Landsverdediging kan niet wachten ■9<>ud:^ Internationale Lucht vaartshow Ypenburg '51 De eed van Madeleine WOENSDAG 6 JUNI 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Unie met Indonesië De Tweede Kamer heeft Dinsdag middag de begrotingen van Oorlog en van Marine z.h.s. goedgekeurd, met aantekening, dat de C.P.N.-frac- tie geacht wilde - worden te hebben tegengestemd. Vooraf is gestemd over drie moties, welke Vrijdag waren ingediend. De motie-GORTZAK (C. P.N.), waarin er bij de regering op wordt aangedrongen de diensttijd op ten hoogste twaalf maanden te be palen, werd verworpen met 70 tegen 5 stemmen, die der C.P.N. De motie- ZANDT (S.G.) waarin de maatregel tot verplichte vaccinatie veroordeeld wordt, werd verworpen met 63 te gen 13 stemmen, die van S.G. en A.R. De motie-BRUINS SLOT (A. R.) waarin de Kamer als haar oor deel uitspreekt, dat een verplichting tot inenting tegen pokken niet enkel door een beschikking van de chef van de generale staf of door een ministeriële beschikking behoort te worden opgelegd, werd verworpen met 55 tegen 22 stemmen, die van A.R,, C.P.N., S.G. en K.N.P. BELEMMERINGEN WET. De Kamer heeft vervolgens een aanvang gemaakt met de behande ling van de wetsontwerpen tot op heffing van publiekrechtelijke en privaatrechtelijke belemmeringen met het oog op de aanleg, de in standhouding en het gebruik van werken ten behoeve van de lands verdediging (Belemmeringen wet Landsverdediging) en tot strafrech telijke bescherming van werken ten behoeve van de landsverdediging De heer van der FELTZ (C.H.) zeide te betwijfelen of de waarbor gen tegen het schaden van openbare belangen wel voldoende zijn. De ex- horbitante bevoegdheden, welke de regering krijgt, zou hij eerst in wer king willen doen gaan als de staat van oorlog en beleg is afgekondigd De heer DROESEN (K.V.P.) was van oordeel, dat de internationale toestand meebrengt, dat zo snel mo gelijk de maatregelen moeten kun nen worden genomen, die onvermij delijk zijn met het oog op de defen sie. Particuliere belangen moeten echter zoveel mogelijk worden ont zien en spr. betwijfelde of dit wel geschiedt. De grote bevoegdheden, welke de minister krijgt, moeten spaarzaam gebruikt worden. Het ple gen van overleg achtte hij van groot belang. Hij zou het gaarne in de wet voorgeschreven zien. Voor schade lijke vergoeding bij onteigening dient een goede regeling te worden ge maakt. Het uitgeven van richtlijnen bij Algemene Maatregel van Bestuur zou een goede voorloper kunnen zijn. Gedupeerde boeren zou hij een prae GRAAN DORSEN IN DE NOORD OOSTPOLDER. Door gebrek aan materiaal en werkkrachten heeft men de graanoogst 1950 in de Noord- Oostpolder in het afgelopen jaar niet geheel kunnen verwerken. Thans is men daar druk mee bezig. Het in schelven opgeslagen graan wordt door machines gedorst. willen geven op grond, welke de overheid ter beschikking heeft, om dat zij met schadevergoeding in geld doorgaans niet geholpen zijn. De heer van der GOES VAN NA- TERS (Arb.) zeide, dat zijn fractie het met het algemene beginsel der wet eens is. Een juiste afweging der belangen moet gewaarborgd zijn en z.i. zal moeten worden vastgelegd, dat nooit de minister van oorlog al leen die afweging doet; dit moet ge schieden tezamen met de meest ge rede minister. De heer VONK (V.V.D.) zeide