Nieuwe parochie van Alkemade huldigde haar bouwpastoor Zilveren Priesterfeest van Pastoor N. Pronk uit de Kaag „Dachvaert" Gidsenleidsters op Duinrell te Wassenaar De eed van Madeleine MAANDAG 4 JUNI 1951 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 PRIESTERFEEST VAN PASTOOR LIGTHART Op dezelfde plaats, waar 10 dagen geleclen de bisschop van Haarlem werd ontvangen, stonden Zaterdag avond de parochianen van „Maria Presentatie'' om de zilveren bouw pastoor Ligthart te verwelkomen. Tijdens de viering van dit zilveren priesterfeest is duidelijk gebleken, welk een grote plaats pastoor Ligt hart in de harten va'n zijn parochia nen heeft veroverd en het zal hem zeker tot voldoening hebben ge stemd, d^t de parochianen van Nieu we Wetering, die reeds zoveel voor de nieuwe kerk geijverd hebben, zo'n groot aandeel in de feestviering heb ben gehad. Feestelijke intocht. Burgemesstet Hoijnck van Papen- drecht heette de jubilerende pastoor welkom, waarna de tocht door het feestelijk versierde dorp begon. In het open rijtuig, hadden, behalve pas toor Ligthart, de heren van het hul- digings-comité, W. A. Harteveld, L. van Dommelen en J. van Tilburg, plaats genomen. Voorafgegaan door ruiters, de voetbalver. Wet. Boys, de handbal- ver. van Oude en Nieuwe Wetering, „Liefde voor Harmonie", de gymn. ver. D. O. S. P.., W. I. K„ K. A. B.. Treffers, Gezinszorg, Kerkmeesters. Harmonie Nieuwe Wetering en bruid jes enz. trok de bouwpastoor door de juichende parochie. In de stijlvol versierde kerk sprak pater Silvius van Hartevelt namens de parochianen. Spr. noemde het een zeldzaamheid, dat dit zilveren feest samenviel met de eerste H. Mis van de pastoor in zijn nieuwe kerk. Hierna celebreerde pastoor Ligthart een plechtig Lof. Zondagmorgen naderden de paro chianen m groten getale teï H. Ta fel. De pastoor werd door bruidjes naar het hoofdaltaar geleid, waar hij bij het opdragen van de plechtige H. Mis werd geassiteerd door ka pelaan A. A. A. M. Coeden uit Am sterdam als diaken, pastoor Onel als subdiaken, pater Huijing O.F.M als presbyter assistents en pater van Ha- tevelt als ceremoniarus. Het zangkoor zong onder leiding van de heer G Kuiper de driestemmi ge mis „St. Mathildus" van Hubert Kuiper. In zijn feestpredikatie zeide kape laan Coelen: Uw pastoor heeft van daag reden tot dankbaarheid. Met uw pastoor zijt gij een volk van God. Moge hij nog vele jaren voor u arbei den en blijft gij zijn volgzame paro chianen. Na de H. Mis zong het zangkoor de prachtige 3-stemmige priestercanta te „Priester glorie" van L. A. Dob- besteen. De Heer H. van Berkel be speelde het orgel. Receptie. Het oude noodkerkje was ingericht tot receptie- en huldigingszaal. Ook hier v/as een passende versiering aan gebracht. Op het podium had de zil veren jubilaris plaats genomen, met aan zijn rechterzijde zijn vader en oudste broer en aan de linkerzijde de heer W. A. van Hartevelt, voorz. van het huldigingscomité. Deze sprak een welkom tot de talrijke genodig den en deputaties van verenigingen, alsmede tot de familie van pastoor. Hierbij waren o.m. ook aanwezig het voltallig college van B. en W. van Alkemade. dr. E. G. A. M. Menken, kerk- en armbestuur, alsook het hul- digings- en ere-comité. Namens het huldigingscomité sprak de heer van Hartevelt woorden van gelukwens tot de jubilerende pastoor. Wij heb ben een goede herder, die ons voor gaat in godsdienstzin. Roelofarends- veen en Nieuwe Wetering zijn be kend om hun grote achting en eer bied voor de priester. Allen hebben niettegenstaande' het vele offeren voor de