,€tQSe HUTSPOT^ Instuif geopend voor de kath. vrije jeugdvorming Wat lezers schrijven Kath. Soc. Jeugdzorg te Leiden vraagt subsidie aan Prov. Staten NIEUWS UIT DE OMGEVING Wilt U iets weten? MAANDAG 4 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 ST. LEONARDUSDAG Verkennersfeest aan de Haagweg „Prins Willem van Oranje was met zijn gevolg, binnen de stadsmu ren van Leiden, gevangen genomen en opgesloten in een donkere ker ker. De schout van Leiden, die de prins goed gezind was, wist waar zich de sleutel bevond van de ker ker. Doch men had hem met de dood straf gedreigd, wanneer hij bekend zou maken waar de sleutel was. Daarom tekende de schout een kaart, waarop hij de plaats aangaf waar de sleutel lag, en verdeelde die kaart in zes stukken, welke hij in zes fles sen stopte, die op verschillende plaatsen werden weggeborgen. Zo luidde het verhaal, waarmede het grote verkennersspel gistermor gen begon, dat door zestig verken ners en welpen van de St. Leonar- dusgroep gespeeld werd. Zij deden dit ter gelegenheid van de St. Leo- nardusdag, die gisteren in de Haag- weg-parochie door de Verkenners van de Kath. Jeugdbeweging werd gevierd. Eerder waren zij aanwezig ge weest bij de H. Mis, die de aalmoe zenier, pater D. Hogenbirk, O.F.M., om half aoht opdroeg en daarna hadden allen in het hoofdkwartier aan een gemeenschappelijk ontbijt aangezeten. De jongens werden nadien verdeeld over vier groepen en van de groep, die de meeste aanwijzingen (in fles sen) vond voor het vinden van de kerkersleutel, mocht de jongste de prins bevrijden. Willem van Oranje bleek opgesloten te zitten in het hoofdkwartier van de St. Lodewijk- i groep aan de Steenschuur) In triomph werd hij door de verkenners en wel- I pen naar de Burcht gevoerd, waar j dit geanimeerde verkennersspel, ge- schreven door hopman B. Stikvoort, een goed einde vond. Na de openingsplechtigheid bezich tigden de gasten de mooie prijzen voor de verloting, die op tafels waren uitgestald Van links naar rechts: aalmoezenier Hogenbirk, mevr. C. A. v. d. StaakLagerberg, lid van het Groepscomité, de heer T. J. Oplam en commissaris Duindam. (Foto: „De Leidse Courant''). sierde sleutel aan aalmoezenier Ho genbirk, die de Instuif opende. Nadat men de keurige inrichting van dit zaaltje bewonderd had, sprak de heer J. Duindam, namens het districtsbestuur van de Kath Jeugd beweging, woorden van gelukwens. Hij prees de parochiële leiding om het initiatief en hoopte, dat het In- stuif-werk ook in deze parochie vruchtbaar zou zijn. Naar alle waar schijnlijkheid, aldus spr., zal het dis trictsbestuur binnenkort een of twee commissarissen benoemen, die spe ciaal met het werk onder de onge organiseerde jeugd belast worden. Na deze officiële opening ontstond er een geweldige drukte in het hoofdkwartier. In de gangen en op de smalle wenteltrap botsten de be zoekers alsmaar tegen elkaar op! Ve le parochianen wilden wel eens zien wat er allemaal gebeurd was. Zij staken hun bewondering voor de goede beurt, die het clubhuis gekre gen heeft, niet onder stoelen of ban ken. In de verschillende lokalen kon men verkenners en welpen aan het werk zien, met houtsnijden, boetse ren, tekenen, enz. Op de eerste ver dieping was bovendien een scout shop ingericht, waar allerlei verken ners-attributen te koop waren. De grote achtertuin was in een verkennerskamp herschapen. De jcngens hadden een grote brug ge pionierd, een kampkeuken gebouwd (waarin heus gekookt werd) en ten ten opgesteld, o.a. de gloednieuwe achtpersoons-tent die de trots van de groep is. De ouderavond. 