jaar gevangenisstraf ge- eist met bevel tot gevangenneming bij de uitspraak. Het vonnis van de Haagse rechtbank was 1 jaar ge weest. Verdachte had aan verscheidene van zijn cliënten de raad gegeven leningen te verstrekken aan de N.V. Aerodyne te Hilversum, een bedrijf van een neef van hem, die in 1949 failliet ging. De president van het Haagse Hof, mr. A. W. J. Vrijberghe de Coningh, verweet verdachte (die herhaaldelijk verklaarde niet aan te voelen, dat hij de wet had overtre den, maar wel diep berouw te gevoe len), dat hij zich aan 'n waanzinnig optimisme te buiten was gegaan. De president wees er op dat het juist tol de eigenaardigheden van de op lichter behoort, dat hij langs de kan ten van de wet gaat. Het ritselt in het dossier van beleggingen in on dernemingen, waarvan de balansen dik onder nul stonden, zei de presi dent. Deze verweet verdachte ook, dat hij onsportief heeft gehandeld, in tegenstelling tot het faire, spor tieve optreden van politie en justitie. De advocaat-genaal mr. J Zaayer vond het bevreemdend aldus het verslag in de „Telegraaf" dat ver dachte zich op vrije voeten bevond en dat deze zich op zulk een zonder linge wijze met een uitgestreken ge zicht verdedigde. Naar het oordeel van de advocaat-generaal behoorde de Rotterdamsche Bank, die er nu bezwaar tegen heeft de door gedu peerden geleden schade te vergoe den, deze schade voor haar rekening te nemen. Want deze slachtoffers moeten heel sterk de indruk hebben gehad, dat verdachte hen als bank directeur en niet als particulier ad viseerde. De verdediger jhr. mr. C H, Bee- laerts van Blokland zeide, dat 'mevr. C. na het faillissement der N.V. heeft gepoogd haar medegedupeerden tot 'n gezamenlijke actie tegen verdach te bewegen. Vrijwel alle slachtof fers weigerden echter mee te doen, omdat zij zich niet opgelicht gevoel den. De verdediger schetste mevr. C. als een der beste klanten van het bij kantoor ,die door de adviezen van verdachte veel heeft verdiend. Zij wilde echter 5 procent rente in 1947, toen de rentevoet maar 3 procent was. Hier was dus volgens de ver dediger geen sprake van oplichting, maar van twee geldbeleggers, die geprobeerd hebben wat te verdienen. Er was z.i. evenmin sprake van we- MINIATUUR BABIES GEZOND EN WEL. Een baby van 660 gram met een lengte van 33 cm. en vingertjes als lucifers aanschouwde op 5 October 1948 in het gezin Goumans te Venray het levenslicht. Een goed jaar later werd in hetzelfde gezin een baby van slechts 870 gram geboren. De medici twijfelden aan de le vensvatbaarheid van beide kinderen dit is ook de reden, dat er nu pas door het Alg. Dgbl. ruchtbaarheid aan wordt gegeven maar dank zij de goede zorgen der zusters van het Venrayse ziekenhuis, die dag en nacht, elke twee uur 10 gram kunst voeding toedienden, zijn beide kin deren niet alleen in het leven geble ven, zy doen nu zelfs voor geen ander kind onder! derrechtelijke bevoordeling. De ver dediger gaf toe, dat verdachte veel meer heeft gezegd dan verantwoord was en zich te veel had gebaseerd op toekomstverwachtingen van een bedrijf, dat op dat ogenblik in geld nood was, In samenwerking met de Rotter damsche Bank is verdachte bezig met enige financieel krachtige vrien den gelden bijeen te brengen voor de slachtoffers, De bank staat onvoor waardelijk achter verdachte en heeft hem eerst wachtgeld en toen pen sioen gegeven. Met nadruk verklaar de de verdediger, dat hij het niet sportief van het Hof zou vinden, wanneer het verdachte bij de uit spraak