S)e &2kióe6oii/ttMit Stalin mag kiezen Laatste poging van 'tWesten tot verzoening GROMYKO ONTVANGT WESTELIJKE NOTA'S Hoopt a.s. Maandag op antwoord Hevige Chinese tegenstand Hongaarse bisschoppen verdwenen Veertien man in brandende schacht VRIJDAG 1 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12296 Directeur: C M. v. HAMERSVBLO Hoofdredacteur: L. C. 1. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 J^ADAT DE PLAATSVERVANGERS dertien weken in vruchteloos de bat bijeen gezeten hebben in de agenda-commissie te Parijs, hebben zoals gemeld Amerika, Enge land en Frankrijk over het hoofd van Gromyko heen zich gewend tot Moskou. Gisteren hebben zij drie gelijkluidende nota's aan Gromyko overhan digd met het verzoek ze te willen doorzenden. Zoals men weet, wordt in deze nota's eenbijeenkomst der „Grote Vier" voorgesteld op 23 Juli a.s. te Washington. Gromyko verklaarde, de nota's onmiddellijk naar Moskou te zullen doorzenden. De eerstvolgende zitting der „kleine vier" zal pas Maandag plaats vinden, op welke dag Gromyko, naar hij zei, antwoord van zijn regering ontvangen hoopt te hebben. Keus uit drie agenda's Als basis voor de bijeenkomst der „Grote Vier" die in de nota's wordt beschreven als „in het belang van een vermindering der allesover heersende spanning in de wereld" laten de Westelijke mogendheden Rusland de keus tussen de drie ont werpagenda's welke op 2 Mei j.l. door de Westelijke plaatsvervangers te Parijs zijn voorgesteld. Er werden toen drie onderwerpen ingediend, een algemene, een geplitste en een skelet-agenda, die alle drie de be spreking voorzien van (a) de demi- litarisatie van Duitsland, (b) het be staande bewapeningspeil en (c) na leving van de vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hon garije. Eerste agenda. De eerste agenda noemt behalve deze punten nog het vredesverdrag met Oostenrijk, het herstellen van dé Duitse eenheid en een Duits vre desverdrag en het naleven van het Italiaans vredesverdrag met betrek king tot Triëst. PR0N0NCE en NYLONS zijn SYNONIEM KRUIS OP HET STEMBILJET. De goedwillende bevolking van Oost-Duitsland moet bij het uitbren gen van haar stem voor het door de communistische autoriteiten uitge schreven volksreferendum duidelijk blijk geven van haar ware gevoelens, ook al wordt zij door de rode macht hebbers gedwongen openlijk met „ja" te stemmen. Dit wachtwoord geeft de West-Duitse minister van „gesambt- deutsche" Zaken Jacob Kaiser in een boodschap, die hij Donderdag 31 Mei over de Radio van West-Berlijn tot alle stemgerechtigden in de Sovjet- Russische zone heeft gericht. De mi nister raadt de kiezers aan in het door de communistische machtheb bers voorgeschreven „ja"-kringetje een rechtop staand kruisje te zetten. Dit kruis, aldus minister Kaiser, zal voor de van hun politieke beroofde Duitsers in de „D.D.R." een symbool vormen van hun oprechte gevoelens van eérbied voor het geloof hunner vaderen en van ware liefde jegens het Duitse vaderland, terwijl het voor de heren van het Politburo en hun Moskouse lastgevers een waarschu wend teken zal zijn van de werke lijke opinie van de geknechte bewo ners van Oost-Berlijn en Oost- Duitsland. Hardnekkiqe Helgolanders Woensdagavond is een groep van honderd voormalige bewoners van Helgoland op het eiland aan wal ge gaan. Zij hebben de groen-witte vlag van Europa gehesen op een schuil kelder. Gemeld wordt, dat nog een groep Helgolanders op weg is naar het eiland. Zij hebben medegedeeld, dat zij op Helgoland zullen blijven tot het een normale vredesbestem- ming heeft verkregen. Donderdagavond heeft een Duits patrouillevaartuig Helgoland bereikt en verwacht wordt, dat een begin zal worden gemaakt met het verwijde ren van de demonstranten. Met de Westduitse regering zijn de Britten overeengekomen, dat Duits land verantwoordelijk is voor het afhalen van demonstranten, nadat de Engelsen beloofd