Het wereldpetroleumcongres DINSDAG 29 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 DE BETEKENIS DER AARDOLIE Minister van den Brink heeft gis termiddag in de Ridderzaal in Den Haag het derde wereldpetroleumcon gres, dat van 28 Mei tot 6 Juni in Scheveningen wordt gehouden ge opend. De minister wees op de belang rijke rol die Nederland heeft gespeeld in de ontwikkeling van de wereld- olieproductic. „Wanneer ik bedenk, dat in het begin de ruwe aardolie uit- luitend kon gebruikt worden als pe troleum voor verlichtingsdoeleinden en dat heden ongeveer honderd jaar later aardolie de grondstof is voor ongeveer veertienhonderd ver schillende producten, dan beschouw ik dit als een sprekend bewijs van de vruchtbaarheid van wetenschappelijk en technisch ofiderzoek", aldus de minister. De voorzitter van het organisatie comité, de heer G. A. Tuyl Schute- maker, had tevoren een welkomst woord gesproken waarin hij zich in het bijzonder tot de beide vertegen woordigers van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en die van de Engelse en de Franse regeringen richtte. Ook de president van de Kon. Ned. Ver. van Ingenieurs, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, sprak een kort woord. Hij memoreerde met enige cijfers de geweldige vlucht van de olie-industrie. „In de Thimes" van 6 April 1864 werd voor het eerst be richt dat men vloeibare brandstof had weten te vervaardigen als ver vangingsmiddel voor steenkool. In 1890 steeg de wereldproductie van olie tot 10 millioen ton, in 1950 tot meer dan 500 millioen ton". Een be kend geoloog schreef onlangs, dat bij de huidige productie-omvang de voorraad olie over ongeveer 25 jaar zou zijn uitgeput. Een andere des kundige sprak deze bewering onmid- delijk tegen door met te zeggen, dat er nog wel voldoende voorraad zou zijn voor de eerstkomende vijftig tot honderd jaren, aldus de heer Van Lidth de Jeude. Bij de openingsvergadering waren aanwezig ZK.H. prins Bernhard, de ministers Stikker. Van den Brink en Rutten en vele andere autoriteiten. Na afloop volgde een receptie in het Kurhaus. Verkiezingen in Italië Winst voor de Gasperi verwacht De tweedat^gse gemeenteraads verkiezingen in Noord-Italië zijn gisteren geëindigd met een stormloop op de stembussen, hetgeen er op wijst, dat de communisten en hun socialistische bondgenoten hun meer derheid in vele gemeenten, die zij langer dan 5 jaar hebben beheerst, zullen verliezen. In Italië betekent regen en daar door een slechte opkomst van de ge makzuchtige kiezers n.l. altijd een communisischc vooruitgang. Maar de ze keer bracht bijna 90% van dc 10 millioen kiesgerechtigden zijn stem uit. De eerste uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen in Noord- Italië wijzen er op. dat de coalitie van christelijke en burgelijkc partij en onder leiding van premier Gas peri grote winsten heeft gemaakt. Het ziet er naar uit dat de commu nisten en de socialisten die tot nu toe in Noord-Italië de boventoon voerden, hun meerderheid in vele plaatselijke en provinciale besturen hebben verloren. Verder is ge-bleken, dat ook de neo- fascistischc „Sociale Beweging", over de gehele linie kleine vooruitgang heeft geboekt. Nader wordt gemeld, dat volgens semi-officiële, door het ministerie van binnenlandse zaken gepubli ceerde cijfers, de Christen-Democra ten in negentien van de 25 Noord- Italiaanse provincies, waarvan de uitslagen der verkiezingen voor de provinciale raden bekend zijn, een duidelijke meerderheid op de com munisten hebben behaald. In twee andere provinciale raden zijn de Christen-Democraten met hun anti communistische medestanders ver zekerd van een coalitie-meerderheid. Onte igening van gronden in Indonesië De Indonesische regering wil bij het opbouwen van de nationale wel vaart rekening houcen met de eco nomische structuur van het land, zo als de rol van het buitenlandse ka pitaal, zo