giase hutspot/# Hui St. Leonardusgroep opent een Instuif voor de jeugd Zeven nieuwe winkels in het plan Noord geopend BIOSCOPEN ZATERDAG 26 MEI 1951 l>E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Activiteit aan de Haagweg Zondag 3 Juni zal dc Kalh. Jeugd beweging in dc St. Lconardusparo- chic (Haagweg) dc Sint Leonardus- dag vieren, met als drieledig doel de aandacht te vestigen op het R.K. Jeugdwerk, het spel van verkennen te demonstreren eneen Instuif te openen voor kaht. jongens in de pa rochie, die niet bij de verkenners zijn aangesloten, maar toch een of andere vorm van jeugdbeweging be hoeven. Dit laatste, wat men tegenwoordig dig „Vrije Jeugdvorming" noemt, is van niet te onderschatten betekenis. De Verkennersbeweging moge in zich voortreffelijk zijn en door de leden met enthousiasme gediend worden, het feit ligt er nu eenmaal, dat in deze parochie de verkenners- groep „St. Leonardus" slechts 80 jon gens omvat (welpen en verkenners, binnenkort ook voortrekkers). De grote rest (niet te schatten, maar on getwijfeld 100 a 200 in aantal) staat buiten ieder verband. Hieraan wil het kerkbestuur een einde gemaakt zien. De leiding stond hierbij echter voor grote problemen. Op de eerste plaats moest er een behoorlijk onder dak zijn voor deze nieuwe vorm van jeugdwerk. Het Jeugdhuis aan de Haagweg verkeerde in deplorabele toestand en was niet aantrekkelijk voor nog ongeorganiseerde jongens. De verkenners, vooral de leiders, pakten echter energiek aan en maak ten een kleurige zaal in orde. Er werd getimmerd en geverfd, behan gen en gepoetst, totdat er iets moois te voorschijn kwam. Als volgende weck alles klaar zal zijn, is het nog veel mooier! Hiervoor was echter geld nodig. Het kerkbestuur vraagt weliswaar geen huur voor het gebouw en be taalt zelfs de rekeningen van licht en water, maar desondanks was er vorig jaar een schuld van 500. Toen begonnen de jongens met een fietsenstalling, ten gerieve van de kerkgangers op Zondag. Gemiddeld wordt per week 15.verdiend (vraag niet ten koste van hoeveel moeite en tijd!) Langzamerhand werd de schuld afbetaald en nu bo vendien de eerste gelden binnen zijn van een grootse verloting (één kwartje per lot!) durfde men de uit gaven aan van een flinke restaura tie. Welwillende vaklieden werkten St. Elisabethver. gereorganiseerd De groei van de stad en dc toena me van het aantal katholieken, sinds in het grijze verleden dc thans 90 jaar oude St. Elisabetlv-vereniging haar werkwijze en reglement vast stelde, maakt het nodig, dat naar een andere organisatievorm van de vereniging moest worden omgezien. Deze is gevonden in de splitsing van dc aloude vereniging in vier afdelin gen, overeenkomend met het aantal parochies van dc stad. Zij worden bij eengehouden in één vereniging, door een uit de besturen der parochiële afdelingen gevormde Raad. Hierdoor zal het mogelijk worden de zieken in groter aantal, doeltref fender en met meer kennis van hun omstandigheden, in eigen parochie te bereiken. Door toevoeging van een geestelijk adviseur aan iedere af deling wordt het contact met de gees telijkheid bevorderd. Bovendien zul len samenkomsten aan de pastorien worden gehouden. Ter herinnering dicne, dat het doel van de vereniging is hulp te bieden aan arme zieken en kraamvrouwen, in de vorm van het verstrekken van versterkende middelen Financiëel zal iedere afdeling voor zichzelf moeten zorgen. Daar het zich laat aanzien, dat het aantal te helpen gevallen, door deze verbeterde ver deling. zal toenemen, wordt van iedere