overleg voor het opleggen van ver plichtingen noodzakelijk te achten; dit wilde hij vastgelegd zien. De heer BORT (C.P.N.) verklaar de zich tegen het ontwerp, opmer kend, dat het beter is scholen, bad huizen e.d. te bouwen. De heer GERBRANDY (A.R.) zei de, dat het hier een goed wetsont- wei'p betreft. Een bewijs, aldus spr., dat een slechte regering ook wel eens met iets goeds kan komen, De heer BEERNINK (C.H.) vond, dat deze wet. al kan men er bezwa ren tegen hebben, niet te missen is. Indien er agrarische belangen aan de orde zijn, moet z.i. het advies van de minister van Landbouw worden ingewonnen. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) betwistte de opvatting als zou er dreiging zijn van de zijde der Sow- jetunie. De minister van oorlog, de heer STAF, merkte op, dat het ontwerp geheel op de verdediging is inge steld. Hij stelde vast, dat de Kamer over het algemeen het eens is over de noodzaak van dit ontwerp, al is het hem duidelijk, dat er bezwaren zijn. Met belanghebbenden zal over leg worden gepleegd en met hun be langen zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden. In een aantal ur- gentiegevallen moeeten voorzienin gen worden getroffen, zodat niet op de gewone procedure kan worden gewacht. Naar 's ministers oordeel zijn er voldoende waarborgen om moeilijkheden te voorkomen. Met allerlei organen van het Nationale Plan wordt overleg gepleegd en het ligt voor de hand, dat ook overlegd wordt met de meest gerede minister. Boeren en tuinders zullen hun gronden bijna niet kwijt kunnen ra ken, maar in voorkomende gevallen zal de minister overwegen, andere grond beschikbaar te stellen. Bij de behandeling der artikelen kwamen amendementen van de he ren van der Goes van Naters (Arb.) en Droesen (KVP) aan de orde, in het bijzonder ten aanzien van het plegen van overleg. De minister wilde aan de wensen van beide leden tegemoet komen door een nadere wijziging. In ver band daarmede werd de verdere be handeling van het wetsontwerp uit gesteld tot heden - Woensdag middag. NED. INDON. UNIE. De Kamer heeft vervolgens nog een begin gemaakt met de beraad slaging over de begrotingen van Unie-aangelegenheden en van Unie- Zaken en Overzeese Rijksdelen. ^SnÖÏ7S§7 De heer VAN DE WETERING (C. H.), opmerkingen makende over de Nederlands-Indonesische Unie, zeide, dat hij ten deze met enige zorg is vervuld. Hij vroeg grote aandacht voor de geestelijke en zedelijke ver zorging der in ons land vertoevende Ambonezen en ook voor de scholing der volwassenen. De Indische Neder landers, die het assimilatie-proces hier niet aan kunnen, moet gelegen heid worden gegeven naar Indonesië terug te keren, meende hij. Spr. wil de een commissie, die zal hebben na te gaan in welke omstandigheden dc gerepatrieerden verkeren en hij vroeg hulp voor de oorlogsslachtof fers. Van de toezeggingen der rege ring te dezer zake is nog niets ver vuld. Bij de 's avonds voortgezette ge- dachtenwisseling vroeg de heer MEYERINK (AR) hoeveel Nederlan ders in Indonesië sinds de souverei- niteitsoverdracht zijn vermoord. Het Nederlands beleid ten aanzien van Indonesië en het verband tussen Nederland en Indonesië heeft vol komen gefaald, zo stelde hij vast. Het is steeds een beleid op de korte baan geweest. Spr. zeide ongerust te zijn voor de toekomst. De band van