Reeds vele inschrijvingen voor de Rijwiel-vierdaagse WOL De Unie-gedachten wordt opgegeven Ook Noord wijk bracht gisteren teleurstelling De eed wan Madeleine DONDERDAG 7 JUNI 1951 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE VIERDE LAURAR1T Nog slechts luttele weken scheiden ons thans van het begin der vier de Alphense Rijwielvierdaagse en hoewel de inschrijving reeds lang is opengesteld, begint er nu eigenlijk pas flink schot in te komen. Dat wachten tot het laatste ogenblik is elk jaar al zo geweest. De trouwe LAURA-rijders vinden het blijkbaar vanzelfsprekend, dat er ook dit jaar weer op hen wordt gerekend en be ginnen er een dag vóór de sluitings datum eens over te denken hun aan meldingsformulier in te vullen. Vele nieuwelingen. De stromen brieven, welke nu bij het secretariaat binnenkomen, zijn bijna alle afkomstig van nieuwelin gen: verzoeken om nadere inlichtin gen, logeergelegenheid, kampeermo- gelijkheden, parcoursbeschrij vingen en wat niet al, maar ook en dat is ongetwijfeld verheugend vele aanmeldingen, die de hoop wettigen, dat het aantal deelnemers dit jaar dat van 1950 zal overtreffen. Er is dit jaar veel meer propagan da gemaakt voor de LAURA en dat heeft z'n uitwerking niet gemist. In verschillende delen van het land treden LAURA-ryders als propagan disten op; zij houden zitdagen en ook zij maken melding van een ver heugende belangstelling. Bij de inschrijvingen valt het op, dat er ditmaal naar verhouding veel meer dames zijn dan vorige jaren. Zij Bepalen zich voornamelijk tot het 100 km. parcours, terwijl daaren tegen de heren liever 150 km. per dag wensen af te leggen. Het zal wel blij ken, of iedereen daartoe in staat is en sommigen hun krachten niet wat overschatten. Tenslotte moet de LAURA voor allen een genoegen blijven en geen martelgang worden, hetgeen zou kunnen gebeuren, wan neer men zich „als man" verplicht ijou voelen het 150 km. traject te rij den. Steeds meer ploegen. Pleitend voor de groeiende popu lariteit van de Alphense Rijwiel-vier daagse is het stellig ook, dat er steeds meer groepen schijnen te wor den gevormd. Zo hebben o.m. nu ook de politiecorpsen van Gouda en Zut- fen meegedeeld, dat zij met een groep van tien mensen naar Alphen zullen komen. Amsterdam, Den Haag en Zaan dam zullen zeker ook weer van de partij zijn. Bij de politic te Rotterdam schij nen helaas enige moeilijkheden te zijn gerezen, doordat de hoofdcom missaris' niet alle verlangde facilitei ten kon inwilligen, maar misschien wordt hier te elfder ure nog een op lossing gevonden. Voorlopig staat echter slechts vast, dat enige Rot- terdame politiemannen individueel zullen deelnemen. De Water- en Lichtbedrijven en de Gemeentewerklieden van Alphen Dr. EUWE WINT OPNIEUW. In de derde ronde van de interna tionale wedstrijd te New York heeft dr. Euwe van de Amerikaan George Kramer gewonnen in 31 zetten. In de vierde ronde van het tour- nooi won Reshevsky (V.S.) na 49 zet ten van zijn landgenoot Kramer. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Byrne (V.S.) en de Argentijn Guimard eindigde na 58 zetten in een overwinning voor Byrne, die tevens zijn hangpartij uit de tweede ronde tegen zijn landgenoot Shairrwit tot een goed einde bracht. Reshesky (V.S.) heeft thans de lei ding met 3Yz pnt. Op de tweede plaats staat dr. Euwe (Ned.) die 2Yi punt heeft, gevolgd door Byrne met 2 punten. PRINS WEER OP DE GOEDE WEG De Nederlander Prins heeft zijn Franse tegenstander Bernstein in 57 zetten verslagen en daarmede zijn leidende positie in het tournooi te Madrid versterkt. De Spanjaard Toran nestelde zich steviger op de tweede plaats. Prins heeft thans WA punt en Toran ne gen. »»De Crt." hebben met hun ploegen weer inge schreven en daarnaast zijn er o.m. nog