gevangen zou laten nemen, alvorens hem gelegenheid te bieden in cassatie te gaan, daar hij van al deze zaken geen cent beter is ge worden, Uitsprak Woensdag 27 Juni. Op elk ei 2!4 cent verlies Het Landbouw-Economisch Insti tuut in Den Haag heeft becijferd, dat in 1950 de kostprijs van één ei 10.3 cent bedroeg. Door de verhoogde voerprijzen en door de stijging van enkele andere posten is de kostprijs thans gestegen tot ongeveer 13,5 ct Dat betekent, dat op elk ei nu een verlies van bijna VA cent wordt ge leden. Stellen we de eierproductie per kip op gemiddeld 175 per jaar, dan volgt daar uit, dat een pluim veehouder met 1000 kippen bij de huidige prijsverhoudingen moet re kenen op een verlies van rond f 4000,per jaar. Voor de gemengde bedrijven, die overwegend uit bouwland bestaan, is deze gang van zaken niet zo ver ontrustend. Hier wordt de verhoogde voerprijs gecompenseerd door de hogere prijs, die de landbouwpro ducten opbrengen. Maar voor de kleine bedrijven, die grotendeels op de pluimveehouderij zijn aangewezen wordt de toêstand bij de dag moei lijker. Vooral in de Gelderse Vallei, in de omgeving van Barneveld en Ede, komt dit bedrijfstype veelvul dig voor. De Pluimveecommissie van de Stichting van de Landbouw en an dere pluimveeorganisaties overwe gen thans, wat er gedaan zou kun nen worden om de eierprijzen te sta biliseren. „Alg. Dgbl." JAARLIJKSE MARIA-NOVENE TER ERE VAN MARIA. Moeder van Altijddurende Bijstand te Santpoort. Van 23 Juni tot 1 Juli a.s. wordt in de Parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Sant poort de jaarlijkse Maria-Novene ge houden, welke dit jaar tevens is een bidweek voor de priesters. De alge mene intentie is: Marias Bijstand voor de priesters en allen die zich tot het priesterschap voorbereiden. Elke avond te 8 uur is het Novene lof, waaronder wordt gebeden voor de aanbevolen intenties. Programma's van deze Novene zijn verkrijgbaar, en intenties kunnen worden opgege ven aan de R. K. Pastorie, Frans Netscherlaan 12, te Santpoort. TxmdaqmoJiqen, IN EEN KOFFIE-KOM r\E WEKKER, een gewone ronde blikken wekker-op-pootjes, stond op tien minuten over 10. Volgens ons horloge was het kwart voor 11. Het kwam er niet op aan, dat de wekker achterliep. Het was van geen belang, of het een half uur vroeger of een half uur later was, want de wekker stond op een ruw houten kast in een „Alp-hütte", hoog ten hemel verheven op de bergen boven de diepe, met donker-groene bossen behangen kloof van de Mel- chaa. Het had een flinke voorraad zweet gekost naar de Alp-hütte op te klimmen, doch in het vooruit zicht in de hut een misschien wat stroeve, een misschien nauwelijks verstaanbare, maar in ieder geval gastvrije boer aan te treffen, deed ons het steile pad over de weide opdraven, ondanks de lome rub berlaarzen en de zware rugzak. Een „Grüsz Gott" de gewone groet in Zwitserland lag reeds op onze lippen, doch bleef op de lippen liggen. In de Alp-hütte was niemand thuis en de stal was leeg. Toch behoefde men geen erva ren spoorzoeker te zijn om te kun nen vaststellen, dat tegen de avond huis en stal weer bevolkt zouden worden. In de stal lag vers-gemaaid gras en verse mest. In het huisje tikte de wekker Behalve de wekker en onze hij gende ademhaling was er geen an der geluid dan het tijdloze hoog gestemd sjirpen van de krekels er bij tijd en wijle, in de verborgenheid van het bos, het schaterlachen van de groene specht. Rondom schitterden de besneeuwde berg-ruggen, kantig en hoekig