De 2 on vindbare Britten Alle sporen lopen dood Mgr. Ammerlaan wijdde nieuwe kerk te Noordwijk-Zee in Nederlands-Duitse tegenstellingen MAANDAG 11 JUNI 1951 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 n\E GEZAMENLIJKE politiemachten van vier landen maken thans jacht op de twee vermiste Engelse diplomaten Burgess en McLean, die op 25 Mei Engeland verlaten hebben, naar Parijs zijn gereisd en van wie sindsdien niets meer is vernomen. Minister Herbert Morrison zal van daag over dit mysterie, dat de nervositeit te Londen meer en meer doet toenemen, in het Lagerhuis vragen beantwoorden, doch tenzij op het laat ste moment nieuwe feiten worden ontdekt, lijkt het niet waarschijnlijk, dat hij iets nieuws aan de bezorgde afgevaardigden kan meedelen. mannen inzage hebben gehad en ken nis dragen van vele gegevens over het Atlantische pact, maar ontkent ten stelligste, dat zij ook maar eni germate betrokken zijn geweest bij atoomgeheimen. De dichter Stephen Spender is de laatste, met wie Guy Burgess voor zijn mysterieus vertrek naar Parijs nog contact heeft gehad. Burgess had Spender op 24 Mei opgebeld om hem geluk te wensen met zijn zo juist ge publiceerde autobiographic. Burgess had toen gezegd, dat hij in dat boek de ontwikkeling van zijn eigen hou ding jegens het communisme precies had aangetroffen. De commentaar van Spender zelf is: In aanmerking genomen, dat mijn boek een sterk anti-communistische inhoud heeft, lijkt het nogal vreemd, dat Burgess dat zou hebben gezegd, als hij werke lijk op het punt stond naar Rusland te vertrekken. Intussen gaat de jacht verder: Franse detectives houden de wacht op vliegvelden en stations, speuren op Parijse terrasjes en ondervragen kellners; de Italianen proberen het raadsel van het telegram uit Rome op te lossen en gaan met de fijne kam door alle hotelregisters en ook de Belgische en Zwitserse politie machten zijn in actie, nu zij beschik ken over de volledige signalementen en foto's van de vermisten. EEN TELEGRAM. DAT NIET WERD VERZONDEN. Gisteravond althans luidde het ant woord van het Foreign Officie op alle verzoeken om inlichtingen nog on veranderlijk: Wij hebben nog geen enkele aanwijzing voor de verblijf plaats van MacLean en Burgess. Het hoofd van de Britse geheime dienst, Sir Percey Sillitoe, is naar Washing ton gereisd om de kwestie te bespre ken met de leiding van de contra spionagedienst in Amerika. Gedurende het weekend is de raadselachtigheid van het geval nog toegenomen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken had meege deeld, dat Guy Burness een telegram aan zijn moeder te Londen had ver zonden, dat afkomstig was uit Rome. Hierin maakt hij gewag van een „reis naar de Middellandse Zee". De Italiaanse politie, die door Lon den was gealarmeerd, heeft de ad ministratie van alle postkantoren te Rome zorgvuldig uitgekamd, maar moest tot de conclusie ko men, dat daarvandaan geen tele gram met de ondertekening „Guy" was verzonden. Dat een dergelijk telegram te Londen is ontvangen, staat echter vast. De politie gaat overigens al voor een groot deel uit van de gedachte, dat de wegen der beide diplomaten zich hebben gescheiden. MacLean zou nog te Parijs worden gezocht, maar wat Burgess betreft richt de aan dacht zich op Italië. Het serieuze blad II Tempo te Rome publiceerde het verhaal overigens ongedateerd en in vage termen gehouden dat Bur gess per auto van Parijs naar Flo rence was gereisd, daar een „collega diplomaat" had ontmoet en in diens wagen was doorgereden naar Rome. Daar is hij volgens II Tempo slechts enige uren gebleven om direct daar na door te reizen naar Zuid-Italië. Het blad voegt hieraan toe: Het is niet uitgesloten, dat Burgess Italië reeds heeft verlaten. Opvallende stilte. De communistische landen en de communistische kranten in West- Europa hullen zich in een opvallsad stilzwijgen over dit verdwijnings mysterie. In