Leiden verkeert in grote financiële moeilijkheden S. W. Hagedoorn sprak over de Burgerlijke Bescherming gra&ose HUTSPÓT^ De tweede etappe WOENSDAG 6 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 RENTEGENOT IS TE LAAG den voorgelegd, indien de absolute noodzakelijkheid daarvan, mede ge zien in het licht van de door de re gering nagestreefde beperking der in vesteringen. bij ons college onomsto telijk vaststaat en nadat deze voor zoveel nodig en mogelijk zijn getoetst aan de eventueel van rijkswege te verstrekken richtlijnen Verder mer ken zij op, dat, indien de gemeente huishouding reeds in belangrijke ma. te gefinancierd wordt met kort cre diet. zodat vergroting van de omvang van de financiering op deze wijze hun niet verantwoord voorkomt, in het algemeen op goedkeuring van ka- pitaalsuitgavor. niet zal mogen wor den gerekend, indien niet aanneme lijk kan worden gemaakt, dat de ka pitaalsuitgaven binnen redelijke tijd door een vaste geldlening zullen kun nen worden gedekt. Zoals uit het voorgaande echter is gebleken, maakt de marktsituatie op dit ogenblik het voor geen enkele gemeente moge lijk zulks aannemelijk te maken. Op welke wijze deze voorwaarde daarom in de toekomst door Gedeputeerde Staten zal worden opgevat, zal moe ten worden afgewacht. jjeidse {_IN1VERSITEIT Geslaagd voor het doctoraalexa men Nederlands Hecht mej. M. L. van Holst Pelikaan, Naarden, mej. J. van Mulle.n, Rotterdam en de heer P. van Werkum beiden. Candidaats- examen Wis- en Natuurkunde (F) H. M. Buck, Leiden. PROF. POLAK NAAR LEIDEN. Met ingang van de datum, waarop hij het ambt van hoogleraar in het Burgemeester en Wethouders schrijven aan de Raad: Ons college heeft van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland een cir culaire d.d. 10/17 April 1951 ontvan gen omtrent de gemeentelijke kapi taalsuitgaven en haar financiering, zomede een circulaire d.d. 1/4 Mei 1951 omtrent samenwerking op het gebied van het financieel-economisch beleid. Wij hebben hierin aanleiding gevonden Uw Vergadering op de hoogte te stellen van de moeilijkhe den, welke de financiering van de kapitaalsuitgaven in onze gemeente op dit ogenblik met zich brengt, ter wijl het ons nuttig voorkomt deze circulaires ook overigens te bezien in het licht van de omstandigheden, waarin de gemeente te dien aanzien verkeert. Zoals gedeputeerde staten in deze circulaires mededelen, is het de re gering niet ontgaan, dat de gemeen ten ernstige moeilijkheden onder vinden bij het aangaan van geldle ningen op korte en lange termijn, nodig voor financiering van door hen gedane kapitaalsuitgaven Weliswaar is het rentegamma, dat door de ministers van financiën en van binnenlandse zaken voor de overheidsleningen is vastgesteld, en kele maanden geleden gewijzigd in die zin, dat de gemeenten voor de maximaal te betalen rente voor lang crediet thans mogen gaan tot doch de huidige marktsituatie, wel ke voor belegging in overheidsle ningen een effectief rentegenot van 4 mogelijk maakt, is een belem mering voor de gemeenten om geld leningen op lange termijn te sluiten. Aanbiedingen verworpen. Ons college heeft tegen laatstge noemd percentage verschillende aan biedingen ontvangen, welke echter niet in overweging konden worden genomen, aangezien vaststaat, dat op een eventueel raadsbesluit geen goedkeuring zou worden verkregen Het ligt voor de hand. dat het be drag, dat ons college aan kasgeld leningen moet opnemen door deze moeilijkheden