3)e Coidóe(Soti/fca/nt Geallieerden weer opgerukt Atoomproeven op Eniwetok Nieuwe en nuttige gegevens Door de achterbuurten van Teheran MargaretTruman in ons land DONDERDAG 14 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12307 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wedemeyer neemt risico Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. telefoontjes 1.50 Laatste bolwerk van IJzeren Driehoek genomen r\E SITUATIE AAN DE VERSCHILLENDE FRONTEN IN KOREA is thans als volgt: Aan het Westelijke front staan de verbondenen aan de Imdjin; in het centrum rukken zij naar het Noorden op; in het Oostelijke deel van het centrale front vallen zij de vijand aan die in het gebied van Koemhwa, Hwatson en Jangoe vertragingsacties uit voert; aan de Oostkust trekken zij eveneens verder. PJONGGANG GENOMEN. Het achtste leger heeft gemeld, dat twee geallieerde eenheden het vroegere Noordelijke bolwerk Pjong- gang zijn binnengerukt Pjonggang was één der hoekpunten van de Noordelijke verdedigingsdriehoek aan het centrale front de z.g. ijze ren driehoek. Een der eenheden moest zich een weg banen door lich te tegenstand doch de andere bereik te het spoor- en wegenknooppunt zonder contact met de tegenstander. Wedemeyer neemt grote risico's Luitenant-generaal Albert Wede meyer heeft Woensdag zijn getuige nis voor de verenigde senaatscom missie van onderzoek te Washington voortgezet. Hij oordeelde dat de Verenigde Staten de door Rusland en commu nistisch China gezamenlijk beheerde Mandsjoerijse spoorweg behoorden te bombarderen. Hij gaf toe, dat dit een wereldoorlog zou kunnen ver oorzaken, maar dit was een „van te voren te berekenen risico", dat men moest nemen. Hij verklaarde echter, dat slechts de bevelhebber ter plaat se zou kunnen beslissen, welke doe len gebombardeerd moesten worden. Op een vraag of het bombarderen van de bases Moekden, Port Arthur en Dairen (in de twee laatstgenoem de steden bezit Rusland concessies) een „oorlogsdaad tegen de Sowjet- Unie" zou zijn, antwoordde Wede meyer ontkennend. Hij wees in dit verband op het geval van het Ame rikaanse marinevliegtuig, dat in April van het vorige jaar boven de Oostzee door de Russen werd neer geschoten. Dit kwam neer op een oorlogsdaad of kon als zodanig wor den uitgelegd, aldus Wedemeyer. Generaal Wedemeyer zeide nog, dat een „vastberaden Amerika" met het communisme zou kunnen afre kenen „indien wij een dynamische en intelligente leiding hebben en een plan, dat onze hulpbronnen niet ver kwist op verre plaatsen in de we reld, die strategisch weinig of geen betekenis hebben". Korea is zulk een plaats!" „Wij dienen onze middelen op die plaatsen tot ontplooiing te brengen waar wij dé werkelijke vijand met beslissende daden tege moet kunnen treden. De werkelijke vijand is het Kremlin". Wedemeyer zeide het met de repu blikeinse senator Morse eens te zijn, dat, indien de geallieerde van Ame rika niet mede wensten te werken aan een blokkade van het communis tisch China, men hen tot een derge lijke blokkade diende te dwingen. GEVAARLIJKE TOEGEEFLIJK HEID. Generaal Douglas MacArthur heeft de Amerikaanse regering ervan be schuldigd, dat' zij zich bezig houdt met een gevaarlijke vorm van toe geeflijkheid, nl op het slagveld. De geschiedenis heeft geleerd, aldus de generaal, dat diplomatieke toege vendheid de kiem is van een toe komstig conflict, maar toegevendheid op het slagveld is nog gevaarlijker. „Ter rechtvaardiging van dit bui tengewoon optreden zeggen zij, die verantwoordelijk zijn