Frankrijk heeft het com munistische blad Ce Soir er Zaterdag voor het eerst een kort berichtje aan gewijd. Te Hamburg meende men een waardevol spoor te hebben gevonden in een uitzending van radio-Boeka- rest. Boekarest riep namelijk om, dat MacLean en Burgess per vliegtuig te Praag waren aangekomen. Onmiddel lijk is daarover contact gezocht met andere luisterdiensten, maar geen daarvan had het bericht opgevangen, zodat men het tenslotte als een ver gissing ter zijde heeft gelegd. Wilde geruchten. In Engeland doen reeds de wildste geruchten de ronde, o.a. dat de Britse diplomatieke dienst zijn gebruike lijke code reeds had gewijzigd met het oog op eventueel verraad van geheimen op grote schaal door de beide diplomaten. De reactie van het Foreign Office was: We lachen om dat gerucht. De regering geeft toe, dat de twee PRIESTERSTUDENTEN IN JOEGOSLAVISCHE GEVANGENIS. In de kelders van de politiegevan- genis van Zagreb in Joegoslavië worden sedert dïie maanden 36 priesterstudenten onder onmenselij ke omstandigheden vastgehouden. Zij worden beschuldigd van anti-de mocratische activiteit. Aldus meldt een correspondent van het Ierse weekblad „The Standard" uit Triëst. De regering van Tito zou het pro ces tegen deze priesterstudenten willen uitstellen, totdat de Ameri kaanse wapenleveranties zijn binnen gekomen. Op het ogenblik acht de Joegoslavische regering een derge lijk proces niet raadzaam omdat de openbare mening in Amerika onder invloed van Katholieke protesten zich tegen Joegoslavië zou kunnen keren. De priesterstudenten zijn geheel van de buitenwereld afgesneden. Be zoek van familieleden is niet toege staan. Niet minder dan 1.632 oorlogsve teranen van de tweede wereldoorlog zijn in Amerika ingetreden in 121 seminaries en noviciaten om daar te worden opgeleid tot priester. Deze gegevens worden bekend gemaakt door een groep van oud-G.I.'s, die een onderzoek instelden naar het aantal oorlogsveteranen, die voor het priesterschap in opleiding zijn. Het onderzoek toonde aan, dat de ze priesterroepingen voorkomen in alle takken van dienst van leger, vloot en luchtmacht, van gewoon soldaat tot luitenant-kolonel. Er zijn onder hen, die in oorlogstijd vooral op de schepen de godsdienstoefenin gen hebben geleid, wanneer daar geen aanmoezenier aanwezig was. De leeftijd van deze veteranen, die nu seminarist zijn, varieert van 20 tot ongeveer 50 jaar. Velen van hen maakten voor de oorlog hun studies aan bekende universiteiten of colle ges. Helgoland vrijgegeven Sir Ivone Kirkpatrick, de Britse Hogo Commissaris voor Duitsland, heeft bondskanselier Adenauer me degedeeld, dat twee kleine Noordzee- eilanden zijn gekozen als doelen voor geallieerde oefenbombardementen en dat Helgoland onmiddellijk weer be woonbaar gemaakt kan worden. Het is niet bekendgemaakt, welke de bedoelde „kleine Noordzee-eilan- den zijn. Bradley had succes in Londen Over de Middellandse Zee Groot-Brittannië en Amerika zijn veel dichter genaderd tot overeen stemming over de verdediging van de Middellandse Zee en het Midden- Oosten, na de besprekingen tussen de staven, die gisteren zijn gevoerd. De vergadering tussen generaal Omar Bradley en de Britse chefs-sta ven was geheim. De Britse groep stond onder leiding van Shinwell, de minister van defensie. De besprekin gen zouden de verschillen tussen de Britse en Amerikaanse standpunten over de regelingen van het comman do voor de NATO in en rondom het gebied van de Middellandse Zee heb ben verkleind. De verschillen duren nu reeds twee maanden voort en heb ben als resultaat gehad, dat de be noemingen voor het commando van de vloot op de Atlantische Oecaan, waar de Amerikaanse admiraal Wil liam R. Fechteler, opperbevelhebber zal worden, zijn opgehouden. Vandaag zal generaal Bradley be sprekingen voeren over de opbouw van de Atlantische strijdkrachten in West-Europa met Amerikaanse des kundigen en met