De positie van de kruidenier Dieven sjouwden brandkast f 4.60 mee naar huis met De eed van Madeleine MAANDAG 28 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Vaak slechter dan ven arbeider r\E POSITIE van de zelfstandige kruidenier is dikwijls slechter dan die van de geschoolde arbeider. Vooral .wanneer rekening wordt ge houden met het feit, dat in de bedrijven huisgenoten de eigenaar nog ter zijde moeten staan en de arbeidsduur langer is dan die van loontrek- kenden. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat vele arbeiders behalve hun loon nog kinderbijslag ontvangen en dat hun werkgevers nog een zeer belangrijk bedrag ten behoeve van sociale voorzieningen betalen. Tot deze conclusie komt het Eco nomisch Instituut voor de Midden stand in de „Statistiek voor het Kruideniersbedrijf' (1948'49). In de statistiek zijn de exploitatic- cijlers van niet minder dan 547 krui denierszaken met omzetten liggende tussen 13.662 en ƒ307.482 zaak voor zaak opgenomen. De uitkomsten van vele bedrijven waren onbevredigend. Zulks wordt geïllustreerd door het navolgende beeld en wel met alle duidelijkheid: Omzetgroep tot 20.000 ƒ20.000 25.000 30.000 35.000 40.000 45.000 Gemiddelde netto-winst in guldens p. jaar p. week 1.545.— 29.71 ,25.000 1.922.— 36.95 30.000 2.314.— 44.50 35.000 2.630.— 50.58 40.000 2.862.— 55.04 45.000 3.041.— 58.48 50.000 3.431.— 65.98 De betekenis van het kruideniers- bedrijf voor de Nederlandse volks huishouding blijkt wel duidelijk uit de totale omzet. Deze werd door het E.I.M. voor 1948 op 1.010.000.000 be cijferd. Ca. 80 pet. van dit bedrag werd omgezet door de zelfstandige kruideniers. Dat do overheid de economische positie van de kruideniers weinig bendenswaardig vond. wordt bewe zen door het feit, dat onlangs.de marge van een aantal artikelgroepen iets werd veruimd. INDIENSTHOUDING VAN 65-JARIGEN De minister van Binnenlandse Zaken heeft een schrijven gericht tot de overige ministers, waarin hij erop wijst, dat bU onderscheidene minis teries geen uniforme gcdraglijn wordt gevolgd, voor zover het be treft de zeer bijzondere gevallen, waarin de indiensthouding van de ambtenaar, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, in het algemeen uit een oogpunt van dienstbelang onvermij delijk is. In sommige gevallen wordt ontslag verleend zegt hij bij het be reiken van de genoemde leeftijd, terwijl dan met ingang van de dag van ontslag een arbeidsovereenkomst volgens de bepalingen van het ar- beidsovereenkoms&beshiit word ge sloten. In andere gevallen wordt het ontslag opgeschort tot een in de toe komst gelegen tijdstip. De minister geeft daarom in over weging. mede opdat ongelijkheid in de rechtspositie van betrokkene voorkomen worde, in de gevallen, waarin het dienstbalang continuering eist van het dienstverband, het ont slag op te schorsen. Een afschrift van deze brief is ge zonden aan de gemeentebesturen. TAXICHAUFFEUR SLOEG TERUG. Een 21-jarige schilder uit Breda wordt voorlopig in arrest gehouden door de Zaandumsc politie. Hem zal een poging tot zware mishandeling met voorbedachte rade ten laste wor den gelegd, omda* hij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. een Amsterdamse taxichauffeur enkele vuistslagen heeft toegediend. Dit alles speelde zich in een auto op de Hemkade te Zaandam af. De Bredanaar was met een vriend, een 20-jarige Amsterdamse expeditie- knecht, op weg naar Zaandam. Ge zien het late yur konden zij geen