's Avonds werd deze dag besloten met een ouderavond in de grote zaal van „Den Burcht", die uitstekend be zet was. Aalmoezenier Hogenbirk heette de ouders en verdere aanwezigen hartelijk welkom. Spr. dankte de leidsters en leiders, die steeds klaar staan om aan de jongens leiding te geven. „Kerels moeten we hebben, waar de maatschappij iets aan heeft. Mannen, die weten wat ze willen". Hij spoorde de jongens aan volgzaam te zijn en hard te werken in horde, troep of stam om zo hun welpen-, verkenners- of voortrekkersjaren tot iets moois te maken. Ook dankte spr. de leden van het Groepscomité I voor de vele moeilijke, zware werk- zaamheden en de zorg voor het fi nancieel beleid van de groepskas. Het programma liet zien hoe het gaat op een dag in het kamp. Aller- i eerst het opstaan met de traditionele ochtend-gymnastiek, kampinspectie, enz. Enige demonstraties werden gehouden, zoals tumbling, handstand en het bouwen van levende torens en pyramiden. De welpen voerden 2 rimboe-dansen uit. Leo Sandwijk gaf 'n nummertje yakker-draaien. Onder de pauze had de trekking van de ver- voortgezet met een avondspel, ir loting plaats. Na de pauze werd de kampdag de vorm van een toneelstuk „Onrust in het kamp" van Rienus Anders. Het spel speelde zich af in het kamp van de welpen en de verkenners. Het toneelstuk werd besloten met een kort kampvuur. Aalmoezenier Hogenbirk dankte allen hartelijk voor de aanwezigheid en het aan dachtig gehoor. Officiële opening. 's Middags om drie uur waren de meeste jongens weer' present in het j hoofdkwartier aan de Haagweg, waar op dat ogenblik de officiële j opening plaats vond van de Instuif, j De heer T. J. Opdam, voorzitter van j het Groepscomité, mocht, na een openingswoord van Hopman J. j Vreeburg, in de tuin vele gasten ver- j welkomen, w.o. leden van het Kerk- bestuur, de K.A., O.K.O. en de Gid- sen. Voorts de ouders van de jon- gens en enige heren, die het leeu- wenaandeel van de hoofdkwartier- restauratie voor hun rekening geno men hadden. Spr. dankte de laatsten i hartelijk voor hun grote steun en j betrok hierin ook andere parochia- nen, die het jeugdwerk financieel en op andere wijze helpen in stand - houden. De heer Opdam wees op het drie ledige doel van deze middag: her opening van het (keurig opgeknapte) hoofdkwartier, opening van de In stuif. waarin de kath. ongeorgani seerde jeugd op Zondagmiddag ge zellige ontspanning kan vinden, en een demonstratie van alles wat in het verkennersspel te pas komt. Spr. overhandigde tenslotte een ver- KINDEREN IN SLOOT VAN WOONWAGENKAMP. Namens de woonwagensbewoners aan de Broekweg wilde ik langs de ze weg de aandacht van het Gemeen tebestuur vestigen op het nieuwe woonwagenkamp aan de Broekweg, dat omringd is met vrij diepe slo ten, zonder dat er een omheining is geplaatst. Aan de overzijde van deze sloten is zo'n omheining wel. Waar voor dient die eigenlijk? Het gevolg is dan ook, dat er in de laatste 2 dagen 3 kleine kinderen te water raakten, die gelukkig bijtijds gered konden worden. Onze mening is, dat men de put moet dempen voordat het kalf verdronken is. Als het Gemeentebestuur zorgt voor palen en prikkeldraad, dan zijn ex onder de woonwagenbewoners wel mensen te vinden, die bereid zijn zelf de omheining te plaatsen. Dit om de onkosten van arbeidsloon uit te sparen. F. L. PRUIMBOOM, Woonwagenbewoner. Leiden, 31 Mei 1951. Maandag 4 Juni. Vanmorgen kregen wc al bezoek van twee knapen (10 en 12 jaar) met het verzoek of we eens een „vuil stukkic tegen de pliessie" wilden schrijven. Bij nadere informatie bleek, dat de jongens Zaterdagmid dag hadden gevist in de Zoeter- woudse Singel en dat er een politie agent gekomen was, die hun hengels had afgepakt. Woest