Charles Spofford, voorzitter van de Atlantische Raad van Plaatsvervangers. Generaal Omar Bradley heeft in een onderhoud met de pers verklaard, dat hij uit zuiver militair oogpunt bijdrage van Zuid-Slavië en Spanje nuttig zou achten voor de verdedignig van het Westen. In de vorige oorlog hebben wij naast de Russen gevoch ten, merkte hij op. Op de vraag of hij tevreden was over de organisatie der verdedigin gen onder het Atlantisch pact in Ne derland, België, Italië en Frankrijk antwoordde hij, dat naar zijn mening alle twaalf landen van het pact meer kunnen doen. De organisatie van het commando in de Middellandse Zee is nog niet voltooid. Deze zaak werd ge compliceerd doordat Griekenland en Turkije buiten het gebied van het pact liggen. De militaire leiders wachten op de beslissing van politie ke zijde omtrent toelating dezer bei de landen tot de NATO. STEREOSCOPISCHE FILM VERBETERD. Op het Festival of Britain te Lon den worden in de Telecinema voor stellingen gegeven met de plastische film, een verbeterde uitgave van de voor de oorlog reeds bekende ste- Ireoscopische films, welke men door een bril met een rood en een groen gekleurd glas moest bekijken. Nog steeds heeft de toeschouwer een spe ciale bril nodig, maar de effecten I die de vertoning dan geeft, zijn zeer I verrassend; het beeld heeft een ver bazende diepte en schijnt zich tot in de zaal te bewegen De suggestie van een en ander wordt nog versterkt doordat bovendien het begeleidende geluid niet meer door één, achter het doek liggende groep luidspre kers wordt weergegeven, doch door wel drie dozijn luidsprekers, die op gesteld zyn zowel diep in de .toneel"- ruimte als diep in de zaal. De grote nieuwe sluiswerken te Deventer werden Zaterdagmiddag officieel in gebruik gesteld. De bur gemeester van Deventer Mr. H. W. Bloemers en andere gemeentelijke autoriteiten en gasten voeren aan boord van de „Holland-Friesland IV" van de rederij van der Schuyt, van der Boom en Stanfries te Rotterdam, tezamen met de „Maasbode" van de zelfde rederij de sluis binnen. Deze schepen waren de eerste, welke in de nieuwe sluis werden geschut. De beide schepen in de nieuwe sluis. Gistermorgen is de kerk van Maria ter Zee te Noord wijk, door de vicaris- generaal van het bisdom, mgr. N. Ammerlaan, ingewijd. De consecra tie door de bisschop zal in September plaats hebben. Met deze inwijding is de kroon op het werk gezet van bouwpastoor W. Bende, de ijverige adviescommissie en oud-deken J. H. W. Borsboom, die de voorbereiding tot de bouw van deze nieuwe kerk ter hand nam. Weinig waardering voor Nederlands standpunt I>E BEHANDELING van de wetgevende maatregelen voor het beëindi- gen van de staat van oorlog met Duitsland in het Nederlandse par lement heeft in Duitsland vrijwel uitsluitend negatieve reacties gewekt. De bespreking in de Eerste Kamer is gepaard gegaan met een aantal Duit se perscommentaren, die weinig vriendelijk van inhoud zijn. De enige ar tikelen, waarvoor de Duitse pers belangstelling heeft getoond, zijn die, welke de overdracht in staatseigendom van het op grond van geallieerde besluiten in Nederland geconfisceerde Duitse vermogen regelen. De sti mulans, die mede door de Nederlandse politiek is gegeven aan de geal lieerde beslissing om de oorlogstoestand te beëindigen, heeft tot dusver re in dit land niet de waardering gevonden, die men aan Nederlandse zijde meende te mogen verwachten op grond van de realistische instel ling tegenover het Duitse probleem, waarvan de Nederlandse politiek herhaaldelijk heeft blijk gegeven. De lectuur der Duitse pers biedt een merkwaardige mengeling van op pervlakkige waardering voor symp tomen van het Nederlandse leven naast onverholen betuiging van diep geworteld wantrouwen jegens de Ne derlandse bedoelingen ten opzichte van Duitsland. Dit wantrouwen gaat geheel en al voorbij aan de herhaal de positieve uitlatingen van