Schaduwproces eindigde in vechtpartij KOLEN Meningsverschil over oorlogsmonument Wereldreis per auto en vliegtuig SATERDAG 2 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TWAALF BLOEDNEUZEN HET GEVOLG 1JET SCHADUWPROCES TEGENde landen, die er concentratiekam- pen op na houden, waartoe het initiatief was genomen door een internationale commissie na de weigerin gvan Rusland om een onderzoek naar concentratiekampen binnen de eigen grenzen toe te laten, is gisteren geëindigd in een algemene vechtpartij. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tet.20114 Het „Hof" was bijeengekomen om na 7 dagen lang getuigenissen van voormalige gevangenen te hebben ge hoord, een vonnis uit te spreken. Voordat hij de conclusie begon voor te lezen, deelde' prof. Balachofski (Frankrijk) mee, dat „maatregelen" waren genomen om aan alle demon straties het hoofd te bieden". De eni ge politieman, die in de zaal aanwe zig was, keek verbaasd op, maar bijna onmiddellijk daarna begon er een gevecht tussen de communis- Soekawati gerehabiliteerd De voormalige president van de „Negara Indonesia Timoer" (de deelstaat Oost-Indonesië, Tjokorde Gde Rake Soekawati, die sedert de kwestie-Abdoel Aziz te Makassar in vorig jaar, onder politiecontrole was gesteld werd Vrijdagochtend tijdens een korte plechtigheid op het Indo nesische ministerie van Justitie door minister Yamin vrij ij gesteld van alle vervolging en volkomen in zijn eer hersteld. „Zoals u weet, heeft de re gering in haar regeringverklaring gezegd, dat zij spoedig maatregelen zal nemen tot het oplossen van de za ken van aangehouden personen", zo voegde de minister aan zijn me dedeling toe. Insluiper stal kostbaar bont Uit de kast van de Maharana Terwijl de Maharana, gemalin van de vorig jaar afgzette maar nog schatrijke maharadja van Baroda, vreedzaam was ingedommeld, stapte een nachtelijk inbreker door het open raam van de slaapkamer in haar villa te Walton-on-the-Hill (Surrey in Engeland). Op de vloer, naast het bed van haar meesteres, sliep de dienstmaagd. In een belendende kamer bevond zich het zes jaar oude prinsje Saya- Jirao. Elders in het ruime huis „waakten" nog vijftien mannen en vrouwen van het personeel. Mitsga ders de hond des huizes. Maar nie mand werd gewekt door de zacht- geschoeidc nachtwandelaar, die een gestolen ladder tegen het raam plaatste, de kleerkast van de slaap kamer openbrak en drie bontman tels ter waarde van meer dan een ton ontvreemdde. Wat er aan juwe len en overige kostbaarheden voor het grijpen lag, op zichzelf ook een klein fortuin, liet hij ongemoeid. Een der gestolen bontmantels is een Russische sabelpels, te schatten op ongeveer 7000 pond sterling; een andere, van nertz, kostte 2000 pond, en de cape, van blauwe nertz, doet nog eens duizend pond. Is er een bontverzamelaar aan het werk geweest? Twee dagen te voren werd een andere Maharana, de weduwe van de maharadja van Rajpipia, te Old Windsor, voor 6000 pond sterling aan bontkleren besto len. Ook weer geschiedde de in braak via het venster, al stond het ditmaal niet open. Inbraak in prinses Elizabeths huis Vrijdagavond zou zijn ingebroken in „Clarence House", het huis te Lon den van prinses Elizabeth van Enge land. Volgens de „Daily Mail" was de prinses juist van de paardenrennen in Epsom teruggekeerd. Een tele foniste, die de inbreker ontdekte, zei- de te zijn neergeslagen. De politie heeft echter meegedeeld, dat bij het voorlopige onderzoek, dat uren in beslag heeft genomen, niet gebleken is dat een onbevoegde zich toegang tot Clarence House heeft verschaft. De 40-jarige telefoniste, die de po litie waarschuwde, nadat zij, naar haar zeggen, door een onbel«mde was aangevallen, werkt pas sinds enkele weken aan de telefooncentrale van het huis. Zij had schrammen op de Vliegende kinderkamers Het vliegtuig van de