nieuwe kerk, spontaan bijgedra gen in het parochie-cadeau, alsmede voor het u bereiden van een feestdag. Namens de gehele parochie wens ik U geluk met uw prachtig priesterju bileum. Hierna overhandigde de penningm. van het huldigingscomité, de heer J. van Tilburg, het parochie-cadeau, een geschenk onder couvert. Namens het gemeentebestuur van Alkemade sprak burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht. Zeer treffend was de gelukwens van de heer H. de Vos uit Scheveningen, zoon van het oude Hebreeuwse volk, die sprak als vriend tot vriend. Vriendschap geboren in de nood. Na mens de leerlingen van de tuinbouw- tentie van de kapelaans C. Berkhout en W. Wortel. In het priesterkoor had o.a. plaats genomen de deken van Alphen, deken L. Nieuwenhuizen. Pastoor richtte zich hierbij in een korte toespraak tot zijn parochianen. Wat heeft God veel goede mensen rondom mij geplaatst. Dit waren de woorden die pastoor op zijn herinne ringsplaatje had laten drukken, en welke hij ook in zijn dankwoord aan school, sprak het hoofd der school, zij" parochianen tot grondgedachte de heer Y. Flapper. Zichtbaar ontroerd sprak de jubi lerende pastoor woorden van dank voor deze groteske hulde. Hierna kwam een onafgebroken stroom van parochianen de pastoor met zijn zilveren priesterjubileum gelukwensen. Het Danklof. 's Middags te 4 uur celebreerde pas toor een plechtig Danklof met assis- had genomen Spr. wekte op om men verder te bouwen, om te hel pen de schuld af te lossen, en samen met God onze parochie tot een mooie, geestelijk rijke familie te maken. Des avonds te half negen werd het feest van pastoor besloten met een concert voor de pastorie, aangeboden door de muziekvereniging „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wete ring waarvoor ook van de zijde van de parochianen veel belangstelling was. Ook de Kaag heeft op grootse wij ze het zilveren priesterfeest van de pastoor gevierd. Zaterdagavond wap perden van vele huizen de vlag met de pauselijke wimpel en vele belang stellenden hadden zich naar de grens van Sassenheim begeven, waar de ontvangst zou plaats vinden. De jubilerende pastoor werd wel kom geheten door de heer C. van Lent, lid van het huldigingscomité en het kerkbestuur. Daarna formeer de zich een stoet met ruiters en het muziekcorps van de Beekbrug uit Lisse, die pastoor Pronk feestelijk door zijn parochie leidde. Bij de kerk stonden bruidjes opge steld, die pastoor voorgingen naar het altaar, waar hij met assistentie van pastoor H. C. H. M. Roelvink van de Beekbrug en rector J. de Groot van De Goede Herder, een plechtig lof celebreerde. Pastoor Roelvink sprak tijdens het lof enkel hartelijke woor den van welkom namens de paro chianen tot de jubilerende pastoor. Zondagmorgen werd in het Kaag kerkje een plechtige Hoogmis op gedragen, waarbij pastoor Pronk uit Amsterdam, als presbyter assistens, kapelaan B. Pronk, een neef van de jubilares, als diaken, en kapelaan Ph. Harding uit Bodegraven, een priesterzoon uit dc parochie, als sub diaken assisteerden. Pastoor E. Pronk hield de feestpre. dicatie. Het parochiezangkoor, versterkt met het jongenskoor van de Beek brug, zong onder leiding van de heer v. Stein de meerstemmige mis Lauda Sion van H. Cuiper. Op de receptie, die des middags werd gehouden waren bijna alle pa rochianen aanwezigen, om hun jubi lerende pastoor te feliciteren. Ook het gemeentebestuur van Haarlem mermeer was vertegenwoordigd, ter wijl burg. Hoynk van Papendrecht eveneens blijk van belangstelling gaf. De heer P. Stokman, lid van het