Het Lekke A Dak eióse Hl/TSPOT^ Slecht bezochte vergadering van de Kamer van Koophandel Wat beoogt de Commissié Samenwerking Bijz. Noden? s\ /V ^4 VRIJDAG 25 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gistermiddag vergaderde de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en Leiden, onder pre sidium van plv. .voorzitter C. F. Meerpoel, die aan de slechts in klein aantal opgekomen leden mededeelde, dat voorz. J. G. J. Verhey reeds ge ruime tijd ziek is, gelukkig thans vooruitgaande. Beide andere onder voorzitters vertoeven in het buiten land. Toch meende het bureau niet langer te mogen wachten met het houden van een vergadering, omdat diverse zaken geen uitstel duldden. Nadat de heer Meerpoel nog gewe zen had op de zeer bijzondere positie waarin ons land thans verkeert, en had aangespoord niet defaitistisch te zijn, maar met een open oog de moei lijkheden onder het oog te zien, volg den ingekomen stukken en medede lingen. Bij de laatste was een schrij ven van de Leidse Brandstoffenhan- delaren, die de Kamer om stappen verzochten, ten einde verbetering te brengen in de toestand op het Spoor wegemplacement Heerensingel. De verlichting is er slechi en de waking kent men er niet. Van deze gelegen heid maakt men gebruik om wagons open te breken en van alles te ont vreemden. Klachten van particulie re firma's steunden dit schrijven. De Kamer zal stappen ondernemen, ten einde te trachten hierin verbetering te brengen. De retributieregeling (betaling aan de Kamer voor het verschaffen van inlichtingen, als adressen,, enz. werd aangenomen, zoals deze door het'Bureau was voorgesteld. Het per- soneelsregelement ging niet zo vlot onder de hamer door. Besloten werd t.z.t. het definitieve regelement aan alle leden toe te zenden, zodat men zich dan beter beraden kan. Bij het verslag van de werkzaam heden van het Bureau in de afgelo pen periode, kwamen de economi sche mededinging, de wijziging in komstenbelasting en de verhoging omzetbelasting ter sprake. Gesproken werd bovendien over het ficale noodrecht (de kamer zal verzoeken in het voorontwerp van wet in tc lassen, dat ambtenaren van de inspectie der belastingen per- Vele schenkingen in 1950. Dezer dagen verscheen het jaar verslag 1950 van het Nederlands Le germuseum .Generaal Hoefer" te Leiden. In het algemeen overzicht wordt gememoreerd, dat 1950 alle records sloeg wat betreft het aantal schenkingen en aanwinsten. Niet al leen schonk Prins Bernhard enige waardevolle herinneringstekenen, maar bovendien werd de wapenver zameling Goudstikker (370 voorwer pen) aangekocht, waarvoor het ge hele vermogen van de Stichting „Vrienden van het Legermuseum" werd gebruikt. Behalve enige schil derijen werd in Zweden een koppel ivoren pistolen gekocht. In 1670 door Louroux te Maastricht vervaardigd. Uit het financieel overzicht blijkt, dat de entrée-gelden over 1950 slechts 184 bedroegen. Men vreest zelfs nog een teruggang in 1951, we gens het sluiten van de spoorweg overgang, in verband met de Leid se Spoorwegwerken. Met de verdere inrichting van het museum werd voortgegaan, evenals met het voor expositie geschikt maken van ver schillende voorwerpen. N.V. HOLLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN. De N.V. Hollandse Conktructie- werkplaatsen te Leiden heeft in 1950 een grotere omzet behaald dan in 1949. Ook de aanverwante onderne mingen hebben een zeer gunstig re sultaat bereikt, waarmede in de jaarcijfers echter nog geen rekening is gehouden. De winst is becijferd op 1.0.23.783 (ƒ526.400). Gezien de onzekere ten- denz in het prijsverloop op de me taalmarkt wordt voorgesteld een re serve van 150.000 te creëren. Een dividend van 12 pet. kan worden uit gekeerd. De resultaten over het eerste kwartaal 1951 zijn weder bevredi gend en de vennootschap is ruim van werk voorzien. Gezien de onzekere verhoudingen durft de directie zich niet aan voorspellingen te wagen. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. Benzine-motor gestolen. De Haagse rechtbank veroordeelde twee inwoners van Voorschoten elk tot zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De jonge lui, die werkloos waren, hadden uit een recreatiebunker te Katwijk een benzinemotor gesloten. Stelende kleermaker. Conform de eis werd een kleermaker uit Lei den door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij had goederen van een kamerhuurder gestolen, cou pons stof die hij op zicht had ver kocht en een costuum verduisterd. Zwijntjesjager. Ben boerenar beider uit Leiden had een fiets, die hij op huurcontract gekocht had, ver duisterd. Hiervoor werd hij door de Haagse rechtbank tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. soonlijk gestelde vergunningen, tel kens voor één geval, dienen te heb ben van de inspecteur, wanneer zij tot in beslag name van de boekhou ding willen overgaan), over de prij- zcnbeschikking handelsmarges 1951 en over de verhoging motor-rijtui genbelasting. De verkiezing van een nieuw lid in de vacature C. J. Segers werd aangehouden tot een volgende vergadering, waarop zoals de heer Meerpoel in zijn slotwoord zei hopelijk meer leden aanwezig zullen zijn. Prof. dr. E. Gorter gaat heen als hoogleraar Op 1 September a.s. treedt prof. dr. E. Gorter, hoogleraar in de kinderge neeskunde aan de rijksuniverisiteit hier ter stede, af. Bij die gelegenheid zal hem door zijn oud-assistenten en assistenten, van wie een zeer groot aantal zdwel hier te lande als in het buitenland als kinderarts is gevestigd een huldeblijk worden aangeboden. Dit zal bestaan uit een door Kees Verweij te Haarlem geschilderd por tret en uit een „Prof. Gorter-num mer" van het „Maandschrift voor Kindergeneeskunde", waarvan prof. Gorter sedert de oprichting ervan in 1931 hoofdredacteur-ssecretaris is. Prof. dr. Evert Gorter werd 19 Fe bruari 1881 te Utrecht geboren. Hij ging op het gymnasium te Arnhem, studeerde geneeskunde aan de rijks universiteit te Leiden en promoveer de in 1907. Hij was assistent aan de afdeling interne geneeskunde aldaar bij prof. Nolen, later privaat docent voor kinderziekten. In 1916 werd hij lector; in 1923 hoogleraar te Leiden in de kindergeneeskunde. Sedert 1938 was hij tevens docent aan de univer siteit te Gent voor het geven van on derwijs aan de kliniek voor kinder ziekten. In 1940 werd prof. Gorter lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie voor Wetenschappen. Prof. Gorter heeft vele boeken over zuige lingenzorg en kindergeneeskunde het licht doen zien. Ook de zakenman steune het Roode Kruis Voor een werk met een goed doel kan nimmer reclame genoeg gemaakt worden en daarom vragen wij deze week steeds weer uw aandacht voor het Roode Kruis. In een circulaire van de voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond, de heer J. A. Koopt, lid van het Cen traal Campagne Comité voor het Ned. Roode Kruis, zegt hij het zo kernachtige waar het om gaat: Het doel van het Roode Kruis is U natuurlijk bekend. Zolang oorlo gen nog mogelijk zijn eri oorlogsleed nog steeds dreigen, behoudt het Roode Kruis zijn oorlogstaak, dat is het verlenen van hulp en bijstand aan gewonde en zieke militairen en burgers, aan ouden van dagen en vluchtingen. Maar ook bij ernstige nationale rampen en ongelukken moet het Roode Kruis paraat zijn! Voor dit doel staat een vrijwilli gerscorps van duizenden helpers en helpsters gereed die voortdurend ter dege geoefend moeten worden. En hoe veelzijdig is in de loop van de tijd het werk van het Roode Kruis niet geworden! Ik noem U slechts het „Welfare-werk" het ver schaffen van