Belastingverhoging en boerenstand Een rare grap Piet - Hein SXokie Stwcf in de schaduw van Djenchis K tan iAANDAG 28 MEI 1951 DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD PAGINA 4 Request van Stichting voor de Landbouw DE STICHTING VOOR DE LANDBOUW heeft een request gezonden aan de minister van Financiën en aan de leden van de belastingcom missie der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot verhoging van de Inkomstenbelasting en de Vermogensbelasting en tot wijiging van de Successiewet. In dit request zegt de Stichting te moeten waarschuwen tegen de gevolgen van de voorgestelde belastingmaatregelen, in het bij zonder voor wat de boeren- en tuin dersstand betreft. Vooreerst is er het voorstel tot het invoeren van een extra bedrijfs winst-belasting van 57 y, pet. De Stichting is van oordeel, dat er geen enkele aanleiding kan zijn de winst uit landbouwbedrijven nog zwaarder te belasten dan thans reeds het geval is. Reeds meerdere malen is er van deze zijde op gewezen, dat het progressieve I.B.-tarief op het landbouwbedrijf met zijn sterk wis selende uitkomsten en zijn typisch patriarohale verhoudingen met on betaalde arbeid van gezinsleden, toch reeds een onevenredige zware druk legt. De voorgestelde verhoging van de vermogensbelasting moge onschuldig lijken, zij is dit in feite niet, aldus het request. Deze belasting is be doeld als extra-heffing van het in komen uit vermogen en moet der halve ook uit het inkomen worden Korea-vrijwilligers onderscheiden Bij Koninklijk Besluit zijn twee leden van het Nederlandse detache ment in Korea benoemd tot ridder der vierde klasse in de Militaire Wil lemsorde. Posthuum is de onder scheiding toegekend aan wijlen de soldaat J. F. Ketting Olivier, leger- nummer 26.0.21.135, van de techni sche dienst. Hij heeft in de nacht van 14 op 15 Februari zijn leven ingezet bij belangrijke ordonnansdiensten bij Wonjoe, daarbij zijn mede-aan vallende commandant dekkend. De andere ridder in de M.W.O. is de ka pitein J. Anemaet, legernummer 20.0513.012, van het wapen der in fanterie. Hij onderscheidde zich op 14 Februari als commandant van vier in alle haast bijeengegaarde, over vermoeide pelotons, welker moreel nog was aangetast door bestoking van eigen vliegtuigen. Door moedig gedrag van kapitein Anemaet bleef een sleutelpositie behouden. voldaan. Nu is, enerzijds door de verlaging van het rendement een aanta. vtrmogerdsobjecten, waaron der het onroerende bezit in het bij zonder, anderzijds door het handha ven van de lage vrijgestelde bedra gen niettegenstaande de inmiddels ingetreden geldontwaarding, de druk van deze heffing toch reeds aan zienlijk verzwaard. In het bijzonder geldt dit voor het vermogen beho rende tot een landbouwbedrijf. Aan tasting van dit vermogen, dat vaak van geslacht op geslacht met grote zorg is overgedragen, zal leiden tot vernietiging van een sociale struc tuur, die juist in land- en tuinbouw door het bezit van het bedrijfsver mogen in eigen hand van boer en tuinder in aanzienlijke mate mede tot de welvaart van ons land heeft bijgedragen. Er bestaat, naar de Stichting voor de Landbouw voorkomt, meer reden te onderzoeken of de successiebelas ting nog we-1, in het huidige belas tingstelsel past, dan een verhoging hiervan voor te stellen. De Successiebelasting dateert n.l. uit een periode, dat het inkomen en vermogen niet óf nauwelijks door de fiscus werden beroerd Thans nu op dit punt zwar