lift krijgen, zodat zij zonder een cent te bezitten de chauffeur van een taxi vroegen hen naar Zaandam te brengen. Zij hadden onderling afge sproken, dat, wanneer de expeditie- knecht. die naast de chauffeur zou gaan zitten, een sigaret wegwierp, Bredanaar tot de aanval zou Voor de steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag is nagegaan, wat de invloed van de thuisbezor ging van kruidenierswaren op het bedrijfsresultaat was. Bij een onder zoek in 125 zaken is gebleken, dat do bedrijfsuitkomsten slechter wa ren naar mate in sterke mate waren aan de huizen van de consumenten werden afgeleverd. Dat er nog wel wat aan de efficien cy van de distributiewerkzaamheden te verbeteren valt, komt aan het licht indien men de omzetten per kracht per week beziet. Hoewel in meer dan de helft van de 547 zaken omzetten werden behaald van 400 tot 600 per kracht per week, wa ren er nog altijd 114 zaken, waar men beneden het bedrag van 400 bleef. Een efficiënt bedrijfsbeheer i? niet alleen voor de ondernemers van gro te betekenis, maar ook voor dc ge hele Nederlandse bevolking. PSEUDO-VOGELPEST TE OOSTZAAN Wederom is in Oostzaan een geval van Pseudo-vogelpest geconstateerd. Het betreft dc gehele pluimveestapel 850 kippen, van de heer Boer, Zuid- einde. De dieren zullen in het des- tructorbedrijf te Purmerend worden vernietigd. Prof. Alfrink coadjutor van Kardinaal De Jong Naar het K.N.P. verneemt, heeft de Paus in het consistorie, dat he denmorgen in Vaticaanstad werd ge houden i.vm. dc komende heiligver klaringen van dit aar, ock de naam bekend gemaakt van de coadjutor van Zijne Em. Johannes kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht. Tot coadjutor met recht van op volging is benoemd prof. dr. B. J Alfvink hoogleraar m de bijbelwe tenschappen aan de universiteit te Nijmegen. Dc nieuw benoemde coad jutor is 5 Juli 1900 te Nijkerk ge bot en, in de kathedraal te Utrecht op 15 Augustus 1924 priestergewijd. Na zijn priesterwijding vertrok hij naar Rome en studeerde daar in bij belwetenschappen. 1 October 1929 werd hij benoemde tot kapelaan te Houten. 8 Juli 1930 volgde zijn be noeming naar Maarsen, 13 October 1933 werd hij aangesteld als profes sor in de H. Schrift aan het semina rie Rijsenburg en 26 October 1945 werd hij benoemd tot professor in de bijbelwetenschappen aan de kath. universiteit te Nijmegen. In samenwerking met prof. Hart man verzorgde hij o.m. de pericopen vertaling van de epistels en evan geliën. MEISJE DRONK BENZINE. Een tweejarig Amsterdams meis je, die met haar moeder op visite was, kreeg in een onbewaakt ogenblik een flesje met benzine in handen en dronk van de vloeistof. Zij is later aan de gevolgen overle den. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RI]N BEGRAFENIS C. Y. PONSIOEN»- Onder grote belangstelling werd hedenmorgen op het R.K. kerkhof te Alphen a. d. Rijn het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer C. y. Ponsiocn. Een lange stoet van besturen en deputaties van hoofdbestuur en plaat selijke besturen van de N.R.K.M., het R.K. Armbestuur. K.A. en zangkoor volgden de wagen met het stoffelijk overschot langs de door de politie af gezette straten. