„Haak-in-actie bracht bijna millioen gulden op Ontheffing van bevoegdheden van Finsterwolde's raad Chemische industrie in Twente? Het goud van de „Lutine" lokt nog steeds VRIJDAG 25 M£I 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een manifestatie van nationale eenheid A REDDINGSBOEIEN, KLOMPEN. HANDGRANATEN, IN SCHIL- LEZAKKEN EN IN ACTETASSEN stroomde gisteravond het geld ainnen, bij tienduizenden, in een bijna niet aflatende stroom, in de han den van Johan Bodegraven, die de dag van zijn leven beleefde op het podium van het Amsterdamse Concertgebouw, waarop Donderdag avond de ogen en oren van een groot deel van het Nederlandse volk wa ren gericht. Want hier toch zou de „Haak-in actie" van de N.C.R.V., de actie, die begon als een pretentieloos microfoonspel met als hoogste ver wachting de aankoopsom van een gram radium en die eindigde in een nationale manifestatie van eenheid tegen de gevreesde volksziekte, de kanker, haar glorierijk besluit vinden. En het was inderdaad een glorie rijk besluit, want er kon worden medegedeeld, dat het totaal bijeenge brachte bedrag niet minder dan 2.626.589.91 was, dus bijna 2 3/4 mil lioen. SLOT-APOTEOSE. Uit alle delen van het land waren ze gekomen. Eenvoudige boeren uit Zeeland, eilandbewoners van Ter schelling en Vlieland, schillenopha- lers uit Amsterdam, deurwaarders en verzekeringsagenten, koffiehandela ren en militairen. En met zich droe gen zij de bankbiljetten en de chè- ques, die op een enkele avond als „toegift" een dikke 280.000 gulden zouden voegen bij het reeds meer dan respetabele bedrag, dat de „Haak-in actie" heeft vermogen te vergaren voor het Koningin Wilhel- mina Fonds. Het was, zoals- prinses Wilhelmina het zeide in een bood schap, die op deze avond werd voor gelezen door haar particulier secre taresse, mej. J. G. M. M. Geldens: „Het heeft mij getroffen dat er in ons vaderland een grote liefde is voor de medemens, vooral voor hen, die ziek en lijdend zijn". En nu Arn. J. d'Ailly, de burge meester van Amsterdam en voorzit ter van het Koningin Wilhelmina- fonds, zeide: „Het Nederlandse volk heeft nog zelden een dergelijke eenheid opge bracht. De snaar, die de N.C.R.V. heeft aangeroerd, heeft doorgeklon ken tot in alle harten van het Ne derlandse volk. Een volk bereikt een van zijn hoogtepunten, wanneer het de bestaande verschillen niet telt en zich schaart achter een grcot doel". De heer Roosjen, deelde mede*dat door het thans vergaarde hedrag on der meer kan worden aangeschaft een hoogvoltage-apparaat, dat een half millioen gulden kost. Het was reeds laat, toen de avond ten einde liep en de voorzitter van de vereniging „Koningin Wilhelmina Fonds" mededeelde, dat de N.C.R.V. is benoemd tot eerste erelid van deze vereniging en gouden speldjes uit reikte aan hen, die deze actie tot zo'n doorslaand succes hebben gemaakt. Zeg het met tentoonstellingen Amsterdam gonst ervan (Van onze correspondent) Een van de voorboden van het jaarlijkse reisseizoen is de tentoon stellingsrace buitenshuis. Gisteren begon de hoofdstad zelfs met een premiere, namelijk met een Neder landse verpakkingsbeurs in het RAI gebouw. Geen industrie in ons land, die niet iets met verpakkingsmateri aal heeft te maken. Het probleem is zelfs klemmend geworden, nu de grondstoffen zulk een teer punt zijn gaan vormen. Dus ziet men uit naar een andere wijze van verpakking, ter vervanging van de schaars gewor den gebruikelijke materialen. Nu laat de verpakkingsbeurs zien, hoe men zich zal kunnen behelpen: met de kleine glazen ampul, of als u wilt me het stalen vat. Met het eenvoudige nietje of met de automa tische vul- en weegmachine, met het pillendoosje of met verfijnd plastic; zelfs met darmen kan men heel aar dig verpakken. Zeer in trek is de tranparant verpakkingsmateriaal en ook het verpakkingsglas, waarom trent de tentoonstelling niemand in het onzekere laat. Ofschoon het reisseizoen dus nog moet beginnen, ziet men dezer dagen in het int. Cultuur-centrum in het Vondelpark reeds een collectie herfstmodellen, door confectie-fabri kanten met zorg samengebracht