S)e CddóeGouYo/nt Acheson voor de Senaatscommissie moRQeri: zaligveRklapinqvan paus piusx Achtervolging der Chinezen afgelopen Truman zond persoonlijke brieven Formosa blijkt te zijn afgeschreven HARING OF KUIT CATË.KUAG 2 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12297 Directeur: C M. v. HAMKkSVKLE) Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd- 5.15 p. kwart. Franco p. p. t S.90. - Advert.: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 Morgen zal in de St. Pieterskerk te Rome de plechtige zaligverklaring plaats hebben van Paus Pius X, die oudere lezers zich nog zullen kunnen herinneren. Hij werd in 1835 geboren en in 1903 tot Paus gekozen. Elf jaar stond hij aan het hoofd van de Kerk en overleed in 1914. Op pag. 1 van het tweede blad wijdt kapelaan A. M. Vulsma een uitvoerig artikel over het leven en de persoon van deze Paus, die, uit een zeer eenvoudig milieu "geboren, opklom tot de hoogste kerkelijke waardigheid. Behalve op pag. 1 van het tweede blad, vindt men ook nog enige bijzonderheden over Paus Pius X op pag .2 van het 2de blad. ZUID-KOREA BIJNA WEER BEVRIJD Zaterdag heeft de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, generaal James Van Fleet, bekend gemaakt, dat de troepen van de V. N. de achtervolging van de terugtrekkende communistische le gers hebben voltooid. „De achtervol gingsphase is geëindigd met het op nieuw verdrijven van vijandelijke eenheden uit Zuid-Korea, behalve uit het grensgebied te Westen van de Imdjin", aldus Van Fleet. keer op de Noord-Koreaanse wegen te hebben waargenomen dan nor maal. TEGENSTAND DER RODEN NEEMT TOE. Volgens het communiqué van het achtste leger van Zaterdagmorgen neemt de tegenstand van de Noorde lijken langs het centrale front toe. Gemeld wordt, dat zij zware verlie zen hebben geleden bij de verdedi ging van Jontsjon, Hwatsjon, Jang- goe en Indje. "Een Amerikaanse patrouille was ei- in geslaagd ae buitenwijken van de stad Jontsjon, 11 km ten Noorden van de 3'3ste breedtegraad te berei ken, doch moest terugtrekken. In dit gebied blijven de Noordelijken zware druk uitoefenen op de Amerikanen ondanks geconcentreerde luchtaan vallen en artilleriebeschietingen. Ten Noorden van Hwatsjon, waar de tegenstand van de Noordelijken het V. N.-offensief tot staan heeft ge bracht, hebben drie bataljons artille rie de tegenstander zware verliezen 'oegebracht. Iets meer naar het Oos ten, ten Noorden van het Hwatsjon- reservoir, was de tegenstand lichter en duurde de opmars voort. De brug genhoofden over de Hantan zijn ver groot en stoottroepen drongen op tot op enige kilometers van Tsjiponi, 20 km. ten Zuiden van Koemwha. In het gebied van Indje werd een aantal lichte tegenaanvallen door de geallieerderi afgeslagen; in het Wes telijk deel van het centrale front viel een communistisch bataljon de ver bondenen ten Noorden van Jongong 40 km. ten Zuiden van Koemwha aan. Geallieerde luchtverkenners meld den in de afgelopen nacht meer ver- DE VISSERIJ OP DE NOORDZEE In officiële kringen in Kopenhagen verluidt, dat Denemarken van plan is een gezamenlijke actie van de Scandinavische landen te beginnen om de internationale Visserij.con- ventie van 1946 van kracht te laten worden. De conventie is opgesteld om de visstand in de Noordzee te be veiligen door te intensieve visserij te voorkomen. Volgens Deense kringen hebben o.m. de regeringen van Spanje, Ier land en IJsland de Conventie nog niet goedgekeurd. Dc Deense minis ter van visserij, Knud Ree. heeft on langs de Deense Tweede Kamer me degedeeld. dat Duitsland eveneens in de conventie van 1946 opgenomen zou moeten worden. Over Perzisch oliegeschil wordt nu onderhandeld Fi-esident Truman heeft Vrijdag persoonlijke boodschappen gezonden aan de Perzische en de Britse premier, waarin hij aandringt op het beginnen van onderhandelingen. In zyn boodschap aan de Perzische premier, Mohammed Mossadeq, verklaart NTruman, dat er een „explosieve" toestand