heffingen het in standhouden van vermogen bemoei lijken, kan een rechtsgrond om de overgang door overlijden aan te grij pen voor belastingheffing niet wor den aangevoerd, zeker met in die ge vallen waarin een vererving plaats vindt op de echtgenoot en kinderen. Aantasting van vermogen en, waar het bedrijfsvermogen betreft, finan cieringsmoeilijkheden zijn thans als sequeel dezer heffing bijna onver mijdelijk. Hierbij mag niet onvermeld blij ven, dat de grote drang om allerlei bedrijfsverbeteringen in land- en tuinbouw in te voeren ieeds tot een aanzienlijke schuldopneming leidt, die straks bij het openvallen der boedels, de gebruikelijke afwikkeling van de boedelscheiding io de weg staat. Vooruitgang der R.K. Universiteit Volgens mededelingen van mgr prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur der Sint Rad- boudstichting, telt de universiteit van Nijmegen thans 1200 studenten. Dit jaar nam het studentental nog toe, terwijl op andere universiteiten een teruggang wordt opgemerkt van 5 tot 8 procent. De medische facul teit zal in September a.s. met volle dig aantal studenten aanvangen. Het nieuwe gebouw op Heijendaal zal op tijd klaar zijn. De restrictie welke spr. gemaakt had bij de eerste steen legging van het nieuwe gebouw de vorige maand, dat na drie jaar zou moeten overwogen worden of de medische faculteit volledig zou wor den afgebouwd, kon spr. nu wel te rugnemen. De medische faculteit zal in de loop der jaren volledig ont wikkeld worden. De toestand in de schoenindustrie Fabrieken vallen stil Volgens de directies der schoenfa brieken Swift, Robinson, Nimco en Wellen en Co. te Nijmegen is de toe stand in de schoenindustrie op dit ogenblik nog allesbehalve rooskleu rig. Wereld Petroleumcongres Meer dan 2500 deelnemers Het derde Internationale Petro leumcongres is vandaag door de mi nister van economische zaken, prof. J. R. M. van den Brink, in de Rid derzaal te Den Haag plechtig geo pend. Dit Congres is het eerste van die aard na de jongste wereldoorlog. Het is tevens het eerste wereldcon gres aangezien de beide vorige in Londen in 1933 en in Parijs in 1937 eigenlijk beperkt waren tot de Europese landen. In de hotels van Scheveningen en Noordwijk zijn de meer dan 2500 deelnemers ondergebracht. Er zijn congresleden uit 41 landen. Neder land is vertegenwoordigd met de grootste groep, n.l. 550. Vele Azia tische landen zijn vertegenwoordigd o.m. India, Indonesië, de Philippij- nen, Perzië, Irak, Israël, Burma en Japan. Ook uit Oost-Europese lan den als Tsjechoslowakije, Roemenië, Hongarije en Joegoslavië werden deelnemers verwacht. Het doel van het congres is „het bieden van de mogelijkheid aan de aardoliedeskundigen uit alle landen om in een persoonlijke er: vrije ge- dachtenwisseling de technische en wetenschappelijke problemen der aardolieindusrie te behandelen". Het congres zal gesloten worden op 6 Juni. Naar men ons mededeel- Bij de Swift zou vandaag een hoofd- i de wordt het bedrag aan dollar afdeling, waaraan 75 mensen verbon den zijn, worden stilgelegd. Geleide lijk zullen dan de andere afdelingen dezer fabriek in de loop van de week stil komen te liggen, zodat het be drijf dan geheel gesloten wordt. Bij de Robinson wordt vandaag een wachtgeldregeling ingevoerd. De ze week zal ook drie dagen niet wor den gewerkt. De Nimco en Wellen en Co. wach ten nog steeds de wachtgeldregeling af. Er is geen werk meer. De men sen in deze fabrieken worden zoveel