het koninkrijk moet versterkt worden, zeide de heer Meyerink, die te ken nen gaf bedacht te zijn voor een her haling in de West van het drama met Indonesië. Sprekers fractie staat on veranderd op het standpunt, dat Nieuw-Guir.ea in het rijksverband moet blijven. De heer Meyerink zeide voorts, het niet verantwoord te achten, dat de post van ƒ20 milioen, voor Nieuw Guinea uitgetrokken, met f 2 mil- lioen wordt verlaagd. De heer SCHERMERHORN (Arb.) was van oordeel, dat beide vorige sprekers de kracht der feiten mis- j kennen. Opmerkend, dat in Indonesië stemmen opgaan voor liquidatie der I Unie en opzegging der RTC-over- eenkomst en dat er acties in deze I gaande zijn, zeide spr., dat het zeer moeilijk is vast te stellen, welke con clusies de .n:donesische regering daaruit zal trekken. Sprekers fractie wil voor niemand onderdoen in ver antwoordelijkheid voor het lot der slachtoffers van de souvereiniteits- overdracht. De onderbrenging der Ambonse gezinnen hier te lande kan slechts een tijdelijke zijn en spr. wil de gaarne worden ingelicht over het geloof, dat de regering in haar plan nen ten deze heeft. De verplichtingen jegens de bevolking van Nieuw-Gui- nea zeide spr. te erkennen, maar met bezorgdheid zien we hoe deze te realiseren zal zijn, zo verklaarde hij. Suriname is naar veler oordeel bezig een snelle ontwikkeling door te maken en bprgt positieve beloften in zich, aldus de heer Schermerhorn. De heer DE GRAAF (KVP( meen de, dat het duidelijk is, dat Indone sië de Unieband wil verbreken. Bei de landen zoeken naar een goede for mulering en oi Nederland rust de plicht zich diep te beraden, omdat de samenwerking nodig blijft. Men moet z.i begrip ^ebbcn voor de moeilijke ontwikkeling. Nieuw-Guinea moet niet worden bezien in het verband van de Unie. Het mag nooit worden overgedragen voordat het zijn eigen wil heeft kunnen openbaren. Het eigen belang der Ambonezen eist te rugkeer naar Indonesië, althans Ambon en omliggende eilanden. Spr. betwijfeld echter of het moge lijk zal zijn, dat de Ambonezen spoedig zullen kunnen terugkeren. Hij vroeg o.a. of het niet goed zou zijn te komen tot concentratie der Katholieke Ambonezen in één kamp. Wachtgelden ex-KNIL-militairen De Regering heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat de minister van Uniezaken concrete voorstellen heeft geformuleerd inzake de mini mum-wachtgelden voor gewezen KN IL-militaircn, welke thans nog een onderwerp van overleg uitmaken met de minister van Financiën. Ge zien het stadium van dit overleg is het nog niet doenlijk thans ter zake nadere inlichtingen te verstrekken. De regering stelt zich voor, het in lid 3 van artikel 7 van het ontwerp bedoelde beroep op dezelfde wijze te regelen als ingevolge de Garantie- v/et Burgerlijk Overheidspersoneel Indonesië is geschied. Aangezien het hier betreft een aangelegenheid van aflopende aard en bij de bestaande regeling, welke in de practijk zeer goed voldoet, de belangen van overheidsdienaren voldoende veilig worden geacht, bestaat aan een wet telijke regeling van het beroep geen behoefte meer. Een wetsontwerp met de strek- j king, het mogelijk te maken, de uit- j keringen waartoe het rijk uit hoofde 1 van de Garantiewet is gehouden, ook na een periode van 2 jaren in 'ndonesië uit te betalen, zal spoedig de Tweede