Vier Belgen in hun land aan de kop Nieuwe teleurstellingen van Ned. tennissers te Noordwijk het Schaakspel ZATERDAG 9 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Vierde étappe werd Ronde van België Wat er in de rit van de vierde etappe TilburgSt. Niklaas gebeurd is laat zich in één zin samenvatten: nauwelijks was te Tilburg het aan- vangssein gegeven of de Belgen De Feyter, Bogaerts, Decin en Van Stayen liepen weg, ze verloren Decin door bandcnpech bij Turnhout, de drie anderen gingen door en werden pas te St. Niklaas weer ge zien door het peloton, dat onderweg van alles gedaan had behalve hard fietsen. En daar bedroeg de achter stand van de hoofdgroep zoiets van 21 minuten. Het verloop van de strijd, een zeer eenzijdige strijd want eigenlijk heb ben er slechts 7 renners aan deelge nomen, heeft de volgers van de ka ravaan met verbazing vervuld. In het begin gebeurde wat ieder zo'n beetje verwacht had. Van Tilburg is het nauwelijks tien kilometer naar de grens, waar een premie van 500 franks de renner wachtte, die het eerst onder de slagboom doorging. Het was begrijpelijk dat het Belgen waren, die dongen naar die prijs, en naar de eer het eerst de Belgische bodem te bereiken. Kort na de start liepen er dus vier weg, te weten het bovengenoemde viertal. Ze trapten hard aan tot ze een vier a vijfhonderd meter voor het peloton lagen en in de spurt om de grenspremie sloeg Bogaerts zijn dx-ie concurrenten. Halverwege Pop- pel en Turnhout, 22 km van de start, hadden de vier koplopers een halve minuut voorsprong op een groep van 13 man, namelijk de oranje trui-dra ger De Graevelijn, Van Kerkhoven, Bakker, Evens, Dielissen, Francken, Braekeveld, Wagtmans, Janssen. Schoenmakers, De Ruiter, Voorting en Declerck. Een halve minuut ach ter hen lag de hoofdgroep, die zich op de kasseien van Turhnout (32 km) bij het tweede peloton voegde, en toen vaart minderde instede van meteen de aanval op de kopgroep in tc zetten. Niemand had er toen enig vermoeden van, dat het bij die ene schermutseling zou blijven, en dat slechts drie renners hun best zouden doen om de Belgen te achterhalen. De vier koplopers peddelden stug door en hadden te Herenthals ruim 50 km. van de start, al meer dan vijf minuten voorsprong op de rest. Maar Lambrichs, Schoenmakers en Van der Zande hadden de achtervolging ingezet, en te Lier (77 km.) was de positie: vier renners, die zonder te verslap pen van het begin tot hst eind alles gegeven hadden waarovpr zij kon den beschikken, bezetten de eerste vier plaatsen. Ook Lambrichs en Schoenmaker kregen loon naar wer ken. Zij werden viifde en zesde. Van der Zande bracht het er door pech minder goed af, maar hij heeft ten minste gevoohten voor wat hy waard was. De andere Nederlanders heb ben zwaar teleurgesteld, en de mo gelijkheden van 'een Nederlandse eindzege zijn vrijwel nihil geworden, Bogaerts staat eerst in het alge- men klassement, en de eerste Ne derlander, Voorting heeft 15^ min. achterstand. Er zal heel wat moeten gebeuren, wil niet een Belg deze Ronde van Nederland winnen. De uitslag. Uitslag van de 4e etappe van de Ronde van Nederland, van Tilburg naar St. Niklaas (193 km.) luidt: 1. De Feyter (Belg B) 5.22.22; 2. Staeyen (Belg B) z.t.; 3. Bogaerts (Belg B) z.t.; 4. Decin (Belg A) 5.40.52; 5. Lamorichs (ïjTed. C) 5.42.18; 6. Schoenmaikers (Ned. A Sportploeg) z.t.; 7 Buyi (Belg B) 5.43.37; 8. De Graevelijne (Belg A) z.t.; 9. Wagtmans (Ned. C) z.t.; 10 De Baere (Belg A) z.t. Het algemeen