voortdurend stijgt. Dit is uit een oogpunt van^financie- ring ongewenst. In depvaktijk is dat trouwens ook hieruit" gebleken, dat het de gemeenten steeds moeilijker valt om op het door de ministers van binnenlandse zaken var finan ciën vastgestelde percentage van 1 7/8 per jaar de nodige kasgeldle ningen te sluiten. Weliswaar kan kasgeld worden verkregen tegen een rente welke dit percentage over schrijdt, doch deze gelden zijn voor de gemeentebesturen niet toeganke lijk, gebonden als zij zijn aan de maximumrente. Om de moeilijkheden van de ge meenten enigermate te verlichten bestond tot in 1950 nog de mogelijk heid in beperkte mate bij de rijks fondsen geldleningen te sluiten voor de financiering van de woningbouw. Reeds geruime tijd is dit echter niet meer mogelijk. Of de gemeenten in de toekomst opnieuw de gelegenheid zullen krijgen bij deze instellingen voor het genoemde doel geldlenin gen te sluiten, zal moeten worden afgewacht. Voorlopig zulen de mo gelijkheden echter wel uiterst be perkt blijven. In dit verband bren gen wij in herinnering, dat de zorg voor de financiering van de woning bouw vóór de oorlog in handen van het Rijk lag. Zoals bekend, zorgde toen de regering voor het verstrek ken van geldleningen aan de ge meenten voor de woningbuw. Dat deze gewijzigde financiering, nu grote bedragen voor de woningbouw nodig zijn, gemeenten voor een om vangrijke zorg plaatst, zal U duide lijk zijn. Voorschot zonder verbetering. Verder heeft het Rijk aan de ge meenten in het jongste verleden nog enige steun vei-leend door het ver strekken van een renteloos voorschot van ruim 500.000. sis anticipatie j toen een bom, die door arbeiders in een beschadigd huis te Neurenberg administratieve recht en het agrari sche recht aan de Rijksunoversiteit te Leiden zal aanvaarden, is aan prof. mr. C. H. F. Polak, te Wageningen, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als hoogleraar aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. GESLAAGDEN AAN HET STED. GYMNASIUM TE LEIDEN. Van de groepen IA en IIA van de eindexamencandidaten van het Gym nasium slaagden de dames: Harmina M. A. Drewes, Theodora de Jong, Engel H. Siemens allen te Leiden, Eva A. H. van de Sande Bakhuyzen te Oegstgeest en Janny Steketee te Noordwijk; en de heren J. W. van Benten, M. J. van Heel, M. Jansen, A. Moens, S. Rozemond, C. Rijksen allen te Leiden: P. van Egmond en D. Ncfort, beiden Rijnsburg en A. de Vos te Leiderdorp. Met twee candi- daten van de groepen IA en IIA wordt het examen voortgezet. Burgerlijke Stand Geboren: Laurentius Johannes An dreas z. van C W. Duindam en A. W. van Gijls.vijk. Johannes z. van A. van Berge Henegouwen en C. van der Linden. Gjalt Jacobus z. van A. J. de Jong en E. Landwaart. Arie Johannes z. van J. Kuivenhoven en J. E. de Mooij. Roy Glenn z. van J. A. F. Bosman en M. Engelhard. Emelia Marquriette Ingrid d. van L. Tawaris en M. D Maurits. Pieter An- tonie *z. van A. Parmentier en A. Broelfisma. Bastiaan z. van C. J. Re- vet en M. de Groot. Overleden: A. J Hilhorst man 68 L. Kooien wed. van Gijsman 65 j. T. van Rees huisvouw van: Dannijs 75 j. Z. A. C. van Putten huisvrouw van: van de Scheur 71 j. J de Smit wed. van: van Egmond 73 j. C. M. Kok vrouw 55 j. R. M. Hoogervorst dochter 7 weken. C. J. J. Sommer wed. van: Rutgers 71 j. Leidse oud-strijders bijeen Woensdag 6 Juni. j rendsma, Katwijk, H. v. d. Horst, Al- I phen aan den Rijn en H. van 't Wout Het heeft ons stomverbaasd