3)e &2idóe(Soti/fca/rit Roden vluchten met achterlating van materiaal Perzië weigert elke arbitrage Geallieerden drijven Chinezen voor zich uit Opnieuw vredeskans voor Korea Tibet ingelijfd Oostenrijks nieuwe president MAANDAG 28 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12292 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'K.A.B. overstroomde Rotterdam Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 23826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 VERHITTE KOPPEN IN TEHERAN DERZlë WEIGERT HET OLIEGESCHIL TE ONDERWERPEN aan hot oordeel van een onpartijdig rechter of van een internationaal lichaam zelfs niet van de Veiligheidsraad. Deze onomwonden verklaring kwam gisteren van Kazem Hassibi, ver tegenwoordiger van het Perzische ministerie van Financiën in de com missie voor de olienaasting, bij wijze van commentaar op het verzoek om arbitrage, dat zowel Engeland als de „Anglo-Iranian Oil Cy" Zater dag aan het Internationaal Hof van Justitie te Den Haag heeft gedaan. „Er is geen neutraliteit in de wereld van vandaag," voegde hij er nog aan toe. handelingen op te lossen. Daarbij verwierp hij de eerder geuite Perzi sche beschuldiging, dat de V.S. zich willen mengen in Perzië's binnen landse aangelegenheden, doch de ambassadeur gaf uiting aan Ameri- ka's bezorgdheid, dat het conflict de eenheid van de vrije wereld zou ver zwakken. Ten slotte heeft Hoessein Makki, secretaris van de commissie voor de olienaasting, verzekerd, dat Perzië geen olie aan Rusland zal verkopen, noch bij de exploitatie van de olie velden van Russische hulp gebruik zal maken. In hetzelfde interview, waarin hij dit verklaarde, zei Mak ki ook, dat de commissie bepaalde- „actieplannen" had voor het geval de „Anglo-Iranian" niet over de naasting wil praten. Wat deze plan nen echter inhouden, wilde hij niet zeggen. GROTE GROEPEN GEVANGENEN JJE CHINEES-NOORDKOREAANS NEDERLAAG neemt onder de druk der snel doorstotende UNO-troepen zulk een enorme omvang aan dat de roden zich, naar mening vangeallieerde officieren, hiervan de eerste drie maanden niet zullen kunnen herstellen. In ongekende aantallen geven de Chinezen zich thans over aan de UNO-troepen, die de ene tang na de andere dichtknijpen. Voor zover de hals over kop vluchtende Chinezen nog weten te ontkomen, zijn zij ver plicht, hun materieel in nog bruikbare toestand achter te laten. mandant, een fanatiek communist, wigerde en nam de vlucht. De meeste Chinese gevangenen hebben in geen dagen behoorlek te eten gehad en bleken op gras te le ven. Velen hebben besmettelijke huidziekten. Maar zij zijn goed gewa pend en wanneer zij zich vastbera dener hadden betoond hadden zij gemakkelijk naar het Noorden kun nen doorbreken. De Chinese soldaten bleken vooral ontzettend bang te zijn voor de ge allieerde artillerie. Sommige troepen waren juist uit de in Noord west- China gelegen provincie Tzetsjoean Omsingeld regiment Ook Maandag hebben de troepen van de V.N. in Korea nieuws vorde ringen gemaakt en meer. dan 2.000 Noordelijken gevangen genomen. Het grootste .aantal gevangenen werd binnengebracht ten Noorwesten van Tsjoentsjon, waar een omsingeld communistisch regiment een ver geefse poging deed om uit te breken. In het gebied ten Noorden en ten Noordoosten van Oeidjongboe aan het Westelijk front vorderden de verbondenen acht kilometer-. In het gebied ten Noordoosten van Tsjang- gori werd een- zelfde terreinwinst geboekt. In het uiterste Westen sta ken Maandag opnieuw Zuid-Kore- aanse verkenningseenheden de