voor de achtste fashionweek. Eigenlijk be treft het hier een zakelijke export- week; maar de mode-coctail, die hier word bereid, vormt een streling voor het oog van iedere bezoeker. Het is een collectie, die inderdaad onze landaard weerspiegelt. En om dat men zich reeds tot net najaars seizoen heeft gericht, is het artikel mantels overheersend. Nochthans zal men aan de nieuwe mantel-modellen even moeten wennen. Smaken plegen nu eenmaal te verschillen! Gisteravond is op grootse wijze in het concertgebouw de apotheose van de befaamd geworden „Haak-in" ac tie voor de kankerbestrijding gehou den, het slot van de bazar, die deze week in de oude Luthurse kerk aan de Kloveniersburgwal is gehouden. In dikke rijen ging men daar langs de vele stands, die,, naast allerlei geschenken, de talrijke surprises be vatten, waarin bedrijven en organi saties in de loop van de vorige maanden hun bedragen voor het Ko ningin Wilhelmina-fonds hadden ver zameld. Er waren originele stukken bij, meestal verkleiningen van aller lei fabrikaten, scheepsmodellen, een dieseltrein, vliegtuigen, een brieven bus, enfin, honderden dingen, die speciaal voor het doel waren ver vaardigd en die men nergens anders zal treffen. Ook was er het prachtige poppenhuis van een jong meisje, dat invalide is en dat niet gelukkiger zal zijn, dan wanneer het poppen huis een groot bedrag voor de kan kerbestrijding oplevert. Intussen is er op de bazar zo danig ingehaakt, dat het aantal verkochte goederen j alweer veel zoden aan de dijk van i Jan Bodegraven heeft gezet. i Er is zojuist een Nederlandse affiche I tentoonstelling geopend, die over zichtelijk laat zien, wat kunstenaars zoal hebben uitgedacht om door mid del van gericht'-' reclame het publiek op te Wekken. Maar in de loop van de jaren is ook ruim baan gegeven aan klodderaars, van elk talent ge speend, die, nochthans hébben ge meend, affiches te moeten ontwerpen en uitvoeren. Het misprijzen over dergelijk reclame-materiaal is wel het sterkste uitgedrukt op een andere affiche tentoonstelling, waar de vloer van een van de expositie-zalen was bedekt met inferieure reclame-pa- pieren. als om het bezoekend publiek uit te nodigen, dit afval liefst met de voeten te treden. A.s. Zaterdag zal in Amsterdam een thee-week worden geopend, na dat burgemeester d'Ailly tevoren j met veel verve enkele balen thee j voor een goed doel in „De brakke grond" had geveild. Het Thee-advies bureau, dat deze plechtigheid had op touw gezet, gaat nu ook weer de thee-week openen. Tweede Kamer LUCHTOEFENING „OMBRELLE". Een tweetal beelden van de grote luchtoefening „Ombrelle" waaraan door een groot aantal vliegtuigen van verschillende nationaliteiten werd deelgenomen: Foto boven: Op een luchtbasis „ergens in Nederland": de toestel len staan voortdurend gereed om op te stijgen; na iedere vlucht wordt direct getankt. Foto onder: In een tent bespreken de vliegers de opgedane ervaringen. Vrachtauto-wet aangenomen De Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag besloten de heer van de WETERING (C.H.) verlof te verle nen tot het richten van vragen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening over de vor ming en vaststelling van de brood prijs. De interpellatie zal op een na der te bepalen tijdstip worden ge houden. De minster van verkeer en water staat, de heer WEMMERS, heeft ver volgens de bij de behandeling van het wetsontwerp, houdende regeling van het vervoer van goederen met vrachtauto's (weg auto vervoer goe deren). gemaakte opmerkingen be antwoord. Hij gaf als zijn oordeel te kennen, dat coördinatie niet aan ordening moet voorafgaan, maar er het resultaat van moet zijn. Het is niet uitgesloten, dat aan de spoor wegen aanwijzingen nopens het ver voer zullen worden gegeven. De minister verklaarde, dat het over- heids-, semi-overheids en particulier vervoer ten aanzien van de vergun ningverlening op één lijn moeten worden gesteld, er zullen zoveel mo gelijk gelijke concurrentievoorwaar den moeten gelden. Voorts deelde spr. mede, dat het niet de bedoeling is een grote concentratie, dus