mogelijk bezig gehouden. Men denkt deze week drie dagen stil te gaan lig gen. Onderhandelingen zijn nog altijd gaande erf men heeft ook contact met de Federatie van Schoenfabri kanten in Nederland. De. R.K. Patroonsbond van Schoen fabrikanten deelt mede, dat de schoenfabrikanten van Oisterwijk en Moergestel besloten hebben een wachtgeldregeling aan te vragen. Mocht niet spoedig een oplossing worden gevonden, aldus de bond, dan zal men tot ontslag, resp. sluiting der fabrieken moeten overgaan. deviezen, dat Nederland door congres zal toevloeien, op ongeveer een millioen geschat. De trein, die Zondagavond om 23.22 uur uit Schiedam naar Am sterdam moest vertrekken, kreeg op het station Schiedam een half uur vertraging. Voordat de trein tot stilstaijd was gekomen, trok namelijk een reiziger aan de noodrem, omdat enige opge schoten jongelui op, het perron door geschreeuw het deden voorkomen alsof er iemand onder het treinstel was gekomen. Het bleek echter een ,.grap" te zijn. Het treinpersoneel bad ruim een half uur nodig, om de rem, die klem bleek te zitten, weer los te werken. Tegen de reiziger die te goeder trouw aan de noodrem had getrok ken, werd proces-verbaal opge- Kapper van Een er kaal bovenop De beroemde kapper van Een, die zovele kale me.nsen van een haardos wilde voorzien, is nu zelf kaal „geplukt", vertelt de „Volkskrant". De man, die na zijn opzienbarende uitvinding in een minimum "van tijd over twee auto's beschikte en die schoolreisjes financierde voor de jeugd, is namelijk in staat van faillissement verklaard. Dit is niet zozeer een gevolg van ge brek aan klandizie, want kaal- hoofdigen zijn er nog in over vloed, doch het lijkt meer te liggen aan een falen van de me dicijn. De heer Van R. maakte namelijk steeds met zijn klan ten een contract op, waarbij hij zich verplichtte alle gemaakte kosten voor consult terug te be talen, indien men na twee jaren, bij het middel geen baat mocht vinden. Er blijken nu zoveel mensen terug te komen, dat hij niet meer aan zijn verplichtin gen kan voldoen. Alles is nu kaal: de mensen en óók de kap per van Een. Incubatietijd verstreken Tilburg is weer vrij Zondag was het de twaalfde dag, waarop zich in Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken hebben voorge daan. Hoewel de incubatietijd dus practisch verstreken is, zijn de lopen de maatregelen, die thans soepel wor den toegepast, officieel nog niet op geheven. Wanneer zich geen nieuwe gevallen voordoen zal Tilburg, vol gens een mededeling van de direc teur van de Geneeskundige Dienst, op Donderdag 31 Mei besmettings- vrij worden verklaard. Bij monde van staatssecretaris dr. Muntendam heeft minister Joekes zijn waardering betuigd aan het hoofd van de Inspectie Volksgezond heid in Brabant, dr. Van Wesemael, en het hoofd van de Tilburgse G.G.D., dr. Auseims. Binnenkort zal over de bestrijding van de lichte pokkenepi demie een aantal wetenschappelijke publicaties worden gedaan, die onge twijfeld mëer inzicht zullen geven in de vele verdiensten van de Gemeen telijke Geneeskundige Diensten en de Inspectie van de Volksgezondheid. Om aan de belangen van het hoger onderwijs en de wetenschappen te gemoet te komen, is door de minis ter van Oorlog en van Marine na overleg met de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen bepaald, dat aan een beperkt aantal leerlingen, dat een gymnasiale op leiding volgt, in 1951 met gunstig ;evolg eindexamen aflegt en dit