eióse hutspot/^ Euch. ziekentriduum besloten met een pontificaal sluitingslof unstleven m Leióen Zeer grote belangstelling voor het jubileum van de heer Van Deventer INDELEIDSE BIOSCOPEN ZATERDAG 16 JUNI 1951 DE LE1USE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 LEIDEN ZIEKENSTAD eenzaamheid in Uw ziekenkamer U weer overvallen en dan zullen de pijnen het U moeilijk maken de be loften van nu gestand le doen. Grijpt dan eens naar wat men zou kunnen noemen de roman van een God" het Nieuwe Testament, waarin ge rust zult vinden, lezend, dat de liefde van Christus allereerst uitging naar de lijders en zieken. Leeft in Uw ge loof en laat ook thuis de H. Commu- nie een hoogtepunt zijn. Gedenkt dan de woorden van Paulus: ,,Ik kan alles in Hem, Die mij versterkt''. Dan zij Christus bij U, om U te bescher men; in U, om U te bewaren; voor U, om U te geleiden en boven U, om U te zegenen". Luisterrijke processie. Na de predicatie trok een luister rijke processie die driemaal de leng te van het kerkschip had, langs de zieken. Voorop gingen misdienaars in hun feestelijke gele, paarse, groe ne en rode togen, afgewisseld met witte bruidjes die bloemen droegen in deze vier kleuren en gevolgd door dc grotere misdienaars, Roode Kruis-soldaten en Verkenners. Daar achter schreed mgr. Hilhorst met het H. Sacrament onder een baldakijn, dat door vier leden van het comité gedragen werd. Tien priesters met brandende kaarsen sloten de stoet. ,Het was een ontroerend schouwspel, de Christus Eucharisticus voorafge- temidden van mensen, die door ouderdom of ziekte zo'n scherp con trast tekenden. Prachtig was ae me- terhoge kelk, gevuld met rode an jers, die meisjes in de processie meedroegen begeleid door het op schrift „Mijn lijdenskelk hoe voor treffelijk is hij" Nadien klonk luidde het Te Deunt uit honderden kelen begeleid door het gebeier der klokken, als een massale lofzang van dankbaarheid voor deze heerlijke dagen. De zegen met het Allerheiligste besloot de in drukwekkende plechtigheid. Vol dankbaarheid Voor de laatste maal werden de zieken op versnaperingen onthaald. Voor de laatste maal ook kwamen Roode Kruis-soldaten en verkenners hen halen voor de thuisreis. Drie schone dagen waren ten einde. Ten afscheid ontvingen alle zieken eer. bouquetje bloemen van de bruid jes. een herinnering, die enige da gen de ziekenkamer sieren zal. Lan ger echter dan bloemen zullen de geestelijke herinneringen blijven, die de zieken ongetwijfeld van dit tri duuni zullen hebben meegenomen. Vol van dankbaarheid zijn zij heengegaan. Dankbaar voor alles wat zij genoten hebben. Dankbaar aon de priesters, die met zoveel luister de plechtigheden voor hen verrichtten. Dankbaar aan de zangkoren," aan di recteur W. Verburg en organist Abr. Martijn. die zware dagen hebben meegemaakt en zich voortreffelijk van hun taak kweten. Dankbaar ook aan allen die zo goed voor hen heb ben gezorgd de ijverige heren van het corr.'ité. ziekenzusters, dames, Roode Kruis-soldaten, Verkenners, .'orijders. kortom aan iedereen, die Lof ontving iedere zieke de zegen (Foto: „De Leidse Courant") Deelnemers vervuld van dankbaarheid LUISTERRIJK WAS DE PLECHTIGHEID, waarmede gistermiddag in de dekenale kerk het Euch. Ziekentriduum besloten werd, dat aan 162 zieken uit Leiden en omgeving zoveel goed heeft gedaan. Een pon tificaal Lof, gecelebreerd door mgr. B. Hilhorst, bisschop van Tangan yika (Brits Oost Afrika) betekende het einde van drie hoogtijdagen, waarop de zieken zo m'cnig opbeuren d woord te horen kregen en waarop zij getuige mochten zijn van verschil lende pjechtigheden, die diepe in druk op hen gemaakt moeten hebb en. Kapelaan J. van Adrichem doelde hierop toen hij zich in zijn slotpredi catie afvroeg, of er iemand