in Perzië bestaat. Hij dringt er op aan. dat de Perzische regering onder handelingen zal beginnen met een Britse delegatie. De Britse minister van buitenlandse zaken, Herbert Morrison, heeft enige dagen geleden in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland bereid is een delegatie naar Per zië te zenden. Volgens AFP heeft president Tru man in zijn schrijven aan dr. Mossa deq het voornemen der Amerikaanse regering kenbaar gemaakt, Perzië eventueel directe economische steun te verlenen. De Perzische premier heeft onmid dellijk na ontvangst van de bood schap het kabinet bijeen geroepen en volgens een bericht van de „Daily Telegraph" heeft het Perzische kabi net erin toegestemd een Engelse di plomatieke missie in de Perzische hoofdstad te ontvangen om de olie geschillen te bespreken In Londen vond men de tussen komst van Truman ongewoon en on verwacht, maar zo deelde een woordvoerder van de regering mede de inhoud van de brief wijkt niet af van de bekende Amerikaanse en Engelse standpunten. De tekst zou vandaag bekendgemaakt worden. De dienstplicht in de VS. De „New York Times" meldt, dat de Amerikaanse Senaat het compro mis-wetsontwerp heeft aangenomen, waarbij de dienstplichtige leeftijd wordt verlaagd tot 18j^ jaar en de normale diensttijd wordt verlengd van 21 tot 24 maanden. Het ontwerp wordt doorgezonden naar het Huis van Afgevaardigden. KOREA-TACTIEK DE BEST MOGELIJKE De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson heeft Vrijdag voor de Senaatscommissie van onderzoek verklaard, dat niets meer in strijd is met de feiten dan de bewering, dat de verbonden troepen in Korea een doelloze strijd voeren. „Zij hebben de communistische strijd krachten enorme verliezen toegebracht en daardoor een belangrijke over winning behaald", aldus de minister. „De hoop van de communisten om een snelle en gemakkelijke overwinning in Korea te behalen, is in rook vervlogen." Naar zijn mening kan gezegd worden, dat alle adviseurs van president Truman geloven, dat dc huidige tactiek de meeste kans biedt op beëindiging van de vijandelijkheden. mesnt, maar bij stemming werd an ders beslist. Na hervatting van het verhoor verklaarde Acheson, d-at zijn departement in 1949 zijn veto heeft gehecht aan een voorstel om naar Tsjang Kaisjck op Formosa een militaire missie te zenden. Nu dc verhoren door dc senaats commissies op zuiver politiek terrein komen te liggen, v/orden uiterst •cherpc debatten verwacht en Ache son schijnt de moeilijkste ogenblik ken van zijn carrière als minister van buitenlandse zaken tegemoet te gaan. Een document Gedurende de eerste zitting met minister Acheson werd 'n document openbaar gemaakt, dat het State De partement in 1949 aan Amerikaanse consulaire ambtenaren in het Verre Oosten heeft doen uitgaan. Daarin wordt rekening gehouden met de verovering van Formosa door de Chinese communisten en wordt de Amerikaanse functionarissen op het hart gedrukt, dat zij aan het eiland geen strategische waarde moesten toekennen. Zij moesten er zich op voorbereiden, dat Formosa in de handen van Mao tse Toeng zou vallen. De meeste leden van de senaats commissie stonden op publicatie van het document, waaruit immers blijkt, dat Washington althans twee jaar ge leden over Forsmosa zo geheel an ders heeft gedacht dan generaal Mac- Arthur en ook de regering zelf thans doen. Minister Acheson verzette zich te gen openbaarmaking van dit docu- Prins Boudewijns troonsbestijging Koning Leopold heeft deze week Woensdag en Donderdag dc Belgi sche premier, Pholien, en de voor zitters der drie grote partijen, Buset van de socialistische partij. Lefèvre van de C.V.P. en Motz van de libe rale partij, in audiëntie ontvangen. De Nieuwe Gids verneemt in verband hiermede, dat premier Pholien thans overleg wil plegen over regeling van de problemen, die de troonsbe stijging van prins Boudewijn met zich zou meebrengen. Men zou tot overeenstemming willen komen voor het