S)e £ddóe(Boti/fca/tit Het kan op Korea nog maanden duren Chinese tegenstand neemt af Luchtbrug is er ook weer Hulp voor Joego-Slavië Zuivering in Boedapest De verkiezingen in Italië Anglo-lranian overgenomen Koning Leopold gaat op reis KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 13 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12306 Min. Stikker: „Ik pas met die pas Directeur: G. M. v. HAMERSVELP Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1,72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Engeland was te duur Volgens de „Daily Express" hebben twee functionarissen van het Westduitse consulaat-gene raal, Theodor Lang en graaf Posadowsky. Londen verlaten. Zij klaagden erover, dat men onmogelijk in Engeland kon le ven op 30 pond (hun salaris) per week. Zij wensten tot iedere prijs verplaatsing uit Engeland. De Britten ,zo voegt het blad er aan toe, zullen zich best kunnen redden met hun hoge kosten van het levensonderhoud, ook zon der deze Duitsers. „Doch welk een merkwaardige toestand is het, als diplomaten van een ver slagen natie Groot-Brittannië schuwen wegens de duurte, on der welke hun overwinnaars ge dwongen zijn te leven". Crisis in Djakarta Vrijdag vertrouwens kwestie Volgens de mening van Wedemeyer QINSDAG is generaal Wedemeyer wederom voor de verenigde senaats commissies van onderzoek te W ashington verschenen. Over de toestand in Korea verkla arde Wedemeyer, dat hij geen „be slissende overwinning van de verbondenen" kon zien. Hij was van mening, dat de huidige „ongelukkige situatie" nog wel maanden zou kun nen voortduren. De krachtsinspanningen van de V erenigde Staten in Korea zouden kunnen maken, dat dit land niet in staat zou zijn om „verplichtingen r.a te komen, welke uit een oogpunt van veiligheid en later uit economisch oogpunt van veel groter belang voor ons zijn", aldus de generaal. Een bestand zou hij kunnen aan vaarden „indien hiermede chicanes en een terugkeer der vijandelijk heden uitgesloten zouden zijn". Hij geloofde echter niet in de oprechte wens van het communistische China om te onderhandelen. In een verklaring, welke hij voor las, zeide Wedemeyer, dat men of tot een beslissing moest vechten of Korea moest verlaten. Indien men in Korea een beslissende overwin ning wenste te behalen diende men te luisteren naar de raad van de adviseurs van het pentagon (het ministerie van defensie). Mogelijk zouden de voorbereidingen enige tijd vergen. Een te lange wachtter mijn zou echter een zware uitput ting tengevolge hebben voor man schappen en materiaal. Dit laatste juist wenste de Sowjet-Unie. Wede meyer zeide in Tsjang Kai Sjek nog steeds het middel te zien om de communistische opmars in Chinees gebied tot staan te brengen. De verdwenen diplomaten Een spion gearresteerd De Franse contra-spionnagedienst heeft Carl Strauss gearresteerd, een Brits genaturaliseerde Tsjechoslo- waak. In Maart verscheen Strauss voor een Britse commissie, belast met het ontnemen van het burgerschap. Sir Hartley Shawcross, toen procureur- generaal, verklaarde, dat de Tsjecho- slowaakse regering via Strauss mi crofilms ontving. Nadien heeft Strauss Engeland verlaten, hij ver trok naar Frankrijk. In Parijse bladen zoekt men ver band tussen het verdwijnen der twee Britse diplomaten en deze arrestatie. Rust voor koning George In een door vier artsen ondertekend bulletin werd gisteravond bekend ge maakt, dat koning George van Enge land voor herstel van krachten lang durige rust is voorgeschreven. De koning heeft gedurende twee weken aan longontsteking geleden. In het bulletin verklaren de genees heren: „De koning blijft goed voor uitgaan. De temperatuur is de afge lopen week normaal geweest en de aandoening van de long is afgeno men. Met het oog op de aanval van longontsteking, die Zijne Majesteit heeft gehad, hebben wij hem echter medegedeeld, dat een langdurige rust noodzakelijk is- Aangezien de koning onder de hui dige omstandigheden het paleis niet kan verlaten, zal hij ook de paarden rennen te Ascot, die deze week ge houden worden, niet kunnen bijwo nen, zo meldt de „Times". Wel zal koningin Elizabeth de rennen bezoe ken, samen met