waren ze, die jongens. „Waarom magge we dan niet vissen?" Ze hadden hun hen gel nog niet teruggekregen, vertel den zij met tranen in hun ogen. Bij navraag op het politebureau bleek ons, dat er Zaterdag niet minder dan 34 hengels in beslag genomen waren. Niet omdat de jongens niet mochten vissen, maar omdat zij dit deden in de singels, terwijl zij in het gras van de plantsoenen en taluds stonden. Dat is vreboden. De grasgazons wor den vertrapt en als het deeg op is, worden graszoden uitgerukt om wor men te zoeken. Wanneer één jongen dat doet, is het nog zo erg niet. Maar wanneer dat vaker gebeurt, wordt 't wel erg. De schade aan plantsoenen is in onze stad toch al zo <yiorm groot. Daar zullen we u a.s. Zater dag meer van vertellen. De politie moest dus wel krachtdadig optreden. Reeds Zaterdagavond kwamen ver ontwaardigde vaders naar het poli tiebureau, om de in beslag genomen hengels op te eisen. Zonder succes overigens. De politie deelde ons ech ter mede, dat na verloop van enkele dagen bericht gezonden zal worden wanneer de hengels teruggehaald kunnen worden. Zo zit de zaak. Dus geen „vuil stukkie" tegen de politie. Al hadden we medelijden met die knapen, omdat het tenslotte erg sneu is, wanneer je hengel wordt afge pakt, vlak vordat de vrije Zondag aanbreekt. Hoewel een beetje laat, willen we toch niet verzuimen u te berichten, dat de heer H. Labordus, Leliestraat 9A, Vrijdag zijn 40-jarig jubileum vierde bij de N.V. Van t Hooft Co. te Leiden. In de ^ïamiddag werd de jubilaris met ech'tgenote en an dere familieleden in de feestelijk ver sierde weefzaal, temidden van de weefgetouwen, gehuldigd. Zowel een der commissarissen, als de directeur en de bedrijfschef spraken loffelijke woorden en boden, behalve een en veloppe met inhoud, ook een com pleet rijwiel (namens het fabrieks- personeel) aan. Een van de collega's sprak met grote waardering over het vakmanschap van de heer Labor dus, die velen tot voorbeeld kan strekken, 's Avonds werd het feest ir. huiselijke kring gezellig voort gezet. En op Vrijdag 15 Juni zal de heer J. van Deventer, directeur van de N.V. Touwfabrieken in Leiderdorp, zijn 40-jarig jubileum vieren. Van daar de receptie van 2 tot 5 uur te zijnen huize, Hooge Rijndijk 22, Zoe- terwoude. Zaterdag 16 Juni zal het personeel zijn directeur huldigen. Dezer dagen vond de oprichtings vergadering plaats van de Leidse R.K. Damvereniging, die onder de naam „Tempo" ten doop gehouden werd. Het bestuur is als volgt sa mengesteld: M. J. v. d. Kwartel, Oude Heerengracht 20a, voorzitter; W. J. Schelvis, Heerenstraat 109, se cretaris; C. B. Janssens, Tweede Groenesteeg 29, penningmeester, pater Evers, O.F.M., R.K. pastorie, Haagweg 13, voorlopige moderator. Wedstrijdleider is de heer A. G. de Jeu, een oude bekende in de Leidse damwereld. Het speellokaal ds voor lopig gevestigd op de Oude Heeren gracht 20 (Coöperatie „Eendracht"). De speelavond is vastgesteld op Vrij dag, telkens om 8 uur. Nieuwe le den kunnen zich melden bij de be stuursleden en Vrijdagavond op de clubavonden. Dc Buurtvereniging „Haagweg kwartier'' gaat op 14 Augustus een tochtje met de ouden van dagen uit deze wijk maken. De tocht gaat naar Schiphol en Zeist. Maar hiervoor zijn auto's nodig, die particulieren voor dit doel moeten afstaan, met of zonder chauffeur. Wie z'n auto be schikbaar wil stellen, kan zich a.s. Donderdagavond opgeven bij de heer J. P. Crama, Van Lennepstraat 2, Leiden. De personeelsvereniging van de H, C.W. en de N.E.M. „Dc Stalen Band" hield Zaterdagmiddag een grote vis wedstrijd in Leimuiden. Met 80 man vertrokken twee grote autobussen naar de reeds