Air France, dat van Dakai komt, zal voortaan Dinsdag gereserveerd zijn voor kinderen met hun fa milie. De jeugdige passagiers hebben dan, al naar gelang van hun leeftijd, recht op een hang mat, op gecondenseerde melk of op spelletjes cn boeken om ze gedurende de reis bezig te hou den. Er is zelfs een speciale afdeling waar de flesjes melk snel op temperatuur kunnen worden gebracht. Twee ste wardessen, die een diploma kin derverzorging hebben, hebben tot taak de moeders te helpen bij het verzorgen en bezighou den van de kleintjes. Dit initiatief heeft de Air France speciaal genomen om de thuisreis tijdens de vacantie- drukte, die op deze tijd van het jaar groot is, te vergemakkelij ken. tische en niet communistische voor malige concentratiekampbewoners. De communistische senator Henri Glineur werd door de niet-commu- nisten de zaal uitgewerkt, maar hij kreeg buiten op de marmeren trap pen steun van zijn partijgenoten, die hij aanvuurde met de woorden: Er zit daar binnen een oorlogsmisdadi ger en ik ga hem de hersens in slaan. De niet-communisten hadden intus sen in allerijl-'een veiligheidscordon om de zitingzaal in het Egmontpa- leis getrokken. Het resultaat van de vechtpartij bleef beperkt tot 12 bloedneuzen. Toen de orde min of meer was her steld, las de president Balachofski de bevindingen van de commissie voor. De Russische concentratiekam pen veroordeelde hij als een „mon sterlijk aspect van de regiem van slavernij". A.F.P. kantoor te Praag gesloten Het kantoor van het Franse pers bureau A.F.P. te Praag heeft Vrijdag zijn abonnè's meegedeeld, dat het om „technische redenen" genood zaakt was tot nader datum de uitga ve van het dagelijkse nieuwsbulle tin te staken. Tegelijkertijd werd de uitgaande dienst van berichten Tsjecho-Slowakije gesloten. Deze stap volgt op de arrestatie van dr. Josef Skricka 'n week gele den. Skricka was de voornaamste Tsjecho-Slowaakse employé van het persbureau en zo nu en dan plaatsvervangend correspondent te Praag. Tot dusver zijn de redenen van zijn arestatie nog niet bekend gemaakt. Onderzoekers afgelost Zes mannen, die een jaar lang ex- ploratiewerk hebben verricht op de Adelie-land, de Franse sector van het met ijs bedekte Zuidpool-gebied zijn gisteren te Brest teruggekeerd na een afwezigheid van achttien maanden. Twee man zijn achtergebleven, toen het expeditieschip Commandant Charcot op 5 Februari van Adelie- land vertrok. Zij zullen nog een jaar in de barre ijswoestenij blijven met de aflossingsgroep van vijftien man. Tijdens hun verbblijf op de Adelie- land hebben de Zuidpool-onderzoe- kers o.m. 240 km. kust en een strook van 35 km. landinwaarts bestudeerd en vele wetenschappelijke waarne mingen gedaan. Hondensleden waren enige middel van vervoer. DE INVASIE OP HELGOLAND. De waterpolitie van Sleeswijk Hol- stein heeft een afdeling politieagen ten naar Helgoland gestuurd een oogje in het zeil te houden" de 80 Duitse vissers, die zich, tegen het verbod van de Engelsen in, op het eiland hebben geïnstalleerd. De actie van de vissers, bijna allen vroe gere bewoners van Helgoland, is be doeld als protest tegen het feit, dat de Engelsen het eiland nog steeds als doelwit voor hun oefenbombar dementen gebruiken. De regering van Sleeswijk Hol- stein heeft gezegd, dat zij alle sym pathie heeft voor de vissers, maar dat de „invasie" een politieke dwaas heid is. De geallieerde Hoge Com missaris heeft thans aangekondigd, dat zij „niet zal ingrijpen" totdat de Duitse autoriteiten tijd hebben ge had om „doeltreffende maatregelen" te nemen. Volgens waarnemers houdt dit in dat de vissers van Helgoland verwijderd moeten worden. De chef van de »waterpolitie in Sleeswijk Holstein heeft inmiddels gezegd, dat hij niet voldoende personeel heeft om de betogers met geweld van het eiland te halen. Hij wacht nu op na dere