hadden niet la ter dan begin volgend jaar Helgo land weer zijn oude bestemming te geven. DE SMOKKELARIJ TE AKEN. De Akense douane hield in de eerste helft van Mei langs de Neder landsDuitse en de BelgischDuitse grens in totaal 235 smokkelaars aan. Op hen werden ongeveer 1900 kg koffie, 16000 cigaretten en 200 pakjes cigarettenpapier gevonden. Tevens maakte de douane in ge noemde periode vier auto's, waar mee smokkelarij was bedreven, buit. Gesplitste agenda. De tweede of gesplitste agenda geeft naast elkaar in aparte kolom men de verschillende Westelijke en Sowj et-Russische bewoordingen van het aan de ministers van buitenland se demilitarisatie. Deze agenda laat de bewapeningskwestie en de Duit se zaken over om zelf te beslissen: 1. Of het bespreken van het be wapeningspeil als een van de voor naamste oorzaken van de spanningen moet voorafgaan aan de bespreking van het verminderen van de bewa pening. 2. Of deze verminderdering van bewapening alleen op de grote vier betrekking heeft. 3. Of het vraagstuk van de Duitse demilitarisatie bespreken zou moe ten worden vóór het vraagstuk van het peil en de vermindering van de bewapening. Skelet-agenda. De derde of skeletagenda geeft slechts vijf algemene onderwerpen van bespreking en bevat slechts 41 woorden. Geen van deze alternatieve agen da's vermeldt het Noord-Atlantisch Verdrag. Gromyko heeft volgehou den, dat dit verdrag op de agenda moet staan, anders zou een bijeen komst van de Grote Vier geen zin hebben. Nieuwe versterkingen worden aangevoerd ^^E COMMUNISTISCHE troepen bieden ongeveer 65 kilometer ten Wes ten van Korea's Oostkust hevige tegenstand om belangrijke steden en wegen te behouden. Hun strijdkrachten zijn voornamelijk geconcen treerd in het gebied van Janggoe, Indje en Hionni, waar reeds 48 uur hevig wordt gevochten. Een tank groep der verbonden legers die onder hevig afweervuur Janggoe was binnengedrongen, moest zich weer op haar oorspronkelijke stelling terugtrekken. Naar verluidt voert de te genstander met vrachtauto's versterkingen aan ter verdediging van Jonggoe, het centrale punt van het gehele Oostelijke front. Ten Oosten van Hionni werd een Zuid-Koreaans regimervt omsingeld en een ander regiment gedwongen eea anderhalve kilometer terug te trekken Later werd gemeld, dat de ingesloten Zuid-Koreanen weer vrijgekomen zijn en zich bij andere Zuid-Koreaanse strijdkrachten ten Zuiden van Indje hebben gevoegd. De meeste gevangenen, die in de Westelijke sector nog worden ge maakt zijn zwervende soldaten, die twee of drie weken geleden uit het Chinese leger deserteerden. De Britse parachutisten naar Cyprus Perzië zet door Volgende week zal de Engelse „brandweerbrigade" naar het eiland Cyprus in de Middellandse Zee ver trekken, dat 1.600 kilometer verwij derd is van de Zuid-Perzische olie velden. De 4 a 6000 parachutisten zullen in volledige oorlogsuitrusting vertrekken op twee vliegkampsche pen en een troepen transportschip. Oiffcieel gaat de brigade het En gelse garnizoen in het gebied van de Middellandse Zee versterken, maar niemand, aldus A.P., twijfelt er aan, of de parachutisten zullen naar Per zië gaan, als de levens van Engelse onderdanen bedreigd worden. De Perzische regering heeft be kendgemaakt, dat zij zich verplicht acht de wet op de nationalisatie van de olie-industrie uit *e voeren en dat een regeringsdelegatie van drie le den naar Khoezistan zal gaan met alle bevoegdheden om de olie-indus trie te exploiteren. Twee Britse dagbladcorresponden ten hebben van de Perzische regering aanzegging gekregen het land bin nen 24 uur te verlaten. Britse handel met Rusland Kan niet stopgezet worden Groot-Brittannië heeft in de laat ste drie weken van April 2400 ton rubber naar Rusland uitgevoerd. Dit heeft Sir Hartley Shawcross, de Brit se minister van handel, in het Lager huis meegedeeld met de verklaring, dat Engeland zich niet kan veroor