koude nationalisatie, na te streven. De Ned. Spoorwegen moeten over de A.T.O. aan elke 3600 ton wegvervoerca- paciteit is toegekend kunnen be schikken, echter niet om het parti culier vervoer te beconcurreren. Na uitvoerige bespreking van een aantal amendementen, welke deels werden overgenomen, deels na be strijding door de minister werden ingetrokken werd ten slotte het wetsontwerp z.h.s. goedgekeurd. DE „VROEDEN" VAN FINSTERWOLDE In haar avondvergadering heeft de Kamer een begin gemaakt met de behandeling van het wetsont werp, houdende voorziening in het bestuur der gemeente Finsterwolde. Dit ontwerp beoogt de raad en het college van B. en W. van hun be voegdheden te ontheffen en de bur- gemeenster de betrokken gemeente lijke bevoegdheden te doen uitoef- nen. De heer HAKEN (C.P.N.) opmer kend. dat soortgelijke maatregelen in enige andere landen zijn geno men, betoogde dat ze afkomstig zijn van dezelfde opdrachtgevers; zij zijn z.i. ingegeven door het Ame rikaanse State-departement en door anti-communistische haat. Hij vroeg in welk opzicht het gemeen tebestuur van Finsterwolde in zijn taak is tekort geschoten. Sinds 1946 zijn de begrotingen goedgekeurd, omdat de financiën klopten. De mi nister heeft z.i. de in het voorlopig verslag gevraagde bewijzen niet ge geven. De communistische raad moet verdwijnen, aldus de heer Ha ken, ofschoop men hem niets kan ten laste leggen. Naar zijn mening kan niet worden bewezen, dat de raad dc grondwet of de gemeente wet heeft overtreden. Volgens spr. is dc weg, welke de regering wil gaan de negatie van de rechten en vrijheden van de staatsburger. Zijn fractie is tegen dit wetsontwerp, dat spr. fascistisch noemde. Dc heer ROOLVINK (KVP) zeide het wetsontwerp nodig te achten. Hij verwierp het denkbeeld van een rompraad. De heer STOKVIS (CPN) was van oordeel, dat het ontwerp op staats rechtelijke overwegingen verworpen moet worden. Voor de in het ont werp opgenomen maatregelen is z.i. geen plaats. De heer KROL (CH) uitte zijn be vreemding over het feit, dat het zo lang heeft geduurd voor dc openba re behandeling kon geschieden, het geen de indruk zou kunnen wekken, dat de regering het zo ernstig niet vindt. Hij hoopte, dat het stuk po litieke opvoeding, dat aan Finster- v'olde gegeven wordt van korte duur zal zijn. De heer SCHEPij (Arb.) betoogde, dat de democratie het recht heeft zich te verdedigen. Hoe dat moet geschieden hangt af van dc sterkte der democratie en de kracht derbe lagers. De democratie is nauwelijks hersteld van de dodelijke krankheid van 19401945 en de kracht der te genstanders is buitengemeen sterk. Wij mogen de democratie niet laten afslachten, meende de heer Scheps; elke dictatuur moet z.i. worden weerstaan. Wanneer een minderheid in ons land van haar rechten wordt beroofd moet de centrale overheid ingrijpen. Hij betoogde, dat een ge meenteraad alleen kan werken als hij in volle vrijheid kan spreken en als hij het gevoel heeft dat de eed van trouw aan de grondwet en de wetten des rijks als hoeksteen van bet gemeentelijk beleid geldt. Sfcr. zeide, dat hem uit een onderzoek in Finsterwolde is gebleken, dat daar met dreigementen wordt gewerkt Het vrije woord wordt er gemist. Dc onhoudbare toestand demonstreert zich ook in de behandeling der amb tenaren. De heer Scheps zeide, dat wie de notulen van de raadsvergade ringen leest hij citeerde er uitvoe rig uit niet anders kan zeggen," dan dat wat in de stukken staat juist is. Sprekers fractie gaat ac- coord met het ontwerp. Tijdens het betoog riep de VOOR ZITTER de heer Gortzak (CPN) wegens voortdurende interrupties tot de orde. De heer RITMEESTER (VVD) op merkende, dat een gemeentebestuur de taak heeft alle burgers gelijke lijk te behandelen, zeide dat het ge meentebestuur van Finsterwolde dat heeft verzuimd, zodat de beginselen van een behoorlijk d.i. een democra tisch bestuur zijn verzaakt. Tegen wat tegen de democratie ingaat moet men zich met kracht verzetten. De heer ALGERA (AR) merkte op dat men zich in Finsterwolde niet wenst neer te leggen bij de wet, die democratisch