S)e CekideGoti/fcatit Chinezen stoppen hun terugtocht Communisten verliezen in Italië ONGEVEER OP OUDE STELLINGEN TERUGGEKEERD Geallieerde opmars gestuit De relletjes in Kaapstad Perzië is bereid tot onderhandelen AMERIKAANSE BEMIDDELING Weinig hoop voor ingesloten mijnwerkers Een recordvlucht over de Noordpool Communisten verliezen in Italië WOENSDAG 30 MEI 195! 42ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELp Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ^Papengracht^32^TeL^20015, Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1-50 Vastberadener tegenstand van de communisten, in het bijzonder in de Oostelijke sector, heeft de UNO-opmars aan het gehele Koreaanse front vertraagd. Behalve aan de Oostelijke front, waar de roden ten Zuid-Oos ten van Yanggoe snelle reservetroepen in de strijd wierpen konden echter overal beperkte terreinwinsten worden behaald. De Noordelijken hebben Dinsdag hevige tegenstand geboden in het gebied Indje (Oost kustsector). Zij waren goed verschanst en weerstonden aanvallen uit de lucht en met artillerie. De verbondenen vorderden in dit gebied slechts voetje voor voetje. Ten Noorden en Oosten van Hwoa- sjon gingen de Noordelijken Dinsdag zelfs tijdelijk en op beperkte schaal tot het offensief over. Ten Westen van Hv/atsjon dwon gen de Noordelijken bij een tegen aanval de Amerikanen heuvelstellin gen prijs te geven. In de Westelijke secto* zijn geal lieerde strijdkrachten op enkele pun ten acht kilometer gevorderd. Zuid- Koreanen, die de Indjin zijn overge stoken. hebben de Noordelijken te ruggeslagen. De verbonden legers bevinden zich Het Zuid-Afrikaanse parlement kwam gisteren in hevige beroering toen de parlementsleden van de zijde der oppositie aandrongen op de in stelling van een commissie vau on derzoek naar de relletjes, die Maan dagavond voor 't parlementsgebouw waren ontstaan. Vijftien politie-agen- ten en 33 demonstranten werden daarbij gewond en naar een zieken huis overgebracht. De minister van Justitie weigerde op het verzoek in te gaan, en zei dat de politie niet de schuld moest krijgen van het „inci dent". De demonstratie was op touw gc- thans ongeveer op dc stellingen, die zij vóór het communistisch offensief innamen. De stellingen van de tegen, stander bevinden zich bij Pjongjang, Tsjorwon cn Koemhwa Hr. Ms. terpedobaatjager „Eveït- sen" wordt Vrijdagavond 1 Juni ter rede van Den Helder verwacht. De volgende middag om twaalf uur meert deze bodem af nabij de Atjeh- loods. achter in de haven van Nieu- wediep, waarmee de thuisreis uit de Koreaanse wateren dus zal zijn vol bracht. GETUIGENIS VAN VAN DEN BERG Dinsdag heeft generaal Hoyt Van den Berg zijn getuigenis voot- de Amerikaanse Senaatscommissie van onderzoek voortgezet. Volgens hem was de opzet van de V.N. in Korea (a) om zoveel mogelijk Chinese com munisten te doden en (b) op zijn minst een status quo te scheppen, waar de Zuiri-Koreanen minstens ge. legenheid zouden hebben zich te her stellen en de aanvallers naar het Noorden te dringen. Hij zei. dat een volledige overwinning in Korea het verenigen van Noord en Zuid onder een democratisch regiem met een overeenkomst tussen de Chinese en Koreaanse regeringen zou zijn. PIUS X-POSTZEGELS. De Vaticaanse posterijen zullen ter gelegenheid van de zaligverkla ring van Pius X op Zondag 3 Juni nieuwe postzegels uitgeven. De ze gels zullen de baeltenis van Pius X dragen. J_JOEWEL PERZIE STAR BLIJFT vasthouden aan zijn plannen tot naasting van de Anglo-Iranian Oil Cy.