parochiaan op een of andere manier een offertje gevraagd. De een zal zich reeds verbonden hebben jaarlijks een offertje te brengen, de ander zal zich geroepen voelen dit nu te gaan doen. Weer anderen komt het beter uit maandelijks of wekelijks een kleinigheid bij te dragen. Nie mand zal uiteraard aan deze georga niseerde St. Elisabeth vereniging zijn hulp weigeren wanneer die in de kerk of aan huis gevraagd wordt. Dan zal, juist als in het verleden, ja, meer nog dan vroeger, de St. Elisabethvereniging een zegen zijn voor de stad en haar parochies! Het Bestuur. DE MENS IN ZIJN VRIJE TIJD- Openingsconcert in de Hoogl. Kerk. De artistieke en sportieve mani festaties in het kader van de actie voor betere vrije tijdsbesteding zul len v/orden ingeleid met een groots concert op Donderdag 14 Juni in de Hooglandse Kerk, v/aaraan wordt medegewerkt door het Nederlandse Madrigaalkoor onder leiding van Willem Mizée, het Mannenkoor ..Kunst na Arbeid" o. 1. v. Jan J. Bos en de Chr. Oratoriumver. ,,Con Amo- rc", het R. K. Alma Materkoor en „Kunst na Arbeid", het geheel onder directie van Simon C- Jansen. In de hierboven genoemde volgor de zullen de koren uitvoeren: de Can tate 104 van J. S. Baeh „Du Hire Is raël, höre", ..Dir. Seele des WeltalLs'' van W. A. Mozart en na de pauze de Grosse Messe in C-moll van W. A. Mozart. Solistische medewerking verlenen Erna Spoorcnberg (sopraan), Jo Stal. I linga (mezzo-sopraan). Wiebe Drayer (tenor) en Henri Welbooren (bas). De begeleiding wordt verzorgd door dc Haarlemse Orkestvereniging. On getwijfeld een veelbelovende inzet! gratis cn lieten slechts de materia- lenprijs betalen. Zodoende kon, be halve de zaal, ook dc benedengang geschilderd worden, terwijl boven dien dc voorgevel, ook een beurt kreeg. Nog is alles niet klaar, maar volgende week zal het zó (duim om hoog!) zijn. Een wonder? Dan wordt met het grote werk van de vrije jeugdvorming begonnen. Gelukkig hebben zich reeds enige leiders aangemeld. De leiding hoopt nu, dat er een wonder geschiedt, b.v. in de vorm van het schenken van een tafelbiljard, tafeltennis, damspelen, enz. De feestdag van volgende week vangt aan met een H. Mis, waarna gezamenlijk ontbijt. Verkenners en welpen zullen in de ochtenduren bovendien een spel opvoeren, 's Mid dags vindt de officiële opening plaats van de Instuif en worden in de tuin demonstraties gegeven van het ver- kennersspel. Tenten e.d. zullen wor den opgesteld. De dag wordt beslo ten met een uitvoering in „Den Burcht". Het spel, dat opgevoerd wordt, speelt zich af ii een verken nerskamp. De toegang is gratis; men behoeft slechts een lootje gekocht te hebben en dit te laten zien! Deze he le dag heeft de bedoeling te laten zien aan ouders en verdere paro chianen wat het R.K. Jeugdwerk eigenlijk wil, iets wat velen nog steeds niet goed begrijpen. Men is zelf soms geneigd het met speeltuin werk e.d. over één kam te scheren. Terecht hoopt dc leiding daarom op een grote belangstelling. Men is zeer dankbaar voor de steun, die pa rochianen, door hun fiets te stallen, verlenen, maar een daadwerkelijke belangstelling vraagt meer. Dit nu hopen leiding en jongens volgende week Zondag te krijgen! Leidm Universiteit Geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. A. G. A. van Spengler, Dordrecht, idem de heren D. A. Kos ter, Boskoop, P. A M. Schouten, Zoeterwoude, J. van der Nat, Leiden. Geslaagd voor het artsexamen 2o gedeelte de heren A- J. Koldijk, Echt, J J. M. Michielsen, Heerlen, C. Tu- tein Nolthenius, Delft. PROF. DR. VV. J. DE