andere leden der koninklijke familie, onder wie de prinsessen Elizabeth en Margaret. Zij heeft daartoe tot Zaterdag haar in trek in Windsor Castle genomen, maar zal geregeld haar gemaal in het Buckingham Palace te Londen bezoe ken. Geen muis meer op Eniwetok „Er leeft geen muis en geen enkel ander dier meer". Dat is de beschrij ving van de toestand op het atol Eni wetok, zoals de Amerikaanse colum nist Robert Allen die in de „New Post" geeft, na de jongste, aldaar gehouden, atoomprocven, waarvan senator Brien McMahon (voorzitter I der Congrescommissie voor de atoom energie) gisteren officieel verklaarde, dat 7.ij een „volledig succes" zijn ge worden. De zes weken oude Indonesische regering van premier Soekiman staat tegenover een crisis ten gevolge van de aankondiging dat 950 politieke ge vangenen zonder proces zullen wor den vrijgelaten. Vrijdag zal de regering de ver trouwenskwestie stellen. De vrijlating werd verleden week bekend gemaakt door de minister van Justitie, Mohammed Yamin. Hij ver klaarde, dat de gevangenen de kans gegeven zou worden mee te helpen bij de opbouw van Indonesië. Nader werd meegedeeld, dat de vrijlating van de gevangenen voor onbepaalde tijd uit gesteld is ten gevolge van oppositie van het Indonesische leger, de politie en parlementaire groepen. Vijfmaal zwaarder dan de atoom bommen, die tot dusver tot ontplof fing zijn gebracht, was de kracht van de voornaamste proefexplosie, aldus Allen. De proefbom werd van een zeer hoge toren af losgelaten. Na afloop werd van de toren geen spoor meer teruggevonden. Alle leven was weggevaagd. Zo sterk was de gloed der ontploffing, dat waarnemers op 25 km. afstand die nog wel wa ren uitgerust met speciale brillen tijdelijk verblind werden. Zij voelden ook duidelijk de hitte die ontwikkeld werd. Noordelijken trachten voorraden te redden IN EEN COMMUNIQUé van het acht ste leger wordt verklaard, dat de Noordelijke tegenstand in het gebied Janggoe-Indje afneemt. Tot nu toe werd hier hevige tegenstand geboden. Volgens luchtverkenners po gen de Noordelijken hun voorraden uit hun vroegere centraal-Koreaan- se bolwerk te redden voor de opmars der verbondenen. Hier en daar lopen verbonden troepen kleine ach tergebleven eenheden onder de voet. De verbonden luchtmacht tracht de pogingen om de voorraden mee te nemen tegen te gaan. mui j. m\uv_ix\ PRINSES WILHELMINA TE WATER GELATEN. Maandagmiddag heeft H.K.H. Prin ses Wilhelmina te Muiden de motor reddingboot „Prins Hendrik" te wa ter gelaten. De „Prins Hendrik" glijdt te water. Na het wegnemen van de laatste be letselen slaat H.K.H. Pinses Wilhel mina het verloop van de te water la ting gade. Naast haar Z.K.H. Prins Bernhard. WIE WIL EEN AAPJE? De regering van de provincie Ma dras biedt apen vrij van uitvoer rechten aan het buitenland te koop aan. De apen brengen het voedsel gewas schade toe en genieten van de Hindoe's bescherming op gods dienstige gronden Madras heeft de regering van Ridia verzocht te onderzoeken of het buitenland apen wil importeren. Van particuliere zakenlieden zijn reeds orders ontvangen. DE STRAALJAGERSRAMP GEEN SABOTAGE. De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat sabotage niet de oorzaak is van het neerstorten der acht straaljagers Vrijdag jl. boven Indiana. Do ramp was te wijten aan ijsvor- ming op de motoren als gevolg van bijzondere atmosferische omstandig heden, aldus de mededeling. De driemogendheden-conferentie te Londen over hulpverlening aan Joego-Slavië is met succes bekroond, zo is Dinsdagavond uit gev/oonlijk be. trouwbare bron vernomen. De V. S., Engeland en Frankrijk zijn bereid Joego-Slavië een schenking van 50 millioen pond sterling te doen als bijdrage tot het stabiliseren van de Joego-Slavische economie en ter overwinning van de bestaande moei lijkheden op het gebied van de de viezen. Watersnood. Slavonie (Joego-Slavië) wordt ge teisterd door de ergste overstromin gen sinds 40 jaar. Vele boeren zijn dakloos geworden. Alleen al in het district Koetina zijn duizenden hec taren met gewassen verwoest. De nieuwe betonnen hoofdverkeersweg van Belgrado naar Zagreb is door de druk van het water zodanig onder