Het beleid der Londense regering 1940-45 Vexuaig twtóCag. enquête-cainmiaie Militair gezag veroorzaakte gezagscrisis Spanning met civiel bestuur De arrestatie van politiek verdachten KOLEN Finsterwolde onder curatele ZATERDAG 26 MEI 1951 aE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 •THANS IS HET VIJFDE DEEL VERSCHENEN van het verslag, dat aan de Tweede Kamer wordt ui>;cbracht door de Enquête-commissie Regeringsbeleid 194045, welk deel handelt over de ministers- en kabi netscrisis en de voorbereiding van de terugkeer uit Londen Staten - Generaal, Militair Gezag, vertrouwensmannen). Een van de belangrijkste terugkeermaatregelen, welke de Nederlandse regering te Londen tot stand heeft gebracht, is het Besluit van 11 De cember 1943, D. 60, houdende vaststelling van het besluit op de bijzon dere staat van beleg, waarbij het Militair Gezag werd ingesteld. De practijk van het bij en na de bevrijding opererende Militair Ge zag heeft geleerd, aldus constateert de commissie, dat daarmede geen re geling gegeven was, die voor de zeer bijzondere omstandigheden van die tijd doeltreffende was. HOOGST ERNSTIGE GEZAGS CRISIS De commissie heeft met groot leed wezen deze gang van zaken moeten constateren. Vooral in de verhoudin gen van na September 1944, toen de geallieerde troepen op Nederlands gebied streden en het Militair Gezag het hoogste hier te lande aanwezige orgaan was, dat de regering verte genwoordigde, kunnen deze moeilijk heden tussen de regering en de chef staf Militair Gezag niet anders ge kwalificeerd worden dan als een hoogst ernstige gezagscrisis. Zulk een crisis tussen de hoogste organen van het staatsgezag ten tijde van de overgang van bezetting naar bevrijding, waarbij rekening gehou- Regering bleef niet de baas Prof. Mr. P S. Gerbrandj Van de verwachtingen, dat de over gangstoestand van zeer korte duur zou zijn, is weinig uitgekomen. Het Militair Gezag is eerst op 4 Maart 1946 definitief verdwenen; dc zeg genschap van de regering over het instituut heeft zeer veel te wensen overgelaten en zijn taak heeft een uitbreiding gevonden als wel nie mand had kunnen voorzien. Toegegeven moet worden, dat het verloop van dc krijgsverrichtingen zeer ten ongunstc heeft gewerkt. Ne derland is in enige etappen, met een tijdsverloop van maanden er tussen, bevrijd; daardoor is een zeer grote ontreddering ontstaan die een veel meer omvattend optreden van het Militair Gezag vereiste dan aanvan kelijk in de bedoeling had gelegen, terwijl in de periode, waarin de ge allieerde legers voor de grote rivie ren lagen, het Militair Gezag alleen werkzaam kon zijn in het bevrijde Zuiden, alwaar niet beschikt kon worden over de bestuurservaring van de departementen, die zich in nog bezet gebied bevonden. Men kan vanaf de komst van de ministers-kwartiermakers in het Zui den op 25 November 1944 tot de ont slagaanvrage van het kabinet op 24 Januari 1945 een lange en verbitterde worsteling constateren tussen een aantal naar Nederland overgekomen ministers en de chef staf Militair Ge zag, generaal Kruis, een worsteling waarbij het moet geconstateerd worden de chef staf aan de win nende hand is gebleven. Hier openbaarde zich het bezwaar van de constructie, volgens welke aan de chef staf alleen door de Kroon in structies konden worden gegeven. De individuele minister in Nederland vermocht met de wet in de hand te genover de chef :.taf niets en het tot stand brengen van instructies door de Kroon bleek vrijwel onmogelijk. Daartegenover had de chef staf Mi litair Gezag, die te Brussel zetelde en die kennelijk weinig sympathie had voor het optreden van ministers in bevrijd Nederland, betrekkelijk gemakkelijk spel. OISTERWIJK—BRUSSEL. Het