jaar 9 jaar oud wordt, de gelegenheid zal wordengeboden de hogere stu die te volgen alvorens voor eerste oefening in militaire dienst te komen. De studenten moeten dan behoren tot de volgende categorieën: a. Vóór hun 13e jaar de gymnasiale studie hebben aangevangen en tijdens deze studie slechts eenmaal door bijzon dere omstandigheden zoals b.v. lang durige ziekte een klasse hebben ge doubleerd. b. Door omstandigheden niet af hankelijk van hun eigen wil, de gymnasiale studie eerst op 13-jarige leeftijd konden aanvangen wegens geboren worden na 30 September, langdurige ziekte etc. Verder dienen de laatste over- gangscijfers zowel als de cijfers van het eindexamen de verwachting wet tigen, dat de hogere studie in een normaal tempo en met goede resul taten kan worden voltooid. Deze nieuwe voorschriften sluiten aan op de vorig jaar vastgestelde regeling. De opbrengst van de vorige week in de hoofdstad gehouden „Haak-in"- bazar, die ruim 50.000 bezoekers heeft getrokken, bedraagt 8.000 gld. Een aantal onverkochte, voorname lijk grote stukken zullen over enkele weken publiek worden geveild. Tijdens een hevige onweersbui, die Zaterdagavond boven het Usel- meer woedde, is een roeibootje met twee vissers uit Oosterleek omge slagen. Een van de vissers, de 41-ja- rige W. K., is verdronken, zijn broer kwam op eigen kracht aan land. Nadat het bootje was gekasseisd klommen beide vissers op de kiel en dóbberden zo urenlang rond. Inmid dels was dc duisternis gevallen en de ene broer raakte zo door de kou de bevangen, dat hij van de kiel gleed en zonder dat zijn broer er iets aan kon doen, verdronk. De overle vende is Zaterdagnacht om half twee bij Wijdenes aan land gekomen. Het lijk van de verdronkene is Zondag morgen op dezelfde plek aange spoeld. Belevenissen van een tweeling Nu schoot er voor Piet niets an ders over dan de poes te pakken en met haar de klas te verlaten. „De juffrouw heeft gezegd, dat ik je weg moet brengen," begon Piet tegen de poes te praten; „nou dan ga ik je fijn helemaal naar huis bren gen, wat zal Bobbie blij zijn en van moeder krijg je vast iedere dag melk." In zijn vreugde vergat hij om zijn jas aan te trekken, hij liep zó maar de deur uit. Was dat even een on verwacht pleziertje. Met de poes in zijn armen gekneld, danste hij door de straten. Toen hij thuis kwam vond hij de huisdeur open en Lena stond een eindje verder met een buur meisje buiten op straat te praten. Ze hadden het zo druk, dat ze niet eens bemerkten dat Piet van de andere kant het huis in kwam. „Moeder, moeder," riep Piet en liep met de poes naar boven. Maar alles bleef doodstil, moeder was nog niet thuisgekomen. Bobbie was ook nergen te vinden. Voorzichtig legde hij nu de poes op zijn bed. Dat vond poes wat fijn, na zo'n bewogen mid dag; ze rolde zich behaaglijk in el kaar en begon te spinnen. Nu zou hij Bobbie even zoeken dan konden ze meteen samen kennisma- ken. Hij deed het zolderraam open om te zien of de hond in de tuin was. Geen hond was er te zien, maar wel uit het open zolderraam,riep het buurmeisje. „Ga, gauw op zij, anders krijgen we er nog een paar op ons hoofd". Nauwelijks had het buurmeisje het gezegd of weer rolden een paar kolen naar beneden, „Ik durf niet in huis," zei Lena en keek meteen naar de voordeur die ze open had gelaten, maar die nu ge sloten Was. „Ik weet zeker dat ik de deur heb opengelaten" jammerde ze nu. „O, was ik maar binnen gebleven. Wat zal mevrouw zeggen