zegt de regeringsverkla ring van het kabinet-Soekiman. Zij heeft het voornemen, ondernemingen ie nationaliseren, weike belangrijk zijn voor het land en volk, zoals de Javasche Bank. Er dienen maatrege len te worden genomen om het te kort aandeskundige personen te bo ven te komen. De regering heeft liet voornemen een landbouwwtt te doen vaststel len, particulier grondbezit terug te kopen en zo nodig te onteigenen. Zij heeft het voornemen een wet in te dienen, welke de onteigening verge makkelijkt. Er zijn regelingen in voorbereiding om de landbouwrech- ten van de ondernemingen te ver nietigen, indien deze ondernemingen niet voldoen aan de door oe regering gestelde voorwaarden, of als oohef- fing van die rechten nodig wordt ge acht voor het verkavelen van de grond onder de boeren. Andere plannen 'zijn: verwezenlij- Prins in zeepkist Prins Ingolf van Denemarken de elfjarige zoon van prins Knud, de tegenwoordige Deense troonopvolger schoot Zondag als achtste over de eindstreep in een zeepkistenrace over vierhon derd meter, die bij het kasteel Frederiksborg werd gehouden. Er waren twintig „rijders" aan de start verschenen. Onder de duizenden toeschouwers, die zich langs het parcours hadden opge steld. bevonden zich ook de va der en de moeder van dc prins, prinses Caroline Mathilde (zijn tante) en zijn zestienjarige zusje prinses Elisabeth. king van een volledige ,>rb dswet geving, o.m. omvattende een vas'. stelling van lonen. ROVERIJ IN INDONESISCHE HAVENS. De openlijke plundering en diefstal in Indonesische harens leveren zul ke verliezen op, dat de reders te Sin gapore overwegen de Indonesische autoriteiten te verzoeken om maatre gelen te nemen. Een agent van een der maatschappijen had gemeld, dat zodra er een schip voor anker gaat, benden er met prauwen op af gaan. Zodra met de overlading in lichters wordt begonnen, gaan zij plunderen. Agenten en scheepsofficieren staan er machteloos tegenover. Lincoln Ellsworth overleden Bekend Poolreiziger De bekende Poolreiziger Lincoln Ellsworth metgezel van Amund sen en Nobile is te New York aan een hartaanval overleden. Lincoln Ellesworth, allround ont dekkingsreiziger in 1924 maakte hij ook een tocht naar de bronnen van de Amazone was de eerste, die met succes per vliegtuig in het Poolgebied wist door te dringen. Dat was in 1925, toen hij samen met Amundsen met twee watervlieg tuigen op 200 km. van de Noordpool een noodlanding moest maken. Ells worth redde toen de expeditie, door de twee metgezllen in zijn vliegtuig, een piloot en een werktuigkundige, van de verdrindingsdood te redden. Zijn.vliegtuig was echter zo bescha digd, dat het verlaten moest worden, Met zes man in het overgebleven toestel van Amundsen werd toen de hachelijke terugreis volbracht. Een jaar later ondernamen zij op nieuw de tocht, nu met een lucht schip, de beroemde „Norge", die, ondanks zijn (Noorse) naam echter in Italië was gebouwd. Als piloot trad op - de ontwerper, eveneeps een be- ï-oemde figuur in de geschiedenis van de Pool-ontdekkingen: Umberto No bile. 11 Mei verlieten zij Spitsbergen en de volgende dag bereikten zij de Noordpool. Het dramatische hoogtepunt in zijn leven als ontdekkingsreiziger vond plaats in 1935, toen Ellsworth een tocht van 3200 km. boven het Zuid poolgebied maakte. Na een lange internationale red dingsexpeditie werden hij en zijn pi loot in de barre ijswoestenij gevon den in het zicht van hun doel. Relletjes te Kaapstad Maandagavond hebben naturellen te Kaapsad een massa-demonstratie gehouden als protest tegen het aan nemen van het wetsontwerp op de aparte vertegenwoordiging van kleurlingen in het parlement. Zij be schouwen het wetsontwerp als een schending van de grondwet. Na een fakkeloptocht braken rel letjes uit. Honderden naturellen be gonnen de politie te bekogelen, die daarna herhaalde malen charges met de gummiknuppel uitvoerde. Er wer