kerkbestuur, hield een korte toe spraak, waarin hij de pastoor be dankte voor alles, wat hij voor de parochianen heeft gedaan tijdens zijn pastoraat in de Kaag. Spr. liet ziin woorden vergezeld gaan van enkele stoffelijke blijken van waardering nml een geschenk onder couvert voor de ji'hilafis en een som geld be stemd als fundering" van het centra le verwarmingsfonds. De viering van dit zilveren pries terfeest werd besloten met een lof waarin pastoor N. Pronk zijn pa rochianen dankte voor de prachtige dag, welke hem was bereid. ïiotlen, en tiende De 32-jarige Johannes Mar ij t uit Voorhout, werkzaam bij een bloembollenfirma, had drie jaar geleden zyn naam en adres in een doos met bloembollen, die naar Engeland uitgevoerd zou worden, gedaan. De 30-j. Geor- gina Brown in Park Estate Northumberland werkte bij de ontvangende firma en vond het kaartje. 9 Juni a.s. zullen Johan nes en Georgina in het huwelijk treden. Gemeenteraad van Lisse (Vervolg) Nogmaals het monument en vervolgens de Zondagsrust De heer van Waveren sprak in re pliek de veronderstelling uit, dat z.i. de beslissing omtrent het ontwerp- beeld niet met alg. stemmen zou zijn genomen, omdat thans blijkt, dat men hier in het algemeen het beeld op zich afkeurt. De meningen zullen even wel blijven verschillen. Hij kent er geen opvoedkundige waarde aan toe. Het comité voelt zich niet gerust, want hij heeft vernomen, dat de col lecte is uitgesteld. De gemeente Hil- ïegom zou dit monument van de hand hebben gewezen. Spr. zou blij zijn, als het beeld verwijderd werd. De heer Scholte heeft grote waar dering voor de kunst, doch meent, dat het doel voorbij gestreefd is. n.l. om een waardig monument te ver krijgen, waarmede alle bewoners, zonder uitzondering, hadden kun*- nen instemmen. Z.i. kan bij dit beeld geen gepaste dodenherdenking meer plaats hebben. Hij stelt voor om B. en W. in overweging te geven om naar de mogelijkheid van een op lossing te zoeken en anders even tueel terug te gaan naar het eenvou dige kruis in het plantsoen. De heer Steenwinkel onderschrijft voor 100 pet. het betoog van de voor zitter en vraagt of de heer van Wa veren bewijzen kan, dat het beeld door Hillegom niet zou zijn aanvaard en dat de voorgenomen collecte zou zijn ingetrokken. De heer de Vries betreurt het dat over deze aangelegenheid gesproken is en dat de Lissenaren zich verla gen tot een peil. waartoe het beeld niet de minste aanleiding heeft ge geven. Hij kan zich met het betoog vafi de heer Scholte verenigen. De heer van Leeuwen heeft respect voor een andermans gevoelens en overtuiging. Deze symboliek ligt hem wel, doch de Lissenaren zijn nog wat onwennig met deze symboliek. Het monument beoogt te zijn een binding I van de gemeenschap met dc oorlogs- en verzetsslachtoffers. De voorzitter heeft z.i. in grote lijnen het zeer goéd weerlegd. De voorzitter besluit dc discussie met nogmaals enkele stukken van zijn betoog te benadrukken. Sugges ties om het beeld weg te nemen acht hij ondoenlijk, ofschoon het college van B. en W. wel zal overwegen of het beeld niet in een andere omge ving geplaatst zal kunnen worden, met een betere achtergrond. Zondagsrust. Vervolgens kreeg de heer .'an Wa veren gelegenheid om zijn vragen betreffende de Zondagsrust nader te doen horen. Spr. beriep zich op de wetgeving, die de Zondagsrur! eerbiedigt. Daar mede in strijd achtte spr. het, dat op Zondag een tentoonstelling geopend is en dat men ook op straat alle soorten levensmiddelen en dranken kan kopen. Vooral na de laatste wijzi ging in de Politieverordening hebben