instructies van de regering var Sleeswijk Holstein. GEMEENTERAAD LISSE UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN Ouden van Dagen. Dank zij de financiële medewerking van de bur gerij is hei Comité „Autotocht Ouden van Dagen" weer in de gelegenheid gesteld ook thans een autotocht te organiseren en wel op 21 Juni a.s. Personen boven de 65 jaar kunnen hieraan deelnemen cn moeten zi^rh dan tot uiterlijk 6 Juni a.s. opgeven bij een der leden van het Comité, de heer Jac. Zuyderduyn, Rijnstraat 36 of bij H. A. van den Anker Rijnstr 66 LEIDSCHENDAM Handbal. Morgen heeft er op het R.K.A.V.V.-terrein een handbal demonstratie-wedstrijd plaats tussen HVS uit Stompwijk en RKSVL uit Voorschoten. Deze wedstrijd' is geor ganiseerd door de parochiële hand balclub voor dames, welke in oprich ting is. Het aanvangsuur is gesteld op half vier en men verwacht een grote belangstelling. Volgendee week begint de training reeds. Laten de dames zich dus di rect tijdens de wedstrijd als lid aan melden. Geboren: Johannes Cornelis Ma ria zn van L. P. Barnhoorn en C. C. Hooijmans; Johannes Franciscus Maria zn van J. L. Strampraad en C. M. de Groot; Maria Hubertina Margaretha dr van Th. C. P. v. Rijn en H. N. Litouw; Wilhelmus Maria zn van P. J. Remmerswaal en M. W. van Baren; Geertruida Antonia Ma ria dr van A. Th. W. van Houdt en A. C. Schouten; Franciscus Michaël Maria zn van W. M. Boekraad en A. F. M. van der Heiden. NOORD WIJKERHOUT Ingelandenvergadering Noordzij- derpolder. De Noordzij derpolder hield in café „De Nachtegaal" een zeer druk bezochte ingelandenver gadering. Met betrekking tot de jaar lijkse schouw in September en Oc tober deelde de voorz, mede, dat strenger zal worden toegezien op de juiste afmetingen van sloten en greppels. Een verzoek van het ge meentebestuur van Noordwijkerhout om gedeeltelijke vrijstelling van pol- derlasten werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De secr. las hierna zijn jaarverslag voor. Na een beknopt overzicht te hebben gege ven over de werkzaamheden van het bestuur in het afgelopen jaar, ging hij uitvoerig in op de grotè proble men, welke de polder momenteel raken, zoals het merenplan, het re creatieoord enz. De secr. richtte zich in een fel protest tegen de houding van het provinciaal bestuur, dat niet eens de moeite neemt om het polderbestuur op de hoogte te hou den van haar plannen. Hij waar schuwde i de ingelanden met klem dat hun gronden in de toekomst niet verkwanseld zullen worden tot spel en vermaak van de stedeling. Vervolgens werd behandeld de re keningen van het algem. en bijzon der beheer. Deze werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Ook de begrotingen konden de goed keuring der vergadering wegdragen, nadat door de ingelanden het voor stel van het bestuur om de polder- lasten te verhogen werd afgestemd, en de lasten wederom op 6 gulden per H.A, werden gebracht. Punt 9 der agenda „Bespreking merenplan" deed vele tongen losko men. Op het moment dat de verga dering van plan was een motie te richten tot de Kroon deed de heer van Herwaarden, directeur van de Kalkzandsteenfabriek het voorstel, dat het polderbestuur besprekingen zal openen met de Zandsteenfabriek en de eigenaren van het Langeveld om tot een mogelijke oplossing te komen. Nadat deze besprekingen hebben plaats gehad zal een nieuwe ingelandenvergadering worden be- legd. SASSENHEIM Wedstrijd ziekzoeken A.s. Vrij- lagavond om 8 uur zal in café „Rust- hoff" de uitreiking en bekendma king van prijzen en diploma's plaats hebben. Voor deze wedstrijd waren 196 deelnemers, waarvan 10 't diplo ma ziekzoeker-narcissen ontvangen. 