Se£aidóe6cw4a/iif Chinezen blijven in volle aftocht „Een volledige mislukking", zegt Van Fleet VERDEDIGINGSWIL ONTBREEKT DE CHINEZEN Westerse Drie zijn zeer ontgoocheld Mossadeq wil de kool en de geit sparen De kip en de gouden eieren Zwakke punten in de luchtverdediging NAAR HET EINDE? ZATERDAG 26 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12291 Directeur: C. ML v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN fë&kÊW MCLPr Of BISSCHOP l Öj Jf KfRRfN BOUWCH/ J Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 [JE TROEPEN der Verenigde Naties rukken langs het gehele Kore aanse front op. De tegenstand der Noordelijken neemt af Een Ame- riaanse gepantserde eenheid rukte ten Noorden van Seoel op tot op vijf kilometer van de breedtegraad. Tengevolge van de druk der verbonde nen schijnt de terugtocht der Noordelijken op sommige plaatsen ge desorganiseerd te zijn, aldus Reuter. Nog steeds wijzen geen tekenen er op, dat de Noordelijken het plan hebben zich op een bepaalde linie voor een defensief te organiseren. Nieuws over de grootste opmars der ver bondenen is door de censuur geschrapt. kleinse senator Leverett Saltonstall. Hij achtte het echter praematuur orn de senatoren nadere mededelingen te doen. Senator Saltonshall trachtte Collins echter verder uit zijn tent te lokken door hem met aandrang de vraag te stellen: „Wilt u zeggen en u bent de eerste getuige die zich in' deze rich ting heeft uitgelaten dat er op het ogenblik een politieke koers bestu deerd wordt, die wij zouden kunnen noemen een positieve politiek om de oorlog in Korea te beëindigen?" Generaal Collins antwoordde ech ter: „Ik weet niet of ik zover zou kun nen gaan. Wat ik wilde zeggen is, dat de instructies aan generaal Ridg- way thans door de gezamenlijke stafchefs worden nerzien en hem binnenkort nieuwe richtlijnen voor de oorlogvoering in Korea zullen worden verstrekt". Gevraagd of hij bereid was de commissies vertrouwelijk over het nieuwe plan in te lichten, verklaarde Collins; „Ik denk niet, dat ik dat kan doen, omdat er nog geen defini tieve belissing is genomen' Snelle opmars Wel wordt gemeld, dat de verbon den troepen in het Westen de Imd- jin zijn overgetrokken en in het Oosten tot vlakbij Indje zijn opge rukt. De Noordelijken bieden hier en daar meer tegenstand om hun terug tocht te dekken. De opperbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, luite nant-generaal James van fleet, heeft Vrijdag na een bezoek aan het front verklaard, dat eenheden van de ver bonden troepen door de stellingen, van waaruit de Noordelijken de op mars van de verbondenen trachtten tegen te houden, waren neengebro- ken. Hij zei, dat het tweede voorjaars offensief van de Noordelijken een volledige mislukking was. De geallieerden zijn er in geslaagd, door hun voortdurende luchtaanval len het verband tussen de terugtrek kende vijandelijke divisies, dat toch al niet zeer sterk was, nog losser te maken. De wil om zich te verdedigen schijnt bij de Chinezen geheel te ontbreken. NIEUWE RICHTLIJNEN. Generaal J. Lawton Collins, de stafchef van het Amerikaanse leger, heeft gisteren aan de Senaatscom missies, die het ontslag van generaal MacArthur onderzoeken, onthuld, dat het Amerikaanse ministerie van Defensie bezig is nieuwe richtlijnen op te stellen voor de oorlogvoering in Korea. Deze zullen binnenkort aan generaal Ridgway worden toe gezonden. De generaal deelde dit mee tijdens een ondervraging door de" republi- De Prins „vermist" Nerveuze spanning heerste er gisteravond op het vliegveld Eelde, toen de Prins was opge stegen met zijn sportvliegtuig PH-PBC en vliegveld Leeuwar den steeds maar niet meldde, dat hij daar was gedaald. Om 18.06 had het blauwe sportvlieg tuig van de Prins zich los ge maakt van de grasbaan. Haven meester Vogelzang had uitge rekend, dat de Messerschmitt in 28 minuten Leeuwarden zou be reiken. Maar het werd later en later. Z.K.H. was opgestegen in een regenvlaag. Het zioht op Eelde was 