feit, dat de ministers In Oister- wijk verbleven en de chef staf in Brussel zetelde, werkte natuurlijk deze moeilijkheden in hoge mate in de hand. Eerst ?n begin April 1945 heeft het Militair Gezag Brussel ver laten en zich te Breda gevestigd. De commissie acht het, hoe zeer zij ook overtuigd is van de grote moeilijk heden om in het bevrijde Zuiden een geschikt verblijf te vinden, bepaald een fout. zowel Jn psychologisch als in technisch en bestuurlijk opzicht, dat de overplaatsing niet veel eerder is geschied. Onder het tweede kabinet-Ger- brandy zijn blijkens de afgelegde verklaringen de verhoudingen tussen de ministers en de chef staf Militair Gezag veel minder gespannen ge weest. Er was op deze wijze een ernstige tegenstelling ontstaan tussen de in Nederland vertoevende ministers en de chef staf. Op 17 December 1944 schrijven de ministers een brief aan de minister-president, waarin zij im- plicite te kennen geven, dat aan ge neraal Kruis ontslag moet worden verleend. Op 3 Januari 1945 komt de heer van Heuven Goedhart in een nota aan de leden van de minister raad tot een zelfde conclusie. Deze schrifturen vinden haar oorzaal- voor al in de moeilijkheden, welke de mi nisters in het bevrijde gebied heb ben ondervonden en waardoor zij zich niet in staat achtten hun taak op die wijze te vervullen als zy met hun verantwoordelijkheid in over eenstemming oordeelden Op zijn beurt heeft generaal Kruis ook her- aaldelijk met ontslagneming ge- missie, grote schuld. Uit zijn in de loop van de jaren gebleken houding spreekt een mentaliteit, die de com missie ten sterkste afkeurt. De commissie moet hier echter on middellijk aan toevoegen, dat haars inziens de regering in deze nog groter schuld treft. Immers het was haar taak geweest om het hoofd van het bureau Milittair Gezag en later de chef staf Militair Gezag terstond in duidelijke bewoordingen kenbaar te maken, hoe de verhouding tussen de regering en deze functionaris behoor de te zijn en, indien aan deze aan wijzing niet dadelijk op loyale wijze gevolg was gegeven, ontslag te doen volgen. De verdediging, in het bijzonder door de heren Gerbrandy en van Lidth de Jeude, destijds minister-pre sident en minister van oorlog, dat generaal Kruis onvervangbaar was en dat hij zo'n grote waardering ge noot bij de geallieerde autoriteiten, kan de commissie niet aanvaarden. Het zou zonder enige twijfel moeilijk geweest zijn om voor generaal Kruis, wiens capaciteiten de commissie gaar ne erkent, een geschikte opvolger te vinden, doch de commissie acht het onaannemlijk, dat in bevrijd Neder land of daarbuiten niet iemand te vinden zou zijn geweest voor deze functie, waarbij de commissie als haar mening wil geven, dat de keuze niet beperkt had behoeven te blijven tot een beroepsofficier. De werk- zaamzaamheden van het hoofd van het Militair Gezag waren van dien aard, dat even goed een burger zij het dan gemilitairiseerd daar mede belast had kunnen worden. Bij de behandeling van deze ge hele aangelegenheid heeft de rege ring naar de mening van de commis- sie te veel uit het oog verloren, dat den moet worden met de mogelijk- de handhaving van de juiste gezags- heid van revolutionnairc situaties, i verhoudingen een zaak is, die boven kan de ergste gevolgen met zich gc-1 alles gaat. Zeker In een tijd, als op bracht hebben. Generaal Kruis treft het moment dat de bevrijding van hierin, naar de mening van de com-Nederland was aangebroken. FELLE STRIJD OVER DE BEVOEGDHEID PéN VAN DE MOEILIJKSTE VRAAGSTUKKEN, waarvoor het Militair Gezag zich na de bevrijding van het Zuiden des lands geplaatst zag, is wel dat van de arrestaties van politieke verdachten geweest. Het is te gelijkertijd