Imd- jin over. In de centrale sector werd slechts lichte tegenstand ontmoet. Volgens het communique van het achtste le ger trokken de geallieerden in het gebied ten Noordwesten van Tsjoengtsjon ongeveer vijf kilometer op. Grote hoeveelheden uitrusting werden buitgemaakt. In de Oostelijke sector van het cen trale front zetten de communisten hun vertragingsgevechten ten Noor den van het heroverde Hionni en in het gebied van de Indje voort. MASSALE CAPITULATIE Een zeer bemoedigend teken noem den Amerikaanse officieren het feit, dat voor het eerst in de Koreaanse campagne Chinese troepen en masse de wapens neerleggen en zich over geven. Zo hielden ongeveer 150 Chinese soldaten,, nadat zij door geallieerden afgesneden bleken te zijn, een ver gadering met hun compagniescom mandant waar werd besloten te capi tuleren. Slechts een pelotonscom- Tei reur in China Executies in de speeltuin Zaterdag kwamen in San Francis co negen missiezusters aan die een langdurig verblipf in het Chinese bin nenland achter de rug hebben. Zij vertelden, dat dagelijks onschuldige mensen bij tientallen worden geëxe cuteerd in de provincie Honan. „De communisten zijn razend van woede", zei een der zusters. „Studenten, win keliers, arbeiders, talloze mensen worden door de communisten zonder reden vermoord. De terreur is ver schrikkelijk". Een andere missiezuster die acht tien jaar in China heeft gewerkt, ver telde dat zij voor haar voeten men sen had zien vermoorden. De commu nisten hadden in Joealing de speel tuin der missie als openbare execu tieplaats gebruikt. In het begin wer den de slachtoffers des nachts weg gehaald, maar later werden op klaar lichte dag mannen en vrouwen zon der vorm van proces neergeschoten. De missie en de school in Joealing werden gesloten door de communis ten, maar de zusters zelf ondervon den geen last. De,communisten had. den haar echter enkele maanden la ten wachten, voordat zij toestemming kregen China te verlaten. De zusters vreesden soms het ergste, doordat zij herhaalde malen bedreigd werden. Door het Vaticaan is bekend ge maakt, dat de bisschop van Honan, mgr. Quintanilla, en de vicaris-ge neraal van het bisdom vorige maand zijn gearresteerd. EENHEID BIJ ROUWEN EN TROUWEN. Kardinaal van Roey, de aartsbis schop van Mechelen heeft bepaald, dat in zijn diocees de klasse-tarie ven voor huwelijkplechtigheden en uitvaarten moesten vervallen. Dc dekenaten hebben opdracht gekre gen een eenheidsregeling in te voe ren. Voor alle overledenen moet voortaan eenzelfde plechtige Re quiemmis met klokgelui worden op- eedragen. De trouwplechtigheden moeten zo eenvoudig mogelijk wor den gehouden. in Korea aangekomen en werden uit elkaar geschoten nog voor zij een geallieerde soldaat te zien hadden gekregen zo vertelde zij aan oorlogs correspondenten. Alvorens naar Parijs te vertrekken waar hij besprekingen zal voeren met generaal Eisenhouwer, heeft de chef van de Geneale staf van het Ameri kaanse leger, generaal Collins, voor een Senaatscommissie verklaard, dat volgens hem de Russen bezorgd be ginnen te worden over de nederlagen der Chinezen op Korea. Verder wist hij nog te vertellen dat het aantal geallieerde soldaten, dat sterft aan opgelopen verwondin gen één derde minder is op Korea, dan gedurende de tweede wereldoor log. Tot nu toe heeft Amerika op Korea 141.995 man, onder wie 11.292 doden, verloren. Gisteren is de veertiende gealli eerde oorlogscorrespondent als het slachtoffer van zijn beroep op Korea gevallen. Derek Pearcy, de corres pondent van Reuter