S)e CetdóeSou^cmt Slechts geringe vorderingen op Korea Verwikkelingen rond een executie Prijzen zakken in Amerika Graanconferentie tussen Oost en West AMERIKA EN RUSLAND BEREID WOENSDAG 6 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12300 Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het reizen wordt er niet gemakkelijker op Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. wf 1.72 p. mnd-, f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes t 1.50 WEER GUERILLA-ACTIVITEIT "^ANDAAG werd in een communiq meegedeeld, dat de verbondenen Jontsjon en Jongpjong gedwongen trekken. Dit geschiedde, nadat de hier in groepen ter sterkte van een verminderd was. Verder werd in het communiqué de centrale sector vorderingen had meter. De Noordelijken trokken zich stellingen. In de gebieden van Hwatsjon en Indje ondervonden de verbondenen krachtige tegenstand. ué van het Amerikaanse achtste leger de Noordelijken in het gebied van hadden om zich enigszins terug te tegenstand van de Noordelijken, die compagnie opereren, een weinig meegedeeld, dat de verbondenen in den gemaakt van ruim een kilc- hier terug op sterkere verdedigings- ACHTER DE LINIES. Op 26 Mei heeft een groep com munistische guerillastrijders een aanval gedaan op Tsjongdjoe, dat ruim 150 kilometer achter het front der verbonden legers ligt Dit is na maanden de eerste guerilla-actie in het gebied van de achterhoede van enige omvang. Zij staken de stad in brand en doodden minstens zeven personen. Een aantal gevangenen werd uit de gevangenis verlost. Le- Labour blijft staan Al is het met moeite Met een meerderheid van 18 stem men heeft de Britse (Labour-)rege- ring gisteren een conservatieve aan val op haar bestaan afgewezen. De stemming over een regeringsvoor stel om de benzinebelasting te ver hogen gaf nl. als -uitslag: 304 stem men vóór, 286 tegen. Overigens maakte deze conserva tieve aanval deel uit van een drie daags „offensief" tegen de Britse begroting, die gisteravond in com missie besproken werd. Een neder laag van elk der regeringsvoorstellen kan een kabinetscrisis ten gevolge hebben, doch dit wordt niet ver wacht, daar de (negen) liberalen in het parlement alle voorstellen on dersteunen. KONING HAAKON IN ENGELAND Koning Haakon van Noorwegen is gisteren te Londen aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan ko ning George. Hij maakte de reis naar Engeland op zijn jacht „Norge". MARGARET TRUMAN ZIET DE TOWER VAN LONDEN. Marga ret Truman, dochter van de presi dent der Verenigde Staten, vertoeft in Engeland, waar zij het eerste ge deelte van haar vacantiereis in Europa doorbrengt. Hier bezichtigt zij, zoals reeds vele Amerikaanse be zoekers voor haar. de beroemde To wer van Londen. De „chief warden' in zijn schilderachtige uniform toont haar de verschillende interessante punten van het historische bouw werk. Links kolonel C. James, gou verneur van de Tower, Deur blijft open Ook na Moskous antwoord Diplomatieke waarnemers te Lon den achten het mogelijk, dat de Westelijke mogendheden een nieuw beroep op de Sovjet-Unie zullen doen om alsnog te trachten uit de impasse op de Parijse agenda-conferentie te geraken. Men gelooft dan ook niet, dat het antwoord van het Westen op de jongste (afwijzende) Russische nota de deur voor de conferentie te Parijs voorgoed zal sluiten. In Washington konden functiona rissen op het ministerie van Buiten - lansde Zaken niets zeggen over de aard van het Westelijke antwoord Algemeen verwacht men echter, dat de V.S. krachtig zullen vasthouden aan de weigering om aan de Rus sische eisen te voldoen en dat Frankrijk en Engeland het daarmee eens zullen zijn. den van de Zuid-Koreaanse natio nale vergadering verklaren, dat de guerillastrijders vrij hun gang kon