Wie rekent...wéét 't... kost nog niet de helft! JUNIK00PJES Algem. Rekenkamer schudt het hoofd GEBREK AAN ZUINIGHEID MELK is goedkoop! p:',,ïen t a VROOM A DREESMAXH MAANDAG 4 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 v\vn i „En als die Russen nu een beetje hun gemak houden, hebben we dit pakje voor het laatst gedragen" Onder het mediteren van deze vrome wens, hingen wc een jaar geleden ons uniformpje op een knaapje, om te gaan worstelen met een boorde knoopje. We meenden onze blijd schap over het wisselen van deze kledij een beetje fors tot uitdrukking te moeten brengen, maar diep in ons hart voelden we toch een heel klein beetje weemoed, toen wij 's Konings wapenrok, die we meer dan 3'/2 jaar (kankerend en dienstplichtig) ge torst hadden, in de mottenballetjes legden. Na een poosje, toen we weer hele maal tot burger hervormd waren, toen we het klaarspeelden, om een manchetknoop met een handgreep te sluiten en we ons afgewend hadden, om' bij het horen van de stem van onze chef „Jawel Kapitein" te zeg gen, gingen er vlotte geruchten door Nederland, m:t als einduitslag, dat op het moment, dat U dit leest „Uw redacteur-te-velde" ergens in Ne derland zijn herhalingsplicht aan het vervullen is. Geen rechtgeaard Nederlander zal de- noodzaak van deze herhalings oefeningen durven ontkennen; er heeft zich nu eenmaal na de oorlog een macht ontwikkeld, die als een dreigende schaduw de vrede der vrije volkeren verduistert. Toch beziet, de (nuchtere) Neder lander deze militaire acties slechts als een noodzakelijk kwaad en daar ook degene, die geen uniformpje be hoeft aan te trekken, tijdens het in vullen van de (populair opgestelde) belastingbiljetten de zware last van deze noodzakelijke militaire krachts inspanning voelt, slaat men de op bouw van het Nederlandse leger met een critisch oog gade.. Dit is in zekere zin het recht van de belastingbetaler, die overtuigd wenst te zijn belastingpenningen op de juiste wijze besteed worden. Van daar dit rubriekje. JEUGD ROODE KRUIS EN VEILIG VERKEER. Het Nederlandse Jeugd Roode Kruis steunt het stre ven naar veilig verkeer door de jeugd actief daarbij te betrekken Twee honderd van deze verkeersborden zijn in de maak bij medewerkers van het Nederlandse Jeugd Roode Kruis. Het hierbij afgebeelde werd als leer middel gemaakt door scholieren van de ambachtsschool te Harlingen en daarna overgedragen aan de ver keerspolitie. Gedurende een maand zullen wij trachten U een idee te geven, wat er gebeuren moet, om een tropenleger geschikt te maken voor een (onver hoopte) Westerse strijd. Het pelopperpetje, dat ons jaren lang trouw behoed heeft voor de „koperen ploert", moet verwisseld worden voor de Westerse baret. Op dit ogenblik hebben wij (fi guurlijk) het pelopperpetje nog op ons hoofd, maar als over 4 weken de weg der herhalingsoefeningen afge legd zal zijn, hopen wij U ons nieu we hoofddeksel, de soliede, ver trouwde Westerse baret te kunnen tonen. JUDOCUS Visum voor Oostenrijk wordt afgeschaft Nog deze zomer hoopt men het vi sum, dat Nederlanders nodig hebben om naar Oostenrijk te kunnen gaan, af te schaffen. Dit deelde de Oosten rijkse gezant dr. R. Seemann, blij kens een bericht van „Trouw", mede op een bijeenkomst ter gelegenheid van het bezoek van Hofrat dr. Anton Krogner, directeur van het Oosten rijks vreemdelingenverkeer. „Oos tenrijk nodigt de Nederlanders uit om ook deze zomer naar het gast vrije land te komen en tegen de Oos tenrijker zeggen wij: ga naar Neder land" zo zeide dr. Krogner. Dat heel wat Nederlanders reeds aan deze uitnodiging gevolg gaven blijkt wel uit het feit, dat Neder land, wat het toeristische bezoek aan Oostenrijk betreft, in de zomer van 1950 op de derde plaats stond met een toeneming van 68 pet. ten opzich te van het vorige jaar. België stond op de eerste plaats met een toene ming van 139 pet. en Zweden op de tweede met 71 pet. Het Nederlandse bezoek aan Oostenrijk bedroeg ver leden jaar 65 pet. van dat in 1937. In het winterseizoen 19501951 brachten 6477 Nederlanders een va- cantieperiode in Oostenrijk door (50803 overnachtingen) en in de zo mer van 1950 waren het er 27248 (135763 overnachtingen). Nederlan ders kunnen zonder speciale vergun ningen alle delen van Oostenrijk be zoeken. „We kunnen eerst werkelijk tot elkander komen wanneer er geen regeringsbureaux en ambtenaren meer in de weg staan. Daarom stre ven we naar afschaffing van het vi sum", aldus de Oostenrijke gezant. DE „EVERTSEN" TERUG IN NE DERLAND. Hr. Ms. Torpedojager „Evertsen", die van Juni 1950 af tot April van dit jaar actief aan de oor logshandelingen in Korea heeft deel genomen, is Zaterdag in Den Helder teruggekeerd. Een grote menigte belangstellen den en familieleden van de opva renden stond aan het havenhoofd, toen de oorlogsbodem de haven bin nenvoer. D ,E ALGEMENE REKENKAMER maakt in haar verslag van 1950 ge wag van wat zij noemt de merkwaardige geschiedenis van de dokto ren van de rijksgeneeskundige dienst, die in de bezettingstijd, onder in vloed van de Duitsers, extra werden beloond voor keuringswerkzaam heden. Volgens het verslag