aanvragen binnengekomen van de Leidse studenten en een Limburg se mijnwerkerssportvereniging, die beide eveneens overwegen een ploeg naar de Alphense Vierdaagse af te vaardigen. Wat logiesmogelijkheid betreft, heeft het LAURA-comité van het ge meentebestuur de beschikking ge kregen over de voormalige boerde rij van de heer Verhage aan de Hooftstraat, waarin heel wat deel nemers kunnen worden onderge bracht. Ook het aantal kampeerders, die op het IJsclubterrein hun tenten zullen opslaan, belooft veel groter te worden dan vorig jaar en alles bijeen genomen, is er dus alle reden om te verwachten, dat een record aantal „Laurianen" gedurende de eerste week van Juli dagelijks van Alphen zullen uitzwermen om de voorge schreven 100 of 150 km. op hun kar retje af te leggen. ROLHOCKEY HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De uitslagen van het tournooi om het wereldkampioenschap rolhockey te Barcelona luiden: DuitslandNe derland 43; PortugalDenemarken 300; SpanjeItalië 21; Frankrijk Ierland 0—0. BASKETBALL HET INT. DAMESTOURNOOI TE NICE. Tijdens het internationaal dames baketballtournooi te Nice won Ne derland met 4226 van Zwitserland, nadat de 'rust met een 269 voor sprong voor onze landgenoten was ingegaan. TAFELTENNIS. LEIDSCHENDAMANTWERPEN. De vriendschappelijke returnwed strijd, welke de Antwerpse tafelten nissers tegen Veni Vidi Vici te Leid- schendam hebben gespeeld is door de Belgen op grandioze wijze ge wonnen. Er zijn 78 partijen gespeeld, waarvan VW er 63 heeft verloren. De Belgen, die de beste spelers uit 9 clubs hadden uitgezocht, hebben buitengewoon spel geleverd waar tegen dé Leidschendammers niet wa ren opgewassen. Uitblinkers voor VW waren mej. Heydt, die 3 par tijen heeft gewonnen. Van de da mes mogen nog genoemd worden Blonk, van Haastrecht, de Koning, Sdhrader en Tetteroo. Van de heren gaven behoorlijk spel te zien van Delft, Hoogendoorn, Meijer, van Rijn en Tetteroo, Ondanks de slechte af loop voor de Leidschendammers was het toch een aangename ontmoeting. SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR waarbij door de Antwerpse vrienden aan VW een herinneringsvaantje werd aangeboden. WATERPOLO AZCGOUWE 3—2. De wedstrijd begin sensationeel. In der Maur onderbrak een Gouwe-aan- val, bracht de bal op, plaatste prach tig naar v. Campen, die van flinke afstand fraai in de hoek scoorde (10). Direct hierop redde de Graaf keurig ten koste van een corner; nogmaals kwam er 'n corner, maar toen was AZC weer weg. Kamper kreeg een vrije worp te nemen, die via enkele spelers bij Coen v. d. Bijl terecht kwam en onhoudbaar vloog no. 2 in de touwen. Na een klein overwicht van de Gouwe loste de midvoor een tam schot, waarbij de AZC-doelman de bal liet glippen (2Voor de rust trok Coen v. d. Bijl er nog enkele malen goed tus senuit, maar hij was wat zelfzuch tig, waardoor de schietkansen te moeilijk werden. Van der Bijl werd unfair aangevallen, de vrije worp werd op Kamper geplaatst, die netjes no. drie in de touwen deed verhui zen (3i). De gasten straften ver volgens nog een misverstand tussen een AZC'er en zijn doelman af (3-2), maar in de resterende speeltijd was het werk van de Graaf toch zo goed, dat hij zijn plaats waardig toonde. AZC 3 won met 3—1 van BZ en PC 2 uit Bodegraven en de AZC- meisjes, die goed zwommen maar niet konden schieten, speelden 11 tegen de Gouwe 2. POSTDUIVEN De Vrije Vliegers (R'veen). Wedvlucht gehouden vanaf Orleans. Afstand 515 km. Gelost 0.30 uur. Aankomst eerste 7.39.47. Snelheid 938.12 m. Uitslag: J. Leune 1, 12, H. van Veen 2, 5, 6, R. Paauw 3, 14, Warmerdam 4, 17, J. v. Amsterdam 7, 11, A. v. Beek 8, 18, C. Castelijn 9, C. Vessem 10. „De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht voor oude duiven