den gaan, hoewel er vierhonderd man politie in de stad was en de aanvallers hoogstens 180, misschien slechts 50 man sterk waren. DE CENSUUR IN KOREA. Het hoofdkwartier van de V.N. heeft de dubbele censuur voor de pers afgeschaft. In het vervolg zul len persberichten alleen door het hoofdkwartier van generaal Ridg- way in Tokio worden gecensureerd. Tot dusver werden de persberichten door het hoofdkwartier van het achtste leger in Korea en door net hoofdkwartier in Tokio gecensu reerd. Volgens de nieuwe regeling zullen correspondenten niet langer berichten naar hun bureaux in Tokio kunnen doorbellen. Dringende be richten zullen door speciale militaire functionarissen telefonisch worden verzonden. Andere mededelingen zullen over het militaire telexnet doorgeseind worden. PARACHUTISTEN SCHEPEN ZICH IN. Gadegeslagen door de kame raden, die zich reeds aan boord be vinden, schepen troepen van de 18de Onafhankelijke Parachutisten Bri gade zich in op het vliegdekschip „Warrior" te Portsmouth. Het doel van de reis is Cyprus. NIEMAND WEET WAT TE DOEN Gistermiddag om 3 uur is het laatste uitstel voor de executie van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg ver streken, maar hoe men redelijkerwijs had kunnen verwachten, dat zij zou zijn uitgevoerd, wijst geen enkel teken er op, dat men daartoe aan stalten maakt. ste" bezoek zei de vrouw van de voormalige SS-generaal Otto Ohlen- dorf: Dit kunnen ze ons niet voor een derde maal aandoen. Deviezenstroom over de Oceaan Onder de Amerikaanse autoritei ten in West-Duitsland schijnt name lijk over het al dan niet executeren enige verwarring te heersen, ver oorzaakt door de stappen, die advo caat Magee op het laatste monvent nog heeft ondernomen. Magee heeft zich namelijk gisterochtend, na een afwijzing van verder uitstel door het Hof van appèl, tot Frederick M. Vin son, president van het opperste Ge rechtshof, gewend om in de eerste plaats een opschorting van de execu ties te verkrijgen. Dat verzoek is door rechter Vinson afgewezen, het geen dus betekende, dat de zeven ter dood veroordeelden na gistermiddag 3 uur, einde van het laatste uitstel, konden worden gehangen. Na de weigering van Vinson heeft de ad vocaat een beroep voor revisie van het vonnis gedaan op het voltallige Hof, dat evenwel de vorige avond tot de herfst op reces was gegaan. Het is gewoonte, dat een vonnis niet ten uitvoer wordt gelegd, zolang er nog een appèl daartegen in be handeling is, maar met het opperste Gerechtshof op.reces en de aanvan kelijke weigering van rechter Vin son is wel een zeer ongewone situ atie geschapen, waarover zelfs de griffier van het Hof moest zeggen: Ik weet nog niet, welke procedure wij hierbij hebben te volgen. De vrouwen van de ter dood ver oordeelden, die al twee jaar op de uitvoering van hun doodvonnis wachten, hebben thans reeds twee maal een „laatste" bezoek aan haar echtgenoten gebracht. Na het „laat- SALAZAR WIL GEEN PRESIDENT WORDEN De Portugese premier, Antonio Oliveira Salazar, heeft 'n verklaring uitgegeven, waarin hij zegt niet te wensen tot president gekozen te wor den in opvolging van de overleden maarschalk Carmona. Hij was er ook niet voor, dat de presidentsverkie zing tot 1956 zou worden uitgesteld, terwyl hij zelf in deze periode als plaatsvervangend president zou op treden. Het was weliswaar moeilijk het ontstane vacuum te vullen doch geenszins onmogelijk. Catastrophale droogte De staat Seara in Noord-Brazilië wordt op het ogenblik door droogte geteisterd. In een telegram heeft de gouver neur van deze staat, Raul Barbosa, aan president Vargas verzocht maat regelen te treffen teneinde de nood te lenigen. De gouverneur deelde mee, dat naar schatting driehonderd duizend inwoners hun haardsteden verlaten hebben, omdat