den 51 personen gewond. Reuter meldt nader, dat de massa- demonstatic was georganiseerd door blanke en gekleurde oudstrijders, die uit de omgeving naar Kaapstad wa ren gekomen. Tienduizenden oud strijders marcheerden door de stad. Langs de gehele route stonden de mensen drie en vier rijen dik. HET GEBRUIK VAN GENOT MIDDELEN IN BELGIë. In België roken 2.700.000 pexvso- nen, van wie twee en een half mil lioen mannen tussen de 17 en 65 jaar en 200.000 vrouwen, gezamenlijk per jaar 78 millioen sigaren, 254 millioen cigarillos en 9 milliard eigaretten. He't roken kost ieder der 2.700.000 personen gemiddeld 1.688 frank per jaar. Daarbij geven de Belgen nog ge middeld 2145 frank per jaar aan drank uit, hetgeen betekent dat zij aan deze twee genotmiddelen 3.833 frank per jaar besteden. De conclusie van een Belgisch dag blad is. dat indien de Belgen 15 jaar lang niet roken en drinken, zy allen hun droom, eens een auto te bezitten, kunnen verwezenlijken. Jhr V. LIDTH DE JEUDE ONWEL GEWORDEN Tijdens de bijeenkomst van het Wereldpetroleumcongres in de Rid derzaal te Den Haag, is jhr ir O, C. A. van Lidth de Jeude, president van de raad van bestuur van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs en oud minister van Waterstaat, gistermid dag onwel geworden. Hij is naar het ziekenhuis „Bronovo" te Den Haag overgebracht. Slapte in het textielbedrijf „Gebrek aan orders", is de alge mene klacht, welke de laatste weken in de tal van industriële onderne mingen wordt gehoord. De conjunctuur-gevoelige bedrij ven, zoals b.v. de Tilburgse wollen- stoffen-industrie, lijden daaronder het meest. Een en ander heeft bereids tenge volge gehad, dat een aantal fabri kanten tot inkrimping van de werk tijd is overgegaan on een wachtgeld regeling toepast. Ten einde de nadelige gevolgen van de wachtgeld-regeling zo veel mogelijk uit te smeren, de uitke ring uit hoofde van deze regeling ligt n.l. belangrijk beneden het nor male loon, passen de Tilburgse fa brikanten een drieledige methode van werkvei'deling toe: le. Volledi ge op wachtgeld stelling; 2e. Verkor ting van werktijd tot 40 a 42 uren en 3e. Werken op toex-beurt voor de helft of een derde van het perso neel. Verwacht wordt, naar de N.R.Crt. uit goede bron verneemt, dat ook in de loop van deze week, nog enkele andere Tilburgse bedrijven in een zelfde dwang-positie zullen worden geplaatst. Die stroom dreigt zich van lieverlede uit te breiden, omdat blij kens onze inlichtingen allengs meer soortgelijke aanvragen bij het offi ciële Wachtgeld-fonds binnen drup pelen. Voorlopig althans, is er ech ter geen aanleiding om te vrezen. Dit hangt voornamelijk af van de wijze waarop de algemene economi sche toestand zich gaat ontwikkelen, met name of er enige stabiliteit zal intreden ten aanzien van de wolprij- zen en de vraag of en in hoever de koopkracht nog verder daalt. De wollenstoffen fabricage is evenwel hevig aan de mode vastgekoppeld en het vormen van magazijn-voorraad, zoals in lang vervlogen tijden het geval was, is ten enenmale onmo gelijk. Voor heel wat minder moeilijkhe7 den zag zich intussen de katoen- en linnennijverheid geplaatst, omdat deze industrie in veel geringer mate aan mode- en conjunctuur schom melingen bloot staat. Tot heden zijn er dan ook uit die kringen nog geen wachtgeld-aanvragen bij het Wacht geldfonds binnen gekomen. Ook de tapijt-industrie gaat nog niet zozeer onder de perikelen van het ogenblik gebukt, slechts een onderneming te Hilversum, zag zich tot nog toe genoopt om een gewijzig de werktijd-voorziening voor te be reiden. Minder rooskleurig staat er uiter aard de confectie-nijverheid voor, zodat reeds enkele dier bedrijven over heel Nederland verspi-eid, zich al tot de betrokken Arbeidsinspecties hebben gewend om vergunning tot De hond in de bus Dezer dagen was er grote consternatie in de mooie nieuwe trolleybussen van Arnhem, ver