ook een van de voorbeelden van de moeilijkheden tussen de in het Zuiden vertoevende ministers en de chef staf Militair Gezag. Bij de komst van deze ministers in het land lag dit probleem reeds zeer moeilijk, zodat het voor de hand liggend was, dat de ministers van justitie pogin gen in het werk stelde om de zaken in het goede spoor te krijgen, bij wel ke pogingen echter een belangrijk verschil van inzicht tussen de minis ter en de chef staf aan het licht trad. hetwelk de bevoegdheid tot arresta tie is opgedragen. In de strijd rond het arrestatie- vraagstuk ziet men naast de reeds bestaande partijen, het Militair Ge zag, de B.S. en de politie, vertegen woordigd door de heer Speyart van Woerden, vervolgens nog twee par tijen optreden. In de eerste plaats de illegaliteit met als representanten de Gemeenschap Oud-illegale Werkers Nederland (G.OI.W.N.) en afzonder lijke prominente illegale figuren. De begrippen illegaliteit en B.S. dekken elkaar niet. Op 1 December 1945 heeft er in het hotel Bosch en Ven te Oisterwijk een vergadering van de ministers kwartiermakers over het arrestatie probleem. plaats, waarbij ook de he ren Kruis en Speyart van Woerden alsmede de heer Doorman van de B.S. aanwezig zijn. Het resultaat is een ac- Arrestaties op grote schaal In elk gedeelte van het land, dat in het najaar van 1944 door de vijand ontruimd werd, begonnen dadelijk op grote schaal de arrestaties van de politiek verdachten Volgens het be sluit op de bijzondere staat van beleg berustte de bevoegdheid daartoe bij het Militair Gezag. In feite geschied den echter de arrestaties door de bin nenlandse strijdkrachten en hier en daar ook door andere groepen van de voormalige illegaliteit. De politie als zodanig speelde daarbij practisch geen rol. De bevolking was terecht of ten onrechte van oordeel, dat de politie op grote schaal met de vyand had samengewerkt, zodat zij zeker niet het vertrouwen van de illegaliteit bezat. Bovendien was het politie-apparaat danig gedesorgani seerd, doordat vele schuldbewuste ambtenaren gevlucht en anderen op grond van hun collaboratie met de vijand gearresteerd waren. Volgens alle hierover afgelegde verklaringen is er op zeer ruime schaal gearresteerd. Een geringe aan wijzing of verdachtmaking had nage noeg altijd arrestatie ten gevolge. Bij gebrek aan voldoende ruimte en ma teriële voorzieningen geschiedde de bewaring meestal onder de allerpri- mitiefste omstandigheden. Bovendien bevonden zich onder de aangehoude nen vele onschuldigen, aangezien er geen deskundig apparaat was om de zaken zelfs maar globaal te on der zoeken. EEN NIEUWE PHASE. Einde October 1945 werd de plaats, waar de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. de heer Speyart van Woerden, onderge doken was, bevrijd. Met de hervatting door de heer Speyart van Woerden van zijn ambt van fungerend direc teur van politie, treedt een nieuwe phase in. waarin de politie als zoda- nog in zijn persoon partij wordt in de strijd om de arrestatiebevoegdheid. De heer Speyart van Woerden neemt het standpunt in, dat de arrestaties van politiek verdachten door de B.S. en de illegaliteit in wezen onbevoeg- delijk plaats vinden en dat deze be horen te geschieden door de gezui verde politie, werkende als hulpap paraat van het Militair Gezag, aan Enquête-commissie huldigt Koningin De Enquête-commissie over het regeringsbeleid in de jaren 1940 45 heeft in haar rapport de persoon van H. M. koningin Wil- helmina op grond van art. 55 der Grondwet buiten geding gelaten. Zij voelt zich evenwel gedron gen om te verklaren, dat het haar vele malen in gebleken, dat de Koningin dit jaren in den vreemde de personificatie is ge weest van het geknechte