Plattelands drinkwatervoorziening laat nog te wensen over Zwendelaars buiten de woningnood uit Nijmegen eerde PiusX Van aapjes, die niet dood waren Op stap met een krijgsgevangene MAANDAG 4 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Justitie staat machteloos Tientallen mensen zijn reeds de dupe geworden van oplichters die zoogenaamd een mooie woning heb ben aan te bieden en alvast maar de huur of het sleutelgeld willen innen; een volgende maal doet men moei/c om de slachtoffers te interesseren voor een of andere louche bouworga- nisatie. Het ergste is wel dat de po litie noch de justitie weinig of niets kunnen uitrichten tegen deze zwen delaars die telkens weer door de ma zen van de wet glippen, aldus schrijft het „Alg. Dagblad". Tientallen eenvoudige mensen in Limburg en Brabant zijn het slacht offer geworden van een in Den Haag gevestigde bouworganiratie, die door middel van vertegenwoordigers kans zag de woningzoekenden te interes seren voor z.g. bouwcertificaten. De mensen besteedden hun spaarduitjes om zulk een bouwcertificaat te ko pen en vertrouwden dat zij spoedig in het bezit zouden komen van een woning. De onderneming had een z.g. sneeuwbalsysteem bedacht, waarbij iedere koper van een bouwcertificaat belangrijke voordelen zou genieten indien hij op zijn beurt er weer in zou slagen een aantal bouwcertifica ten bij andere mensen te plaatsen. Toen de politie een onderzoek in stelde en er een accountantsrapport werd opgemaakt, bleek de financiële positie van deze onderneming zo slecht te zijn, dat er enige tonnen te kort waren. Weer sla naar België Vandaag wordt de Belgische grens weer opengesteld voor de invoer van sla uit Nederland, zodat dan het in 't begin van vorige week ingestelde uitvoerverbod uit Nederland van de ze groente zal zijn opgeheven.. De import is automatisch mogelijk geworden nu de prijzen van de Bel gische sla weer zijn uitgekomen boven de minimum prijken, die voor het handelsverkeer binnen de Bene- luxlanden is vastgesteld. Bepaald is, dat slechts sla van eerste kwaliteit (.zware sla) naar België mag worden uitgevoerd en dat het prijsverloop op de Belgische markt eveneens zal worden gevolgd op basis van de gemiddelde veiling- prijs van Belgische sla van deze kwa liteit. Ook deze maatregel zal echter niet kunnen voorkomen, dat in de toe komst de uitvoer automatisch zal moeten worden stopgezet, zodra de gemiddelde prijs voor deze kwali teit beneden het overeengekomen minimum daalt, hetgeen ongetwijfeld zal geschieden wanneer de Belgische markt met Nederlandse sla zal wor den overvoerd. HET FRANSE VREEMDELINGEN LEGIOEN. Zaterdag zijn in Cuxhaven als verstekelingen aan boord \an het Duitse schip „Claus Boege' twee Duitse deserteurs uit het Franse vreemdelingenlegioen aangekomen, die in Casablanca waren gedeser teerd met behulp van hun door Duit se zeelieden verschafte kleding en pasooorten. Zij zeiden, dat 65 tot 70 procent van het Franse vreemdelingenle gioen uit Duitsers bestaat en dat bij de gevechten tegen de Vietminh in Indo-China gehele regimenten Duit se legionnairs waren vernietigd. De New-Yorkse prijzenslag Deze week wapenstilstand? De New Yorksc warenhuizen wa ren gisteren gesloten, maar een van de grootste Gimbcls die zijn prijzen vier dagen lang met één der de verminderd heeft gehouden, zette de prijzen-oorlog voort door telefo nische bestellingen aan te nemen. De directie maakte bekend, dat de re cords van de koopwoede omstreeks de Kerstdagen overtroffen