telt de „Msb." Op een der eind halten in de buitenwijken had een grote ruige herder zich on gevraagd een zitplaatsje onder een der eerste banken gekozen. De bestuurder vond dit vrij bru taal en poogde de ongenode vier voetige gast uit het voertuig te verwij deren, maar het dier zette zijn haren overeind cn trok weinig goeds belovend zijn bo venlip omhoog. Daarbij stootte hij een angstaanjagend gebrom uit. In arre moede besloot de chauffeur maar op te rijden, wellicht kwam spoedig de baas wel opdagen. Hoe druk het ook werd in de bus, niemand scheen kennis aan deze Kazan te heb ben. Op het centrale Knooppunt van autobuslijnen het Wil lemsplein roep de chauffeur de hulp van een zilver gegalon neerde chef in. Deze begreep niet, dat men zich door zo n hondje overstuur liet maken. Met ferme stap koerste hij op de hond aan, maar het beest had maling aan de hiërarchische or de bij het Gem. Vervoersbedrijf en kwam dan ook helemaal niet onder de indruk van de man met de zilveren uitmonstering. De chef kreeg toen een lumi neuze inval. LJlings dook hij een slagerswinkel binnen en kwam triomfantelijk met een eindje leverworst retour. Met gulzige schrokken werkte de herder het hartig hapje naar binnen, maar overigens bleef hij de situatie beheersen. Ten einde raad adviseerde de Ohef om maar verder te rijden niettegenstaande de hond kwaa daardig hapte naar passagiers, die zich te dicht in de buurt waagden. En zo heeft deze be stuurder de niet gewenste pas sagier drie ritten lang rondgere den, maar toen was zijn geduld dan ook op. Weer op het Wil- iemsplein aangekomen, koerste hy met z'n trolley linea recta naar de remise, waar men ten slotte de herder met een brand slang uit de wagen heeft ge spoten. afwijking van de voorgeschreven werktijd te verkrijgen. In verband echter met het feit, dat in deze in dustrie veel vrouwelijke arbeids krachten werkzaam zijn en de werk geversorganisatie in deze sector geen eigen wachtgeldfonds bezit is het vaststellen van een financiële tege moetkoming voor de mannelijke per soneelsgroep ietwat ingewikkelder. De huidige toestand is echter geluk kig nog zo, dat er van „redelijk" kan worden gesproken. Voor al te groot pressimisme is, naar men in bevoegde kringen ver zekerde evenwel in het algemeen vooralsnog geen plaats. De toestand in de schoenindustrie Wachtgeldregeling wordt ingevoerd voor personeel In een onderhoud, dat wij heden mochten hebben met de directies der schoenfabrieken te Nijmegen, verna men wij van de zijde van „Swift", dat gisteren de sni.iderij en stanserij zijn stil gelegd. Over enige dagen zullen de stikkerij en de volgende week de zg. bodemafdeling het werk beëindigen. Intussen is op eigen risi co een wachtgeldregeling ingevoerd. De gehuwde arbeiders ontvangen 80% van het salaris, dat door de di rectie is verhoogd, tot 90% om de ar beiders over de eerste moeilijkheden heen te helpen. Het meisjesperso- necl en de ongehuwden ontvangen 40%, waarschijnlijk nog met enige verhoging. Drie weken geleden is reeds aangevraagd bij de regering het recht te hebben een algemene wachtgeldregeling te kunnen invoe ren, waai-van de regering 50% draagt van de onkosten. Van de Federatie van Schoenfabri kanten wordt vernomen, dat de on derhandelingen tussen de ministeries van Economische en Sociale Zaken thans een beslissend stadium hebben bereikt, zodat de regeling weldra of- ficieël zal kunnen worden afgekon digd. Van de Robinson-directie vei'na- men wij, dat het werk daar nu al ge regeld is verminderd en dat a.s. Donderdag, indien de toestand zich niet mocht wijzigen, de fabriek stil komt te liggen. Van de Nimco en van Wellen en Co. ontvingen wij evenmin gunsti ge berichten. De vier directies zul len onderling overleg plegen over de verdere x-egeling van de wachtgelden. Het optreden der econ. politie Ambtenaren gingen hun boekje niet te buiten