Voor de vierde maal werd de R.K. Studentenroeivereniging „Proteus" afgewezen D.W.S. won van Heerenveen en Blauw Wie verloor van Willem II Wedstrijden Kath. Rijnlandse Turnkring Fanny Blankers won, Wim Slijkhuis verloor MAANDAG 4 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Bestuur Ned. Roeibond „verklaart" zich thans, maar uit tevens vrees Voor de vierde maal sedert Octo ber 1948 is Zaterdagmiddag op een tussentijdse algemene vergadering van de Nederlandse Roeibond een voorstel tot toelating als lid van de bond van de enkele jaren na de be vrijding te Delft opgerichte R.K. 'Roeivereniging „Proteus" bij stem ming verworpen. Van de 70 stem briefjes werden er 22 blanco ingele verd, 31 vermeldden „voor' en 17 „tegen". Aangezien voor toelating als lid een meerderheid van twee derden der geldige stemmen vereist is, zou het voorstel zijn aangenomen, indien het één stem meer zou heb ben gehad. Deze zaak betreft een kwestie, die volgens de bewoordingen in een of ficiële mededeling van het bondsbe- stuur „vrij veel beroering in de ge lederen van de bond teweeg heeft gebracht." In Delft bestond tot voor enkele jaren geen aparte R.K. Roeivereni ging. Rooms-Katfoolieke roei-enthou- siasten konden lid worden van een der beide roeiclubs, die Delft wel rijk was: studenten konden lid worden van de studenten-roeivereniging „Laga" of uiteraard ook van de „burger"-vereniging „de Delftse Sport", waarin hoofdzakelijk niet- studenten de roeisport be'oefenen. Beide verenigingen telden diverse Katholieke leden. Na de bevrijding richtte de R.K. Studentenvereniging „Virgilius" een eigen roei-vereniging op, die zij de naam „Proteus" gaven. Het gevolg was, dat een aantal katholieke leden van de beide oudere verenigingen hun eigen club voorwei zeiden en zich als lid bij „Proteus" lieten in schrijven. Daarna v^fzocht „Proteus" als lid te worden toegelaten bij de Nederlandse Roeibond. Noch bij een in October gehouden referendum, noch op de algemene vergaderingen in April en December 1950 verkreeg het voorstel de vereiste meerderheid van twee-derden der geldige stem men. Zaterdagmiddag werd het voorstel ingediend door de Nijmeeg se studenten roeivereniging „Phocas" en de R.K. Roeivereniging „RIC" te Amsterdam. Aan het bondsbestuur was van verschillende zijden verwe ten, dat het zich in deze aangelegen heid afzijdig had gehouden. Zowel door voor-als door tegenstanders van „Proteus" werd er op aangedrongen, dat het bestuur zijn standpunt dui delijk zou maken. Het bestuur heeft daaraan thans gevolg gegeven en heeft o.m. het volgende verklaard: „Het bestuur zal ieder lid, dat op statutaire wijze wordt toegelaten en levensvatbaarheid blijkt te bezitten met zeer groot enthousiasme in de bond begroeten. Het wenst nadrukkelijk bekend te maken, dat naar zijn mening de vraag, of de leden ener vereniging een bepaalde levensbeschouwing of geloofsovertuiging huldigen, in het algemeen buiten beschouwing dient te blijven bij de beoordeling van haar toelating." Voorts wordt in deze verklaring de hoop uitgesproken, dat „bij de tot dusverre gevolgde za kelijke motieven geen motieven op het gebied van levensbeschouwing zullen worden betrokken" Het be stuur voelt zich derhalve genood zaakt een „waarschuwende stem te doen horen." Als maatstaf moet vol gens het bestuur slechts worden aan gelegd de vraag of de