doen staan, dat mogen we wel zeggen, toen wij hedenmorgen op de Papen gracht ontdekten, dat de gaslantaarn tegenover ons bureau brandde. Nu moet u weten, dat die lantaarn zich de hele winter in een somber duis ter heeft gehuld en dat er zelfs op de donkerste avonden geen vleugje licht af kon. Onze lantaarn is dus ein delijk uit de winterslaap ontwaakt. Dat vinden wij prettig. Wij houden wel van dat ontwakende, jonge le ven in het voorjaar. Ook als het gas lantaarns betreft! De Reisclut van de K.A.B. heeft de laatste vergadering gehouden vóór de reis naar Brabant, waar de Ois- terwijkse Vennen bezocht zullen worden. Op Donderdag 26 Juli wordt 's morgens om half acht op het Stad huisplein gestart. Het wordt een reu zedag! De afdelingen Leiden en Alphen aan den Rijn van de Ned. Ver. van Technische Clubs in de Kap- persbedrijeven hielden gisteren avond een kapwedstrijd in „Oud- Hortuszicht". Bij de heren werden de drie prijzen gewonnen door W. de Graaf, Leiden, H. Noordeloos, Lei den en L. van Tongeren, Leiden. Bij de dames waren het J. G. Ba- BUITENLAND. Drie leden van een Duitse de- monteringsploeg zijn op slag gedood op de eventueel te ontvangen afre kening van de uitkering uit het ge meentefonds over 1947, doch dit ge ringe bedrag heeft geen noemens waarde verbetering kunnen brengen. Nu de mogelijkheden om geldle ningen op lange termijn te sluiten niet aanwezig zijn en die om kas geldleningen aan te gaan geringer worden, zullen de gemeenten gelden in rekening-courant moeten opne men. Ook onze gemeente zal hiertoe moeten overgaan. Een tweetal voor stellen tot het aangaan van de hier voor nodige overeenkomsten zijn Uw Vergadering inmiddels gedaan. Aangezien de prijs van rekening- •ourantcrediet zich richt naar het disconto van de Nederlandse Bank, is ,iet duidelijk, dat hij belangrijk hoger is dan die van het crediet in de vorm an kasgeldleningen. Uiteraard heeft ons college zich niet geperkt tot het voorbereiden van de edoelde overeenkomsten. Daarnaast -ijn talrijke besprekingen met provin- iale en rijksinstanties gevoerd, wel- .e evenwel op dit ogenblik nog niet eel verder hebben geleid dan tot de onclusie, dat men ook daar van me- ing is, dat de grote werken, welke e gemeente op dit ogenblik onder- anden heeft, dienen te worden vol- ooid en de daaruit voortvloeiende ge- olgen. te weten een verhoging van de credietbehocfte, dienen te worden aanvaard. Dat dit inhoudt, dat aan de gemeente de nodige middelen beschik baar zullen moeten worden gesteld, behoeft geen betoog. De gezamenlij ke gemeenten zullen aan de oplossing \an de huidige problemen kunnen medewerken door de investeringen zoveel mogelijk te beperken. Immers daardoor, wordt een nieuwe vraa; naar lang crediet evenzo beperkt. Gedeputeerde Staten vertrouwen, dat plannen tot het doen van kapi taalsinvesteringen door ons slechts was gevonden, tot ontploffing kwam bij pogingen om hem te demonteren Ongeveer twintig personen zijn ge wond. In de naaste omgeving van de ontploffingsplaats is grote schade aangericht. Te Londen zijn ongeveer 500 la dingklerken een niet-officiële staking begonnen, omdat een ladingklerk v/erd aangesteld, die geen lid van de vakvereniging dezer werknemers is. Als gevolg van de staking konden ruim duizend Londense havenarbei ders en bootwerkers Dinsdag even min werken. In Tsjecho-Slowakije mogen de civiele ingenieurs niet meer zelf standig optreden, doch moeten zij voortaan allen in de genationaliseer