van Orleans, afstand 515 km. in con cours 45 duiven, gelost 10.30 uur. Eerste duif 17.52.55 u. Uitslag D. v. d. Helm 1 en 2; H. v. d. Neut 3 en 12; A. Kuyf 4 en 5; J. W. Woude 6 en 8; A. van Leeuwen 7, 9 en 10 en A L. van Eimeren 11. Tweede Kamer Zelfs Van Swol verloor Van Swol heeft gisteren voor de grootste teleurstelling gezorgd. Met 63, 61 dolf hij het onderspit te gen de Braziliaan Vieira, die niet tot de geplaatste spelers behoort en die de dag tevoren niet dan met de grootste moeite met 64, 64 de jeugdige Beernink onder de knie had weten te houden. Zo is deze derde dag in Noordwijk het einde geweest van alle Nederlandse illusies voor het heren enkelspel, want niet alleen van Swol, die ver onder de maat bleef, werd uitgeschakeld, ook de overige twee Nederlanders, die zich in de derde ronde hadden geplaatst, werden kansloos geslagen. Wilton deed het nog het best, juist als de dag tevoren, toen hij Matous in twee long sets had weten te bedwingen. Gisteren ging hij eervol met 75, 62 tegen de favoriet voor het he ren enkelspel, de nog geen 100 pond wegende en nauwelijks anderhalve meter grote Philippijn Ampon, ten onder. Ook Krijt stelde teleur, al had niemand een zege op de sterkste spe ler van het 5 man tellende Zuid- Afrikaanse team, Levy, 'gerekend. Krijt begon zo veelbelovend. Met minitieus geplaatste drives wist hij zowaar een 31 voorsprong te be halen, doch daarmede had hij zijn kruit verschoten. De slimme Levy liet hem van het kastje naar de muur lopen en won de set met groot machtsvertoon: 64. Daarna kreeg Krijt nog 1 game in de tweede. De dames brachten het er naar ver houding veel beter af. Mevr Schmier overtrof zich zelf door een uiterst verdienstelijke 61, 63 zoge op de overigens niet al te sterke Fran- gaise Marcellin en plaatste zich daar mede evenals mevr. Jopie Roos-van der Wal in de kwart finales. De laatste verdient wel de meeste lof, want in een uitputtend duel wist zij mevr. Matous-Straubeova, een der acht geplaatste spelers, uit te scha kelen en daarmede zelf de kwartfi nale te bereiken. Zonder twijfel moet zij in staat geacht worden nog een „seeded player" te verslaan en wel de Frangaise mevr. Amouretti, ook al een „seeding", die niet dan met de grootste moeite met 6—3, 97 de zeer op haar retour zijnde mej. Rol- lin Couquerque uitschakelde. Ten slotte heeft ons land nog een derde ijzer in het vuur: Nel Hermsen be reikte de kwartfinales door een bij zonder gemakkelijke 61, 61 ze ge op de Zuid-Afrikaanse mevr. S. van Coller. Tegen de Italiaanse Man- fredi zal ze het echter in de kwart finale heel wat moeilijker hebben. Suriname op de voorgrond De Tweede Kamer heeft gistermid dag haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waardoor in af wachting van de totstandkoming ener nieuwe Boswet de geldigheidsduur der bestaande wetgeving ten aanzien van het toezicht op de bossen wordt verlengd tot 1 Juli 1953. Hierna heeft de Kamer de behan deling van de Belemmeringenwet Landsverdediging voortgezet. De heer DROESEN (K.V.P.) ver dedigde 'n nader gewijzigd amende-,, ment, dat z.i. voor de minister na diens betoog van Dinsdag aanvaard baar zou zijn. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) verenigde zich met het nieuwe amendement, dat hij als een compromis zag en hij trok zijn eigen amendement in. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) erkende wel, dat het nieuwe amende ment aan enige van zijn bezwaren tegemoet komt, maar niet in vol doende mate. Met name vond hij het niet juist, dat het initiatief tot het plegen van overleg uitsluitend in handen van het departement van oorlog is. De heer BEERNINK (C.