parlement op reces gaat. De grondwettelijke eedsaflegging door prins Boudewijn zou in October ge schieden. ALLE KRUPP-DIRECTEUREN VRIJGELATEN. Vrijdag is Ewald Loeser, een voor malige directeur van Krupp, die in Neurenberg tot zeven jaar gevange nisstraf was veroordeeld, vrijgelaten. Zijn straftijd begon op 13 Juli 1947 en in Maart 1952 zou hij in aanmer king gekomen zijn om, door vermin dering van straftijd wegens goed ge drag, te worden vrijgelaten. Alle directeuren van Krupp zijn nu op vrije voeten: hetzij door ver mindering van hun straf, hetzij om dat zij hun straftijd hebben uitge diend. GROMMENDE „PANTERS". Twee F 9 F Grumann „Panter' straaljagers van de Amerikaanse marine razen met brullende motoren over het vliegdekschip „Princeton" aan de kust van Korea. De „Pince- ton" en andere vliegdekschepen der Verenigde Naties hebben een be langrijk aandeel gehad in het tot staan brengen van het voorjaars offensief der Rode legers in Korea. Onafgebroken vlogen de toestellen af en aan om de voorraden van de vijand te vernietigen en de troepen te decimeren. Prijzenslag in New York Prijsdaling van 40% op één dag Duizenden New Yorkse huisvrou wen verdrongen elkaar gisteren in de grote warenhuizen van de stad. Er woedde een prijzenslag als nooit tevoren. Hcrencostuums zakten in enkele uren tijds van 49'tot 29 dol lar. Dc prijs van stofzuigers liep op dc voormiddag van 89 tot 75 dollar omlaag. Directeuren van grote be drijven stuurden spionnen uit om de laatste noteringen der concurrenten te bemachtigen. I)c verlagingen wa ren zó drastisch, dat verscheidene grote zaken lang vóór sluitingstijd hun deuren op slot moesten doen: uitverkocht. De concurrentiestrijd, Dinsdag met een schermutseling in New York gestart, kreeg gisteren het karakter van een nationale oorlog. Uit Chicago en andere grote ste V komen meldingen, dat de golf is over geslagen. De prijsdaling begon op een uit spraak van het Amerikaanse hoge ge rechtshof: „de door fabrikanten vast gestelde detailprijzen gelden niet voor zaken, die geen zogenaamd bil lijk handelsaccoord zijn aangegaan" Macy's kende zulk een accoord blijk baar niet. De directie van het mon- sterbedrijf kondigde op slag een prijsverlaging aan van zes percent, op 6000 artikelen. Gimbel's nam de uitdaging onmiddellijk aan. Hij adver teerde: Niemand, maar dan ook nie mand, kan met Gimbel's concurreren. In de slag, die daarna volgde, zonken de prijzen elk uur. Het kwam zelfs voor, dat artikelen des middags 40 percent goedkoper waren dan 's mor gens. Electrische apparten, tropical he- rencostuums en boeken vormen de grootste attracties voor de kopers. De prijzen daalden zoals de beursnote ringen in 1929. De directie van Ma cy's deed alle moeite om de prijzen in overeenstemming te houden met haar belofte om zes percent goedko per te zijn dan de concurrentie. Ver tegenwoordigers van concurrerende warenhuizen hielpen elkaar zelfs om dichter bij dc toonbanken te komen en zich zelf van hun nederlaag te overtuigen. Het boek „From here to eternity", dat al enkele maanden een best seller in de Verenigde Staten is, „opende" op 3.94 dollar en was binnen een uur gekelderd tot 3.15 dollar. De beste ty pering van de pr*ij zen-oorlog gaf een van de directieleden van Macy's. „Doet u toch kalmer aan", zei hij te gen een huisvrouw, die zich naar de toonbank worstelde, ..elke minuut wachten betekent slechts winst voor u". f\F HET DE UITWERKING is van de gebeurtenissen in Korea of simpelweg een uitgeput raken van het Westerse geduld in elk geval hebben de Grote Drie van het Wes ten een poging gedaan om het getreu zel en gezeur van de Parijse agenda conferentie te doorbreken. Zij wil len nu eindelijk wel eens weten, waar zij aan toe zijn en hebben zich daarom over het hoofd van Gromyko heen rechtstreeks gewend tot Mos kou. Hier zijn drie agenda-ontwer pen, hebben zij gezegd, kies er nu zelf één uit en kom op 23 Juli naar Wash ington, dan zullen we samen praten. Men