2)e GcicWSou^cmt Plan voor Europa s defensie gereed HET WACHTEN IS OP DE STRIJDKRACHTEN Gen. Bradley is vol vertrouwen Pekings toelating tot de V.N. Noord-Koreaanse plannen waren bekend Amnestie in Indonesië De zeven van Landsberg terechtgesteld Allen voormalige SS-officieren Problemen bij de Belgische troonopvolging De Perzische olie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12301 Men kende het gevaar van Korea Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 7J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. telefoontjes 1 1.50 |^E PLANNEN VOOR EEN AFDOENDE VERDEDIGING van Europa zijn gereed en het wachten is nu op de nodige strijdkrachten, zo ver klaarde generaal Omar Bradley, voorzitter van de verenigde Ameri kaanse stafchefs gisteren te Parijs voor zijn vertrek naar Londen, waar hij zijn besprekingen over de Atlantische defensie zal voortzetten „Ik heb een zeer gunstige indruk opgedaan van het voorbereidende werk van generaal Eisenhower en de leden van zijn Atlantische staf," zo zeide hij. BRES WORDT GEDICHT. De militaire leiders hadden hem openhartig ingelicht over de leemte, die nog bestaat tussen de plannen en de voorhanden zijnde strijdkrach ten. Deze bres wordt thans gedicht door het opleiden van manschappen en het vergroten van de defensie productie, zonder dat de voorziening van de burgerlijke economische be hoeften in gedrang komt. aldus Bradley. De generaal verklaarde, zeer on der de indruk te zijn gekomen van de rapporten van Jules Moch, de Franse minister van Defensie, en de Londen ziet er voorlopig van af Engeland ziet er voor het ogenblik van af Pekings toelating tot de Verenigde Naties nog langer te steu nen, zo wordt van betrouwbare zijde te Londen vernomen. Men gelooft dat Engeland thans van gevoelen is, dat de voortzetting van de Chinese interventie in Korea ter bestrijding van de V.N.-troepen toelating onge past maakt. Engeland heeft destijds bij het debat in de Algemene Vergadering van de V.N. de toelating van Peking gesteund, maar op de vergadering van Dinsdag van de Trustschapsraad der V.N. heeft de Britse afgevaar digde met Amerika meegestemd voor het onbepaald uitstellen van de kwestie van opneming van een Chinese vertegenwoordiger in de raad. De Britse afgevaardigde zei toen wel, dat er geen wijziging was ge komen in het Britse standpunt, dat de Chinese volksregering als de re gering van China moet worden be-' schouwd. Westelijk antwoord aan Moskou De drie Westelijke plaatsvervan gers te Parijs zijn het eens gewor den over de hoofdlijnen van hun antwoord op de Sowjetrussische ver werping van hun voorstel voor een conferentie van de Grote Vier in Washington op 23 Juli, hoewel nog een paar bijzonderheden geregeld moeten worden. Een verslag van de besprekingen, die gisteren op de Quai d'Orsay ge houden zijn is aan de drie Weste lijke regeringen overgelegd. Het is daarom nog niet zeker of het ant woord aan Gromyko vandaag gereed zal zijn. Het is mogelijk, dat de Westelijke plaatsvervangers zullen voorstellen de volgende zitting tot morgen te verdagen Men acht het waarschijnlijk, dat Parijs nog een laatste poging zal doen om de conferentie van de plaatsvervangers tot het beoogde doel te leiden. Eisenhower zag Normandië weer Over de slagvelden van Normandië gleed gisteren de schaduw van een vliegtuig, de „Constellation" van ge neraal „Ike" Eisenhouwer. Voor het eerst sinds de oorlog bracht hij weer een bezoek aan de stranden waar zeven jaar geleden zijn troepen hun bevrijdingstocht door het verdrukte Europa begonnen een tocht, die echter met het bloed van duizenden mannen werd betaald. Om deze doden te gedenken kwam Eisenhower en met hun voorbeeld voor ogen, kon hij zeggen: „Vandaag is het Westen verenigd in het verde digen van zijn vrijheid. Wij willen geen veldslagen meer aan deze kus- %tcn voor een nieuwe bevrijding". Daarna legde hij op het soldaten- 1 khof Saint Laurent een krans op Ihet graf van de onbekende