de industrie werken Hun organisa ties worden ontbonden. Dinsdagmiddag is cc-n Belgi sche „Spirtfire" bij Vitrival neerge stort. De piloot kwam om het leven. Zijn valscherm bleef aan het vlieg tuig haken, dat tegen een boom te pletter vloog en in brand vloog. Een 70-jarige en hulpbehoeven de kleermaker uit Stuttgart in Duits land heeft de hoogste voetbalpool, die tot nu toe in West-Duitsland is uitbetaald, groot 288.500 Mark. ge wonnen. De man heeft nog nooit een voetbalwedstrijd gezien. Noordwijk. De meisjes van de dekenale paro chie, die zich opgegeven hebben voor de cursus Inleiding tot het Volle Le ven en die bij de tweede groep zijn ingedeeld, worden er aan herinnerd, dat deze tweede cursus hedenavond aanvangt, om acht uur in het R.K. Mil. Tehuis aan de Mare. STADSKOK. Groot was de belangstelling niet voor de bijeenkomst van de Ncd. Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis, afd. Leiden en Omstreken, die gisteravond in „Het Gulden Vlies", gehouden werd. Luit.-kol. S. P. Van 't Hoff, voorzit ter, kon slechts 15 leden verwelko men. Spr. vermoedde,, dat de gerin ge opkomst te wijten was aan het mooie weer. De maand Juni is trou wens niet geschikt meer om te ver gaderen. Nadat verschillende agendapunten waren afgehandeld, werd het bestuur aangevuld (vacature Schout) resp. uitgebreid met de verkiezing bij ac clamatie van de heren dr. Pot en Ouwerkerk. Na de pauze hield de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de Leidse Brandweer en hoofd van de Burgerlijke Bescherming in Oorlogs tijd te Leiden, een interessante cau serie over de voorbereidingen, die thans worden getroffen om de bur gerij, mocht dit onverhoopt ooit noodzakelijk zijn, te beschermen te gen luchtaanvallen, enz. Spr. zette eerst uiteen, hie de vij and zal trachten het achterland van het ons verdedigende leger te des organiseren, zowel door het moreel van de burgerbevolking te onder mijnen als door ontwrichting van het maatschappelijk leven, door o.a. de aanvoer van gas. licht en water te stagneren. Een stad, dorp of provincie kan af zonderlijk geen effectieve bescher- mingsdicnst opbouwen, die geheel selfsupporting is. Hier moet samen werking gevonden worden tot één groot geheel. Wanneer de Regering de tijd gekomen acht om een oproep tot de bevolking te richten, zal ook het gemeentelijk apparaat tot actie overgaan en medewerking vragen in de vorm* van een vrijwilligerscorps. Men noemt dit corps wel eens het z.g.n. „vierde wapen", naast land-, lucht- en zeemacht, maar het is geen onderdeel van het militair ap paraat. Het dient alleen tot bescher ming, niet tot verdediging. De vorige oorlog heeft geleerd hoe verschillende instanties, als politie, brandweer, GGD. luchtbescherming enigszins langs elkaar heen werkten. Nu dien; alles in één verband geor ganiseerd te worden. Men denkt reeds aan een wijkindeling van 10.000 pedsonen per wijk, waarover een commandant wordt aangesteld. Leiden een A-gemeente. De heer Hagedoorn weidde ver volgens uit over de voorbereidingen, die nog niet voltooid zijn. Wel is ze ker. dat bepaalde plaatsen, als Rot- NIEUWS UIT DE OMGEVING marktberichten WOERDEN, 6 Juni Kaas. Op de kaasmarkt waren heder. aangevoerd 321 partijen 1ste i»ort 2.212.26, 2e soort 2.162.20, zware tot f 2.35 aan hen ter beoordeling zullen wor- 'per kg. Handel flauw. HILLEGOM DE GEVAARLIJKSTE WEG. Men schrijft ons: Rond 14 jaar geleden verklaarde de burgemeester in de raad. dat het slechtste