en strij dende Nederland; dat de eer bied voor haar persoonlijkheid, die zij wist op te wekken, ons land ten goede is gekomen en dat zij door haar onversaagdheid en onverzettelijkheid de krachts inspanning van de landgenoten in en buiten bezet gebied telken male heeft weten op te voeren tot het peil, dat nodig was om de overwinning te behalen. Zij heeft daarmede het Nederlandse volk onschatbare diensten bewezen. Ook aan prof. mr. P. S. Ger brandy, wordt ondanks de cri- tiek, welke de commissie irtoest leveren, de eer niet onthouden, welke hem toekomt. „Door zijn onverzettelijkheid ten aanzien van de doelstelling van de oorlog, welke zowel in als buiten de Nederlandse kring te Londen in hoge mate werd ge waardeerd, is hij gebleken de juiste man te zijn geweest om op dat critieke ogenblik in ons volksbestaan de leidende plaats in te nemen". verzoek voldaan hadden, is het ver dere verloop van zaken aldus ge weest, dat de procureur-generaal met ingang van 16 Februari 1945 zijn functie tijdelijk neerlegde en tot Juni 1945 buiten functie is gebleven. Hel is de commissie niet gelukt uit de tegenstrijdige verklaringen de werkelijke herkomst van het brief je, waarmede de heer van Boetzelaer naar Generaal Kruis is gegaan, te re construeren. De commissie wil niet verhelen de indruk te hebben, dat in deze niet door alle getuigen de waarheid is gesproken. Zij acht dit een feit van dusdanig belang dat naar haar oordeel een justitieel on derzoek in deze gewettigd is. De commissie moet de reactie van de regering en van generaal Kruis op de tegen de procureur-generaal gerichte bedreiging afkeuren. Men is hier geweken voor een bedreiging met terreur, die wellicht nog gefin geerd is geweefTt, hetgeen uit een oogpunt van handhaving van het ge zag niet toelaatbaar geacht kan wor- den. Met betrekking tot het standpunt i van de procureur-generaal en dat van de illegaliteit is de commissie van mening, dat de visie van de pro cureur-generaal formeel gesproken de juiste is geweest. Zijn standpunt is geheel in overeenstemming met de bepalingen van het B.B.S.B en het Wetboek van Strafvordering. Dat was het standpunt van de illegaliteit niet, hoewel aan haar opvattingen zeer reële psychologische factoren ten grondslag lagen. Stringente toepas sing van het systeem van de procu reur-generaal bij het begin van de bevrijding zou wellicht ernstige re percussies b.v. in de vorm van een „bijltjesdag" te voorschijn hebben geroepen. Bij een behoorlijk overleggen zou het mogelijk zijn geweest om de standpunten te overbruggen. OPPORTUNISTISCHE POLITIEK. Gegeven evenwel het feit, dat een direct overleg tussen de procureur- generaal en de illegaliteit niet moge lijk was, had het op de weg van de chef staf Militair Gezag gelegen om dit overleg tot stand te brengen en aldus te trachten het verschil van in zicht te overbruggen. Uit geen enkele verklaring is naar voren gekomen, dat generaal Kruis daartoe pogingen in het werk heeft gesteld. De com missie betreurt het ten zeerste, dat zulks niet is geschied. In stede van te trachten de bij het arrestatiepro bleem betrokken partijen tot over eenstemming te brengen, heeft de heer Kruis, naar de mening van de commissie, mede ter versterking van zijn eigen positie tegenover de re gering, de politiek van het „divide et impera" gevoerd en is daarbij ein de 1944 en begin 1945 overgeheld naar het standpunt van de partij, die naar zijn mening de meeste moeilijk heden zou kunnen veroorzaken: de illegaliteit. Later heeft hij in zijn „Beschik king instelling centrale adviescom missie" van 4 April 1945 weer een gedeelte van de concessies, die hij in Februari 1945 aan de illegaliteit had gedaan, teruggenomen. Deze