S)e CéidóeSowfcaitt Westelijken zijn het gepraat moe Dan maar confereren zonder agenda De Chinezen trekken langzaam terug Berlijnse „kleine blokkade Perzische eis onaanvaardbaar Duits-Italiaanse samenwerking ZATERDAG 16 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12309 Directeur: C. M. V. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.« p. w., 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NOTA'S AAN GROMYKO OVERHANDIGD T^E WESTELIJKE DRIE hebben gisteren wederom aangedrongen op een bijeenkomst van de viermogendheden-conferentie zonder enige ver dere discussie over de agenda. Dit voorstel werd gedaan in de 71ste vergadering van de agendacommissie. Het was vervat in drie gelijklui dende nota's, die overhandigd werden aan Gromyko. Als basis voor de viermogendlieden-conferentie werd voorgesteld de reeds bereikte over eenstemming. GROMPIE BLIJFT GROMMEN Gromyko zei, dat de nota's de kan sen op overeenstemming niet verbe terden, aangezien wederom bezwaar werd gemaakt tegen opneming van het Noordatlantische Pact en de bases in het buitenland op de agenda. De nieuwe nota's, zo zeide Gromyko verder, bevatten generlei constructief element. Het Westen past een tactiek toe van blokkeren van overeenstem ming over de agenda. De Britse afgevaardigde, Davies, noemde Gromyko's antwoord „hoogst teleurstellend". Wanneer de Russi sche regering thans ons voorstel ver werpt, zal het duidelijk zijn, dat zij geen viermogendhedenconferentie wenst. Parodi, de Franse gedelegeerde, zei, dat de Westelijke voorstellen niet om een formele agenda vroegen. Het was slechts een nieuwe poging om uit de impasse te komen. Jessup, de Amerikaanse gedelegeer de, zei, dat het voorstel een nieuwe poging was om de vrede te "bevorde ren. Er bestond geen onenigheid on der de gedelegeerden over het feit, dat de verschillende onderwerpen op de gesplitste agenda moeten worden behandeld door de viermogendheden conferentie en er bestond evenmin onenigheid over de gebruikte termen. Belangrijke defensie-plannen Na Franse verkiezingen Generaal Omar Bradley, voorzit ter van de verenigde Amerikaanse stafchefs heeft te Washington ver klaard, dat belangrijke besluiten ter voltooiing van de Westeuropese defensieplannen worden opgeschort tot na de Franse verkiezingen van a.s. Zondag. Het Zuidelijk gebied van het on der generaal Eisenhower staande op perbevel in het kader van het Noord-Atlantisch verdrag zal Italië, Zuid-Oostenrijk en Noord-Afrika omvatten, zo verneemt Reuter in Londen. Het commando zal in eer ste instantie niet Griekenland en Turkije omvatten. Hoewel er geen sprake van is' Joego-Slavië rechtstreeks in de NA TO op te nemen, menen waarnemers, dat tijdens het bezoek van de Joe- go-Slavische chef staf, generaal Po- povitsj, aan Washington en Londen de plaatselijke strategische positie is onderzocht. Pacific Pact op komst De Australische minister van De fensie, MacBride, heeft bij aan komst op het vliegveld te Karatsji de minister is op weg naar Lon den verklaard, dat tussen de V.S., Nieuw-Zeeland en Australië spoedig een Pacific Pact gesloten zou wor den. Er werd thans actief aan ge werkt. Industriële Üpionnage Een vroegere wetenschappelijke medewerker van de „Dr. C. Schleuss- ner Fotowerke", dr Bruno Wendt, is sinds 5 Juni uit Frankfort verdwe nen met medeneming *van belangrij ke aantekeningen. Hij zou Dinsdag avond met zijn moeder van het vlieg veld „Rhein-Main" naar het buiten land zijn vertrokken. De fabriek Perzische zegslieden zeiden, dat de eis gesteld werd op last van pre mier Mossadeq. In officiële Perzi