-H.) wilde in het betrokken artikel ook vastge legd zien, dat rechthebbenden zich kunnen doen bijstaan of vertegen woordigen door een raadsman of ge machtigde. Minister STAF zeide zich te kun nen verenigen met het amendement- DROESEN. Hij zegde wel nadrukke lijk een raadsman of gemachtigde te willen toelaten, doch hij wenste de mogelijkheid open te houden niet iedere gemachtigde te aanvaarden, omdat soms beroepsgemachtigden te kwader trouw optreden. Het bezwaar van de heer Hoogcarspel achtte hij niet aanwezig te zijn, omdat de weg naar een andere minister voor over lég zeker te vinden zal zijn. Het amendement-DROESEN werd z.h.s. aanvaard, met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Nadat de minister nog een amen dement van de heer Droesen had overgenomen, werd het wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd, met aantekening dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Het wetsontwerp tot Strafrechte lijke Bescherming van Werken ten behoeve van de Landsverdediging werd z.h.s. aanvaard. DE UNIE MET INDONESIë. Bij de vervolgens voortgezette be handeling van de begrotingen van Unie-aangelegenheden en van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen heeft de heer VONK (V.V.D.) zijn bewon dering ervoor uitgesproken, dat de heer Peters de moed heeft gehad de dubieuze erfenis van zijn ambtsvoor ganger over te nemen. Hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe minister zich niet zal houden aan vroegere beleids lijnen, die in de praktijk evenzovele deviaties zijn gebleken. De oorzaak van de minder ordelijke toestand in Indonesië vindt z.i. hoofdzakelijk haar oorsprong in het communisme; in de strijd daartegen kunnen beide regeringen elkander vinden. De heer Vonk verklaarde, dat het voor hem vaststaat, dat de rege ring Soekiman met alle middelen zal worden ten val gebracht, zodra het gelukt is de toch al zwakke band met Nederland te doen verdwijnen. Z.i. kan de Nederlandse regering zich geen politiek van aarzeling veroorlo- I ven; alleen een rustige standvastige houding zal uitkomst kunnen bren. gen. De nieuwe bewindsman verwel- komend, zeide spr., dat deze nu al direct de vuurproef heeft te door staan; hij hoopte, dat hij vuurvast zal blijken te zijn. De uiteindelijke verhouding tussen West-Indië en Ne derland mag niet vertraagd tot stand komen. Met het oog op de emigra tie naar Suriname achtte spr. goed overleg nodig. De heer WELTER (K.N.P.) bracht hulde aan Frankrijk, als „enige Wes terse mogendheid, die in het Oosten de rode stortvloed uit het Noorden tegenhoudt". Het Uniestatuut is z.i. volkomen uitgewerkt en naar zijn oordeel kan men het zonder doen. Het is een belemmering voor een goede ontwikkeling van normale ver houdingen tussen Nederland en Indo nesië. Spr. zeide het een ongehoord schandaal te vinden, dat de laatste maanden zeventig Nederlanders in Indonesië zijn vermoord; terwille van de Unie durft de Nederlandse regering blijkbaar niet op te treden, zeide hij. Voorts informeerde hij ernaar, wat de regering voor heeft met de Am bonezen, wier toekomst hem met zorg vervult. Spr. was /an oordeel, dat er ten aanzien van Nieuw-Guinea nog een grote taak is te vervullen. Z.i. moet de mogelijkheid worden gescha pen voor export van intellect naar Suriname. De heer ZANDT (S.G.) bepleitte hulp aan de zending. Hij bleef tegen afstand van souvereiniteit over Nieuw-Guinea en gaf als zijn oor deel te kennen, dat de regering een domme politiek heeft gevoerd ten aanzien van Indonesië. De heer JANSSEN (K.V.P.) vroeg, of de regering kan mededelen of de Indonesische regering ook in andere landen heeft getracht gelden te krij gen en cp welke voorwaarden dit ge schied is. Verder vroeg hij zich af of de maatregelen der Indonesische regering aanleiding geven tot vol doende vertrouwen in de Indonesi sche volkshuishouding om kapitaal te verstrekken. De heer GORTZAK (C.P.N.) merk te op, dat een gezonde verhouding tussen Indonesië en Nederland slechts steunen kan op de erkenning van de absolute zelfstandigheid van Indonesië. De heer DE KORT (K.V.P.) was van oordeel, dat het totale beeld van de West tot grote tevredenheid stemt. Al zijn er zorgen, men kan een re delijke kans op een vlot fungerende democratie constateren. Hij bepleit te de instelling van een college van negen mannen ter voorbereiding van de R.T.C.