opportunistische politiek van generaal Kruis kan de commissie niet bewonderen ,te meer daar zij ten gevolge heeft gehad, dat de impasse, waarin het arrestatieprobleem was komen te verkeren, maanden en maanden heeft voortgesleept, zulks ten detrimente van de gearresteer den en in het bijzonder van de on schuldigen onder hen. Tenslotte is de commissie uit de afgelegde verklaringen gebleken, dat met betrekking tot de arrestaties in het nog te bevrijden gebied noch door de regering, noch door de chef staf Militair Gezag is overwogen, of wellicht voor dit gebied niet een re geling had moeten worden gereed gemaakt, waarbij met minder arresta ties werd volstaan voor het geval bij de bevrijding daarvan tevens de oor log zou zijn geëindigd. Dat dit niet gebeurd is, heeft ten gevolge gehad, dat ook in het Wes ten des lands, waar niet meer de oor iogsnoodzaak gold, welke de in het Zuiden gevolgde arrcstatiepolitiek mede beïnvloed heeft, de arrestaties op dezelfde grote schaal hebben plaats gevonden. Daardoor is het pro bleem van de politieke delinquenten uitgegroeid tot een dusdanige om vang, dat overheid en volk hierbij in de eerste jaren na de bevrijding voor welhaast onoplosbare problemen werden gesteld. voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel. 20114 Tweede Kamer coord, waarbij aan het standpunt van hierop voortgezet. Alleen communisten tegen In de gistermiddag gehouden ver gadering der Tweede Kamer heeft de heer WAGENAAR (C.P.N.) verlof ge vraagd tot het stellen van vragen aan de regering over de huidige rege- ringspolitiek met betrekking tot het vraagstuk van het Verre Oosten. Dinsdag a.s. zal over deze interpel latie-aanvrage worden beslist. De behandeling van het wetsont werp tot voorziening in het bestuur van de gemeente Finsterwolde is de regering en de procureur-gene raal in belangrijke mate tegemoet wordt gekomen. Daarna begint echter weer een geheel andere ontwikkeling van za ken. De illegaliteit, die de politie nog steeds niet voldoende gezuiverd acht te, begint zich opnieuw te roeren. De minister van justitie, de heer van Heuven Goedhart, geraakt naar aan leiding van een persgesprek met A. N.P.-Aneta over het anrestatiepro- bleem in een ernstig conflict met de G.O.I.W.N BEDREIGING MET TERREUR. De illegaliteit had ook voor het bevrijde gebied einde Januari 1945 een belangrijke concessie bereikt: de verwijdering van de procureur-ge neraal. De militaire commissaris te Breda, de heer van Boetzelaer, kreeg op een gegeven moment een briefje in handen, dat de indruk maakte af komstig te zijn van illegale zijde en waarin bedreigingen aan het adres van de procureur-generaal werden geuit. De heer van Boetzelaer is met dit briefje terstond naar de chef staf Militair Gezag te Brussel gereisd, die vervolgens met hem naar Londen is vertrokken om de regering van een en ander op de hoogte te stellen. De bedreiging werd blijkbaar als zo ern stig voorgesteld, lat de minister-pre sident op advies van de heer Kruis een brief schreef aan de in Neder land vertoevende minister van justi tie, de heer van Heuven Goedhart, met het verzoek om onmiddellijk met de procureur-generaal naar Londen te komen. Nadat deze heren aan dit De heer GORTZAK (C.P.N.), op merkend, dat de heer Scheps niet moest spreken over bescherming van minderheden, omdat diens partij er toe heeft medegewerkt, dat de com munisten uit de Kamercommissies zyn geweerd, zeide van oordeel te zijn, dat het betoog van de heer Scheps niet van pas was met het oog op het aanhangige ontwerp. Dat bij benoemingen aan partijgenoten de voorkeur wordt gegeven komt z.i. ook elders voor en spr. verdedigde verder het ambtenarenbeleid te Fin sterwolde. De minister van binnenlandse za ken, de heer VAN MAARSEVEEN, was het met de heer Gortzak eens, dat er veel gesproken is, dat niet rechtstreeks met het ontwerp heeft te maken. Hij betreurde de vertra ging van de openbare behandeling, welke mede te wijten is aan de kabi netscrisis. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Haken, dat het gemeentebestuur van Finsterwol de de belangen van het grootste deel der bevolking heeft behartigd, zeide de minister, dat dit juist de grief is. De heer Haken heeft niet kunnen stellen, dat het gemeentebestuur zijn plicht heeft vervuld in het belang der bevolking. Daardoor is een der grondbeginselen van een goed be stuur geschonden. In de stukken en bij de beraadslaging is z.i. duidelijk genoeg gemaakt in hoeverre het ge meentebestuur zijn taak heeft ver waarloosd. Een wethouder, die het voorwerp is van poging tot omko ping, moet daarover een klacht in dienen. Dat is niet gebeurd en nu is het niet meer na te gaan of dc po- inzicht van de minister tot nadenken, dat een groot deel van Finsterwol de communistisch is en dat bijv. in Beerta vijf van de elf raadsleden communist zijn. Aandacht moet wor den gegeven aan dc sociale toestan den, die zich in Groningen ten plat- telande hebben ontwikkeld. Naast de sociale omstandigheden noemde spr. de onkerkelijkheid oorzaak van de communistische gezindheid. Na de replieken, waaraan werd deelgenomen door de heren Haken (C.P.N.Wagenaar (C.P.N.), Gortzak (C.P.N.) en Scheps (Arb.) diende de heer STOKVIS (C.P.N.) een motie in, waarin werd voorgesteld de be raadslagingen te schorsen en door de Kamer een commissie te doen benoe men uit vertegenwoordigers van alle partijen, die een nauwkeurig, objec tief onderzoek zal instellen naar alles wat in Finsterwolde is gebeurd en aanleiding heeft gegeven tot indie ning van het ontwerp. Deze motie werd verworpen met 57 tegen 6 stemimen, die der C.P.N. Naar aanleiding van de opmerkingen bij de replieken zeide de MINISTER vervolgens nog, dat z.i. voldoende is (aangetoond, dat er sprake is van grove verwaarlozing van de taak van het gemeentebestuur. Bij de artikelsgewijze behandeling kwam aan de orde een amendement van de heer SCHEPS (Arb.), die daarin wilde doen bepalen, dat de wet met ingang van 1 September 1953 vervalt. In het ontwerp wordt als datum genoemd 1 September 1953, tenzij de wet reeds is vervallen door dat gevaar voor grove verwaarlozing van de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente niet langer aanwezig zou worden geacht. Dit amendement werd verworpen met 44 tegen 18 stemmen, die van de P.v.d.A. Het wetsontwerp werd goedge keurd met 57 tegen 6 stemmen (die der C.P.N.). Te ruim vier uur is de vergadering gesloten. GEVAL VAN ENCEPHALITIS. In het Canisiusziekenhuis te Nijme gen wordt een patiënt verpleegd, die na inenting tegen pokken, lijdende is aan encephalitis Opleiding Ned. luchtmacht in buitenland? Naar wij vernemen, bestaat er een grote kans, dat in de toekomst de gehele opleiding van de Nederlandse luchtmacht in het buitenland zal ge schieden. Dit zou dan het gevolg zijn van het feit, dat Nederland in het West-Europese luchtverdedigings systeem over meer operationele bases zou moeten beschikken en er daar door niet voldoende bases overblijven voor opleiding. In kringen van de militaire lucht vaart is men van dit bezwaar door drongen en zal men waarschijnlijk deze opleiding in het buitenland toe juichen. Aanwijzing zou men, in dit ver band, misschien kunnen zien in het feit, dat het vliegveld Soesterberg binnenkort een basis voor straalja gers zal worden, waarschijnlijk voor „Thunderjets". Landbouwschap weldra gereed? De eerste horizontale P.B.O Naar het A.N.P. verneemt