als ze thuis komt. Misschien wordt ik wel meteen weggestuurd. Wat moet ik toch doen?" „Weet je wat ik doen zal," zei het buurmeisje, „ik neem de fiets en ga op de weg kijken of ik een agent zie, dan moet die de inbreker maar opzoeken. Ondertussen waren er al verschil lende mensen bij het huis blijven staan, die waren ook nieuwsgierig hoe het af zou lopen. Lena fantaseerde maar door over de inbreker, die in huis was geslo pen. Een slagersjongen begon Lena te plagen door allerlei griezelige ver halen te vertellen. „O, kwam er nu toch maar een agent", riep ze. Toen Piet even door het raam gluurde zag hij verschillende men sen voor de deur staan. Daar moest hij het zijne van hebben. Met twee treden gelijk rende hij de trappen af en deed met een forse ruk de voordeur open. Lena sloeg bijna achterover van de schrik. „Pak 'm, pak 'm" riep de slagersjongen, Lena wees hem de kamer tweeling en wat zagen ze daar op bed? Een klein slapend poesje. De agent keek heel niet vriende lijk en het buurmeisje begon Lena hartelijk uit te lachen. Lena begon van de weeromstuit mee te lachen, ze was eigenlijk dolblij dat het zo was afgelopen. Na aan één stuk hard gerend te hebben, kwam Piet bijna een uur te laat op school. De juffrouw was na tuurlijk heel boos, want ze had he lemaal niet bedoeld dat Piet het poesje naar zijn huis zou brengen. Juist wilde hij weer op zijn plaats gaan zitten toen de juffrouw zag, hoe roetzwart zijn handen en zijn blouse waren. „Ga jij maar achter het bord staan ventje, om vier uur kun je je han den gaan wassen en dan wordt het werk ingehaald. Begrepen? Verlegen keek hij nu naar zijn zwarte handen. Ja de juffrouw had gelijk. Zo kon hij geen werk maken. Voor de zoveelste maal boette hij nu weer voor zijn stoute streken. Wordt vervolgd. zag hij Lena staan, die nog steeds u -Zeg, als je ons voor de gek wil in rfniir DP5nrpk was. houden, nep een ander, toen hy het in druk gesprek was, „Wacht" dacht Piet ondeugend en liep opeens naar de kolenkist, die op zolder stond. Hij nam zijn armen vol eierkolen en lette er niet op dat zijn handen en blouse pikzwart wer den. Nu stond hij weer voor het zol derraam. Ja, warenpel Lena stond nog te praten. Hij richte zo goed hij kon en smeed twee kolen gelijk naar beneden. Eén viel vlak naast Lena neer, en de ander kreeg het buur meisje op haar hoofd. „Lieve deugd", riep Lena, „waar komt dat vandaan." Ze keken meteen naar boven, maar Piet had zich onder het raam ver soholen en had pret voor tien. „Hoe kan dat nu, ik ben alleen thuis," ze begreep er niets van. Nog stonden ze er over te praten, toen er weer een steletje naar beneden kwam. „Dat komt bij jullie vandaan, daar, kleine jochie uit de deur zag komen. Heel verbaasd keek Piet om zich heen, maar toen hij in de verte een agent aan zag komen, nam hij de benen. Met agenten wilde hij liefst niet te maken hebben. Hij riep nog haastig tegen Lena: „Hij ligt in mijn bed, want hij was zo moe", en toen rende hij naar school terug. De agent kwam nader en vroeg wat er aan de hand was. Lena deed nu het verhaal van een inbreker die uit het zolderraam zwarte kolen gooide en die nu in bed lag, omdat hij zo moe was. De agent haalde de schouders op, hij geloofde er niet veel van, maar op aandringen van Lena, die beslist niet in huis durfde, ging hij naar bo- ven, gevolgd door Lena en het buur meisje. Wat zouden ze te zien krij gen? Nu de agent er bij was, had den ze weer een beetje moed