afge stoken tegen het hemelsblauw. Be neden, heel ver in de diepte, glansde de groene spiegel van het meer. Rust en vrede in volle mate. In de woonkamer (er was ook een slaapkamer met twee hooi-bedden) hebben we pijp na pijp gerookt en ons kuchie gegeten. Dergelijke Alp hutten worden ieder voorjaar be trokken door de boer en zijn knecht (het gezin blijft beneden) en we dachten ons in, hoe het stoere twee tal daar vanavond zou zitten, met het verweerde gezicht halfverborgen in de krullende baarden, de zware eelt-handen om de kommen koffie, terwijl er bij tussenpozen een woord valt over de koeien en het weer en het gras. Echte zonen van Wilhelm Teil, die Alpen-boeren, sterk en pezig, koel als de ijsbergen en soms wat stuurs als de geweldige rotsen. We hebben bescheiden rond geke ken in dit door twee gebaarde kerels bewoond vertrek. Er hing een kruisbeeld, waar ze papieren engelen kopjes naast geplant hadden op de houten wand. Op een tabaksdoos stond een Maria-beeldje met een kommetje Vergeet-mij-nietjes ervoor. In de wei bloeiden de Vergeet-mij- nietjes in blauwe zwermen. Een grote bperen-hand had ze geplukt en ze als een ruiker geschikt in een koffie-kom ter ere van de moeder van zijn God. En de wekker liep een half uur achter, maar dat was van geen belang, daar boven tussen hemel en aarde in de Alp-hütte van het Melchaa-dal. MARIUS Meer wellevendheid, grotere verkeersveiligheid. Verbond voor Veilig Verkeer GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN Gisteravond kwam de raad van Voorschoten in openbare vergade ring bijeen. De heer Bolle was we gens ziekte verhinderd. Van Gede puteerde Staten was mededeling ontvangen, dat de jaarwedden van de wethouders zijn vastgesteld op 1000,per jaar, ingaande 1 Jan. 1951. Bij monde van de heer Forta- nier maakte de raad er gewag van, dat zij deze wedden graag zag ge steld op 1200,De heer Fortanier stelde voor een motie in te dienen, waarmede de raad zich accoord verklaarde. Het voorstel betreffende de wijzi ging van de tarieven van het bad huis werd lang besproken. De heer Fortanier maakte bemerkingen op de abonnementsprijzen, informeerde verder of de voorgestelde tijden voor de kinderen wel voldoende waren en of het niet mogelijk was geweest in dit verband te komen met tarie ven voor grote gezinnen. De heer Korthals verklaarde, dat hij niet accoord kon gaan met tarie ven voor grote gezinnen. De heer Lamboo argumenteerde met gegevens van de badmeester, dat de tijden voor de kinderen op Zaterdagmorgen te kort zijn. De praktijk zal moeten leren, of dit in derdaad zo is. Na de besprekingen kwam het voorstel in stemming en werd met algehele stemmen aan vaard. Aan de Ned. Ver. van Suikerzie ken werd een subsidie toegezegd, doch het bedrag der subsidie zal per geval door B en W. worden bepaald De voorstellen betreffende de ver hoging van de electriciteitstarieven en de gastarieven werden z. h. st. aangenomen. Per 1 Mei 1951 wordt de electriciteit verhoogd met IA ct per tariefgroep. Het gas mt VA ct per m3 voor huishoudelijke doelein den en met 1 ct. per m3 voor con tractanten. Bouw van gashouder. Voor de bouw van een hoge druk- gashouder, waarvan de investerings kosten 99.000,bedragen, gaven alle leden hun fiat. Derhalve zal worden overgegaan tot de bouw van een hoge druk-gasbergingsinstallatie met een capaciteit van 2400 m3. De installatie zal voorts zonder bezwaar zo worden uitgevoerd, dat de capaci teit daarvan door het bijplaatsen van een hoge drukvat van ongeveer 