betrokken ver eniging „in staat zal blijken bij te dragen tot uitbreiding van het 'aan tal roeiliefhebbers en tot verhoging van het Nederlandse roeipeil." Gerechtvaardigde vrees! Zaterdagmiddag ging men op de algemene vergadering in Amsterdam onmiddellijk tot stemming over, na dat de voorzitter van de bond, ir. Th. P. Tromp, ten overvloede de reeds rondgezonden verklaring van het bestuur nog eens had voorgele- Toen de uitslag der stemming be kend was gemaakt, sprak ir Tromp zijn onverholen verontrusting uit over de door de vergadering geno men beslissing. Doelende op even tuele tegenmaatregelen van ka tholieke roeiers in diverse andere verenigingen, die hetgeen hij niet denkbeeldig achtte, en cata- strophaal zou vinden voor de roei- DE HENLEY ROYAL REGATTA. Voor de Henley Royal Regatta, die van 4 t/m 7 Juli wordt gehouden, zijn 21 inschrijvingen binnen geko men. Voor de eerste maal sinds 1937 zullen twee verenigingen uit Duits land aan deze wedstrijden deelne men. De inschrijvers zijn: Voor de Grand Challenge Cup: Club de Remo (Sp.); Laga (Ned.); Societa Canottieri Va- rese (It.); Njord (Ned.). Thames Challenge Cup: De Delft- se Sport (Ned.); Renngemeinschaf FlorscheimRusselheim (D.); Mun- cher Ruder Verein (D.)University college of Dublin (Ierland); Univer sity of Pennsylvania (V.S.). Stewardt Challenge Cup: Veslacki Club Gusar (Z.-Slavië). Silver Goblets: Societé Royal Nau- tique Anversoise (België) Seeclub Zürich (Zwit.). Double Scull: Royale Sport Nau- tique de Bruxelles (België); Renn- gemeinschaft Florschiem-Russels- heim; Munchener Ruder Verein. Diamond Scull: Hussein el Alfy (Egypte); Collet (België); De Mou lin (België) Jack Quest jr. (Canada); Larsen (Denemarken): Matias (Por tugal); Neumeier (Nederl.); Omedes (Spanje). sport in ons land! nu misschien zelfs zouden kunnen gaan over wegen een eigen katholieke roei bond op te richten. „De conse quenties van deze stemming zijn nu nog niet te overzien," zo zeide hij. „Deze consequenties zullen niet in het belang van de Nederlandse Roeibond zijn. Wanneer er thans moeilijkheden komen, dan mag niemand daar het bestuur na de duidelijke taal, die het gesproken heeft, een verwijt van maken." (Wij menen, dat het bestuur van de Ned. Roeibond er beter aan gedaan zou hebben van den beginne af een loyaler en dus tegemoetkomender houding aan te nemen tegenover het verzoek van „Proteus." Waar het hier blijkens de „verklaring" alleen om gaat is de vraag of de betrokken ver eniging „in staat zal blijken bij te dragen tot uitbreiding van het aan tal roeiliefhebbers en tot verhoging van het Nederlandse roeipeil." Op deze vraag nu kan de roeibond al lerminst een ontkennend antwoord geven, want het tegendeel zal eer der waar zijn! Er is tenslotte maar één antwoord: meer Katholieke verenigingen op te richten, om aldus recht te zoeken. Sportredactie L. Crt.) Op bovenvermelde vergadering werd.' i geheel nieuw huishoudelijk wonnen. reglement aangenomen. Daarbij kwam een voorstel van Z.Z.V. ter sprake, welke vereniging het wem selijk achtte, dat voorstellen tot toe lating als lid van de bond van nieu we verenigingen niet bij iedere ver gadering opnieuw mogen worden in gediend, wanneer bij vorige stem mingen is gebleken, dat de leden van de bond zo'n vereniging het lid maatschap wensen te onthouden. Tromp zeide, dat enige limitering misschien inderdaad gewenst was, doch de vergadering ging accoord met zijn voorstel in deze kwestie niet onmiddellijk een beslissing te forceren, zodat zij voorlopig werd aangehouden. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE NIJMEGEN. Te Nijmegen zijn internationale wedstrijden gehouden waaraan ook Nederlandse ploegen deelnamen. Hier volgen de voornaamste uit slagen: Oude Vier: 1. Willem III (Ned.) 7.15.0; 2. SRSN Oostende (B) 7.28.0. Jonge Acht: 1. Delftse Sport (ploeg Verhogen) 6.39.0; 2. Delftse Sport ploeg Jonker) 6.57.0; 3. Luik; 4. Gent. Jonge double scull: 1. de Hoop (Boom en Wilbrennik); 2. Cercle Re- gaten Bruxelles op 6 lengten. Vier zonder stuurman: 1. SRNA (B) 7.00.6; 2. Laga (Ned.). De Willem Ill-roeiers Neumeier (skiff) en Reiding en Loek (double scull) hebben niet deelgenomen aan de wedstrijden waarvoor zij oor spronkelijk hadden ingeschreven. Hun waren goede skiff- en double scull boten beloofd, maar toen de Regatta begon bleken deze boten niet ter beschikking, zodat onze landge noten voor deze nummers verstek lieten gaan. Zij hebben wel deelge nomen, samen met dr. v. d. Meer, aan de Oude Vier, die zij hebben ge- Oui hel landskampioenschap HEERENVEEN—D.W.S. 2—4. In een pittig gespeelde wedstrijd is het DWS gelukt de eerste punten binnen te halen. De Friezen speel den weliswaar beter voetbal dan een week geleden tegen Blauw Wit, maai er werden in de achterhoede te veel fouten'gemaakt om een zege te be werkstelligen. Dekkingsfouten, aar zelen met ingrijpen kwamen veel voudig voor, zodat de matig spelende DWS-voorhoede volop kansen kreeg. Drie van de vier doelpunten waren een gevolg van gebrekkige dekking en als doelman Feenstra niet in zo'n prima vorm was geweest, hadden de Amsterdammers met nog sprekender cijfers kunnen winnen. Het grote verschil lag dan ook in de verdediging. Die van DWS, met Kil als de grote man, paste de dek king zo nauwkeurig toe, dat de mees te Heerenveense aanvallen niet met een schot konden worden besloten. Wel was Abe Lenstra de bewakers op gezette tijden te vlug af, maar zo dra hij zijn medespelers de bal wilde toespelen, stond het gehele gezel schap meestal gedekt. Niettegenstaande het solide spel van- de DWS-defensie heeft Heeren veen toch wel schietkansen gehad en twee daarvan zijn op prima wijze benut, terwijl bovendien enige scho ten tegen de lat aan kwamen. De Friese voorhoede kan op een behoorlijk gespeelde wedstrijd terug zien, hoewel de stootkracht van Len stra en zijn mannij minder imposant is dan in de voorgande jaren. Abe is nog wel de grote man, maar Hofma is nog slechts een schaduw van de gene, die eens werd uitverkoren de linksbuitenplaats van het Neder lands elftal in te nemen, terwijl net kanon Jonkman volkomen vernageld is. Ook de aanvallende spil J. de Jong kan niet meer meekomen en hij was niet bij machte te beletten, dat DWS het middenveld volkomen in bezit nam. Bij DWS verving Sertijn de geblesseerde Spel en Heerenveen had S. de Jong op de rechtshalf- plaats staan in plaats van Bosscha. Zeven minuter. nadat de scheids rechter het beginsignaal had gebla zen kopte Abe Lenstra zuiver langs Kil maar Brandsma, die doelman Richter in de sprint klopte en in het lege doel schoot (10). Acht minu ten later veroorzaakte van der Laan onnodig hands en de toegestane straf schop werd door Wiertz benut (1-1). Na achttien minuten ontving Brands ma een pass van Abe en op zijn huid gezeten door twee DWS'ers schoot de Heerenveen-midvoor onhoudbaar langs Richter (21) Toen er een half uur gespeeld was, verzuimde I. de Jong Klein in de gaten te hou den, met als gevolg een prima voor zet, die door de gereedstaande Dijk stra onhoudbaar in de touwen werd geschoten (22). De Friese verdedi ging ging voort met de ene dekkings- fout op de andere te stapelen en nog voor de rust strafte Koevoets twee maal een grove blunder af 24. Na rust zakte het tempo aanmerkelijk. Heerenveen stelde alles in het werk om de achterstand in te lopen, maar de Amsterdamse defensie, versterkt met een kanthalf, stond rustig te verdedigen en alle aanvallen werden afgeslagen. Ook de Friese verdedi ging kon de tegenpartij wel in be dwang houden nu het accent op de verdediging v/erd gelegd en zo ver liep de tweede helft zonder doel punten. WILLEM n—BLAUW WIT 2—1 In een zeer matig gespeelde wed strijd, die zich kenmerkte door een sensationeel begin waarbij Blauw Wit reeds in de eerste minuut door Koekebakker de leiding nam, heeft Willen? II door een felle reactie in de twaalfde minuut een reactie die liefst twee doelpunten oplever den uiteindelijk onverdiend ge wonnen van een beter spelend Blauw Wit, dat zich bovendien in de 66e minuut van de wedstrijd ge handicapt zag toen Mesman wegens onwelvoeglijk gedrag tegen de lei ding door scheidsrechter Bronkhorst naar de kleedkamers werd gezonden. Wel zelden heeft een door Willem II behaalde overwinning zo weinig voldoening in eigen gelederen ge schonken als nu het geval was. Het vlijmscherpe wapen, waarme de de thuisclub zo vaak overwinnin gen heeft bevochten, de enorme geestdrift, werd thans slechts in het eerste halfuur gehanteerd. Daarna zakte het elan, en het tempo en nam Blauw Wit de overhand. En Willem II moge zijn doelman Botermans en rechtsback Wagener dankbaar zijn, dat zij stand hielden, want in de an ders zo solide verdediging der tri colores rammelde het geducht. De stand is nu: 4 3 1 0 7 14— 5 4 2 0 2 4 7—7 2 110 3 4—3 4 1 0 3 2 8—14 2 0 0 2 0 3—7 PSV Blauw Wit Willem II DWS Heerenvecn BELGIc WON AMBTELIJKE VOETBALLERIJ. Op het VUC-terrein te Den Haag werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de vertegenwoordigende elf tallen van het Nederlands ministerie van Sociale Zaken en het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg van België. De ontmoeting eindigde met een 50 overwinning voor de Bel gen, die met rust een 30 voor sprong hadden. ZATERDAGCOMPETITIE KNVB. Quick Boys kampioen, Ter Leede promoveert. Om het kampioenschap van Dis trict West II: SSSKQuick Boys 0-1 (Quick Boys kampioen). Promotie naar 3e klasse. Ter Lee de—''s-Gravenzandse Sportvereniging 1 (Ter Leede prom.). Hogere profssalarissen in Engeland Het slechte weer liet veel bezoekers thuis In de jaarvergadering van de Foot ball League zijn besluiten genomen, die zowel voor de clubs als voor de spelers en het publiek van groot be lang zijn. De clubs stemden er in toe het maximum-salaris voor de spelers met 2 d.st. te verhogeh en het aldus op 14 pd.st. per week te brengen gedu rende speelseizoen. In het gesloten seizoen blijft het maximum gehand haafd op 10 pd.st. per week. Teneinde deze hogere kosten te helpen goedmaken zullen de goed koopste plaatsen voortaan 