minis ter Stikker over de noodzaak van een inschakeling van West-Duitsland in het West-Europese bestel. Zo mist men hier in alle beschouwingen over de instelling van Nederland ook maar een schijn van herinnering aan het memorandum van de Nederland se regering inzake het Duitse vraag stuk, dat reeds op 14 Januari 1947 een inzicht in het probleem toonde, dat toen nog vrij zeldzaam was. Dit blijkbaar nooit tot de Duitse opinie doorgedrongen memorandum aan de geallieerde regeringen eiste reeds lang vóór dé fundamentele wijziging in de verhouding tussen bezetters en bezet gebied een minimum van eco nomische en sociale zekerheid voor het Duitse volk en een spoedige over heveling van bevoegdheden op cen trale Duitse instanties. Weinig aandacht is hier ook ge schonken aan het inzicht, dat de Ne derlandse regering getoond heeft, toen in een later stadium de kwestie Vein de Duitse bijdrage aan de Euro pese verdediging actueel werd. Ge zien in het licht van de latere Duitse reacties in deze zou men hier een sterke Duitse appreciatie hebben moeten verwachten voor het Neder landse inzicht, dat Duitslands eigen bereidheid voorop moest staan en dat de gevaren van een herbewape ning zouden moeten worden onder vangen door een inschakeling in gro ter verband en door een versterking der geallieerde troepen op Duits ge bied. Ook deze waardering is hier uit gebleven. Het heeft vaak de schijn of de ontwikkeling van een nieuwe ver standhouding tussen Nederland en Duitsland bijzonder bemoeilijkt wordt door de intensieve relaties, die de beide landen van oudsher heb ben gehad. Zo richten zich de scherpe protesten van Duitse zijde tegen de behandeling van het vroegere Duitse vermogen in het buitenland in hoofd zaak tegen Nederland, ofschoon toch alle geallieerde landen in dit opzicht dezelfde lijn hebben getrokken. In de scherpe verwijten, welke nu in de Duitse pers jegens Nederland zijn geuit op grond van de uiteinde lijke bestemming van het vroegere Duitse vermogen, treft men vrijwel steeds twee argumenten aan. Het eerste is een beroep op Hugo de Groot en op de grote tradities van Nederland in het Volkenrecht. De verbeurdverklaring van privévermo- gen wordt hier in strijd met dit Vol kenrecht genoemd en men conclu deert bij voorkeur, dat Nederland De pyromaan bekent Zoals wij Zaterdag berichtten is de 33-jarige kellner T. van M., die ruim een week geleden wedd vrijgespro ken van de beschuldiging een groot aantal auto's in Amsterdam in brand te hebben gestoken, opnieuw gearres teerd. Deze nieuwe arrestatie hield verband met een brandstichting in een hotel aan de Achterburgwal te Amsterdam in 1949. Aanvankijk bleef Van M. hard nekkig ontkennen iets met de brand in het hotel te maken te hebben ge had. Toen de politie echter kon aan tonen, dat hij op verschillende pun ten absolute onwaarheid had gespro ken. is de kellner door de mand ge vallen. Hij bekende met een sigaret tenaansteker in 1949 getracht te heb ben brand in het hotel te stichten. Voorts gaf hij toe auto's in brand te hebben gestoken. Omtrent zijn motieven heeft van M. zich niet tegenover de politie uit gelaten. Wel heeft hij verklaard ge plaagd te zijn door moeilijke huise lijke omstandigheden. zijn rechtstradities erdoor geweld aan doet. Het tweede steeds terugkerende Duitse argument houdt de dreiging in, dat de voor Nederland vitale eco nomische betrekkingen gestoord zou den kunnen worden door een star vasthouden aan aanspraken, die be rusten op geallieerde besluiten. Dit is een argument, dat vrijwel uitslui tend tegen Nederland wordt gebruikt en dat kennelijk gebaseerd is op de overtuiging, dat het buurland econo misch goeddeels afhankelijk is van zijn industriëele achterland. West-Duitsland kan Hollands beste klant zijn, het behoeft zulks echter niet te zijn, zo hoort men vaak. Ondanks het feit de de spanningen zich dus nog duidelijk blijven demon streren