werden. Enkele magazijnen toonden Zater dag reeds neiging zich uit de strijd terug te trekken, doch de grote te genstanders, waaronder „Macy's", het grootste warenhuis ter wereld, bleven hun prijzen verlagen. De prijsverlagingen waren echter Zaterdag niet zo groot als Donder dag j.l. Eversharp heeft de levering van pennen en potloden aan „Macy's" stopgezet, daar dit warenhuis zich niet aan zijn overeenkomsten zou hebben gehouden. Ook andere leve ranciers hebben gedreigd hun leve ranties te zullen staken. Er gaan thans geruchten, dat om deze reden en ook wegens het feit, dat de voor raden van sommige artikelen bij de warenhuizen uitgeput geraken, deze week een „wapenstilstand" zal wor den gesloten. De Engelse auto van het type „Austin", waarmee twee stel Engel se bestuurders in dertig dagen een reis om de wereld hopen te maken, is Zondag van Damascus naar Bag dad vertrokken. De auto is één dag voor op het reisplan. Zondagmorgen had het KEDM-toestel „Edam", die de auto over de zeetrajecten voert, de wagen naar Beiroet gebracht. Een groot aantal slachtoffers, die misschien nog in de veronderstelling leven dat zij iets van hun geld zul len terugzien, zullen bedrogen uitko men, aangezien de Haagse justitie de ze omvangrijke affaire heeft gesepo neerd. Op juridische gronden zouden de verantwoordelijke leiders van deze bouwonderneming, die belangrijke salarissen hadden getoucheerd, niet vervolgd kunnen worden. Meer melkwol De zuivelbonden, aangesloten bij do F.N.Z., verwerkten in 1950 onge veer 3339 millioen kg melk. Dit is 290 millioen. meer dan in het vori- gaande jaar. Gezien de grote vraag naar wol en daardoor naar vervan gingsmiddelen, werd de productie van melkwol uitgebreid. Er is een mogelijkheid voor export naar Enge land. Twee leeuwen aan de wandel Circusbediende zwaar gewond Twee leeuwen van het Nederland se circus Mikkenie, dat op het ogen blik te Leuven in België staat, zijn Zaterdag ontsnapt. De dieren, die de kooi konden verlaten omdat een nieuwe assistent van een der domp teurs na het schoonmaken het hok niet goed had gesloten, liepen voor de universiteit te wandelen toen het circuspersoneel de beesten aantrof. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om de dieren te vangen. De requisiteur H. Dieterman uit Amsterdam werd hierbij aange vallen. Zwaar gewond is hij in een ziekenhuis te Leuven opgenomen. Grootss plechtigheid in Goffert-Stadion Ter gelegenheid van de zaligver klaring van wijlen Paus Pius X werd Zondagmiddag in het Goffert- stadion te Nijmegen in tegenwoor digheid van duizenden, onder wie de hoogste geestelijke en burgerlijke autoriteiten, een plechtige herden king gehouden. Onder leiding van Anton Sweers werd door honderden schoolkinderen en door honderden geestelijken en burgers vertolkt het Eucharistische massaspel van Ben Heuer, onder de titel „Paushulde aan Pius X", waarin deze kerkelijke en sociale hervormer in de Katholieke Kerk werd gesymboliseerd als vre desapostel en rechtshersteller. Een drie meter hoog geschilderd doek van Paus Pius X stond geflan keerd door de internationale vlaggen in het stadion opgesteld. Alle stan den der samenleving brachten hem hier elk op eigen wijze hulde. De plechtigheid werd besloten met een Lof, dat gecelebreerd werd door de coadjutor van kardinaal de Jong, mgr. dr. B. Alfrink, die omgeven werd door honderden geestelijken der stad Nijmegen Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heer M. J. J. Kam- mers, die Pastoor was te Leidschen- dam. Tot Pastoor te Leidschendam is benoemd de Weleerw. Heer H. J. A. M. v. d. Ven. Tot Pastoor te Ovezan- de, de Weleerw. heer J. C. M. Franse, die Kapelaan was te Amsterdam (H. Vincentius). Tot Pastoor te Rotterdam (H. Jo seph) de Weleerw. Heer P. E. J. Bot telier, die Kapelaan was te Haarlem (H. Bavo). Alarmerend bericht uit Cyprus Zaterdag werd uit Cyprus bericht, dat in een K.L.M.