weggedeelte in zijn gemeen te was de Wilhelminalaan vanaf de Molenbrug tot aan de kromming. Zo was het inderdaad en zo is het nog; het gevaar is alleen beduidend gro ter geworden door de grote wagens van Van Gend Loos en de zand- auto's, die er geheel de dag door denderen. Reeds onder burgemeester Pont bestonden er plannen om dit gedeelte aan het snelverkeer te ont trekken, hetgeen toen 70.000 zou hebben gevraagd. Thans zou de ver wezenlijking minstens het drievou dige kosten en blijft de vervulling tot de vrome wensen behoren. Twee jaar geleden werd bij de behande ling van de begrotnig een post uit getrokken ter verbetering van die weg. De uitvoering laat nog stegds op zich wachten. Schriftelijk zijn B- en W. reeds op de onhoudbare toe stand gewezen, doch het bleef 'n stem in de woestijn. Men behoeft geen ziener te zijn, om te voorspel len, dat hier dodelijke ongelukken moeten komen en dan is het te laat. De radicale oplossing van deze puzzel is eenvoudig als de dag: de trottoir worden 1 M. versmald en deze meter wordt bij de rijweg ge voegd. Laat de gemeente de hekken voor de huizen der noordzijde terug zetten wat haar niets kost) dan kan de wegverbreding nog 'n betere beurt krijgen. Men deelt ons mede. dat Zaterdag opmetingen zijn gedaan daar ter plaatse. Laat ons vertrouwen, dat die opmeting in een daad wordt omge zet: het is harde noodzaak en het kan gemakkelijk. DE ZILK 60 jaar getrouwd. Dinsdag vier de het echtpaar C. Zandvliet en J. Arrachart, het diamanten huwelijks feest. Voor het woonhuis der krasse oudjes aan de Regenvlietweg 27 was een fraaie erepoort geplaatst van blauwe irissen. Zowel Zondag 3 de zer als op de feestdag zelf kwamen honderden uit Hillegom en Zilk „Oome Kees en Tante Ant" geluk wensen. We noemen o.m. de burge meester van Noordwijkerhout en de Kath. Geestelijkheid van de H. Hart parochie, weth., vakgenoten enz. enz. Om 9 uur werd in de Parochiekerk een Gezongen H. Mis uit dankbaar heid opgedragen, waarbij mede gro te belangstelling werd getoond. Des avonds werd een serenade gebracht. Met grote opgewektheid en helder heid van geest genoten de diaman ten feestelingen van al de pret. NOORDWIJKERHOUT Mariatentoonstelling. De rei zende Mariatentoonstelling, die reeds in Noordwijk en Lisse is geweest, zal Donderdagavond om 8 uur worden geopend in het patronaat van dc St. Victorparochie. Van dat ogenblik af tot en met Zondag a.s. kunnen de Noordwijkerhouters de tentoonstel ling gaan zien. OEGSTGEES'I Autotocht Ouden van Dagen. Het jaarlijks terugkerende evenement voor de oudere generatie van Oegst geest, dat de autotocht onderhand wel genoemd kan worden, werd ditmaal begunstigd door stralend weer. Om 1 uur ware de 57 particuliere auto's bestuurd door Oegstgeestse autobe zitters, bij het Witte Huis present om de daar verzamelde pl.m. 160 deelne mers en deelneemsters aan de tocht in leeftijd variërend tussen 65 en 92 jaar en tezamen zo ongeveer 12.000 jaren tellend een goed plaatsje in hun wagen te geven. Het Comité, on der de bezielende leiding van de he ren M. Elshof en E. de Bruyn, zorg de ervoor dat allen hun plaats kre gen en uitgeleide gedaan door een grote schare belangstellenden kon te pl.m. 1.30 uur. de tocht aanvangen. Deze ging over "v"oorhout en Noord- wijk-Binnen naar de Boulevard, waar enige ogenblikken v. d. zee werd geno ten en daarna werd via de Haagse Schouw koers gezet naar Alphen aan den Rijn, waar Avifauna als pleister plaats was