soldaat. verslagen van Amerikaanse journa listen. Hij was tevreden over de vooruitgang en het productievermo gen van de Franse industrie en over de korpsgeest van het Franse leger. Gisteravond kwam de generaal in Londen aan, waar men nu spoedig 'n beslissing verwacht over het Atlan tische opperbevel ter zee. Volgens de „New York Times" heeft president Truman de zesde Amerikaanse vloot naar de Middellandse Zee gezonden ter ondersteuning van de Zuidelijke flank der Atlantische strijdkrachten. Deze vloot, die in de afgelopen maanden tot een der machtigste Amerikaanse vloten is uitgebreid, omvat ongeveer 70 schepen, waar onder de twee grootste vliegdeksche pen en twee van de grootste kruisers ter wereld. Ingeval Bradley er in slaagt de Amerikaanse en Engelse standpun ten over de verdeling van de vloot- commando's te verzoenen, stelt hij zich voor Zondag naar Washington terug te vliegen. HUISARREST VOOR AARTS BISSCHOP VAN OLOMOUC Volgens inlichtingen van nc; Va- ticaan wordt mgr. Joseph Matacha, aartsbisschop van Oloinouc in Mo- ravië, die als het voornaamste lid van het Tsjecho-Slowaakse episco paat na mgr. Beran wordt be schouwd, feitelijk in huisarrest ge houden in zijn paleis. Hij zou geen contact met de buitenwereld hebben. Incident met C.G.T. te Parijs Na een schermutseling tussen po litie en communisten in hei hoofd kantoor van het onder communisti sche leiding staande Algemene Vak verbond (C.G.T.) te Parijs zijn on geveer dertig communisten gearres teerd. De communisten weigerden na melijk een spandoek van de voorge vel van het gebouw te verwijderen, waarop stond te lezen: „Gisteren avond werden twee arbeiders naar het ziekenhuis gebracht. Het werk van de RPF-nazi's". (Hiermee worden de Gaullisten bedoeld). Dinsdagavond werden namelijk twee leden van de CGT gewond, toen enige mensen een mededelingen bord in het gebouw vernielden. Laat in de avond was het gebouw gisteren nog steeds in handen van de politie. De aangehouden commu nisten zijn echter vrijgelaten. De C.G.T. heeft in dit incident een prachtige aanleiding gevonden om voor Donderdag een „massa-protest staking" te organiseren in geheel Parijs. Gevaar in 1950 niet dreigend geacht pE AMERIKAANSE INLICHTINGENDIENST IN HET VERRE OOS TEN wist reeds drie maanden voor de Koreaanse oorlog, dat de Noord-Koreanen in Juni Zuid-Korea zouden binnenvallen. Dat heeft mi nister Dean Acheson gisteren meegedeeld aan de twee senaatscommis sies tijdens zijn getuigenis in de kw estie van het ontslag aan MacArthur. Het rapport van de inlichtingendien st was door MacArthurs hoofdkwar tier in Tokio op 25 Maart 1950 naar Washington gezonden met de op merking van MacArthur, dat hij geen geloof hechtte aan een spoedige Noord-Koreaanse invasie. Ook de regering te Washington was toentertijd van mening, dat de mogelijkheid van een aanval wel be stond, maar dat dit gevaar in de zo mer van 1950 nog niet dreigend was. Het rapport van de inlichtingen dienst, dat minister. Acheson met de daaraan gehechte commentaar van MacArthur aan de senaatscommissies overlegde, zei: De Noord-Koreaanse communisten hebben de plannen klaar liggen voor een invasie van Zuid-Korea in Juni 1950. Dit rap port was gedateerd 10 Maart 1950 Op 25 Maart gaf Tokio de volgen de commentaar: Wij nemen aan, dat er dit voorjaar of van de zomer geen burgeroorlog in Korea zal komen. De waarschijnlijkste gedragslijn van de Noord-Koreanen is .voorzetting van de pogingen om de Zuid-Kore- aanse regering omver te werpen door het scheppen van chaotische toestan den in de Zuidelijke republiek, door guerilla-activiteit en psychologische oorlogvoering. Vorderingen op Korea Ondanks hardnekkige tegenstand Vandaag werd in een officieel communiqué meegedeeld, dat de verbondenen hun aanvallen voortzet ten. Ondanks hardnekkige tegen stand van de Noordelijken maakten zij enige vorderingen. In het communiqué werd verder melding gemaakt van toenemende artillerie-activiteit van de tegenstan