-vliegtuig, dat met een grote zending beesten, bestemd voor dierentuinen in Europa cn Amerika, op weg was van Bangkok naar Nederland, 78 apen en 153 vo gels op vreemde wijze om het leven waren gekomen. De begeleider van het dieren transport, de heer Dirk Rip uit Rot terdam, de eerste officiële dieren- oppasser van de K.L.M., zou ernstig ziek in het toestel zijn aangetroffen en onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht zijn. Het bericht is echter onweerleg baar tegengesproken door de aan komst van het K.L.M. vliegtuig op Schiphol, dat Zondag een springle vende Dirk Rip afleverde, mitsga ders een gezond schreeuwend stel apen, olifanten en vogels. Volgens een verslaggever van het „Nieuws van de Dag" vertelde de heer Rip: „Van Bangkok, waar we de die ren hebben ingeladen 6 ton in ge wicht naar Cyprus is een hele ruk en gedurende de reis waren de oli fanten nogal lastig. De hele vlucht, die ruim 7 uur duurt, ben ik in het ruim bezig geweest met de Siame zen om ze rustig te houden.... het was inspannend en nou ja..,., er is wel een goede ventilatie, maar alles bij elkaar was ik bij aankomst op Cyprus niet zo lekker en ze moesten mij uit de kist dragen." Een aapje had de reis niet overleefd. Dat is al les! In Cyprus is een hoop drukte ge maakt en hoe het bericht de wereld is ingestuurd, is nog een raadsel. De gezondheidsautoriteiten wilden de heer Rip eerst drie dagen vasthou den, maar des avonds was de dieren- oppasser zo kiplekker, dat niemand er meer aan dacht om hem in bed te stoppen. Ook de heer De Boer, hoofd van de vrachtafdeling der K LM, onder wiens auspiciën de vlucht is uitgevoerd, was bij de aankomst op Schiphol aanwezig en hoewel ook hij de dood van dat ene aapje zeer betreurde, verklaarde 'hij, dat zoiets, ondanks de beste voorzieningen, vaak niet te voorkomen is. BOUW VAN SCHOLEN. Blijkens een mededeling heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich genoodzaakt ge zien te bepalen, dat voor de ver bouwing van scholen, waarvan de kosten een bedrag van 15.000 te bo ven gaan, tot nader order geen rijks keuring zal worden verleend. Voor de bouw van scholen, welke dienen voor het vervangen van reeds be staande schoolgebouwen, zal eerst rijksgoedkeuring worden verleend, nadat deze scholen op een vast te stellen urgentielijst zullen zijn ge plaatst. Voor de bouw of uitbreiding van andere scholen zal slechts de rijksgoedkeuring werden verleend, nadat plaatsing op de urgentielijst is geschied dan wel door de minister een urgen.tieverklaring is afgegeven. Ten aanzien van de bijzondere scho len is het bovendien nog noodzake lijk dat een verklaring wordt overge legd waaruit blijkt, dat het gemeen tebestuur instemt met de urgentie van de bouw of de verbouwing van de school en voorts dat het financ'- ringsplan van deze bouw of verbi wing in orde is. DE EVERTSEN IN DEN HELDER. Zaterdagmiddag is H.M.'s torpedo- bootjager „Evertsen" onder grote belangstelling uit de Koreaanse wa teren teruggekeerd in de haven van Den Helder, nadat deze Nederlandse oorlogsbodem van Juni '50 