en Autralian Associated Press, werd gedood toen zijn jeep aan het Westelijk front op een mijn reed. De dag tevoren had Pearcy met vele collega's zijn 25ste verjaardag gevierd. WIE ZAL HET AANBOD DOEN? J7EN KANS OM DE KOREAANSE OORLOG door een wapenstilstand aan de 38e breegdtegraad te beëindigen zal, naar men verwacht, binnenkort geboden worden aan het communistische China en zijn Noordkoreaanse bondgenoten. Het is nog niet duidelijk of dit aanbod zal worden gedaan door de commissie voor goede diensten van de Uno of door de veertien landen, die troepen in Korea hebben. DRIE PUNTEN. gen op te rukken tot een lijn langs het smallen deel van Korea nabij de 39e breedtegraad en daar een „on doordringbare muur van geallieerde vuurkracht" op te bouwen. Met Tibet is „een vreedzame rege ling" getroffen, heeft Radio Peking Zondag bekend gemaakt. In Hong kong ontvangen bijzonderheden to nen aan, dat de Chinese communis ten een vrijwel volledige controle op Tibet hebben verkregen. Het Tibetaanse leger worde gere organiseerd en opgenomen in het Chinese rode leger. Tussen de Dalai Lama en de Pantsjen Lama is een verzoening tot stand gekomen. De buitenlandse politiek van Tibet zal worden geleid door de communisti sche centrale volksregering. Het aanbod zou bestaan uit drie punten: 1. Onmiddellijke wapenstilstand aan alle fronten. 2. Vorming van een bufferzone ter breedte van de 38e breedtegraad. 3. Een conferentie onder auspiciën van de Uno ter bespreking van de vorming van een verenigd en on afhankelijk Korea. Amerikaanse militaire deskundigen zijn er geenszins van overtuigd, dat de Chinese communisten bereid zijn vredesonderhandelingen te voeren. Zij wijzen er op, dat de vijand tank en luchtstrijdkrachten opbouwt voor een nieuwe slag tegen de verbonden troepen. Sommige diplomaten zijn van oordeel, dat China en de Sovjet-Unit de gedachten hebben aanvaard van voortzetting van een uitputtingsoor log in Korea, en evens plannen ma ken voor nieuwe agressieve bewegin gen in andere delen van de wereld. Volgens de diplomatieke correspon dent van de Sunday Chronicle zou men aan het aanbod een termijn van een week verbinden. Bij verwerping zou genaraal Ridgway opdracht krij- Europese valuta's omhoog Om inflatie te keren e Economische Commissie der Verenigde Naties voor Europa acht een onmiddellijke, drastische her waardering der Europese munteen heden noodzakelijk om de groeiende dreiging van een inflatie te keren. Aan het Engelse pond en andere Westeuropese munteenheden moet een hogere waarde worden gegeven ten opzichte van de dollar. Tevens echter zou de mogelijkheid moeten worden opengelaten om deze nieuwe waarde opnieuw te herzien, zodra veranderde omstandigheden dat noodzakelijk zouden maken. Vaste valutakoersen zouden uit den boze zijn. De commissie heeft dit bekend ge maakt in een rapport, dat gisteren te Genève is gepubliceerd in aanslui ting op het economisch jaaroverzicht, dat vorige week is verschenen. In het jaaroverzicht werd reeds verklaard, dat de devaluatie met 30 percent in 1949 in het licht der daarop gevolg de ontwikkelingen buitensporig was geweest. In het nu uitgegeven rapport zegt de commissie, dat een waardeverho- ging der Westeuropese valuta de im- portprijzen voor "oederen uit de dol- largebieden radicaal zal verlagen zon der dat direct gevreesd behoeft te worden voor een nadelige invloed op de export. Natuurlijk zou een instor ting van de prijzen der grondstoffen de vooruitzichten weer volkomen ver anderen, maar een dergelijke instor- 1 ting