werk en ontspanning aan blijvende patiënten en allerlei zieken, verpleegd in hospitalen, zie kenhuizen of in eigen huis: het Jeugd Roode Kruis, het ontwikkelen bU de jeugd van eigenschappen van hulpvaardigheid en naastenliefde door cursussen en jeugdverenigin gen fnet beproefde leerkrachten; de bloed transfusiedienst; de Moeder- melkcentrale; de Hoornvliescentra en het in stand houden van een om vangrijk aantal hulpposten tot hulp verlening bij talloze verkeers- en an dere ongevallen. En kent U niet het Informatiebu reau, dat inlichtingen geeft over krijgsgevangenen, gewonden, zieken, dode en vermiste militairen en bur gers? Dit alles eist veel geld! Nieuwe tijden, nieuwe zorgen! Op alle gebied is het levenstempo versneld! Het Roode Kruis mag niet achter blijven! Zo doe ik dan een beroep op u orrr in het volle begrip voor de belangen van land en volk het Roode Kruis bij te staan in de strijd tot leniging van vele noden. Bij een Roode Kruis-campagne zoudt u de vraag kunnen stellen: Wat kost dat alles? Hoeveel van mijn gift gaat er niet weg aan sala rissen en administratie? Deze schijnen gerechtvaardigde vragen, maar zij worden overbodig, als u weet, dat duizenden vrijwilli gers werken zonder daarvoor iets anders tot beloning te ontvangen dan de persoonlijke zelfvoldoening goed te hebben gedaan. En het Roo de Kruis zelf? Dit is een instelling zonder enige subsidie, levende bij de gratie van de contributie der leden en de vrijwillige bijdragen van vele Nederlanders! U nu kunt bijdragen aan het werk van het Roode Kruis met geld en met daden, met de zekerheid dat uw geld en uw medewerking ten volle ten goede komen aan een noodzake lijk en een zo bij uitstek menselijk doel. Het kan voor U nog steeds een gelukkige traditie blijven, als Uw vader en grootvader reeds hun me dewerking aan het Roode Kruis ver leenden en mocht u voorheen hieraan nog niet hebben gedacht, dan kunt u nu voor u een nieuwe wereld openen, een wereld van goedheid om de goedheid die u anderen brengt, want het grootste voorrecht van een mens is: in staat te zijn iets goed te doen! Ik vraag van u niet alleen uw mo gelijke financiële bijdrage, maar ook uw voor het Roode Kruis onontbeer lijke medewerking door in uw za ken affiches aan te brengen, mede te werken aan reclamecampagnes of andere acties, die van u gevraagd kunnen worden, opdat u met recht matige trots zult kunnen terugzien op uw activiteit voor zulk een uitne mend liefdadig doel. U zult de dank verdienen van allen, die de plicht van de liefde tot de evennaaste nog op een hoog plan stellen. Steunt ieder initiatief voor dit no bele ideaal, wanneer de afdelingsbe sturen van het Roode Kruis in uw plaats u met hun plannen zullen be zoeken! Onder het teken van het Roode Kruis kunt u veilig en effectvol uw naastenliefde uitleven!! Hulpverlening in Leiden JN 1936 WERD OPGERICHT het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden, gevestigd in Den Haag en werkend over het gehele land, met medewerking van plaatselijke Com missies van Samenwerking voor Bij zondere Noden. Zo heeft ook Leiden een Commissie van Samenwerking. In de Commissie hebben zitting vertegenwoordigers van allerlei instel lingen, die hulpverlening ten doel hebben, de diaconieën van de Ned. Herv. en de Gereformeerde Kerk, R.K. Armbestuur, Sint Vinccntius en St. Elisabethsvereniging, de Leidse Maaatschappij van Weldadigheid, de Sociale Raad en de Gem. Volks credietbank, de wethouder van So ciale Zaken en vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers organisaties. Het is ons gebleken, dat het werk van de Commissie onder brede lagen der bevolking schrijft ons de Commissie. Steun gevraagd van alle groeperingen Zoals dc naam zegt, heeft de Com missie ten doel te helpen in geval van bijzondere