uitgekozen. Daar werden allen onthaald op een heerlijk kopje thee met gebak en men kreeg toen uimschoots gelegenheid, de prachtig aangelegde parken, de mooie wandel lanen en niet te vergeten de buiten gewone collectie binnen- en buiten landse vogels van allerlei pluimage te gaan bezichtigen. Na het gebruik van een verversing werd te pl.m. 6 uur "wederom de thuisreis aanvaard, waar in het Witte Huis de gedekte tafels reeds stonden te wachten. Maar deze waren het niet alleen, want ook burgemeester du Boeuff en echtge note waren aanwezig ter verwelko- ning van de „bloem van Oegstgeest". zoals de heer Elshof het uitdrukte. De burgemeester sprak een hartelijk woord van welkom tot alle deelne mers en deelneemsters en het ver heugde spr., zoveel blijde gezichten te zien. Daaruit immers bleek alweer, hoe betrekkelijk het begrip „ouden van dagen" eigenlijk is Immers een mens is zo oud als hij zich voelt. In de Middeleeuwen was men met 40 jaar reeds oud en telde niet mee. mee; zo te zien is nu die grens wel de nodige tientallen jaren opgescho ven. Het ouder worden gaat men eigenlijk pas goed merken, doordat men de jongere generatie ziet op groeien en ouder worden. Uit naam van de gemeente en ook van alk- deelnemers dankte spi. het Comité, dat deze tocht op zo buitengewone wijze had georganiseerd, alsmede de autobezitters en de milde gevers aan de collecte. Hij hoopte allen het volgend jaar weer aanwezig te zien. uitgebreid met de ..lichting 1952". De heer Elshof dankte de burge meester voor z*n hartelijke woorden en tevens nog de ordonnansen en het terdam, Utrecht en ook Leiden, tot de A-steden gerekend zullen worden die voor het land van vitaal belang zijn en een zelfstandig apparaat zul len opbouwen. De kleinere gemeen ten worden samengevoegd in z.g.n. B-kringen (kring Bollenstreek, kring Westland, »nz.) die ook een eigen apparaat opbouwen. Onderlinge sa menwerking tussen A-steden en B- kringer» zal nodig zijn, om elkaar hulp te verlenen in geval van nood. Bovendien moet eenheid betracht worden ten aanzien van radiover bindingen, brandblusmateriaal, enz. Spr. benadrukte, dat de allereerste hulp door de bevolking zelf verleend zal moeten worden. Iedere brand be gint klein; wanneer men dus een emnver water gereed heeft staan, kan een brand wellicht in de kiem ge smoord worden, zodat het grote ap paraat niet in werking behoeft te treden. Het zal trouwens onmogelijk zijn voor de Brandweer, om op dc eerste dc beste brand af te gaan. Men moet eerst een overzicht van hst geheel hebben, voordat maatre gelen genomen kunnen worden. Vanzelfsprekend is het, dat het personeel, het materiaal en de blus watervoorziening uitgebreid zullen moeten worden. Een speciale oplei- in zal hiervoor nodig zijn. De voorz. sprak hartelijke dank woorden voor deze heldere uiteen zetting, waarna de heer Hagedoorn nog enige vragen beantwoordde. tjes gezellig bijeen in buitengewoon opgewekte stemming, die een hoogte punt bereikte tijdens de polonaise, waaraan door bijna allen werd mee gedaan. En voordat men huistoe ging, dankte namens de deelnemers de heer de Ropae nog het enkele spontane woorden. VOORSCHOTEN INTERNATIONALE KUNSTSTOFFENINDUSTRIE. In hot verslag over 1950 van de In ternationale Kunststoffcnindustrie N.V. te Voorschoten wordt medege deeld, dat het afgelopen boekjaar zich gekenmerkt heeft door eert sterk verschillend beeld in het ont wikkelingsproces der vennootschap. Het eerste halfjaar stond in het te ken van