„ zou premier Mossadeq zich bereid hebben verklaard, de situatie te bespreken met twee commissaris sen van de maatschappij, die hiervoor naar Teheran zouden moeten ko men, zo verneemt Reuter in welinge lichte kringen. Dc Britse regering, die de voornaamste aandeelhoudster van de Anglo-Iranian is, heeft de leden van de Raad van Commissaris sen Lord Alenbrooke en Sir Thomas Gardiner voor dit doel aangewezen. AMERIKAANSE TROEPEN ARRI VEREN IN EUROPA. Gedurende dc laatste dagen zijn nieuwe Ameri kaanse troepen in Europa aangeko men. Zij werden ontscheept in de haven van Bremen. Overzicht van de Amerikaanse vierde infanterie di visie na ontscheping van „The Ge neral Alexander Patch" in Bremers- haven. LUNCH BRACHT UITKOMST Deze gunstige ontwikkeling schijnt voor een belangrijk deel te danken zet door een voormalige R/vF-piloot te ziJn aan de bemiddeling van dr. om te protesteren tegen de invoering van de nieuwe kieswet, waarbij het kiesrecht aan kleurlingen en half bloeden wordt ontzegd. Een groot aantal oud-soldatèn droeg fakkels door de stad Ze werden gevolgd door 40.000 personen. De politie be moeide zich weinig met de massa zodat verkeersopstoppingen en onge regeldheden niet uitbleven. Voor het parlement werd een vurige rede gehouden door de leider van actie. De menigte ontstak daarna in woe de en toen de politie ter plaatse ver scheen werd zij bekogeld met bran dende fakkels en lege drankflessen. De voor de ordehandhaving ver antwoordelijke politie-officieren ver loren blijkbaar het gezag over hun manschappen, met als gevolg dat een wilde strijd ontbrandde. Twee poli- tie-agenten werden door kleurlingen met messen aangevallen en velen hadden na het gevecht ernstige brandwonden. De vereniging van oud-soldaten ontving van de weduwe van gene raal Smuts een telegram, waarin stond: „Goed succes, mijn jongens. Ik ben trots op jullie. Oma Issie Smuts". In enkele redevoeringen, die op verschillende punten in Kaapstad door dc leiders van deze vereniging werden gehouden, werd felle rritiek geleverd op de regerings-Malan. Ze werd er van beticht „met cynische fascistische arrogantie, zoals sinds Hitler en Mussolini niet meer werd gezien, het Zuid-Afrikaanse volk van zijn vrijheden te beroven". DE VERKIEZINGEN IN FRANK RIJK. Ondanks het feit, dat Frankrijk's hoofdstad deze zomer haar twee duizendste verjaardag viert, wordt zij op optelbare plaatsen beplakt met opwindende verkiezings aanplakbiljetten. Hier en daar is de affiche-strijd voor de verkiezingen zo fel, dat plakkaten over elkaar worden geplakt. Met de nadering van de verkiezingsdag 17 Juni ver wacht mén verscherping van de ver kiezingsstrijd. Een Parijs meisje leest ie aanplakbiljetten van de onder- -heidene partijen op een zuil in het artje van Parijs. Grady, de Amerikaanse ambassadeur te Teheran, die gisteren te zijnen huize de Perzische premier Mossadeq en de Britse ambassadeur, Sir Fran cis Shepherd, voor de lunch aan één tafel verenigd wist te krijgen. Naar verluidt heeft dr. Grady ge tracht, de Perzische minister er toe te krijgen, in te stemmen met minis- onderdanen en de Britse bezittingen in Perzië te beschermen. Namens de oppositie zegde Wins ton Churchill daarop de regering volledige steun voor deze maatrege len toe. HAAGSE HOF WACHT OP ANTWOORD Ofschoon nog geen antwoord van Perzië is ontvangen op de uitnodiging van 't internationale gerechtshof om vertegenwoordigers te benoemen ter Morrison's voorstel, dat een Brit- - voor het uiteenzetten van het Per se commissie naar Teheran zou ko- zische standpunt in het aanhangig men om over de naasting te onder- gemaakte oliegeschil, gelooft men in handelen. kringen, dat in nauwe relatie staan Deze laatste heeft gisteren te Lon- den in het Lagsr Huis dit aanbod tot n'° 3 °r'"' fi jljT onderhandelen herhaald. Morrison verklaarde, dat hoewel de Britse regering ontkent, dat Perzië het recht zou hebben verdragen niet na