loven zijn leveranties aan de Sovjet- Unie geheel te beëeindige, omdat het voor zijn behoeften aan timmerhout en graan voor twintig procent van Rusland afhankelijk is. Op 9 April heeft Engeland beslo ten alle verschepelingen van „stra tegisch materiaal" naar communis tisch China voor de rest van dit jaar stop te zetten. Gedurende het eerste kwartaal van dit jaar zond Engeland 4061 ton ruwe rubber naar Rusland, terwijl de Sovjet-Unie en de satelliet- landen tezamen een hoeveelheid van ruim negentienduizend ton op Malak- ka kochten. Sir Hartley wees er op, dat de gemiddelde Britse uitvoer naar de communistische landen wordt ge handhaafd op het peil van het afge lopen jaar, hoewel het „een zeer in gewikkeld en moeilijk vraagstuk" is. stroom gevangenen, zoals die enige dagen geleden binnenkwam, is opge houden. Amerikaanse Sabre"-straaljagers hebben Donderdag drie Mig-machi nes neergeschoten en twee bescha-. digd tijdens een luchtgevecht boven Tsjongjoe in Noord-Korea. Loon-actie in Frankrijk staande Franse algemene verbond van vakverenigingen, de C.G.T heeft Donderdag op zijn congres be sloten tot een algehele actie om de lonen in overeenstemming met de stijging van de kosten voor levens onderhoud te brengen. Het besloot te strijden voor een minimum uurloon van 122 francs en voor het doen aannemen van het systeem van bewegelijke loonscha len in het gehele land, waardoor een verschil van meer dan drie procent in de kosten voor levensonderhoud automatisch in de lonen verrekend wordt. Coördinatie militaire productie Mr. William R. Herod, coördinator van de militaire productie van de 12 landen van de NATO de Noord-At lantische verdragsorganisatie, ver toeft op het ogenblik voor een kort bezoek in ons land. Hij wil zich persoonlijk op de hoogte stellen van de mogelqkhe- den, die er in ons land zijn op het gebied van de militaire productie. Daarbij zal hij tevens nagaan in hoe verre onze productie ook kan wor den opgenomen in die van de 12 lan den teneinde een zo doelmatige en snelle opvoering van de noodzakelij- militaire productie te verkrij gen. Hier zal hij besprekingen hebben met deskundigen van de ministeries van economische zaken en van oor log en marine. Hij bezocht reeds een der grote scheepswerven in Schiedam. Voorts ligt het in zijn be doeling nog een aantal grote bedrij ven op het gebied van de scheeps bouw, de vliegtuig-productie, de ma chinebouw en de electrotechnische industrie te bezoeken. Mr. Herod is thans 3 maanden werkzaam als coör dinator van de militaire productie van de NATO en bezocht in die kwaliteit reeds Engeland, Frankrijk. Italië en België. Mr. Herod is van mening, dat Nederland een grote bij drage kan leveren voor de produc tie ten behoeve van de herwape- r.ingsdoeleinden van de 12 Nato-lan- den. VOOR DE HONGERENDEN IN INDIA In New Delhi is officieel bekend- BIJ DE NEDERLANDSE VRIJWIL LIGERS IN KOREA. Soldaat le klasse J. H. Heuts uit Maastricht heeft zijn eigen „bomvrije" blokhut gebouwd. Hier ziet U hem bezig met het bereiden van zijn „warme hap". Warm eten kan niet „boven" wor den gebracht, zodat men van zijn rantsoenen zelf z'n potje moet ko ken (foto links). De eerste tafel sinds de aankomst op Korea op 23 November 1950. Vin dingrijke soldaten hebben van de la ge Koreaanse tafeltjes een „cafeta ria" gemaakt, door de poten te ver lengen met ledige granaathulzen (foto rechts). Verbouwings-Opruiming WIJ RUIMEN AL ONZE ZOMERSTOFFEN 4 meter halen - 3 meter betalen Ziet onze advertentie achterpagina DE HONGAARSE AARTSBISSCHOP van Kalocza, Mgr. Jozef Grösz, na de arrestatie van Kardinaal Mindszenty voorzitter van de Hongaarse Bisschoppelijke Conferentie, is sinds 18 Mei uit zijn residentie verdwe nen, evenals de kanselier der aartsbisschoppelijke curie van Kalocza, Mgr. Peter Gyetvai. Uit berichten uit Hongarije blijkt, dat de aartsbis schop op 18 Mei met onbekende bestemming is