HAAS. Prof. dr. W. J. de Haas, oud-hoog leraar aan de Leidsc Universiteit, is benoemd tot „Fellow" van de „Royal Society of Arts" te Londen. N.V. NEDERLANDSCHE ELECTRO. LASCH MAATSCHAPPIJ. De N.V. Nederlandse Electrolasch Maatschappij te Leiden heeft in 1950 een grotere omzet behaald dan het jaar daarvoor, o.a. door ingebruikna me van de fabriek te Oude Wetering. Voorgesteld wordt uit de winst een reserve van 100.000,— te creëren. De winst bedraagt 759.197,—. Het uit te keren dividend is op 11 ge steld. DE BRUSSELSE ZANGERS. In ons bericht van gisteren omtrent een uitvoering van een Brussels zang koor in de St. Petruskerk a.s. Zondag, wordt dit koor abusievelijk een jon genskoor genoemd. Het is inderdaad een mannenkoor; anders zou het ook bezwaarlijk de drie-stemmige Mis voor „mannenkoor" naar behoren kunnen zingen. GESLAAGD VOOR .DIPLOMA B AAN „ENDEGEEST". Aan „Endegeest" slaagden de vol gende zusters op 23 Mei voor het diploma B: J. R. C, Dijkshoorn, D. Groenhuizen, A. van Hall, J. Harls- keerl, P. v. d. Meij, S. A. A. Verkaart en de broeders: J. Betgen Vellekoop, P. F. Jacobs, J. P. van Wijk. LEIDSE GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van de Leidse Gemeenteraad wordt, on voorziene omstandigheden voorbe houden, gehouden op Maandag 11 Juni a.s. Zaterdag 26 Mei. Op Langegracht 125 zijn reeds voortekenen te bespeuren van het grote feest, dat op 3 Juni gevierd zal worden. Het echtpaar W. Dreef- De Groot, Langegracht 125, her denkt dan, dat het zestig jaar gele den in de echt verbonden werd. De bruidsdagen gaan op 21 Mei in. De 79 jarige bruidegom is 24 jaar smid geweest bij de firma Boot aan de Spanj aardbrug, toen bij gebr. van Ulden, Utrechtse Jaagpad en daar na tot zijn 60ste jaar in Rijswijk. Hij is van al dat smidslawaai wel een beetje hardhorend geworden, maar overigens genieten bruid en bruide gom nog een puike gezondheid. Uit dit huwelijk werden 13 kinderen ge- Roode Kruis campagne 1951 In het plaatselijk comité te Leiden hebben voor het aanbevelingscomité bij dc inzamelingsactie van het Roo de Kruis zitting genomen; Mevrouw J. M. van Kinschot— Dorhout Mees; de heer S. Menken, wethouder vann Sociale Zaken, de lieer ir. Y. Ykema, directeui Stede lijke Fabrieken v. Gas ei Electrici- teit; mevr. N. KeijStuurman, voor zitster Contact-Commissie van Vrou wenverenigingen; de heer J. Brou wer, hoofd-redacteur van het Leidsch Dagblad; de heer H W. J. Enserink, chef-redacteur van de Nieuwe Leid- sche Courant; de heer M. S. Koops, redacteur van ,Het Vrije Volk"; de heer L. C. J. Roozen. hooEd-redac- '„cur van de Leidse Courant, prof. dr. S. T. Bok, arts, rector-magnificus van de Leidse Universiteit; dr. M. v d. Stoel, arts, voorzitter v d. Afd Leiden van de Kon. Ned. Mij. v. Ge neeskunde; mej. C. A. Kluyver, prae- ses van de V.V.S.L.; de heer J. J. C. Alberdingk Thijm, praeses L.S.C.; de heer J. G. J. Verhey van Wijk, voor zitter van de Kamer van Koophan- del en voorz. v. d. Ned. Ver. v. Nij verheid en Handel, Departement Leiden; de heer mr. C. J. Leembrug gen, voorzitter van de Ver. v. Leid se Industriëlen; de heer P. de Jong, voorz. van de Kath. Werkgeversver eniging te Leiden; de heer J. H. Schüller, voorz. Leidse Bestuurders- bond; de heer J. H. van Oyen, voorz K.A.B.; de heer D. van 't Zelfde, voorz. Chr. Nat. Vakverbond; de heer W. Zwart, voorz. van de Kon. Ned. Middenstandsbond, afd. Leiden; de heer J. C. J. Lambermont, voorz. van de Ned. Kath. Middenstands bond afd. Leiden en voorz. van de Leidse Middenstands Centrale; de heer C. Veerman, waarn. voorz. van de Chr. Middenstandsbond. Doktersdicnst. A.s. Zondag 27 Mei zal de dienst worden waargeno men door de doktoren: Van Alphen, de Graaff, de Jager, Jasperse en Stof fers. Apotheken. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Mei 13 uur tot Zaterdag 2 Juni 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20623 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegetgeester Apotheek, W#he*mmaipark 8, Tel. 20204. boren, waarvan er nog 6 in leven zijn. Bovendien zijn er 10 kleinkin deren en een achterkleinkind. De inschrijving voor de Leidse autotocht voor ouden van dagen (boven 70 jaar!) heeft a.s. Vrijdag en Zaterdagmiddag plaats van 3 tot 5 uur in het gebouw van de G.G.D., Mare 13. De grote Haak-in-tentoonstelling, die onlangs in Amsterdam werd ge houden van voorwerpen, waarin de heer van Bodegraven de giften kreeg aangeboden, zal een reis door het land gaan maken en o.a. ook Leiden aandoen. In begin Juni komt deze tentoonstelling in de Sleutelstad. Na dere mededelingen volgen nog. De dames en meisjes van de R.K. Zwemvereniging „De Golfbrekers" hebben deze zomer hun zwemuur van 7 tot 8, telkens op Maandagavond in „De Zijl". Niet-leden kunnen zo- mer-lid worden. Inlichtingen bij het bestuur. Gisteren vond op de hoek Heren straat-Leliestraat een aanrijding plaats tussen de Leidse wielrijder K. R., wonend in de Seringenstraat en een motorrijder. De wielrijder brak zijn rechter been en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. De motorrijder was zo flink om snel door te rijden, maar de Leidse politie achterhaalde het nummer en toen was het een koud kunstje de man op te sporen. Het bleek een Rotterdammer te zijn, die nog veel last zal ondervinden van zijn doorrijden! Dc afsluiting van de bouw van 294 woningen in Plan-Noord cn dc opening van dc winkelgalerij aan de Beatrixstraat, was gistermiddag voor de Woningbouwvereniging „De Een dracht" voldoende aanleiding om hieraan een enigszins feestelijk tintje te geven, dat hedenmiddag nog „een staartje" zal hebben in de muzikale rondwandeling, welke de Harmoniekapel „Wermans Wils kracht" door deze wijk zal maken. Onder hen, die dit feestelijk ge beuren bijwoonden, merkten wij o m. op de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de heron C. F. Meerpoel en mr. dr. P. G. Knibbe, resp. pl.v. voorzitter en secretaris van dc Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, de heer J. van Iterson, lid van de Commissie van Openbare Werken, do heren B. Buurman cn ir. M. P. Schutte van het Architectenbureau van die naam, tal van bestuurders van woningbouwverenigingen, de heer A. Galjaard, chef van de Gem. Plantsoenendienst en enkele leden van de technische staf van de Dienst Gemeentewerken. De voorzitter van „De Eendracht", de heer H. van Weizen, herinnerde er aan, dat op 14 Juni 1949 de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting, de heer In 't Veld, de eerste steen legde. Ofschoon deze 287 wo ningen en 7 winkelhuizen nog slechts een onderdeel vormen van het totale plan, acht het bestuur van „De Een dracht" dit een belangrijke stap in de richting van de nog steeds heer sende grote woningnood. Spr. hoopt dat in de naaste toekomst zal wor den voortgegaan met de totale uit voering van het plan Noord. De win keliers wenste hij succes ir. hun za ken toe. 2.500 onder de grond. Wethouder Jongeleen, die nog eens een overzicht gaf var, de vele moeilijkheden, welke bij de verwe zenlijking van dit plan moesten wor den overwonnen, sprak eveneens zijn voldoening uit