af tot April van dit jaar actief aan de oor logshandelingen in Korea heeft deel genomen. Aan het havenhoofd stond behalve een grote menigte belang stellenden en familileden van de op varenden ter begroeting ook de ma rinierskapel o.l.v. kapitein Gijsbert Nieuwland. De bevelhebber der zee- strijdkrachten, vice-admiraal E. J. van Holthe, en de commandant zee macht Nederland, schout bij nacht C. W. Slót, hadden reeds Vrijdag middag inspectie gemaakt aan boord van de „Evertsen", die op de rede voor anker was gegaan. Bij die ge legenheid sprak vice-admiraal van Holthe zijn waardering uit voor de uitstekende diensten door schip en bemanning in de Koreaanse wateren verricht. De commandant van de Evertsen", luitenant ter zee le klas se D. J. van Doorninck, was vol lof over de bemanning. In het begin van de actie verrichtte de „Evertsen" voornamelijk blokkadedienst aan de Westkust van Korea tegen infiltra tie van de Noord-Koreanen. De be schieting van de voornaamste Oost- Koreaanse havenplaats Wonsan was wel het belangrijkste onderdeel van de Koreaanse periode. Door de „Evertsen" werden toen niet minder dan 2147 granaten afgevuurd. Zelf kwam het schip tweemaal onder vüur te liggen door gelukkig zonder ernstige gevolgen. De samenwerking met de Amerikanen en de Engelsen heeft werkelijk niets te wensen over gelaten, zo vertelde de commandant. Zowel deze als de overige officieren waren er van overtuigd, dat hier door de vriendschapsbanden tussen de koninklijke marine en de Britse en Amerikaanse vloot nog nauwer waren aangehaald. Een drie verdiepingen hoog oud huis in de Muiderstraat te Amster dam brandde Zaterdagmiddag geheel uit als gevolg van exploderende ben zine op de gelijkvloerse etage. Hier was 'n handel in technische waren gevestigd, waarvan de eigenaar be zig was met een benzinebrander. Hij stootte een fles met 4 K> liter benzine om. De damp explodeerde onmid dellijk en het vuur baande zich via het open trapgat een weg naar de bovenverdiepingen. De eigenaar vluchtte naar de eerste etage, van waar hij met de 38-jarige bewoonster en haar vijf jarig zoontje uit het raam sprong en behouden op straat belandde. Binnen een half uur had de brandweer het vuur bedwongen. Een brutale greep Vroeg formulier, pakte bankbiljetten Op het postkantoor aan de Konin ginneweg te Amsterdam is Zaterdag een zeer brutale diefstal gepleegd, meldt het „Alg. Dagblad". Een jon geman heeft kans gezien vijfduizend gulden weg te nemen. Omstreeks twaalf uur vroeg de jongeman aan een ambtenaar achter één der loketten of hij een formulier kon krijgen voor het openen van een geldrekenng bij de Postchéque- en Girodienst. Toen de postbeambte van zijn stoel opstond om elders in het kantoor het gevraagde formulier te halen, deed de jongeman een greep in de geldtrommel. Hij pakte een sta pel van vijftig bankbiljetten van honderd gulden en rende het post kantoor uit. Geen van de aanwezigen had de diefstal gezien en niemand deed dan ook een poging om de dief tegen te houden. Eerst toen de ambtenaar alarm had geslagen werd een achter volging ingezet. De jongeman was toen echter reeds uit het gezicht ver dwenen. Met vermoedt, dat hij op de hoogte moet zijn gewees van het feit, dat de formulieren voor het ver krijgen van een girorekening niet in de onmiddellijke nabijheid van de ambtenaar lagen. CONGRES TE LEIDEN VAN OPENBARE GEZONDHEID Driemaal per jaar in bad ÏN DE ZATERDAGMIDDAG in het Instituut voor Praevontieve Genees- kunde te Leiden