te ko men, zij bereid is tot een regeling van het geschil, waarbij de een of andere vorm van naasting der Anglo Iranian is voorzien. Engeland is echter niet bereid om zich zonder meer bij een eenzijdige contracbreuk neer te leggen, waar mede het in overeenstemming met de Ver. Staten handelt. Minister Morrison heeft verder verklaard dat er maatregelen zijn ge nomen om de levens van de Britse DE PLAATSVERVANGERS. Er deden zich op de vergadering van de plaatsvervangers te Parijs gisteren geen nieuwe gezichtspun ten voor. De Sowjet-afgevaardigde, Gromyko, handhaafde zijn stand punt, dat het Noord-Atlantisch ver drag moet worden opgenomen op de agenda. De volgende vergadering zal Don derdag worden gehouden, daar de Franse afgevaardigde, Parodi, Woensdag verhinderd is. EASINGTON IN ROUW GEDOMPELD ^WARE WOLKEN MIJNGAS en een 300 meter dikke wal van puin vormen in Easington (Engeland) een welhaast ondoordringbare bar ricade, waartegen uitgeputte reddingsploegen een wanhopige strijd voeren om 63 opgesloten mijnwerkers van de dood te redden. Voor veertien van hun makkers zal hulp intussen niet meer baten, omdat hun lijken reeds zijn gevonden, doch ook voor de overigen wordt de kans op redding met de minuut kleiner. „Het is een hel beneden.hijg den mijnwerkers, die van tijd tot tijd even op de begane grond kwamen herademen en daar de angstig wach tende familieleden vertelden van hun ervaringen na de verschrikke lijke explosie, die in de vroege och tend dood en ontsteltenis in dit Brit se mijndistrict verspreidde. Naarmate de uren verstreken werd de hoop op redding van de opgeslo- De vijfling Dionne Thans 17 jaar Het was Maandag feest in den hui ze Dionne te 'Calander in Ontario: de vijf meiskes Annette, Cecile, Emi- lie, Marie en Yvonne werden ze ventien jaar en kregen bij die gele genheid een fototoestel ten geschenke. Talloze malen zijn de meisjes al gefotografeerd en daarom vond va der Dionne het zoetjes-aan tijd, dat „ze zelf ook eens met zo'n ding leer den omgaan". De meisjes konden zich meteen al in het kieken gaan oefenen: de school, die ze bezoeken, gaf haar een extra-vacantiedagje. De meisjes zijn nu 1.70 m., ze we gen 68 kg. elk, ze hebben kastanje bruin haar en grijze ogen. Het pro bleem. waarover men nu al begint te tobben is: waar vinden ze straks vijf goede echtgenoten? De mannen immers, die naar haar hand willen dingen, zullen zelf zoveel fortuin moeten bezitten, dat de publieke opi nie hun nooit kan verwijten de bruidschat van hun meisje 1 mil- lioen dollar er door te draaien. Voorts zal elke man, die een meisje van de vijfling trouwt, er genoegen mee moeten nemen, dat de schijnwer per der publieke belangstelling op zijn vrouw gericht blijft, dat zij wel eens verslagge'vers moet ontvangen om haar levensloop te verhalen en dat hij zelf dat alles zal moeten ver dragen en ondergaan met de beleefd- heidsglimlach, die men daarbij nu eenmaal verwacht. En ten s'otte: men moet wel een sprookjesachtige maha- radja zijn om vier millionnaires tot schoonzusjes te kiezen, zonder een minderwaardigheidscomplex te krij gen.... niet, dat Perzië zich aan de arbitra ge procedure zal onttrekken. Tot dusver is een dergelijk geval niet voorgekomen. Een weigering van Perzië zou het j gerechtshof voor een nieuwe situatie plaatsen en het dwingen een besluit van buitengewoon karakter te nemen Het zou twee mogelijkheden hebben: de Britse regering ervan in kennis stellen dat het verstek laten gaan van Perzië het hof in de uitoefening van zijn scheidsrechtelijke functie belem mert, of een besluit bij verstek ne men. Dit laatste zou niet uitgesloten I zijn. j De uitspraken van het hof sluiten j'iedere aanspraak op hoger beroep uit. Daarom gelooft