B. en W. het in hun hand de rust op Zondag te handhaven. Vele ingezete nen ergeren zich aan wat op Zondag ip Lisse gebeurt. Kerkgangers onder vinden hinder van de grote drukte op de bollen-Zondagen. Spr. formu leerde tenslotte zijn bezwaren in een aantal vragen. De voorz. wilde op het betoog niet ingaan en was het niet geheel met spr. een«, op grono van zijn eigen overtuiging. De vragen beantwoor dend, verklaarde de voorz., dat het naar zijn oordeei niet in overeen stemming is met de geest van de Zondagswet, wanneer de gemeente wordt overstroomd met tienduizen den mensen. De overheid kan hierte gen echter weinig doen, omdat de mens vrij is1 te gaan en te staan waar hij wil. De oude Zondagswet voldoet niet meer en thans is een nieuw ont- /erp in behandeling. Het college meende, dat een tentoonstelling van bloemen niet onder art. 4 van de Zondagswet valt. Tenslottë was de voorz. van oordeel, dat het grootste deel van de gemeentenaren niet zou instemmen met een drastisch beleid aangaande de Zondagsrust, omdat hierdoor de groeiende betekenis van Lisse als centrum van de Bollen streek ernstig benadeeld zou wor den. Nadat de heer van Waveren nog gerepliceerd had, sloot de voorzitter de discussie. Hamerpunten. De voorstellen ot het verlenen van medewerking ing. art. 72 der l.o.-wet R.K. U.L.O. school, de Ned. Herv. school en de Gereformeerde school worden aangenomen. Evenzo werden de voorstellen tot wijziging van enkele grondtransac- ties; tot het verlenen van enige ge meenteT.'ke bouwcredieten: de w" gingen van de begrotingen 1948, 1949 en 1950' de gewijzigde voorlopige vaststelling der gemeenterekening 1948; tot verhoging van het maximum bedrag der gegarandeerde leningen ten behoeve van de N.V. Electrici- teitsbedrijf H.L.S., tot verlaging van de bestaande overeenkomst inzake destructie van vee en vlees; tot ver koop van grond aan de Oranjelaan; tot het verlenen van een subsidie aan het comité Steun Wettig Gezag; tot wijziging der verordening „Reini gingsrechten" en de begrotingswijzi ging 1951 goedgekeurd cn aangeno men. Bij de rondvraag werd door de heer Scholte c^e aandacht gevestigd op de zeer gevaarlijke situatie bij het verkeerskruispunt OranjelaanKa naalstraat en vroeg hij hierin zo mo gelijk verbetering. De heer dc Koning adviseerde hieromtrent advies in te winnen van de A.N.W.B. Vervolgens deelde de heer de Koning mede. dat de R.K. fractie niet heeft deelgenomen aan de discussie bij de vragen gesteld door de heer van Waveren. doch dat zij zich geheel kan scharen achter het betoog van de voorzitter. BOND VAN BLOEMBOLLENHANDELAREN. Export naar Duitsland. De bond va. bloembollenhandela ren hield een ledenvergadering in ,,de Nachtegaal". Na dc gebruikelijke afdoening der lopende zaken kwam in bespreking de aanstaande bloem bollenexport naar Duitsland. Door de heren C. J. Segers tc Lisse en A. H. Staats te Hillegom zijn dien aangaande namens de bond te Bonn en Frankfort besprekingen gevoerd met de diveres instanties, welke zeer duidelijk en uitgebreid werden weer gegeven. Vast is komen te staan, dat terwijl in 1950 voor circa 17 mil- lioen R.M. aan bloembollen kon wor den uitgevoerd, dit voor dit jaar maximaal 10.5 millioen R.M. zal zijn. Medegedeeld werd, hoezeer dr. A. J. Verhage, voorz. van het B.V.S.. zich mede beijverd heeft om althans dit resultaat te bereiken. Getracht zal worden, dat de technische wijze van uitvoer zo vroeg mogelijk zal worden bekend gemaakt. De heer P. J. W. van Til bracht namens de vergadering de dank over aan de heren Segers en Staats voor het