is. Hij verklaarde zich tegen een rompraad en een commis sie uit de ingezetenen. Voorts gaf hij te kennen, dat de nu voorgestel de maatregelen zo kort mogelijk moeten gelden. Te kwart over elf is de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag één uur. Een vrij dikke anhydriet-zóne IN NEDERLAND komt op mogelijk exploitabele diepte in de streek tus sen Winterswijk en Almelo en als „hoed" boven zoutkorsten bij Weer. selo en Schoonlo anhydriet in grote hoeveelheden voor. Bij deze laatste plaatsen vindt men op 150 meter diepte een gipsmassa met een waar schijnlijk 10 meter dikke anhydriet laag vlak op het zout, dat een totale oppervlakte van circa 310 hectare bij een dikte van 75 meter heeft. Ook aan het Twente-Rijnkanaal heeft men in het concessiegebied van de Kon. Ned. Zoutindustrm een vrij dikke anhydrietzone aangetroffen. Deze zal vermoedelijk 11 tot 16 meter dik zijn op een diepte van 279 tot 286 meter. Een nader rnderzoek wordt ingeseld. Gebaseerd op deze gegevens van de Geologische Dienst heeft het Centrale Instituut voor industrie ontwikkeling de mogelijkheden van exploitatie dezer anhydrietlagen en een daarop aansluitende chemische industrie onderzocht. Men zou gips voor stucadoors en landbouw, zwa velzuur en cement, ammoniak en sulfaat en aanverwante producten uit het te winnen anhydriet kunnen fabriceren. De kosten voor een mijn met een productie van 2000 ton anhydriet per dag en het bouwen van vier fabrie- Nieuwe directeur K.N.M.I. Heeft hij geen verstand van het weer? De benoeming van ir. C. J. War ners tot hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut in De Bilt heeft grote ontstemming verwekt onder het col lege van curatoren, de directie en de wetenschappelijke staf van deze in stelling aldus meldt de „Volkskrant" Ir. Warners, die prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz een geleerde van wereldvermaardheid opvolgt, wordt als een „outsider op het ge bied der meteorologie" beschouwd. Men vreest, dat het KNMI onder deze hoofddirectie een slecht figuur zal slaan tegenover de internationale wetenschappelijke wereld. Bovendien zal een dergelijke leiding weinig heilzaam zijn voor de verdere werk zaamheden en de noodzakelijke ge achte uitbreiding daarvan. Ir Warners is in Indonesië eerst directeur en sinds 1948 secretaris van staat voor Verkeer en Waterstaat geweest. Het contact, dat hij in Indo- nisië met de daar gevestigde meteo rologische dienst had, is zeer terloops geweest. „Er "kan geen argument aan ontleend worden, om ir. Warners nu met deze functie van directeur van het KNMI te belasten", meent men in „De Bilt". Geen der directeuren van de KNMI is tevoren van de benoeming van ir. Warners gekend, zodat die als een weinig aangename verrassing" be kend is geworden. Men heeft zich reeds in een adres tot minister Wem- mers gewend, terwijl prof. dr. W. Bleeker van de afdeling veerdienst en luchtvaart-meteorologie, Vrijdag een onderhoud met de minister zal hebben. Op geducumenteerde wijze zou de onjuistheid van de benoeming aangetoond worden. Op het departement van Verkeer en Waterstaat acht men het niet uit gesloten, dat sommige medewerkers van het KNMI in De Bilt zich gepas seerd voelen. Inmiddels is reeds ge publiceerd, dat de officiële installa tie van ir. Warners als hoofddirec teur Zaterdag zal plaats hebben. NIEUWE PRIJZEN VAN BACONVARKENS. Naar het A.N.P. in doorgaans wel ingelichte landbouwkrir.gen ver neemt, zal de prijs van baconvarkens geleidelijk verhoogd worden tot f 2,38 per kilo geslacht gewicht. Deze verhoging, die naar vernomen wordt, door de minister van Landbouw is goedgekeurd, is gebaseerd op de ho gere productieprijs als gevolg van de prijsstijgingen van het krachtvoer. Vermoedelijk zal de geleidelijke prijsverhoging in de loop van de «zo mer het bedrag van 2,38 per kilo bereiken. De baconprijzen zijn in de laatste tijd reeds verhoogd van 2,06 voor derde kwaliteit met twee maal vijf cent tot 2,16. Op deze prijzen werd voor tweede kwaliteit twee cent tot 2,18 en voor eerste kwali teit zes cent tot 2,22 per kilogram