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door mgr. Noord man, pastoor in De Kwakel, een zwager van dc overledene. Het zangkoor voerde de driestem mige Requiem-Mis van Pcrosi uit. De teraardebestelling werd verricht door deken Nieuwenhuizen. Aan de groeve stonden, behalve de familie en de reeds eerder genoemde depu taties, weth. H. J. Dekker, raadsleden, prof. dr. v. Rooyen, Kruisheer, kape laan Nijs uit Warmond en kapelaan de Greef uit Bodegraven. Receptie D. Joh. Boot N.V. Het was Zaterdag voor de directie van do Scheepswerven en Motoren- fabriek D. Joh. Boot N.V te Alphen aan den Rijn een gloriedag, toen er ter gelegenheid van haar respectievelijk 100 en 40-jarig be staan meer dan 1000 personen op de receptie in het Nutsgebouw hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Onder de talrijke aanwezigen be vond zich het kamerlid Tilanus. Een aardige attentie was de complimen- tatie van een aantal kinderen van dc Chr. Kleuterschool Gouwsluis, die als „buren"' van de firma, o.l.v. het hoofd TT/ej. G. A. Pothuis en de on derwijzeres G. Burggraaff hun wens- jes kwamen opzeggen. Behalve door vele plaatselijke in dustriëlen, verenigingen, bankinstel lingen e.d. werden gelukwensen aan geboden door of vanwege de directies van dc Motorenfabriek ..Samova'' te Beverwijk, het Hospitaal-kerkschip „De Hoop", dc Kamers van Koop handel van Leiden en Amsterdam en vele zakenrelaties. Onthulling gedenkteken Op het terrein der v.v. „Alphen" heeft Za terdagmiddag een treffende plechtig- overgaan. Toen dit moment kwam, ^eid piaats gevonden ter nagedachte- sloeg de chauffeur terug, waarna de 1J passagiers de vlucht namen. Zij schoten het terrein van dc N.V. Ar tillerie-inrichtingen op en vielen in handen van de terreinpolitie. nis van de in de tweede wereldoor log gesneuvelde leden dezer vereni ging. Teneinde dc namen dezer leden aan de vergetelheid te onttrekken is een fraai uitgevoerd gedenkteken ge- Inbrekers hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag een bezoek ge bracht aan dc Vleeswarenfabriek van de firma .Scholten in Hazerswoude Groenendijk. Door een ruit aan dc achterkant van het gebouw tc vernielen wist.en zij binnen tc dringen. Er wachtte echter een tweede obstakel in de vorm van een deur, die door de he ren geforceerd werd. Via een loket zijn zij tenslotte in de kantoorruimte gekomen, waar zich de brandkast bevond. De inbrekers hebben vermoedelijk geen last gehad van zenuwen, want ze bestonden het, om de brandkast, die een gewicht van 250 kilo heeft, naar buiten te dragen en op een wa gentje van de vleeswarenfabriek verder te vervoeren. Men vermoedt, dat het laatste gedeelte van dit brand, kast-transport per boot of auto is afgelegd. Wij kunnen ons zo voorstellen, dat de zware jongens Ihuis of hun ge mak dc kluis hebben opengebroken met het idee: dadelijk gaan we de buit verdelen. Nu was er niet zo erg veel te verdelen, want de totale in houd van het ijzeren monster beliep de somma van 4,60 en een paar postzegels. Een tweede merkwaardigheid is, dat dc grote hond, die in de fabriek plaatst ter hoogte van de standaard vlag tussen beide terreinen. Hier in staan de namen der drie slachtoffers te weten J. J. D. v. Leeuwen, C. Goedhart en J. Hcemrood. Sluiting winterprogram N.K.J.B. Zondagavond werd in de St. Joseph- zaal het winterprogramma van de NKJB besloten met een gezellige avond. De voorz. de heer G. Breukel opende waarna een aantal leden een korte schets opvoerden. Er werd voorts een wedstrijd gehouden 2x1 1 (gewonnen door het paar Th. de Heij— B. Haverkamp), het gezel schap v. Mild gaf muziek ten beste en de aalmoezenier, kapelaan Duym sprak dankwoorden tot allen, die aan het welslagen van bet winter- programir.'a