-West. De emigratie naar Suriname moet z.i. bezien worden met de emigratiecentrale der samen werkende standsorganisaties. Te kwart over vijf is de vergade ring verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. De credietpolitiek Bankiers waarschuwen De Bankiersvereniging heeft zich in een adres aan de Tweede Kamer uitgesproken tegen het wetsontwerp, dat aan de minister van financiën de bevoegdheid geeft de credietpolitiek der banken dwingend te beïnvloeden. De kern der bezwaren van de Ban kiersvereniging is, dat het wetsont werp alleen de credietverlening aan het bedrijfsleven, maar niet die aan de overheid beperkt. Daardoor wordt het monetair minder gezonde crediet aan de overheid gestimuleerd en be schermd ten koste van het monetair gezonde crediet aan het bedrijfsleven. „De ongeëvenaarde machtsconcen tratie in handen van de minister van financiën, die blijkens dit ontwerp dreigt te worden verwezenlijkt, moet in strijd worden geacht met de demo cratische beginselen van ons staats bestel, aangezien hierdoor niet alleen het bankwezen, maar het gehele be drijfsleven onder de beslissende in vloed van de minister kan worden gebracht". De uitweg uit de impasse moet naar de mening van de bankiersver eniging, worden gezocht in het tref fen van een noodvoorziening, waar aan de eis moet worden gesteld, dat zij zichzelve liquideert. Daarom dient deze zelfliquidatie gekoppeld te wor den aan een geleidelijke consolidatie van de vlottende overheidsschuld. Deze consolidatie zal een belangrijke oorzaak wegnemen van de impasse, waarin de Nederlandse bank verkeert en dient gepaard t~ gaan met een doelbewuster streven naar een even wichtige economie, aldus het adres van de Bankiersvereniging aan de Tweede Kamer. Koffie op bon 505 Bon 505 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van morgen worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 23 Juni. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing is 19 Juli. In 2 minuten is de sla klaar roeger kwam er heel wal voor kijken als er sla moest worden aangemaakt. Maar sinds er De Gruyter's sla saus is. is het in een wip gebeurd. Even een scheutje over de sla. even mengen en de sla is klaar. Heerlijk fris en zacht van smaak. Geef bij elke maaltijd sla omdat het zo gezond is en gebruik De Gruyter's sla saus omdat hel zo lekker, zo erg gemakkelijk en zo bijzonder voordelig is. Zo n grote fles van 80 cent gaal verbazend lang mee en U krijgt er een cassa- bon bij voor 8 cent korting! Veilig Verkeer doet millioenen guldens verdienen ONVEILIG verkeer presenteert het Nederlandse volk jaarlijks een reke ning van Vorig jaar heeft het Nederlandse Verkeersinstituut voor de Minister van Verkeer en Waterstaat een on derzoek ingesteld naar de jaarlijkse financiële verliezen, welke tenge volge van verkeersongevallen door de Nederlandse gemeenschap wor den geleden. Men wrijft zich verbijsterd de ogen uit over het resultaat van dit on derzoek, dat zeer consciëntieus en gedegen is verricht. ONVEILIG verkeer presenteert het Nederlandse volk jaarlijks nl. een rekening van zegge en schrijve acht en tachtig millioen gulden aan fi nanciële schade! Hoe de onderzoekingen precies tot dit bedrag zijn gekomen doet hier minder ter zake. In elk geval is het een millioenen-nota, die niet na zal laten diepe indruk te maken op al len, die er bij betrokken zijn, en dat zijn alle weggebruikers. Uit het rapport nu is deze zeer be langrijke conclusie te trekken: Door een VEILIG verkeer kan het Nederlandse volk jaarlijks millioenen guldens verdienen! Inderdaad verdienen, en dat niet door een paar enkelingen, doch door allen gezamenlijk, die van de open bare wegen gebruik maken, op wel ke manier ook. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal de volgende week, wanneer het Veilig Verkeersweek is, de weg wij zen, die naar het begeerde doel zal leiden. Hierover morgen meer. Beter verpakt fruit voor export Het plan bestaat, ter bevordering van de export, de bouw van sorteer - en pakstations te bevorderen, mede met behulp van het in het leven te roepen borgstellingsfonds voor de landbouw, waarover binnen afzien bare tijd voorstellen zullen worden gedaan. Dit deelt minister Mansholt mede in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Landbouw. Door de bouw van bedoelde stations zal de voor export beschikbare hoeveelheid goed gesor- I teerd en verpakt fruit toenemen, het geen vooral met het oog op de eisen, die de Engelse markt stelt, van be lang is. Ook aan verbetering en ver snelling van het transport zal de no dige aandacht worden besteed. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 39) „O, ik sterf!" zuchtte hij op de grond vallend. Hij had de waarheid gezegd. Het noodlottige wapen ontviel aan de handen van de notaris. Hij deins de verschrikt terug. Naast het lijk was de portefeuille in het zand gerold. Met een kreet van triomf had Ma deleine er zich van meester gemaakt. Labarthe keek haar aan en deed een stap naar haar toe. „Zoudt gij ook mij dufVen doden?" riep de weduwe van Jean Michaud hem moedig toe, de twee handen ge kruist op de portefeuille, die zij te gen de borst hield. Een volledige reactie had plaats gehad in de gehele persoon van de schuldige. Hij scheen verschrikt, ge laten, overwonnen. Met grote smart zei hy tot Made leine: „Vrees niets meer van mij, arme vrouw!Gij hebt reeds te veel geleden door mijn misdaad, gij en de uwen!Gerechtigheid moet thans geschiedenBewaar dit bewijs, dat mü veroordeelt.... Daar in naam van Louis en Delphine, die onschul dig zijn, en die de wanhoop op haar beurt bedreigt, wacht nog vier en twintig uren, alvorens mij aan mijn rechtvaardige straf over te leveren Ik vraag dat alleen.Ik vraag het u als een genade...." Hij had tranen in de ogen. Hij lag bijna op de knieën voor Madeleine en hij sprak tot haar met smekende stem. „Ik beloof u dat," antwoordde zy hem verwonderd. „Dank u," mompelde hij. En het hoofd diep gebogen ver dween hy tussen de rotsen. „Zou die man nog medelijden ver dienen?" mompelde de weduwe van Jean Michaud, terwijl zij, reeds be droefd over haar overwinning, naar het dorp terugkeerde. XXVI. Mevrouw Labarthe voelde zich on gerust. Haar man was uitgegaan onder voorwendsel van een dringende zaak maar had beloofd spoedig te zullen terugkeren. Na totdat de duisternis inviel op hem te hebben gewacht, was kapitein Lambert met Delphine naar huis teruggekeerd. Een weinig later kwam Madeleine haar kinderen ha len. Zij zag er vreemd uit. Louise bleef nu alleen. Een, twee, drie uren gingen voorbij, het was byna middernacht en Labarthe was nog niet terug. Louise, die steeds meer ongerust werd, had de dienstboden weggezon den. Zij sliepen. Geen enkel gedruis werd in huis, of op straat gehoord. Het regende. Plotseling werd heel zachtjes de bel overgehaald. „Eindelijk!" zei Louise, die naar de deur snelde. Het was Labarthe. Hy duwde zachtjes zijn vrouw weg. die hem wilde omhelzen, ging zwijgend het huis binnen, opende zijn kantoor en liet zich als een dronken man in