is er een snel groeiend con tact tussen Nederlanders en Duitsers, vooral in de grensgebieden. Vrijwel dagelijks passeren nu gezelschappen in beide richtingen de grens om in het buurland als gasten te worden opgenomen. „Door de eeuwen trouw" in moeilijkheden DR. VOORHOEVE TREEDT UIT HET BESTUUR In een brief van 8 Juni j.l. heeft het lid van het Algemeen Bestuur der Stichting „Door de Eeuwen Trouw", de heer dr. ir. N. A. J. Voor hoeve medegedeeld, dat hij zich wenst terug te trekken uit het Algemeen Bestuur. De overwegingen van de heer Voorhoeve waren deze: „Mijn besluit tot uittreding hangt samen met een reeds geruime tijd bij mij aanwezige zorg over het beleid van het dagelijks bestuur. Nu mij ge bleken is, dat dit beleid aanleiding heeft gegeven tot gebeurtenissen, waardoor naar mijn overtuiging de goede naam van onze Stichting ern stig zou worden geschaad, nu het dagelijks bestuur duidelijk te ken nen gaf hieruit niet de consequentie te willen trekken om in zijn geheel af te treden, bovendien de houding van het dagelijks bestuur op de ver gadering van 7 Juni mij ernstig te leurstelde en ik dientengevolge aan het dagelijks bestuur niet langer mijn vertrouwen kan schenken, meen ik de verantwoordelijkheid voor de ver dere gang van zaken niet meer te kunnen dragen. Gaarne voeg ik hieraan toe, dat ik grote waardering koester voor de op offering, die in het bijzonder de le den van het dagelijks bestuur zich in het belang van onze Stichting heb ben getroost en voor het uitstekende werk, dat verricht werd wat betreft de organisatie van de Stichting, de voorlichting van ons volk en de hulp aan de Ambonezen hier te lande. Brand bij V D te Haarlem Zaterdagavond heeft brand ge woed op de eerste etage van het ge bouw van Vroom en Dreesmann te Haarlem. In twintig minuten wist de brandweer het vuur, dat in de schoenenafdeling woedde, meester te worden. De smalle Gierstraat was na de brand geblokkeerd door stapels half verbrande schoenen, die de brand weer naar buiten had geworpen. De vlugge brandmelding heeft een grote brand voorkomen, de schoen afdeling was namelijk omringd dcor afdelingen met zeer brandabere stof fen. Aangenomen wordt dat kortslui ting de oorzaak is geweest; de brand ontstond nabij het schakelbord, dat tegen een houten schot was aange bracht. DE 20.000 ER UIT. In de 513de staatsloterij, tweede klasse, eerste lijst, is de 20.000, gevallen op nr. 21683. Plechtige installatie van Pastoor W. Bende Nadat mgr. Ammerlaan de nieuwe kerk had ingewijd, droeg hij een plechtige Hoogmis op, waarbij hij geassisteerd werd door deken Brink man als presbyter assistens, pastoor Bende als diaken en pater Comman deur als sub-diaken. Als ceremonia- rius fungeerde pater Peeters. In het priesterkoor hadden plaats genomen oud-diaken J. H. W. Bors boom en rector van Bakel, terwijl voorts van hun belangstelling blijk gaven het college van B. en W. en architect J. v. d. Laan, onder v/iens leiding de kerk werd gebouwd. Mgr. Ammerlaan memoreerde de vele moeilijkheden, die de totstandkoming van deze kerk telkens weer hadden verhinderd en zeide, dat de vreugde op deze dag hierdoor nog groter was. Het schone en doelmatige gebouw is thans gereed gekomen, zodat de ge lukkige bouwpastoor een nieuw pa rochieleven tot ontwikkeling kaïn brengen. Mgr. deed een beroep op de paro chianen, om in eendrachtige samen werking de pastoor te steunen bij de moeilijkheden, welke zich no<* zullen voordoen. Het zangkoor onder lei ding van de heer H. J. v. d. Berghe zong de 2-stemmige mis Tc Deum Laudamus van Perosi met orgelbe geleiding van de heer W. Vink. Installatie van de pastoor. 