klassement is: 1. Bogaerts (Belg B) 28.41.35; 2. Van Stayen (Belg B) 23.44.23, 3. De Fey ter (Belg B) 28.49 01; 4. De Graevc- lijn (Belg A) 28.57 01; 5. Voorting (Ned. B) 28.57.01; 6. Van Kerkhoven (Belg A) 28.59.08; 7. Wagtmans (Nem C) 28.59.17; 8. Schoenmakers (Ned. A Sportploeg) 28 59.34; 9. Buyl (Belg B) 28.59.52, 10. Braekeveld (Belg A) 28.59.53; 11. Van Brabant (Belg B) 29.00.57; 12. Delahaye (Fr.) 29.01.03; 13. Peters (Ned B) 29.02 01; 14. Faanhof (Ned. B) 29.02.50; 15. Schulte (Ned. A Sportploeg) 29.03.42; 16. De Hoog (Ned. C) 29.03.42; 17. Dekkers (Ned, A Sportpl.) 29.04.45; 18. Janssen (Ned. C) 29.04.45; 19. Lambrichs (Ned. C) 29.06.51; 20. Evens (Belg B) 29 08.41. Het ploegenklassement luidt: 1. België B 86.15.04; 2. België A 86.56.02; 3. Nederland B 97 01.52; 4. Neder land A 87.07.32; 5. Nederland C 87.07.44; 6. Int oioeg 87.55.01; 7. Frankrijk 88.46.18. De zesde etappe. De route van de zesde étappe Rot terdamAmsterdam, welke morgen gereden wordt, is als volgt: Rotter dam (vertrek 13.uur), Vlaardin- gen (13.25), Kkvintsheul (13.56) Loosduinen (14.08), Den Haag (14.18), Leidschendam (14.33), Zoe- termeer (14.46), Benthuizen (14.54), Boskoop (15.08), Gouda (15.26(, Bo degraven (15.40), Gouwse Sluis (15.53), Aardam (16.03), Uithoorn (16.25), Ouderkerk (16.42), Amstel veen (16.53), aankomst Amsterdam 17.02 uur. Om 2 uur vangt in het Olympisch Stadion het internationale wie- lerprogramma aan. Op het program ma staan: een stayerwedstrijd over 25 en 40 km., een sprintmatch en een tijdrace, amateurwedstrijden en een B-stayerwedstrijd over 15 km. Aan kop Bogaerts, De Feyter en Van Stayen, allen van de Belgische B-ploeg, op 3 min. Decin, die bij Kloosterheide, kort voor Lier, een lekke achterband had gekregen, en de koers geïsoleerd uit zou rijden. Op 8}/2 min. Schoenmakers, Van der Zande en Lambrichs, op 9 min 50 sec. een lang uiteengerekt pelo ton met de Graevelijn, Schulte en Voorting. De onderlinge verschillen werder in het verdere verloop van de koers nog wat geaccentueerd, maar de po sitie als geheel veranderde niet meer Ieder vroeg zich af wanneer het grote peloton eindelijk ernst zou ma ken met de achtervolging, totdat men het feit wel moest accepteren, dat er niet achtervolgd zou worden Met nog slechts 55 a 60 km. voor de boeg was de zaak nu wel beke ken. In het grote peloton hadden Voorting en dc Graevelijn elkaar we! braaf geschaduwd, maar geen van beiden had enig initiatief getoond De anderen waren blijkbaar van mening, dat als de twee leiders, waarvan een de oranje trui droeg, hun plaats wilden behouden, zij er dan ook voor moesten vechten, en dat zij, tc weten De Graevelijn er Voorting, dus achter de vluchtelin gen behoorden aan te gaan. De stel ling was slechts ten halve juist, om dat men verwachten mocht, en het ook voor de hand lag, dat, wanneer Voorting en De Graevelijn in ge breke zouden blijven, de anderen voor hun eigen kansen zouden gaan rijden. Er was immers, gezien de kioine verschillen in de algemene rangschikking, nog van alles te win nen. Maar het geoeurde niet, men liet de zeven renners, die vóór la gen rustig hun gang gaan, en scheen zich verder van de koers te desinte- rcsscren. De onderlinge onenigheid had fatale gevolgen gehad. En zo eindigde deze etappe door het prach tige Belgische landschap met een prachtige Belgische zege, want de Met uitzondering van Rinkel, die bel. mevr. Blaisse en mevr. Lubbers, met de Engelse Jean Quertier tot de finale van het gemengd dubbelspel is