voor onze landsverdediging, dat wij nog niet voldoende voorbereid zijn om te vechten. Ik kan het daar niet mee eens zijn. Ik geloof dat ons land sterk genoeg is om elke aanvaller te verslaan. Als de Rus toeslaat is het omdat wij geen kracht tonen," zo zei generaal MacArthur. Koning Faroek op Capri ij wilde niet op de film Britse manoeuvres uitgesteld De grote Britse manoeuvres, die eind Juli in het gebied van het Suez- kanaal zouden worden gehouden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dit is door het hoofdkwartier van de R.A.F. in het Midden-Oosten be kendgemaakt. Naar men gelooft is deze stap ge nomen om internationale verwikke lingen te vermijden. De Valera premier van Eire Eamon de Valera, leider van de conservatieve partij, is Woensdag avond tot premier van Eire geko zen. Het parlement koos hem met een meerderheid van vijf stemmen bo ven zijn rivaal John Costello. Van 1948 af heeft Costello aan het hoofd van een coalitieregering ge staan, bestaande uit zijn eigen partij (de rechtsgeoriënteerde „Fine Gael"), de arbeiderspartij, de nieu we republikeinen, de boerenpartij en de onafhankelijken. De partij van de Valera, de „Fian- na Fail" vormt de sterkste groep in de Dail, Hij had echter voor zijn verkiezing de steun van vijf onaf hankelijken nodig, die tegenstanders zijn van de coalitie. Bij de op 30 Mei gehouden alge mene verkiezingen kreeg de partij van de Valera 69 zetels. Da coalitie kfeeg 64 zetels. Veertien onafhankelijken zaten op de wip. Vijf van hen steunden de Valera bij zijn verkiezingen, drie onthielden zich van stemmen. De verkiezing van de Valera zal slechts weinig fundamentele veran dering in de politiek van het land brengen. Bij de verkiezingen zijn nl. weinig diepgaande verschillen tus sen de „Fianna Fail" en de coalitie aan de dag getreden. De Valera heeft Woensdagavond reeds zijn kabinet bekend gemaakt. Het bestaat geheel uit leden van zijn partij, de Fianna Fail. Een woordvoerder van het Buc kingham Palace heeft Woensdag verklaard, dat koning George, die thans herstellende is van influenza cn longontsteking, zijn werkzaam heden zal blijven verrichten, zoals hij ook tijdens zijn ziekteperiode heeft gedaan. Er zal geen Raad van State worden ingesteld om de taak van de koning te verlichten. De koning zal gedurende de ko mende maanden geen plechtigheden bijwonen en bezoeken afleggen, die voor hem met lichamelijke inspan ning gepaard zouden gaan. Dokters zijn van mening dat een zonnige zo mer, waarin de koning rust zou kun nen nemen, een grote verbetering in de lichamelijke gesteldheid van de vorst zou brengen. Auto's erger dan oorlog een Het aantal dodelijke ongelukken op de weg in de V.S. in deze eeuw zal aan het eind van dit jaar één millioen bedragen, aldus heeft presi dent Truman Woensdag tot de jaar lijkse conferentie voor de veiligheid op de weg medegedeeld. Bij auto-ongelukken zijn bijna evenveel Amerikanen omgekomen als in alle oorlogen in do Amerikaan se geschiedenis, aldus de president. DE PLAATSVERVANGERS. De 69ste bijeenkomst van plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs duurde Woensdag slechts enkele minuten. Geen der afgevaar digden wenste het woord te voeren, De vergadering werd daarop tot Don derdag verdaagd. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, Woensdag o.m. verklaard, dat de voorwaarden, die de Russen in 'Pa rijs op de conferentie van de plaats vervangers hebben gesteld, onaan vaardbaar zijn. BIJ DE NEDERLANDSE VRIJWIL LIGERS IN KOREA. De moeilijk heden, waarmede het Nederlandse Detachement Verenigde Naties in Korea soms te kampen heeft, zijn van uiteenlopende aard. Een daar van is bijvoorbeeld het oversteken van een rivier, maar dan een rivier zonder bruggen. Hoe de mannen het klaarspelen, toont de bovenste foto. Na het verrichten van een zware en vermoeiende dagtaak gaan de mannen een welverdiende rust ne men. Zó slaapt het Nederlands De tachementtenminste, indien het zomer is. r\E JONGSTE ATOOMPROEFNEMINGEN op de afgelegen atol Eniwe- r* tok in de Stille Oceaan hebben de Amerikaanse atoomdeskundigen nieuwe en nuttige gegevens geopenbaard over de ontwikkeling van de waterstofbom, aldus een officiële mededeling, die gisteren in Washing ton is gedaan. Dr. Alvin Graves,plaatsverv. leider van de weten schappelijke proefnemingen, die in April en Mei op de atol zijn gehou den, zeide op een persconferentie, dat nieuwe gegevens omtrent de ver schijnselen, welke in het eerste stadium van de ontwikkeling van een waterstofbom moeten optreden. gen" van deze toestellen nog voor de proef bruikbaar waren. In het ge heel werden 110 vliegtuigen aan ver schillende graden van de uitwerking bloot gesteld. Onder deze toestellen bevond zich ook een „B-47 Stratojet Bomber" met bemanning. Bemanning zowel als vliegtuig bleven behouden. Hij Koning Faroek van Egypte, die met zijn 18-jarige echtgenote, konin gin Harriman, op de huwelijksreis is, is Woensdag op Capri aangekomen. Nauwelijks aan land stelde hij zich in het bezit van een camera van een Britse toerist. Deze wilde een foto nemen van de stoet van auto's, die koning Faroek en koningin Har riman met hun gevolg naar het luxueuze hotel Royal reden. De ko ning liet zijn auto stil houden, stap te uit, liep glimlachend op de stom verbaasde toerist toe en ontnam hem zonder moeite zijn camera. Daarna reed de koninklijke stoet verder. In het hotel verwijderde de koning eigenhandig de oude film en deed er een nieuwe in. Vervolgens liet hij een politie-agent komen, die de ca mera aan haar eigenaar moest terug bezorgen. De Egyptische koning en zijn ge volg hebben het gehèle hotel Royal, Hat uitziet op de Golf van Napels, afgehuurd. Het wordt door ongeveer 40 politiemannen bewaakt. Gordon Dean, voorzitter van de commissie voor Atoomenergie, zeide, dat geen der berichten, dat de Ver enigde Staten de waterstofbom had den ontwikkeld, of op het punt ston den zulks te doen, gebaseerd was op uitlatingen van officiële zijde. Luitenant-generaal Quesada, die de afdeling commandeerde, welke met de uitvoering der proeven belast was, verklaarde, dat de vrees voor aan wezige radio-activiteit het onmiddel lijke reddingswerk in geval van een aanval niet mocht vertragen. Red dingsploegen werden 15 minuten na de ontploffingen naar de gevaren zone gevlogen. Vragen over de typen van de ge bruikte wapens werden niet beant woord. De enige aankondiging was, dat het volledige succes van de proe ven bewijst, dat vooruitgang was ge boekt bij het ontwerpen van wapens en bij het atoomonderzoek in de atoomlaboratoria te Los Alamos in de staat Nieuw-Mexico. Er waren 110 vliegtuigen bij de proeven gebruikt .verscheidene straaltoestellen, die van de grond af werden bestuurd vlogen in de on middellijke nabijheid van de ont ploffingshaarden. Ongeveer 9.000 mannen waren op de atol aanwezig ter gelegenheid van de omvangrijk ste proeven tot nog toe. Slechts vier vliegtuigen, alle radio grafisch bestuurd, gingen bij de proe- ven verloren. Twee „Shooting Stars" en een vliegend fort van het