hadden bijgedragen. Een gezellig dansje besloot het Pro gramma van deze sluitingsavond. Aanrijdingen Omstreeks 15.30 u. vond gisteren in de Hooftstraat een aanrijding plaats tussen een perso nenauto cn een wielrijder. De auto werd bestuurd door de 20 jarige L. J. v. R. uit Rotterdam, de wielrijder was de 31-jarige A.v. B. wonende Ruijsdaelstraat te Alphen aan den Rijn. Beiden kwamen uit de richting Aarbrug. Bij. het uithalen van de wielrijder werd hij door de hem ach terop komende auto aangereden. Er ontstond flinke schade aan het rij wiel. Bij het stoeien op het trottoir in dc Julianastraat kreeg de 9-jarige J. Haasbeek uit dc Raadhuisstraat een duw in de rug. waardoor hij van het trottoir afschoot en tePen de juist passerende 'wielrijder F. v. K aan viel. Dr. v. E. verleende genoeskun disc hulp. waarna de knaan door de, politie naar uhis is eebracht. Speelweiden Naar wij verne men zullen de komende maanden enkele terreinen worden ingericht als speelweiden ten behoeve van jeugd. De eerste, welke met ingang van Maandag a.s. (28 Mei) ingebruik genomen kan worden zal zijn in het verlengde van het parkeerterrein naast hot Nutsgebouw, op een van de landerijen, voorheen in gebruik bij de heer A. W. Koomen. thans ge meenteeigendom. Voorts wordt naar stig gezocht naar geschikte terreinen in de omgeving van de Nic. Beet- straat. de Emmalaan en de Ruijsdael straat. alsook in de omgeving van het Hazeveld. Geboren; Maarten P., z v. A. van Munsum en M. Schmidt; Kees, z. v. C. Kroon cn E. van Keeken; Roel, z v. J. R. Schulting en L. Hoenderbos; I Johannes, z. v. B. v. d. Lee en K. Inbraak te Hazerswoude de wacht pleegt tc houden niets van de inbraak gemerkt heeft. Dc inbre kers moesten om binnen te komen over het lieve diertje heen stappen, dat hierin geen aanleiding vond in een been te bijten of met blaffen enigszins begrip te tonen voor de taak, welke hem was toebedeeld. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. De heer K. Krul, onderwijzer aan de Mulo-school, is als onderwij zer benoemd te 's-Gravenhage aan de Mulo-school Zuiderpark. Geboren: Nicolaas J. M.. z. v. F. Plasmeijcr en J C Vernaar; Dirk, z. v. M. dc Jong en L. Hulsbos; Al- bertus J., z. v. A. J. Luyken en S. Blom; Gerarda, d. v. B. H. Vermeu len cn J. Stoutjesdijk; Anna H. M„ d. v. A. M. Menken en H. M. Heems kerk; Frederik A., z v. D. C. van der Pijl en J. D. Hasselman; Jozef H., z v. W. Elsgeest en G. C. Ernst. Ondertrouwd: P. H. van der Kleij, 29 j., Voorschoten en H. H. Duin dam, 28 j.; J. Bontenbal, 28 j. en P C. Schcllingerhout, 29 j. te Kou dekerk aan den Rijn; C. M. van Ger- ven, 22 j. Ie Woensdrecht en G. A. van der Ven, 22 j. Getrouwd; R. Dorrcpaal en J. van Griethuizen; L. Hassefras en G. van Dorp. Pols; Marianne C., d. v J Burgers en C. A. v. d. Bom; Bca, d. v. W. P. Pont on J- M. de Blanken. Teuntje, z. v. J. Vijfhuizen (won. Nieuw koop) en A M. Hunink, Jan, z. v. J. Verkadc en A J. v. Klaveren; Cornelia Th. T., d v. J. Veenswijk cn Th. P. Meijer; Thercsia J. M., d v. A. C. v. Holstein en M. C. Koek. Ondertrouwd: Johannes Jongman, 30 j. cn Atje Deelstra, 23 j Getrouwd: Wouter de Graaf, 29 j en Wijntje W. v. d. Schee, 25 j.; Lccndert Bek, 24 j cn Jacoba M. v. d. Wal, 18 j.; Lambertus de Groot 26 j. cn Lubbigje Fikse, 18 j.; Wil helmus J. van Keulen, 25 j. en Annie van Gemcrt, 27 j. Overleden; Margjc dc Wit, 86 j.. wed. van A. Pels; Corneha N. Wal raven, 76 j. BOSKOOP GDS gymnastiek Zaterdagmid dag