sche kringen was men algemeen van oordeel, dat de Engelsen geen andere keus hebben dan de eisen in te willigen of de kans te lopen, de olie-installaties te verliezen. Een geheim plan voor de algehele evacuatie van al het Britse perso neel der „Brits-Perzische oliemaat schappij" en vrouwen en kinderen uit Abadgn -»n de naburige olie velden is gereed en kan indien nood zakelijk elk ogenblik worden uitge voerd, aldus verneemt Reuter. Binnen tien minuten na ontvangst I van een codewoord op centrale pun- Minstens zeven Oostduitse mijn- ten zouden alle Engelsen met vlieg- werkers zyn volgens een bericht intuigen, vrachtschepen, tankers en „Der Abend twee dagen geleden bij andere middelen Perzië verlaten, een ongeval in een uraniummijn in Voldoende reden hiervoor zou b.v. Saksen om het leven gekomen. Ze- zijn een Perzisch besluit om de toe- ventien arbeiders worden nog ver- voer van ruwe olie naar de raffina- J derijen stop te zetten. Deskundigen heeft een strafvervolging tegen verdwenene laten instellen wegens oneerlijke concurrentie. De directie vreest, dat fabrieksgeheimen ter ken nis van een Amerikaanse concurrent zijn gebracht. De recherche vond de meubelen van dr. Wendt op naam van een Amerikaanse bij een Amerikaan se transportonderneming opgeslagen. De „Dr. C. Schleussner Fotowerke" is de grootste exporteur van foto- chemische artikelen van West-Duits- land. RAMP IN URANIUMMIJN. mist. ZO SPOEDIG MOGELIJK. In Washington is meegedeeld, dat de Amerikaanse nota duidelijk maakt, dat Amerika, Groot-Brittan- nië en Frankrijk een zo spoedig mo gelijk bijeenkomen van de viermo- gendheden-conferentie wensen. De thans overhandigde nota's moeten iedere twijfel bij de Sovjetregering wegnemen, dat haar vertegenwoor diger op de viermogendheden-confe- rentie niet vrij zou zijn om zijn stand punt tot uitdrukking te brengen on der het algemene agendapunt over ieder onderwerp, dat zij beschouwt als verband te houden met de oorza ken en gevolgen van de internatio nale spanningen. Wat het Atlantische pact betreft, zo werd hieraan toege voegd, de Verenigde Staten hebben het duidelijk gemaakt, dat, ofschoon men bereid is het pact met Rusland te bespreken, generlei beslissingen kunnen worden genomen op een con ferentie waar niet alle landen van het pact zijn vertegenwoordigd. Amerika is niet bereid achter de rug van zijn bondgenoten om te on derhandelen over zaken, die betrek king hebben op hun veiligheid en op hun nationale belangen op conferen ties, waar hun regeringen niet verte genwoordigd zijn. HIER EN DAAR VERTRAGINGSACTIES DIJ KOEMHWA hebben de verbondenen zware artillerie ingezet tegen de hardnekkig strijdende achterhoede der Noordelijken. In een le gercommuniqué werd de tegenstand „licht tot matig" genoemd De ge vechten bleven de gehele nacht voortduren. De verbonden troepen ruk ten langzaam op. Ten Noord-Oosten van Janggoe werd volgens het com muniqué zware tegenstand geboden. Deze was echter licht ten Noord- Westen van de stad en ten Noorden van Indje. In het Oosten stootten de oprukkende geallieerden op artillerievuur. De vloot bombardeerde Noor delijke installaties bij Wonsan en de luchtmacht bestookte de terugtrek kende Noordelijken. Ten Noord-Westen van Tsjorwon zijn ongeveer 1.000 terugtrekkende Noordelijken met 400 lastdieren waargenomen. De pa trouilles over de Imdjin ondervonden slechts sporadisch tegenstand. ning zijn, dat de kans op een gun stig antwoord van de Chinese com munisten gering is, menen zij dat dit een geschikt ogenblik zou kunnen zijn om de doelstellingen der V.N. duidelijker