dc liberalisatie van het handelsverkeer waardoor buitenland se fabrieken zeer gemakkelijk op de Nederlandse markt konden verke pen. terwijl de N V. bij de export naar diverse landen tc kampen had met invoerbelemmeringcn. Het tweede halfjaar is men er in geslaagd, door het productieschema aan de gewijzigde omstandigheden aan W- passen cn het verkoopappa raat uit te breiden, moeilijkheden te overbruggen. Door de export naar andere landen te stimuleren is de ontwikkeling bevredigend tc noe men. Besloten werd zich speciaal toe to leggen op het aanmaken van hoogwaardige producten. Medegedeeld wordt, dat het be drijf met t\Vce nieuwe belangrijke producten op dc markt is versche nen of nog zal verschijnen, t.w. ver pakkingsmateriaal met zeer hoog waardige en bijzondere eigenschap pen cn door het vervaardigen in het komende boekjaar van een nieuwe gepatenteerde plastic treksluiting. De exploitatierekening over het boekjaar 1950 sluit met een batig saldo van 212.252 (v.j 141.075). Een onveranderd dividend van 5 pet, wordt voorgesteld. De verwachtingen voor het nieuwe boekjaar kunnen met redelijk opti misme worden tcgomoetgezien. Veteranen hadden er zin In. Gisterenavond is er aan de Elstlaan een pittig partijtje voetbal gespeeld door een veteranen elftal van SVLV en een combinatie uit de lagere elf tallen der vereniging. Het ging er warm aan toe. De veteranen speel den of het leven er van af hing en Laatste Berichten De Ronde van Nederland De tweede etappe van Vccndam naar Venlo is met haar 293 km de langste van de gehele ronde. Het parcours voert over Emmen cn Coe- vorden naar Almelo cn vervolgens door Twente, de Gelderse achterhoek cn de Lijmers via Doetinchem cn Ze venaar naar Arnhem, een van de vaste routeplaatsen in de ronde. Van Arnhem gaat het niet rechtstreeks over de nieuwe weg naar Nijmegen, maar linkaf over de Rijndijk naar Huissen cn Bemmel,, wat 't voordeel heeft, dat twee spoorwegovergan gen worden uitgespaard. Van Nijme gen is het via Afferdcn en Bergen dan nog 69 km naar Venlo, eindpunt van de etappe. Woensdagmorgen om 11.45 uur precies verliet do karavaan Veendam bij helder, zonnig weer met een licht 'briesje uit het Noorden in de rug. REUZENIIAAI VIEL DE „VEENDAM" AAN Een 30 voet lange reuzenhaai bluef aan de boeg van het 15.000 ton metende Nederlandse passagierschip „Veendam" vastzitten in de loop van haar reis naar New York. De haai scheen het schip voor een prooi aan te zien en schoot er op af. Toen ka pitein P. H. Verhoog bemerkte wat er aan de hand was, liet hij het schip stoppen en gaf het commando „volle kracht achteruit". In New Yok aan gekomen verklaarde hij, dat dc eer ste keer was, dat hij een reuzenhaai in het Noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan had gezien. klcinbeeldcamera uit een woning aan de Buurtweg en van een radio toestel en enkele juwelen uit de wo ning van een tandarts in dc van Zuylen van Nijeveltstraat. De Was- senaarse recherche, die in deze zaak veel medewerking ondervond van de Haagse collega's, kwam de daders op het spoor, toen een van de gesto len radiotoestellen in Den Haag werd achterhaald. Ook de andere ge stolen voorwerpen konden weer aan de eigenaars worden teruggegeven. Raadsvoorstellen. B, en W. stel len de raad voor om de schooltand- verzorging met ingang van 1 Sept. a.s. voor onbepaalde tijd op tc schor ten in verband met financiële moei lijkheden, Gebleken is nl, dat de Ziekenfondsen, op wier subsidie ge rekend