werd door dc afd. gym. met ruim 90 junioren deelgenomen aan door de Rijnlandse Turnkring uitgeschreven wedstrijden, welke te Alphen aan den Rijn werden gehou den. Het was een keurige groep, wel-, ke voorafgegaan door 4 tamboers van het schoolplein naar het station mar cheerde. Ook te Alphen maakte deze groep een keurige indruk. Uit de al gemene resultaten bleek, dat het ver eiste aantal punten voor een prijs hoog was gesteld. Van alle deelne mende verenigingen behaalde alleen VEP uit Woerden één le prijs. Door GDS werd met 4 groepen meege werkt Alle groepen behaalden een prijs. De meisjes van 1013 jaar be haalden in de groep van 18 personen 345) j punt en daarmede een 3e prijs, de meisjes 1416 jaar in de groep met 24 personen 521 punten een 2e prijs, de jongens ltf13, in de groep 30 personen 577 punten cn een der de prijs, de jongens 1416 jaar, 124 yx punt cn eveneens een derde prijs. Gezien het hoge aantal vereiste punten is dit zekeï geen slecht re sultaat. Zondag 3 Juni a.s. wordt nvet een vrijwel evengrote groep deelgeno men aan de Bondsvaardigheidsproe- ven, voor senioren, welke eveneens door de Rijnlandse Turnkring wor den gehouden te Oegstgeest. We ver wachten ook daar eervolle resultaten voor GDS. Geboren: Theodora M., d. v. J. D. H. Folkers en P. H Nieuwmans: Wilhclmina M., d. v. J. de Lange en B. H. Droog. Getrouwd: Hermanus Borger en Adriana Loef. Overleden: Dirk van der Vis, 81 j NIEUWKOOP Geboren: Cornelia J., d. v. G. Vcr- weij en M van der Ham; Johanna C. J. M., d. v. M. M. Balvert en J. Th. Markman;; Leentje, d. v. A. v Middelkoop en C. van Leeuwen. Ondertrouwd: J. J. Pauëlsen, 25 j en W. G. Schuller, 21 j., won. te Am sterdam; J. L. Kwakkenbos, 28 j. en J. A. van der Hoorn, 26 j., won. te Ter Aar. Getrouwd: P. Reyneveld, 35 j„ won. te Koudekerk a/d Rijn en L M. Voshart, 31 j. Overleden: E. M. Oskam, 81 j„ wed. van N. Plomp. ROELOFARENDSVEEN ERGERLIJKE BALDADIGHEID Gistermiddag hebben enkele bal dadige jongens de nog provisorisch gesloten deuren van de vorige week geconsacreerde nieuwe kerk te Roe- lofarendsveen opengebroken. Hierbij hebben zij het niet gelaten. Er is over de nieuwe banken gelopen, die beschadigd zijn en men heeft zelfs een baspijp van het orgel gebroken. De schade wordt op 100 gulden ge raamd. Dit voorval, dat plaats had. terwijl pastoor Ligthart elders vertoeft om zich voor te bereiden op zijn 25-jarig priesterfeest, is wel zeer betreurens waardig. De rijkspolitie heeft de zaak in handen genomen. ZOETER WOUDE DAG VAN DE ARBEID. Nadat verleden jaar de KAB Hanze samengewerkt hadden aan de viering van het jaarlijkse arbeids feest, sloot dit jaar de LTB zich ook aan bij de combinatie, zodat deze dag van de arbeid voor de hele Zoe- terwoudse gemeenschap een feestda: geworden is. 's Morgens om kwart over acht werd in de kerk van St. Jan Ont hoofding een plechtige Hoogmis op gedragen door deken Bont met as sistentie van kapelaan Huibers er pater Benschop, O S.A., waaronder Gods zegen werd afgesmeekt over de dagelijkse arbeid Tijdens de predikatie wees deken Bont op de betekenis van de arbeid. 's Namiddags om twee uur werden de gereedschappen en werktuigen gezegend. Deze ceremonie beklem toonde nog eens het doel van onze arbeid. Na het korte Lof gingen de pries ters naar de toreningang en daar werden de landbouwwerktuigen wagens, kaaskuipen en melkmachi nes, alsmede de langzaam voorbij rijdende bedrijfsauto's, vorderend van bestelwagen tot truck cn motorbakfiets tot vrachtwagen, ge zegend. 