800 meter, maar Leeuwar den meldde toen vier km. zicht en even later opklarend weer uit het Zuiden, zodat er geen re den was om niet te vliegen. Het toestel van de Prins had radio aan boord, maar Z.K.H., die zelf aan de stuurknuppel zat, ge bruikte de radio niet en vloog op grondzicht. Het werd kwart voor zeven, zeven uur, kwart over zeven. Men veronderstelde, dat de Prins was doorgevlogen naar Soesterberg, haar helemaal ge rust was men daar toch werke lijk niet op. Pas toen om kwart voor acht het bericht kwam, dat de Prins inderdaad om 19.27 uur op Soesterberg was geland, week de spanning van het vliegveld Eelde. VREDESGERUCIITEN HOUDEN AAN. Ondanks pertinente ontkenningen van Washington en Londen waren de geruchten omtrent een vredesvoor stel der Russen in het Koreaanse ge schil te Lake Success sterker dan ooit. Het compromis waarvan gedele geerden der Verenigde Naties met lichte opwinding spreken berust op wederzijdse erkenning van de 38se breedtegraad. De stormloop der UNO-legers naar en over de parellel heeft, zo meent men hier, de neiging der Russen om een oplossing tc zoe ken, aanzienlijk versterkt. DE „EVERTSEN" TE TANGER. De Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen", die heeft deelgenomen aan de operaties bij Korea en op de terugweg is naar Nederland, is te Tanger aangekomen. ZWEEDSE MIJNWERKERS INGESLOTEN. Door het ontploffen van een trans formateur werden Vrijdag vijftien mijnwerkers in een ertsmijn te Stael- berg, Midden-Zweden, ingesloten. De ontploffing had plaats, terwijl vijf andere mijnwerkers in een liftkooi af daalden. Zij werden uit de kooi ge slingerd, maar vier van hen konden slechts licht gewond, in veiligheid worden gebracht. Reddingsploegen met gasmaskers trachtten door een muur van rook en puin de 15 ingesloten arbeiders te be reiken. Anderen wisten een nauwe gang, evenwijdig aan de afgeslotene, te bereiken. Zij kregen op hun klop signalen echter geen antwoord. GROMYKO BLIJFT OP Z'N STUK STAAN ANDREJ GROMYKO, de Russische vertegenwoordiger in het Rose Paleis, heeft gisteren een .ultimatum" gesteld. Hij drong er bij zijn Franse, Amerikaanse en Britse col-lega's op aan het Noord-Atlantische Pact op te nemen in het werkprogram van de conferentie der Grote Vier, die zij thans voorbereiden. De Britse gedelegeerde, Da vies, zei na de bijeenkomst: „Wanneer Gromyko zijn eis handhaaft, dan zal iedereen moeten erkennen, dat de Russische regering, cynisch en schijnheilig, de beraadslagingen in Parijs heeft gerekt. Het werkelijke doel van Mos kou is dan niet verbetering te brengen in de internationale verhoudin gen maar wèl een poging om de inspanningen teniet te doen. die de Westerse landen zich hebben getroost bij de wederopbouw van hun ver dediging, welke het gevolg was van de Russische politiek der laatste jaren." Twee dagen lang heeft Gromyko niets gezegd. Gisteren deed hij plot seling een scherpe aanval en ver klaarde, dat het nutteloos zou zijn een conferentie der Grote Vier bij een te roepen, wanneer een bespre king van het Noord-Atlantische Pact niet zonder discussie op de agenda werd geplaatst. Davies merkte hier bij op, dat deze eis in volkomen te genspraak was met de inhoud van de Russische nota, waarin de voor bereiding van de conferentie der Grote Vier werd voorgesteld. De Russen hebben het Noord-Atlantische Pact pas aangeroerd, toen de onder handelingen in het Rose Paleis reeds lang bezig waren. „Wij allen zijn zeer ontgoocheld", zei Davies. „Wij verwachtten, dat Gromyko als zijn regering met terdaad een conferentie der Grote vier wil ons tegemoet zou komen. Hü heeft onze positie echter veel moeilijker gemaakt." De betekenis van het „ultimatum" van Gromyko is immers, dat Rusland weigert het oorlogsgevaar, de reden van de ge- DE HOLLANDSE NIEUWE IS BIN NEN. De Sch. 9, de „Prinses Ma rijke" is Vrijdagmorgen de haven van IJmuiden binnengelopen met 51 kantjes haring aan boord van de Sch. 297 „Huberta". De schipper van de „Prinses Marijke" is