de voedsel voorraden snel verminderen. FABRIKANTEN VAREN ER WEL BIJ ZANDER het aanheffen van de leuze „Wij zijn goedkoper dan de andc- ren" hebben tientallen warenhuizen in een zestal grote Amerikaanse steden Maandag de prijzen opnieuw verlaagd. Hiermee ging Amerika de tweede week in van de grootste prijzenoorlog sinds dc- depressie uit de dertiger jaren. De „oorlog" is thans ook begonnen in Cleveland, San Francisco, Memphis, Tennessee, Omaha, Newark, Baltimore en andere steden. Verwacht wordt, dat de warenhuizen der meeste andere grote steden weldra zullen volgen. Verwacht wordt dat Amerikaanse toeristen dit jaar een recordbedrag in Europa zullen uitgeven naar door het Amerikaanse ministerie van han del als het resultaat van een door haar gehouden enquête medegedeeld wordt. In een overzicht dat in het nieuwe immer van „Survey of Current Bu siness", een publicatie van dit mi nisterie, verschenen is wordt rapport uitgebracht over het reizen van Ame rikanen naar het buitenland en wordt het een en ander medegedeeld over de vooruitzichten op dit gebied voor 1951. Van het totaalbedrag van 321.000.000 dat verleden jaar door Amerikaanse toeristen in het buiten land werd uitgegeven ging 225.000.000 naar landen in Europa en in het Middellandse zeegebied, een bedrag dat zelfs groter is dan dat hetwelk in 1929 werd besteed en dat tot dusverre als een record werd beschouwd. In Canada en Mexico werd door Amerikaanse toeristen in totaal 406.000.000 uitgegeven. Nu het totale inkomen van het Amerikaanse volk hoger is dan ver leden jaar doch men minder con sumptiegoederen kan kopen, mag verwacht worden dat de Amerikanen meer geld aan buitenlandse reizen zullen besteden. Als de politieke toestand het rei zen naar Europa niet onaantrekke lijk maakt zal volgens genoemd rap port het feit, dat er meer scheeps- ruimte beschikbaar is, er toe bijdra gen dat meer Amerikanen in de ko mende zomer een bezoek aan Europa brengen wat in een stijging van de dollar-inkomsten van de Europese landen tot uitdrukking zal komen. De Europese landen die het meeste voordeel trekken van Amerikaanse reizigers in Europa zijn Frankrijk, Italië, Engeland en Zwitserland. Zo wel in 1949 als in 1950 werd drie kwart van het bedrag dat door Ame rikaanse toeristen :n Europa werd uitgegeven in deze vier landen be steed. Uit het rapport blijkt voorts dat de inkomsten uit deze bron inkom sten van stoomvaartmaatschappijen die op het Westelijk halfrond varen dus niet meegerekend bijna een kwart van de inkomsten uit de ex port naar de Verenigde Staten be droegen. Voor Italië en Frankrijk gold dat de inkomsten in dollars uit deze bron zelfs bijna de helft bedroegen van de inkomsten uit de exportgoederen naar de Verenigde Staten. Het zijn voornamelijk de prijzen van electrische apparaten, zomerkle ding en keukengerei, die omlaag gaan .Het einde van de strijd is nog niet in zicht, daar de warenhuizen dc grootste voorraden uit de geschiede nis bezitten als gevolg van grote inkopen en kleine omzetten in de af gelopen vier maanden. Stofzuigers van 89.95 dollar wer den verkocht voor 49.99 dollar. Herenpakken (tropical) van 29.95 dollar voor 17.59 dollar. Electrische broodroosters van 22.95 dollar voor 13.11 dollar. Door de oorlog is de textielmarkt nieuw leven ingeblazen. Uit vrees dat de voorraden uitgeput zullen ra ken, komen nu weer vele orders bij de textielfabrikanten binnen. Een grote fabrikant van wasmachines biedt bij elke aankoop gratis een kwart mud aardappelen aan om het Spanje wil meedoen Bondgenootschap bepleit Een militair bondgenootschap van Amerika met Spanje en Ameri kaanse economische hulp aan zijn land is gisteren bepleit in een rede voering die de Spaanse ambassadeur te Detroit (Amerika) heeft uitge sproken. Hij