Duitsers ondergedoken op Groenland Eenzaam onder de Eskimo's Benelux- besprekingen Visjinski weer genezen De heer C. Y. Ponsioen overleden Minister in 't Veld bezocht Alphen VRIJDAG 25 MEI 193t DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 yAN 1940 TOT 1950 hebebn er Duitse militairen op Groenland gezeten, zonder dat iemand daar iets van wist uitgezonderd een paar Eski mo's. Zij waren er min of meer ondergedoken en wilden niet naar Duitsland terug, voordat er enige zekerheid bestond over de toekomst van dat land. Een Hamburgs blad, de Hamburg Echo, heeft het verhaal gisteren gepubliceerd. flotille aan het oefenen was gegaan in de buurt van de Oostkust van Groenland. Een Russische marconist ving tot zijn verbazing signalen op: een oproepsein van de Wehrmacht en een gesprek in code. Er werd een troepenmacht van niet minder dan 150 man naar Groenland gezonden om de Duitsers op te sporen. Na ein deloze onderhandelingen, vertelden de Eskimo's waar de twaalf man zich ophielden. Zij werden naar de Poolse haven Stettin gebracht en enige tijd later losgelaten. AMERIKANEN ZATEN DICHTBIJ. Drie lorpedoboten van de Kriegs- marine brachten in 1944 een groep van twaalf Duitse soldaten naar Groenland. Zij moesten daar een ra diostation inrichten, dat de marine en de luchtmacht moest voorzien van weerberichten. Zij zouden voortdu rend contactblijven onderhouden met de Duitse onderzeeboten, die, na het in toepassing brengen van de snuiver-apparaten, opnieuw begon nen uit te zwemen over de Noorde lijke Atlatischc Oceaan. Tegelijk met hen werd er op een andere plaats in het hoge Noorden een tweede groep aan land gezet, met dezelfde opdracht. Van die groep, twintig man sterk, en onder bevel van een luitenant, werd nooit meer iets gehoord. Van de twaalf man, die in Koning Willemsland, in Noordoost Groen land werden achtergelaten met hun radio's en meteorologische instrumen ten, was sergeant Kulik de comman dant. Hij kwam niet in contact met de twee compagnieën infanterie, die het Duitse opperbevel in Lombvik had geplaatst om een geallieerde lan ding af te slaan. Misschien wist Ku lik helemaal niet, dat er betrekkelijk dicht bij Duitse eenheden waren ge- stationncerd. Zij leidde een eenzaam leven met hun twaalven. Zij visten en jaagden en kwamen in contact met de Eski mo's, die daar heen en weer zwier ven. Hoewel de Amerikanen Groen land hadden bezet en de Eskimo's in de Amerikaanse kampementen kwa men, hoorde geen Amerikaan een woord over de twaalf eenzame vijan den. De oorlog eindigde met de capitu latie van Duitsland, maar de twaalf soldaten wilden eerst eens zien hoe de toestand zich in hun land zou ont wikkelen en gingen bij de Eskimo's wonen# Sommigen namen een Eski mo-vrouw. Radio-contact met de Heimat. In 1949 bracht de seiner Gebert verbinding tot stand met een radio amateur in Essen, van wie hij hoor de, hoe het leven in Duitsland was. Sindsdien werd er geregeld radio contact met de Heimat onderhouden en dat had nog vele jaren kunnen doorgaan, wanneer niet een Russische Wie wordt president van Oosterrijk? Zondag 27 Mei a.s. gaat het Oos tenrijkse volk voor de tweede maal in deze maand ter stembus. Die dag zal de opvolger van dr. Karl Ren ner, de nieuwe bondspresident van Oostenrijk, in tweede ronde definitief worden gekozen. Na de verkiezingen op 6 Mei, waarbij geen der zes can- didaten de absolute meerderheid verkreeg, zal het Oostenrijkse volk nu hebben te kiezen tussen de twee candidatcn, die het hoogste aantal stemmeD hebben behaald. Het zijn