doorgedrongen, zijn met nog twee dagen spelen alle Nederlandse he ren-deelnemers in de internationale tenniskampioenschappen te Noord wijk uit het tournooi verdwenen. En wat dit gemengd dubbelspel aan gaat is men geneigd aan te nemen, dat het doordringen van Rinkel tot de finale voor een lang niet gering deel te danken is aan zijn partner Jean, want Ivor zelf is niet in goede vorm, getuige de slecnte partij met van Swol van Donderdag en getuige ook de vrij smadelijke 46, 46 ne derlaag, die Rinkel in de verliezers ronde leed tegen Maris. Bij de dames spelen nog drie on zer landgenoten mede: Nel Hermsen, mej. Rollin Couquerque en mej. Eg- gersman. Nel Hermsen moet vanmid dag trachten tegen de niet-geplaat- ste Georgie Woodgate uit Engeland een plaats in de finale van het da mes enkelspel te veroveren, waartoe zij in staat moet worden geacht en in het damesdubelspel wist bij verras sing mej. Rollin Couquerque (met de Zuid-Afrikaanse mevr. van Coller) de partij tegen de sterker geachte dubbel SchmierScholten in drie sets te winnen. Aangezien mej. Eg- gersman met de Fransaise, mevr. Amouretti een zege uit het vuur sleepte tegen Nel Hermsen en Jacqueline Marcelin, moeten in de halve finale mej. Rollin Couquerque en mej. Eggersman, ieder met haar buitenlandse partner, elkaar een plaats in de finale van het dames dubbelspel betwisten. De Engelse meisjes Jean Quertier en Georgie Woodgate plaatsen zich eveneens in de halve finale door een gemakke lijke zege op het Nederlandse dub- het herendubbelspel wonnen Ampon en Carmona in een amusan te wedstrijd met 75, 62 van Van Meegeren en Windt, die tevergeefs poogden de kleine Phlippijnen met lobs in moeilijkheden te brengen. Ampon en zijn londgenoot komen nu tegenover het sterke Zuid-Slaafse koppel Branovic en Palada uit in de halve finale. Dit laatste dubebl speel de een fraaie wedstrijd tegen Sha- fei en Linck, die met 64, 63 ver loren. Linck, wat log ter been, toon de overigens een snelle reactie en speelde een goede partij, in het bij zonder bij het net. De andere halve finale zal worden eQsneeld tussen MatousNorgarb en De^roVi de Philippijns -£>razinaanse combi natie, die zonder twijfel de finale zal bereiken. Deyro en Vieira wonnen zoals ze wilden van Krij't en Wilton. Tenslotte de mixed. Rinkel bereik te de finale met Jean Quertier door een mooie overwinning op de Zuid- Afrikaanse mevr. Barlett met haar landgenoot Cockburn. In de onder ste helft werd eveneens een interes sante halve finale gespeeld, waarin twee kleine Philippijnen tegen elkaar uitkwamen, ieder gehandicapt door het medespelen van een dame. Car mona speelde met Georgie Woodgate en Ampon met mevr. Scholten. Am pon verloor, maar hij had het aan zichzelf te wijten, omdat hij poogde alles zelf te doen. Carmona ver trouwde iets meer op zyn partner en won tenslotte, ook al, omdat Am pon te veel hooi op zijn vork wilde nemen en dientengevolge vele fou ten maakte. Georgie Woodgate zal dus Zondag met Carmona in de fi nale van de mixed uitkomen tegen Jean Quertier en Rinkel. Ned. zwemsters in Londen Morgenmiddag zal in dc Leidse Hout een turndemonstratie worden gegeven door de Bondskeurploeg van.het Kon. Ned. Gymnastiek Ver bond. Men kan ervan verzekerd zijn een middag van goede turnsport te zien. Immers wat denkt u van boven staande stand van een turner van het Nederlandse Keurcorps, in actie aan- of op- het rek? Dat zal men morgenmiddag in de Leidse Hout kunnen aanschouwen. AUTOMOBILISME DE TRAINING OP HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT Gisteren werd op het circuit van Zandvoort de training gehouden van de nationale sportwagens en motoren (junioren klasse), waarvoor flinke belangstelling bestond. Vooral de sportwagens waren goed vertegen woordigd en er werden behoorlijke tijden gemaakt. In de klasse tot 750 cc maakte C. J. Ryshouders uit Den Haag met een Renault de snelste ronde in 2.15.7 (112 km), in de 750 —1100 cc klasse G. T. Aeys uit Den Haag met een Skoda in 2.22.3 (107 km) en in de 11001500 cc klasse A. J. M. van der Lof uit Haaksber gen in een M-G. in 2.14.6 (113 km). Dr Oei Tjong Bo uit Amsterdam in een Jaguar maakte in de 15002000 cc klasse de beste tijd: 2.13.(113H k.m.), welke echter door de 500 cc renwagens verbeterd werd door L. Beels uit Amsterdam, die een tijd van 2.11.1 (115 km) voor zich liet no teren, gevolgd door J. Flinterman, die zijn snelste ronde in 2.14.6 (113 km) aflegde. Bij de eerste training motoren (junioren klasse) was de opkomst der rijders nog niet zo groot, doch vandaag worden ruim 90 deelnemers verwacht. De snelste ronde van de dag was voor G. Moeke uit Haarlem op een Velccette in de tijd van 2.15.- (111.81 km.) Tijdens wedstrijden te Londen, be- ïaaldcn Nederlandse zwemsters en kele fraaie successen. Op de 100 yards r.ugslag leverde Ria van der Horst een fraaie strijd met de Engelse recordhoudster op dit nummer, Helen Yate. Onze land genote finishte als eerste in de tijd van 69 seconden, waarmee ze slechts 0.2 sccon'den boven het Engels re cord bleef. Nel Garritsen won met zeer grote voorspring op haar Engel se rivale Pam Hockley de 200 yards schoolslag in 2 min. 45.8 sec. Voor Nederland startte op de 440 yards vrije slag Irma Schumacher, die al gauw een voorsprong van on geveer 10 meter wist te nemen op de 19-jarige Daphne Wilkinson. Halver wege kwam dit Engelse zwemstertje echter fel opzetten en wist Irma Schuhmacher te passeren. Met een voorsprong van 7 meter wist Daphne Wilkinson als eerste aan te tikken in de tijd van 5 min. 22.2 sec, waarmee zij het Engelse record met 0.8 sec. verbeterde. MOTORSPORT. DE TT-RACES OP MAN. Weer een dodelijk ongeval. De TT-races op het eiland Man zijn gisteren voortgezet met de race in de 500 cc senior-klasse. Na zijn overwinning in de junior klasse van Maandag jl. werd de zege ook nu weer in de wacht gesleept door de 27-jarige monteur Geoff Duke. Met zijn Norton bereikte Duke op het heuvelachtige circuit met de vele haarspeldliochten en zeer steile delen het record gemiddelde van 150.99 km. per uur. Hij legde de af stand van 424.85 km. af in 2 uur 48 minuten 56.8 sec. Hij brak het ronde record in de tweede ronde met een gemiddelde uursnelheid van 143.24 km. Wederom viel tijdens dc wedstrijd een dode te betreuren. De Engelse rijder Horn verloor de macht over zijn stuur en kwam om het leven. Duke reed de laatste kilometers met een lek in de olieleiding, waar door de olie langs het achterdeel van zijn machines stroomde en hij moei te had zijn voet op de spekglad ge worden voetsteun te houden. De formidabele snelheid, waarmee deze race constant was gereden, had vele uitvaller geëist. Tweede werd Bill Doran (G.-B.) met AJS in 2.53.19.2 (gemidd. 147.16 km-h.) en derde Mc. Candless (G.- B.) met Norton in 2.55.27 (gemidd. 145.372 km.