nood. Wet is daar onder te verstaan? In gevallen van voortdurend ge brek, waarin geregelde onderstand nodig is, helpt de Commissie niet Er moet een bijzondere aanleiding zijn en het moet mogelijk z^jn de moeilijkheid met een bedrag ineens uit de weg te ruimen. Het gaat altijd om vrij grote be dragen, zo groot, dat zc voor één in stelling een te zware uitgaaf zouden betekenen. Enkele voorbeelden zullen het beste duidelijk maken, wanneer de Commissie te hulp komt. Wij hebben tegenwoordig vele so ciale wetten, die in allerlei moeilijk heden helpen. Krijgt iemand tuber culose ,dan rust het consultatie- Vrijdag 25 Mei. Als het regent, moeten wij altijd denken aan onze goede vriend, de conferencier Gé Heynen, met zijn liedje „Blijf optimist, straks gaat de zon weer schijnen". Want optimis tische willen wij zijn, altijd! Even optimistisch als Gé. Even optimis tisch als dc dienstbode op het Ra penburg, die vanmorgen in de stro mende regen haar pas-geschrobde stoep stond aan te dweilen! Heus, het blijft niet zo. Want na alle regen komt zonneschijn! Moed houden maar. Een optimistisch mens voelt zich altijd gelukkig. Gelukkig voelen wij ons ook, nu wij door de burgemees ter zijn uitgenodigd om morgenoch tend om 11 uur de nieuwe Trek- vaartbrug te zien openstellen voor het verkeer. Een reuze verbetering in het stadsverkeer. Werkelijk, we voelen er ons gelukkig door. En nog gelukkiger voelen we ons, nu we weten, dat ,,'t Glipper- tje", het miniatuurtreintje" van de gebr. v .d. Meer (Transex - Kaas markt) op 1 Juni de eerste rit gaat maken. Op Maandag 28 Mei reeds zullen genodigden, waaronder het gemeentebestuur, 's avonds om zeven uur een officiële proefrit maken, met als begin- en eindpunt de Oude Eeestenmarkt. Heus, wij voelen ons gelukkig. Want a.s. Donderdag wordt om 4 uur in het gemeentelijke museum „De Lakenhal" een schilderijen-tentoon stelling geopend van Jan Sluijters. De burgemeester zal in de grote pers het openingswoord spreken. De leden van gym-ver. „Groen Wit", die morgen aan de wedstrij den deel nemen, moeten om kwart NIEUWE LEDEN BENOEMD BIJ HET P.U. GENOOTSCHAP. In Utrecht vergaderde gisteren het Provinciaal Utrechts Genootschao van Kunsten en Wetenschappen. Tot nieuwe leden werden o.a gekozen in de sectie letterkunde, wijsbe geerte en geschiedenis: prof. dr. W. J. Buma, Alphen aan den Rijn, prof. dr. K. Fokkema, Oegstgeest, mej. dr J. H. van Lessen, Leiden, dr. J. J. Mak, Leiden, dr. H. Schulte Nord- holt, Wassenaar. Door de directie van het P.U.G. werd o.a. tot lid be noemd prof. dr. A. B. Droogleever Fortuyn, Leiden. KERKELIJKE UITVOERING DOOR BRUSSELS ZANGKOOR Een voor ons onbekende Leidse componist, Mario van Overeen, zal a.s. Zondag e Leiden in de S. Petrus- kerk worden herdacht. Te Leiden geboren, op de 26ste Mei 1872, waar hij op 12-jarige leeftijd al uitmuntte door zijn pianospel, heeft hij zijn muzikale opleiding ge noten op het conservatorium te Brus sel, waar Gevaert, Tinei en anderen zijn leermeesters waren. Hij schreef vooral veel kerkmu ziek, waarvan een driestemmige mis voor mannenkoor Zondag in de koorHoogmis van half elf in de St. Petruskerk zal worden uitgevoerd door een Brussels jongenskoor, wat naar hem genoemd is: Mario van Overeem." Dit koor bestaat thans 10 jaar; cn nu hebben de zangers uit Piëteit voor hun oude muziekvriend dat i 2e lustrum willen vieren in de stad van zijn geboorte door het zingen van een zijner missen; ook zal dc H. Mis voor zijn zielerust worden opgedra gen. Daaruit blijkt wel de echte geest van ware kerkzangers! voor twee aan het station zijn (in uniform). Zij moeten zelf hun re tourtje 3e klas Alphen nemen. An derzijds bereikte ons het bericht, dat de jongens van „Groen Wit", die morgen aan de wedstrijden te Lisse meedoen, om