over liet hier be reikte resultaat. Voor wat dit plan LEIDSE BRIDGECLUB „D.D.S." De viertallencompetitie van DDS, is thans beëindigd Het team Kuil man, dat voortdurend de toon heeft aangegeven is, met een overigens geringe voorsprong, clubkampioen geworden. De eindstand luidt: 1. team Kuilman 12 gesp. 22 p.; 2. team Been 1220; 3. team mevr. Van Ingen Schenau 1218: 4. en 5. team Verboog en team Waasdorp, beide 1216; 6. en 7. team de la Court en team Rijnbende, beide 12 11; 8., 9. en 10. team Kanbier, team Van Leeuwen en team Plouvier, alle 129. 11. team Van Ommen 126; 12. team Hemerik 125; 13. team mevr. Leenhouts 124. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes, z. v. J. Kukler en A. C. E. Cats; Donald H„ z. v. J. F. Deux en M. A. Mensingh; Adriana M. C„ d. v. P. Waterland en W. F Planjer; Johannes A., z. v. G. van Vliet en J. van Es; Johanna W. L., d. v. C. van der Reijden en J. C. Fasseur; Thomas P. M„ z. v. W. J. M. Vieveen en J. P. van den Berg; Wilhelmina P., d. v H. A de Kleijn en J. W. Riebeek; Beatrice P J., d. V. F. J. M. Verouden en W. S. E Wiers; Wilhelmus C„ z. v. W. A. Ro denburg en P.A. Loomans; Silvia, d v. C. Slijkhuis en P. H. Beij: Qverleden: C. M de Nijs, vrouw, 71 J. M. Paardekooper, vrouw, 63 j.; M. Sandberg, huisvr. van Ol-1 driks 56 j.; C. C. W. Wallaard; STADSKOK huisvr. van Van Schayck, betreft, komt iedere arbeiderswoning op 13.000 te staan, waarvan alleen al 2.500 onder de grond verdwijnt. Het bestuur van de W.B.V. „De Een dracht", welke vereniging thans met 961 de grootste woningbouwvereni ging in onze stad is, wenste spr. ge luk met deze prachtige vermeerde ring van zijn woningbezit. Van een plankje, waaraan de 7 sleutels hingen van de te openen winkelhuizen, zocht de wethouder nu een willekeurige uit. Het bléek, dat deze paste op het slot van een manu facturenzaak, welke hierop door weth. Jongeleen werd geopend. Ook de overige winkelpanden, t.w. een melkhandel, een slagerij, een kapsa lon, een rijwielhandel,, een kruide nierswinkel en een handel in groen te en fruit, welke alle een goede indruk maakten, werden hierna met een bezoek vereerd. Nadat één der winkeliers, de heer De Geus, een woord van dank had gesproken, heeft dc plv. voorzitter van de K. van K. de heer C. F. Meerpoel, de gelukwen sen nog aangeboden. Leidse Processie naar Kevelaer Het gaal dan weer gebeuren! Na een onderbreking van dertien lange jaren trekt de aloude Leidse Pro cessie dit jaar wederom naar het genadeoord Kevelaer, waar Maria al eeuwen vereerd wordt als dc Troos teres der bedroefden. Voor velen in en om Leiden zal dit bericht een bron van vreugde zijn, maar tegelijk met deze bron springen massa's vra gen omhoog. Een ogenblik geduld, u kunt zo gek niet vragen, of u krijgt een klaar en volledig antwoord, want na veel schrijven en praten is de hele zaak solide in kannen en kruiken. 1. De bedevaart trekt dit jaar op 21, 22 23 Augustus; duurt dus drie da ger,. 2. De reis wordt gerfiaakt met eer- ste-klas touringcars en de hele reis heen en terug kost 15.—. Daarbij zijn ook de kosten van het visum be rekend. 3- De verblijfkosten (logies en maal tijden gedurende 3 dagen) bedragen in Nederlands geld 27.50 (30 Mark). In het geheel moogt u niet meer dan 40 Mark meenemen. 1 Logeergelegenkeid is er in Ke velaer voldoende en uitstekend ver zorgd. Het vorig jaar werden er ge middeld per nacht 3OJ0 pelgrims on dergebracht. 5. U moet in het bezit zijn van een bewijs van Nederlanderschap, waar bij ook een foto nodig is. U kunt dat krijgen op de Gemeentesecretarie, te gen betaling van ten hoogste 3. Op de dorpen kost het slechts 1. 