men in Den Haag dat de Perzische regering de gelegen heid niet zal laten voorbijgaan om haar bezwaren tegen Engeland in het openbaar voor een internationale instantie kenbaar te maken en haar besluit tot nationalisatie te recht vaardigen. EERDER AANGEKOMEN DAN VERTROKKEN ^HARLIE BLAIR, gezagvoerder van de Pan American World Airways, die enige tijd geleden met een één-persoons verbouwde Mustang jager en recordvlucht heeft gemaakt van Amerika naar Engeland, is gis teren om 15.58 uur met dezelfde machine te Bardufoss (Noorwegen) op gestegen met bestemming Fairbanks (Alaska). Dit traject, dat loopt over de Noordpool, heeft een lengte van ruim 5280 kilometer. Captain Blair heeft deze afstand met zijn Mustang afgelegd in ruim tien uur. Hij land de te Fairbanks vannacht op 2.29 u. Ned. tijd. Als eigenaardige bij zonderheid wordt nog gemeld, dat Blair gezien de internationale tijds verschillen op dezelfde dag in Fairbanks aankwam en wel volgens de klok hoog een half uur vóórdat hij uit Noorwegen was vertrokken. Blair vloog op dit traject met een gemiddelde snelheid van ongeveer 513 kilometer per uur. Op het groot ste deel van zijn vlucht zou motor storing vrijwel zeker de dood voor hem hebben betekend, omdat het Greep op gemeentebesturen kwijt In Genua en Venetië hebben de communisten meer stemmen verworven dan bij de algemene verkiezingen, drie jaar geleden, doch de regerings partijen en haar medestanders hebben de meerderheid gekregen. Volgens de nieuwe-kieswet, die speciaal voor deze verkiezing was ingevoerd, heb ben laatst genoemde partijen een sterke greep gekregen op de gemeen tebesturen van beide steden. In het industriële gebied, dat beide steden verbindt, hebben de Christen-Democraten en hun medestanders in honder. den kleinere gemeentebesturen de meerderheid op de communisten be haald. Zij waren echter niet in staat van de communisten te winnen in het be langrijkste communistische bolwerk, Bologna, de belangrijke havenplaats en het industrie-centrum Savona (bij Genua) en Pesaro, aan de Adriatische Zee. Over het algemeen kan men zeg gen, aldus Reuter, dat de regerings partijen diep doorgedrongen zijn in het „communistische netwerk van gemeentebesturen", dat bij de verkie zing in 1946 was gelegd. Regerings sprekers hebben i'n de kiescampagne verklaard, dat dit netwerk bedoeld was om 't Italiaanse bestuursapparaat te verlammen in geval van oorlog. In Milaan is het aantal zetels der linkse alliante van 31 tot 27 gedaald. Dat der Christen-democraten c. s. steeg van 45 tot 53. De Christen-de mocratische partij zelf leed hier ech ter zware verliezen in vergelijking met de algemene verkiezing in 1948, terwijl de communisten en de socia listen van Nenni met vier procent vooruitgingen. Ook in Genua en Ve netië verloor de Christen-Democrati sche partij zelf een aanzienlijk aan tal stemmen. De enige partij-, die overal vooruitging was de „Sociale Beweging", een neo-fascistische groe pering. Deze partij wist echter ner gens de meerderheid te verkrijgen, nodig om het gemeentebestuur te be heersen of een zetel in de Provinciale Raad te verwerven. In zes van de 27 Provinciale Raden verkreeg de linkse groepering de meerderheid. Van het totale aantal zetels verwierven de Christen-Demo craten 341. dc Communisten en de Socialisten van Nenni 164. de Repu blikeinen ne x de Liberalen zeven en de sociaal-democraten zeven. Noordpoolgebied weinig gelegenheid tot landen geeft. Blair droeg als on derkleding een lang dik pak van rood flanel. Bij het naderen van de Noordpool, het mangetische veld van de aarde, begon de kompasnaald te reageren. Nauwkeurige berekening was nood zakelijk om koers te houden. Blair vloog de Noordpool op ongeveer acht