type B-17 werden in de lucht door de ontploffing vernield en een „Shoo ting Star" maakte 'n buiklanding. De reacties van de nauwkeurige instru menten in de vliegtuigen werden per televisie naar een observatiepost ge zonden, zodat ook de „waarnemin- OVERVAL BIJ BANDOENG. Een 300 man sterke bende heeft hedennacht een overval gepleegd op een thee-onderneming ten Zuiden van Bandoeng. Er werden 15 Indo nesische arbeiders gedood. Daarom werd de olie genationaliseerd In opdracht van de Perzische re gering is de Britse delegatie voor de oliebesprekingen te Teheran rondge leid door de achterbuurten van de stad. De burgemeester van Teheran vergezelde Basil Jackson, vice-voor zitter van dc Anglo Iranian en lei der van de delegatie der maatschap pij op deze tocht, die door premier Mossadeq was voorgesteld toen hij Jackson Woensdagochtend voor een beleefdheidsbezoek ontving. De Brit se afgevaardigden zagen de vervuil de en vervallen krotten, waarin on geveer 500.000 inwoners van Tehe ran wonen. „Het was ontzettend", zou Jackson tegen de burgemeester gezegd hebben. Reuter tekent hierbij aan, dat de tocht kennelijk bedoeld was om de 'herhaalde verklaringen van premier Mossadeq, dat de nationalisatie van „Ergerlijke marskramerij" Protest van Bisschop van Lourdes „Maakt van Lourdes geen zaken- schandaal! Het leuren met water uit de grot is een schandaal, dat moet worden uitgeroeid". Zo begint de oproep, die mgr. Pier re Marie Théas, bisschop van Tar- bes en Lourdes, heeft gericht tot de verkopers van devotionaliën in de bedevaartplaats Lourdes. Hij spreekt zijn verontwaardiging uit over de ergerlijke wijze, waarop in Lourdes munt wordt geslagen uit de vroom heid der pelgrims: „Wij zijn tegen zeep en bonbons met water van de grot er in. Wij zijn tegen glasbolletjes met water van de grot, die men in zijn knoopsgat kan steken. Het is ongehoord, om de prijs van een artikel te verhogen, omdat er grotwater in is verwerkt. Het mag niet langer worden geduld, dat een beeldje zonder grotwater 350 francs kost, met het water er in echter 420 francs. Waar blijft de eerbied? Zij tasten dc bedevaarten in hun wezen aan. Het water van dé grot is privaat eigendom. Daarom zal voortaan ieder die het water van de grot voor zake lijke doeleinden wil gebruiken, ge rechtelijk worden vervolgd. De be volking van Lourdes is het geheel met mij eens. Ik ben er van overtuigd, dat er ook zakenmensen zijn, die het met deze, manier van doen niet eens zijn". Chifley overleden De Australische Bevin Chifley, de vroegere Australische premier en leider van de Australische socialistische partij, is gistermiddag, een half uur nadat een hartaanval hem trof, in een ambulancewagen op weg naar het hospitaal van Canberra gestorven. Hij was 66 jaar oud. Chifley woonde een schitterend festijn in een hotel bij ter ere van het jubileum van het Australische parlement ,toen hij in zijn kamer een hartaanval kreeg. De muziek in de feestzaal beneden zweeg, toen het nieuws bekend werd en de jubileum viering nam een plotseling droef einde. Joseph Benedict Chifley is zijn po litieke carrière begonnen in de vak beweging en na in 1928 in het par lement te zijn gekomen, bekleedde hij in de daarop volgende jaren ver scheidene ministersposten .totdat hij in 1945 de socialistische premier van Australië werd. In 1949 werd hij als zodanig door Robert Menzies opge volgd, toen Labour door de conserva tieven werd verslagen. Chifley heeft een carrière gehad, die in vele op zichten gelijk was aan die van zijn Britse