3 pence duurder zijn en 1 shilling 6 pence kosten. De clubs vaardigden verder een ver bod uit voor het geven van radiover slagen tijdens Leaguewedstrijden. De verslagen mogen echter wel opgeno men worden om later, als de wed strijden afgelopen zijn, te worden uitgezonden. De heer Arthur Drcwry, president van de Football League, deelde me de, dat in het seizoen 19501951 bij na 1 millioen monder toeschouwers de wedstrijden bijwoonden dan in 19491950, en dat deze achteruit gang bijna geheel aan de slechte weersomstandigheden moest worden toegeschreven. E.S.T.O. U—N.S.V 2—1. Met bloemen voor een eventuele zege van de tegenpartij, trok Esto naar Nieuw koop voor de beslissingswedstrijd te gen N.S.V. uit Noorden, om het kam pioenschap van de 3e klasse C van de Goudse Voetbalbond. Dat dit qua spel geen fraaie strijd zou worden, stond van te voren wel vast. Gesteund door een vrij sterke v/ind is N.S.V. de eer ste 10 min. meer in de aanval. De Esto voorhoede is te zwak, doordat de bin- nenspelers in sterk teruggetrokken positie spelen. Als een ver schot van de rood-witte rechtshalf door een Esto-back niet gekeerd wordt, wringt de N-S.V.-rechtsbinnen zich langs hem heen en rakelings passeert de bal de uitlopende keeper. (01). De aan vallen van de wit-gelen worden nu talrijker. Een vrije schop scheert de lat. Maar dan zet de rechtsbuiten goed door en zijn voorzet heeft de midvoor maar voor het intrappen (11). In de tweede helft is Esto overwegend ster ker. De rechtsbuiten krijgt een bijna onmisbare kans op korte afstand, maar schiet in keepers handen. De N.S.V.-linksbuiten roert zich geducht, maar het schieten is erbarmelijk. Dan komt bij een doorloopbal een botsing van Esto-midvoor en uitlopende en vallende doelman, die enkele ogen blikken „groggy'' gaat Hij blijkt jammer genoeg een hersenschudding te hebben opgelopen. De invaller-kee per heeft geen schuld aan het tweede winnende doelpunt, als de mid voor een voltreffer in de uiterste hoek plaatst (21). Bij een volgende N.S.V.-aanval staat de gehele voor hoede meters buitenspel Er wordt doorgespeeld, maar keeper en paal brengen redding. Als even later het eindsignaal Klinkt van de goedleiden- de scheidrechter T. Verkleij is Esto II verdiend naar de tweede klasse gepromoveerd. Dc vorige week heeft de Katho lieke Gymnastiek in Rijnland in het middelpunt van de belangstelling ge staan. Allereerst waren er de junio renwedstrijden voor jongens en meisjes, die wegens het grote aantal deelnemende verenigingen tegelijk te Lisse en Alphen verwerkt wer den. Door de vele deelnemende jon gens en meisjes werd enthousiast gewerkt en tijdens de pauzes werden zij jn Lisse door een goochelaar en in Alphen door een filmvertoning bezig gehouden. De uitslagen van Alphen luiden: Jongens 1013 jaar: 3de prijzen: ESTO Bodegraven. VEP Woerden, GDS Boskoop, Wilskracht Alphen. Jongens 1416 jaar: 3de prijs:. GDS. Meisjes 1013 jaar: 2de prijzen: Wilskracht, Sportief Leiden; 3de prijzen: GDS, VEP Meisjes 1416 jaar: 1ste prijs* VEP: 2de prijzen: Wilskracht, GDS, Sportief, Groen-Wit Leiden. En de uitslagen van Lisse zijn: Jongens 1013 jaar: 2de prijs: GIOS, Noordw.hout; 3de prijzen: Olympia Lisse, ODI Leimuiden, Groen-Wit Jongens 1416 jaar: 2de prijs: Blauw-Zwart Wassenaar; 3de prijs: GIOS. Meisjes 1013 jaar: 2de prijzen: ODI, Teijlingen, Victoria L.; 3de