in staat* zou zijn de gevoelens van dankbaarheid te vertolken, die bij deze slui ting moeten leven in de harten der zieken. Aan hen nu de taak, de woorden uit het Johannes-evangelie: „Ik heb U uitverkoren opdat ge vrucht zoudt dragen" die spr. tot uit gangspunt van zijn predicatie koos, in de komende maanden tot werkelij kheid te maken. ken door Gods oneindige goedheid, meer genoten zullen hebben dan van het prachtigste natuurschoon. Het zal nu hun taak zijn de genaden van God vruchtbaar te maken en in hun ziekte een roeping te zien die ver vuld kan worden, wanneer men be denkt dat Christus niet alleen een voorbeeld is. maar ook de kracht geeft ieder kruis te dragen. „Wij, katholieken" aldus spr. „zijn bevoorrechte mensen, omdat wij in ons lijden de wereld anders kunnen zien dan andere mensen, slechts als een middel om de eeuwige zaligheid te bereiken. Ook in Christus' levens programma stond het lijden boven aan; ook Hij volbracht de wil van Zijn Vader". „Als straks de kaarsen gedoofd en de feestgewaden opgeborgen worden, zal het leven van alledag weer zijn gewone gang hernemen. Dan zal de gaan te zien door de jeugd, die nog dit Euch. Ziekentriduum tot een on- aan het begin staat van het leven,vergetelijk feest heeft gemaakt. LUISTERRIJKE PROCESSIE De banken, die men achter in de kerk had laten staan, waren tot de laatste plaats gevuld toen om half drie het Sacerdos et Pontifex weer klonk. 'n stoet van priesters en mis dienaars door de kerk trok, om mgr. Hilhorst aan de ingang af te halen. Nadat mgr. met de pontificale gewa den was bekleed, ving het plechtig Lof aan waarbij deken A. Homulle en deken L. Nieuwenhuizen uit Al phen aan den Rijn» als troondiakens fungeerden. De andere functies wer den vervuld door geestelijken uit de verschillende stadsparochies. Kapelaan van Adrichem vergeleek in zijn predicatie de afgelopen dagen met een lentefeest, waarvan de zie- De heer J. van Deventer,, sinds heer N. Parlevliet en mr. dr. P. G. September .1934 directeur van dc Knibbe, resp. wnd voorzitter en se- Verenigde Touwfabricken te Leider- cretaris van de Kamer van Koop- derp, herdacht gisteren het feit, dat handel en fabrieken voor Rijnland, hij vóór veertig jaar zijn intrede in de heer H. Hazelhoff, directeur van dit bedrijf deed, ter gelegenheid het Gewestelijk arbeidsbureau, een waarvan hem een buitengewoon har- deputatie van de regionale commis- telijke huldiging is bereid. 1 sie in de Textielindustrie en van de fabrieken en kantoren van het con- Reeds in de ochtenduren kwamen 1 cern te Rotterdam en Maassluis, mr. commissarissen en directieleden van a. G. de Blecourt en de heer M. M. het concern in zijn woning beter Segaar van het Leids Schaakgenoot- zouden wij kunnen spreken van het schap, afgevaardigden van het Pol bloemenhof aan de Hoge Rijndijk j derbestuur, de heren H. de Wilde, 22 te Zoeterwoude bijeen, om de 1 mr. h. Burgersdijk en M. B. de Jong directeur te huldigen cn te danken van <je Stichting K. O. en voorts voor hetgeen hij in deze jaren in zo j vele zakenrelaties en vrienden. Ve- verschillende functies te Vlaardin- len deden hun woorden van geluk- gen, te Edam, te Maassluis en te Lei- i wens met de aanbieding van een ge- derdorp heeft gepresteerd. De presi dent-commissaris, ir A. G. Bosman, schetste de bijzondere kwaliteiten en gaven van hoofd en hart van de ju bilaris en prees diens technisch in zicht en gedegen leiding, waardoor het bedrijf mede tot grote bloei is gekomen. Namens commissarissen en directie bood ir. Bosman de heer Van Deventer een aquarel van Mes dag aan. Tijdens de receptie in de middag uren bleek eerst duidelijk, welk een vooraanstaande plaats de heer Van Deventer in het industriële leven in neemt. Bovendien gaven deze mid dag