600 m3 met betrekkelijk weinig kosten kan worden opgevoerd tot ongeveer 3000 m3, zodat dan met handhaving van de bestaande gas houder, ruimte voor de berging van ongeveer 3600 m3 aanwezig zal zijn. De raad verleende medewerking aan de aanvraag van de R.K. Meis jesschool voor de aanschaffing van een achttal nieuwe schoolbanken. De paardenbus gaat verdwijnen. De raad heeft het voorstel van B. en W. aangenomen na ampele dis cussies. Tegen de afsohaffing van de paardenbus was geen enkel raads lid. Men vond het over het algemeen uit de tijd, onaesthetisch, een goed hoofdnummer voor een museum. Doch op de voorgelegde exploitatie rekening van de autobus en de toe lichting van de rijwijze werd wel een en ander naar voren gebracht. Vooral de heren Schrama en Forta nier hadden ernstige bezwaren tegen de exploitatie-opzet van de bus. B. en W. waren het er wel over eens. dat de kosten in de praktijk wel wat hoger zullen zijn. De voorz. bracht het voorstel in stemming. Het werd met meerderheid van stemmen aangenomen. Tegen stemden de he ren Fortanier, Korthals en Schrama. 20.000 voor brandweer. De raad voteerde 20.000,voor de brandweer. Bij eén ingesteld on derzoek is gebleken, dat het motor- materiaal dringend geheel moet wor den gedemonteerd van nieuwe on derdelen worden voorzien, opge knapt, kortom een grondige onder houdsbeurt behoeft. Bovendien moet de inventaris, behorende bij elk der auto's worden aangevuld en gecom pleteerd. De totale kosten komen neer op 20.000,De heer Schrama sprak zijn verwondering uit over dit voorstel en vroeg eerst of dit wel allemaal nodig was. Voorts vroeg spreker of de algehele revisie niet ter plaatse kon geschhieden. De voorz. deelde hierop mede, dat een uiterst deskundig onderzoek was ingesteld en waar het brandweermateriaal be treft, moet de revisie geschieden door vakmensen op dit gebied. Daarna werd het voorstel z. h. st. aange nomen. Voor aanleg van riolering en voet pad op de Leidseweg ter hoogte van „Hoogkamer" stelde de raad een crediet van 5200,beschikbaar. B. en W. deden de raad het voor stel niet verder te procederen in de zaak van der Stoel. De heer Kort hals hield bij dit voorstel een rede voering, waarin hij het beleid van B en W. ten zeerste laakte. Spr. hoopte, dat B. en W. een les hadden gekregen en was er verheugd over, dat er aan dit beschamend avontuur een einde was gekomen. Op ver schillende punten van de rede van de heer Korthals kwam de voorz. in zijn antwoord terug. Het college van B en W. had er ernstig naar ge streefd voor geen van beide partijen partij te kiezen. Het is het streven geweest van B. er. W. om het zo goed mogelijk te doen. De rondvraag. Mevrouw Romeijn had zeker verwacht, dat B. en W. gekomen zouden zijn met een crediet beschik baar te stellen voor het maken van de plannen voor woningen van ouden van dagen, waarop de voorz. ant woordde geen ijzer met handen te kunnen breken. Het college is cr mee bezig. Het psychotechnisch onderzoek voor de leerlingen van de hoogste klassen achtte de heer Viveen van het hoogste belang en zag graag voorstellen hieromtrent. De heer Griffioen besprak het fietspad nabij de Rijndijk vanaf d'j Vink naar Leiden. De voorz. deelde mede, dat de stukken dienaangaande gestuurd zijn naar de Rijkswater staat. De heer Griffioen pleitte voor een postagentschap op de Rijndij'\ waarop de voorzitter antwoordde, de mogelijkheden te onderzoeken en deze bij de P.T.T aanhangig te maken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6