half drie moeten ver zamelen bij de bushalte Boerhaave- laan. Reiskosten 0.70. Jongens, die per fiets gaan, eveneens onder ge leide, dienen op dezelfde plaats en op hetzelfde uur te verzamelen. Het enige bericht van vandaag, dat ons ongelukkiig maakt, is de ge beurtenis van gistermorgen om kwart voor tien op dc Hooge Rijn dijk. Daar brak het trekwerk van een met paard bespannen wagen. Het paard schrok en sloeg op hol. De voerman kon tijdig van de bok springen, maar het paard ramde een melkwagen, die bij het Motorhuis geparkeerd stond. De wagen ging prompt ondersteboven en 180 liter melk, 55 eieren, enige pakjes boter cn 20 flessen met kostelijke inhoud vlogen over de straatstenen. De schade bedroeg ruim 400 gulden! Persoonlijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. Het paard werd op de Utrechtse brug tot stilstand gebracht. En het allergelukkigste maakt ons vandaag een bericht over het Lekke Dak. U weet natuurlijk, dat schil der H. P. Jansen dezer dagen zijn 40-jarig jubileum viert. U kunt bo vendien weten, dat deze heer Jansen collectant is in de Hartebrugskerk. Dan begrijpt u ook, dat alle collec tanten in deze feestvreugde meede len. Dat gebeurde gisteravond op een vrolijke tyjeenkomst. Nu is het met collectanten zó gesteld, dat zij het collecteren gewoonweg niet kunnen laten. Het zit gewoon in het bloed, zullen we maar zeggen. Enfin, om kort te gaan, er werd gecollecteerd voor het Lekke Dak. En de schitte rende opbrengst was niet minder dan /I14.36Ü Wat een prachtige week! Er kwam binnen zes dagen ruim 500 gulden binnen, zodat we nu al ver over de 2.000 gulden zijn! Nu gaat het eindelijk de goede kant op. Wacht meer, het Leke Dak zal no' eens ooit even beroemd worden als de Haak-in-actie! Wanneer u ten minste helpt. Dat kan met een gi- ro'tje op 230414, ten name van de Stichting voor Kath. Sociale Jeugd zorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden. Of met een enveloppe, in 't gebouw van het St. Franciscus Liefdewerk, Nieu we Rijn 52. Wilt u het bij aalmoeze nier Duynsteeg thuis brengen? Ook goed. De pastorie-brievenbus van Haarlemmerstraat 106 is groot ge noeg. En anders kans er nog wel wat in Stadskoks brievenbus op Papen gracht 32. U kunt dus kiezen! STADSKOK. Telefoon in de nabijheid. niet of onvoldoende bekend is, aldus bureau niet, voor het de patiënt naar een sanatorium heeft gezonden en voor de verplcegkosten wordt ge zorgd. Maar als de zieke zover gene zen is, dat hij naar huis mag, dan blijkt het dikwijls, dat er een afzon derlijk ledikant nodig is, ol' dat hij zo dik is geworden, dat hij nieuwe kleren behoeft. Als het gezin zelf deze utigaven niet kan bestrijden, dan1 kan men de Commissie van Sa menwerking te hulp roepen. Iemand wordt invalide. Hij krijgt ongevallen- of invalid: teitsrente. Maar er is meer nodig: hy*zou wat moeten gaan doen, maar heeft een invalidewagentjc nodig om zich te verplaatsen. Of het betreft een meisje ziek ge worden cn genezen, maar zij kan haar oude werk niet meer doen cn zou willen proberen met naaien haar brood te verdienen, maar een naaimachine kan zijn niet betalen. Iemand wordt hardhorend. Een gehoorapparaat zou uitkomst geven, maar het is hem te duur. Een ander raakt overwerkt. De dokter zegt: je moet er een paar maanden helemaal uit. Een jongmens is in opieiding. Er doen zich onvoorziene omstandig heden voor en zijn vader kan het niet verder bekostigen Het zou erg jammer zijn de opleiding niet te vol tooien. In al zulke gevallen tracht de Commissie een goede oplossing te vinden. Wie zal dat betalen? t Hoe komt dc Commissie nu aan de bedragen, die in zulke gevallen no dig zijn? Dit zegt ook al de naam: door Samenwerking Aai de ver schillende instellingen cn fondsen, die voor een geval belangstelling hebben, wordt