enorme werk, dat door hen is verzet, om dit resultaat te bereiken. Onder daverend applaus werd be sloten aan dr. Verhage een dank schrijven namens de bond te richten, voor de hoogst tactische wijze waar op deze steeds en ook nu weer op de bres staat als het de belangen van de bond of van het vak betreft. ORfiSTGBEST Opening speeltuin „Marijkeliof". Toen de vroegere kinderspeeltuin „Marijkehof" plaats moest maken voor de steeds verder voortschrij dende bebouwing in Oegstgeest. heeft het bestuur niet stilgezeten en al hét mogelijk gedaan, om de kinde en uit d? omgeving van de Emma- laan weer een nieuwe speelgelegen- ESHONDERD EN TWINTIG GIDSENLEIDSTERS uit alle windstre- ken van het bisdom Haarlem hebben zich gisteren op het buiten .Duinrell" in Wassenaar tijdens een z.g. „Dachvaert'' bezonnen op de betekenis van de begrippen „vrijheid en blijheiddie in de opvoedende taak van een gidscnleidster van zulk een grote betekenis zijn. Behalve een dag van bezinning is deze tweede diocesane Dachvaert ook een blij de, zonnige feestdag geworden. Ernst en luim hebben elkaar op deze dag afgewisseld. En het prachtige weer cn de heerlijke omgeving, heb ben er niet weinig toe bijgedragen, dat deze Dachvaert bij alle deel neemsters een prettige indruk heeft nagelaten. BETEKENIS VAN DE VRIJHEID Dc dag werd begonnen met een plechtige H. Mis, in de open lucht opgedragen door mgr. C. G. v. Trigt, officiaal van het Bisdom Haarlem, met assistentie van de zeereerwaar- de heer Leenders. Diocesaan Direc teur van het Vrouwelijk Jeugdwerk en aalmoezenier v. d. Tuin. Als ce- remoniaris trad op kapelaan P. Riep, terwijl een Gidsenkoor o.l.v. aalmoe zenier Meyer uit Naaldwijk de Mis gezangen zoi.g. Voor dc H. Mis droe gen deputaties van dc verschillende districten hun offergaven naar het altaar, .welke gaven verdeeld zullen worden onder R.K. Kindertehuizen e.d. Na het ontbijt volgde de officiële opening van de Dachvaert. Alle Leidsters vormden een hoefijzer rond de drie vlaggemastcn on het midden veld, waar door drie vlaggewachten onder trompetgeschal dc vlaggen werden gehesen. Het Dachvaertlied „Wij leven vrij. wij leven blij" werd gezongen, de Gidscnwet werd opge zegd en daarna richtte de diocesane con.'missaresse, mej. W. van IJssel- muiden zich tot dc aanwezigen. Zij sprak een welkomstwoord tot de ge nodigden. o.m. de nationaal commis- saresse mej. Twaalfhoven, de natio naal aalmoezenier Willcgenburg, en vertegenwoordigsters cn vertegen woordigers van het Ned. padvinders- gilde, van de diocesane jeugdraad, van de Ned. jeugdgemeenschap en van dc afdeling vorming buiten schoolverband van het ministerie van O K. cn W. Later op do dag ar riveerden nog mevr. J. Baronesse van WijnbergenMichiels van Kes- senich. cre-voorzitster van do dioce sane gidsenbeweging en dr S. F. A C. M. Baron van Wijnbergen, burge meester van Wassenaar. Mej van IJsselmuiden wees op de betekenis van een samenkomst als deze, waarop dc leidsters van dc Gidsenbeweging nieuwe bezieling voot hun taak kunnen opdoen, waar op de onderlinge contacten worden verstevigd en de idealen verlevendigd De opvoeding tot vrijheid. Na een korte pauze werd begon- heid te verschaffen. En mede door de zeer welwillende medewerking van het gemeentebestuur kon Zater dagmiddag een nieuw „Marijkehof" worden geopend, dat nu een blijven de plaats heeft gekregen. Met bijzonwer grote vreugde heette voorz. F. Noest alle aanwezi gen hartelijk welkom, in het bijzon der burgemeester du Boeuff, afge vaardigden van de NUSO en zuster verenigingen Ilij vroeg de jongens