Kamer bereiken. GROOTS PROGRAMMA TE VERWACHTEN Hoewel de besprekingen met de medewerkers aan de ILSY III die op Vrijdagmiddag 27 Juli voor een driedaagse show haar Ypenburgse poorten zal openen nog in volle gang zijn, is het toch reeds moge lijk omtrent enkele programmapun ten nadere mededelingen te doen. Het staat wel vast, dat ditmaal door zeven deelnemende landen: de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, België en Nederland, een programma zal worden geboden zoals nog nimmer boven ons land te zien was. Een groot deel van deze lucht vaartshow wordt gevuld door de luchtmachten; de ILSY zal deels een staalkaart worden van de weerbaar heid in de lucht der bij 't Atlantisch Pact aangesloten landen. De U.S.A., Engeland, Frankrijk en België komen met groot materieel, maar ook Ne derland zal niet achterblijven. De Luchtstrijdkrachten zullen met for maties hunner nieuwste straaljagers demonstreren, terwijl een zeer groot aantal lesvliegtuigen in een speci ale formatie voor het publiek zal defileren. Van de Marineluchtvaart dienst zal men de nieuwste bommen werpers, de Lockhead „Harpoons" kunnen bewonderen. Ook van onze talrijke civiele luchtvaarinstanties bblijft er vrijwel geen achter bij de spontane deelneming aan de ILSY. Vliegende mens- De parachute-sport zal in vele schakeringen gedemonstreerd wor den. Niet alleen zal daar de eerste Nederlandse Parachutisten Club zijn, waarvan een aantal leden op alle drie ILSY-dagen groepssprongen zal uit voeren, (op de derde dag zelfs twin tig tegelijk!) maar bovendien zal de Zwitser Hans Walti een sprong met vertraagde valschermopening uitvoe ren, terwijl zijn landgenoot Rudolf Boehlen, die in Zwitserland de bij naam „Vliegende mens" kreeg, voor dat hij zijn valscherm opentrekt enige tijd zal zweven op aan zijn lichaam bevestigde vlerken. Vliegtuig uit 1909! De Deen Sylvest Jensen, directeur van het in zijn land zo bekende Jen sen's Luchtcircus, zal een demonstra tie geven met de „Ellehammeren" een vliegtuig dat in 1909 werd ver vaardigd door de Deense vlieger El- lehammer, en dat één der eerste vluchten in Europa maakte. Het toestel is niet meer het oorspronke lijke exemplaar, maar werd in latere jaren nauwkeurig nagebouwd en van een wat sterkere motor voorzien; het vliegt zeer goed en haald een snel heid van 70 km per uur. Ellehammer maakte indertijd drie tweedekkers en een driedekker; het vliegtuig, dat op dc ILSY te zien zal zijn, is één van de tweedekkers. Het is wel zeker, dat binnenkort nog een groot aantal andere num mers, waarover nu nog niet de be slissin gis gevallen, kan worden aan gekondigd. OUDERDOMSVOORZIENING. Zou het niet mogelijk zijn de ach tereenvolgende verhogingen van renten en toeslagen ook na het 65ste jaar te doen gelden voor hen, die van de verschillende verhogingen slechts profiteren totdat zij 65 jaar zijn geworden en dan verder geen toeslag op hun uitkering ontvangen, omdat zij niet onder dc noodwet ouderdomsvoorziening vallen, vraagt de vaste commissie voor de sociale verzekerii\g der Tweede Kamer in het verslag over betreffend wetsont- wexp. Zou deze regeling op techni sche bezwaren moeten afstuiten, zou den dan niet allen, die invaliditeits- rente trekken, zonder onderscheid van de verhoging kunnen profiteren, dus ook al degenen die ouder dan 65 jaar