prijzen: Olympia, GIOS, Rapiditas Oegstgeest, Blauw-Zwart Meisjes 1416 jaar: 1ste prijs: Victorie; 2de prijs: Olympia; 3de prijzen: Rapiditas, GIOS, Blauw- Zwart. En gisteren werden in en om het Sint Willibrordgebouw te Oegstgeest de Bondsvaardigheidsproeven ge houden voor de dames en heren bo ven 17 jaar. Ook hiervoor bestond zeer veel enthousiasme, daar ruim 250 turners en turnsters hieraan deelnamen, en hun krachten be proefden op brug en paard, aan rek stok en ringen. De organisatie was ook hier weer uitstekend en alle verenigingen konden vlot achter el kaar de diverse nummers afwerken. Bij het opmaken van de eindresulta ten bleken 57 deelnemers en deel neemsters niet aan de 3de- of 2de graadseisen te hebben voldaan. Bij de heren behaalde voor de 2de graad M. Kuistermans van GDS Boskoop het hoogste aantal punten, i namelijk 47H pnt., terwijl voor de 3de graad L. Brama van GIOS N'hout eerste werd met 45 pnt. Bij de dames ging voor de 2de graad mej. Wisse van Sportief Lei den met 39 pnt. met dc eerste prijs strijken, terwijl voor de 3de graad mej. Goedemond van Wilskracht Alphen 40 pnt. en de eerste prijs be haalde. Over het geheel genomen maakte Sportief wel de beste indruk deze vereeniging had ook de grootste deelnemende groep met direct daarop volgend GDS, waarvan vooral de heren een uitstekende indruk ach terlieten. Voorzitter Ponsioen herdacht des avonds de oprichting van de Turn kring, nu 5 jaar geleden, schetste de groei in die jaren, gekenmerkt door de stijging van 800 naar 2600 leden, dankte de secretaresse, mej. Van Schaik, en ook de Technische Com missie voor de zeer vele in het be lang van de Turnkring verrichte werkzaamheden en wees de besturen der verenigingen cr op, dat goede technische leiding niet enkel de spie ren, doch ook dc geest en daardoor de moraal sterkt De prijswinnaars bg de heren reikte hij vervolgens een zilveren beker uit en aan de prijswinnende dames overhandigde hij een zilveren brug. Men bleef daarna nog lang gezel lig bijeen onder leiding van John Kelly. D.W.S. WINT VAN HEERENVEEN. I een aanval van D.W.S. waarbij zgn Doelman Veenstra onderschept clubgenoot van der Laan belangstel lend toeziet. ITALIC—FRANKRIJK 4—1. Italië heeft te Genua de landen- wedstrijd tegen Frankrijk met 41 gewonnen. De ruststand was 11. HOEK V. HOLLAND—RKAVV 7—2. Na 6 minuten spelen nam Hoek van Holland door Kamstra de leiding. Na 20 minuten was het Moerman, die de leiding vergrootte, waarna v. d. Meer van AVV nog een puntje aan zijn tegenpartij cadeau gaf door in het verkeerde doel te trappen (30). Maar ook AVV kon tegen het einde van de eerste helft succes boeken. Eerst was het van der Meer, die in schoot en even daarna ging een bal van van Oosten in het net. De rust kwam evenwel met 52. Daarna was AVV veel actiever maar de keeper van Hoek van Holland hield moedig stand en liet geen bal meer passeren. De Hoekenaren wisten enige malen handig door te breken waardoor Groothuizen dc kans kreeg het zes de doelpunt te scoren. Bij een vol gende doorbraak deed AVV het mo gelijke om het zevende doelpunt te voorkomen. Het ging daarbij fel toe, te fel zelfs, want een penalty was daarvan het gevolg. Van Halum nam de strafschop en de stand werd 72. Seriewedstrijden R.C.L. Zater dagavond werd de wedstrijd Meer burgLDWS gespeeld, welke eindig de in een 32 overwinning