kan toch niet eeuwig bljj- 0 ven wachten, wie het eerste toegeeft inzake de kwestie van het Noord-Atlantische Pact. De vraag of dit Pact al of niet op de agenda van de Viermogendhedenconferentie moet voorkomen, is het enige punt, waarover geen overeenstemming kon worden bereikt; de Russen zeiden, dat zij geen conferentie wilden als dit punt niet aan de orde zou komen en het Westen zei, dat het geen con ferentie wilde, als dit punt wel aan de orde zou moeten komen. En dan maar duimen draaien, elkaar boos aan zitten kijken en elkaar de schuld geven. Dat spelletje had nog lang door kunnen gaan, als Korea niet de aan leiding was geweest, dat men er nu haring of kuit van wilde hebben. Wat zo'n uithoek van de wereld al een invloed heeft! Maar de wereld is nu eenmaal zó klein geworden, dat dc internationale politiek een complex is van allemaal in elkaar grijpende problemen. Als Mao een offensief verliest, komt de 38e breedtegraad weer in aanmerking als basis voor een wapenstilstand, gaat Moskou weer anders denken over zijn betrek kingen met China en is Stalin mis schien geneigd om minder halsstarrig ruzie te maken met liet Westen. Zo doet een trap onder Mao's broek dc papieren opvliegen op een Parijse conferentietafel. ILLUSIES dienen wij ons echter niet te maken. Want zelfs al zou Mao na door het opnieuw standhouden boven de 38e breedtegraad zijn „ge zicht" herwonnen te hebben toe schietelijker worden om de wapens neer te leggen; en zelfs al zou Mos kou een grootmoedig gebaar maken en de invitatie der Westerse Grote Drie aanvaarden dan nog gaat de strijd op de binnenlandse fronten meedogenloos voort. Al mogen de communisten in Peking en Moskou de vredesvlag zwaaien, het commu nisme is nog lang niet aan de witte vlag van de overgave toe. Het blijft op de loer liggen en bij verkiezingen, zoals van de week in Italië, laat het zien, dat het nog altijd welvarend is. Bij de gemeenteraadsverkiezingen, welke begin van deze week voor een gedeelte der gemeenten in Noord- en Midden-Italie zijn gehouden, is de communistische invloed op verschei dene gemeentebesturen danig ge slonken. Dat zou niet anders dan een reden tot dankbaarheid kunnen zijn, als dit resultaat te danken was ge weest aan een verbeterd inzicht bij het kiezersvolk. Maar, voorzover de cijfers een inzicht toelaten op dc verkiezingsuitslag, schijnt het aan tal communisten niet veel gedaald te zijn. De nederlaag der communis ten vloeit eerder voort uit de moge lijkheid. welke de nieuwe Kieswet verschafte, om met verbonden lijsten te werken, van welke mogelijkheid de anti-communistische partijen een ruim gebruik hebben gemaakt. Van de andere kant heeft de Katholieke partij, de Dcmocrazia Cristlana, een flink stemmenverlies geleden, als ge volg van de ontevredenheid over hot regeringsbeleid. Weliswaar zijn deze stemmen niet aan het communisme ten goede gekomen, maar iedere ver deeldheid verzwakt het afweerfront en betekent een waarschuwing, dat er nog gevaar is. Zondag a.s. en Zondag over een week worden er weer gemeenteraads verkiezingen gehouden in andere dis tricten van Italië en wij zijn be nieuwd of dezelfde tendenz ook dan te bespeuren zal zijn. Italië behoort tot de zwakke broe ders onder de West-Europese staten en Moskou zal zijn uiterste best blij ven doen om ook deze broeder ach ter het ijzeren gordijn te werken. De strijd aan dit front gaat voort, ön'>.nks Viermogendhcdenconferen- ties en ondanks verloren offensieven op Korea. De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van justitie heeft aan Aneta medegedeeld, dat binnenkort zal worden overgegaan tot het opnieuw registreren van alle buitenlanders in Indonesië. Zij, die langer dan zes maanden in Indone sië blijven, dienen hierbij een bedrag van 500 rupian te betalen. Zij die korter blijven, moeten 300 rupian betalen. KaAAe-ttie... Het is schoon, zichzelf te overwin nen. Corneille.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1