geslacht gewicht toeslag verleend. Verwacht mag worden, dat één dezer dagen een officiële mededeling over de nieuwe baconprijzen door het ministerie van Landbouw zal wor den gedaan. ken met bijgebouwen en installaties worden op het ogenblik met het no dige voorbehoud op ongeveer 100 millioen gulden geraamd. Dc kost prijs van de fabrikaten zou 53 mil lioen gulden per jaar bedragen tegen een opbrengst van 64 millioen. Een aanzienlijk rendement dus. Aangezien een groot wereldtekort aan zwavel en zwavelproducten be staat en Nederland vrijwel alle soor ten zwavelverbindirigen of grond stoffen daarvoor moet importeren, waarnaast de binnenlandse cement productie van 600.000 ton slechts de helft van de behoefte dekt, acht men de toekomst ener chemische indus trie, gebaseerd op anhydrietwinning gunstig. De 600.000 ton anhydriet, die per jaar zouden moeten woruen gedol ven, zouden voor 10 procent tot stu- cadoorsgips, voor 10 percent voor diverse doeleinden, voor 20 procent tot plasterboard (gipsplaat), voor 30 percent tot zwavelzuur en cement (respectief 160.000 ton geconcen treerd zwavelzuur en 160.000 ton ce ment) en voor 30 percent tot am moniumsulfaat moeten worden ver werkt. PAS OP DE KOLORADOKEVER. Op een groot aantal plaatsen in ons land worden thans coloradoke vers op het jonge aardappelgewas waargenomen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Bij stijging van de tempera tuur zal het aantal zeker nog in be langrijke mate toenemen. Bovendien kunnen bij warm weer bij Zuidelijke tot Oostelijke winden vluchten kevers uit het buitenland binnenvallen. Voor bestrijding op grote schaal is het nog te vroeg. Hiermede kan beter worden gewacht tot de eerste larven er zijn. Vele aardappeltelers in ons land zijn reeds attent op het gevaar van de coloradokever. Zij inspecteren regel matig het aardappelgewas om de ke vers op te vangen en te vernietigen voor zij eieren leggen. De Avro gaat bezuinigen Directie en programmaleiding van dc AVRO, daartoe onder meer ge dwongen door dc sterke stijging var de vaste lasten en het reserveren van gelden voor de mogelijke verzorging van televisieprogramma's hebber, over de gehele linie van het bcdrijl gezocht naar mogelijkheden om be zuinigingen toe te passen, die zo werd ons medegedeeld voorname lijk van interne aard zyn. Men heeft deze bezuinigingen op velerlei ter rein gevonden, zowel door besnoeiing op uitgaven in exploitatie, als ratio nalisering van wagenpark en derge lijke, een voorlopig schrappen van propaganda-acties als tournee-avon den en bridgedrives en tevens door het wijzigen van verbintenissen met vele medewerkers. Verscheidene me dewerkers waren tot nu toé in vaste dienst van de AVRO. Verschillende van deze verbintenissen zijn inmid dels door de AVRO opgezegd. Het ligt in de bedoeling geleidelijk ook de vaste verbintenis met het dans- orkest de Skymascrs te beëindigen en over te gaan tot betaling per uit zending. De stand van groenten en fruit Hoewel de zonnige dagen de ont wikkeling van de groentegewassen gunstig hebben beïnvloed, blijft de achterstand ten opzichte van „nor- mj^e jaren" bij de meeste gewassen bestaan. Bovendien heeft de slechte structuur van de grond als gevolg van de vele regens in de afgelopen maanden een remmende invloed op de groei der gewassen. De bloei der verschillende fruitgewassen had over het algemeen onder gunstige weersomstandigheden plaats. De stand van de groentegewassen in de volle grond is gemiddeld ma tig tot goed. Aardbeien staan er naar verhouding het beste voor; er kan van dit product dan ook een goede oogst worden verwacht. Andijvie, bloemkool en sla hebben van het koude weer geleden, doch herstellen zich thans in gunstige zin. Peen, groene en rode kool vertonen een vrij goede stand. De ontwikkeling van vroege aardappelen verloopt traag; vermoedelijk zal de oogst hier van op een later tijdstip vallen dan normaal. Van de onder glas geteelde ge wassen geven dc kaskomkommers een goede oogst. Plat glaskomkom mers vertonen een vrij goede stand; voor een gunstige groei van dit ge was is echter een