zijn, vroegen zij verder. Vol gens hun mening zouden hiermede toch geen kosten gemoeid zijn van zodanige aard, dat de hier uitgespro ken wens niet voor inwilliging vat baar kan zijn. De vraag rees of nog een wetsont werp tot verhoging van de uitkerin gen krachtens de v/et buitengewoon pensioen zeevarenden en krachtens de z.g. interim-pensioen tegemoet kan worden gezien. Minister Wemmcrs opent. De minister van Verkeer en Water staat, de heer H. H. Wemmcrs, heeft zich bereid verklaard op Vrijdag 27 Juli dc opening van de ILSY te ver richten. De vliegtechnische leiding van de ILSY is wederom in handen van Rcs. Kapt. VI. J. L. Flinterman. UIT HET katholieke ftamp FINALE OM DE MSSCHOPS- BEKER. De eindwedstrijden om de Bis- schopsbekcr worden gespeeld op Zondag 10 Juni a.s. op het Sport park van Teylingcn aan de Menne- weg. In deze eindstrijd komen uit: Aeolus (Rotterdam), D.C.G. (Am sterdam), S.J.C. (Noordwijk) en V. I.C. (Amsterdam). In afwijking van voorgaande ju- ren, spelen deze elftallen nu een halve competitie van 2 x 20 minu ten en 10 min. rust. Die het hoogst aantal punten behaalt, is winnaar. Bij gelijk aantal punten beslist het doelgemiddelde. Mocht echter de winnaar nog niet zijn beslist, dan zulen door die elftallen. 3 x 3 docl- schoppen worden genomen tot dc winnaar is aangewezen. De doel- schoppen moeten door 3 verschillen de spelers worden genomen. Het programma is als volgt: 12 uur: SJC—VTC; AeolusDCG. 1 uur: VIC—Aeolus; DCG—SJC. 3.45 uur: DCG—VIC; Aeolus—SJC Te 2 uur heeft een ontmoeting plaats tussen Teylingen IDCG I. SCHAKEN. EERSTE NEDERLAAG VAN PRINS De Nederlander Lodewijk Prins heeft in het schaaktournooi te Ma drid zijn eerste partij verloren, maar in het algemeen klassement de lei ding behouden. Prins, die met wit speelde, verloor in 40 zetten van de Amerikaan Her man Steiner. Prins heeft thans 10.5 pnt., Toran, Bernstein en Pilnik komen op de tweede plaats met ieder acht pun ten, terwijl Canal en Steiner 7 pun ten hebben, Giustolisi 5.5 en Ene- voldsen 4.5. „De Crt" POSTDUIVEN De Gevleugelde Vrienden (Wasse naar). Wedvlucht uit Orleans, af stand 504 km, in concours 123 vogels, gelost 10.30 uur; eerste 13 52.31, snel heid 1004 meter, laatste 21.03.10. snelheid 792.55 meter. Uitslag: C. Parlevlict 1; C. J. Raaphorst 2, 15; J. F. v. d. Lcly 3, 9, 14; J Parlevliet 4, 7, 17, 31; J. H Groeneveld 5, 6, 19, 21, 25. 26. 29; W. Post 8; Nijp Orie 10, 11, 13, 23 Vliegende Vleugels (Wassenaar). Wedvlucht vanuit Orleans, afst. 504 km. Gelost 10.30 uur, eerste 20.13, snelheid 864.40 mc^r. Uitslag: G. C. Boer 1. 10; J. Aarts 2, 5. 6; C Kouwenhoven 3; J. v. d. Ploeg 4, 9: K. Grocnewegcn 7; W. Ruygrok 8. Het Oosten (Leiden). Concours met oude duiven vanaf Noyon ,afst. 315 km: in concours 285 vogels, ge lost 11.30, le duif 4.43.5 uur, snelheid 974.47 m., laatste 5.41.14 uur, snel heid 844.60 m. Uitslag: L de Romijn 1, 53; J. R. Smits 2; J. Boekkooi 3, 26, 28, 33, 43, 49; Tj. de Wit 4, 5, 27. 32, 34, 39, 55; W. Hartevcld 6, 13, 15; J. Pouw 7; W. Nagtegaal 8, 11, 12, 20, 21, 45; H. Kettenis 9. 10, 18, 22. „De Zwaluw" 'Voorschoten). Wedvlucht vanaf Orleans. Afstand 503.85 km. In concours 214 duiven, gelost met N.W. wind om 10.30 uur, eerste 19.732, snelheid 973.52 h., laatste 20.59.24, snclhciu 799.42 m per minuut. Uitslag: C. de Mooij I: A. W Querrcveld 2, 39; J. P .v. d. As sem 3, 9. 