niet minder dan drie gemeente besturen, t.w. die van Leiden, Lei derdorp en Zoeterwoude, van hun belangstelling in dit jubileum blijk. Zo kwamen de burgemeester van Leiden, jhr. mr. van Kinschot, en de wethouders J. C. van Schaik en S. Menken de gelukwensen van de Sleutelstad aanbieden, terwijl bur gemeester K. van Diepingen en de gemeente-secretaris, de heer B. G. Korts, dit deden namens het gemeen tebestuur van Leiderdorp en de burgemeester H. J. J. A. Smeets na mens dat van Zoeterwoude. Van de honderden receptiegangers die deze middag de felicitaties aan de heer en mevr. Van Deventer aan boden, noemen wij mr. C. J. Leen- bruggen en mr. F. J. J. Trapman, voorzitter en secretaris van de Leid se Vereniging van Industriëlen, de heer J. G. J. Verheij van Wijk, voor zitter van het Departement Leiden •an dc Ned. Mij voor Nijverheid en Handel, mr. W. de Clercq en de heren C. Brilman en H. Korswagen van de Vereniging „De Ambachts school", afgevaardigden van de tex tielarbeidersbonden ..De Eendracht' „Unitas" en „St. Lambertus' schenk gepaard gaan. Zaterdag 16 Juni. Dezer dagen vergaderde de afd. Leiden van de Alg, Mil. Pensioen- bond in het R.K. Mil. Tehuis. De beschrijvingsbrief voor de a.s. jaar vergadering werd besproken, even als het nieuwe wetsontwerp Bijslag Pensioenen. De vergadering was „tevreden, maar niet voldaan" en men verwacht, dat bij behandeling in de Kamer er rekening gehouden zal worden met de grote economische nood en achterstand onder de ge- pensionneerden. Op Zaterdag 23 Juni, dus voegen de week, gaan de K.A.B.-retraitan- len naar Noordwijkerhout met de gewone busdienst, lieft om 17.20 of 18.00 uur. Wie zich. nog niet opgege ven heeft om mee te gaan. kan dit uiterlijk tot morgen doen bij de heer J. v. d. Weijden, Const. Huygens- laan 35. De dames van het R.K. Vrouwen gilde, die a.s. Dinsdag met de auto tocht meegaan, worden verzocht om 's morgens uiterlijk om tien minuten vóór negen uur op het Stadshuis plein aanwezig te zijn. De R.K. Tafeltennisvereniging „B. A.T." had tot haar grote spijt geen gelegenheid meer om de leden te vertellen, dat de zaal van het R.K. Lyceum hedenavond niet beschik baar is, wegens de toelatingsexa mens. Er kan dus vanavond niet ge traind worden. Gisteren was er een Zweed, die Leiden even „kwam doen" Hij be zichtigde de Universiteit en reed vervolgens naar de Breestraat, om het Stadhuis te gaan bekijken. Maar toen maakte hij de fout, door het portier van zijn auto te openen, zon der op het verkeer te letten. Het ge volg was, dat een wielrijdster tegen het portier opreed cn enige verwon dingen oliep. De fiets werd boven dien flink beschadigd. De Verkeers politie wilde zeer clement zijn en zei tegen de Zweed (in het Engels) „Betaal aan die dame maar 25 gul den, dan bent U van alles af". Dat deed de Zweed en hij kreeg boven dien een politie-verklaring, zodat hij, terug in Zweden, het geld nog kan terugkrijgen van zijn verzekering! Er is een geweldige belangstelling voor de Leidse Verkeersweek en voor de Veiligheidslaan op het Schuttersveld. Behalve 300 kinderen komen er minstens 200 volwassenen per dag een proef van hun bekwaam heid afleggen. Als 's avonds om half negen de examinatoren vertrekken, staat er nog wel een stoet van 100 mensen, die nog aan de beurt willen komen. De Verkeerspolitie vraagt i Een niet overgroot, maar wel heel aandachtig publiek woonde de eind uitvoering van de muziekschool bij. Voor deze avond was het puikje van de leerlingen uitgenodigd en zij tra den met goed succes op en moeten hun leraren wel alleszins voldaan hebben. Mejuffrouw Stevens opende de rij met deel I van Mozarts piano concert in d kl. t. Een parelende tech niek wordt voor dit werk gevraagd, en in aanmerking genomen, dat alle