voor Meerburg. Dinsdagavond 5 Juni wordt de wedstrijd RCLOranje Groen ge speeld, aanvang 7 uur. Wet. BoysDOSR 10. In het tournooi om het kampioenschap van Alkemade, waarvan de opbrengst is bestemd voor de Stichting 1940'45, heeft Wet. Boys in een sportief ge speelde wedstrijd een 10 zege op DOSR weten te behalen, en zich hiermede in de finale geplaatst. Voor de aanvang van de wedstrijd werden door het bestuur van DOSR een prachtig bouquet bloemen en geluk wensen aangeboden aan de aanvoer der van Wet. Boys, voor het behaal de kampioenschap. Een sympathieke geste. Na de aftrap ontwikkelde zich direct een pittig partijtje, waarin de gasten meer in de aanval waren en de Wet. Boys verdediging alle zeilen moest bij zetten. Toch wisten de Zwart-witten na 20 min. spelen het eerste, en naar later bleek ook, het enige, doelpunt van deze wedstrijd te scoren. Toen de linksbinnen de bal kreeg toegespeeld, deponeerde hij de bal achter de DOSR-kecper. DOSR zette hierna nog* tal van aanvallen op, doch de Wet. Boys-verdediging gaf geen pardon. Na de thee een ge lijk opgaande strijd, met Wet. Boys meer in de aanval, doch doelpunten bleven uit, In verband met de Interland wed strijd is de voetbaltraining van Wet. Boys vastgesteld op Dinsdagavond. HANDBAL. Wet. Girls. In een sportieve strijd verloren de Wet. Girls van W. I.K. met 50. De training is vastge steld op Donderdagavond. Natuurlijk zijn allen present. Op intern, jubileumwedstrijden van de K N.A.U Met de internationale wedstrijden welke de KNAU ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum hield, heeft zij aan dit jubileum niet slechts een groots hoogtepunt gegeven, maar te vens weer een goed stuk propaganda verricht. Te meer was het daarom teleurstellend, dat slechts zo weinig sportliefhebbers dc zonnige tribunes in het Olympisch stadion te Amster dam bevolkten om getuige te zijn van een uitgebreid programma ama- teurisc'ne sport. Een schatting van 5000 toeschouwers voor deze middag ligt waarschijnlijk nog aan de hoge kant. Vele buitenlandse athleten hadden aan de uitnodiging van de KNAU om aan het welslagen van de wedstrijden mee te werken, gehoor gegeven, en zo waren er een sterke Engelse ploeg, enkele Belgen, de Jamaicaan Wint, die eveneens de Engelse kleuren verdedigde, en de Zwitser Scheuer. Een hoogtepunt van deze wed strijden vormde ongetwijfeld de finale 400 meter. Onze landgenoot de Kroon was weliswaar bij voorbaat kansloos tegen de olympische kampi oen Wint, die met groot vertoon zijn serie in 49.7 won, doch de Kroon heeft een uitstekende finale gelopen. Hij werd hierin tweede achter Wint (47.3) in 48.3 sec., een nieuw per soonlijk record. Bovendien is hij met deze prestatie zeer dicht bij het Ned. record gekomen, dat met 48 sec. sedert 21 Augustus 1938 op naam staat van K. Baumgarten (Trekvo gels) Een verbetering van dit record ligt binnen afzienbare tijd zeker in het bereik van de Kroon. Op de 3000 meter leed Slijkhuis, die kort voor de aanvang van de wedstrijden uit Los Angelus terug keerde, een gevoelige nederlaag te gen de bekende Belgische lange-af- stand- en crossloper Theys. In deze race scheidden de Belgen Neven en Theys zich direct af, op de hielen ge volgd door Slijkhuis en van der Veerdonk. Nadat Neven en van der Veerdonk reeds na enkele ronden weer in het peloton waren opgeno men, wist