gekre gen. Kinderen van Maria. Hans en Charl Pont, Morskade 20, Leiden, hebben deze keer het boek gewonnen. Gefeliciteerd hoor jon gens! NIEUWE RAADSELS. I. Hoeveel hoefijzers heeft een goed paard nodig? Wat is het tegenovergestelde van Theoloog? III. Welke kaarsen branden lan ger, die van 50 cent of die van een gulden? IV. Men betaalt 3.45 met 10 geld stukken. Welke zijn dit? V. Wie slaat en doet geen pijn? Doe je best kinderen, we verloten weer een mooi boek. Hier komt Corrie Wassenberg uit Langeraar met een verhaaltje. HAAR OFFER. Carla Verbeek was aan het sparen. Ja, ze was aan het sparen voor een fiets, een nieuwe fiets. Al twee jaren lang was ze er voor aan het sparen. En nu was ze er bijna op drie gulden na. O, wat was Carla blij. Want ze had heel zuinig gespaard. Als moe der haar een dubbeltje gaf voor een ijsco of iets lekkers, altijd had ze het in haar spaarpot laten glijden. Dat I viel natuurlijk niet altijd mee om zo maar iets lekkers voorbij te laten gaan. Maar nu \bas zé toch bijna klaar met sparen. Het was 20 November. Een na jaarszonnetje scheen vrolijk door de ramen. En daar lag Carla. nog te slapen. Foei en dat om half negen en ze Was nog wel jarig" ook. Moeder had haar vandaag laten liggen omdat ze de vorige dag nog al laat naar bed gegaan was. Anders ging Carla al tijd om acht uur naar de kerk en meteen naar school. Ze woonde maar vijf minuten van school en kerk af. Maar vanmorgen had moeder haar niet wakker gemaakt". Om kwart over negen begon de school en nu was het half negen. „Carla, Carlaaa, Carlaaaa!" riep moe der. Carla werd wakker en wreef zich de ogen uit. „Jaaaa moeder, ik kom!" Ze keek op de wekker en zag dat het half negen was. Oooo! en ze had nog-wel het voor nemen gemaakt om de hele maand naar de kerk te gaan. Vorige maand was ze ook al zo weinig geweest. Maar vooruit, ze zou niets zeggen te gen moeder, die had immers het bes te met haar voor. Vlug kleedde ze zich aan. Fijn! dat ze jarig was. Ze mooht op school biscuitjes trakteren, moeder had ze al gekocht. Gauw nog even tanden poesten en wassen en klaar was ze al. Vlug liep ze naar beneden. „Goe de morgen Moes", zei ze vrolijk. „Goeden morgen Carla en wel ge feliciteerd met je verjaardag hoor!" Ze kreeg van moeder een pakje. Car la maakte het open en Oooo een prachtig schoolétui met zes kleurpot loden, twee gewone potloden, een penhouder, een pennendoosje en een gum. Wat was ze blij. Ze bedankte moeder hartelijk en toen was het opschieten met eten anders kwam Z€ nog te laat op school. Precies kwart over negen zat Car la in de bank; het was Dinsdag een fijne dag, eerst tekenen, dan een taalles en dan kwam mijnheer kape- alleen, nee, hij bracht een pater mee. Die pater ging vertellen over de mis sie. Hij vertelde dat er veel kindjes verwaarloosd worden en dan gaan die heidenkindjes dood, zonder dat ze gedoopt zijn. Nu wilden de paters die kindjes kopen, maar dan moesten ze veel geld hebben. Nu vroeg de pa ter aan alle kinderen of ze een of fertje wilden geven voor de heiden- kindertjes liefst uit hun spaarpot bij voorbeeld een kwartje of een dub beltje. Ze mochten er echter niet om zeuren aan vader en moeder, zei de pater. Carla had een plan, een groot plan, want ze had medelijden met die heidenkinderen. Ze was van plan om haar hele spaarpot, dus al het geld voor de fiets aan de pater te ge ven, maar ze zei nog niets. Het was nu tien minuten over twaalf; nog vijf minuten zongen de