6. Het zou fijn zijn, als de processie werd opgesierd met bruidjes, maar die mogen niet ouder zijn dan 12 jaar. Zij genieten reductie op de reiskos ten; natuurlijk niet op de verblijf kosten- 7. De reiskosten voldoet u aan het Bestuur; de verblijfkosten verrekent u zelf in het hotel waar u logeert. 8. U begrijpt, dat het met het oog op het huren van de touringcars en de verdere organisatie noodzakelijk is, dat u zich bijtijds opgeeft. U kunt dat doen bij de Broedermeesters, wier namen en adressen u vindt in de ad vertentie ,die in hetzelfde nummer van dit blad prijkt. 9. Ten slotte nog dit: bij de aan komst in Kevelaer zult u tot uw ver bazing ook de processies zien uit Den Haag, Haarlem, Westland en Rijn land. Dit is afgesproken werk. We willen in Kevelaer met 'n flink getal voor de dag komen. We vormen daar dan te samen één stoet Leiden loopt voorop! en te samen doen we ook alle oefeningen. We gaan dus weer naar Kevelaer! Zorgt, dat u er bij zijt! Het Bestuur van de Leidse Processie naar Kevelaer. IN DE LEIDSE Trianon. Tegen de kostelijke achtergrond van de Sacré Coeur en de Place du Tertre, in het gedeelte van Parijs, dat nog steeds de meeste vreemdelingen trekt (en dus steeds minder echt-Parijs wordt!) speelt zich een even kostelijke film af: „Plus de vacances pour le Bon Dieu", met ae Holandse titel „Boef jes van de Montmartre". Boefjes be hoeven niet altijd boeven in'het klein te zijn; men kan er ook kinderen mee bedoelen, die niet bepaald de geordende weg van het maatschap pelijk verkeer volgen, maar door hun milieu en (gebrek aan) opvoe ding daden ondernemen, welke ten ene male niet door de beugel kun nen. Zulke kinderen spelen in deze film en wat zij uitspoken, kan in derdaad niet goedgepraat worden, al is men geneigd er vergevingsgezind om te lachen. Een troep boefjes steelt het hondje van de buurvrouw, om haar te pla gen. Zij stelt de terugbrenger een beloning in het vooruitzicht en dit onverwacht gevolg van hun plagerij opent voor de boefjes geheel nieuwe perspectieven. Zij gaan georgani seerd honden stelen, zoeken in de ad vertenties naar uitgeloofde premies en brengen dan het dier terug. De eerste inkomsten worden aan snoe perijen en bioscoopjes besteed, maar als zij daarvan genoeg hebben, ko men er edele motieven in het spel. Er zijn immers zoveel mensen in de buurt die armoe lyden. Deze armoe lijders vinden als de nood het hoogst is steeds een bedrag aan geld op hun weg, hetgeen zij voor een door O.L. Heer gewrocht wonder aanzien. De boefjes vinden dit O.L. Heer spelen mear wat leuk, doch als de politie lucht krijgt van de georganiseerde hondendiefstallen, besluiten zij hun spel te staken. Op het laatste mo ment echter krijgt een van de kna pen een ongeluk. Hij zal beide ogen moeten missen, tenzij er 80.000 francs op tafel komen voor een kostbare operatie. De ouders kunnen niets be talen en dus besluiten de boefjes hun bedrijf nog even voort te zetten, totdat zij het bedrag bij elkaar heb ben. De politie krygt hen bijna te pak ken, maar een sociaal werkster voor komt op het laatste moment, dat er ingegrepen wordt. Het vriendje kan dan naar het ziekenhuis en het ver haal is uit. Over de inhoud kan men verschil lend denken. Zeker :s echter, dat nergens bewust gespot is, noch wordt de Goddelijke voorzienigheid, die in het spel zou zijn, belachelijk gemaakt. Het is kortweg een echte Franse film, met wat milde ironie en met een geestigheid, die even be