gevraagd een deel van het bedrag te verschaffen. Veelal doet de Commissie een beroep op het Nationaal Fonds. Vanzelfspre kend zijn met deze hulpverleningen, waarbij wordt uitgegaan van het standpunt, dat zelfhulp door de per soon of het gezin niet mogelijk is cn hier een taak ligt voor de gemeen schapszin, grote bedragen gemoeid Het algemeen karakter van het fonds, dat, zonder te letter, op gods dienst of politieke overtuiging, in alle gevallen, waarin hulpverlening gerechtvaardigd is, de helpende hand toesteekt, brengt mede, dat de voor deze hulp benodigde fondsen niet éénzijdig, doch door het gehele volk dienen tc worden bijeenge bracht. Ook de niet kapitaalkrach tige, ja, aan de grens van zijn inko men levende werknemer, kan hier toe zijn steentje bijdragen. De Commissie heeft daarom ge meend zich tot de werknemers te moeten richten cn via de vak-orga nisaties, personeelsverenigingen en fabrickskernen de vraag gcseld, of dc werknemers tot een klein offer in deze bereid willen zijn. Hiertoe is verzocht door de weekloners we kelijks cén cent en door de maand- loners per maan d 5 cent aan het fonds tc willen afstaan. Uit een gehouden bespieking met afgevaardigden van bovengenocm- den organisaties is gebleken, dat men unaniem van mening is, dat dit kleine offer voor het gevraagde doel gaarne gebracht zal worden. Velen zijn dan ook bereid deze cent c.q. 5 cent wekelijks of maandelijks van het loon te laten afhouden. Ook van verschillende werkgever*, mocht reeds dc verheugde tijding worden ontvangen, dat zij het werk willen steunen en als blijk van gemeen schapszin eveneens voor ieder perso neelslid één cent per week willen bijdragen. Wanneer ieder, zowel werkgever als werknemer, tot dit zeer kleine offer bereid is, kan hier in 't algemeen belang iets moois be reikt worden. In deze moeilijke tijd is het meer dan ooit nodig, dat de handen ineen worden geslagan cn hulp op de basis, zoals de Commissie van Samen werking beoogt, tot haar volle recht moge komen. Burgerlijke Stand Geboren: Jan Harme Jcremias, z. van J. H. Meijers en F. C. Looij; Ma rijke Yda Adriana, d. van B. Lamber- mant en H. Harmsen; Hijlkje, d. van S. van der Veen en W. Groen; Flora Everdien Fransje Hendrika, d. van D. Jacabs en M. Vergunst; Antoon, z. van A. Scholman en J. L. Beverloo; Anthonetta Huiberta d. v. H. Groen en G. M. Everaars; Petronella Hen drika, d. van A. Pijnaker cn J. M. Aardenburg; Jacob, z. van M. H. Du- ïieux en P. van Duijvenbodc; Corne lls Jacob, z. van N. de Jong en K. Haasnoqot; Leonardus Johannes Ma ria, z. van H. P. M. Dolle en M. Gan- tevooft; Tjeri^ Age, z. van A. Trip- penzee en E. C. Schreuder; Johanna Louisa Wilhelmina, d. van W. Rasser en J. Telgen. Ondertrouwd: C. Ouwersloot en H. J. M. Schipper; S Ramak en J. H. Janse; T. Kok en M. Kuijf; J. J. Der nee en C. M. C. de Vries; H. J. van Namen cn S. E. de Mooij; J. van der Blom ei) M. H. Smit; A. N- Dioben en weersverwachting (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking met vooral in dc nacht en ochtend plaatselijke opklaringen maar voornamelijk in de middag ook kans op enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. 26 Mei: Zon op 04.33, onder 20.42; Maan op 01.19 en onder 1001 uur. J. M. T. Castelein; C. D. J. Jansson cn M. Schipper; W. D. de Feij en B. Wassing; J. L. Nieuwstad en A. A. van der Velde; T- van Wezel en G. M. T. Gerdes. Overleden: W. J. Brier, man 58 jr., J. van Kampen man 32 jaar; C. Azier vrouw 82 jaar. Bioscopen NACHT ZONDER DAGERAAD Het Lido-theater brengt deze week weer een zeer bijzondere film. geti teld „Nacht zonder Dageraad" een RKO-Radiofilrr? onder scenario van John Wexley en regie van Anatole Litrak, naar een verhaal van Jacques Viot. Deze film laat ons dc strijd zien van een man, die