3)e £cid<se(Boii/fca/Dt „Totdat de Chinezen capituleren" Vredesvoorstellen naar de achtergrond Mijnramp te Easington Kabinet Mossadeq is wankel Nieuwe Amerikaanse stap Russische straaljager sneller DnTODAO ZV AlEl 1951 42ste JAARGANG No. 12293 Directeur: C. M. v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nederlandse „Goodwill' op Korea Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003» Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Achtervolging op Korea voortgezet PJIER EN DAAR hebben verspreide groepen Chinezen getracht de op mars der UNO-troepen te vertragen, maar generaal Van Fleet heeft zijn mannen verzekerd, dat het huidige offensief van het Achtste Leger zal worden voortgezet totdat de Chinezen een einde aan de strijd maken. Middelerwijl bleven dc geallieerde soldaten voortgaan met het binnen brengen van grote aantallen Chinese krijgsgevangenen en enorme hoe veelheden krijgsbuit. Over de gehele linie rukten UNO-troepen verder Noord-Korea binnen. In het Westen, waar de Chinese terugtocht het orde lijkst verloopt, trokken geallieerde troepen de rivier de Yongpjong- tsjon over en snelden voorwaarts om te trachten, de roden of te snijden. ik ben van -mening, dat onze kleine groep jongens (en het wordt door de Amerikanen ten zeerste betreurd, dat wij maar met een detachement van 600 man ver-schenen) de „goodwill" van Nederland veel goed heeft ge- OVER HUN ZENUWEN HEEN. Generaal James van Fleet, com mandant van het Achtste Leger, heeft verklaard, dat de Chinezen hun zenuwen niet meer de baas zijn. Zijn hoofdkwartier illustreerde deze mededeling door bekend te maken, dat zich gisteren niet minder dan 3.000 communistische soldaten heb ben overgegeven. Eerder waren er reeds 2.000 rode soldaten in kampen achter de geallieerde linies gevangen gezet. Bij deze cijfers zijn de hon derden gewonde Chinezen, die in ge allieerde hospitalen worden ver pleegd, niet opgenomen. De meeste Chinezen, die gevangen worden genomen, zijn uitgehongerd. Sommigen rukten blikjes met voed- se, die hun werden uitgereikt, met de handen open. Tussen de gevangenen bevinden zich soldaten van 15 jaar, terwijl vele gevangen Chinezen afkomstig zijn uit het oude nationalistische le ger. Nadat zij zich destijds aan de troepen van Mao hadden overgege ven, kregen zij een „communistische herscholing" van een jaar en werden daarop als „vrijwilligers" naar Ko rea gezonden. NEDERLANDERS HEBBEN UITSTEKENDE NAAM. „Het moreel van onze Nederlandse jongens in Korea is goed. Het zijn goede vechters en- de naam, die zij zich bij de geallieerde bondgenoten, speciaal bij de Amerikanen hebben weten te verwerven, is boven alle critiek verheven". Dit deelde gisteravond de onlangs uit Korea teruggekeerde luitenant J. Govers mede op de eerste contact avond van ouders en familieleden van de bij het Nederlandse detache ment in Korea ingedeelde militai ren, die te 's-Gravenhage werd ge houden. Lluitenant Govers vertelde over zijn bevindingen als liaison officier en pelotoncommandant in Korea. Hij onderstreepte, dat de Nederland se soldaat naast zijn Amerikaanse, Britse, Turkse, Belgische, Griekse of Franse broeder een uitstekend fi guur slaat. „Men moet zich over Korea geen al te grote illusies maken", aldus lui tenant Govers. Men moet zich lie ver geen enkele illusie maken, maar EN NU MAAR SMULLEN! Het was voor de kleine Irene Jacobs uit Aruba, die wegens een bijzondere rheumatische aandoening in het zie kenhuis van de Temple Universiteit te Philadelphia verpleegd wordt, een aangename verrassing toen zij op haar verjaardag een taart kreeg aan geboden. De vice-consul van Neder land in Philadelphia, de heer J. M. Bikbergen, was Ireentje behulpzaam bij het snijden en verorberen van een gedeelte van deze tractatie. Ma rilyn Blenzer, een padvindster uit de stad, vond het maar wat prettig, dat Ireentje (midden) zo van haar ca deautje genoot. daan. De verbonden legers in het gebied van Hwatsjon—Tsjoentsjon hebben Maandag 2500 krijgsgevangenen ge maakt. Volgens een woordvoerder van het achtste leger is in het meer oostelijk gelegen gebied van Indje de laatste 24 uur .,een aanzienlijk grotere en vastberadener vertra gingsactie der tegenstanders" waar te nemen. Bij Indje en het twintig kilometer ten Zuid-oosten van Indje gelegen Hyonni (er zijn drie plaatsen van die naam) vochten de Chinezen eerder op leven en dood dan dat zij weken. Mgr. BERAN VAN ALLE CONTACT MET BUITENWERELD AFGESLOTEN. Z. PI. Exc. Mgr. Beran, Primaat van Tsjechoslowakije, is dezer dagen van Rozmital in Bohemië naar een klooster in de nabijheid van Nuova Rosi, op 30 km. van de noordgrens van Oostenrijk gelegen, gebracht. Het terrein, waarop dit klooster zich bevindt, is door een hoge muur om geven, zodat het onmogelijk zal zijn van buitenaf enige communicatie met de Prelaat te hebben. Als commen taar op dit bericht kan het K.N.P. melden, dat de verblijfplaats te Roz mital door persberichten aan de ge lovigen bekend was, zodat gehele bedevaarten naar deze plaats trokken om de kerkvorst te begroeten. Enaelse chauffeurs staken Een staking van 11.000 Engelse vrachtrijders dreigde gisteravond het Engelse vrachtvervoer over de weg geheel tot stilstand te brengen. Dui zenden tonnen voedsel begonnen zich op te stapelen in de pakhuizen, in de havens en spoorwegstations. De staking is een protest tegen een nieuw controle-systeem van staats wege. Volgens de chauffeurs vor men de inspecteurs, die in speciale wagens de hoofdwegen zullen con troleren, een soort „Gestapo", die de vrachtrijders moet bespionneren. De inspecteurs hebben tot taak con trole te houden op snelheid, papieren en werktijden en hulp te bieden bij pannes. Er zijn 40.000 chauffeurs in staatsdienst. ONTWIKKELING DER STRIJD AFWACHTEN J^E GROTE SUCCESSEN van de UNO-troepen op Korea hebben, vol gens Reuter, het diplomatieke beeld in de kringen van de Ver. Na ties hier de laatste dagen grondig gewijzigd zó grondig zelfs, dat een verder uitstel van iedere poging tot een vreedzame oplossing van het conflict er waarschijnlijk het gevolg van zal zijn. Een woordvoerder van de commissie voor goede diensten inzake Korea die in de afgelopen week al de mogelijkheid van een nieuw vredesvoorstel overwoog verklaarde gister, dat er nog geen ge en nieuwe bijeenkomst is vastge steld en dat de verdere ontwikkelingen zouden afhangen van het resul taat van de militaire operaties. MAO HEEFT Z'N GEZICHT En een onderzoek (van Reuter) te New-York naar de opvattingen in Britse, Amerikaanse, Zweedse, Fran se en Indiase UNO-kringen toont aan, dat deze het niet als verstandig beschouwen een aanbod tot onder handelen te doen op een ogenblik, dat de UNO-legers oprukken naar wat een grote overwinning zou. kunnen zijn. Kenners van Azië geloven name lijk, dat de Chinezen zeker niet zul len ingaan op een wapenstilstands- voorstel op een tijdstip, dat zij ge voelige klappen krijgen omdat de Aziatische mentaliteit nu eenmaal geen politieke onderhandelingen ver draagt in een periode, dat de Chine zen „hun gezicht verloren hebben". Het wordt integendeel meer waar schijnlijk geacht, dat de Chinezen en Noord-Koreanen eerst zullen trachten terug te trekken op een ze kere defenselijn om daar van hun slagen te bekomen, alvorens zich te beraden over de volgende sta. Mi litaire deskundigen houden het zelfs voor mogelijk, dat de communisten zullen pogen, zich te hergroeperen voor een nieuwe tegenaanval, ge steund door zware wapens en de luchtmacht. LONDEN DENKT ER ANDERS OVER. Tegenover deze opvattingen in de V.S. verneemt Reuter in Londen een geheel ander geluid. Daar vindt men waarnemers die juist door de UNO- successen in Korea het ogenblik ge komen achten voor een hernieuwd