dr. Hcinrich Glciszncr, candidaat van de Oestenreichische Volkspartei, de overwegend Katholieke Volkspartij van Oostenrijk, en de candidaat van de Sozialistischc Partei Oestenreich, dr. Theodor Körner. Dr. Gleiszner be haalde op d 6 Mei 1.725.695 stemmen of 40,15 pet., dr. Körner 1.682.768 stemmen of 39,14 pet. Alhoewel het bij de keuze van een bondspresident gaat om de persoon van de candidaat en niet zozeer om de partij, waartoe hij behoort, is deze presidentsverkiezing in het vaarwa ter van de partijpolitiek geraakt. De communisten hebben hun positie reeds bepaald. Zij stemmen op Kör ner, de candidaat van de socialisten. Als Marxist is hij voor hen de meest aanvaardbare. Van 200.000 stemmen meer is Köi-ner dus zeker, als hij ten minste bij zijn partijgenoten geen .-.temmen verliest door dit meegaan van de communisten. Körner heeft hun stemmen aanvaard. Hiermede echter heeft hij het communisme binnen de kring der socialisten ge haald. Dit zou in de practijk wel eens kunnen neerkomen op een aanzien lijke versterking van de uiterst link- si- vleugel in de socialistische partij. Want de communisten zullen een prijs bedingen voor deze 200.000 stemmen. De verkiezing van de bondspresi- - dent op Zondag a.s. Ls in wezen een krachtmeting tussen de overwegend Katholieke Volkspartij en de Socia listen. Het is mogelijk, dat zij nader tot elkaar komen, het is echter even zeer mogelijk, dat de onderlinge te genstellingen scherper worden met onvoorziene gevolgen voor de toe komst. Gisteren zijn in Anneville bij Ul- venhout besprekingen begonnen over dc kwestie van de import van Neder landse snijbloemen in België. De Ne derlandse ministers Mansholt en Van den Brink en de Belgische minis ters Aeger en Meurice (van land bouw en buitenlandse handel) na men aan de conferentie deel. Het bleek, dat de standpunten aanvan kelijk lijnrecht tegenover elkaar stonden. Mutaties in Britse regering Burggraaf Hall, first lord of the admirality (de Britse minister van marine) heeft zijn ontslag aangebo den. Lord Hall, die 69 is, zeide af te treden om plaats te maken voor een jongere. De laatste maanden liet zijn gezondhend te wensen over. Hij zal vervangen worden door de 45- jarige lord Pakenham, thans minis ter voor de burgerluchtvaart. Pa- kenhams opvolger is nog niet ge noemd. Men verwacht geen diep gaande mutaties. Bemoeit hij zich met de olie? In diplomatieke kringen te Lon den worden veronderstellingen ge maakt over de verblijfplaats van de Russische ministei van buitenlandse zaken Visjinski. Op 31 Maart maakte het Russische ministerie van buiten landse zaken bekend, dat Visjinski genezen was na een ziekte. Woens dag jongstleden werd in Moskou be kend, dat Visjinski „blijkbaar nog niet in actieve dienst is". De minister verscheen op 14 Fe bruari voor de laatste maal in het openbaar in Moskou. Maandag jongstleden berichtte het Russische persbureau Tass dat Visjinski het Sovjet-Poolse verdrag over de uit wisseling van grensgebieden had on dertekend. In Londen gelooft men dat Visjinski's afwezigheid van het politieke toneel in Moskou niet door ziekte verklaard kan worden. Im mers, te Karlovay (Karlsbad) waar Visjinski bij iedere ziekte zijn toe vlucht zoekt, heeft men hem niet ge signaleerd. Evenmin veronderstelt men, dat hij in ongenade is geval len, zoals Clementis en vele anderen. Als enige mogelijkheid blijft over, dat Visjinski een speciale opdracht heeft ontvangen, welke hem uit Moskou houdt Waarschijnlijk be vindt hij zich in de omgeving van Bakoe of de Kaspische Zee, bezig