gehouden algemene ledenvergadering van het Neder lands Congres voor Openb. Gezondheidsregeling, heeft de heer H. F. Lou- we Kooymans, pharmaceutisch inspecteur van de Volksgezondheid, een rede gehouden over het onderwerp: „Hygiëne van water, bodem en lucht ten plattelande". Deze vergadering werd ook bijgewoond door dr. Mun tendam, staatssecretaris voor de Volksgezondheid, generaal Wilkens, in specteur Geneeskundige Dienst Kon. Landmacht, de oud-voorzitter van het congres, dr. Kersbergen, prof. dr Polman, voorzitter van de Commis sie Toegepast Natuurwetenschappelijk onderzoek van de Volksgezondheid de heer de Jong. vertegenwoordiger van de Vereniging van Directeuren van Reinigings- en Ontsmettingsdiensten, talrijke hoogleraren en véle vertegenwoordigers van onderscheidene gezondheidsorganisaties. Landelijke beekjes werden stinkriolen Prof.- ir W. F. J. M. Krul, voorzit ter van het dagelijks bestuur van het Congres en directeur van de Rijksdienst voor Drinkwatervoorzie ning te Delft, sprak een inleidend woord, waarin hij in het kort de ont wikkeling ten aanzien van de ziek- tenvoorkoming en de ziektenbestrij- ding uiteenzette. Hij deelde mee, dat de onlangs afgetreden voorzitter, dr Je raakt hem nooit meer kwijt! Jim Becker, correspondent van As sociated Press, heeft op Korea een krijgsgevangene gemaakt. Hij ver telt over zijn wedervaren: Vandaag viel mij een Chinese sol daat in handen. Ik zag hem neerge hurkt zitten in de struiken, toen ik voorbijkwam. Hij stond op met zijn handen omhoog en glimlachte. Ik was ongewapend, evenals hij. Hij zag er uit als een jongen van elf jaar. Daar stonden wij: een schuwe Chi nees en een bevreesde verslaggever. In beduidde hem mij te volgen. Hij grijnsde dwaas en liep met mij mee. Ik zette hem voor in mijn jeep. Ik voelde er niet veel voor hem ach ter me te hebben. Terwijl ik reeds, hield ik hem met één oog in de ga ten en lette me het andere op de weg. Hij bewoog zich niet en bleef maar grijnzen. Er kwamen een paar mariniers de weg af en ik hield ze aan. „Willen jullie een gevangene heb ben?" vroeg ik. „Wat moeten we met hem? Breng hem naar verder achter het front", zeiden ze. Ik nam mijn gevangene verder op sleeptouw. Bij het volgende kruispunt stond een soldaat van de militaire politic. „Ik heb een gevangene voor je". „Kan ik niet gebruiken", zei de M.P. „Breng hem maar verder ach ter de linies. En rijd alsjeblieft door, want je belemmert het verkeer". Na een dikke kilometer kwamen we bij een verzamelplaats voor krijgsgevangenen. Ik hield stil, be duidde mijn jeugdige passagier rus tig te blijven zitten en ging naar bin nen. Er zat een korporaal op een kist. Achter in het gebouwtje stond een stelletje ellendig uitziende Chinezen I in allerlei uniformen. „Ik heb een kersverse gevangene (buiten in mijn jeep, een Chinees", zei ik tegen de korporaal. „Wie bent u?", vroeg hij. Ik maakte mij bekend. „Wij behandelen hier alleen gevan genen van ons eigen bataljon. Breng hem maar verder achter het front", ried hij mij aan. Toen ik weer buiten kwam zat mijn grijnzende passagier nog geduldig in de jeep. Hij scheen plezier te hebben in het ritje. Met weinig hoop probeerde ik nog een M.P. Alsof hij de oplossing had gevonden, zei hij: „Breng hem maar verder achter de linies". Als het zover is gekomen, moet je je hoofd gebruiken. Een klein eindje verder kwam ik bij een commando post van een regiment. Er was een krijgsgevangenkamp bij. Maar ik wist al van te voren, wat ze zouden