's Avonds om zeven uur werd pas toor Bende, voorafgegaan door een grote stoet bruidjes, naar de kerk geleid, waar de herder van de nieu-. we parochie werd geïnstalleerd door deken Brinkman. De ouders van de pastoor waren bij deze plechtigheid aanwezig. Na het liturgisch ceremonieel hield deken Brinkman een toespraak naar aanleiding van de tekst „Geleid uw volk naar de" Koning" De deken zeide, dat alle aanwezi gen deelden in het geluk van-de pas toor en dat zij voor de nieuwe her der zouden bidden, opdat hij zijn moeilijke taak door de kracht van God goed zou kunnen vervullen. Twee der gelukkigste mensen noemde spr. de bejaarde ouders van pastoor Bende, die deze voor hen zo glorieuze dag hebben mogen beleven. Namens de parochie wenste hij hen van harte geluk. Ingaande op het ontwerp van dit kerkgebouw, zeide de deken, dat de architect was uitgegaan van de Op perzaal te Jeruzalem, waar het laat ste avondmaal werd gehouden. In dien wij de kerk zo bekijken, zullen we waardering hebben voor deze schepping. Dat de kerk is toegewijd aan Maria ter Zee is geen toevalligheid. Reeds in 1334 stond er in het Langeveld een kapel ter ere van Maria ter Zee. Moge de H. Maria zo besloot de deken zijn rede, zich richtend tot pastoor Bende U bijstaan in het leiden van uw parochianen tot de Koning der Koningen- Tot slot van de plechtigheid cele breerde pastoor Bende een Plechtig Lof, waarbij hij geassisteerd werd door pater Commandeur en kapelaan W. v. d. Spek. Nieuwe Rcddingspost N. R. B. Zaterdagmiddag heeft de Noordwijk- se Reddingsbrigade officieel haar nieuwe strandpost, ongev. 200 meter benoorden de vuurtoren, in gebruik genomen. De voorzitter der N. R. B., de heer E. de Groot, verwelkomde hier B. en W. van Noordwijk, de heer Wijburg, voorz. van de Bond tot red ding van drenkelingen, de heer De Booii. voorz van de Kon. N. Z. H. Redaings Mij. en vele afgevaardigden van naburige kustbrigades. Burgemeester v. Berckel had steeds met grote interesse het mooie werk der brigade gadegeslagen en het was hem een voorrecht namens het ge meentebestuur zijn grote waardering hiervoor uit te spreken. Nadat nog enkele sprekers een woord van v/aardering hadden ge- sDroh.en over het werk van de N. R. B., werd door de voorzitter de N. R. B.-vlag op het gebouwtje gehesen, waarna het interieur van deze zeer doelmatige post v/erd bekeken. KATWTTK AAN DEN RIJN Ouden van dagen. Voor de auto tocht „Ouden van dagen" hebben zich ruim 90 deelnemers opgegeven. .Voor deze autotocht hebben 22 be zitters van auto's hun wagens dispo nibel gesteld. De heer A. de Jong bij de po litie te Zeist in functie behaalde te Utrecht het politiediploma met aan tekening. De directeur van „Maris Stel la" de heer Durville heeft als zoda nig bedankt. BINNENLAND. Den Haag heeft de afgelopen week het record aantal verkeersonge vallen van dit jaar moeten noteren. 252 aanrijdingen werden genoteerd. Hierdoor werd 20 personen ernstig en 68 personen licht gewond. Een goede aanloop voor de Veilig Verkeersweek! Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is bij het zwemmen te Hoek van Holland een. Engelse militair, gele gerd in het „transit Camp" aldaar, bij het zwemmen verdronken. Het slacht offer is de 26-jarige Anthony John Fredeick. Met benzine is het oppassen. Vrijdagavond waste een vrouw te Amsterdam een japon in een teil met benzine. Er ontstond een ontplof fing en brand. De brand was gauw geblust de vrouw ligt in het zieken huis Dc directie van de Beudien's Textielfabrieken te Almelo heeft zich genoodzaakt gezien het bedrijf twee dagen per weck te sluiten Trouwringen worden vaak ver loren, maar dikwijls na jaren terug gevonden. Een inwoner van Sieben- gewald verloor 35 jaar geleden z'n trouwring op het land en dezer da gen vond hij hem terug. BUITENLAND. Een gewezen cabaret-artist aan vaardde op een feest te Luton, (En geland) een uitdaging, dat het hem zou gelukken zich voor twintig mi nuten te doen begraven De artist liet zich in een deken rollen, in een kist leggen en onder zand begraven. Na een kwartier werd hij weer opgegra ven- Hij kan thans weer worden be graven, voor goed. Het Amerikaanse Bureau voor de