een leunstoel vallen. Louise was hem bevend gevolgd. Zij haastte zich de deur te sluiten, stak een lamp aan en snelde naar haar man. De bleekheid van zijn gelaat joeg haar schrik aan. „Er is ons een ongeluk overkomen!" riep zij uit. „Ja", stamelde hij, „wat mij be treft, is het rechtvaardig.... Een misdaad blijft nooit ongestraft...."1 „Een misdaad", herhaalde Louise. Zo groot was haar geloof in de eerlijkheid, in de goedheid van haar man dat zij bijna glimlachte. „Maar gij, mijn arme vrouw", ver volgde Labarthe, „gij zult er ook de schande van dragengij zult je deel hebben in het lijden en de schan de.... Dat is het vreselijkste Waarom heb ik de dag na de nood lottige nacht niet de moed gehad mij zelf aan te klagen...., waarom heb ik toegelaten, dat men 'n onschuldi ge beschuldigde.... waarom heb ik hem laten sterven?".... Hij had zijn gelaat in zyn handen verborgen en snikte luid. Zijn jonge vrouw, die verschrikt en vertederd was. wilde hem in haar armen drukken. Eerst toen bemerkte zij, dat hij met bloed bedekt was. „Grote God!" riep zij uit, „maar gij zijt gewond!" „An!" antwoordde hij, „waarom ben ik niet gestorven alvorens je te hebben liefgehad?Nader mij niet.Raak mij niet aan.Bin nen een ogenblik zal ik voor je niets zijn dan een voorwerp van afschuw, want gij zult alles weten.... Het moet!Ik wil het!Luister!" Terwijl Labarthe aldus sprak, was hij opgestaan en had zich van Louise verwijderd. Maar plotseling keerde hij naar haar terug, hij dwong haar te gaan zitten en voor haar op de knieën vallend, hernam hij met in nige droefheid: „Vergiffenis! Vergiffenis! Toen gij mij als je echtgenoot gekozen hebt, was ik je waardig, allen noemden mij een eerlijk man en ik was het. Nooit zal men kunnen geloven, dat ik een misdadiger en een lafaard ben ge wordenIk zelf begrijp nog niet, •hoe het geschied isEen noodlot tigheid. Alle soorten van gevoelens over vielen de arme vrouw bij het horen van de verschrikkelijke bekentenis van haar man. Zij vond geen woor den om te antwoorden. Werktuigelijk maakte zij een gebaar, om hem te doen opstaan. „Neen", weigerde Labarthe, „ge knield moet ik voor je spreken.... jij gaat mijn biecht aanhoren...." Na een diepe zuiht vervolgde hij: „Ik bezat slechts weinig geld van mijn ouders en mijn spaargeld van candidaat-notaris, toen ik mijn mees ter als notaris opvolgde. Hij achtte mij hoog, hij had mij lief. en op mijn gezegde, dat ik niet rijk was, ant woordde hij mij: „Men kent u, gij zult gemakkelijk geld vinden". In derdaad, iemand bood mij geld aan. Anselmus!" Terwijl hij die naam uitsprak, beef de de notaris. En zijn jonge vrouw beefde ook. „Anselmus", stamelde zij, „degene, die vermoord werd?" „Ja", antwoordde Labarthe op som bere toon. „Ik kende hem sedert lang en wist, dat degenen, die van hem geld leenden, dikwijls zijn slachtof fers werden. Ik weigerde daarom, van hem geld aan te nemen.Maar kor ten tijd daarn? leerde ik je kennen ik had je lief, Louise! Om je te verkrijgen moest ik een positie heb ben.... Ik keerde toen uit mij zelf tot die man terug en zei hem: „In dien gij nog altijd wilt. neem ik je voorwaarden aan!" O. dat was mijn ongeluk!" „Dus", mompelde Louise, die moei te had de zaak te begrijpen, „het was dus voor mij...." „Allereerst", vervolgde Labarthe, „had ik geen reden tot spijt. De klanten kwamen in groten getale en het geld vloeide toe. De grijsaard verschafte mij steeds meer geld, bood mij steeds meer aan.... Ik vergat mijn wantrouwen en toen later mijn ogen opengingen, waagde ik enige speculaties, om van de woekeraar af te komen. Ik wilde dat een zekere weelde je omringde. Gij scheen ge lukkig en ik was gelukkigEni ge jaren verliepen, onze goede jaren! (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6