11, 14. 23. 36. 40; M. Th Bernc 4,18; B. M. Keij/.er 5, 49; H H J. van Klaveren (i, 17, 25, 30; F. C. van Heusden 7, 26; Fr. Hendriks 8, 12, 13, 15, 38; V. L. Pierlot 10, 20, 45 Naar het Frans 36) „Ellendeling" zei deze eindelijk, zich in z'n volle lengte oprichtend, „gij hebt de vermetelheid gehad, mij hier te komen opzoeken. Pas op! Pas op, dat het je niet berouwt!'1 Hij scheen zeer woedend. Het was alsof hij zich op zijn vijand zou wer pen. Maar Gandoin liet hem de revol ver zien, die hij bij zich had. „Mijn waarde heer antwoordde hij spottend, „veroorloof mij u te doen opmerken, dat indien gij de sterkste zijt, ik gewapend ben. Blijf dus op een afstand, of gij zult met dit machientje kennis maken. Ge loof mij, bega geen geweld! Indien gij mijn voorwaarden aanneemt, zal dit ons laatste onderhoud zijn! Ik. zal u niet meer schrijven. Voor al tijd zult gij bevrijd zijn van mijn eisen, en zelfs van mijn herinne ring" „Is het mogelijk?'' mompelde de notaris ,,'t Is zeker!" antwoordde de be- Lastinginner, „ik bied u aan, het be wijs in enige woorden daarvan te geven. Luister naar mij en laten we spreken!" ,,'t Zij zo" zei Labarthe, op een steen plaats nemend. Gandoin keek om zich heen, zijn wantrouwende blik dwaalde om de rotsen, als zocht hij iemand te ont dekken, die hij daarachter verborgen waande. „Ik ben niet schuldig" hernam Gandoni. „Wat zou de justitie mij kunnen verwijten, tenzij het zwijgen en wellicht een vals getuigenis? Ik heb gelogen, toen ik beweerde dat ik Jean Michaud gezien heb, daar ik niet op de straat was, nvaar aan de andere kant, aan de haag van de tuin. Ik kwam daar toevallig voorbij. Het onweer barstte los en ik schuilde onder de bomen. Een kreet drong tot mij door, een man verliet haastig het huis van Anselmus, ging de weg over en sprong op een paard, dat niet ver van daar aan een boom was vastge bonden en reed in galop weg. Maar bij het licht van een bliksemstraal had ik de nachtelijke ruiter herkend, het was notaris Labarthe". „Genoeg" riep deze uit, „gelooft gij, dat ik het mij niet meer herin ner?" „Goed!" hernam Gandoin, „maar het is nodig, dat ik u uitleg hetgeen volgt; mijn rol in het drama, en hoe ik enigermate uw medeplichtige ge worden ben.... Dat weet gij nog maar heel slechte.... Hoor mij aan, om beter te begrijpen, waar ik naar toe wil. „Ik was nog niet van mijn verras sing bekomen, toen nieuwe kreten mij naar het huis lokten. Gij hadt de deuren niet gesloten, ik ging er zon der moeite binnen en ik vond Ansel mus, badend in zijn bloed. Hij lag in doodsstrijd, maar door een laatste krachtsinspanning noemde hij mij de moordenaar, wees mij een oud boek aan. dat op de tafel lag en viel toen dood neer. Ik keek op de bladzijde, die openlag. Ik las er uw naam. Het was een rekening van lang geleden en het ging over grote sommen. Ik begreep aanstonds, welk een verplet terend bewijs ik hier tegen u had. Ik scheurde het kostbaar blaadje er uit en ging er op mijn beurt van door". „Met het gestolen geld!" onderbrak Labarthe hem. ,,'t Zij zo", bekende Gandoin kalm, „ik ben de dief, maar alleen een dief uit gelegenheid, deprehenda capillis, zoals we op de hogeschool leerden. Gij, de eerlijke, hooggeachte mijn heer, gij zijt de moordenaar met voor bedachte rade; Geen