vredespogen. Officiële woordvoer ders in Londen en Washington al dus deze waarnemers hebben niet de indruk kunnen wegnemen, dat nieuwe vredespogingen voor de deur staan, al was het alleen al door hun opvallende zwijgzaamheid over de recente vredesgeruchten, waarbij de naam van Rusland werd genoemd. Wat dit laatste betreft, geloven sommige waarnemers, dat Rusland gaarne een minder licht ontvlamba re situatie op Korea zou zien, om dat Peking, bij verdere militaire te genslagen, wel eens een beroep op het Chinees-Russische verdrag van wederzijdse bijstand zou kunnen doen. Toch heeft de Russische UNO-ver- tegenwoordiger in New York, Ma- lik, aan al deze Russische „vredes pogingen" een einde willen maken door alle berichten hierover als „uit de lucht gegrepen" te laten aanmer ken. TRUMAN HAD VOORSTEL. Wat overigens de Amerikaanse op vattingen betreft op het Witte Huis werd gisteren verklaard, dat er de laatste dagen niet gesproken is over een weer te voorschijn halen van een wapenstilstandsvoorstel, dat de 14 landen met troepen op Korea in Maart jl hadden opgesteld. Toen namelijk zou president Tru- mah namens het verenigde comman do een zodanig voorstel hebben wil len doen, wanneer niet vlak te vo ren generaal MacArthur op eigen houtje aan de Chinezen een „ultima tum" gesteld had en daarmee Tru- mans voorstel had getorpedeerd. Overigens beschouwt men volgens Reuter het belangrijkste punt uit de Amerikaanse politiek der laatste maanden nog altijd de verklaring van minister Marshall (defensie), dat de V.S. op dit ogenblik niet de toekomst van Formosa noch de toe lating van Peking tot de UNO wil len bespreken. Vier personen in het dorpje Schweig bij Spittal in Oostenrijk zijn door een aardverschuiving om het leven gekomen. Door verschei dene aardverschuivingen in Karin- thië en Oost-Tyrol, veroorzaakt door smeltende sneeuw, is schade aange richt. 79 MIJNWERKERS INGESLOTEN In een mijn te Easington (Noord- Engeland) heeft zich Dinsdagmorgen een ontploffing voorgedaan, waar door een 70-tal mijnwerkers zijn in gesloten. Volgens de eerste berich ten is de ontploffing niet door een brand gevolgd. De reddingsploegen zijn echter genoodzaakt door ont snappend gas ademhalingsapparaten te dragen. De ingesloten mannen zijn moeilijk te bereiken tengevolge van instortingen. Reddingsploegen noemden de toe stand onder de grond .„ontzettend". Enkele uren, nadat de mijn door zware instortingen versperd was, hadden de reddingsploegen nog niet de juiste plaats kunnen vaststellen waar de mannen zich bevinden. Het ongeval deed zich vooi- bij de dienst- wisseling. Nader wordt gemeld, dat bij het appél zeventig mijnwerkers werden vermist. Een functionaris van de mijn sprak de vrees uit, dat het hier een ernstige ramp betreft. De voornaamste toegangswegen zijn door tonnen puin versperd. De reddingsploegen werken onder zeer moeilijke omstandigheden. Het uit breken van brand dreigt voortdurend wegens de gevaarlijke gassen. Volgens een officiële bekendma king zijn 79 man ingesloten. Uitstel van executie De executie van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers te Landsberg is uitgesteld tot 5 Juni doch er be staat zelfs kans, dat het doodvonnis niet eerder dan in de herfst voltrok ken zal worden. Nadat een Amerikaans gerechtshof Vrijdag jl. te elfder ure gehoor had gegeven aan het beroep van de ad vocaat, die de belangen van de ze ven Duitse gevangenen in de V.S. be hartigt en die had aangevoerd, dat de Westduitse wet thans geen doodstraf meer kent, werd de executie aanvan kelijk opgeschort tot Dinsdag a.s. In die tijd zou het gerechtshof zich na der over het bezwaar van de advo caat beraden. Uit de uitlatingen van rechter Bastian na de zitting van gisteren viel echter op te maken, dat het uit stel wel eens tot de herfst zou kun nen duren namelijk wanneer een eventueel beroep