acht de commissie onwaarschijn lijk. Behalve om revaluatie vraagt de commissie de Westepropese lan den ook hogere belastingen te heffen ter dekking van* de hogere defensie uitgaven, maatregelen te nemen ter beheersing van lonen en prijzen en schaarse gebruiksgoederen te rantsoe neren. ONGELUK BIJ VLIEGFEEST IN INDONESIë. Bij een demonstratie van de A.U. R.I. (de Indonesische luchtmacht) op het militaire vliegveld van Djakar ta, Tjililitan, is Zaterdagochtend een Harvard-toestel neergestort. De eni ge inzittende, een luitenant-vlieger, werd gedood. Het vliegtuig maakte deel uit van een formatie van drie. Duizenden toeschouwers waren aan wezig bij het vliegfeest, dat werd ge geven ter ere van de voltooiing der opleiding van honderd parachutis ten. Nederland en Indonesië Verklaring van Soekiman De regering-Soekiman heeft in het Indonesische parlement een rege ringsverklaring afgelegd, daarbij het vertrouwensvotum van 't parlement vragende. Betreffende de betrek kingen tusen Nederland en Indonesië wordt in de verklaring gezegd: „De regering zal de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland opnieuw overwegen op grondslag van de R. T.C.-overeenkomsten, geheel in har monie met de wensen en verlangens van het volk. Het vorige kabinet heeft een bijzondere staatscommis sie gevormd, ter bestudering van de ze overeenkomsten in het licht van de nieuwe omstandigheden. De re gering zal de bevindinen van die commissie in aanmerking nemen bij het hernieuwen van de Indonesisch Nederlandse betrekkingen, waarbij haar doel is de atmosfeer te verhel deren in het belang van beide par tijen en te geraken tot een samen werking op een basis, zoals gewoon lijk wordt toegepast tussen twee on afhankelijke en souvereine staten. Bij het overwegen van de mogelijke consequenties van een herziening, blijft de nationale eis van Indonesië met betrekking tot West-Irian on veranderd van kracht". GROOT HERTOGIN CHARLOTTE VAN LUXEMBURG. H. M. Ko ningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen op 19, 20 en 21 Ju ni a.s. een officieel bezoek aan Luxemburg brengen. De foto toont Groot Hertogin Charlotte van Luxemburg, die gedu rende dit bezoek de Gastvrouwe van het Koninklijk Paar zal zijn. Weer godsdienstvrijheid in Zweden Het Zweedse parlement heeft in laatste lezing het wetsvoorstel be handeld, krachtens hetwelk iedere Zweed voortaan het recht verkrijgt om naar eigen vrije keuze een gods dienst aan te hangen. Hiermede komt dan thans na 225 jaar een einde aan de godsdienstige intolerantie ten aanzien vooral van de Katholieken en wordt de wet van 1726 afgeschaft, die iedere Zweedse staatsburger ver plichtte lid te zijn van de Lut/herse Staatskerk. De nieuwe wet wordt op 1 Januari 1952 van kracht en staat ook de op richting van kloosters toe. Boven dien zullen de priesters voortaan het recht hebben op te treden als amb tenaar van de burgerlijke stand, zo dat huwelijken, voor de Kerk aan gegaan, automatisch rechtsgeldig zijn. Deze wet impliceert ook, dat de leden van de Orde der Jezuieten, die sinds lang uit Zweden was verban nen, van 1 Januari 1952 af weer in dit land zullen kunnen werken. „Pravda" doet duit in 't zakje Het Westen krijgt de schuld In de „Pravda" van Zondag wordt op opvallende wijze een Tass-tele- gram uit Parijs gepubliceerd, waarin wordt verklaard dat het „nutteloos" zou zijn een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der „Grote Vier"' uit te schrijven, indien daarop niet over het Noord-Atlanti sche Verdrag en de Amerikaanse ba ses