volkstelling heeft vastgesteld, dat zich in bijna elk Amerikaans huis een radiotoestel bevindt. In vier van elke vijf woningen zijn ijskasten aanwezig, terwijl één op de acht gezinnen de beschikking heeft over een televisie- toesteld. Er staan in de Verenigde Staten 45.875.000 woningen, in de helft hiervan is centrale verwarming aangebracht. Een vliegtuig van de Franse ma rine, met een luitenant-ter-zee eerste klasse en zes matrozen aan boord, had Vrijdag te 21 uur te Port Lyauty, in Frans Marokko, moeten landen. Het wordt sedert dien vermist. Zeshonderd Boeddhistische mon niken hebben Zaterdag de universi teit van Rangoon bestormd uit pro test tegen een besluit van de senaat om monniken van colleges uit te slui ten. De politie maakte gebruik van traangasbommen om de monniken te verspreiden. RECHTZAKEN HAAGS GERECHTSHOF. Laffe daad. Na een fel requisi toir, waarin hij zeide dat als de dag vaarding het zou toelaten een straf van tegen de tien jaar z.i. op zijn plaats zou zijn, eiste mr. Zaayer, proc. generaal bij het Haagse Ge rechtshof, een gevangenisstraf van twee jaar tegen een 44-jarige Leidse betonwerker. Deze was door de rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij op de avond van de 10e December '50 op de Emma- straat de 59-jarige bijna blinde vee houder J. A. Verzijlenberg onver hoeds een zodanige klap op het oog had gegeven, dat deze enige tijd ge heel blind is geweest en dat het ge zichtsvermogen van het ene ziende oog danig is achteruitgegaan. Van wege een vroegere veroordeling, waarbij V. tegen hem had getuigd, koesterde verd. wraakgevoelens en hij had tevoren reeds enkele malen bedreigingen geuit. Op de bewuste avond liep de vee houder voor een driewieler en kreeg, zonder dat hij iemand gezien had, de fatale klap. Aan de stem, die de uitroep „Nou heb ik je blinde flik ker" slaakte, had V. verd. herkend. Ter zitting van het Gerechtshof voerde verd. aan dat V. het eerst ge schopt had. Bovendien zou hij niet geweten hebben dat het gezichtsver mogen van de veehouder zo slecht was. De proc.-generaal achtte hier voorbedachte rade aanwezig, het geen bestreden werd door de verde diger. De proc.-generaal vroeg ge vangenneming bij de uitspraak, die op 22 Juni zal vallen. Knoeierij. De proc.-generaal bij het Haagse Gerechtshof eiste tegen een aannemer bevestiging van het vonnis, waarbij deze wegens vals heid in geschrifte tot twee maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Hij had valse vorstverlet-declaraties op gemaakt omdat hij in financiële moeilijkheden verkeerde. Hij was in hoger beroep gekomen, omdat hij niet gemist kon worden bij zijn werk. Uitspraak 22 Juni. Noodlottige postwissel. In ho ger beroep stond voor het Haagse Gerechtshof terecht een groentehan delaar uit Hillegom, die wegens ver duistering en oplichting tot een ge vangenisstraf van zes maanden was veroordeeld. Aan verdachte was ten- laste gelegd dat hij zijn handteke ning had geplaatst onder en het geld had geïnd van een postwissel van 34.die bestemd was voor een naamgenoot, die in dezelfde straat woonde. De postbode had zich ver gist en de postwissel bij verd. be zorgd. Gedurende de twee en een half jaar die sinds het gebeurde zijn ver lopen had verdachte verschillende tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Ter zitting van het Hof ontkende verdachte alle schuld, doch de proc. generaal hield hem aan zijn aanvan kelijke bekentenis en requireerde bevestiging van de straf. De raads man had verdachte onder narcose laten horen om nu werkelijk eens te horen of verdachte onschuldig was. Ook in deze roes had verdachte ech ter zijn onschuld volgehouden. De raadsman bepleitte vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging of een nader onderzoek, omdat er z.i. leem ten in het bewijs waren. Het Ge rechtshof zal op 22 Juni uitspraak doen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2