de definiëren, voorname lijk om de verwarring, die bij vele Europeanen heerst, uit de weg te rui men. NIEUW WAPENSTILSTANDS- VOORSTEL? De afgevaardigden van de landen, die troepen in Korea hebben, heb ben Vrijdag hun periodieke bijeen komst te Washington gehouden, zon der dat zij een vrede door middel van onderhandelingen met de Chi nese communisten hebben bespro ken, aldus een bericht uit gewoonlijk betrouwbare bron. Het was een ge dachtewisseling over de militaire situatie. Naar Vrijdag te New York ver luidde, zijn de V.S. en Engeland het er over eens geworden, dat de Ver enigde Naties een nieuw voorstel moeten doen om een staken van het vuren in Korea te bereiken. De lan den zouden echter een verschillend standpunt innemen ten aanzien van het tijdstip, waarop een dergelijke actie zou moeten worden onderno men. De Amerikanen zijn van mening, dat het geen zin heeft thans een po ging te doen, als het zeker zou zijn, dat de Chinese communisten deze zouden afwijzen. Bovendien geloven zij, dat de V.N. spoedig een grote overwinning op het slagveld zouden kunnen behalen. Hierop zouden zij willen wachten alvorens nieuwe di plomatieke stappen te nemen. Hoewel ook de Engelsen van me- WEDEMEYER KRIJGT ONTSLAG. Luit.-generaal Albert C. Wede- meyer heeft nu het ontslag gekregen, dat hij in Mei al had aangevraagd. De thans 56-jarige bevelheb ber van het 6e Amerikaanse leger, die ook op Korea een bevel gevoerd heeft, betoogde enkele dagen gele den nog voor de Amerikaanse Se naat, dat hij voorstander was van het bombarderen van Chinese bases in Mandsjoerije en het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met Rusland. OORLOGSGEWONDEN UIT KOREA TERUG IN NEDERLAND. Met het Amerikaanse Stoomschip „Gene ral Mac Rae" zijn Vrijdag een aan tal Nederlandse oorlogsgewonden uit Korea aangekomen. Rechts de serg. Ie klaése W. A, Snoeys, die bij de debarkatie te Rot terdam het Bronzen Kruis ontving voor bijzondere diensten. In het bed liggend korp. II. J. M. Goossens, die twee bevroren voeten heeft alsmede schotwonden in de voet en het been. Beiden hebben zij de overval op de commandopost van wijlen Overste den Ouden overleefd. Korp. Goossens heeft achttien dagen zonder water en brood geleefd. In het midden de broer van korp. Goos sens, die ter verwelkoming aanwe zig was. Nieuwe Westerse nota De drie Westerse commandanten van Berlijn hebben Vrijdag een twee de nota gezonden aan Sergei Den- gin, de vertegenwoordiger voor Ber lijn van de Sowjet-Russische con trolecommissie, betreffende de on langs ingestelde „kleine blokkade" van Berlijn. Een Amerikaanse woordvoerder weigerde bijzonderheden van de brief te verstrekken, hangende een bestu dering er van door Dengin. Naar geallieerde woordvoerders verklaarden, hebben de Russische autoriteiten nog niet geantwoord op het eerste Westerse protest van ver leden week Maandag. De nieuwe nota stelt de Russische autoriteiten in de gelegenheid het do- cumentatie-besluit van de Oostduitse autoriteiten, dat de jongste crisis heeft veroorzaakt, te herzien. Men verwacht geen vergeldingsmaatrege len voordat een antwoord van de Russen is ontvangen. Volgens geallieerde functionarissen zou een „tegen-blokkade" Oost- Duitsland op de duur meer schade berokkenen dan de tegenpartij. Westberlijnse leden van het ge meentebestuur hebben Vrijdagavond een spoedvergadering gehouden ter bespreking van noodvoorzieningen voor het vervoer van goederen uit West-Berlijn naar West-Duitsland. Er zijn aanduidingen, dat de Rus sische autoriteiten niet geneigd zijn de „kleine blokkade" tot een