wonderenswaardig als lachwekkend is. Men mag het geen groots film werk noemen, maar wel een zeer onderhoudende rolprent-in-het-bete- re-genre, waarin kinderen en hon den alleraardigst spel te zien geven. De moderne Franse filmindustrie staat er borg voor, dat zoiets tech nisch en fotografisch voortreffelijk verfilmd wordt. Enig onderschei dingsvermogen is bij het zien wel gewenst; vandaar dat de kath. film keuring de grens op 18 jaar. stelde. Casino. In de Amerikaanse klucht „Taxi, mijnheer?" is in kort bestek een hoop dwaasheid samen gebracht. Auto's met en zonder mo tor, chauffeurs met en zonder rij bevoegdheid, gieren door de stad, op zoek naar vat men geluk noemt. Onnodig te zeggen dat ook ware en on echte liefde er rollen in spelen, waar bij uiteindelijk de ware Kloris zijn Roosje vindt. Voor 14 jaar. Luxor draait deze week „Lawine", een Duitse film, waarin de bekende acteur en filmster Hans Albers weer eens op de proppen komt. De ge schiedenis speelt zich af bij een ge vaarlijke gictser, die reeds veel men senlevens heeft opgeëistt. Voor jonge mensen heeft hij echter een bijzon dere bekoring en een verloofd paar tje besluit er een bezoek te brengen. Een dokter, die in zijn jeugd hier zijn vrouw verloren heeft, tracht hen er van af te houden. Als het echter niet lukt, gaat hij zelf mee. Natuur lijk worden de bergbeklimmers door een lawine overvallen, waarna zij in een onmogelijke situatie, ver kleumd en gewond, dagenlang op de reddingsploegen moeten wachten. Men ziet, hoe de dokter het ongeval met zijn vrouw opnieuw beleefd en het heeft er veel van weg, dat dezelf de geschiedenis zibh zal herhalen met de jongelui. In de uiterste nood offert de dokter zijn leven voor hen, waarmede deze onderhoudende film, die een goed beeld geeft van de ge varen in de bergen en tevens schit terende natuur-opnamen heeft, ein digt. Boven veertien jaar. Rex laat de romantiek in het oer woud weer hoogtij vieren in de film „Mabok ,die wilde olifant". Een in het oerwoud getogen meisje is de erfgename van een groot fortuin, dat ook al in de wildernis verborgen is. Natuurlijk laat zij dat fortuin zo maar niet in het bezit van de wilde olifant, maar zij organiseert een expeditie door de wildernissen. Er komen vanzelfsprekend aan het slot ook twee gelukkige paartjes uit de bus. Voor 14 jaar. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris J. Fuhrl Snethlage alhier. Herenhuis Wasstraat 28 in bod: 14.000.koper de heer I. H. Boeke alhier voor 18.000. Beneden- en bovenhuis Tesselscha- destraat 32/32a in bod: /8.000.ko per de heer J. Uittenbogaard te Oegstgeest voor ƒ8.800.—. Beneden en bovenhuizen Heren straat 56/56a en 58/58a tezamen na afmyning in bod: ƒ13.610— koper de heer J. van Iterson q.q. alhier voor 14.510. Huis Rijn en Schiekade 57 in bod 3.650.koper dc hoer J. Fontein q.q. te Leiden voor 3.650. Beneden en bovenhuis Warmon derstraat 7 Poelgeesterstraat la in bod: 2.300.koper de heer J. Kuk ler te Oegstgeest voor 2.400. Huis Korte Hansenstraat 14 in bod 3.000.is niet verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Landhuis met tuin Kagerstraat 2 in bod 21.400.koper de heer E. van Starkonburg q.q. te Oegstgeest voor 25.400.—. Huis met tuin Witte Rozenstraat 31 in bod 5.700— koper de heer H. Niepoth q.q. alhier voor ƒ5.701.