Op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer van de Wetering (C.H.) in verband met het optreden van een drietal ambtenaren van de econo mische politie bij een N.V. te Den Haag, hebben de ministers van eco nomische zaken en van justitie het volgende geantwoord. Tegen de bedoelde N.V hebben controleurs van de economische con- ti-ole dienst een onderzoek ingesteld ter controle op de naleving der prijs- vo'orschriften. In de loop van het on derzoek, rezen op grond van bepaal de feiten en omstandigheden vermoe dens. dat in het bedrijf van die N.V. strafbare feiten werden gepleegd. Bij het verdere ondei-zoek werden de aanvankelijke vermoedens ver sterkt en de N.V. werd dientengevol ge verdacht van overtx-eding van prijsvoorschriften. Ten einde de waai-heid aan de dag te kunnen brengen, hebben de op sporingsambtenaren het noodzakelijk geoordeeld inzage en,toen deze werd geweigerd, uitlevering ter inbeslag neming te vorderen, o.m. aan de le den van de directie, van bepaalde boeken en bescheiden. De bevoegd heid tot het doen van zodanige vor dering wordt de betrokken ambte naren toegekend in de artikelen 27 van het Besluit Berechting Econo mische Delicten en 94 van het Wet boek van Strafvordering. Toen het aldus gegeven bevel niet werd voldaan, hebben de opsporingsamb tenaren met inachtneming van het bepaalde in artikel 53 van het Wet boek van Strafvordering de weiger achtige personen aangehouden, ter voorgeleiding aan de officier van justitie. Bij het met laatstgenoemde functionaris gepleegde overleg heeft deze verdere aanhouding, alsmede voorgeleiding, niet nodig geoordeeld. De ministers hebben geen rede nen om aan te nemen, dat de opspo ringsambtenaren, de hun bij de wet toegekende bevoegdheden hebben overschreden. Bij het onderzoek wa ren de ambtenaren niet gewapend. Gelet op het vorenstaande, zijn de ministers van oordeel, dat er geen termen zijn tegen de betrokken amb tenaren een strafvervolging in te stellen of maatregelen tegen hen te nemen. NIEUWE AANHOUDINGEN IN DE OPLICHTINGSZAAK YAN 750.000. Door de politie zijn aangehouden de 47-jarige telegrafist R. B. K. J. van B. uit den Haag, de 34-jarige chauf feur W. van W. uit Rotterdam en de 56-jarige koopman M. van W. uit den Haag, die betrokken zijn in dc op lichtingsaffaire. waarbij een Rotter dams zakenman en een oude dame uit den Haag voor 750.000 werden be nadeeld. De aangehoudenen bedreven hun oplichterspraktijken in combinatie. Minstens f 10.000 is in hun handen gevallen. De aangehoudenen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Hedenmorgen is het smaldeel V, angevuld met nog enige andere oor logsschepen, uit Nederland vertrok ken. Dit versterkte smaldeel zal on der commando van schout-bij-nacht A. de Booy deelnemen aan de oefe ning „Progres", de gezamenlijke vlootoefening van de landen van het Noord-Atlantisch Pact, die begin Juni onder Frans commando bezuiden Ier land wordt gehouden. Het smaldeel V bestaat uit Hr. Ms. lichte kruiser Tromp, Hr. Ms. fregatten „Dubois" en ,.van Ewijck" en Hr. Ms. onder zeeërs „Tijgerhaai", en „Zwaardvis". Voor de oefening „Progres" zijn aan het smaldeel toegevoegd Hr. Ms. tor- pedobootjagers „Marnix" en „Korte- naer" en Hr. Ms. onderzeeër „Zee hond". Al deze schepen, uitgezonderd de fregatten, die Den Helder tot lig plaats hadden, zijn uit Rotterdam vertrokken. De fregatten zullen zich op de Noordzee bij de hoofdmacht van het smaldeel voegen. De Nederlandse oorlogsschepen zullen voor dat zij aan de oefening „Progres" deelnemen, eerst nog op eigen gelegenheid oefenen. Rond 1 Juni zullen zij zich in de baai van Douarnenez, ten Zuiden van Brest, aansluiten bij de andere oorlogssche pen die aan de gezamenlijke oefe ning deelnemen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgehiaakt te 10 uur), WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van- DE TWEEDE PLOEG TER HARINGVANGST. Vanmorgen is