's Avonds werd het feest in het parochiehuis voortgezet met de to neelavond voor de leden van de KAB. da. Hanze en genodigden Na een hartelijk welkomstwoord door voorz. van de Middenstandsver, de heer A. Jac. van Bennekom, ging het scherm op voor de toneelvereni ging „Vondel" van de KAB uit Lei den. In „De weg tot elkander" werd het probleem behandeld van mis lukte huwelijken. Hoewel de tekst van dit tendenzstuk nogai aan élan en vooral aan activiteit te wensen overlaat, hebben de spelers van „Vondel" door hun toegewijd spel het publiek de hele avond weten te boeien. In de behoorlijke rolbezetting Naar het Frans van CHARLES DESLYS 30) En de zaak was te gemakkelijker nu men dc enveloppe in zijn bezit had. Maar die arme Barnabé wist met, dat dc post de geheimen, die men haar toevertrouwt, goed bewaart. Niet zonder nvoeitc bracht men hem dit aan het verstand. Hij wilde, dat Madeleine op haar beurt zou aandringen. Hij meende in zijn naïevet it dat men zo'n kleine dienst dienst niet zou weigeren aan zo'n nette vrouw! Het antwoord was echter hetzelf de. Tevergeefs trachtte men een ho- «er beroep aan tc tekenen bij dc di- ret tcur-gencraal. Hij zou er het rht niet toe hebben zonder een be- "el van het gerecht, verklaarde de ambtenaar. Barnabé ging troosteloos heen. „Nu zijn we nog niet verder", mompelde hij. Maar de 'laatste woorden van de ambtenaar waren niet verloren voor Madeleine. „De enveloppe draagt dc stempel van Nancy" zei zij, ik zal ze naar mijnheer Reynal zenden en hem al les schrijven. Hij zal van het gerecht het nodige verlof krijgen". Haar brief ging nog dezelfde avond weg. Ook Madeleine en haar zoon keerden diezelfde avond naar Mülhausen terug. Zij had de jongen advocaat de ste den aangeduid, waarheen hij, in ge val van dringende zaken, haar moest antwoorden, er bijvoegende, dat zij in helft der volgende week persoon lijk bij hem zou komen, om hem nog nadere bijzonderheden te verschaf fen. Geen antwoord was nog gekomen, toen op de avond van de achtste dag Martin zijn triomfantelijke intocht hield binnen de hoofdstad van het departement der Vogezen. De weduwe van Jean Michaud be gaf zich aanstonds naar advocaat Reynal. „Ik wachtte u", zei hij, na een har telijke ontvangst, ,.en zoals ge zult zien, heb ik mUn tijd niet verloren. Ziehier de fameuze enveloppe, gij kunt ze weer nemen, ze is ons nutte loos geworden". „Nutteloos?" zei Madeleine „men heeft ons dus het verzoek gewei gerd?'' „Neen. De brief was afgegeven door een zekere Rambaud, rue Saint Désier 97 te Nancy. Maar in het huis woont geen Rambaud. Dat was een vals adres. Drie personen te Nancy die naam, maar die zijn te eerlijk, om verdacht te kunnen worden. Bo vendien heeft de ambtenaar van het postkantoor hen niet herkend". „Hij heeft dus de afzender toch opgemerkt?" „Vaag, het was een man van ho ge gestalte, heft hij gezegd. Het was avond en het kantoor was slecht verlicht. De zogenaamde Rambaud had de kraag van zijn jas opgeslag- gen en een hoed met brede randen hing over zijn ogen. Men kon nauwe lijks zijn gelaat zien". „Maar hoe heeft de ambtenaar dan kunnnen verklaren, dat het geen van degenen was. die men met hem' heeft geconfronteerd?" „Zij zijn klein, grijsaard. Dc onbe kende was groot en jong." Madeleine maakte een gebaar van ontmoediging. „Weer een hoop vervlogen" zei zij. „Toch niet", hernam de advocaat. „De justitie wil even goed als wij de waarheid