13 ziekzoekers-hyacinthen krijgen een prijs, terwijl aan 3 ziekzoekers- narcissen een troostprijs zal worden uitgereikt. Aanbesteding' Door het archi tectenbureau Geels uit Leiden is aenbesteed (jen expeditieloods voor de Firma "\Vesseling. Hoogste in- Burgemeester De Graaf beantwoordt vragen van de heer Van Waveren Overweldigend was de belangstel ling op de publieke tribune toen burg de Graaf gisteravond de ver gadering van de gemeenteraad open de, waarin de kwestie van het oor logsmonument zou worden behan deld. Direct na opening stelde de voorz. aan dc orde het verzoek van de heer Van Waveren, om inlichtingen over de oprichting van het oorlogsmonu ment. De heer Van Waveren zeide, dat B. en W. in de vergadering van 13 April jl. geen juiste indruk hadden gegeven van het oorlogsmonument. De woorden „Een man, die de we deropstanding symboliseert" gevoegd bij de mening „dat het comité een voortreffelijke keuze had gedaan" waren voor de raad voldoende ge weest, om aan te nemen, dat het hier een waardige herinnering be trof aan de gevallenen uit de oorlog Niemand had verwacht, dat een groot gedeelte van de bevolking aanstoot zou nemen aan het monu ment. Spr. was er van overtuigd, dat indien het ontwerp in de raad zou zijn geweest de gelden hier voor nooit ter beschikking zouden zijn gesteld. De heer Van Waveren vroeg zich af, waarom B. en W: die toch het toezicht hebben op de openbare orde en zedelijkheid dit gedenkteken hebben kunnen aanbevelen. Over de „opvoedkun dige waarde" ervan kan men onmo gelijk van mening verschillen. Wij trachten reeds vroeg bij onze kin deren het schaamtegevoel aan te kweken en weten allen, dat aan onze eerste ouders na de zonde val de schande der naaktheid werd geopenbaard. Terwijl God het eerste mensenpaar een bedekking liet zoeken voor hun naaktheid, richtten wij een monument op, dat alles ondersteboven gooit in gees telijk opzicht. Tegen de uitdrukke lijke wil van God is onder aanbeve ling van de overheid dit beeld in het openbaar tentoongesteld. De heer v. Waveren deed een be roep op de raad, om de gemeente van dit monument te verlossen en een passender oorlogsmonument te doen ontwerpen. Vragen van de heer Van Waveren. De heer v. Waveren legde daarna de volgende vragen aan B. en W voor: 1. B. en W. kenden het ontwerp van het monument. Hebben zij dit met opzet niet aan de raad voor gelegd? 2. Menen B. en W., dat de gelden voor het monument gevoteerd zouden zijn, als de raad bekend was geweest met het ontwerp? 3. Wat is volgens B. en W. de op voedkundige waarde van het mo nument? 4. Achten B. en W. het beeld bevor derlijk voor een waardige nage dachtenis van de gevallenen? 5. Wisten B en W„ dat een ander comité in de directe omgeving dit ontwerp geweigerd had? 6. Voelen B. en W., als college, dat toezicht heeft op de bevordering van de openbare zedelijkheid en orde, zich verantwoord dit beeld in Lisse te heboen geplaatst. 7. Daar God zelf ons kleding gege ven heeft tot bedekking van de schande der naaktheid wil ik vra gen, of B. en W. dit beeld van schande in Lisse durft te laten staan? 8. Zijn B. en W. niet bang, dat nu een groöt deel van de bevolking ontstemd is over het monument er moeilijkheden zullen ont staan bij de terugbetaling van de gelden? 9. Zien B. en W. kans de gemeente schrijver was fa. Beul te 't Zand voor 101.000. Laagste inschrijvers Gebr. van de Mey te Hillegom ƒ51.900 en L. Schreudef te Wasse naar voor 61.444. De gunning is aangehouden. Kerkveiling De jaarlijkse grote kerkveiling ten bate van kerk, ar men, St. Bernardusgestioht en het nieuwe priestergraf. zal worden ge houden op Dinsdag 12 Juni a.s. in het KSA-gebouw 's avonds half acht. Om half negen gisterochtend is de K.L.M.-Skymaster „Edam" zijn we reldreis, die dertig dagen zal duren, van Schiphol begonnen. Enkele mi nuten na de aankomst op Londen Air- port is de zich aan boord bevindende 230 kg. wegende speciaal gecon strueerde laadbrug uitgeladen en twintig minuten later werd een gloednieuwe A-40 sportwagen van de Austin fabrieken aan boord gere den. Om elf uur precies begon dan vanaf Londen officieel de K.L.M.