—. Huis met tuin Witte Rozenstraat 33 in bod 3.050.koopster mevr. E. J. M. van Haasteren q.q. alhier voor ƒ3.050— Huis rrret tuin Witte Rozenstraat 35 in bod: 3.500.koper de heer J. W. Goddijn q.q. alhier voor ƒ3.500. Huis met tuin Utrechtse Jaagpad 106 in bod 1.750.koper de heer P. J. van Dam alhier voor ƒ2.025. Huis en erf Oranjegracht 121 in bod 2.550.koper de heer J. C. van der Graaf q.q. te Voorschoten voor ƒ2.556. De wankele labourregering in En geland, die al maandenlang (met de rnoed der wanhoop en een luttel aan tal zetels meerderheid) strijdt tegen de dreigende oppositie, verkeert in een moeilijk parket. Terwijl zij .Churchill met zijn conservatieve vrienden tot wanhoop brengt door haar binnenlands nationalisatie spelletje, heeft Perzië enige weken geleden dit nobele socialistische stre ven overgenomen. Daar dit voor de Engelse economie een te grote ader lating betekent, tracht deze labour regering Perzië duidelijk te maken dat wat hun (Engeland) toegestaan is, niet geoorloofd is aan de Perzen. De formule, die de Engelse socialis ten voor deze inconsequentie aan het uitdenken zijn, zou werkelijk een humoristische noot in dc (vaak dor re) politieke wereld kunnen zijn, ware het niet, dat vadertje Josef met zijn grijpgrage vingertjes de pret dreigt te vergallen. Rusland dat in de laatste jaren openlijk, of piëteit vol in het geheim overal waar hi> kans ziet de helpende hand reikt, heeft zich ook nu weer (met ontroerende bereidwilligheid) be schikbaar gesteld, om de arme Per zen te helpen. „Maak jullie je maar niet bang" suste een dezer dagen mijnheer Folis, directeur van de Standard Oil Compagny of California, „Rusland heeft toch niets aan de Perzische olie, want pijpleidingen van Pezzië naar Rusland zijn veel te duur. Deze kalmerende verklaring heeft ons (Jodocus) echter niet volledig gerust gesteld. „Want" zo gingen wij (als leek) redeneren „wanneer Va dertje Stalin zijn beschermende handjes over Perzië heeft uitgestrekt maakt het Westen een gezonde kans om ook niets meer aan de Perzische olie te hebbenEn misschien denkt Rusland er ook zo over. JUDOCUS MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Mei. Groente. Per 100 kg.: prei 810, rabarber 59, uien 5.5012.10, andijvie 1026, stoofsla 1015, aardbeien f 260 336, snijbonen 128225, peulen 175195, witlof 3234, postelein 1520. spinazie 1020, tomaten 150200, per 100 stuks: komkom mers 249, bloemkool 1376, salade 27.70, perziken 22, per 100 bos: kroten 1213, pieterselie 1.50—4.50, radijs 4.20—6.10, selde. rie 24.60, peen 3249. ROELOFARENDSVEEN. 25 Mei. Groente. Aardbeien 43—56 cent per doosje, idem 5283 cent per 2 ons; Idem afw. 3950 ct. per 2 ons; krop sla I 3.20—9.10, idem II f 2—4.10. spinazie 813. bospeen 1525, sjalotten 1419 per 100; peulen 2133, kassnijbonen 24—27 idem stek 13.5018 per 10 kg. Bloemen. Tulpen 835 cent, Lathyrus 1234 cent, Lelie Embula- tus 3945 cent, Papaver 1429 cent, Irissen 1124 cent, Pyrethrum 40 70 cent, Trollium 613 cent, Anemo nen 622 cent, Fresia's 821 cent, Margrieten 627 cent. Convillie 60 65 cent. Bruidsanjers 612 cent. Dui zendschonen 3035 cent. TER AAR, 25 Mei. Groente. Peulen f 1.903.30. postelein 1421 cent, prei 811 cent, rabarber 4 cent. spinazie 816 cent, andijvie 13—36 cent, tomaten A 1 902.10, idem C 1.301.80, idem bonken f 1.10, sja lotten 1316 cent alles per kg.: bloem kool L\ 6282 cent, idem I 4565 cent, idem II 27—46 cent, idem III 24 28 cent, idem stek 1018 cent. sla I 7—12 cent, idem II 26 cent, kom kommers 1946 cent alles per stuk. bospeen 21—33 cent. idem B 1417 cent, raapstelen 12 cent. kervel cent. selderie 24 cent, pieterselie 34 cent, radijs 56 cent alles per bos, stoofsla 1560 cent per kist. Aardbeien 2283 cent per doosje.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2