buiten dc Verenigde Staten zou kunnen worden gesproken. „Door zich te verzetten tegen het opnemen van deze twee punten op een agenda voor besprekingen door de ministers zelf", aldus de „Prav da", „bewijzen de drie grote Wester se mogendheden, dat zij niet bereid zijn de werkelijke oorzaken van de internationale spanning in Europa te bespreken. Zij demonstreren hier mede tevens niet bereid te zijn het tot besprekingen door de ministers zelf te doen komen". In het zicht van het op Woensdag a.s. aflopende Perzische „ulitimatum" aan de „Anglo-Iranian" om een ver tegenwoordiger te benoemen, die de maatschappij aan de oliecommissie zou moeten overdragen, heeft de „Anglo-Iranian" haar hoofdverte genwoordiger in Teheran. Richard Seddon, aangewezen om de oliecom missie te ontmoeten doch alleen als waarnemer. Hij zal de maatschappij rapport uitbrengen over de besprekingen, en zijn aanwezigheid moet, zo be richtte de „Anglo-Iranian" de Per zische regering, „worden gezien als een uiting van respect voor Perzië's regering en parlement". STORM IN PARLEMENT. Intussen heeft het olieconflict in het Perzische parlement tot een stormachtig debat geleid, waar een der afgevaardigden de regering be schuldigde van „intimidatie en ter rorisme". Deze afgevaardigde, Gholam Reza Folladwand, keerde zich daarnh tot een lid van het „nationale front" met de woorden: „Ik weet, dat uw moordenaars ook op mij loeren, doch ik ben niet bevreesd. Jullie hebt de politiek van de olienaasting doorge dreven met behulp van deze moor denaars!" En in dezelfde felle tirade noemde hij de (vermoorde) premier Razmara en diens regering die te gen de olienaasting gekant waren „beter dan de huidige premier en regering", die „hun politiek doorvoe ren met intimidatie en terreur". Ver schillende andere afgevaardigden voegden zich bij deze scherpe critiek, waarna zóveel parlementsleden dc zaal verlieten, dat er geen quorum aanwezig was om te kunnen stem men over een regeringsvoorstel om de staat van beleg in het voornaam ste oliedistrict Khuzistan te verlen gen. Terwijl derhalve de gemoederen in Perzië verhit blijven, heeft Amer- ka's ambassadeur, Grady, zich Za terdag tot de (zieke) premier Mossa- deq gewend met Jiet krachtige ver zoek om het olieconflict door onder- EEN PRINSES OP DE STOEP Aan de ingang van een groot paleis te Calcutta zat een prin ses en weende, omdat zij niet werd binnengelaten en boven dien, omdat zij nog maar 4 bezat. Het bedroefde vrouwtje was dc in de Amerikaanse staat Texas geboren prinses Susjila Devi (vroeger miss Billie Eve lyn Bridges), weduwe van prins Indrajit Narajan van Coch Be- har en zij zat voor het paleis van haar zwager, zo bericht de „Daily Mail" Haar echtgenoot, een jongere broeder van de maharadja van Cooch Behar, kwam in April bij een brand om het leven en nu wilde zij van de maharadja, dat hij haar zou erkennen als de weduwe van zijn broer en haar een toelage zou geven. De maharadja zei echter: „Gunst wat spijt me dat, ik ben net niet thuis" En zo zat de prinses op de stoep enop de keien. Socialist gekozen Oostenrijk heeft weer een presi dent. Het is de socialistische candi- daat dr. Theodor Körner, die gisteren bij de tweede stemming 2.172.806 stemmen verwierf tegen zijn (katho lieke) mededinger, dr. Hcinrich Gleissner, 2.004.290. In totaal werden 4.365.127 stemmen (waarvan echter 188.031 ongeldig) uitgebracht, waaruit blijkt, dat onge veer 96 peta van de Oostenrijkers aan deze stemming heeft deelgenomen. Dc stemming van gisteren was noodzakelijk