tegen zijn laatste beslissing het Hof eerst zou berei ken, nadat dit (op 4 Juni) op zo merreces zal zijn gegaan. De advocaat-generaal der V.S., Perlman, heeft al gezegd, dat hij zich zal neerleggen bij ieder besluit van rechter Bastian, dat een verder uitstel zou behelzen. „Ik wens niet, dat deze mannen terechtgesteld wor den, als er ook nog maar iemand is, die de geldigheid van mijn besluit be twijfelt", had rechter Bastian ge zegd. Waarop Perlman zei: „Wij zul len iedere opdracht, die u geeft, eer biedigen". NEDERLANDSE VLIEGERS IN OP LEIDING IN DE VERENIGDE STA TEN. Een aantal Nederlandse vliegers wordt in het raam van het programma van wederzijdse hulp verlening van het Atlantisch Pact in de Verenigde Staten opgeleid. Op de foto, welke gemaakt werd op de luchtbasis der marine te Wil low Grove zien we luitenant A. Bij kerk onderricht geven betreffende een PV2 „Ventura" lichte bommen werper aan een groep Nederlandse vliegers. pE AMERIKAANSE AMBASSADEUR in Perzië, dr. Henry Grade, heeft gistermiddag een onderhoudt gehad met premier Mossadeq. Het be zoek vond plaats op verzoek van de Perzische premier en waarnemens achten het zeker, dat het oliegeschil besproken is. Het blad „Italaat", dat regeringskringen aanhaalt, weet te melden, dat de Perzische regering van plan is de „Anglo-Iranian" in het a.s. weekeinde in haar handen te doen overgaan waarvan de vertegenwoordiger van deze maatschap pij, Seddon, Woensdag in kennis gesteld zou worden. En wat ten slotte het Britse aan bod om een missie naar Pezië te zenden voor een bespreking van het ïlieconflict betreft, heeft Hoessein Makki, secretaris van de commissie voor de olienaasting, vandaag zonder meer verklaard, dat „een dergelijke delegatie niet welkom zal zijn". Intussen is voor Mossadeq weer een nieuwe moeilijkheid gerezen, namelijk door de voorgenomen ont slagaanvrage van ten minste drie zij- Gromyko blijft halstarrig Ook op hun 62ste vergadering zijn de plaatsvervangers van de Grote Vier gisteren geen stap nader tot overeenstemming gekomen. Gromy ko blijft op het standpunt staan, dat het Atlantische pact een plaats op de agenda moet krijgen, de Westelijke onderhandelaars zijn daartoe niet be reid, maar blijven de Rjs verzeke ren, dat op de definitieve conferen tie de Russische minister van buiten landse zaken het Atlantische pact toch altijd te berde zal kunnen bren gen. Men acht het niet uitgesloten, al dus Reuter, dat de drie Westelijke mogendheden een formele stap bij Moskou zullen ondernemen om te trachten uit het slop te komen. Amerikanen hebben echter betere resultaten GENERAAL HOYT VANDENBERG, de ohef-staf van de Anverikaansc luchtmacht, die thans als vijfde getuige is versohenen voor de twee se naatscommissies, heeft meegedeeld, dat de Russische straaljager van het type MIG 15, die in Korea door de Chinezen in de strijd is geworpen, een straalmotor heeft, welke „beter is dan enige vliegtuigmotor, die wij hebben". MEDEDELINGEN VAN VANDENBERG Hij vertelde de senaatscommissies, dat de motor uit de MIG 15 een zeer verbeterde uitgave is van de reeds bijna verouderde straalmotor, welke verscheidene jaren geleden door de Britten aan de Russen werd ver kocht. Generaal Vandenberg deed deze mededelingen in antwoord op vragen van senator Richard Russell, die de verhoren leidt, maar hij voegde er aan toe: Onze manschappen zijn beter ge oefend en ook onze vuurleiding is beter, hetgeen ons toch nog in een voordeliger positie plaatst, al zijn de Russische jagers sneller en kunnen zij sneller klimmen. Generaal Van denberg dacht, dat de MIG 15 ont wikkeld was met dc hulp van Duitse technici. De hoeveelheden, waarin deze toe stellen thans verschijnen, in West- Europa zowel als in het Verre Oos ten, zouden er op kunnen wijzen, dat de Russen in staat zijn dit uitste kende materiaal in massa te vervaar digen. Generaal