stak voelhorens uit naar de mogelijkheid van samenwer king tussen Spanje en de strijd krachten van het Atlantische Pact. De ambassadeur zeide: Spanje is, zo nodig, bereid weerstand te bieden aan de communistische agressor. Spanje is bereid tot samenwerking in de gemeenschappelijke taak, zij aan zij met de volken, die bereid zijn een militaire organisatie op te j bouwen om het hoofd te bieden aan agressie. Spanje zal niet vragen om Amerikaanse soldaten. Sommigen zullen zich er over verbazen, dat een contingent als Europa met bijna driehonderd millicen bewoners bui ten het ijzeren gordijn om Ameri kaanse troepen vraagt. Maar mis schien zijn er psychologische rede- jien. In koele woorden sprak de am bassadeur over zekere regeringen, die verklaard hebben met reserve te staan tegenover samenwerking met Spanje (hij doelde daarbij o.m. op Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië). Die samenwerking zou ech ter mogelijk kunnen worden door regelingen met de Verenigde Staten en Portugal. Maar Spanje zal econo mische hulp nodig hebben, die an dere landen al eerder hebben gehad, teneinde zijn communicatiesysteem te herbouwen, en de industriële mid delen, die nodig zijn om een doel treffende militaire organisatie te dragen. Het Spaanse volk heeft zwaar geleden, doordat tot nu toe om politieke redenen Spanje geen hulp onder het Marshallplan heeft gekregen. Het heeft op eigen kracht gedaan wat het kon, maar juist nu zou dit euvel ongedaan gemaakt moeten worden. effect van de oorlog te neutralise ren. Ten dele is deze prijzenoorlog een uitvloeisel van het verzet van de ver bruiker tegen te hoog opgeschroefde prijzen. Talloze fabrikanten en groothandelsfirma's hebben na het begin van de oorlog in Korea, een jaar geleden, gebruik gemaakt van de paniekstemming van het publiek dat bevreesd was voor schaarste en de prijzen danig opgeschroefd. Een paar maanden geleden ont stond er een revolte onder de huis vrouwen tegen de hoge vleesprijzen. Er waren toen nog geen maximum prijzen voor het vlees vastgesteld. De huisvrouwen vertikten het een voudig de door haar onredelijk ge achte hoge prijzen te betalen. Dus bleven de levensmiddelenbedrijven de grote „food-stores" met het dure vlees zitten. Want de huisvrouw kocht dan maar iets anders, kip of ander gevogelte, vis of ingeblikte vleesproducten. En aangezien de klant in een overvloedige en bloeien de economie toch altijd nog koning is, kwamen de vleesprijzen geleide lijk aan wat omlaag. Grote schoonmaak achter IJzeren Gordijn Na dc onlangs gehouden jaarlijkse conferenties van dc Tsjechoslowaak- se communistische partij zijn in veer tien van de negentien districten, waarin het land is verdeeld, elf der districtslciders vervangen. aldus meldt het blad van de partij, de „ru de Pravo". Slechts in drie van deze veertien districten is de oude voor zitter gehandhaaft. In twaalf distric ten zijn nieuwe secretarissen van het bestuur benoemd. Ook in Hongarije schijnt een zui veringsactie aan de gang te zijn op minstens even grote schaal als ten tijde van het proces tegen de voor malige Hongaarse minister van bui tenlandse zaken Rajk. Bcla S/anto, voormalig minister van oorlog in de regering van Bela Kun, zou korte lings met orders uit Moskou naar Hongarije zijn gekomen. Als gearresteerden worden ge noemd Janos Kadar, minister van binnenlandse zaken tot Juni 1950, Gyula Kallai, tot voor enige weken minister van buitenlandse zaken, Sandor Zold, de voorganger van Ka dar, de vroegere presidenten Szaka- sits en Tildy en anderen. RUZIE TUSSEN BOEDAPEST EN BELGRADO Dc Hongaarse regering heeft de Joegoslavische regering verwittigd, dat haar diplomatieke vertegenwoor diger te Boedapest Zinko Drenovskl als ongewenst persoon wordt be schouwd en