optredenden amateurs zijn, mag deze jonge pianiste met voldoening terug zien op haar werk. Fluit is een dank baar instrument. De heer Meyer speelde tot tevredenheid van de aan wezigen de „sonate e kl. t." van Loeillet. Het vioolspel werd eveneens met succes beoefend. De heer Vossen speelde van Haydn „Adagio C. gr. t." Hij weet zuiver te intoneren. Een beetje meer vrijheid cn durf zal zijn voordracht ten goede komen. De twee mooie muziekjes van Debussy werden door de heer Pop vaardig ge speeld, overtuigd; maar aan poëzie kan zijn spel nog winnen. Vocaal voordracht bestond ditmaal uit de clamatie. Wij hoorden de heer van Leeuwen en mejuffrouw van Beelen. Een mooi gebruik van de spreekstem, een goede articulatie waren beider bezit, een goede litteraire keuze (Gor ter, Beversluis en Stuiveling) en een voordracht eerlijk-eenvoudig en goed voorbereid. Met genoegen hoorden wij de fluitsonate van Blavet, welke de heer v. d. Klauw bijzonder muzi kaal uitvoerde. Scaramoucke van Milhaud werd door de beide pianis ten, de heren Delsing en Turk, zeer geanimeerd en in kloppend samenspel geïnterpreteerd. Het strijkorkest 1 speelde onder leiding van de heer Geirnaert de „Abdelazer suite" van Purcel. Mooi en beschaafd orkestspel werd door de strijkers gegeven; dank baar werd deze afwisseling van 't programma toegejuicht. Mejuffrouw Schellings maakte met haar Reger- voordracht goede sier. Dè violist, de heer Hansen, had zich geen lichte taak gesteld. Preludium en Allegro van Pugnani-Kreisler valt niet te on derschatten. Dat niet alles gelukte, is haast vanzelf spreken, maar on tegenzeggelijk mogen wij hier aan leg en begrip voor 't vioolspel con stateren. Een heel goed geslaagd nummer van 't programma vormden de „Ballade" van Brahms cn „Ara besque" van Schumann. Mejuffrouw Laurentius speelt met goede muzi kale smaak en alles wat zij doet is verzorgd. Ook de heer Drewes, kla rinet, kennen wij aanleg en muzika liteit toe. Zijn keuze, de Sonate Es gr. t. van Brahms, met haar fragmen tarisch le deel, vonden wij niet zo gelukkig. Deel II lag hem beter. Een succesvolle Finale gaf de heer van Meurs met het „3e Concert voor viool" van Saint-Saëns. Dankbaar werden alle nummers van 't pro gramma aanvaard, waaraan wij moe ten toevoegen, dat 't gehalte van 't programma en de uitvoering ervan heel goed genoemd mag worden. Me juffrouw van Rossum had, evenals andere jaren, de niet lichte taak op zich genomen de diverse begeleidin gen te verzorgen. Zij verdient hier voor veel waardering en van de uit voerenden dank. J. Kortmann. ons er op te wijzen, dat a s Maan dag speciaal de bromfietsrijders ver wacht worden, tussen 6 en 8 uur. Lourdes en Fatima. Vluchtig werden enkele plaatsen, welke onderweg werden aangedaan, besproken. Enk'ele mooie foto's van Rouaan en Orleans HET LEKKE DAK. verduidelijkten het gesproken woord. Lang stond spr. stil bij hetgeen Ook deze week kwam er op de i gehoord en gezien had, in Ma- gebruikelijke wijze ruim f 100 bijeen zodat thans bijna het bedrag van 2.500 bereikt is. „Het gaat veel te langzaam" schreef ons dezer dagen een lezer. Is dat werkelijk waar? Kan het vlugger en beter? Of moe ten we er mee ophouden? Let op", scheef ons een andere lezer (met vijf gulden). „Let op, het gaat nu pas goed worden. Zo'n actie loopt in het begin nooit erg vlot. Het duurt altijd een paar maanden voordat de mensen werkelijk enthousiast wor den. Als nu nog even verder gaat, zal het geld in brede stromen bin nenkomen!" Heeft hi.i gelijk? We zullen het even afwachten. Als U het adres misschien vergeten mocht zijn: De Stichting voor Kath. Socia le Jeugdzorg (St. Franciscus Liefde werk), Nieuwe Rijn 52, Leiden, giro 230414. STADSKOK. De Kath. Bond van Handelsreizi gers „St. Christoffel" afd. Leiden, hield