zeg gen. Ik reed regelrecht naar de tent van de mannen die belast zijn met de ondervraging van krijgsgevange nen. Ik bracht mijn -glimlachende Chinees aan het verstand, dat hij uit de jeep moest stappen en mij volgen. Zwijgend ging hij mee. Ik liep om de tent heen, zoekend naar de in gang. Ik sloeg het tentdoek op zij en duwde hem naar binnen. Hij glim lachte nog steeds. Ik hoop voor die lui, dat zij hem sneller kwijt raken dan ik. BIJ DE NEDERLANDSE VRIJWIL LIGERS IN KOREA. Een machine geweer peloton van het Nederlandse Detachement V.N. trekt naar het Oos telij k-centrale font. Met een vrolijk marsliedje weten de jongens er best de stemming in te houden. „Max", hun mascotte, blijkt geenszins onge voelig voor de Nederlandse klanken. L. Kersbergen in de huishoudelijke vergadering, die aan de algemene vergadering voorafging, tot erelid was benoemd. De aanwezigen nartien hiervan met applaus kennis. In deze huishoudelijke vergadering werd de heer I. Nieuwenruis vertegenwoordi ger v. d. Nat. Federatie „Het Wit-Ge- le Kruis" en Het Groene Kruis" als lid van h:t dagelijks bestuur herko zen. In 1952 hoopt het congres in Breda bijeen te komen. Men zal er nog naar streven alle gemeentebe sturen lid te doen worden van het congres en in brede lagen van de bevolking belangstelling te wekken voor de problemen van de volksge zondheid. Honderd jaar geleden nog middelecuwsen toestanden. De heer Louwe Kooymans, die al lereerst aandacht vroeg voor het probleem van de drinkwatervoor ziening ten platte lande, wees er op, dat er in ons land honderd jaar gele den nog vrij v/el middeleeuwse toe standen eersten. Men dronk overal nog onbezorgd het water uit grach ten, rivieren, putten en pompen. Eerst langzamerhand werd men zich bewust van de gevaren, die dit mee bracht (bij voorbeeld het uitbreken van epidemieën), of werd men ge noopt tot het treffen van voorzie ningen door het al te zeer verontrei nigd en dus onsmakelijk worden van de bronnen. Amsterdam was de eer ste gemeente, die in 1853 wa terleiding kreeg. In 1900 waren er bijna honderd gemeenten, die geheel of" gedeeltelijk van waterleiding wa ren voorzien. Pas na 1910 kreeg men de vorming van groeps- of streek- waterleidingen. Uit de gegevens van een in Mei 1947 gehouden woningtelling blijkt, dat van de ongeveer 2.050.000 wo ningen in Nederland rond tachtig procent was aangesloten aan een wa terleidingnet. Met uitzondering van Engeland is dit percentage hoger dan in de ons omringende landen. Het opvoeren van het aansluitings percentage van 80 tot het practische maximum van 92 is. aldus spr„ slechts een kwestie van geld. In 1939 zou dit om tot dit maxi mum te komen een bedrag van 80 millioen gulden nodig zijn geweest. Bij de huidige prijzen en lonen zou dit bedrag wellicht vier maal zo groot moeten zijn. Met voorbeelden toonde spr. aan, dat de drinkwatervoorziening op het platteland hier en daar zeer veel te wensen overlaat. Zo is uit een vrij uitgebreid onderzoek in een dorp in Noord-Brabant gebleken, dat slechts in vier van de honderd onderzochte gevallen het water, hoewel niet fraai van samenstelling, voor gebruik nog wel toelaatbaar was. In Buren (Be tuwe), een stadje met duizend in woners in de kom, is bij verreweg het merendeel der woningen geen middel tot watervoorziening aanwe zig. Het grootste deel van de burge rij is dan ook verplicht al het drink en gebruikswater te betrekken uit een uit 1732 datende stadspomp. In 1947 is dit water onderzocht. Het bleek