der. In het gebied van Jongpjong nam de Noordelijke tegenstand toe. Toch boekten de verbondenen hier een terreinwinst van ongeveer twee ki lometer. Bij Janggoe bleven de Noordelij ken sterke tegenstand bieden. Ten Noorden van Hwatsjon deden ongeveer drie duizend Noordelijken voor het aanbreken van de dag een aanval op de stellingen van de ver bondenen. Zij tfisten in deze stellin gen door te dringen, voordat zij tot staan kon worden gebracht. De ge vechten duurden nog voort. In een Woensdag door het achtste Amerikaanse leger uitgegeven com muniqué wordt o.m. medegedeeld, dat er een lichte vermindering valt te bespeuren in de tegenstand der communisten in het gebied van Tsjorwon. Uit dit commentaar blijkt verder, dat volgens Tokio de Noord-Koreanen hun acties nauw verbonden aan de Russische plannen in het Vere Oos ten in het algemeen. Indien de Rus sen er zeker van zijn, dat zij de strijd winnen in Indo-China, Birma en Siam, dan zullen zij zich er waar schijnlijk tevreden mee stellen nog enige tijd af te wachten, totdat Ko rea rijp is om te worden geoogst, al dus luidde de commentaar. Worden de communisten in Azië echter krachtig tegengehouden, dan aldus Tokio, zullen de Russen in Zuid- Korea wellicht een afleidingsma noeuvre beginnen, waarvan het re sultaat kan zijn een inval van het Noord-Koreaanse volksleger in de Zuid-Koreaanse republiek. Tokio had echter geen reden om te verwachten, dat dit in de zomer van 1950 reeds zou gebeuren. DREIGEND VLEESTEKORT IN DE V.S. Uit ontevredenheid over de maxi mumprijzen voor rundvee, die ver leden maand door de directeur voor de prijsstabilisatie, Disalle, zijn vast gesteld, hebben de Amerikaanse veeboeren hun afleveringen van rundvee gestaakt. Als gevolg hier van hebben de slachterijen zich ge noodzaakt gezien hun werkzaam heden stop te zetten of te beperken en men voorspelt thans, dat er bin nen 10 dagen een tekort aan rund vlees in de Verenigde Staten zal bestaan. ZE STEMDEN MAAR JA'. 95.89 pet. der stemgerechtiigden in Oost-Berlijn en de Sowet-zóne neeft bij het „Volksreferer.dum tegen de hermilitarisering cn voor het vredes verdrag" ja gestemd, aldus een of ficiële mededeling vah rlc leider van het referendum in het Sowjet-Russi- sene bezettingsgebieö, de minister van binnenlandse zaken dr. Slein- hoff. Het totale aantal der stemgerech tigden in dit gebied bedroeg 13.122.947. Volgens de voorlopige uitsiag antwoordden 21.475.640 per sonen „ja" en 545.146 (ongeveer 4.1- gct.) „neen" 36.838 stemmen werden ongeldig verklaard. Kabinet biedt ontslag aan Minister-president Pierre Dupong heeft gisteren het ontslag van zijn katholiek-liberale coalitieregering aan aartshertogin Charlotte van Luxemburg aangeboden. Dit ontslag is een gevolg van de Zondag gehouden partiële parle mentsverkiezingen, waarbij de in de oppositie zijnde socialisten vier zetels wisten te winnen. Het Luxemburgse parlement be staat thans uit 21 christen-democra ten (katholieken), 18 socialisten, acht liberalen, vier communisten en één onafhankelijke. Het is thans de vraag of de be staande coalitie van katholieken en liberalen kan worden gehandhaafd en of de katholieken niet een coalitie met de socialisten zullen moeten aan gaan. De socialisten eisen, dat het parle ment ontbonden zal worden en dat cr nu in het gehele land nieuwe par lementsverkiezingen gehouden zullen moeten worden. PER PUNTER NAAR DE AKKER. Sommige gedeelten van het pol derland in Noord-Holland liggen in een zeer waterrijk gebied. Elk wei land en ieder akkerland is als het ware een eiland, dat alleen per boot te bereiken is. Een tuinder in de omgeving van Hensbroek brengt zijn paard en zijn landbouwmachine per punter naar de akker. Een aantal van 950 politieke ge vangenen, allen Indonesische staats burgers zijn gisteren, ,het begin van de Puasa (Islamitische vastenperio de) in vrijheid gesteld, aldus deelde mr. Moh. Yamin, de Indonesische minister van Justitie, aan Aneta me de, zij