periode van warm weer zeer gewenst. Meloenen zijn beter bestand tegen lage tempera turen, zodat zij er gunstiger voor staan dan de komkommers. Dc vruchtzetting van onder verwarmd glas geteelde tomaten stelt enigszins teleur; bij de „koude" tomaten is de ze aanmerkelijk beter. Gemiddeld is de stand van dit gewas vrij goed tot goed. Hoewel over de vruchtzetting nog geen definitieve mededelingen kun nen worden gedaan, kan o.m. op grond van de bloei worden verwacht, dat ook 1951 vermoedelijk een goede fruitoogst zal opleveren. Met uitzon dering van peren hebben dc pit- en steenvruchten rijk gebloeid. Vooral priumen en kersen beloven een overvloedige oogst, doch ook de ap pelproductie zal waarschijnlijk be duidend groter zijn dan die van het vorige jaar. Peren daarentegen stel len weer teleur en zullen hoogstens een matige tot goede opbrengst ge ven. Kruisbessen, rode en witte bes sen en frambozen vertonen een goede stand; zwarte bessen hebben echter van nachtvorst geleden, zodat hier van slechts een matige oogst wordt verwacht. Van het onder glas geteel de fruit staan druiven en perziken er goed voor; van pruimen is het ge was goed, Een nieuw bergingstoestel Naai- het zich laat aanzien, zullen eerlang opnieuw ernstige pogingen worden gedaan naar de waardevolle goud en andere ladingen uit gezon ken schepen te bergen. Vijftien Mei j.l. is n.1. de octrooi aanvrage openbaar gemaakt op een vinding van de heer N. Th. Kos te Amsterdam, die het daar is de uitvinder van overtuigd mogelijk maakt inderdaad tot de lading van de vergane en (in vele gevallen) diep onder water en onder een diKke zandlaag liggende schepen door te dringen. Het bergingstoestel, zoals dc heer Kos dat heeft ontworpen, bestaat uit een kegelvormige toren van gewa pend beton ca. 330 meter hoog en met een grondvlak van 25 meter doorsnee In het midden van de bodem is een werkamer uitgespaard, die een dia meter heeft van 5 meter en een hoog te van 2y, m. Van deze werkkamer en daarvan door een sluisdeur afge scheiden, loopt een brede schacht ,.«iar de top. Rohdom het bovenge deelte van de werkkamer en om de schacht liggen de ruimten waarin electromotoren, zandzuig- en water- spoelpompen, gereedschappen enz. worden ondergebracht. Vandaar uit lopen evenzo schachten omhoog voor de liften, kabebls, licht en telefoon- leidingen enz. Van die ruimte uit is ook de werkkamer bereikbaar. Met zulk een toestel is ook vroeger reeds gewerkt. Het bijzondere van de nieuws vin ding komt op het volgende neer. Van de binnenwand der werkkamer kun nen vier concentrische „tclescopisch" over elkaar schuivende cylinders worden neergelaten, die net wegge-- perste water en zand, ook als men tot op en in het schip is gevorderd, van de werkruimte afgeschermd houden. Waarom pogingen mislukten. Vele pogingen zijn in de loop van tientallen jaren gedaan de goudla dingen vart de gezonken „Lutine" en van andere vergane boten boven wa ter te brengen. Dc heer Kos, die ja renlang heeft gevaren en ook actief heeft deelgenomen aan enige van de genoemde pogingen bijna alle sche pen waarvan het bergen der lading de moeite zal zijn zegt ook zeer nauwkeurig de ligging te kennen. Zo is hij er b.v. zeker van, dat zijn voor 1883 daterende kaart van de situatie der plaatsen hem de bereke ning van de juiste ligging van het Lutine-achterschip heeft mogelijk ge maakt. De mislukte bergingspogin gen zijn z.i. niet slechts met een technische daartoe onvoldoende ap paratuur uitgevoerd, maar bovendien op de verkeerde plaats: op het voor schip. „In het achterschip" aldus dc heer Kos „bevindt zich nog voor een waarde van 13.000.000.— aan gou den staven en zilveren staven". Moeilijk te schatten is dc waarde der ladingen die elders op geringe of groter diepte onder de waterspie gel wacht op het welslagen van een der velen die door die waarde tot daden worden geprikkeld. Het is de bedoeling van de heer Kos te komen tot een oprichting van een N.V. die de bouw en de explota- tie van een bergingstoestel volgens zijn idee zal ter hand nemen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5