van de Katwijkse loggervloot een drietal schepen naar de zoute haringvisserij vertrokken in de zogenaamde tweede ploeg. Ook Scheveningen en Vlaardingen heb ben een paar schepen doen uitvaren, maar dit aantal is aanzienlijk klei ner dan vorige jaren. De oorzaak van deze geringe animo onder de re ders moet niet worden gezocht in het kunstmatig laag houden van de vangsten deze lopen de laatste dagen toch al terug maar in dë korte spanne tijds, die tussen de ver se visserij van de loggei's en het „ha ring trekken" ligt. Het zou niet ver antwoord zijn in deze korte tijd de schepen eerst klaar te maken voor de zoute haringvisserij om direct daarna weer over te schakelen op hettrawlen. DURE VERHUIZING. Door een bewoonster van de Laan van Meerdervoovt is bij de Haagse politie aangifte gedaan van vermis sing van een gouden dameshorloge, een gouden sierspeld bezet met dia manten en van een collier mèt han ger. Deze voorwerpen zijn haar waar schijnlijk ontstolen vóór, tijdens of na haar verhuizing van enige da gen terug. BUS KANTELDE OM. Op de Charloise Lagedijk te Rot terdam is gisterochtend een bus met 26 grondwerkei-s van een aannemers firma uit Oosterhout, die op weg waren naar hun werk bij de B.P.M., gekanteld en in een sloot terecht ge komen. 21 Van hen werden gewond. Eén van de banden van de bus liep leeg, waardoor de chauffeur die met geringe snelheid aan de goede kant van de weg reed de macht over zijn stuur kwijtraakte. Hij zwenkte naar links, waarbij de wie len van de bus weggleden in de door de regen zeer zacht geworden berm. Zestien van de gewonden werden behandeld in het Zuiderziekenhuis, vijf in het ziekenhuis aan de Cool- singel. Geen van hen is opgenomen, hoewel de verwondingen varieerden tussen in- en uitwendige kneuzingen en gebroken ledematen. DUIZEND GULDEN IN DE ASEMMER? Bij de Haagse politie werd door een, dame aangifte gedaan van vermissing van een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 700 stond en waar in zich drie losse bankbiljetten van 100 bevonden. Vermoed wordt, dat de aangeefster het boekje de vorige week tussen oude conranten in de Asemmer heeft gedeponeerd. De inhoud van de Assem er is zeer waarschijnlijk reeds naar Drente vervoerd en daar gelost. DRONKEN AUTOMOBILIST VEROORZAAKTE DODELIJK ONGEVAL. In de afgelopen nacht overleed in het ziekenhuis te Deventer bet ne gentienjarige meisje W., die in de nacht van Zaterdag op Zondag op de fies op de Terwoldeseweg te De venter was aangereden door een dronken autobestuurder uit Deven ter. De bestuurder was na de aanrij ding doorgereden, doch de politie heeft hem kunnen achterhalen. De auto is in beslag genomen. NIEUWS UIT DE OMGEVING PRIESTERWIJDING F. v. DAM Donderdag zal de weleerw. heer F. van Dam van de orde der Witte Paters te Monteviot House Jedburgh Roxb. Scotland de H. Priesterwij ding ontvangen uit handen van Z.H. Exc. Mgr. W. H. Mellon, bis schop van Galloway. Pater van Dam hoopt op Zondag 22 Juli in de paro chie van St. Martinus zijn eerste Plechtige H. Mis op te dragen. Niet uitgekeken Door onoplet tendheid kwam een 15 jarig meisje, dat per rijwiel de Hoof straat over stak naar de Meerstraat in botsing ir/et een motorrijder uit de richting Leiden De motoi-rijder werd gewond het rijwiel van het meisje werd ver nield. Schoolvoetbal Op het Concor- dia-terrein werd de finale gestreden om de Nieuwsbladbeker tussen de Gemeenteschool en de St. Joannes- school. Hij werd gewonnen door laatstgenoemd elftal met 03. Pas toor Kosters reikte na afloop de be ker uit, wenste zijn jongens geluk en sprak vol lof over de tegenstanders, die zich zo moedig hadden geweerd. DE ZILK Ouden van Dagen Op Donder dag 7 Juni zullen onze oudjes weer hun jaarlijks uitstapje maken. Over Noordwijk en Wassenaar gaan ze naar Avifauna te Alphen. NOORD WIIKERHOUT LEO PAGANO VOOR DE VRIENDENKRING. Voor een flink aantal leden van de Vriendenkring van de St Victor- parochie hield de bekende radiore porter Leo Pagano gisteravond een leerzame causerie over de Sport in het algemeen en over de Voetbal sport in het bijzonder. Het was vriendelijk van het be stuur, dat dc bijeenkomst door an dere sportvrienden gratis mocht wor den bijgewoond. Spreker zette het doel van de sport uiteen en het be grip „Sportiviteit. Ook werd bespro ken het grote probleem in de voet balwereld prof essionalisme.