en meisjes, toch vooral zuinig te zijn op deze mooie nieuwe speelgelegen- heid en dankte in burgemeester du Boeuff het gemeentebestuur voor de buitengewone medewerking en de vervroegde opening, waarvoor de heer Driessen cn zijn mannen hun beste beentje hadden voorgezet. Ver schillende wensen bleven natuurlijk nog te vervullen, o.a. een clubhuis met toiletten en water voor de kin deren, maar spr. vertrouwde ook hierin op de welwillendheid van het gemeentebestuur. Burg. du Boeuff had gaarne vol daan aan het verzoek tot opening. Speeltuinen, aldus spr., zijn onont beerlijk voor Oegstgeest. Het kind leert in het spel zijn fantasie en ini- itatief uitleven. En bij gebrek aan geschikte speelplaatsen zoekt het an dere terreinen, wegen e.d., waar veel gevaren dreigen. Dar uitbreiding van de gemeente wordt ook de behoefte aan goede kinderspeelplaatsen steeds groter. Daarom is spr. verheugd bij deze opening. Daarna werd „Marijkehof" door de burgemeester geopend en namen ve le kleuters er direct bezit van. Door kinderen van de buurtver. „Rijn- zicht" werden o.l.v. mej. C. de Wek ker enige zangspelletjes met linten uitgevoerd, terwijl kinderen van de Mors enkele dansjes ten beste ga- nen met de sessies. Eerst sprak prof. M. Wcnners van Warmond voor al len tezamen over „De opvoeding tot Vrijheid" Spr. begon een antwoord te geven op de vraag wat vrijheid eigenlijk is. Dat is niet. zoals men vaak ten on rechte meent, dc totale ongebonden heid, het kunnen doen en laten wat men wil. Als dat waar was. zou de opvoeding tot vrijheid wel een bij zonder gemakkelijke taak zijn. Vrijheid voor dc mens is: de mo gelijkheid om zijn eigen bestaan te regelen, onafhankelijk van zijn harts tochten en kwade neigingen en onaf hankelijk van de mening van ande ren. Vervolgens besprak prof. Wcnners de opvoeding tot vrijheid. Vrijheid is n.l. niet iet dat men bij de ge boorte hee krijgt. Een jong kind kan zichzelf niet leiden, omdat het verstand daartoe ontbreekt. Wan neer het kind zijn verstand leert ge bruiken komt daarmee niet automa tisch dc menselijke vrijheid. Want er zijn vele mensen, bij wie deze vrijheid ontbreekt. Zij zijn ver slaafd aan hun kwade neigingen. Hun wil is gebonden aan hun harts tocht. Anderen tot vrijheid opvoeden wil dan ook in de eerste plaats zeg gen: zorgen, dat de wil van de mens niet gpricht wordt op het verkeerde of het onredelijke of gebonden wordt aan de hartstochten. Bovendien moet de opvoeder zorgen, dat dc wil ge richt staat op dat wat wezenlijk goed is. Dat gaat niet van zelf. Dat kost moeite. Dat moet aangeleerd worden door liefde voor anderen aan te kwe ken door langzamerhand aan te kweken die blijvende mentaliteit, waardoor dc wil geneigd wordt tot het goede. Behalve deze juiste wilsinstelling moet aangekweekt worden een ver standelijke zelfstandigheid, het ver mogen om een eigen mening te vor men. En als de juiste wil en 't juiste inzicht aanwezig zijn, dan moet er tenslotte nog doorzettings- cn uit houdingsvermogen aangekweekt worden, opdat de jonge mens na de eerste teleurstellingen niet van het goede pad afwijkt. Dc sessies. Dit thema werd in vier afzonder lijke sessies nader uitgewerkt. Voor de H.H. Aalmoezeniers sprak dc Zeercerwaarde Hooggeleerde Heer Dr II. Fortman over „L- idsterskeuze en Leidstersvorming'' Voor dc pio nierstersleidsters sprak Mevr. K. LuyckxSlcvfer over de opvoeding tot vrijheid bij pioniersters. Drs* J. J. Dijkhuis, die sprak tot dc Gidsenleid sters. gaf na een inleiding over dc psychologie van dc kinderziel nadere richtlijnen over de