wachtende vis. Na af loop reikte vooi-zitter De Graaf aan 25 visvangers de prijzen uit: le. H. Neuteboom, 680; 2e. R. Smits, 610; 3 W. Nieuwenburg, 362; 4. Arbouw, 230; 5. H. Franken, 200; 6. J. van Lek, 192 gram. De Leidse Federatie van Klaver- jasverenigingen organiseert een tour- nooi van verenigingen en koppels, waarvan de baten bestemd zijn voor het Medische Kleuterdagverblijf „Margriet" te Leiden. Ook zal op 30 Juni a.s. deel genomen worden aan een drie-steden-wedstrijd Den Haag RotterdamLeiden, ten bate van de Hollandse Kolonie in Davos (Zwitserland). STADSKOK. Burgerlijke Stand Geboren: Abraham J. z. v. F. C. H. v. d. Linden en A. J. de Later; Liesbeth d. v. A C Perdeck en T. Postma; Marinus C. z. v. J.J. C. Lu- cieer en A. H. Fonteine; Josephus J. z. v. J. L. Noordermeer en A. Ouds hoorn; Wilhelmus J. L. z. v. C. M. Barning en C. H. Overduin; Marian ne d. v. G. Holswilder en A. E.Feits- ma; Jan W. z v. E. A. de Wekker en A Post; Lydie J. d. v. J. Schoonder- beek en L. A. v. d. Loo; Wilhelmus C. z. v. C. J. v. d. Berg en L. A. Her mans; Martinus F. J. z. v. J. C. Loos en J. M. Klerks; Sara d. v. M. v. Of- wegen en M. Lichtvoet. De Stichting voor Kath. Jeugd zorg te Leiden heeft zich tot het Provinciaal Bestuur van Zuid-Hol land gewend met verzoek om te wil len bijdragen in de kosten van het herstellen van haar gebouw. Sinds dertig jaren bemoeid de Stichting zich intensief met de zorg voor de jeugd van Leiden en in al die jaren heeft zij op een kleine uizondering na nimmer enige steun van overheidswege ontvangen en ook nimmer een aanvraag in de ze richting gedaan. Thans dreigen echter voor haar werk zeer ernstige moeilijkheden te ontstaan, schrijft de Stichting ter toelichting van haar aanvraag. Sinds enige jaren vertoont ons hoofdgebouw tekenen van verval, welke, blijkens onderzoek, onder meer ontstaan is door verzakking; een en ander mede als gevolg van het zware verkeer langs de Nieuwe Rijn. De aanwijzingen, welke ons door Bouw- en woningtoezicht zijn gege- Tentoonstelling „Wonen in den Vreemde" IN HET RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Van 1 Junr—.1 October wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkun de, Steenstraat IA, Leiden, een ten toonstelling gehouden, waarvoor de naam „Wonen in den Vreemde" werd gekozen. De bedoeling is dc bezoekers enige indruk te geven van verschillende vormen van woning, die in diverse delen van de wereld werden en worden aangetroffen Men vindt op deze tentoonstelling modellen van huizen en andere bouwwerken uit vele streken van Indonesië, uit Japan en China, van enige eilanden uit de Stille Zuidzee, uit de Poolgebieden, Amerika en Afrika. Nadere verduidelijking krijgt dit thema door een aantal foto's en te keningen, aangevend de voornaamste mogelijkheden van het plaatsen van de woning: in de rots, in do grond, op de grond, op palen boven de grond, boven het water en op het water. Opvallend is de verscheiden heid van vorm, constructie, grootte en functie van de woning, die door aanpassing aan en bescherming te gen natuur en cultuur is ontstaan. Zo is het een tentoonstelling ge worden, die in de huidige tijd van belangstelling voor het woningvraag stuk zeker de aandacht waard is, doordat men een veelzijdige kijk krijgt op de oplossingen, die in di verse delen van onze aarde werden gevonden voor een behuizing van de mens. Enige modellen, tekeningen en foto's van bouwwerken voor de eredienst geven een wijder aspect aan het geheel. Voor de kinderen tot 16 jaar is nog een aardige attractie gevonden. In een verlicht diox-ama, uitbeeldende het leven van Indianen en Bosnegers van Suriname, in het begin van de yorige eeuw, komen een aantal men senfiguurtjes voor. Wie dit aantal goed telt of raadt dingt mee naar enige prijzen, die na afloop van de tentoonstelling aan de gelukkigen zullen worden toegezonden. De tentoonstelling is geopend op werkdagen van 10 tot 17 uur en op Zondagen van 13 tot 17 uur. ven, voorzien in een volledige ver nieuwing van fundamenten, zij- en binnenmuren en van het dak en wor den momenteel geraamd op een be drag van /15.000,20.000.