met het uitstippelen van communis tische acties in het Midden-Oosten en in afwachting van de ontwikkeling van de Perzische oliesituatie. Papieren uit Buchenwald gevonden Beambten van de Akense politie hebben in een kelder te Vaalser- kwartier een grote partij documenten gevonden, waaronder zich zieken- en dodenregisters, transportlijsten en cartotheekkaarten van het vroegere concentratiekamp Buchenwalde be vinden, aldus meldt het Alg. Dag blad. Deze documenten, die dateren uit de jaren na 1941, zijn in het bezit geweest van een vroeger in Vaalser- kwartier gewoond hebbende Neder lander, J. Swaart, die geïnterneerd is geweest in het concentratiekamp Saohsenhausen. Swaart heeft in 1945 enige tijd deel uitgemaakt van de Nederlandse mi litaire missie te Berlijn, die o.m. met het onderzoek naar gevangenen uit concentratiekampen was belast. Mo gelijk zijn deze papieren daar in zijn bezit gekomen. Hij woont nu in Zwit serland. De documenten zijn inmid dels per vrachtauto naar het West- duitse ministerie van binnenlandse zaken gebracht, waar men zal na gaan of zij nog gegevens over vermis ten bevatten. NA ZEVENTIEN JAREN De moord op de leider der Kath. Actie in het nationaal-socialistisch geworden Duitsland, Ministerialrat Dr. Klausener, in 1934 tijdens het door Hitier en zijn vertrouwelingen aangerichte bloedbad, waanbij ook de leider S. A. Ernst Rohm, door Hitier persoonlijk werd neergeschoten, schijnt thans eindelijk te zullen wor den geboet. De moord op Ministerial, rat Dr. Klausener baarde destijds in Duitsland en in de gehele wereld groot opzien, omdat hier niet slechts een vooraanstaande Katholiek aan de nazie-furie ten offer was gevallen, maar tegelijk een der meest repre sentatieve medewerkers van de toen malige vice-kanselier Franz von Pa pen. Inderdaad vond Von Papen in deze daad aanleiding tot aftreden, waarop hij als gezant, later ambas sadeur, naar Wenen ging. Voor de rechtbank in het West- Berlijnse stadsdeel Moabit heeft zich thans de vroegere S.S.-Sturm-führer Gildisch te verantwoorden, .onder •beschuldiging de moord op dr. Klau sener te hebben gepleegd. Tijdens de terechtzitting op Maandag 21 Mei be kende verdachte plotseling het hem ten laste gelegde misdrijf, nadat hij gedurende anderhalf uur aan een kruisverhoor was onderworpen. Zijn bekentenis wekte in de rechtzaal enige beroering, omdat hij tot nu toe hard nekkig had ontkend. KRANTENPAPIERHONGER. De vice-voorzitter van de vereni ging van dagbladdirecteuren, welke thans in Londen een conferentie houdt, heeft verklaard, dat, tenzij men er in slaagt papier te vervan gen, de wereld zich spoedig gesteld zal zien voor een ware „kranten- papierhonger". De prijzen en het tekort zouden in buitensporige mate in 10 a 15 jaar stijgen De vereni ging diende het onderzoekingswerk, dat in de gehele wereld werd ver richt, te steunen. Het voorstel, om een permanente internationale commissie voor kran tenpapier in te stellen, vond aan hang. Een Franse gedelegeerde stel de voor, dat deze commissie in nauwe samenwerking zou treden met de Unesco. Schevening wint haringrace De Sch 9 „Prinses Marijke" is van morgen om 11.06 uur de haven van IJmuiden binnengelopen. Deze jager heeft zelf niet gevist. Het schip had 51 kantjes aan boord van de Seh. 297 „Huberta". Schipper van de Sch 9 is W. F. Rog. HET PAARD VAN DE PRINS GEARRIVEERD In een hok op een verhoogd ge deelte van het MS „Alnati", dat gistermiddag uit Montevideo te Rot terdam arriveerde, stond de donkere blauwschimmel Charrua, het paard dat Prins