collega Ernest Bevin. De Amerikaanse regering heeft bekend gemaakt, dat zij waarschijn-* lijk met ingang van 1 October a.s. een rantsoeneringsstelsel voor me talen zal moeten invoeren, dat zo wel zal gelden voor de voorziening in de civiele als in de miltaire be hoeften. de olie-industrie uitgevoerd wordt ten voordele van de arme Perzische bevolking, te onderstrepen. Mossadeq, heeft Woensdagavond in een speciale boodschap tot Perzi sche studenten in het buitenland verklaard, dat Perzië jaarlijks 120 millioen pond sterling zal verdienen met de genationaliseerde olie-indu strie. Dit bedrag is achtmaal zo hoog als het inkomen, dat het land thans uit zijn oliebronnen ontvangt, aldus de premier. Hij voegde hieraan toe: „Het is onze bedoeling deze wel vaartsbron te gebruiken teneinde de omstandigheden van de bevolking te verbeteren en het land te behoe den voor het altijd aanwezige gevaar van revolutie". ZORGENKIND lië voor dc samenstelling der ge meenteraden zijn gehouden, hebben geen opgewekt beeld te zien gegeven. Een paar weken geleden, toen de eerste serie gemeenteraden in Noord- Italië aan de beurt was, kwam als algemeen aspect naar voren, dat de communisten wel heel wat zetels in diverse gemeenteraden hadden moeten afstaan, maar dat het aan tal van hun aanhangers geenszins achteruit gelopen was. Dc anti-com munistische partijen hadden 0 hun successen uitsluitend te danken &an het feit, dat zij konden profiteren vajj de nieuwe kieswet, die extra voordelen ver schaft aan partijen, die de meerder heid verkrijgen. Door het combi neren van lijsten hebben de anti communistische partijen in verschil- lende plaatsen een meerderheid ver kregen cn daardoor zetelwinsten we ten te behalen. Men zou liever heb ben gezien, dat deze verkiezing een kentering in de geesten te aanschou wen zou hebben gegeven, ccn drasti sche vermindering van het aantal rode stemmen tengevolge van verbe terd inzicht bij de Italiaanse bevol king. Maar het aantal aanhangers van Moskou bedraagt nog altijd meer dan 30 pet. van het kiezerscorps. Desalniettemin heeft de uitslag van deze jongste verkiezingen in Ita lië haar voordelen, want het resul taat is, dat het aantal gemeenten, waarin de communisten en hun aan hangers dc baas spelen .is terugge lopen van bijna 2000 tot 917. Hetgeen dus zeggen wil. dat in duizend ge meenten de stelselmatige bevoorde ling van de communisten en de door het gemeentebestuur gesteunde pro paganda voor het communisme is uitgeschakeld. En dat waren lang niet alle kleine plaatsjes, want ste den als Genua, Turijn, Milaan en Florence behoren daartoe; in deze steden hebben de communisten en Nenni-socialisten de macht over het stadsbestuur verloren. In andere plaatsen, waaronder zeven provin ciale hoofdsteden, hebben zij echter stand weten te houden, zoals in Li- vorno en Taranto; zelfs hebben zij dc havenstad Brindisi op de Christen- Democraten weten te veroveren, een niet onbelangrijke stad, waar o.a. wapens van Amerika voor Italië ge lost worden. De stemmencijfcrs van dc Chris ten-Democraten, de Katholieke par tij van dc Gasperi, toen een vrij sterke achteruitgang in vergelijking met dc vorige verkiezingen in 1948. Dit is te verklaren uit het feit. dat vele kiezers toen op dc Chr. Dem. partij stemden om versplintering te voorkomen .terwijl bij de verkiezin gen van thans de kleine partijtjes weer naar voren kwamen en af breuk deden aan het resultaat der Chr. Democraten. Speciaal het om hoog komen van enkele nco-fascisti- sche groeperingen heeft