volledi ge crisis te laten uitgroeien. Britse functionarissen verklaarden, dat de uitvoer van West-Berlijn te gen het midden van de volgende week tot een minimum zou zijn ge krompen, indien de Sowjetrussisohe autoriteiten niet zouden toegeven. Engelsen gereed om te evacueren PERZISCHE EIS betreffende betaling van de totale opbrengst van de verkoop van olie van 20 Maart af is „in zijn huidige vorm absoluut onaanvaardbaard", zo verneemt Reuter in Engelse kringen te Teheran. De „Anglo-Iranian" heeft het Perzische ultimatum, dat de be sprekingen niet zouden kunnen beginnen voordat de maatschappij er in toegestemd had te betalen, naar Londen verwezen. van de „Anglo-Iranian" geloven, dat de raffinaderij van Abadan zonder de Britse staf binnen enkele uren niet meer zou werken. Het evacua tieplan zou tevens voorzieningen in houden om een ramp te voorkomen indien niet-vakkundige Perzen zou den pogen, het ingewikkelde mecha nisme van de raffinaderij weer in beweging te zetten. De Poolse geheime politie heeft een onderzoek ingesteld in het pa leis van Mgr. Wyszynski, aartsbis schop van Warschau, in de tijd, dat. deze in Rome vertoefde. Aldus ver neemt het K.N.P eerst thans tiit Warschau. Het personeel moest op bevel van de politie het paleis ver laten. De beambten hebben urenlang alle vertrekken doorzocht en zijn tenslotte met een bundel inbeslag- genomen documenten vertrokken. Grote brand te Montreal Meer dan 30 slachtoffers In het centrum van Montreal is een grote brand uitgebroken in een R.K. Tehuis voor Ouden van Dagen en Wezen. Het staat reeds vast, dat tenminste 30 personen zijn omgeko men, merendeels vrouwen, die op de bovenste verdieping woonden. Op de vijfde verdieping woonden verscheidene blinden. In totaal wa ren 400 personen in het gebouw ge huisvest. Dc kinderen, ten getale van 200, zouden allen in veiligheid gebracht zijn. De brand ontstond doordat men een benzinebrander in een lieftkokcr liet vallen. De democratische senator Richard Russel heeft generaal MacArthur uitgenodigd nogmaals te getuigen naar aanleiding van zijn ontslag, in dien hij zulks wenst. Russel verklaarde, dat alle getui gen de gelegenheid hadden gehad MacArfhurs verklaring te lezen, voordat zij hun eigen verklaring af legden. Indien MacArthur bij een eventuele nieuwe getuigenis nieuwe punten aan het licht zou brengen, zou het misschien nodig zijn minister Marshall en de stafchefs op te roe pen wederom te getuigen. Maar binnen Europees bestek I*\E WESTDUITSE bondskanselier Adenauer heeft gisteren op zijn eer- ste officiële bezoek aan het buitenland als bondskanselier gedurende twee uur met De Gasperi, de Italiaanse premier, gesproken over de moge lijkheden van nauwere samenwerking tussen beide landen. De beide staatslieden zouden de middelen hebben bestudeerd om het optreden van hun beider landen in overeenstemming te brengen binnen een Europees bestek om voor altijd de vrees te begraven voor een herleving van het Stalen pact tussen Hitler en Mussolini. De vereniging van partisanen, die i onder communistische leiding staat, j heeft als voornaamste zet in de com-1 munistische campagne tegen het be- Aan Britse firma's zal het niet lan zoek van Adenauer, een „pelgrims-1 Ser worden toegestaan, dat zij de tocht" georganiseerd naar het graf buiten Rome, waar 335 Italiaanse Joodse gijzelaars in Maart 1944 door de Duitsers werden doodgeschoten. Na zijn onderhoud met De Gasperi deelde Adenauer mee, dat het „een zeer harmonieuze bespreking" was geweest, die naar hij hoopte nog door verscheidene andere zou worden ge volgd. De