-h). VOETBAL OOK VAN DER KUIL NAAR ITALIë? Dezer dagen heeft een Italiaanse scout de VSV-speler van der Kuil gevraagd of hij er wat voor voelde om in de Italiaanss club Florentina in Milaan te spelen. Er is evenwel geen beslissing gevallen, aangezien zijn ouders hem er nog te jong voor achten en tevens willen, dat hij eerst de nijverheidsschool zal aflo pen. De Italiaanse scout beloofde echter te zullen terugkeren, nadat van der Kuil de nijverheidsschool heeft verlaten. CRICKET DE TEST-MATCH ENGELAND— ZUID-AFRIKA. Zuid-Afrika besloot de eerste in nings in de testmatch tegen Enge land met de score van 483 runs voor het verlies van 9 wickets. Het totaal van Engeland was 4 runs voor 1 wicket. SPORTCLUB LICHTFABRIEKEN. In de nederlaag wedstrijden Kla verjassen van de Sportclub Lichtfa brieken werd Vrijdagavond gespeeld: SCL IKKF I, 15314 pnt—17064 pnt. SCL II speelde tegen MDS en verloor met 13927 tegen 18287 punten. VOLLEYBAL R.K. LEIDSE VOLLEYBAL VERENIGING. Op dc gehouden vergadering van de R.K. Leidse Volleybalvereniging werden de volgende punten bespro ken: Dc uiteindelijke organisatie van de Vereniging, de samenstelling van het definitieve bestuur, de contribu tie, de aanschaffing van het nog be nodigde materiaal en de mogelijkheid om een goed terrein te huren. Dit laatste zal wel enige moeilijkheden j opleveren. Ook werd besloten, dat de heren voortaan zullen trainen op Woens dagavond van 7 u. tot 9 u. De training van de dames afd. B is vastgesteld op Maandagavond van 7 u. tot 9 u. 15. De training van de dames afd. B op Donderdagavond vervalt vanwege het Zieken-triduum. BILJARTEN. DRIEBANDEN KAMPIOENSCHAP BLOEMBOLLENSTREEK. G. C. Degger ongeslagen kampioen. Het grote jaarlijkse biljarttour- nooi Driebanden van de Bloembol lenstreek heeft een spannend ver- j loop gehad, vooral de laatste avond, waarbij verschillende beslissingen 1 om de prijzen gevallen zijn. Zoals te verwachten was heeft de Luto-spe- ler G. C. Degger op bijzonder fraaie wijze het kampioenschap van de bol- j lenstreek veroverd. Met 10 overwin ningen en 1 gelijk spel heeft hij ge toond de sterkste te zijn. Donderdagavond bij de eindwed- l strijden in het clublokaal van de Biljartvereniging „Excelsior" te Lis waren de meeste deelnemers aan wezig en werden de partijen vlot afgewerkt. Spannend was de ontmoeting C Faas-G. v. Eyck voor de bezetting j van de 2de plaats; bij een nederlaag van Faas zou v. Eyck op de 2de i plaats komen-, maar Faas maakte 1 voor de tweede maal geen fout. De uitslagen van de laatste par tijen waren: Jantje huilt Jantje lacht De winnaar van de vierde etappe van de Ronde van Neder land, de Feyter, die ook de eer ste etappe naar Veendam op zijn naam bracht, wist na de finish te St. Niklaas niet goed of hij moest lachen of huilen. Dood moe stapte hij van zijn fiets en zei de eerste minuten geen woord, maar dronk vele flesjes limonade achter elkaar leeg. De eerste, die de 25-jarige Belg fe liciteerde, was zijn moeder: zij huilde. Toen onthulde de Feyter wat hem dwars zat: „Als ik gis teren niet tegen de grond was gereden, dan had ik deze ronde gewonnen". Maar het verdriet werd voor het ogenblik al thans snel vergeten toen de Feyter's vrouw hem met klin kende zoenen voor zyn fraaie prestatie beloonde. Toen daarna de huldiging volgde op de uit gestrekte markt te St. Niklaas cn de Feyter door 't uitgelaten Belgische publiek zijn eigen publiek werd toegejuicht, keerde de lach op zijn gezicht •.veer. In de rubriek van de vorige week eindigden wij de pioneindspelstudies met het geval, dat de koning niet vóór doch naast zyn pion is en dat daardoor niet meer dan remise te behalen is. Voordat we de gevallen van: „Koning naast of achter zijn pion" bespreken nog een voorbeeld van promotie. Wit: Kf6 pion f5. Zwart: Kf8. Hier staat de koning reeds op de 6e lijn vóór zijn pion en in dat geval is de winst steeds verzekerd, het doet er niet toe wie van beiden aan zet is. Met zwart aan zet: 1Ke8; 2. Kg7 of 1Kg8; 2. Ke7. enz. Met wit aan zet: 1. Kf6e6 (of Kg6, Kg8; 2. f6 enz.) Kf8—e8; 2. f5— f6! (De koning bevindt zich nu ook naast zijn pion, maar wit wint toch). 