daaraan geen goed gedaan. De gemeenteraadsverkiezingen zijn nog niet afgelopen; men doet het in Italië in étappes. Dc Zuidelijke pro vincies komen in de herfst aan dc beurt en in Rome zelf zullen de ver kiezingen waarschijnlijk niet eerder gehouden worden dan in April van het volgend jaar. Italië blijft een zorgenkind in het West-Europcse volkengezin. Opgetogen over de ontvangst te Soestdijk De dochter van president Truman. Margaret, is gistermiddag door de koningin en prins Bemhard op het paleis Soestdijk. ontvangen. Na af loop vertelde zij het een en ander aan de pers over haar reis. Zij was opgetogen over de char mante en gastvrije wijze waarop zij door onze Koningin was ontvangen. De prinsesjes Beatrix en Margriet waren er ook. Zij had lof voor dc perfecte wijze waar op prinses Bea trix Engels sprak. Een indruk over ons land? De Europese vacantiereis die met in begrip van de uit- en thuisreis zes weken duurt is eigenlijk te kort, In ons land kon Margaret Truman slechts 2>2 dag zijn. Daar komt bij, dat de dochter van de president der V.S. op haar eerste reis tal van so ciale verplichtingen heeft. „Ik geloof, dat uw land prachtig is. Het heeft zoveel groen". Een ding is haar onmiddellijk opgevallen: „Uw huizen hebben zoveel ramen ze zijn zo open". Margaret Truman, gekleed in een eenvoudig! smaakvol blauw toilet, wordt gevraagd of het niet moeilijk is deze reis te maken en niet te zin gen. „Neen", zegt de Amerikaanse gas te. Zij had voor haar vertrek juist een concert-tournée van 7 weken achter de rug. In twee jaar heeft ze eigenlijk geen vacantie gehad cn de ze tocht betekent dus voor de zange res Margaret Truman rust. Na haar terugkeer in de Verenig de Staten treedt zij opnieuw op in enige radioprogramma's, ook staat weer een concert-tournée voor de deur. Zij heeft geen plan in Europa haar zangstudies voort te zetten. In New York heeft zij goede lessen. Wel hoopt zij nog eens naar Europa te rug te keren als zangeres en daar concerten te geven. Zij vertelde zeer teleurgesteld te zijn hier de opening van het Holland-festival niet te kun nen meemaken. Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen De Eerste- Kamer heeft gisteren het wetsontwerp Noodregeling Kin derbijslag voor kleine zelfstandigen met 23 stemmen vóór (KVP, P .v d. A., CH en CPN') en 7 stemmen te gen (VVD en AR) aangenomen. Do staatssecretaris van Sociale Zaken, mr Van Rhijn herinnerde er aan, dat 38 pet van dc middenstan ders een inkomen heeft beneden 2500. Spr. bestreed de opvatting door prof. Molenaar naar voren ge bracht, als zou dit wetswerp armen zorg zijn. Dc noodregeling geldt in de eerste plaats voor dc kleine, zelfstandige ondernemers, die niet meer dan 2400 gulden per jaar verdienen cn drie of meer kinderen hebben Voor het derde kind krijgt het gezinshoofd 25 cent per werkdag en voor het vierde cn elk volgende kind onder dc 16 jaar 30 cent. Dc beperkende in komensgrens van 2400 gulden komt hoger to liggen, naarmato het aan tal kinderen groter is. Telkens 200 gulden hoger bij ieder kind meer. Zo kan ook een kleine zelfstandige, die 3400 gulden per jaar verdient, nog kinderbijslag krijgen, maar dan moet hij acht kinderen hebben. De totale kosten van de noodrege ling worden geschat op 14 a 14.5 millioen gulden. In de middagvergadering werd na korte discussie het Bencluxverdrajj tot unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht goedgekeurd. Ko-Vte.it je.,.. Het sterke draagt het zwakke.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1