gisteravond haar maandelijkse vergadering. Toen voorzitter Conijn de vergadering opende, mocht hij tot zijn vreugde constateren, dat een re cord aantal leden en ook een aan tal dames de vergaderzaal vulden. Pater L. Retèl installeerde acht nieuwe leden. Spr. verheugde zich over hun toetreding en hoopte, dat zij ook trouwe leden en goede colle ga's zouden zijn. Alvorens spr. de nieuw geïnstalleerde leden hun in signe opspelde, nam de voorzitter nog even het woord, om er op te wijzen, hoe noodzakelijk het is, juist nu ge organiseerd te zijn. Nu de economi sche toestand slechter wordt, is de vertegenwoordiger de man, welke de eerste slagen moet opvangen. Pater Retèl hield een lezing over ria's genade-oord te Lourdes, Aan de hand van de lichtbeelden zag men de processie optrekken. Spr. liet het verschil tussen Lourdes en Fatima zien. In Lourdes met zijn bijna hon derd jaar ervaring is alles keurig geregeld en houdt het publiek zich aan alle instructies van de ordecom missarissen. Daarentegen is in Fatima 'n vloed van pelgrims op hoogtijdagen, in hoofdzaak Portugezen, die zich op geheel andere wijze uiten. Op de dag van de eerste verschijning van Ma ria in Fatima 13 Mei werd het aantal pelgrims geschat op een half mil- lioen. Hierbij komt, dat Fatima een klein bergdorp is met een hctelacco- modatie van mischien 200 bedden. Al die mensen komen van honder den kilometers afstand, hebben hun Burgerlijke Stand Geboren: Justus Arnoldus zn van J. A. van Krieken en S. J. Gitz; Ca- tharina Wilhelmina, dr van D. Me- let en A. W. Starrenburg; Elisabeth Theodora Johanna dr van T Dries- sen en P. M. M. Rosier; Johanna An- tonia Berendina Theodora, dr. van C. J. Geerts en J. B. M. Wolters; Johanna Elisabeth, dr van J H. Plei ter en E. J. Landaal; Willem, zn van J. van der Hoeven en S. M. Hoogen- boom; Aart George Dick zn van D J. Plaizier en L. C. Flippo; Jacob zn van J. M. C. van den Broek en J. van Rijn; Nicolaas Willem zn van W. S. Heesterman en A. Havenaar; Maria Petronella, dr van C H. van der Linden en M. P. de Graaff. OEGSTGEEST AANRIJDING. Gisteravond omstreeks zeven uur werd de wielrijder W. uit Leiden, die nabij de drie Witte Palen de Rijks weg overstak, aangereden door een luxe auto, die met een snelheid van pl.m. 130 km. passeerde. Per zieken auto werd het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Installatie prijzencommissie. De gebeurtenissen, die in de laatste tijd in de wereld plaats vonden, hebben een prijzencommissie noodzakelij ks gemaakt. Met deze woorden ving burgemeester du Boeuff gisteravond zijn rede aan bij de installatie van de plaatselijke prijzencommissie. Naast het voltallige college van B. en W. was mede aanwezig drs. Chr. N. van Wijngaarden, hoold van het bureau pl. prijzencommissies van het ministerie van economische zaken. Na deze functionaris en de leden van de commissie welkom te hebben ge heten, deelde burgemeester du Boeuff mede, dat het gemeentebestuur zich heeft laten leiden door de richtlijnen die het min. van econ zaken heeft gegeven. Het al of niet slagen van de prijzen commissie is afhankelijk van de activiteit en het prestige van de leden. Na dank te hebben gebracht kinderen bij zich en moeten meestal I aan be v00rz en secr v00r hun be. in de open lucht overnachten. Hierna kreeg de heer Rijsdijk, als lid van het feestcomité het woord. De voorzitter dankte de commissie, welke thans voor het eerst met een concreet voorstel voor de dag kwam, om het veertig-jarig bestaan der af deling volgend jaar zo mooi mogelijk te vieren. Apotheken De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 16 Juni 13 uur tot Zaterdag 23 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken Hogewoerd 171 Tel. 20502, de Apotheek