Slijkhuis aanvankelijk Theys goed te volgen. Een manke ment aan een van zijn spikes en de vermoeidheid werden hem echter noodlottig en zo moest hij toezien hoe Theys een voorsprong wist te nemen, die tenslotte aangroeide tot 150 meter. Met een felle eindspurt welke zijn landgenoot Neven op het laatste rechte eind nog een „lap" bezorgde ging Theys als eerste door de finish in 8 min. 32.4 sec.. Slijkhuis noteerde als tweede een tijd van 8 min. 52.4 sec. Dat Mac Donald Bailey de beide sprintnummers won, lag in de lijn der verwachtingen. Hij noteerde voor de 100 en 200 meter resp. 10.6 en 21.5 sec., waarmede hij voor de z.g. sprinttweekamp als eerste uit de bus kwam met 12 punten. Lammers, die op beide nummers tweede werd met resp. 10.9 en 22,2 sec. behaalde 10 punten. De enige Zwitserse deelnemer, de polsstokhoogspringer Scheucr, won dit nummer onbedreigd met 4.10 me ter. Een verrassing op dit nummer leverde de Haarlemmer Swart, die met 3.80 meter een persoonlijk record vestigde en zijn clubgenoot en Ned. kampioen, Lamoree, achter zich liet. De dit jaar sterk naar voren gekomen athleet Mooy won het verspringen met een goede sprong van 6.98 meter Bij de damesnummers won Fanny Blankers-Koen zowel de honderd yards als de at ticegterhmzeao. .cao yards als de 80 meter horden. Op de 100 yards was zij dank zij een goede start snel weg en verwees daarmee de jeugdige June Foulds, naar de tweede plaats. Onbedreigd bracht zij het nummer op haar naam in de tijd van 10.8 sec., waarmede zij haar Nederlands record op deze af stand, dat zij op 27 Augustus 1948 te Dublin vestigde, evenaarde. In de uitstekende tijd van 11.3 sec. won Fanny Blankers-Koen ook de 80 m. horden, in welk nummer zij het moest opnemen tegen haar rivale van de Olympische spelen 1948, de Engel se Maureen Dyson Gardner. Met en kele meters voorsprong ging zij als eerste over de eindstreep. Ook in dc overwinning van Sagitta in de relay- race voor dames over 200, 100, en 80 en 60 meter had Fanny Blankers een groot aandeel. Met een tijd van 54.8 sec. evenaarde de Amsterdamse club bovendien het Nod. record, dat zij tijdens de estafettekampioen schappen van het vorig jaar, op 6 Augustus, vestigde. KATH. ATHL. VER. „DE BATAVEN" De Batavenploeg, welke in de der de competitiedag van de Leidse Athlctiekkring op morgen a.s., aan vang 7 uur, zal uitkomen is als volgt saarr.'gesteld: Heren le ploeg 400 m. L. v. d. BergJ. Soupart; Polshoog J. Ber- beeF. Bresser; Discuswerpen H. BresserD. v. d. Top. 2e ploeg 400 m. A. KrolC. Kraan res. A. Gieske; Polshoog C. Kraan S. Dons; Discuswerpen A. Gieske R. Boon. Jongens A: 300 m. Hoogeboom van Zijp; Hoogspringen Th. Verplan- ckeJac. van Dijk, res. J. de Kcu- ning; Speerwerpen N. v. Kesteren Th. Bonnet. Jongens B: 300 m. J. v. d. VeerJ. v. Rooyen; Kogelstoten J. KleineJ. v. Rooyen. Jongens C: Kogelstoten T. v. d. Kraan—H. Verplanckc. De herenploeg staat momenteel in de competitie aan dc kop, zi j het met gering verschil op Holland. Wij twij felen er echter niet aan of boven staande ploeg zal alles in het werk stellen om dc voorsprong te behou den. Bataven, die in aanmerking willen komen voor de ploeg, die in Augus tus ter gelegenheid van het Festival of Britain naar Oxford zal gaan, moeten dit uiterlijk Woensdag op de sintelbaan opgeven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5