— Het is voor -onze Stichting, gezien haar reeds zeer zware normale ex ploitatielasten, ten ene male onmo gelijk ook nog in deze extra-belas ting met eigen middelen te voorzien, terwijl de reeds gevoerde activiteit ten opzichte van de particuliere lief dadigheid door de tegenwoordige tijdsomstandigheden dusdanig wordt gehandicapt, dat hiervan maar een zeer beperkte steun kan worden ver wacht. Weshalve onze Stichting meent in deze uitzonderlijke omstandigheden een beroep te mogen doen op de Ge meentelijke, Provinciale en Rijkso verheid en hen wil verzoeken, ieder voor 1/5 in deze kosten tot een maximum van 5.000.te willen bijdragen, indien van particuliere zijde voor de resterende 2/5 zal wor den zorg te dragen." Jaarverslag 1950 Leicfsche Spaarbank Dezer dagen verscheen het jaar verslag 1950 van de Lcidsche Spaar bank, waarin opgemerkt wordt, dat in 1950 het inleggerstegoed daalde met bijna 3 ton (1949 stijging van 1.200.000). Doordat aan het einde van 1950 bijna 4 ton aan rente werd bijgeschreven, steeg het eindcijfer van het inleggei'stcgoed op de ba lans toch nog met een ton. De maand Mei 1950 was de laatste maand, waar in meer werd ingelegd dan uitbe taald. In Juni zette de daling in, wat in verband kan worden gebracht met de sterk gestegen prijzen. Dc exploitatierekening over 1950 sloot op 514.364,30. de verlies- en winstrekening op 392.765,82, de ba lans op 18.759,508,07 In 1950 werd ingelegd 7.004.678,24 (6.562.259,94 in 1949) en terugbetaald 7.286.443.78 (5.330.219,70). Op 31 December 1950 bedroeg het tegoed 16.247.322.48 (16.147.706,15). Het aantal inleggers steeg van 26.860 tot 28.527. Er werden 3.331 nieuwe boekjes ingeschreven en 2.356 boek jes geheel afbetaald. Op 1 Jan. 1950 steeg de rentevoet van 2,16 tot 2,40 LEIDSCHENDAM PASTOOR H. J. A. M. VAN DER VEN BENOEMD. Hedenmorgen kwam dc benoeming af van pastoor II. J .A. M. van der Ven, pastoor te Ovezande bil Goes Zeeland) tot pastooor van Leid- schendam, als opvolger van pastoor M. J. J. Kammers, die op 15 Juni vertrekt en van een welverdiende rust gaat genieten. Pastoor Van der Ven werd op 8 Maart 1900 in Rotterdam geboren. Na zijn studies in Heemstede en Warmond werd hij oj 14 Juni 1924 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij kapelaan in Wervershoof (N.-Holland), Den Ilaag (H. Sacra ment), Amsterdam (St. Willibrordus binnen de veste) en Leiden (St. Pe trus). In de laatste parochie was pastoor v. d. Ven als kapelaan werk zaam van 1929 tot 1933, waarna zijn benoeming volgde tot rector van het St. Liduinahuis aan de Zoeterwoud- se Singel te Leiden. In 1935 werd hij kapelaan in Am sterdam (St. Vinccntius) en in 1946 pastoor te Ovezande. Pastoor v. d. Ven heeft zich in Ovezande zeer verdwienstelijk gemaakt met de res tauratie van kerkelijke gebouwen, die onder het oorlogsgeweld van dc bevrijding in 1944 veel geleden had den PASTOOR KAMMERS GAAT HEEN Met opvoering van „Ons Stadje" Zaterdag werd te Utrecht door de jury de uitslag bekend gemaakt van de Landelijke Toneelwedstrijd, wel ke in het seizoen 195051 voor dc derde maal werd gehouden. De Kon. Ver. „Litteris Sacrum" (Leiden) bezette in deze uiterst zwa re wedstrijd, waarin acht der beste Nederlandse amateurtoneelvereni gingen elkaar do eer betwistten, we derom de eerste plaats met het hoog ste aantal punten: 229.66 van de 250. In 1949 bezette „Litteris" dc eerste plaats met haar opvoering van ..De Zaak A.D."; in 1950 won de Kon. Ver. „J J. Cremcr" (Haarlem) met „De koning van Holland'" de eerste prijs en thans heeft ..Litteris" de erepalm kunnen wegdragen met „Ons Stadje". De volledige uitslag luidt: 1. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" (Leiden) met „Ons Stadje'": 229.66 pnt.; 2. Dr. Wil lem Rooyaards" (Utrecht) met „Tus senkomst": 217.9 pnt.: 3. Kon. Ver. ..Jan van Beers" (Utrecht) met „Gil bert": 212,49 pnt.; 4. „Inter Amicos" (Dordrecht) met „Gaslicht": 209,1 pnt.; 5. „ADO-DVS" (Den Haag) met „Het begon opnieuw": 204.55 pnt.; 6. Kon. Ver. ,.J. J. Cremcr" (Haarlem) met „Matterhorn": 203.76 pnt; 7. „Haarl. Toneel Club-' (Haarlem) met „Roofvogels": 203.16 pnt.; 8. „De Hoveniers" (Bilthoven' met „Candi da": 197,3 pnt. De jury. bestaande uit mevrouw Y. S. E. Wegener Sleeswijkvan Balen Blanken (Den Haag cn de he ren Jef Heydendaal (Amsterdam) en mr. D. Visser (Bilthoven), was vol lof voor de Litteris-opvoering van „Ons Stadie-' np bracht de Leide- naars warme hulde voor de uitstekn- dc vertolking van dit bijzondere stuk. Pastoor Kammets is 24 jaar werk- j zaam geweest in Lcidschendam Wat j hij in die lange jaren voor dc paro- 1 chie heeft gedaan, laat zich in enke- le woorden moeilijk uitdrukken. Het vorig jaar, toen pastoor Kammers on j 15 Augustus zijn gouden priester feest mocht vieren, hebben verschil- iendc sprekers getracht dit te doen. i Eenstemmig waren zij in hun lof en waardering voor dc wijze waarop j pastoor Kammers een herder was voor de parochianen. Deze waarde ring bleek wel op zeer bijzondere wijze, toen mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, persoonlijk ter receptie verscheen om de gouden jubilaris geluk te wensen. In pas toor Kammers verliezen de katholie ken van Leidsehendam een wijze raadgever en goede vriend, wien 't wel en wee van zijn dorp zeer ter harte ging. mark I berichten ROTTERDAM, 4 Juni. Vee. Aanvoer 1252 totaal, w.v. 631 vette koeien en 621 varkens. Prijzen: vette koeien 2.75—3.10, 2.40—2.70 en 2.10—2.40; varkens 1.89. 1.86 en f 1.78 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer als vorige week, han del tamelijk, iets stijver in prijs; var kens aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen als vorige week. NOORDWIJK INWIJDING NIEUWE KERK Zondag 10 Juni zal de Vicaris-Ge neraal van het Bisdom, Mgr. Am merlaan de nieuwe kerk te Noord- wijk aan Zee komen inwijden. Morgen worden nog twee H.H. Missen opgedragen in het Casino te 7 en 8 uur; te 9.30 volgt dc wijding van dc kerk, waarna de vicaris ge neraal een plechtige H. Mis zal op dragen. Te 7 uur 's avonds zal pas toor W. Bende, door de deken Brink man worden geïnstalleerd waarbij dc deken een toesprak zal houden. Tentoonstelling kerkparamenten. Gisteren had in de nieuwe kerk te Noordwijk/Zee een tentoonstel ling plaats van paramenten der pa rochie. Naast vele geschenken, welke de pastoor ter gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest had gekregen, waren een flink aantal kerkgewaden tentoongesteld, vervaardigd door een groepje dames uit de nieuwe paro chie. SASSENHEIM Toneelver. „St. Pancratius" 25 jaar. —Vijf cn twintig jaar geleden werd er uit de toenmalige Volksbond een commissie gevormd om te komen tot oprichting van een eigen toneelver eniging. Op 25 Mei 1926 kwamen de candidnat-leden bijeen en werd het volgende bestuur gekozen. Jac. Hoo- gervorst, voor::., H. B. v. Voelen