Reijst Steen straat 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek Wilhelminapark 8 Tel. Doktersdienst A.s. Zondag 17 Juni zal de dienst worden waargeno men door Dr. de Haan, Jansen, Lan- gezaal Nieuwszwaag, Stoffers. Trianon. Hoe men over sommi ge Franse films ook moge denken, het valt niet te ontkennen, dat de makers in staat zijn via het celluloid een kwestie aan te snijden, waar over men nog lang blijft napiekeren. De bezoeker neemt een gedachte mee naar huis en verschillende ma len zal hij er zich op betrappen een scène in zijn verbeelding te zien af spelen, die hij eerst op het witte doek zag. Zo ook met de film „De macht van de duivel" van de grote Franse cineast René Clair een ver filming van de Faustsage, die ver haalt hoe een man om aards geluk zijn ziel verkoopt aan de duivel. Het heeft geen zin dit verhaal hier weer te geven, hoe de beroemde alchimist er eindelijk toe komt zyn naam met bloed te schrijven onder een con tract met de duivel en hoe hij, na tevergeefs het geluk nagejaagd te hebben, er eindelijk in slaagt dit monsterverbond ongedaan te ma ken. Wie van echte filmkunst houdt, kan genieten van de magnifieke weergave, die Gerard Philipe geeft van de Mephistopheles, en van de boeiende wijze, waarop dit adem benemende verhaal in beeld is gezet. De K.F.C. stelde de leeftijdsgrens op 14 jaar. Luxor. De Duitse film „Nacht- wache" („Wachter, wat is er van de nacht?") onderscheidt zich in gun stige zin van hetgeen men doorgaans de in de bioscoop krijgt voorgeschoteld. Zy houdt zich bezig met het chris tendom en zfjn naoorlogse proble men in Duitsland. De hoofdpersoon is een dominee in een geteisterd stadje en een vrouwelijke arts, die haar kind, dat geboren werd uit een verhouding met een oorlogsvlie ger, bij een bomaanval verloren heeft. Deze film is een christelijke getuigenis. Zij geeft een beeld van de moeilijkheden in de zielzorg van een land, dat niet alleen materieel, maar ook geestelijk op de rand van de afgrond staat. De geestelijke wordt getekend als 'n wachter in de nacht, die naast de zorgen van zijn ambt, in zijn persoonlijk leven de zwaarste slagen moet incasseren. Geforceerde oplossingen brengt deze film niet. Zij is in opzet uiterst so ber en het is bijna opvallend met hoeveel reserve de regisseur zijn onderwerp behandeld heeft. Als een stuk levenswerkelijkheid uit een na oorlogse wereld weet zij echter sterk te boeien en brengt de toeschouwer tot bezinning. Boven 14 jaar. Casino. 't Is dat Bing Crosby zo sympathiek is en zijn stem zo'n warme klank heeft, anders zouden we vrezen, dat velen na afloop het verhaal slechts zouden betitelen als min of meer vulgair, waartoe ook wel enige reden is. Bing Crosby is hier een handelsreiziger, die in het begin van deze eeuw een phono- 'graaf aan de man tracht te brengen, in dit geval aan de keizer van Oo. tenrijk. Hij heeft een hondje bij zich, dat zich vijandig toont tegen een hond uit de „betere stand". Om deze twee honden is een verhaal ge sponnen, dat op' sommige plaatsen wel eens onsympathiek aandoet, niet alleen om de dwaze geschiedenis, maar ook om de degeneratie, die men enkelen uit dat tijdperk wel heel duidelijk toeschrijft. We zul len het echter niet al te ernstig ne men en het maar beschouwen als zij het niet gelukte, persiflage op toestanden uit die dagen. De film is rijk in de kleuren gezet, hetgeen voor velen een aantrekkelijkheid is. De K.F.C. acht de film voor 18-ja- rigen toelaatbaar. Lido. De strijd van de politie tegen de handelaren in verdovende middelen is het onderwerp van de ze van begin tot einde spannende film. De film „Opium voor Cairo" begint met de moord op een Ara bier, Bashige genaamd, welke voor dc politie van het Anti-Narcotisch Bureau aanleiding