naderen de onderhandelingen over een te vor men publiekrechtelijke organisatie, een P.B.O. voor de landbouw, hun voltooiing. Volgens doorgaans welin gelichte kringen kan binnen enige weken de beslissing over de eind redactie van een aanbeveling aan de Sociaal Economische Raad (S.E.R.) tegemoet worden gezien. Deze aanbe veling zal het ontwerp van een Al gemene Maatregel van Bestuur om vatten, waarin de oprichting van een Landbouwschap wordt geordonneerd. Dit Landbouwschap zal dc eerste horizontale publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zijn, die op grond van de wet op de P.B.O. wordt ge vormd. Naar verluidt zijn de onderhande lingen der landbouworganisaties en landarbeidersbonden in de Stichting voor de Landbouw moeizaam ge weest. Vooral de paritaire vertegen woordiging van werkgevers en werk nemers zouden tot uitvoerige debat ten hebben geleid, welke tenslotte vrucht hebben gedragen. Met het instellen van een Land bouwschap zal de Stichting voor de Landbouw haar voorbereidende taak hebben voltooid. De Stichting zal dus vermoedelijk naar het voorbeeld van de Stichting van de Arbeid, die de Sociaal-Economische Raad voorbe reidde, worden geliquideerd of om gevormd. De met behulp van de Stichting voor 1e Landbouw ge stichte pensioen- en vacantiefondsen voor de landbouw zullen echter in de tegenwoordige v<»rm blijven bestaan, omdat deze geheel zelfstandige orga nisaties zijn. Naar m^g worden aan genomen, zullen de provinciale Stichtingen voor de Landbouw op enigerlei wijze bij het werk van het Landbouwschap worden ingeschakeld. Hoe de positie van de provinciale ge zondheidsdiensten voor dieren zal worden is thans nog niet recht dui delijk. Studiegroep voor klein fruit Vertrekt naar Amerika Uit hoofde van het technische steunprogramma van de E.C.A., wel ke de benodigde dollargelden ver schaft, vertrekt onder auspiciën van het ministerie van Landbouw, op 29 Mei 'n studiegroep, die kennis zal ne men van de jongste wetenschappe lijke en practische resultaten bij de teelt van aardbeien en ander klein fruit in de Verenigde Staten van Amerika. Bij het verblijf in Amerika zal speciale belangstelling uitgaan naar de teelt van aardbeien en frambozen Nagegaan zal worden welke rassen in Amerika worden geteeld, of deze rassen voor Nederland van beteke nis zijn en welke eisen Amerika stelt aan een goed product, zulks met het oog op eventuele export naar Ame rika. Verder maakt een belangrijk punt van onderzoek uit de bestrijding van virusziekten, wortel- en steelziekten en mijten in aardbeien en frambo zen. Ook aan de teelt van bramen zal veel aandacht worden geschonken. Dit is een teelt, die in Nederland in opkomst is en in Amerika op veel grotere 9chaal plaats heeft, terwijl daar ook meer soorten en rassen worden geteeld dan in ons land. Tenslotte zal ook getracht worden een indruk te verkrijgen van de- teelt van zwarte- en rode bessen en zo mogelijk ook van blauwe- en Met de K.L.M.-Constellation „Soe- rabaya" arriveerden gisteren in de vooravond 35, meest psychisch ge stoorde burgerpatiënten tezamen met 15 hunner familieleden uit Indonesië op Schiphol. De repatrianten maakten deze vlucht met drie tussenlandingen in de snelle tijd van 38 uur. Dit is de eerste maal, dat een der gelijk transport door de lucht ge schiedde. En volgens de leider, de K.L.M.-arts dr. J. G. Grimm, is deze proef volkomen geslaagd. Wel waren de patiënten, van wie vier liggende, tijdelijk enigszins vermoeid bij aan komst, maar naar zijn oordeel valt dit in het niet bij het voordeel van de korte reisduur. Een dergelijk trans port per schip zou veel meer medisch personeel vereisen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6