als kind vele jaren in een weeshuis heeft doorgebracht maar later een eenzaam en wanho pig mens wordt, omdat hij het ge loof en het vertrouwen in de mens heeft verloren. Dc film begint bij het einde, maar doet dan 'n hele slap terug in de ge schiedenis, welke het leven van de ze rampzalige man beheerste. Een sterk gespeeld verhaal door Henry Fonda, die als Joe Adams in een staalfabriek werkzaam is, waar hij toevallig kennis maakt met het meis je Jo Arm (Barbara Bel Geddes) evenals hij een wees. Hij vraagt haar ten huwelijk, maar Jo Ann ontwijkt hem. Later bemerkt hij. dat het meisje omgang heeft met 'n rond reizend goochelaar, die geen al te eerlijke bedoelingen met het meisje schijnt te hebben. Dit hoort Joe Adams evenwel pas later cn het conflict, de tweestrijd is er. Als de goochelaar hem later op zijn kamer komt op zoeken, van plan naar hij later zelf zeidc zich van Joe te ontdoen als mede-minnaar, komt het tot een ernstige woordenwisseling, waarbij Joe tenslotte zijn tegenstander neer schiet. Dan sluit hij zich op in zijn kamer en het hele verleden gaat in de herinnering van de man voorbij cn we volgen hem in de grote strijd, die zijn binnenste in heftige beroering brengt en waarin hij van aangezicht tot aangezicht met zijn geweten wacht op het einde van zijn liefde, zijn haat en zijn leven. Belegerd door de politie, die hem overreden wil zich gewillig over tc geven slingert hij zijn haat de we reld in, die hem slechts ellende had leren kennen.... Wie zal oordelen over zijn schuld of onschuld. Zeker, hij had een mens neergeknald, maar hoevelen doden de mens niet door hun woorden, hun gedrag? Deze film is daarom een felle aanklacht tegen het slechte in de mens, die hot ge loof van de evenmens de genadeslag geeft. De K.F.C. keurde de film voor 18 jaar. Laatste Berichten ZWAAR ONWEER BOVEN GELDERLAND. Vrouw werd gedood. Vanmorgen ontlastte zich boven de West-Veluwe een hevig onweer. In Ede. waar de bui geruime tijd bleef hangen, werd de 70-jarige we duwe S. van Roekei, die zich met haar dochter naast haar woning aan de Otterloseweg bevond, door het hemelvuur getroffen en op slag ge dood. De 22-jarige dochter werd eveneens getroffen. Zij werd in be wusteloze toestand naar het Juliana- ziekenhuis te Ede vervoerd. Uit verschillende delen van de provincie Gelderland werd gemeld, dat er blikseminslagen waren en zo werd omstreeks half twaalf een der ultra hoogspanningslijnen van de Prov. Gelderse Elcctriciteits Mij ge troffen, waardoor een groot deel van Gelderland zonder stroom kwam te zitten. Ook in West Duitsland viel de electrische voorziening ten dele uit. Te omstreeks tien over twaalf werd de storing opgeheven. marktberichten LEIDEN, 25 Mei. Vee. Aanvoer: 8 fokstieren. 4 slachtstieren. 120 kalf- en melkkoeien, 21$ varekoeien e. a.; 100 vette koeien, 50 vaarzen, 30 pin ken, 2 graskalvevcn, 34 vette kalveren 292 nuchtere slachtkalveren, 25 idem fok; 100 vette schapen, 55 weidescha- pen, 400 zuiglammeren, 1992 weide- lammeren, 46 zeugen, 352 schrammen, 835 biggen, 8 paarden, 5 veulens, 29 bokken of geiten. Prijzen: kalf- en Melkkoeien 760110 en varekoeien e- a. 550350, handtl vlug; vette koeien 700—1020, 2.30—3.00 per kg. levend gewicht, handel stil; vaar zen 520—825, pinken 270480, nuchtere slachtkalveren f 4065 en idem fok 70115, handel vlug; vette schapen 105150, weidescha- pen 90140, zuiglammeren 70 85, en weidelammeren 5065, handel levendig; schrammen 60—95, biggen f 2045 cn bokken of geiten 1540, handel matig Kaas. Aangevoerd 60 partijen Goudse en 2 partijen Leidse kaas. To taal 62 partijen. Prijzen, exta kwal. 2 22, lc soort 2.09—2.15 en 2de soort Goudse kaas 2.00—2.08, en lc soort Leidse kaas 1.931.95 per kg. Handel goed.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3