helder en van lichtgele kleur te zijn en iets muf te ruiken. Driemaal per jaar in het water! Voorts toonde spr. aan, dat vele Ne derlanders weinig of geen gebruik maken van zwem- en badgelegenhe- den. Blijkens de laatste cijfers gaat de gemiddelde Nederlander maar één maal per jaar naar een badhuis en .twee maal per jaar naar een zwem bad. Slechts een kwart van de ge meenten beschikt over een zwemin richting. Ruim honderd van de 1015 gemeenten bezitten een badhuis. Ook over de riolering onthulde de heer Louwe Kooymans merkwaardi- I ge gegevens Spr. kwam tot de con- clusie, dat het aansluiten van de be- bouwde kom aan de waterleiding ge- j volgd zal moeten worden door de aanleg van een riolering. Naast de i afvoer van het huishoudelijke afval- water speelt uiteraard de lozing van dat van de industrie een zeer belang rijke rol. Een beekje in landelijke om. geving, dat geworden is tot een stin kend open riool, is helaas geen uit zondering. De luchthygiëne behandelende, kwam de heer Louwe Kooymans tot de uitspraak, dat men bij het stich ten van bedrijven in plattelandsge meenten, en bij de aanleg van woon wijken alle aandacht dient te beste den aan het voorkomen van hinder of schade door luchtverontreiniging. Bij het maken van industrieterreinen in de omgeving van steden en dor pen is het van belang, dat gezorgd wordt zowel voor afstand tot de be bouwde kom als voor een bepaalde situatie in verband met de meest voorkomende windrichting. Aan het einde van zijn voordracht kwam spr. tot de conclusie, dat on getwijfeld vele schreden zouden zijn gezet op het pad tot verdere verbe tering van de volksgezondheid, in dien al het mogelijke werd gedaan op het gebied van de drinkwatervoor ziening de zweminrichtingen en bad huizen, de riolering, de verwijdering van vaste afvalstoffen en het voor- komenyvan stank. Indien de inspec teurs en zij, die werkzaam zijn op het gebied van de volksgezondheid slechts de beschikking hadden over een „ezel tje strek je" zou in de kortst moge lijke tijd aan talloze wensen op hy giënisch gebied kunnen worden vol daan. Thans is echter de snelheid evenredig aan de mate, waarin geld beschikbaar is. Het treffen van maatregelen ter verbetering van de hygiene van bo dem. water en lucht is geen overbo dige luxe. Het geld, dat hieraan wordt uitgegeven is goed besteed, aldus besloot spreker zijn gedocumenteerd betoog. „PULCHRI STUDIO" VIERDE HET 28ste JAARFEEST. De R K. Gem. Zangvereniging ..Pulchri Studio" vierde gisteren het 28ste jaarfeest, 's Morgens droeg de geestelijw adviseur, kan P H. L. van Ingen, een H. Mis op in de St. Lode- wijkskerk en 's avonds kwamen de leden met hun huisgenoten bijeen in het R.K. Mil. Tehuis. Deze gezellige feestavond werd ge opend door de heer J. Wisse, voor zitter. die o.a. de heer 'W. Verburg, directeur, verwelkomde cn niet- leden aanspoorde om lid te worden, opdat Pulchri Studio in de toekomst de traditie van 28 jaar zal kunnen handhaven. Vrolijke muziek van ..The Rhythm Club" bracht al spoedig de goede stemming in het stampvolle zaaltje- Daarna traden ,.De Gastspelers", on der leiding van de heer Buis, op met de komische éénacter ..Als de klok drie uur geslagen heeft". Er werd vlot en geestig geacteerd, zodat het grapje er goed in ging bij het publiek. De verdere avond werd gevuld met een verloting, muziek en nogmaals het optreden van de tonelisten. Een gezellig dansje besloot deze prettige avond.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2