opvoedende taak van de gidsenleidster. Mej. G. Hib- beln tenslotte werkte het thema op- voedig t-ot vrijheid uit speciaal voor dc babouterleidsters. Historische pantomine. Daarna was do tijd aangebroken voor de lunch. En na die lunch ver zamelden dc leidsters zich rond de „Bonte Ring", waarin een historische pantomine word opgevoerd, terwijl de begeleidende tekst via een micro foon gesproken werd. Ook dit spel had het thema Vrijheid tot onder werp. Dc Dachvaert werd Insloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door mgr. Ann rlaan, die een korte toe spraak hield. Mgr. Ammcrlaan wees op de taak van de Leidsters in deze lijd, waarin het loven steeds meer vervlakt en waarin het geestelijke steeds meer door het tijdelijke wordt verdrongen. Spr. legde de nadruk op de vrijheid cn de blijheid, die het gevolg zijn van het kind Gods zijn. Hoe meer ge Uzelf ontwikkelt tot vrije en blije kinderen Gods des te beter kunt ge die blijheid err die vrijheid overdragen op diegenen, die aan Uw zorgen ziin toevertrouwd, al dus mgr. Ammerlaan. D sluiting had plaats, terwijl de leidsters zich weer hadden geschaard rond de vlaggemastcn. D'> nationaal comniissaresse mei. Twaalfhoven en dc diocesaan coir.'missaresse mej. v. T.Tsselmuiden spraken het slotwoord. En nadat de genodigden uitgeleide waren gedaan door een ere-haag van leidsters, werd de thuisreis aanvaard. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 36) Dwaasheden, leugens! gij droomt nog! Maar denk na in dit huis! Louise, mijn vrouw!Gij wilt haar dus doden! Zij zou van schande ster ven." Daar dc deur geopend werd, zei zij nog haastig: „Zwijg.Zwijg! Madeleine bleef op haar 'beurt ver stomd. Was er niet iets oprechts zelfs in de wanorde van deze snelle ver klaring? Indien het de kreet van de beledigende onschuld was! Delphine was binnengetreden, glimlachend en vrolijk. „Goede dag, broeder," zei ze, La- barthe omhelzend, die weer zyn ge wone waardigheid had hernomen. Het jonge meisje merkte dus niets aan hem. Delphine had de weduwe gezien en omhelsde haar ook, terwijl ze zij: ,Daar is moeder Madeleine!" Onder die zo frisse, zuivere kus werd de weduwe van Jean Michaud aanstonds kalm. „De verloofde van Justin!" dacht zij aanstonds. „Indien is spreek, zal ik nog twee harten verbrijzelen!.... Thans verscheen kapitein Lambert op de drempel. Moest zij ook dit gelaat van tachtig jaren van eer en dapperheid bezoe delen? Met angst luisterde Madeleine naai de vriendelijke woorden van de grijs aard. Wat moest zij hem antwoor den. Zij kon niet meer denken. De blik van La'barthe verschrikte haar, was haar een pijniging. Welke kant zij zich ook wendde, overal gaapte een afgrond. Louise verscheen en deelde mee, dat het diner gereed 'was. „Ik heb voor u ook laten dekken, madame Michaud, gij behoort tot de onzen." „Neen," riep zij uit, „ik dank u, maar dring niet aan. Gij weet, dat ik lijdend, dat ik ziekelijk ben." „Inderdaad", zei Delphine, die de hand van Madeleine had genomen, „gij hebt koors, Moederen gij zijt zo bleek!" De arme vrouw was bang, dat haar gelaat de gehele waarheid zou ver raden. „Ik heb slechts rust nodig,'" ant woordde Madeleine. „Ik zal een kamer voor u laten gereed maken," zei Louise. „Niet hier! Laat mij als naar ge woonte naar de herberg gaan Men kende de fierheid en beschei denheid van Madeleine. Zij wilde norit iets voor zichzelf nemen. Labarthe stootte zijn vrouw aan als om haar te zeggen:: „Dring niet verder aan". ,,'t Zij zo," zei Louise, „maar laat ten minste de kinderen hierPetit- Pierre heeft me gezegd, dat uw voer man eerst laat terugkeert naar Vit tel. „Welnu, tot vanavond,' antwoordde de weduwe van Jean Michaud. Zij stamelde enige verontschuldi gingen en verliet de salon. Zij had de frisse buitenlucht nodig. Zij hilde bijna de straat op. Haar hoofd was als vuur. De herberg lag slechts enige schre den verwijderd van het huis van Labarthe, maar aan de andere kant. Madeleine was er bekend. Men haaste zich haar de mooiste kamer te geven op de eerste verdieping. 