kilometer hoogte over met voo; melijk de zon als kompas. Tien uur lang haalde hij adem door een zuur stofmasker. Slechts één vliegtuig ontmoette hij, een patrouillerende Cataline van de Noorse luchtmacht van de vliegbasis op Spitsbergen. De bestuurders groetten elkaar via de radio. Blairs route was ongeveer gelijk 'aan de door Amundsen in 1925 ont worpen route, die in 1926 het eerst werd gevlogen door Amundsen Ellswordt en Nobile in het luchtschip „Norge". Als lading had Blair 3.000 envelop pen meegenomen, die voorzien zijn van speciale stempels. Deze enve loppen zullen in New York bij op bod worden verkocht De opbrengst van deze eerste Noordpooi-luchtpost is bestemd voor het bekende Damon Runyon kankerfonds. Captain Charlie Blair is een 41- jarige New Yorker en een van de be kendste Amerikaanse piloten. De re cordvlucht van Amerika naar Enge land heeft hij volbracht in acht uur. Hij bereikte destijds een snelheid van 720 kilometer per uur. Als ge zagvoerder van dc Pan American vliegt hij geregeld met zijn strato- cruiser heen en weer tussen Amerika en Europa. Hij heeft in totaal 225 transatlatnische overtochten op zijn naam staan. tenen echter allengs kleiner, en een officiële verklaring zei tegen de avond: „Wij zouden onze pliccit ver zaken, indien wij niet zouden mee delen, dat onze hoop begint te ver minderen Ondertussen staan de reddingsploe gen door middel van „walkic-talkies" zonder onderbreking in verbinding met de begane grond, doch tot laat in de avond waren de enige berich ten, die zij doorgaven: „Nog geen nieuwswij doon ons best'. Deskundigen beginnen dan ook al meer en meer aan te nemen, dat de opgesloten mijnwerkers, zoal niet ge dood door het mijngas, dan toch wel omgekomen zullen zijn door de in storting. Eén jonge mijnwerker (19), die tot de vermiste 78 man had behoord, doch met zware wonden naar de op pervlakte kon worden gebracht, ver telde, hoe een felle steekvlam plot seling door de mijnschacht schoot, gevolgd door een dichte wolk van stof. Krakend zakte de zoldering in, en een aantal mannen werd hier door terstond verpletterd. Anderen vluchtten het labyrinth van gangen in, en hun enige kans op redding kan zijn, dat zij in hoger gelegen spleten en gaten wat niet vergiftig de lucht vinden om zo lang mogelijk hun leven te rekken Dc ingang tot het gebied van de mijn die zich tot onder zee uit strekt biedt het tragische beeld van na een ramp: angstig wenende vrouwen en kinderen drommen sa men om officials, wachtend op nieuws, en een geestelijke gaat hun voor in gebed. Maar naarmate de uren voortschreden, nam de hoop af Een der redders maakte zich tot tolk van de algemene opvatting, toen hij zei: „Het zou wel een mirakel zijn, als we nog iemand levend naar bo ven haalden Koning George en koningin Eli sabeth hebben reeds een telegram gezonden, waafin zij hun droefheid uitspreken over deze ramp, die even groot dreigt te worden als die in September 1950, in Crcswcll (graaf schap Derbyshire), toen 80 mijnwer kers het leven verloren. LIJK OP CORSICA GEVONDEN. Bij het maken van foto's op de rotsen van Corsica heeft de 27-jarige Groninger B. Burmann waarschijn lijk zijn evenwicht verloren en is in zee gestort. Zijn lijk is Maandag aan gespoeld. Dit is door de Nederlandse con sul op Corsica aan de familie Bur mann te Groningen medegedeeld. De jongeman was begin April naar Cor sica vertrokken. Hij correspondeer de regelmatig doch zijn ouders had den sinds eind April niets meer van hem vernomen. Zij stelden zich in verbinding met de Franse politie doch van de jongen was geen spoor te vinden. KoAieltje... Een zegen is verborgen in ieder eerlijk werk. Ten Kate.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1