ontdekken. Alle postkan toren van de aangrenzende departe menten hebben het consigne gehad, dat, zodra weer een aangetekende brief aan dat adres van Gandoin aangeboden wordt, de afzender zal worden aangehouden. Geduld dus!" Het cijfer van de laatste zending, twee duizend frs. stond vermeld op de enveloppe. Madeleine deed dit Reynal opmerken. „Dat is een grote som", zei zij, „hij zal er lang genoeg aan hebben". „Wie weet", antwoorde hij, „hij is een speler, en wij zyn op de hoog te van zijn daden. De politie houdt hem thans in het oog. Hij is nu te Hamburg, waar hij grof speelt. Bid, dat hij moge verliezen en clan zullen we hem spoedig terug zien. Tot wel dra, Madeleie, ik zal je op hoogte houden. Gij blijft enige dagen te Epinal, is het niet?" „Ja", antwoordde de weduwe, maar wij moeten eerst naar Vittel gaan, overmorgen is het de verjaar dag van dc dood van mijn arme Jean! HU rekent op het bezoek van ons alle drie. Ik zal mijn dohter gaan halen". „O ja", zei Reynal, „Labarthe heeft u enige mededelingen te doen, zeker betreffende zyn voogdy schap. Hy heeft my vanmorgen laten vra gen, waar men u zou kunnen schrij ven. Ik wilde hem juist antwoorden, maar nu is het onnodig, daar hy u zal zien. Omhels je lieve Jeannette van m'lj". Van Epinal begaf zich Madeleine te voet naar Vittel. Daar aangeko men, vond Madeleine tot haar ver rassing haar huis open en door een ander ingenomen. Daarna bedacht zij, dat Labarthe, in zijn hoedanigheid van voogd, haar had voorgesteld cn aangeraden, deze woning te verhuren. Was het niet, daar het huis toch leeg stond, ver standig, er enige winst van te trek ken? Zij had de notaris alle vrijheid gelaten en zonder twyfel had een gelegenheid om 'te verhuren zich voorgedaan. Die mededeling, die vol gens Reynal, Labarthe haar had te doen. betrof zeker haar huis. Niets was eenvoudiger, maar toch kromp haar hart ineen. Jean zelf had dit huis gebouwd. Daar was hij gestor ven, daar waren de kinderen opge groeid en daar waren zovele geluk kige dagen verlopen. Een diepe zucht ontsnapte aan de lippen van de weduwe. Tranen be vochtigden haar ogen. Zy' wilde niet eens weten, wie thans in haar huis woonde. Zij ging door en begaf zich naar de herberg, om daar de nacht door te brengen. Maar op de drempel van een huis hield een stem haar staande. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met plaat- selyk enkele buien en in de na nacht in de Noordelijke helft van het land hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. vielen vooral mevr. van Reenen en dokter Burns op door hun bezield spel. Het dankbare publiek bracht de spelers een ware ovatie. Voorzitter J. van der Ploeg van de KAB sprak het slotwoord. Spr. memoreerde de masasle encyclieken herdenking in Rotterdam. Tijdens die bijeenkomst werden 85 leden van de plaatselijke KAB herinnerd aan het juiste begrip dat zy, en ieder van ons met hen, dienden te hebben om tot de ideale maatschappelijke verhoudingen te komen Tenslotte sprak spr. de wens uit dat door een prachtige samenwerking tussen de drie standsorganisaties op deze dag die ideale gemeenschap dichter be naderd zou worden. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST Kind verdronken Zondagmorgen waren twee kinde ren van de fam. G. M. aan het spelen achter de boerdery van de fam. de G. aan de Terweeweg. Zy raakten bij elkaar vandaan cn de oudste van 3li jaar kwam alleen naar huis. Toen men op zoek ging naar het zoontje van 2 jaar, vonden omwonenden het in de sloot achter de boerderij. Prof. H., die juist basseerde heeft nog ge tracht, de levensgeesten weer op te wekken, doch kon slechts de dood constateren. Aanrijdingen. Zaterdag reed in de Pr. Hendriklaan de motorrydcr M. K, uit Oegstgeest tegen een met paard bespannen melkwagen. Het paard bekwam een kleine vleeswond, terwyl de materiële schade beperkt bleef tot enige gebroken flessen melk en een kapotte boom van de melkwagen. Des middags werd de wielrijd- ster W. C. U. uit Oegstgeest, komen de uit de Kempenaerstraat. op het kruispunt van de Geversstraat ge grepen door een personenauto, be stuurd door H. V. uit Noordwyk, die in de richting Leiden reed. De wielrijdster verleende geen voor rang en de auto kon een aanrijding niet meer ontwijken. Het achterwiel van het rijwiel werd vernield, ter wijl de eigenaresse er zonder uitwen dig letsel afkwam. Zondag kwam op de Laan van Oud Poelgeest de motorrijder S. B. uit Amsterdam, Kbmende van de Poelgeesterweg, in botsing met een autobus van de N.Z.H.V.M., bestuurd door C. M., die in de richting War mond reed en de motorryder klaar- blijkelUk niet had opgemerkt en hem dus ook geen voorrang verleende. De laatste probeerde nog uil te wij ken, maar botste toch tegen de ach terzijde van de autobus. De motor rijder bekwam een bloedende hoofd wonde en werd, na in het Acad. Zie kenhuis verbonden te zijn, naar huis vervoerd. De duopassagiere kwam er wonder boven wonder zonder enig letsel af. Het motorrijwiel werd flink beschadigd. Gymnastiekprijzen. De junio renafdelingen van de damesgymnas- tiekver. „Rapiditas" behaalden 1.1. Zaterdag op de wedstrijden van de Katholieke Rijnlandse Turnkring twee 3e prijzen. Geboren: Jacobus I., z. v. P. J. Verhoef en M. 'C. Gussenhoven: Maartje C., d. v. P. C. Leemans en A. Guijt; Frits F. A., z. v. L. Bach- rach en G. M. Machielsc; Marinus J., z. v. M. van der Lee en J. van der Zwart; Willemijntje, d. v. D. A. Megchelse en W. van Ees; Antonia Th. P., d. v. H. Th. Duivenvoorden en A. G. van Schie Ondertrouwd: D C. Goedhart, 30 j- en A. Wiersma. 31 j.; P. J. Jon gens, 28 j. en C. H. van Waas, 23 j H. Buurman, 38 j. en R. Amersfoort, 25 j. Getrouwd: Th. H. dc Wilde en A H. M. den Boer; W. C. M. Voorham en L. Maat. Overleden; G. L. Klein Langevels- loo, vr., 74 j.: A. M. Volgering. wed. van A. C. van der Zyden, 78 j. „Maar waar gaat gij toch heen, madame Michaud! Gij moet niet in een herberg een onderdak zoeken." Zij wendd? zich om en herkende Matnurine, g. vroegere dienstbode van Anselmus. Het was een goede en waardige vrouw. Menigmaal had zy de familie van de beschuldigde haar sympathie betuigd en luide de onschuld van Jean Michaud verkondigd. Zy was daar innig van overtuigd. „Herinnert gij u niet meer", ver volgde zij. „dat gij hier nog een an der huis hebt?" „Welk huis?" vroeg Madeleine verwonderd. „Wel" hernam Mathurine. „dat van wylen mdjn meester. Of gij wilt of niet, dat huis behoort aan je kinde ren. Mijnheer Labarthe heeft mij er als bewaakster over gesteld, en se dert men je huis verhuurd heeft, heb ik tot mij zelf gezegd, dat gij je, in dien gij terugkeerd. hier zou vesti gen." De eerste beweging van Madeleine was het weigeren. Zou zij de drem pel overschrijden van dit nootlottige huis? Nooit! Heel haar wezen sidder de nog. Maar alsof zy plotseling een ingeving kreeg antwoordde zij vast besloten: ..Ik neem het aan". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2