1 Nauwelijks was de deur achter haar gesloten, of Madeleine viel op een stoel neer en nam het hoofd in beide handen. Door het geopende venster zag Madeleine het huis van de notaris. Was het mogelijk, dat hij dc schuldi ge was? Maar hoe kwam hij er toe een dergelijke misdaad te bedrijven? Een diligence hield vogr de her berg stil. Madeleine wilde niet gestoord wor den in haar gedachten en stond op om het venster te sluiten. „Ik had gemeend, dat je vandaag niet meer zoudt komen,'" zei op dit ogenblik de herbergier tot de koet sier. „Praat er niet over!" antwoordde deze, „de expres uit Duitsland kwam meer dan drie uur te laat." Men hoorde het gedruis van een portiëre. die geopend werd. „Wil mijnheer hier logeren?" vroeg de hotelhouder. „Ja, dat wil zeggen tot vanavond" antwoordde de reiziger. „Geef mij spoedig een goede kamer en een flink maalIk val om van honger en slaap." Madeleine sidderde over al haar ledematen. Zij had de stem van Gan- doin herkend. Zij keek behoedzaam uit het ven ster naar buiten. Een man stapte uit het rijtuig, Hij was gekleed in een lange jas, die hem tot de voeten reikte. Hij had de kraag opgeslagen en men kon niets van hem zien dan zijn ogen, die door een blauwe tril bedekt waren. I^ij zocht, het was duidelijk zich onher kenbaar te maken. Maar het was Gandoin! Daar was geen twijfel aan. Wat kwam hij doen in deze plaats, waar Labarthe woonde? Alvorens Madeleine van haar ver rassing bekomen was, werden schre den op de trap gehoord. Een deur werd geopend, die van de aangren zende kamer. „No. 3." zei de hotelhouder, „mijn heer zal hier op zijn gemak zijn hoop ik." ,.'t Is goed", zei de reiziger, „rr.'aar laat vuur brengen ik heb het koud" Na een poosje hernam hij: „Ha, daar is inktzeer goed Ik heb een regeltje te schrijven." „Wenst mijnheer papier?" „Ik heb alles wat ik nodig heb in mijn valies." Het schot tussen de twee kamers 2 en 3 was zeer dun: bovendien be vond zich in dat tussenschot een toe- gespijkerde deur. Alles wat er in de ene kamer gezegd werd, kon men in de andere horen. „Hebt gij iemand," vroeg Gandoin, „om dit briefje weg te brengen?" „Ja mijnheer. Zal ik de jongen bo ven sturen?" a „Dadelijk". De herbergier ging naar beneden en men hoorde hem roepen:: „He Jozef, waar zit ge?" Op haar kamer was Madeleine naar het venster gegaan. Niet ver van daar speelde een groep kinderen op een binnenplaats. Op het geroep van dc herbergier keerde een hunner zich om en snelde toe. Dat was zeker dc boodschapper. Hij ging dc trap op en trad kamer no. 3 binnen. „Moet ik een boodschap doen, mijnheer?" vroeg de jongen, de ka mer van Gandoin binnentredend. „Ja, dadelijk, wacht een ogenblik" Enige minuten verliepen alvorens Gandoin zijn brief af had. „Kunt gij lezen?'1 vroeg hij daarna aan Jozef. „Zeker, mijnheer'^ „Kont gij dc persoon, wiens naarm hierop geschreven staat?" „Of ik hem ken!" „Welnu loop er eens vlug heen en keer aanstonds terug. Gij rr.'oet deze brief aan hem doen afgeven. Begre pen? Dat is voor jou. Gij moet het antwoord terugbrengen" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7