Willem F. Rog. Foto links toont het uitladen van de eerste kantjes „Hollandse Nieu we". Foto rechts: de Sch 9 „Prinses Marke" loopt de hflypp binnen. spannen internationale verhoudin gen, de opstelling van een vredes verdrag voor Oostenrijk, de eenheid van Duitsland en andere kwesties te bespreken, wanneer het Atlantische Pact niet op de agenda wordt ge plaatst. PRINS BERNHARD BEZOEKT GRONINGEN. Z.K.H. Prins Bern- hard bracht een werkbezoek van twee dagen aan de provincie Gronin gen. In Leek, waar de Prins bespre kingen voerde met burgemeesters uit het Groningse Westerkwartier werd hem bij het afscheid door twee boerendochters in Groningse kleder- draoht een Groninger Koek aange- boden. SIR FRANCIS SHEPHERD, de Engelse ambassadeur in Teheran, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Perzische premier Mossadeq, dat, naar men aanneemt, gewijd was aan het zoeken naar een oplossing, wel ke zou voorzien zowel in het bevredigen van de Perzische verlangens om de olie-industrie te nationaliseren, als in het verzekeren van de Engelse bijstand in een ononderbroken, efficiënte exploitatie van de in dustrie. Terzelfder tijd wendde de Amerikaanse ambassadeur Henry Grady al zijn invloed aan om een compromis te bewerken. Reuter vernam, dat er hoogst geheime besprekingen plaats hebben om de Perzische ver langens te verenigen met de practische taak om de olie-industrie zon der haperingen gaande te houden. MOSSADEQ IN TRANEN. Eerder op de dag had Mossadeq onder tranen op een persconferentie verteld van de armoede van het Per zische volk. Hij verklaarde, dat de „Anglo-Iranian Oil Company" als organisatie na de nationalisatie zou blijven voortbestaan, om de stroom van Perzische olie naar de wereld onverminderd te laten doorvloeien. De maatschappij is uitgenodigd om afgevaardigden aan te wijzen, die moeten helpen bij de uitvoering van de wet tot haar nationalisatie. Deze medewerking moet binnen een week toegezegd zijn, anders zal de over neming afgedwongen worden. De premier zeide, dat hij de pers conferentie belegd had om misver standen weg te nemen over het Perzische besluit om de millioenen- maatschappij waarvan de Engelse regering de voornaamste aandeel houdster is, te nationaliseren. Zijn verklaring komt er in het kort op neer, dat Perzië recht heeft op de geld het geneesmiddel is voor de ar moede, ae ongeletterdheid en de ziekten onder de 15 millioen bewo ners van het land. Het was de laat ste poging om een einde te maken aan de vreemde overheersing over Perzië's natuurlijke rijkdommen aan de buitenlandse inmenging in Perzië's politiek. Indien de naasting mislukt, zullen de Westerse mogend heden voor altijd uit het miaden- Oosten, ja zelfs uit het gehele Oosten moeten vertrekken, zo zeide hij. Het is geen geheim meer, dat men zich in Perzië langzamerhand begint af te vragen, hoe men olie moet win nen, wanneer al het Britse personeel van de Anglo-Iranian het land zou verlaten. Men heeft zich ontzettend opgewonden over de nationalisatie, zonder te beseffen, dat het verdwij nen van de technici het einde zou betekenen van de grote inkomsten, die Perzië nu verkrijgt dank zij het contract met de maatschappij. Maar nu de nationalisatie over een paar dagen voltrokken dient te worden, opbrengst van zijn olie en dat dit komt de vraag naar voren: wat nu? „Oefening Ombrelle" toonde goede vorderingen De oefening „Ombrelle", waaraan door ruim 500 vliegtuigen van zes staten-leden van het Noord-Atlan tische Verdrag is deelgenomen, is Vrijdagavond geëindigd. Vice-luchtmaarschalk Brook, chef van de staf der geallieerde lucht strijdkrachten in West-Europa, heeft Vrijdag omtrent het verloop der oe feningen het volgende medegedeeld. „Er zijn nog verscheidene zwakke punten. Een hiervan vormt het net werk der verbindingen, verder zijn er niet genoeg vliegvelden beschik baar, terwijl het gezamenlijk optre den der verbonden vliegtuigen vlot ter moet verlopen. Doch de oefening heeft aangetoond, dat er in