- Austin wereldtocht, die vliegtuig en auto dertig dagen lang over oceanen en zeeën, woestijnen en onherberg zame gebieden zal voeren. Zoals bekend, is deze vlucht geor ganiseerd door de Engelse Austin autofabriek, die de deugdelijkheid van haar product op in het oog val lende wijze wil tonen. Over land zal de Austin het te volgen traject rij dende afleggen, waarbij de wagen steeds inradiocontact blijft met de „Vliegende Hollander" De A-40 zal op deze wijze de Syrische woestijn en de Arizona moeten trotseren en tijdens de tocht dooi- India kennis maken met de natte moesson. De be manning van het vliegtuig zal ech ter door middel van de radio als het ware van minuut tot minuut de posi tie van Austin kunnen peilen. Over water zal de Austin de tocht maken aan boord van de „Edam". De voor het snel in- en uitladen benodigde laadbrug is vervaardigd door de technische dienst van de K.L.M. on der leiding van de oud-gezagvoerder L. Sillevis. Persbureau- en krantencorrespon denten, een televisieman, een radio- reporter en een fotograaf maken de vlucht mede, alsmede drie chauffeurs voor het besturen van de Austin en twee monteurs. Gezagvoerder van de Skymaster is de heed J. J. Bak, waarnemend hoofd van de vliegtech nische dienst van de K.L.M., die reeds 180 Oceaanvluchten op zijn naam heeft staan. De eerste en tweede pi loot zijn resp. de heren L. G. Metz en A. F. Coggon. En dan maakt het hoofd van de K.L.M.-persdienst, de heer R. J. Vogels, de gehele vlucht mee. Hij zal via de radio de Neder landse luisteraars op gezette tijden verslag uitbrengen. van dit beeld te verlossen en een passender nagedachtenis te doen vervaardigen? De voorzitter antwoordt. In zijn antwoord ging de voorz. eerst de geschiedenis na van het comité voor het gedenkteken en wees erop, dat hij pas in Januari het ere-voorzitterschap van dit comité van zijn voorganger had overgeno men. Dit was de enige relatie met bet comité. De voorz. had geen be slissende stem en werd niet op de vergaderingen uitgenodigd. Spr. zeide dit niet, omdat hij met de gestes van het comité niet accoord zou zijn gegaan, noch omdat hij het geen achtbaar comité zou vinden, doch alleen om tegenspraak te leve ren op de pogingen zijn naam in op spraak te brengen. Het comité had, uiteraard reeds geruime tijd vóór de burgemeester zijn intree maakte, beraadslaagd en besloten omtrent het te kiezen ont- werp-monument. In deze beraad slagingen waren uiteraard de ver scheidene levensbeschouwelijke rich tingen der leden van groot belang. Naar spr. bekend was resulteerde uit deze beraadslagingen het eensgezin de, met alg. stemmen aanvaarde be sluit van het comité tot aanvaarding van het ontwerp-Stouthamer, zoals dit ontwerp in het huidige beeld is uitgewerkt. Onder spr. leiding kregen B. en W met deze gehele affaire eerst be moeienis in Maart 1951, toén gespro ken'moest worden over de plaatsing van het monument en de bestrijding van de kosten. In ons college js vooraf echter ernstig beraadslaagd over de aard van het ons ter kennis gebrachte ontwerp. Hoewel daarbij de vraag rees of plaatsing van een naaktbeeld wel verantwoord moest worden geacht en ook in ons college bij één van de leden deze vraag niet met overtuiging bevestigend kon worden beantwoord, hebben toch gemeend' overwegende beteke nis te mogen hechten aan het feit, dat een comité van zo brede 'samen stelling deze vraag wel degelijk en unaniem bevestigend had beant woord en met enthousiasme op plaatsing aandrong Spr. heeft het beeld bezichtigd, toen het zich nog in de bronsgieterij bevond. Van absolute onzedelijkheid is voor spr. geen sprake. Vanwege de unanieme beslissing van het comité in zijn brede samenstelling meende spr. voorts ook te mogen veronderstellen, dat van