vertrokken en sinds dien niet is teruggekeerd. VOOR BETERE TEXTIEL HAARL.STRAAT h. DONKERST. Opruimingsloopjes in alle afdelingen DE BRITSE VERVOERSSTAKING. Het centrale comité van de sta kende Britse vrachtautochauffeurs heeft Donderdag besloten om het werk Zaterdag te hervatten, mits er geen repressailles tegen de stakers zullen worden genomen. Op het ogenblik zijn 13.000 chauffeurs bij de staking betrokken. Volgens het te Cairo in het Ara bisch verschijnende blad „Acher Lahza" heeft koning Abdoellah van Trans-jordanië besloten de grondwet zijn land te wijzigen en koning Feisal van Irak tot troonsopvolger van Jordanië te benoemen. Volgens de Ammanse correspondent van dit blad beschouwt koning Abdoellah dit als een practische stap tot ver eniging van Jordanië en Syrië ter voorbereiding van een grotere unie. 111 Doden op Memorial Day Woensdag was het voor Amerika een dag van herinnering: de doden uit de beide wereldoorlogen werden plechtig herdacht. Maar deze dag zelf heeft ook weer 111 personen het leven gekost. Verkeersongelukken eisten 67 slachtoffers, terwijl 28 mensen door verdrinking om het le ven kwamen. „D-DAY" VAN BOND ZONDER NAAM. Op Zondag 17 Juni zal de Bond Zonder Naam zijn jaarlijkse „D-Day" houden in de Vecmarkthallen in Den Bosch. Pater Loop zal om 14 uur de mid dagbijeenkomst openen. De Bond Zonder Naam uit België zal ook ver tegenwoordigd zijn. Voorts zullen deelnemers uit Maastricht en Leeu warden optreden met resp. volks dansen en zang. De Zuid-Afrikaanse legaties in Ne derland en België zullen tot ambassa. des worden verheven, aldus heeft minister-president Malan gisteren te Kaapstald op een receptie van het 'Kaapstad op een receptie van het Familieleden van Peter Gyetvai hebben verklaard, dat deze door de politie is gearresteerd en wegge voerd. Op grond daarvan vreest men dat ook Mgr. Grösz zich in arrest be vindt. Nog niet bevestigde berichten, die het C. I. P, te Rome uit Boeda pest heeft ontvangen, melden, dat Mgr. Gyetvai door de politie zou zijn gearresteerd onder beschuldiging van „anti-democratische-acties". De laatste weken was Mgr. Gyetvai het voorwerp van steeds heftiger wordende artikelen in de communistische pers van Hongarije. Aanleiding hiertoe was zijn weigering om het communistische vredes ma nifest te ondertekenen. Hij heeft verklaart, dat hij zich heeft te wijden aan zijn zending en aan het voortdurende apostolaat der Kerk voor de ware vrede. Mgr. Gyetvai is 64 jaar oud en de vol gende maand 40 jaar priester. 24 Nederlandse oorlogsgewonden in België Vijftig Nederlandse en Luxem burgse oorlogsinvaliden brengen op uitnodiging van de Belgische vereni ging, welke auto's ter beschikking stelt van oorlogsverminkten, in sa menwerking met de Nederlandse vereniging Moveo (meer ontspan ning voor ernstige oorlogsinvaliden) een driedaags bezoek aan België. Gistermorgen zijn zij door Prins Boudewijn in het paleis te Brusesl ontvangen. Daarna begaf het gezelschap zich naar het Brusselse stadhuis, waar de oorlogsgewonden in de Gothische zaal werden ontvangen door wethou der de Ronse. Des middags waren dc Nederland se oorlogsinvaliden te gast bij de Ne derlandse ambassadeur te Brussel, baron Harinxma thoe Slocten. Op deze receptie was eveneens de Belgi sche minister van landsverdediging, kolonel de Greef, aanwezig. Vandaag brachten de oorlogsinva liden een bezoek aan Spa en omge ving. Februari 1929 werd hij bisschop ge wijd en tot 1939 was hij bisschop van Szombathèly. Op 7 Mei 1943 werd de thans gevangen aartsbisschop be noemd tot aartsbisschop van Kalocza EEN WISSE DOOD Veertien Duitse mijnwerkers zijn op 1000 meter diepte aan een zekere dood prijsgegeven, toen de directie van de Robert Hcinriclimijn tc Hamm-Herringen (Wcstfalen) order gaf, een brandende mijnschacht af tc sluiten. Dit tragische besluit moest geno men worden, toen men reeds de ge hele dag bezig was geweest