de afgelo pen tien maanden goede vorderingen zijn gemaakt met het organiseren van de West-Europese luchtverde diging". In antwoord op een vraag, hoe de toestand geweest zou zijn, indien de vliegtuigen onder draadwerkelijke oorlogsomstandigheden zouden heb ben moeten opereren, zei de vice- luchtmaarschalk Brook: „Onze eerste indruk van de resultaten is zeer veel belovend." Samenvattend verklaarde de chef der geallieerde luchtstrijd krachten in West-Europa: "Ombrel- la" is een zeer waardevolle oefening geweest. Er moet nog veel worden gedaan. Wij bevinden ons op de goe de weg met het tot stand brengen van gemeenschappelijke methoden". Het ontbreken van een luchtwacht dienst is trouwens een gebrek, dat niet alleen in Nederland voorkomt, Alleen in Engeland is een derge lijke organisatie thans, zij het nog summier, in werking, doch in de overige West-Europese landen ont breekt zij nog geheel. En dit is, voor al nu de snelheid van de vliegtuigen zo veel groter is geworden, een enor me handicap en een positief gevaar. EERSTE STEEN VOOR TWEELINGSTAD Do minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan Harderwijk. Hij legde daar de eerste steen voor de bouw van een complex van 192 woningen in de nieuw ontworpen tweclingstad Tonsel. Minister In 't Veld zeide in een toespraak, dat de bouwplannen van Harderwijk zijn speciale belangstel operatie- j iing hebben, omdat hier een experi I ment op stedebouwkundig gebied ZU DOKEN ONDER HET RADAR-SCHERM Over één der zwakke punten schrijft een speciale verslaggever het volgende: Het vliegveld Soesterberg was waarschijnlijk op de eerste dag van „Ombrelle" na 1 minuut als basis al uitgeschakeld geweest,, als het wer kelijkheid geweest was, want twintig seconden na 10 uur, Woensdagmor gen, kwam een volkomen onver- verwachte aanval van „Vampires" en voordat er ook maar één vliegtuig was, zou de basis vermoedelijk al onbruikbaar geweest zijn. Deze vol komen verrassing was het gevolg van het feit, dat Nederland nog steeds geen luchtwachtdienst heeft; vandaar dat niemand enige waarschuwing kreeg van deze aanvallen. Hier wreekte zich dus wel zeer duidelijk het gebrek aan een goed georgani seerde luchtwachtdienst in Neder land De radarstations waren niet bij machte de „Vampire"-squadrons te zien, omdat de vlegtuigen zeer laag vlogen en daardoor niet op het radar- i scherm zichtbaar waren. wordt uitgewerkt, nl. om bij de uit breiding niet concentrisch uit te gaan van de oude kom, maar om een stou te stap te doen tot stichting van ccn tweelingstad. Spr. achtte een verbin ding tussen beide stadsdelen door middel van een tunnel onder dc spoorbaan, noodzakelijk. In verband rrtet de investeringsbesprekingen zal de bouw van een dergelijke tunnel evenwel nog enige jaren moeten worden uitgesteld. De maand Aprilheeft voorlopig een einde gemaak aan de in Mei van he vorig jaar begonnen stijging van de vrachttarieven in de algemene vrachtvaart. Het indexcijfer van de Britse Shamber of Shipping (1948 is 100) liep n.L terug van 180.6 in Maart tot 176,8 in April. Een zekere daling van de index van de vrachttarieven bij het begin van de zomer is vrij nor maal. De daling van April is echter veelbetekenend, omdat deze samen viel met de scherpe daling van de goederenprijaen. MEN MOET de dag niet prijzen vóór het avond is en geen hei roepen voordat men over de brug is. Dat weten we allemaal, maar niemand kan het ons kwalijk nemen, als wij nu wat optimistischer de za ken in Korea bekijken dan enige tijd geleden, toen de Chinezen in grote massa's kwamen opdoemen. Toen hield het Westen z'n hart vast, ondanks alle superioriteit van de Westerse wapenen; men kon maar nooit weten, wat een zo talrijke massa teweeg kon brengen. Dc ge allieerden hebben het echter uitge houden in twee grote aanvalsgolven en zij zijn er zelfs in gc- 0 slaagd, dc Chinezen dc af tocht te doen blazen over dc gehele linie. In tegenstelling met voorheen, toen dc verbonden legers schoorvoetend en uiterst