is tot een groot scheepse aanval op een smokkel bende in verdovende middelen. De ze Bashiri stond in dienst van Edouardo Pavlis, die in de gevange nis zit en met zijn broer Ricardo bendeleider was. Onder het lichaam van de vermoorde Bashiri ontdekte kolonel Youwsesf een briefje met de naam „Van Duren". Dit blijkt de naam van een smokkelschip te zijn, dat de volgende dag in Port Said zal binnenlopen en hij en Mourad vliegen naar Port Said voor een nauwkeurig onderzoek. Wanneer het schip aankomt vindt men Anna, een van de passagiers en tevens lid van de smokkelbende, bewuste loos op het dek liggen. Zij wordt meteen naar het hospitaal gebracht, in ijltoestand vertelt zij aan Youssef, dat de narcotia langs drie verschil lende wegen naar Cairo gesmokkeld wordt. Kolonel Youssef ondervraagt daarna twee andere passagiers, Humble en Lombardi. Zij staan on der verdenking, maar bij gebrek aan bewijs worden zij weer vrijgelaten. Diezelfde dag legt men beslag op een grote lading opium, welke door Bedouinen wordt gesmokkeld. Kolo nel Youssef arresteert een van hen en belooft de man zijn vrijheid, in dien hij vertelt langs welke andere wegen er nog meer opium wordt ge smokkeld. Dit wordt de inleiding tot de beslissende aanval, waarbij list en doorstastendheid een be langrijke rol spelen. Een interessante film met voor treffelijk spel vooral van Eric Port man, alias Kolonel Youssef Bey, een glas-harde politieman, die zijn taak kent en zijn plicht doet. Een film, waarbij het niet te doen is om aller lei bijkomstige sensatie, doch uit sluitend om de strijd tegen de han del in verdovende middelen. Ge keurd voor 14 jaar. Rex. „Schaduwen in de nacht" speelt zich af in de onderwereld. Gangsters beramen een inbraak en huq vriendinnen moeten daarbij be hulpzaam zijn. Het is een sfeer van misdaad, die niet bepaald gunstig werken kan op personen, die hun evenwicht nog niet helemaal hebben gevonden. Daarom slechts toeganke lijk voor geestelijk volwassen toe schouwers. reidheid om deze functies op zich te nemen, besloot de burgemeester met de wens dat de arbeid van de com missie vruchtdragend zal zijn in het belang van de ingezetenen. Dr. W. J. J Dijsselbloem sprak vervolgens als voorz. der commissie en wees er op. dat in de wens van de burgemeester een opdracht lag inge sloten. Spr. hoopt met de leden van de commissie eventuele geschillen op objectieve wijze te beoordelen. De heer van Wijngaarden gaf ver volgens een overzicht van de gang van zaken in de loop der jaren en schetste aan de hand van talloze voorbeelden de werking van de com missies in andere gemeenten. Spr. wilde de prijzencommissie niet zien als een klachtenbureau, doch in de eerste plaats als een voorlichtings orgaan. De Commissie is als volgt samen gesteld: Dr. W. J. J. Dijsselbloem. voorzitter, F. E. Olem'oth, Dorpsstraat 7 secretaris, mevr. J. BroekTreur, J. Binsbergen. J. H. M. Dofferhoff. H. C. J. C. Münninghoff, J S. C. Oli vier, mevr. P. H- SmitsWitvliet. A. Veeenstra en D.è Verhoeks. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ziekte, voorzien varr de Genademiddelen der H. Kerk, onze innig gelief de Vrouw, Moeder. Be huwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante JANNETJE BAARS geb. PEET in de ouderdom van 64 jaar- Uit aller naam, TH. BAARS Kinderen en Kleinkinderen. Leiden. 15 Juni 1951. Maresingel 78. De H.H. Uitvaartdien sten zullen gehouden worden op Maandag 18 Juni 1951 in de Parochia kerk O. L. Vr. Hemel vaart en St. Jozef te 7.45 uur de stille en 8.15 uur de gezongen H. Mis van Requiem, waarna om 10 uur de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof. Rozenkransbidden: Za terdag- en Zondagavond 8 uur aan het sterfhuis.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2