mijnd, dat op eea plaats een gat van vijf meter is ontstaan. De overstro mingen zijn veroorzaakt door buiten gewoon zware regenval GEHEIME ZITTING VAN HET IN TERNATIONALE GERECHTSHOF. Opname van een geheime zitting van het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage. Deze zittingen worden gehouden in de „Bol"-zaal, zo genoemd naar de schilderijen aan de wand van de 17e eeuwse schilder Ferdinand Bol. Deze geheime zittin gen worden gehouden onder het motto: Sol justitiae illustra nos. (Zon van het gerecht, verlicht ons). staakt of niet, voorlopig geen kans maakt op Formosa of op vertegen woordiging bij de Verenigde Naties. Het wordt daarom niet uitgesloten geacht, dat de communistische plan nenmakers, met het oog op het feit, dat een staking van het vuren op het ogenblik geen voordeel zou brengen, het voordeliger vinden de strijd krachten van de V.N. in Korea te binden, terwijl zij voorbereidingen treffen om in een ander deel van de wereld toe te slaan. Deze theorie wint veld bij de Verenigde Naties als een mogelijke verklaring voor het stilzwijgen van de Chinese com munisten. Radio-Boedapest heeft Dinsdag avond een lijst van personen gege ven, die de Hongaarse regering van plan is uit Boedapest te wijzen. De ze personen werden beschreven als „fascistische agenten". In de uitzending werd ontkend, dat de betrokkenen behoorden tot de middenstand, of dat de Hongaarse arbeiderspartij poogde deze klasse te liquideren. Onder de genoemde men sen bevinden zich generaals, adellij ke personen, bankiers en functiona rissen en leden van vroegere regerin gen. Hun woningen zouden worden ge geven aan arbeiders en leden van de middenklassen. Zij zelf zouden niet in aparte kampen worden onder gebracht, maar kregen „behoorlijke woningen en passend werk". Onder andere werd de naam van de oud-minister van binnenlandse zaken markies George Palavaccini genoemd. NU VOOR BERLIJNS EXPORT E'EN VAN DE DRIE voornaamste West-Berlijnse exporteurs de Telcfunken radiomaatschappij heeft gisteren een éénrichtings- luchtbrug ingesteld voor zijn uitvoer. Voor de eerste maal sinds 12 Mei twee jaar geleden, toen de Bcrlijnse blokkade eindigde, moest de Tcle- funken op uitgebreide schaal haar toevlucht nemen tot het vervoer door de lucht voor de export van ra dio-onderdelen naar het Westen. luchtpostpakketten voor het Westen. De Allgemeine Elektrizitatsgescll- schaft echter kan deze „luchtsprong'' niet laten uitvoeren zij vervaar digt scheepsturbines. Prof. Ernst Reuter, de burgemees ter van West-Berlijn, heeft de Oost- Duitsers gewaarschuwd voor de weerslag welke Westelijke tegenzet ten op hun economisch bestel kun nen hebben. Hij achtte de situatie kritiek. WESTERLING IN FRANKRIJK. Naar thans wel als zeker mag wor den aangenomen, vertoeft de heer R. Westerling, voormalig kapitein van het K.N.I.L., op dit ogenblik in Frankrijk. Daags tevoren hadden de Weste lijke geallieerden alle uitvoer van West-Berlijn uit door de Sowjot- zone verboden, totdat de Sowjet- autoriteiten een herziening gelastten van de nieuwe Oost-Duitse voor schriften voor het handelsverkeer. West-Duitsland heeft het handels overleg met Oost-Duitsland gestaakt, na de nieuwe Oost-Duitse eisen documentatie. De drie Westelijke commandanten hebben de Sowjct- vertegenwoordiger Dengin laten we ten, dat de nieuwe bepalingen „on uitvoerbaar" waren en een recht streekse inbreuk betekenden op de geallieerde rechten op een vrije ver binding met West-Duitsland. Burgerlijke luchtvaartmaatschap pijen, die het vervoer van Berlijn naar het Westen onderhouden, heb ben aanzienlijk meer vracht ver voerd dan eergisteren en de Bcr lijnse PTT ontvangt een stroom van TIEN COMMUNISTISCHE KRANTEN IN WEST-DUITSLAND VERBODEN. De geallieerde autoriteiten in West- Duitsland hebben gisteren twee com munistische dagbladen in Beieren voor drie maanden verboden, om dat zij de veiligheid van de geallieer de troepen in Duitsland in gevaar hebben gebracht. Het aantal commu nistische bladen, dat sinds 29 Maart niet meer in West-Duitsland mag verschijnen, bedraagt nu 10. Overwinning bracht geen voldoening Dc Westerse democratische partijen waren gisteravond