voorzichtig de terugtrekkende tegenstanders volgden, beducht als zij waren voor de tweede tc verwachten aanvals golf, stoten zij nu flink door, boren 'hun pantserspitsen in de rijen van de Chinezen, die niet vlug genoeg op schieten en knijpen grote groepen van de hoofdmacht af. In korte tijd hebben zij dan ook het terrein, dat onder de logge druk der aanstor mende vijanden verloren was ge gaan, weer heroverd en nu is dc 38e breedtegraad weer (voer dc zo veelste maal) overschreden. Is Mao nu verslagen? De geallieerden hebben in elk ge val een éclatante overwinning be haald, door het offensief der Chine zen tc weerstaan en in een terug tocht om tc buigen. Maar is Mao nu van de kaart. Zijn leger trekt in een behoorlijk tempo welis waar, maar ordelijk terug en heeft nog genoeg mannetjes over om op ieder gewenst moment tc stoppen. Generaal Van Fleet heeft dan ook reeds eventuele juichkreten getem perd door tc wijzen op dc nu wel be kende tactiek der Chinezen om eerst terug tc trekken alvorens 2ij opnieuw gaan aanvallen en door te waarschu wen, dat men de kracht der Chine zen ook nu nog niet moet onder schatten. Het schijnt, dat zij hun kracht aanmerkelijk verzwakt hebben door zover van huis te vechten, waardoor hun aanvoerlinies tc lang werden en te veel blootgesteld aan de vernieti gende aanvallen der geallieerde luchstrijdkrachten. Maar deze zwak te wordt minder, naarmate zij op hun terugtocht dichter bij huis komen. Van dc andere kant wordt ook de desorganisatie groter, naar mate de terugtocht langer duurt. FR DOEMEN NU allerlei mogelijk- *-1 heden op van beëindiging van het Koreaanse geschhil. Waarschijnlijk zal dc geallieerde legerleiding z'n uiterste best doen om de tegenstander zover mogelijk terug te drijven en zoveel mogelijk te verzwakken. Maar van de andere kant zullen nu ook de diplomaten weer naar voren komen er. aandrin gen op matiging, teneinde een wel willende sfeer te scheppen voor eventuele onderhandelingen. De eerste proefballonetjes zijn al opgelaten en achter dc schermen worden allerlei voelhorens uitgesto ken om de stemming te peilen Mos kou heeft Malik al eens laten polsen, wat de gedachten van Washington zijn en heeft als sluw tacticus reeds te kennen gegeven, dat er wel met Mao tc praten zou zijn, alshet Westen een paar concessies deed. Als bijv. Moskou en Peking eens in geschakeld zouden worden bij de vaststelling van het vredesverdrag met Japan, zou Moskou bereid zijn, om Mao bepaalde adviezen tc geven. Met andere woorden: Moskou wil Korea nu wel ruilen voor Japan, hetgeen inderdaad geen slechte ruil genoemd kan worden. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Amerika nu tot concessies bereid zal zijn; zo lang het dc Amerikanen zijn, die de Chi nezen voor zich uitdrijven en niet omgekeerd de Chinezen de Amerika nen achtervolgen, zal Amerika eer der verwachten, dat Mao met het doen van concessies zal beginnen. Wij weten nog niet, hoj Engeland en Frankrijk hun houding nader zul len bepalen, maar tot nog toe ziet het er niet naar uit, dat Washington zal terugkomen van zijn afwijzend standpunt inzake dc kwestie van de erkenning van Peking of dat het Formosa aan de rode Chinezen zal uitleveren. Wel zal Amcrika's poli tiek er op gericht blijven een oorlog te beëindigen, die volgens Marshall thans gevoerd wordt „op een ver keerd front, op een verkeerd tijd stip en tegen een verkeerde vijand". Maar dat het om dit doel te bereiken tot verergaandc concessies bereid zal zijn, is nauwelijks aan te nemen, nu MacArthur in zoverre gelijk schijnt te krijgen, dat de Chinezen niet zó sterk zijn, dat zij niet spoedig klein to krijgen zijn, als men ze maar flink aanpakt. Wij roepen nog geen „hei", want wij zijn nog niet over de brug; maar aLs wij ons niet sterk vergissen komt het eind van Korea toch langzamer hand in zicht. Zich beklagen over het lot ie bijna altijd zich beklagen over de armoe de van zijn ziel.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1