was, weigeren tc betalen, om dat aan enkele voorwaarden niet is voldaan, voorwaarden, waarvan B. cn W. niets afwisten, omdat zij 4 jaar geleden verkeerd zijn voorge licht door de commissaris, belast met het toezicht op dc Ziekenfondsen. Voorts stellen B. en W. voor spoe dig over te gaan tot het uitreiken van de uniforme vuilnisemmers in het Noord-Oostelijk gedeelte van de Gemeente en aan de ingezetenen een schrijven te doen uitgaan over het nieuwe systeem van z.g. stofvrije be lading. Voorgesteld wordt aan de Flora- liavereniging over dit jaar wederom een subsidie toe te kennen voor be strijding van de onkosten, verbon den aan het uitreiken van jonge plantjes aan de jeugd voor de ver zorging thuis of op school. Voorge steld wordt voorts, het door het Ju- lianacomité betaalde bedrag aan vermakelijkheidsbelasting, voor de openluchtuitvoering op Bevrijdings dag voor het Raadhuis, groot 43,24 te restitueren. Ter voorziening in dc vacature van directeur van gemeen tewerken, ontstaan door het eervol ontslag als zodanig aan jhr, ir. S. La- man Trip, stellen B. cn W. voor te benoemen de heer A. J. Bolten, die thans waarnemend directeur aan de Wassenaarse Dienst van Gemeente werken is. LEIDSCHENDAM Nog eens hand hal. Vandaag 6 Juni, zal de R.K. Paochiële hand de combinatie kon er dan ook niet 1 balvereniging voor dames, cn meisjes tegen op cn legde met 41 het lood je. Hoewel de combinatie de score geopend had, werd al spoedig met een mooi schot gelijk gemaakt en toen de rust aanbrak leidden de ve teranen al met 21. Tot hei bitte re einde bleven in de tweede helft de ouderen in het offensief, en de scheidsrechter, die had verklaard te zullen laten spelen tot het elftal door de knieën ging, heeft dit moment niet mogen beleven. De wedstrijd kwam tot een normaal eind zij het dan ook dat veteranen nog tweemaal kans zagen te doelpunten. Overigens was de wedstrijd niet geheel zonder belang. Dc veteranen speelden zich in voor de avond-competitie, die ze gaan spelen. Aanrijding. Gisteravond werd op de Voorstraat het 10-jarig meisje v. V. aangereden door de motorrij der v. B., door dat het plotseling de straat overstak. Nadat dr. Tonino ter plaatse hulp had verleend, werd het slachtoffertje naar de ouderlijke wo ning in de Eijdorpstraat vervoerd. Het meisje had een lichte hersen schudding. - WASSENAAR Diefstallen opgehelderd. Er werden de politie de laatste weken steeds diefstallen gemeld, die door middel van insluiping of inklimming in de avonduren werden gepleegd. De daders van deze diefstallen, twee jongemannen uit Wassenaar, van resp. 21 en 23 jaar, afkomstig uit een keurig milieu, konden dezer dagen worden gearresteerd cn aan de justi tie worden overgeleverd. Er was zo veel bewijsmateriaal tegen hen ver zameld, dat zij een volledige beken tenis aflegden. Door deze arrestatie zijn de vol- j gende diefstallen opgehelderd. De Politiecorps voor dc ondervonden mc-1 diefstal van een strijkijzer uit een dewerking, alsmede de begeleidende i woning aan de Teylingerhorstlaan en dames voor hun goede zorgen. van een radiotoestel uit een in die Daarna bleef men nog enige uur-laan geparkeerde auto, van een een bijeenkomst houden in het pa rochiehuis. Dc trainer, de heer Holle man, zal het spel uiteenzetten cn dc voornaamste spelregels leren. Voorlopig is de training vastgesteld op Woensdagavond, een uur voor de junioren en een uur voor dc senio ren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3