onzedelijk heid in relatieve zin of van ergernis geen sprake zou zijn. Geen aanleiding tot gebruik making politionele bevoegdheid. Derhalve achtte spr. geen enkel motief aanwezig om van zijn" politio nele bevoegdheid gebruik te maken om plaatsing van het beeld te ver bieden dan wel het college te advi- ren plaatsing van het beeld tegen te gaan. Hierbij komt, dat het beeld mooi is in aesthetisch opzicht. Dp uitbeelding vindt spr. heel gelukkig en zij gaat ook uit boven de beperkte tijdsduur van 5 jaren bezetting. Het beeld heeft bovendien de verdienste, dat het een voortdurende worsteling symboliseert, de worsteling van de mensheid ook na de oorlog om de werkelijke vrijheid te verkrijgen. De vraag rijst nu echter of wij vooruit moesten weten, dat oneer dere ingezetenen van Lisse niet de zelfde waardering zouden kunnen opbrengen en zo ja of wij daarvoor dan hadden moeten bukken dan wel alsnog moeten bukken. Wij ontken nen zulks. Hiermede ontkennen wij geenszins, dat het gemis aan waar dering kan voortspruiten uit motie ven, die gelukwaardig of zelfs edeler zijn dan de onze, of die van de beeldhouwer en van het comité. Het is nog niet duidelijk, welke omvang de beweging van afkeuring heeft, doch spr. nam aan, dat zij aanhangers heeft in alle geestelijke groeperingen der bevolking. Drie^ groepen tegenstanders. Spr. meende de afwijzende perso nen te mogen indelen in 3 groepen: een groep, die op grond van reli gieuze meningen cf belijdenis star afwijzend staat, dus afwijzend in absolute zin, onder welke groep spr. meende de heer Van Waveren te mo gen classificeren. De naaktheid, in welke vorm dan ook, beeldt voor hem de schande uit. De tweede groep bestaat uit men sen, die door onwennigheid, door gebrek aan wat spr. zou' willen noe men doorschouwingsvermogen, aan stoot nemen aan het beeld, omdat zij slechts een détail ervan vermogen te zien. De derde groep bestaat uit men sen, die evenals de eerste groep handelen uit edele motieven. Zij menen, dat, waar kennelijk dit beeld voor anderen aanstoot geeft en leidt tot minderwaardige grollen en on zedelijk gepraat, het beeld ergernis geeft en daarom afkeuring verdient Hoewel men nu alle respect mag hebben voor de eerste groep, men anderzijds toch niet zover gaan deze groep overwegende betekenis toe te kennen. Spr. kon niet inzien en zo ook zijn medeleden in het collega vdn B. c W., dat het beeld moet verdwijnen. Wat de vraag betreft of het beeld aan zijn doel beantwoordt, het doel n.l. om een passende nagedachtenis aan de gevallenen te geven durft spr., hoe zwaar hem dat in verband met de piëteit ook valt in volle overtuiging te verkïsren, dat de symbolische gedachte, die in dit beeld is belichaamd, passend en volkomen in overeenstemming met het doel, waarvoor zij vielen. Geen reden om beeld te doen verdwijnen. Op de vragen van de heer van Waveren antwoordde de voorz. ver volgens: Er was geen opzet in het spel; 2. Na de verrassing, welke B. cn W. na de onthulling is bereid, meent spr voor zich persoonlijk, ten deze het gevoelen van de raad niet meer te kunnen peilen. Dit gevoelen zal vermoedlijk in deze discussie wel blijken. 3. en 4. Deze vragen zijn reeds beantwoord in de uitvoerige uiteen zetting. Wordt ontkennend beant woord. Vragen 6 en 7 zijn reeds beant woord. Vraag 8. Inderdaad achten B. en W. het niet uitgesloten dat het co mité in moeilijkheden zaJ geraken met de terugbetaling van de gelden. Tot slot wil spreker nog dit zeg gen: „De actie rond het beeld kan z.i. bereiken, dat de wijding van het beeld aan de nagedachtenis van de gevallenen wordt aangetast. Dan verliest het beeld zijn eigenlijke ge bruikswaarde en houdt het slechts kunstwaarde. Dat is niet de bedoe- ling. Spr. is daarom zo uitvoerig op de zaak ingegaan, omdat hij alsnog hoopt dat na een openlijke en ge degen discussie in dit