met ver geefse pogingen om een (aanvanke lijk kleine) brand te blussen. Deze brand werd veroorzaakt door het warmlopen van een rubber transportband. Ofschoon een cn an der zich eerst niet ernstig liet aan zien, volgde even later echter een mijngasexplosie, waardoor 24 mijn werkers met brandwonden naar bo ven gebracht moesten worden. Dc anderen zetten echter hun blussings- werkzaamheden voort tot echter nog drie ontploffingen volgden, die tot het fatale besluit noopten om verder onheil tc voorkomen. Als ge volg van deze ramp zullen 2000 mijnwerkers zeker een week niet kunnen werken, terwijl de productie tot op ongeveer de helft zal dalen. Het Schuman-plan Ruhrgebied zit in de weg Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat dc Bonclux- landcn om economische redenen thans minder geestdrift voor con spoedie ratificatie van het plan- Schuman aan dc dag leggen. Deze landen zouden zich steeds meer gaan verzetten tegen ontbinding van het gezagsorgaan, dat toezicht uitoefent op de industrie van het Ruhrgebied. j. I Zoals bekend is hebben de Duitsers Onverwacht en zwijgend is giste- onbinding van dit lichaam als voor- ren de Nederlandse kernphysicus, waarde BslcId v00r hun doe,lncming professor dr. C. I. Bakker na zgn het plan-Schuman. Do Benelux- hp-mp^ jan Arn'pnfinip via l'nriiv: (in Prof. Bakker terug Hij zweeg gemaakt, dat India en communitisch van de Zuid-Afrikaanse nationale China te Peking een overeenkomst hebben gesloten, volgens welke India 400.000 ton graan zal óntvan- gen. De leveringen zullen onmiddellijk beginnen en voor October beëindigd zijn. Onder de overeengekomen hoe veelheid is de 50.000 ton begrepen, die in het begin van de onderhan delingen aan India geleverd zijn. feestdag meegedeeld. Omgekeerd zul len ook de Nederlandse en Belgische legaties te Pretoria tot ambassades worden verheven. Malan achtte het een geschikt tijd stip voor deze mededeling, omdat gis teren te Den Haag tevens een cultu reel verdrag van vijf jaar tussen Zuid-Afrika en Nederland is onder tekend. bezoek aan Argentinië via Parijs op Schiphol gearriveerd. Mevr. Bakker en haar kinderen waren dc enigen die de professor, wiens naam de laat ste weken in de hele wereldpers heeft gecirculeerd welkom kwamen heten. Professor Bakker, die precies veertien dogen geleden (op 17 Mei) naar Argentinië vertrok, arriveerde daar enkele dagen later, doch zijn aankomst werd door de Argentijnse autorieiten in nevelen gehuld. Het enige wat men wist was dat profes sor Bakker zich naar het Argentijnse „atoom-eiland" Huemul zou begeven waar hij professor Richter Perons atoomdeskundige zou ontmoeten. Professor Bakker weigerde enig antwoord te geven op de vraag of professor Richter ontmoet had. Wel lie hij los dat de berichten omtrent de arrestatie van professor Richter als volkomen onjuist moeten worden beschouwd. Voor het overige wimpelde pro fessor Bakker alle vragen af, zodat niet bekend werd of hij inderdaad aan president Peron advies heeft uitgebracht over het atoomproject van professor Richter. landen wijzen cr op, dat de Duitsers tot dusverre in gebreke zijn gebleven om het exportquotum van 6.200.000 ton, dat het gezagsorgaan voor de Duitse kolenuitvoer in het derde kwartaal van dit jaar heeft vastge steld, te verdelen over de verschil lende bestemmingen. Naar de me ning van de Benelux-landen blijkt hieruit, dat de Duitsers Biet bereid zijn samen tc werken, en zij zijn van oordeel, dat het plan-Schuman zon der samenwerking niet uitvoer baar is. De Duitse minister van economi sche zaken, Erhard, heeft dc geal lieerde hoge commissie medege deeld, dat West-Duitsland een ex portquotum van 6 200.00 ton te hoog acht en dat het dit quotum moeilijk kan aanvaarden. KaA.ïettj.e... De nijd wordt teniet gedaan door ware vriendschap, de behaagzucht door ware liefde. La Rouhefcucauld.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1