werden op politieke gronden aangehouden en worden thans op politieke gronden vrijgelaten, als een eerste uitvoering van de toezeg ging diengaande in de regeringsver klaring. De minister kondigde voorts een amnestie op grote schaal aan, waar schijnlijk ter gelegenheid van het einde van de Islamietische vasten (de Lebaren) op 17 Augustus. Er verblijven thans 18.000 perso nen wegens politieke delicten in de gevangenissen, waarvan het dage lijkse onderhoud aan voeding 75.000 roepiah kost, zodat de vrijlating be halve van politieke ook van finan ciële betekenis is. rVE ZEVEN DUITSE OORLOGSMISDADIGERS zijn vannacht tussen middernacht en 02.30 uur in de gevangenis te Landsberg terecht gesteld. Het vonnis werd voltrokken door middel van de strop. Van alle terechtgestelden werd bericht, dat zij moedig de dood in gingen. Zij werden in alphabetische volgorde met 20 minuten tussen ruimte geëxecuteerd. DE NAMEN. De geëxecuteerden, allen voorma lige SS-officieren, waren: Generaal Otto Ohlendorf, die ver antwoordelijk wordt geacht voor dc dood van 90.000 personen; generaal Oswald Pohl, die het ghetto van Warschau liet verwoesten, waarbij 56.000 Joden werden uitgeroeid of gedeporteerd; kolonel Paul Blobei, die bevel gaf 60.000 Joden te doden; kolonel Werner Broune cn brigade commandant Erich Naumann, die elk duizenden Joden en Zigeuners heten vermoorden: adjudant-gene raal Hans Schmidt, die verantwoor delijk was voor de executies in het concentratiekamp Buchenwald, en Georg Schallenamier, die bevel gaf tot het doden van grote aantallen gevangenen in andere concentratie kampen. De zeven mannen waren ruim drie jaar geleden door militaire tribunalen ter dood veroordeeld. De JCoAAettpe... Zeg niet alles, wat gc weet maar weet altijd was gij zegt'! Ten Kate. BLIJFT LEOPOLD KONING? De problemen, die samenhangen met de troonsopvolging van de ko ninklijke prins Boudewijn en het statuut van koning Leopold en de prinses van Retie, almede uit hun huwelijk voorgekomen prinsen, zul len de volgende week op een bijeen komst van de leiders der grote drie politieke partijen in Belgic het on derwerp van bepreking uitmaken. De plechtigheid van de troonsbe stijging door Prins Boudewijn zal, zoals gemeld, waarschijnlijk eind September of begin October plaats vinden. De troonsafstand van koning Leo pold zal enkele vraagstukken met zich meebrengen, die zeer delicaat zijn in juridisch opzicht. Men vraagt zich af, wat de status van de vorst zal zijn, nadat zijn zoon hem is opge- volgt. In het algemeen is men van oordeel, dat de vorst de titel van koning zal behouden en het kasteel te Lae"ken als zijn verblijfplaats. De vraag of koning Leopold over een civiele lijst kan beschikken is een ander probleem. Daar de civiele lijst slechts voor het staatshoofd geldt, zou het juridisch gesproken onmoge lijk zijn, twee civiele lijsten, een voor koning Boudewijn cn een voor ko ning Leopold op te stellen. Een op lossing meent men te kunnen vin den door koning Leopold en zijn gezin te doen genieten van een dota tie, zoals het parlement ook reeds aan koningin Elisabeth heeft toege kend. In tegenstelling met de civiele J lijst moeten deze dotaties evenwel I ieder jaar ter goedkeuring aan het parlement worden voorgelegd, j Wat de status van dc echtgenote van de koning betreft: er bestaat, zoals bekend, een verklaring van de koning zelf. Wil deze verklaring evenwel rechtsgeldigheid hebben, dan zal deze door het parlement moeten zijn goedgekeurd. Men is van oordosl dat de partijen op dit stuk gemakkelijijk tot een aecoord zullen geraken. Volgens he gebruik zal de eerste minister Pholien na de troonsbestij ging door prins Boudewijn het ont slag van zijn regering aan de nieuwe koning aanbieden. Deze zal hem dan verzoeken aan te blijven dan wel een nieuws regering te vormen. Het staatshoofd heeft evenwel ook het recht, een andere persoonlijkheid als eerste minister aan te stellen. Van de zijde der C.V.P. heeft men echter