vertegenwoor digende lichaam, het rumoer buiten zal verstillen en de stilte van eer bied zal neerdalen bij de nagedach tenis aan de gevallenen, wier hoge streven in dit monument wordt ver zinnebeeld. WASSENAAR ER KOMT EEN WEEKMARKT ÖP DINSDAG. In de raadsvergadering van a.s. Woensdagavond zal de raad o.m. te beslissen krijgen over het al of niet instellen van een weekmarkt in deze gemeente. Naar aanleiding van hij de laatste begrotingsvergadering ge uite klachten over het hoge prijspeil in. Wassenaar 'van de voor het dage lijks levensonderhoud nodige arti kelen werd besloten een commissie in te stellen, die de wenselijkheid van het instellen van een weekmarkt zou nagaan. Het rapport van deze commissie is door B. en W. bestu deerd en het college is mét de com missie van mening, dat het wense lijk is, in Wassenaar een weekmarkt voor levensmiddelen, huishoudelijke en andere gebruiks- en verbruiks- artikelen, textiel- en lederwaren en planten, bloemen en zaden in te stel len. B. en W. gaan uit van de ge dachte, dat het voor de ingezetenen met de smallere beurzen mogelijk moet worden gemaakt, dagelijks be nodigde artikelen voor het levens onderhoud in de eigen gemeente op zo voordelig mogelijke wijze te ko pen. Er is overleg gepleegd met dc Centrale Vereniging voor de Markt-. Straat- en Rivierhandel, die zal me dewerken aan het bevorderen va:i een goede bezetting van de Wasse- naarse markt met erkende kooplie den. Met het oog op de marktdagen in andere gemeenten van de pro vincie zijn B. en W. van mening, dat het aanbeveling verdient, de Dins dag in Wassenaar te bestemmen als marktdag. De markt zal, als de raad het advies van B. en W. wil volgen, gehouden worden op het Burchtplein en wel van 9 tot 17 uur. Grote uitgaven voor de gemeente. Op verzoek van de raad hebben B en W een z.g. prioriteitschema doen opstellen van' de in de jaren '51 t/m '55 te verwachten investe ringen voor werken. In dit schema hebben B en W onderscheid ge maakt tussen „zeer urgente" „urgen te" en „wenselijke" uitgaven. Als zeer urgent komen o.m. de volgende posten voor. Een bedrag van f 300.000 voor een in '52 uit te voeren ver bouwing van het politiebureau. Voor woningb. p. j. waarbij gerekend is op 80 won.) 870.000.Voor de aan leg van nieuws wegen, n.l. evenwij dig aan de Deylerweg en aan de van Zuylen van Nijeveltstraat in '52 230.000.De aanleg van nieuws riolering in gedeelten van de ge meente, die daarvan nog verstoken zijn, zal in totaal ruim 2 millioen kosten. Dit bedrag wordt verdeeld over de eerstvolgende 10 jaren, dat is per jaar f 200.000.Voor scho lenbouw is voor de jaren '51, '52 en '53 in totaal f 435.900.geraamd. Met dat bedrag zullen drie scholen van elk zes lokalen kunnen worden gebouwd. De overschakeling op een hogere spanning in het electricitèits- net zal in vijf jaar 315.000.kos ten. Voor '51 zijn in het schema o.a. opgenomen een bedrag van 120.000 voor het aanleggen van een parkeer plaats aan het Wassenaarse Slag en een bedrag van f 62.700.Voor de bouw van een tunnel onder de Rijks straatweg ten behoeve van het Ker- kehout. De zeer urgente uitgaven een totaal van ruim 8jk millicen gul belopen in de genoemde vijf jaren den. Dit schema aldus schrijven B. en W. aan de raad, mag niet als een bindend plan worden opgevat. Naar gelang van tijd en omstandigheden zullen wijzigingen moeten worden aangebracht. Afgewacht moet bo vendien worden, hoe de door de re gering te benoemen investerings commissie over de urgentie van diverse investeringen denken zal.. Medische dienst. J. Baart de la Faille, van Zuylen van Nijeveltstr. 108, tel. 3018 en dokter de Neef, van Heeckerenstraat 7 ,tel. 4018. Apo- thekersdienst tot en met de volgende week Zaterdagmorgen Apotheek de Burcht, Johan de Wittstr. 9, tel. 3806.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2