2Ke8—f8; 3. f6—f7. (De pion komt op de 7e lyn zonder schaak te geven! Dit is de uitdrukkelijke voor waarde voor de winst.) 3Kf8 g7 en nu moet zwart veld f8 prijs geven. 4. Ke6e7 en wit wint. Voorwaarde was dus dat de kO' ning zich reeds op de 6e lijn bevond. Men zie: Wit: Kf5, pion f4. Zwart: Kf7. 1. Kf5—gó. KJ7g72. f4—f5. Kg7 —17; 3. f5—f6, Kf7—f8; 4. Kg5—g6, Kf8—g8; 5. f6f7f (met schaak!) Kg8-f8 en pat. Wanneer de koning naast of ach ter zijn pion staat en er niet vóór kan komen is het vrijwel steeds re mise, Hier zijn de uitzonderingen alleen dan wanneer de koning zich reeds op de 6e lijn bevindt. Wit: Kg4; pion f4. Zwart: Kg6. 1Kg6f6 (op 1Kg7 volgt 2. Kg5 en op 1Kf7 volgt 2. Kf5 en de koning is vóór zijn pion getreden met winst voor wit. 2. f4f5 (zetten met de koning brengen geen enkele vordering) Kf6f7. (De zaak voor zwart is zo te spelen, dat hij steeds de oppositie kan innemen.) 3. Kg4g5 (3. Kf4 dan Kf6) 3Kf7—g7 (De op positie-) 4. f5f6f, Kg7f7; 5. Kg5 f5, Kf7f8!. De enige, maar ook voldoende zet. Op 6. Ke6 kan Ke8 en op 6. Kg6, Kg8. Speelde zwart i.p.v. 5Kf8; 5Ke8 dan 6. Ke6; Kf8; 7. f7, Kg7; 8. Ke7 enz.) 6. Kf5— e6 (speelde wit hier 6. Ke5 dan Kf7 volgens de regel: als het veld vóór de pion vrij is, dan moet het wor den bezet) 6Kf8e8; 7. f6 f7f (De pion komt op de 7e lijn met schaak!) 7. Ke8f8; 8. KeSf6 en pat. Wit: Kg5, pion f6. Zwart: Kf7. Zwart aan zet. Zwart moet zorgen de oppositie in te kunnen nemen. Als men dit be denkt, dan kan zwart de opmars van f6 alleen stuiten, wanneer hij op wits volgende zet-Kg6 met Kg8 kan ant woorden. De enige plaats vanwaar dit gebeuren kan is f8. Zwart's enige zet is dus: 1Kf7—f81 Op 2. Kg6 zou Kg8 volgen. Na 1Kg8 wint wit door 2. Kg6, Kf8; 3. f7 enz. De theorie (dat nare woord weer!) van het eindspel wat betreft de be sproken gevallen geeft de volgende regels (Rabinowitsch). De koning van dc aanvallende partij moet zo ver mogelijk opruk ken, zonder de veiligheid van de pion te verwaarlozen. 2. De koning van de verdedigende partij moet trachten het veld, on middellijk vóór de pion gelegen, te bezetten. Zo dit niet mogelijk is, dan moet hij de oppositie innemen Kan dit ook niet, dan moet hij zo spelen, dat hij later die oppositie kan inne men. 3. de toren-pion kan niet winnen: a. als de verdedigende koning a8 (h8) kan bezetten. b. als de aanvallende koning op de 7e lyn staat by'v. a7 en de verdedi gende op c8 of c7. 4. Een niet-toren pion wint: a. Als de bijv. witte koning meer dan een veld voor zyn pion staat. b. Als de witte koning een veld vóór zyn pion staat en de zwarte ge dwongen is de oppositie op te geven, c. Als de koning zich op de 6e, 7e of 8ejijn bevindt,' vóór zijn pion. d. Als de koning zich op de 6e lijn achter of naast zijn pion bevindt, en de pion de 7e lijn zonder schaak be treedt. Ter beoefening: 1. Wit: Kb7, pion a2. Zwart: Kd6; Zwart aan zet maakt remise. 2. Wit: Kb6, pion a2. Zwart: Kd6. Zwart aan zet, maar wit wint 3. Wit: Kb5, pion a2, a4. Zwart: Ka8 remise. ABCDEFGH Zwart aan zet, remise. 