secr., t en J. v. d. Hulst penningm. Op de eerste toneelavond, die werd georga niseerd trad de toneel ver. O.B.K. uit Noordwijkerhout op. Nadien heeft „St. Pancratius" steeds met eigen mensen gespeeld. Gisterochtend werd dit jubileum herdacht met een H. Mis. In de zaal van wed. Schrama had hierna een gemeenschappelijk ontbijt plaats. De voor;-, der K.A.B. sprak woorden van felicitatie tot do jubilerende on- dcrafd. en bood liet bestuur een feestgave in enveloppe aan. Do heer F. Wiering voorz. van LTB dankte „St. Pancratius" voor de vele toneeluitvoeringen en felici teerde bestuur met het bereiken van deze mijlpaal. Namens H. L. sprak de heer Nie. v. d. Mcij woorden van dank voor de grote steun aan dc zieken door hun jaarlijkse speciale toneelavonden. Regisseur en oud-voorz. Jac. Ho- gervorst. zelf ook 25 jaar lid, stak een pluim op de hoed van de heer A. van Dijk. penn. en J Elstgeest, voorz., die beiden 25 jaar hun stu wende krachten aan de ver. hebben gegeven. Namens de toneelver. „Elekcrlijck" sprak voorz. P. G. v. d. Kraan tot de 25-jarige „broer" cn verwachtte blij- ende samenwerking. Alle sprekers lieten hun wensen vergezeld gaan van bloemstukken. Voor/, van feest commissie, Nic. v d. Eist, beant woordde de div. sprekers, waarna de jubilerende voorz. Elstgeest allen hartelijk dankte. Des avonds kwamen alle leden in gezellige feeststemming bijeen. Hier werd hot woord gevoerd door de g.a. kapelaan Stroband die 's morgens door familie-omstandigheden verhin derd was. VOORSCHOTEN Veiligverkecr cn dc weggebruikers In een gesprek, dat wij een de zer dagen met de organisator van dc vork- -f io 1951 hadden, hebben wij de heer Robbertsen gevraagd, wat Veilig Verkeer dit jaar voor dc volwassen weggebruikers doet. Wc weten n.l. wel, dat V. V ieder jaav dc schoolverkeersexamens organi seert, maar ook dit jaar weer zullen de volwassenen hun rijvaardigheid kunnen testen. Mieren in dc etenskast is een plaag in vele huizen. De beste bestrijding is het opzoeken van de plaats, waai de mieren vandaan komen (meestal van buiten). Wanneer het nest ge- onden is, moet men er een bepaalde vloeistof ingieten, die per flesje in de handel verkrijgbaar is. Of de Avond-M. T. S. dezelfde op leiding geeft als de Dag-M. T. S. cn wanneer de toclatings-examens ge houden worden, zijn vragen, die wij niet kunnen beantwoorden, voordat ons naam en adres van dc school be kend zijn. Vraag: Route van Leiden over Schiphol en Hilversum naar Cothen; hoeveel Km.? En de weg terug. Antwoord: Leiden, Oegstgeest, Nieuwe rijksweg naar Schiphol, Am stelveen, Wcesp, Hilversum, dc Vuurse, Bilthoven, Zeist, Doorn, Co then; afstand pl.m. 130 Km. Terug: Cothen, Werkhoven, Bunnik, Utrecht, Woerden, Alphen, Leiden; afstand 75 Km. Vraag: Route Roelofarendsveen, Utrecht; hoeveel Km.? Antwoord: Roelofarendsveen, Wou- brugge, Alphen, Woerden, Utrecht; afstand 55 Km. Vraag: Route Lissc naar Wychen; hoeveel Km.? Antwoord: Lissc, Sassenheim, Leeghwater, Leimuiden, Alphen, Woerden, Utrecht, Houten, Zoel- mond, Buren, Ticl, Wamel, Leeu wen, Altforst, Appeltern. Baten burg, Lienden, Leur, Wychen; af stand 125 Km. Uw andere vraag kunnen we niet beantwoorden; zie u de advertenties maar eens na; daar vindt u wel een adres. Vraag: Route LeidenNederhorst den Berg door het Lage Land via Loenen en terug van Nigtevecht via Abcoude? Hoeveel Km.? Antwoord: Leiden, Hoo^made, Woubrugge, Zevenhoven, Wilms, Ter Aar, Loenen, Vreeland, Nederhorst den Berg; afstand 60 Km. Terug Nig tevecht, Abcoude, Uithoorn, Leimui den, Alphen, Leiden; afstand 70 Km.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3