-ama- teurisme. Spreker toonde zich een warm voorstander van het laatste en besprak op duidelijke manier de ge varen van het eerste. Hij zeide dat sport bijzaak moet blijven en geen beroep moet worden. Pagano belicht te de lichamelijke en geestelijke voordelen van de verschillende spor ten. Aan het einde van zijn betoog brak de heer Pagano een lans voor de amateux-sbepalingen, doch dan aangepast aan de geest van deze tijd! Voorz. Meijer dankte namens de aanwezigen spreker voor zijn helde re en geestige causerie. Na de pauze konden vragen wor den gesteld, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. OEGSTGEEST B. en W. ontvingen militairen. Burgemeester du Boeuff had de laat ste groep uit Indonesië teruggekeer de militairen voor een bijeenkomst in de Raadszaal van het Gemeente huis uitgenodigd, alwaar ook de bei de wethouders de Neef en dr. Dijs- selbloem, alsmede secretaris de Vis ser aanwezig waren. Namens het Gemeentebestuur, richtte de burge meester zich tot de aanwezige oud militairen, Het is ons een eer en een genoegen, aldus spr., u hier te mo gen ontvangen, teneinde u zij het wat later dan in onze bedoeling lag, wederom van harte welkom te heten in onze gemeente. Gij zijt de laatsten die wij hier zullen begroeten, v/ant allen zijn nu weer op vaderlandse bodem teruggekeerd. Gij hebt onder vaak gevaarlijke en deprimerende omstandigheden uw plicht vervuld en veel offers moeten brengen, ter wijl het vaderland met u meeleefde. Ons volk zal uw diensten steeds blij ven waarderen en eren, want gij hebt in verre oorden de Nederlandse traditie hooggehouden. Daarom is het mij een eer, u allen ter herinne ring aan deze episode en als blijk van waardering de erepenning der ge meente Oegstgeest met bijbehorende oorkonde te mogen aanbieden. Ik hoop dat gij allen een goede toe komst tegemoet zult gaan en dat de door u gebrachte offers zoveel mo gelijk zullen worden vergoed. Hierna reikte burgemeester du Boeuff persoonlijk de eremedailles ex oorkonden uit, waax-na verversin gen werden gebruikt, het Raadhuis werd beziohtigd en men nog enige tijd ongedwongen bijeen bleef. VOORHOUT VAN VERDRINKINGSDOOD GERED Moedige daad van 16-jarige knaap Zaterdagmiddag j.l. is het 4-jarig dochtertje van de fam. B uit de Hé renstraat vermoedelijk door de brug leuning gevallen van de Nagelbrug. Enkele ogenblikken kon zij zich nog vasthouden, maar haar hulpgeroep Vocht niet baten, want zij plonste van de drie meter hoogte in het wa ter van de Leidsevaai't en verdween in de diepte. Gelukkig werd dit on geval opgemerkt door een aantal motorrijdei-s uit Rijnsburg. De 16-ja rige duo-rijder Nico Binnendijk be dacht zich geen ogenblik en sprong gekleed van de hoge brugleuning af. de drenkeling achterna. Spoedig had hy het meisje te pakken en kwam zwemmende naar de kant, waar toe geschoten mannen beiden op de kant trokken. Het meisje kwam er met de schrik af, Mede met dit zoveelste ongeluk aan deze Nagelbrug, vragen velen zich af, of het wel verantwoord is deze wijde brugleuning niet te be schermen met een afrastering. Of moet er eerst een klein kind ver dronken zijn? JETER MEER Geboren: Johannes L. C, z. van J. H. Reeuwijk en T. A Hermus: Ja cobus M.. z. van G. van dev Tas en G. Kappctein; Adrianus J., z. van H. Th. Vonk en A. J. Switzar. Getrouwd: P. van Alphen 28 jaar en M- E. Reinders 24 jaar (bij vol macht).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2