kinderen voor Carla, terwijl ze de biscuitjes deelde. Thuisgekomen deelde ze haar plan aan vader en moeder mee. Die von den het dadelijk goed. Tegen twee üur stapte Carla met een grote portemonnaie naar de pas torie en ze vroeg aan de dienstbode om de missiepater te mogen spreken. „Astublieft Pater", zei Carla blij, „dit is voor de missie", en ze gaf hem het geld. „Maar kind, wat een geld", zei de pater verbaasd. „Dat is veel te erg". „Nee pater, dit is niet erg. ik ben veel te blij, dat ik eens wat goed kan doen voor de missie". De pater wilde nu natuurlijk we ten, hoe ze aan zoveel geld gekomen was en nu vertelde ze hem alles over de gespaarde fiets. „Maar nu moet ik heus naai school, het is al twee uur", zei Carla, en weg was ze. De pater keek haar na, vol bewon dering over zo'n groot offer. x CORRESPONDENTIE laan, maar die kwam vandaag niet nichtje, fijn hoar Thea en kom ons maar dikwijls verrassen met een briefje. Wim van Leeuwen, Besjeslaan 4, Hoge Rijndijk, Zoeterwoude Ook al een neefje, die voor het eerst een briefje geschreven heeft. We hopen je nog dikwijls terug te zien Wim. Piet Heemskerk, Oude Dijk 1, Woubrugge. Je verhaaltje be waar ik zuinig hoor, iedere week moet je maar eens kijken of je al aan de beurt bent. Dag Piet. Jan v. d. Klaauw, Alexanderstraat 6, Leiden. Van je raadsels kan ik er wel enige gebruiken. Dank je wel Jan. Beppie de Haas, Sweilandpolder 10, Warmond. Veel kinderen zit ten al met spanning uit te 'kijken naar ons eigen hoekje in de krant. Je leest zeker wel eens wat voor aan de kleintjes thuis. Engelina van Steyn, Weipoortse- weg 99, Zoeterwoude. Eindelijk is je briefje aan de beurt Linche. Wat een mooie tekening heb je ge maakt. Blijf maar goed je best doen. Ali Bruins, Gasstraat 78. Leiden. Dat was maar een heel kort brief je Ali, de volgende keer moet je eens wat over je zelf schrijven. Afgespro ken Ali? Theo Witte, Lorentzkade 1, Lei den. Je raadsels vind ik wel wat moeilijk voor de kinderen, ik wed dat geen enkel kind de oplossing vindt. Bedenk eens andere raadsels Theo. Groeten aan vader en moeder. Theo Opdam, Leidseweg 572, Voorschoten. Kun je zelfs al typen knap hoor! Nanda van Bennekom, Rijndijk 338, Hazerswoude. Je hebt veel geduld moeten hebben Nanda, maar nu sta je toch eindelijk in de krant. Ja, de stapel brieven was zo groot en we zijn nog lang niet klaar. Tot de volgende keer Nanda. Riet v. d. Wereld, Noordeinde 117, Roelofarendsveen. Was het ge wonnen boek mooi? Je bent maar een echte geluksvogel. Tot de volgende week kinders. OOM TOON en TANTE JO. 44. „Wat heeft dat te betekenen?" vi'oeg Dokie Durf, toen hij, onder aan de trap aangekomen, een volledige goudmijn in werking zag. „Dit is het geheim van het graf van Djenchis Khan", zei de Kikkerman trots. „In de tijd van Djenchis werd er nooit een graf geschonden- De Mongolen- leiders maakten daarvan gebruik door op alle plaalsen waar zich goud be vond, een graftombe te bouwen. Hoe meer goud er was, hoe sierlijker de graftombe. „Wat weet u dat allemaal goed, heer Kikkerman, ik krijg steeds meer bewondering voor u", zei Do kie snel. De detective begreep dat in stroopsmeren zijn laatste en enige kans lag. „Ja ik ben nu eenmaal een 'heel bijzonder man", zeide kikker- gevleid. Inmiddels had Nan Ji de uitgang van het graf bereikt. Niets vermoe dend van het gevaar, waarin zij ver keerde, opende zij de klokvormige koepel

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8