1 't f* ABCDEFGH Zwart aan zet, wit wint. J. Duivenvoorde, Exc. C. Faas, Vios G. v. Eyck, Exc. J. Wassenaar, Conc. C. Faas, Vios G. v. Eyck, Exc. pnt. brt. h.s. 25 35 4 18 35 4 25 55 3 16 55 3 25 45 4 21 45 3 De eindstand van dit tournooi luidt: G. C. Degger 11—21; C. Faas 1117; J. Diederick 1114; A. van Diemen 1114; J. Duivenvoorde 11 —14; G. v. Eyck 11—14; J. Wasse naar 1112; J. Baak 11—8; C. van Dam 118; W. Slootbeek 114; J. v. d. List 112, WIELRENNEN Swiftcombinatie. Morgen rijden A- en •B-klas als vierde rit van de competitie 80 K.M. training. Voor de C-klasse is de afstand 40 K.M. Ver trek 8.30 uur. R. Wallet start Zondag in de ron de van 's Hertogenbosch. Wit aan zet, wint. OPLOSSINGEN: A: 1Kh6 (1f4? dan d5, d6 enz.) 2. Kf4. Kg7; 3. Kg5, Kf7; 4. d5, Ke7; 5. e6, Kd6; 6. Kf6 enz. B: 1. Kf4, Kb6 (op d5 of h5 vallen beide pionnen); 2. Kf5, Kc7; 3. Kf6, Kb6; 4. Ke6, Kc7; 5. Kd5, h5; 6. b6f. C. 1. Kc2 (op b3?, Ka3; 2. Kc2, b4!) Kb4; 2. Kcl, Kb3; 3. Kbl, b4; 4. Kcl, Ka2 dan 5. Kc2 en wint. CORRESPONDENTIE A. J. P. te D. Dank voor uw schrijven en de inzage van uw fraaie en welverdiende prijs. Ik zal er zeer binnenkort uit publiceren. De Ladderwedstrijd is echter niet beëindigd maar, in verband met het seizoen, tijdelijk gestaakt Het be haalde puntenaantal blijft gehand haafd. Op stelling XLIX zal ik nog nader terugkomen. Leert de regels van de weg en poet ze toe met overleg. Verbond voor Veilig Verkeer boekbespreking BELASTINGWETGEVING Wijzigingen Belastingwetgeving 1950 (deel II) door W. P. Erasmus en R. M. Smits. In dit handige boekwerkje, ,dat uitgegeven wordt door het bureau FED, Heerengracht 456 te Amsterd., wordt met kennis van zaken het be sluit op de Omzetbelasting bespro ken, zoals dit luidt na de bij de Wet van 21 December 1950 aangebrachte wijzigingen en aanvullingen. In een 50--tal bladzijden wordt de omzetbelasting op een poputaire wijze behandeld. Daarnaast worden de artikelen nog eens afzonderlijk afgedrukt met de tabellen en enkele afzonderlijke regelingen. Het is wel jammer dat dergelijke uitgaven nooit „bij" kunnen zijn, omdat zelfs op het tijdstip van de verschijning al weer veranderingen zijn aangebracht. Enige voorbeelden hiervan, welke bij het doornemen van het werkje op merkten zijn:: Blz. 21, 5e lid: De onbillijkheden zijn voor een groot deel weggenomen bij de resolutie van 16 April 1951, no. 152. Blz. 27, 5e lid:: Voor bakkers is een bijzondere regeling getroffen. Blz. 27, 6e lid: Voor café's, restau rants enz, zijn thans andere percen tages vastgesteld. Blz. 47, bovenaan: Voor boomkwe kerij-gewassen zijn de percentages inmiddels weer gewijzigd. Het boekje is o.m. op dc volgende punten onvolledig of onjuist: Blz. 26, 4e lid: Teruggaaf is ook mogelijk indien van groothandelaren is 'betrokken. Blz. 36, 3e lid: En gelijksoortige vrijstelling voor het eigen gebruik bestaat voor restaurants,, café's, pen sions e.d. Blz. 38, nummers 21 en 22: Ook het slepen is vrijgesteld. Blz. 39 no 27: Thans zijn ook de verbandmiddelen onder de vrijstel ling te brengen. Blz. 48 laatste- en blz. 49 eerste zin: Sleepbootondernemers zyn vier procent verschuldigd. Dit betreft geen vervoer. Toch mogen deze opmerkingen geen reden zijn de uitgave niet aan te bevelen aan kleine zakenlieden, die zelf hun administratie verzorg- gen en de aangiften voor de omzet belasting doen. Ze is echter minder geschikt voor grotere zaken, accoun tants, belastingconsulenten en stu derenden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6