neigt de minister van oorlog hoe langer hoe meer naar het standpunt, dat de betrokkenen dit in de ogen van de Rekenkamer onrechtmatig verkregen voordeel maar moeten behouden. WEINIG BEVREDIGEND. De afwikkeling van de illegale ad ministraties, ook nog een oorlogsge volg, noemt de Rekenkamer weinig bevredigend. Er zijn diverse verschil punten tot een totaal van ruim 2 millioen gulden. In Friesland is ruim ƒ300.000 niet behoorlijk verant woord, in Amsterdam bleef bijna hetzelfde bedrag onverantwoord. Er was getracht respectievelijk 100.000 en' 25.000 via illegale kassen door de geldzuivering te loodsen. De Re kenkamer ontdekte een illegaal sal do van meer dan 10.000, dat nog op een bankrekening stond. Er is verder menigsverschil met de minis ter van financiën over de afwikke ling van de administratie van het Steunfonds. De Rekenkamer meent, dat voor de bestemming van 7.000.000 nadere goedkeuring van de wetgever nodig is. WAAKZAAMHEID GEBODEN. Voorbeelden van gebrek aan zui nigheid met rijksgelden zijn. De uit gifte van een boek over de evacua ties in Nederland in 19391940. De 1500 exemplaren kosten 14.850, op brengst tot nu toe netto ruim 2000. Het nadelige verschil tussen ont vangsten en uitgaven van de Leger- tentoonstelling, zijnde 70.000 meer dan in uitzicht was gesteld. Als alle uitgaven wegens salarissen van mi litair personeel, militiar tramsport, het verbruik en de vermissing van legergoederen zouden worden mee geteld, zou dit bedrag nog met en kele tonnen stijgen. DIENSTAUTO'S. Hoe nodig het is waakzaam te zijn op het gebied van het autogebruik, illustreert de Rekenkamer met de ge- die voor particuliere doeleinden een rijksauto gebruikte. Hij bemantelde dit door een onjuiste rittenverant- woording, zodat hij moest worden geschaduwd om zijn practijken te kunnen vaststellen. Het gold hier het gebruik maken van een dienstauto, ressorterend on der het departement van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Naar de mening van minister Mansholt stempelde het voorgevallene de be trokkene niet tot een onbetrouwbaar man. Hij ziet het onjuiste gebruik van de dienstauto slechts als een uit vloeisel van de onbevredigende toe stand, dat een zwaarbelast topfunc tionaris niet bevoegd is, om zijn wei nige vrije uren voor eigen gerief en tijdsbesparing een dienstauto te ge bruiken. ONVOLDOENDE ZEKERHEID. Het is de Rekenkamer gebleken, dat het Rijk voor de confectie van dienstkleding belangrijke bedragen te veel heeft betaald en het kreeg daarvoor nog kleding, welke niet aan de eisen voldeed. De Rekenkamer wijst er op, dat het Rijk in vier jaar tijds reeds met meer dan 25 millioen gulden heeft deelgenomen in de uitbreiding van de luchthaven Schiphol, terwijl een behoorlijke regeling van de verhou dingen nog niet is tot stand gekomen. Zonder voldoende zekerheid wor den grote kapitaalvoorschotten ver leend aan de leverancier van de Ma rine, heet het elders in dit verslag. Voorontwerp Pachtwet in studie De regeringscommissie tot herzie ning van de Pachtwetgeving heeft het vorig jaar haar rapport uitge- bracht. Het resultaat van haar ar beid, een voorontwex-p voor een nieu we Pachtwet, is door de in de Stich ting voor de Landbouw samenwer kende organisaties in studie geno men en in brede kring aan de orde gesteld. De commissie grondgebruik van de Stichting heeft aan de inmiddels ontvangen beschouwingen uitvoerige besprekingen gewijd en een advies voor het hoofdbestuur van de Stich ting opgesteld. In de contact-commissie van de Unie van Waterschapsbonden is de mogelijkheid ter sprake gekomen om aan pachters invloed op de gang van zaken bij de waterschappen te ge ven. Besloten is deze kwestie, met goed keuring van het hoofdbestuur, bij de standsorganisaties aan de orde te stellen. Voorts is aandacht besteed aan het ontwerp Ruilverkavelingswet, in het bijzonder bezien vanuit de belangen van de waterschappen. Hieromtrent zal een request aan de Tweede Ka mer worden gezonden. Maar melk is tevens voor klein en groot het voedsel dat de gezondheid uitnemend beschermt. Neem iedere dag per 4 personen ten minste 3 liter melk, karnemelk, pap of yoghurt tezamen. Hoornvlies- transplantatie De actie voor het Roode Kruis, die thans ook in Velsen in volle gang is, heeft direct na het be gin een verheugend succes ge boekt. Een collectrice kwam op bezoek bij een familie in Drie huis, en het uit elf leden be staande gezin liep dermate warm voor de hoornvlies-transplantatie van het Roode Kruis, dat het zich „als één man" hiervoor op gaf. De onzichtbare, maar op de duur zo gevaarlijke eiwit- en kalk- tekorten in de gezinsvoeding kunnen niet krachtiger worden bestreden dan met MELK. En bovendienverbetering van de brood of warme maaltyd kost U met melk of melkproducten altijd het minst! Ja, 't voordeligste voor elk is driekwart liter lekkere melk! Men leze ook de publicaties over melk als „beschermend" voedsel van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad. ^^^^^^^^\ïensationele fantastische -an^ „«te—*. 6 p;B 50 I 10° 9"m' «men y0°r

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8