Gasperi, die de bondskan selier een van de vooraanstaande staatslieden van deze tijd noemde, zei, dat zijn persoonlijkheid en zijn politiek een visie inhielden van de mocratische Europese samenwerking van vrije krachten, werkend voor rechtvaardigheid tussen de naties en rechtsgelijkheid tussen mensen en standen". Er verluidt, dat Sforza zijn voor stellen voor een sneller vorderen naar een Europese unie aan Adenauer heeft uiteengezet. Donderdag had Sforza gezegd, dat een poging zou kunnen worden gedaan om Frank rijk, Duitsland en Italië te verenigen in een „Klein Europa". Van Italiaanse zowel als van Duitse zijde werd er op gewezen, dat de Italiaans-Duitse besprekingen van al gemene aard waren en niet de bedoe ling hadden speciale onderwerpen te behandelen. Ka-kleit je... Verlaat de trotse afgezonderdheid, wordt nederig, doe afstand van het eigen ik, breng het offer I I beneden bepaalde prijzen te verko pen. De minister van Handel, Sir Hart ley Shawcross, kondigde in het La gerhuis aan, dat de regering het vaststellen van de détailhandelprij- zen door de fabrikant onwettig zal verklaren. Verder zullen de bevoegdheden van de regeringscommissie die tegen monopolies moet optreden, worden uitgebreid, zodat zij maatregelen kan nemen tegen prijsafspraken en boycotacties. Ongeveer één derde van alle consumptie-artikelen riërend van kruidenierswaren tot automobielen komt onder de nieuwe bepaling te vallen. De minister hoopte, dat het spoe dig tot de mensen zal doordringen, „dat het geen misdaad is goedkoop te verkopen". Goedkope asperine! In New York heeft intussen een buitenlandse aspirinefabriek de af levering aan warenhuizen, die fles jes met 100 aspirines voor vier dol larcent verkopen, stopgezet. De prijs was oorspronkelijk vsctgesteld op 59 dollarcents per flesje, maar nadat een deel van de wet op de prijsvast stelling door een besluit van het Op perste Gerechtshof op losse schroe ven was komen te staan, begonnen de winkels elkaar te onderbieden. De aspirinefabriek heeft nu in pa gina-grote advertenties in de dag bladen de winkels beschuldigd van „kannibalen-praktijken van de eng ste soort". Ol ie-misere DE GFUR van de olie blijft nog all de berichtgeving uit het Oosten i. 'ortrekken. Het is ook geen vonder, dat de wereld zich zo inte resseert voor het Perzische oliepro bleem, want olie is nu eenmaal een zeer speciaal vocht en zij spuit in zo'n grote overvloed op uit dc harde en dorre bodem van het Perzische land, dat de Westerse wereld er niet aan moet denken, wat er gebeuren zal, als die olie eens in verkeerde handen raakt. Het verlies van de Perzische olie zoü het Westen in gro te moeilijkheden kunnen brengen en zelfs in het rijke Amerika zou men in dat geval tot rantsoenering van petroleumproducten moeten over gaan. Ongeveer een halve eeuw gele- 0 den vond een Engelsman de eerste petroleum in Perzië en hij bood de sjah aan, alles op eigen kosten te zullen financieren, als hij het recht kreeg om in het zand naar olie te boren. De sjah zag daarin een onschuldige liefhebberij en gaf hem het recht om alle olie uit de grond te halen, welke hy maar vinden zou. Het zaakje ging goed en het werd een hele maatschappij, welke eerst dc Anglo-Persian en later de Anglo- Iranian Oil Cy heette. De Engelse re gering zag al spoedig het belang van de oliewinning in en slaagde erin, zich het merendeel van de aandelen in de oliemaatschappij te verzekeren, zodat Engeland als zodanig wel de gelijk partij is ondanks alle ver klaringen van het tegendeel door Perzië in het conflict, dat door de nationalisatie