enkel van die woorden waren de weduwe van Jean Michaud ont snapt. Zij wist, zij begreep nu de ge hele waarheid. Tot nu toe had zij zich onbeweeglijk gehouden, maar thans kon z\j een rilling niet onderdurk- ken en de bladeren van het struikge was, waarachter zij zich had verbor gen, ritselden. Het waakzame ogg van Gandoin richtte zich op het rotsblok, waarach ter de weduwe zich had verborgen en verloor die plaats niet uit het oog. De moordenaar protesteerde intus sen levendig. „Neen!" riep hij uit, „neen, ik wil de het niet! Het was een onvrijwillige opwelling van toorn, een daad van waanzin". „Mogelijk!" antwoordde de andere op zijn beurt, „maar de magistraten zouden er niet aldus over oordelen. Gij weet overigens, dat, indien de rechters dit blad uit het boek van Anselmus onder de ogen hadden, zij genoeg bewijzen voor uw schuld zou den hebben. Met dit bewijs, dat ik se dert twee jaar bij mij draag, zou ik u naar het schavot kunnen brengen". De notaris boog somber het hoofd. „Dat is mijn straf', mompelde hij, minder neergeslagen door de vrees dan door berouw. „Stel u gerust", hernam zijn beul, „gij zult mij dadelijk bedanken, mij zegenen. Dit bewijs, het enige, dat tegen u bestaat, heb ik steeds gewei gerd u af te staan.... Welnu, van daag kunt gjj het terugkopen, om mijn arme beurs een beetje te voor zien. Ik heb het hier bij mij". „Hier is het in", hernam Gandoin, terwijl hij half een portefeuille uit zijn zak iiet zien. Toen de notaris een heftige bewe ging maakte naar de portefeuille, voegde Gandoin er bij: „Dc portefeuille wordt verdedigd door de revolver, vergeet dat niet! Uw enig middel er een eind aan te maken is mijn prijs te vragen". „Hoeveel?" vroeg Labarthe leven dig. Dp dezelfde koude toon antwoord de Gandoin: „Vyftig duizend franks". De notaris maakt een wanhopig ge baar. „Maar", zei hij, „waar wilt gij, dat ik een dergelijke som van daan haal?" „Dat gaat mij niet meer aan", ant woordde de ander. „Indien ik het blad niet had uitgescheurd, zoudt gij gevangen genomen zijn. Acht gij dat dit te duur gekocht is, ondankbare, en moet ik mijn voorzorgen door een nieuwe dienst rechtvaardigen? Het zij zo.Dc weduwe van Jean Michaud bespiedde ons.... Zij moet sterven, of wij zijn beide verloren". Hij laadde zijn revolver, richtte op de rots.een schot viel. Madeleine, even door dc kogel ge raakt richtte zich aanstonds op. „Ah, .ellendelingen", riep zij uit, „God zal niet toelaten, dat gij een nieuwe misdaad bedrijft. Gandoin lachte spottend. Hij wilde opnieuw losbranden, en ditmaal ze ker. Maar Labarthe wierp zich op hem. „Neen!" zei hij, „geen bloed meer.geen mo >rd meer!.een moeder.ik wil het niet ik wil het niet. Deze plotselinge aanval had Gan doin verrast. Hij wilde zich verdedi gen, maar het resultaat van de strijd kon niet twijfelachtig zijn. Bij een man van de kracht en het tempera ment van Labarthe was de uitbarsting van woede verschrikkelijk. Zonder zich te verontrusten, zon der zelfs de twee andere schoten te bemerken, die hem nochtans wond den, onrukte hij het wapen aan de hand van Gandoin. Gandoin wilde vluchten, maar hij had te doen met een uit,muntend schutter. Drie ko gels zaten nog op de revolver. De eerste trof hc min het dijbeen, de twee andere in de volle bor

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5