reeds bekend gemaakt, dat men er prijs op zal stellen, ,dat de Katho lieke meerderheid in het parlement gehandhaafd blijft en de homogeen- Katholieke regering aanblijft tot het tijdstip, waarop volgens dc wet nieu we verkiezingen voor de wetgevende Kamers gehouden moeten worden, namelij"k in 1954. Teheran wordt soepeler De uit drie personen bestaande Pozische Olieraad, die Woensdag uit Teheran zou zijn vertrokken om dc installaties van dc „Anglo-Iranian" over tc nemen, heeft zijn vertrek uitgesteld. Waarnemers zien dit als een be wijs van een „gewijzigde" houding van Perzië ten aanzien van de natio nalisatie van de bezittingen der olie maatschappija Men acht deze wijzi ging in het bijzonder beinvloed door het feit, dat met het weekeinde de delegatie der maatschappij uit Lon den wordt verwacht voor besprekin gen met de Perzische regering. Er heerst een stemming van af wachten in de regeringsdepartemen ten. De Britse ambassadeur Si? Fran cis Shepherd heeft reeds te kennen gegeven, dat premier Mossadek zich bij de laatste besprekingen „minder onwrikbaar" had getoond. vonnissen werden op 31 Januari van dit jaar door dc Amerikaanse auto riteiten in West-Du itsland bevestigd. Bij die gelegenheid werden 21 an dere doodvonnissen in levenslange of kortere gevangenisstraffen gewij zigd, terwijl in 37 gevallen de opge legde gevangenisstraffen werden verminderd. De executies werden om 02.50 uur in een officiële Amerikaanse verkla ring bekend gemaakt. In deze ver klaring werd onder meer gezegd, dat dit de laatste terechtstellingen we gens oorlogsmisdaden waren, die te Landsberg ten uitvoer werden ge legd. Tegelijkertijd deelde ccn predi kant van dc Evangelische kerk aan de vrouwen van dc veroordeelden, die in het stationshotel wachtten, mec, dat dc vonnissen waren vol trokken. Dc vrouwen zeiden, dat zij dit na zoveel malen uitstel niet had den verwacht. De echtgenote van Pohl zei, dat haar man „duizend doden gestorven was" gedurende dc jaren, waarin hij op de tenuitvoerlegging van het doodvonnis wachtte. De begrafenis had hedenmorgen om tien uur op het kerkhof van de gevangenis plaats. Men achtte het te Bonn niet waar schijnlijk, dat er verder nog enig commentaar van officiële zijde op de executies gegeven zal worden. Naar verluidt zijn geen bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen 'om do familie McCloy tc beschermen. De Amerikaanse hoge commissaris en ziin echtgenote hebben nl. on langs dreigbrieven ontvangen, waar in gezegd werd, dat de executies op hun twee kinderen zouden worden gewroken. Fanatici in Perzië JACHT BEGONNEN De Perzische politie is een uitge breide jacht begonnen op de aanhan gers van de fanatieke Fedayan Is lam secte, nadat op dc leider van deze beweging, die in Japan dezer dagen werd gearresteerd, plannen voor een aanslag op premier Mossa- deq zijn gevonden. Nevab Safavi, die Zondag, na bij na drie jaar door dc politic tc zijn gezocht, werd gegrepen, zou tevens een moordaanslag on een religieus Perzisch leider, Scycd Kashani, heb ben voorbereid. Volgens de politie heeft Safavi reeds, bekend, dat hij de opdracht voor de moord op premier Ali Raz- mara, die op 7 M.-iart om' het leven werd gebracht, had gegeven. Hij placht zijn slachtoffers te waarschu wen door hun met bloed geschreven brieven te zenden. Zelf is hij er volgens dc politie heilig van overtuigd slechts in het belang van Perzië en dc Islam te hebben gehandeld. Hor fanatiek hij is, blijkt uit het feit, dat hij drie jaar geleden tijdens een rechtszit ting de verdachte die terecht stond wegens het schrijven van tegen de Islam gerichte boeken, neerschoot. Hij wist te ontsnappen en zich jaren lang verborgen tc houden, maar werd bij verstek tot twee jaar ver oordeeld. Behalve van de moord op premier Razmara wordt hij er ook van ver dacht betrokken te zijn bij de moord op ex-premier Abdoel Hoessein Hajir die in 1949 werd omgebracht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1