geworden, omdat bij de eerste ronde (op 6 Mei) geen der can- didaten de absolute meerderheid wist te verkrijgen. Daarop werd een twee de verkiezing uitgeschreven, waar aan de twee candidaten met de meeste stemmen zouden deelnemen dr. Körner en dr. Gleissner. Tot veler verrassing kreeg dr. Körner thans ongeveer over de helft van de stemmen, die op 6 Mei op prof. Breit- ner (van de uiterst rechtse onafhan- kelijken) warer uitgebracht. Men had nl. verwacht, dat deze stemmen zouden overgaan op dc katholieke dr. Gleissner. Ook kreeg dr. Körner nu openlijk steun van de communis ten een steun, die, naar de kath. Volkspartij had verwacht, dr. Körner de stemmen van Breitners aanhan gers zou kosten. Dit blijkt echter niet gebeurd te zijn. Het hoge percentage ongeldige stemmen schrijft men toe aan de kiezers, die geen der twee can didaten wilden steunen. Overigens ging het bij de verkie zingen allesbehalve zachtzinnig toe. Over en weer werden zoveel persoon lijke aanvallen op de candidaten on dernomen, dat de (soc.) vice-kanse- lier dr. Scherf moest waarschuwen, dat deze verdachtmakingen de rege ringscoalitie wel eens in gevaar zou kunnen brengen.... Men verwacht, dat de nieuwe pre sident op 20 Juni zal worden be ëdigd. Vervolgens zal het Oosten rijkse kabinet haar ontslag aanbieden waarna president Körner de leider van de grootste partij, dr. Leopold Figl van de kath. volkspartij, de vor ming van een nieuwe kabinet zal op dragen. RANTSOENERING? In Washington heeft Alfred Fra me van het ministerie van Defensie, als zijn mening gegeven, dat rantsoe nering van benzine in Europa nood zakelijk zal zijn, indien de raffinade rijen in het Zuid-Perzische oliegebied zouden moeten sluiten. SABOTAGE-PLANNEN. Volgens de „New Chronicle" heeft dd Perzische politie bij een inval in het hoofdkantoor van de Toeden- partij te Abadan gedetailleerde plan- n enin beslag genomen, die sabotage bij de raffinaderijen van de „Anglo- Iranian" op het oog hadden Kort na de inval uitte het plaatse lijke communistische blad aan het adres van de militaire autoriteiten de klacht, dat zijn correspondent, die het kantoor bewoonde, was gearres teerd. ENGELSE LESSEN VOOR EMI GRANTEN. Een nieuwe Engelse cursus, speciaal ten behoeve van Nederlanders die naar Engels spre kende landen willen emigreren, zal door de B.B.C. worden uitgezonden. Deze cursus, die onder auspiciën staat van de „Stichting Landverhui zing" te Den Haag en de immigratie autoriteiten van Australië, Nieuw Zeeland en Canada zal op 27 Mei aanvangen. Dc uitzending vindt plaats in het Nederlandse program ma der B.B.C. uit Londen om 17.00 uur Nederlandse tijd op Zaterdag en Zondag op golflengten 41.46, 30.26 en 25.49 meter en om 08.00 uur op Zondag en Maandag op golflengten 30,26, 48,54 en 41,61 meter. Er wor den twee lessen per Week gegeven. Die van Zaterdagmiddag worden op Zondagmorgen herhaald en de lessen van Zondagmiddag op Maandag. De foto toont een omroepster van de B.B.C,, Amy Vose, die men zal kunn.en horen als mevrouw Grey tij dens de conversatie met andere le den der familie Grey. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bischop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor van de nieuw opgerichte parochie „Maria ter Zee" te Noordwijk aan Zee, de Wel eerwaarde heer W. E. M. Bende, en van de nieuw opgerichte parochie „O.L.Vr. ten Hemel" te Bakkem, de Weleerwaarde heer J. Th J. de Wit. Levensblijheid is de vreugd geest uit alle ding vergaó striem of breuk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1