van de olie-industrie is ontstaan. Vandaar, dat dc Engelse regering direct op haar achterste benen ging staan, toen de Perzen dc Anglo-Ira nian wilden nationaliseren. Op zich zelf konden de Engelsen moeilijk be zwaren maken tegen nationalisatie, want zij hadden hetzelfde gedaan met hun eigen kolen-industrie en later met hun staalindustrie. En het kan hun ook weinig schelen, wie ten slot te de eigenaar is, als er „voor hen maar plaats is", zoals de voorzitter van de Britse onderhandelingsdelega tie zich uitdrukte. Hetgeen betekent: als wij de olie maar krijgen cn er nog wat op verdienen ook. Nu schijnen de Perzen weinig be zwaar te hebben tegen de export van hun olie naar het Westen, maar zij willen wel graag de inkomsten in hun eigen zak steken. Vandaar dat zij voorstellen: 75 pet. voor ons en dc rest voor de Anglo-Iranian. ryAT DE PERZEN nu met de verte- U tegenwoordigers van de „voor malige" oliemaatschappij gaan onder handelen, heeft z'n goede reden. Zij hebben de maatschappij er nu wel uitgegooid, maar zelf zijn zij niet in staat om de uitgebreide cn ingewik kelde industrie te exploiteren. Twee wegen staan hun open: of wel het met de Anglo-Iranian op een accoordje gooien, ofwel dc hele in stallatie en exploitatie verpachten aan een ander. De eerste oplossing is de eenvoudigste, goedkoopste cn se cuurste weg. Voor beide partijen trouwens. De Britten hebben zich reeds toe schietelijk getoond, door afgevaar digden naar Teheran te zenden en wel afgevaardigden van dc oliemaat schappij (zoals Teheran geëist had) en geen afgevaardigden van de Britse regering. De Perzische regering heeft dat niet geheel ten onrechte opgevat als een impliciete erkenning van de nationalisatie en de Britten hebben zich daarbij moeten neerleg gen. De onderhandelingen gaan nu over het aandeel, dat de Perzen zullen ont vangen in de winst. Teeneinde dc Britten te laten zien, hoe hard Perzië het geld nodig heeft, heeft men dc onderhandelaars dezer dagen een excursie laten ma ken door de achterbuurten van Te heran. Dat zij daar heel wat armoe, ellende en narigheid hebben gezien, laat zich gemakkelijk indenken. Het Perzische volk is arm, doodarm; zó arm, dat de Perzische premier Mos sadeq ervan huilen moest. Maar dat is niet het gevolg van het optreden van de Anglo-Iranian; integendeel de arbeid van deze maatschappij heeft heel wat goed betaalde werk gelegenheid geschapen en bovendien aan rechten voel geld in het landje van de schatkist doen vloeien. Dat dit geld meer aan de sheiks en aan de grootgrondbezitters dan aan het gewone volk ten goede is gekomen, kan men de Anglo-Iranian niet ver wijten. Als argument voor een gun stige financiële regeling zal dit uit stapje wel niet veel indruk hebben gemaakt op de Britse onderhande laars. Het volk daar in Perzië, zowel in de volkswijken der steden als op het platteland, is arm en achterlijk en zal dat nog wel enige tijd blijven, ondanks alle ruime toevloed van gel den naar de schatkist van Teheran. Daarin ligt in de tegenwoordige tijd een groot gevaar besloten, want hoe armer het volk des te ontvankelij ker is het voor de propaganda van Moskou. En dat vadertje Stalin al op de loer ligt, bewijzen de Russische „manoeuvres" juist langs de Perzi sche grenzen. Wellicht zal vadertje Stalin het beste argument zijn om dc Britten soepel genoeg te maken voor het bereiken van een accoord. Op het ogenblik zijn beide partijen als gewiekste kooplui bezig met over vragen, met wat sabelgerinkel als begeleidende muziek op de achter grond.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1