Vandenberg had als chef-staf van de luchtmacht inge- stemM met de bevelen van Washing ton aan MacArthur, geen bombarde menten ten Noorden van de Jaloe uit te voeren. Dc Amerikaanse lucht macht zou geheel Mandsioeriie en de voornaamste steden van China plat kunnen leggen, maar een dergelijke massale actie zou betekenen, dat de luchtmacht niet op een andere plaats in de wereld zou kunnen opereren, mocht dat tegelijkertijd nodig zijn. Vandenberg is er van overtuigd, dat de Amerikaanse luchtmacht de factor is, die de Russen tot dusver van een oorlog heeft kunnen afhouden. Toch gelooft hij, dat er aan de oorlog in Korea een einde kan komen, zonder dat die luchtmacht wordt gebruikt. Generaal Vandenberg was het eens met het ontslag van generaal Mac Arthur. Hij zal morgen verder wor den gehoord. Woensdag zal dan ad miraal Forrest Sherman voor dc com rr/issies verschijnen en Donderdag de minister van buitenlandse zaken Dean Acheson. FRANSE SPOORWEGEN GEVEN KORTING. De Franse spoorwegen hebben be sloten een bepaalde korting op de spoorwegtarieven te verlenen bij een minimumverblijf in Frankrijk van zes dagen. De korting over af standen tot 1500 kilometer, waarbij de terugreis is inbegrepen is 20 pet. Een korting van 30 pet. wordt ver leend, indien de afstand 2000 kilome- i ter of meer bedraagt. ner ministers, die het met zijn beleid niet eens zijn. Volgens Perzische bladen, die dit nieuws brengen, zijn het de minis ters van Buitenlandse Zaken, Binnen landse Zaken en Financiën. Waarne mers verwachten dan ook een rege ringscrisis binnen een paar dagen en zij gronden dit Inzicht op het geloof, dat het mengsel van nationalisme en emotionalisme, dat de olienaasting heeft doorgedreven, plaats begint te maken voor een meer helder besef van de werkelijke situatie. Aan de grenzen van India In India wordt veel aandacht be steed aan de tutsen Tibet en China gesloten overeenkomst, waarin Chi na op zich neemt het Tibetaanse volk te helpen zich te verenigen en de „imperialistische machten" uit Tibet te verdrijven, zodat „Tibet kan te rugkeren in het grote gezin de volksrepubliek China". De bladen in India wijzen er voor al op, dat de Dalai Lama, die genera ties lang zowel de geestelijke als de wereldlijke heerser in Tibet is ge weest, thans wordt gedegradeerd tot een tijdelijke gezagsdrager. De Pant- sjen Lama, vanouds een tegenstander van de Dalai Lama, wordt nu door de Chinezen in zijn waardigheid van geestelijk heerser hersteld. De New York Times brengt naar voren, dat Tibet thans kan worden gebruikt als een basis van communis tische spionnagc in Kasjmir cn Ne pal. Dat met Tibet weer een 'buffer staat is verdwenen, acht dc New York Times egn reden tot ongerust heid. Het voornaamste gevolg van de overeenkomst tussen Lhasa en Pe king is immers, dat de comm'unistcn thans aan de grenzen van India zijn gekomen. Morele herbewaping Honderd vijftig vooraanstaande persoonlijkheden uit het politieke-, economische- en militaire leven van West-Europa vertrekken Dinsdag avond met drie extra vliegtuigen naar een wereldcongres voor More le Herbewapening op het eiland Mackinac in de staat Michigan in de Verenigde Staten. 'Onder de Nederlandse deelnemers bevinden zich o.a. luitenant-generaal Giebel, de pas afgetreden chefstaf van de luchtmacht, schout bij nacht Brouwer, lid van het hoogmilitair gerechtshof, de pas herkozen voor zitter van de arbeiderskern bij de hoogovens P. Mulder en het Tweede Kamerlid D. de Loor. De oorspronkelijke uitnodiging tot dit congres ging uit van de leden van de senaat van het Huis van Af gevaardigden der V.S. voor Michi gan. In hun oproep zeggen zij o.a. dat het erom gaat „een antwoord te vin den op de ideologische dreiging van het wereldcommunisme." JCoAAeitfe. Een goed besteed leven is lang. Leonardo da Vind.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1