verzekerd van een beslissende overwinning op de com munisten in vele Italiaanse steden, waaronder Turijn en Florence, waar in het afgelopen weekeinde plaatse lijke verkiezingen gehouden zijn. Dit is, zoals bekend, te danken aan de toepassing van de nieuwe kieswet. Want hoewel de christen-democraten en de met hen verbonden partijen de communisten en hun socialistische bondgenoteil uit tientallen gemeente raden, die zij sedert 1946 in 30 pro vincies beheersten, verdreven heb ben, heeft het communistische blok niets van stemkracht verloren. Het stemmenverlies van het anti communistisch verbond wordt o. m. geweten aan de schrikbarende stijging van het op de neo-fascistische partij (MSI) uitgebrachte aantal stemmen. In 1948 behaalden de neo-fascisten slechts 32.000 stemmen in 26 provin ciale hoofdsteden en thans ongeveer 105.000. In andere belangrijke provinciale hoofdsectoren heeft de socialistisch- communistische coalitie zich gehand haafd, o.m. in Livorno, Pescara, Ta rente, Brindisi. Sicnna, Modena, Reg- gio Emilia, La Spezia. Pistoia Grosse- to en Parma De communistische coa. litie verloor daarentegen haar over wicht in Piacenza en Pisa aan de Westerse-democratische alliantie, die in geen der vroeger door haar beheer ste plaatsen de nederlaag heeft geleden Voor vier kleine provinciale hoofd steden Arezzo, Carrara, Acquila en Lecce is de uitslag nog onzeker. In de naam van Allah'' De Perzische Olicraad heeft „in de naam van Allah" ccn proclamatie uitgevaardigd, dat het werk „in het gebouw van de voormalige Brits- Iraan.se Oliemaatschappij" is begon nen cn dat de raad zijn best zal doen, de olieproductie en de winsten te verhogen. Aan de Engelse en Per zische employé's wordt verzocht op hun post te blijven en naar beste vermogen hun werk te verrichten. Op de Perzen wordt in het bijzonder en beroep gedaan een goede vader landse houding te tonen door .zo hard mogelijk te werken. De algemene directeur van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij, Dra- ka, heeft verklaard, dat hij „geen in menging in het beheer van zaken der maatschappij in Perzië kan dul den. „De bestaande contracten van de maatschappij met het personeel blijven van kracht en zullen natuur lijk ten volle worden nagekomen", aldus Drake. koning Leopold en zijn gezin zullen worden gesteld. Bij de ceremonie van de troonsaf stand, op 16 Juli, zullen koning Leo pold, dc koninklijke prins Boudewijn en premier Pholien een rede uitspre ken. Ook de leiders der drie grote partijen (katholieken, socialisten en liberalen) zullen waarschijnlijk een toespraak houden, waarin zij de na druk zullen leggen op de nationale verzoening. Daarna verblijf te Laeken Koning Leopold van België zal on middellijk na zijn troonsafstand een buitenlandse reis van ongeveer zes maanden maken, om zich daarna op het paleis te Laeken te vestigen. Hij zal de titel „koning Leopold" voeren. Het paleis te Brussel wordt officiële residentie van de koninklijke prins Boudewijn, die de titel van „Boude wijn de Eerste, koning der Belgen" zal dragen. De leiders der politieke partijen zijn het intussen eens geworden over ,.Hct vertrouwen is een teer dmg. de civiele lijst, in het genot waarvan gauw bezoedeld, gauw geschokt". KuAAettie. WIL PEKING GEEN VREDE? De lopende Brit-Amerikaanse be sprekingen te Washington hebben nog geen beslissingen opgeleverd wat betreft het nemen van mogelijke stappen om tot onderhandelingen met de Chinese communisten over Korea te komen, zo wordt uit diplo matieke bron vernomen. Gemeld wordt, dat in de naaste toekomst van de zijde van het ver enigd opperbevel in Korea, de V.N.- commissie van goede diensten of de groep van 16 landen met troepen in Korea, geen nieuwe stap bij Pe king kan worden verwacht. Diplomaten bij de Verenigde Na ties beginnen er ernstig aan te twij felen, of de communisten in dit sta dium werkelijk vrede in Korea wen sen, aldus Reuters correspondent Michael Fry. Uit de verklaringen van Dean Acheson moet het de regering te Pe king wel volkomen duidelijk zijn geworden, aldus de correspondent dat zij, of zij de gevechten in Korea

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1