het Hongaarse grondge bied binnen 24 uur moet verlaten. Joego-Slavië heeft n.l. geen ge noegdoening geschonken voor een aanval op de Hongaarse zaakgelas tigde te Belgrado op 31 Maart j.l. Op haar beurt heeft de Joegoslavi sche regering meegedeeld niet te wensen dat de Hongaarse zaakgelas tigde naar Belgrado terugkeert. Het was volgens Belgrado duidelijk be wezen, dat hij schuld had aan het in cident op 31 Maart. Hoe er gespionneerd wordt De voortgezette spionnage voor Sowjet-Rusland in Amerika heeft de V.S. beroofd van de meeste van haar belangrijke geheime formules, schrijft „Itook" magazine. Van deze geheimen noemt hot blad: dc theorie over de hydrogeen- en atoombom, bijzonderheden over de defensie van het Panamakanaal en andere mili taire geheimen. Er was slechts een klein aantal Russische agenten no dig geweest om de spionnen van Amerikaanse nationaliteit aan het werk te zetten. Nu dc Amerikaanse verraders hun slag hebben geslagen en de ver wachtingen van hun Russische op drachtgevers verre overtroffen heb ben, zo besluit het blad honend, worden er allerlei strenge maatrege len getroffen ter bescherming van Amerika's vitale belangen. In Denemarken wordt de mo gelijkheid bestudeerd van gebruik van bromfietsen in het leger. ^OWEL de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie zullen hun steun geven aan plannen om een graanconferentie te houden tussen dc lan den van het Westelijke en van het Oostelijke blok. Dat werd duidelijk uit de verklaringen van de Amerikaanse en Russische afgevaardigden in de economische raad voor Europa te Genève. De Rus Aroetioenian zei, dat de Sovjet-Unie altijd elk voorstel tot uitbreiding van de handel tussen Oost en West zou steunen. De Amerikaan Robert Asher beloofde de steun van zijn regering voor een graanconferentie, mits het secreta- tariaat van de economische raad zich „er bij voorbaat van kan verzekeren, dat men nuttig werk zal kunnen doen". Amerika, aldus Asher verder, zal echter de beperkingen op de export van strategische goederen naar Oost-Europa niet opheffen, totdat men daar tastbare bewijzen heeft geleverd de vrede le willen. Groot- Brittannië uitte zich in dezelfde geest door te zeggen, dat Engeland verlangende is zijn handel met het Oosten uit te breiden, mits de goe deren, die Oost-Europa wil ontvan gen, geen bedreiging vormen voor de Britse veiligheid. De Russische bewering, dat de Westelijke landen op aanstichten van Amerika een economische blokkade tegen Oost-Europa zijn begonnen, wees de Britse afgevaardigde C. M In West Springfield in Massa chusetts, is een echtpaar voor de der de maal in het huwelijksbootje ge stapt. Zij trouwen in 1936, scheidden in 1942, trouwen weer in 1944 en scheiden opnieuw in 1947. Hun twaalfjarige dochter Cecil was getui ge bij het derde huwelijk P. Brown beslist van de hand; in dien er een blokkade is, dan is zij uniek in de geschiedenis vanwege haar ondoeltreffendheid. De economische raad besprak een voorstel van de Zweedse econoom Gunnar Myrdal cm een handels conferentie tussen Oost en West te houden, voornamelijk over graan, maar ook over timmerhout en hout- pulp. ONTPLOFFING TE STONY POINT. In de „Kay-Fries Company Che mical Plant." te Stony Point (in de staat New York) heeft zich een zware ontploffing voorgedaan. Vol gens de politie is een gebouw in de luchtgevlogen. Na de ontploffing brak brand uit. Bij de blussingswerkzaamheden liepen verscheidene brandweerlie den brandwonden op. De 15 personen, die in de vleu gel, waar de ontploffing zich voor deed, werkzaam waren, hadden zich bijtijds in veiligheid kunnen stellen. De schade wordt geschat op 400.000 dollar. Dc last, die men goed weet te dra gen, wordt licht. Ovidius.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1