Bernhard gedurende zijn jongste Zuid-Amerikaanse reis in Uruguay ten geschenke had gekre gen. Rustig kauwend stond de ruin te wachten tot dat hij ontscheept zou worden en de dokter van de veeart- senijkundige behandelde het dier, evenals met ieder ander in te voeren paard gebeurt, diagnotisch. Hetgeen vereist is voor het invoer- certificaat. Ongeveer vier weken ver toefde Charruay in zijn met kussens beklede stal, doch weldra zou zijn eerste grote reis ten einde zijn, Want op het terrein van Thomsen aan de Lekhaven stond een veevervoerauto van de koninklijke stallen gereed, om Charrua naar Den Haag te vervoe ren waar hij in de koninklijke stallen alvorens naar Soestdijk te gaan, nog enige tijd in quarantaine zal blijven. ALPHEN AAN DEN RIJN Zwaar verlies voor de middenstand Zoals wij in onze editie van Don derdag in het kort nog konden mel den is gisteren, in dc leeftijd van 62 jaar, vrij plotseling overleden de heer C. IJ. Ponsioen Meer dan 40 jaren heeft hij het loodgietersbe- drijf van zijn vader geleid, welke zaak onder zijn leiding is uitgegroeid tot een algemeen bekend Technisch installatiebureau, waarin thans ook enkele van zijn zonen zijn opgeno men. Hoewel de heer Ponsioen zich en kele jaren geleden om gezondheids redenen in activiteit moest matigen, heeft niemand vermoed, dat zo on verwacht een einde zou komen aan dit zeer verdienstelijk leven- Naast zijn vele werkzaamheden in het eigen bedrijf, gaf de heer Pon sioen zich ook geheel en al voor het parochieel, sociaal en maatschappe lijk verenigingsleven en diende hij in vele vormen zijn medemens. Uiteraard hadden de middenstands- belangen zijn grote aandacht. Behal ve voorzitter (bijna 40 jaren) van de pl. afd., was hij ve-le jaren be stuurslid van de R.K. Middenstands vereniging in het Bisdom Haarlem en landelijk penningmeester van het „Santos-fonds" waarvoor hij bijna dagelijks veel 'activiteit aan de dag legde. Voorts was de heer Ponsioen mede-oprichter en bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het Wit- Gele-Kruis.' Vooral ook als voorzit ter van de algemene Ziekenhuisver eniging verrichtte hij heel veel so ciaal werk alsook in zijn hoedanig heid van bestuurslid van de R-K- Vereniging „Het Zwakke Kind". Niet minder belangrijk werk deed hij als secretaris-penningmeester van het parochiaal Armbestuur, ge durende bijna 30 jaren en als be stuurslid van de vereniging Katho lieke Gezinszorg. In de Par. Raad van Overleg werd eveneens gaarne naar zijn adviezen geluisterd. Verder was de heer Ponsioen bijna 40 jaren lid en vele jaren voorz. van het pa rochiaal zangkoor, lid van talrijke comité's en commissies, promotor en bestuurslid nog van tal van vereni gingen in het kerkelijk en maat schappelijk leven. Zijn vele verdiensten werden door de Paus gewaardeerd met het ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Veel werk verrichtte de heer Pon sioen ook voor het R,K. Huisves tingcomité te 's-Hertogenbosch, waarvoor hij werd vereerd met Hon gaarse en Oostenrijkse onderschei dingen. Moge hij nu de hoogste onderschei ding hebben ontvangen, die alleen God kan verlenen, de eeuwige ge lukzaligheid! IN MEMORIAM C. Y. PONSIOEN. Gisteren om ongeveer 12 uur des middags heeft een hartaanval een einde gemaakt aan het leven van de bekende Alphenaar, de heer C. Y. Ponsioen, op bijna 63 jarige leeftijd. Daarmede verliest de Middenstand en de Katholieke Middenstand van de Rijnstreek in het bijzonder een van zijn verdienstelijkste mannen, Alphen a. d. Rijn zijn trouwe en toe gewijde voorzitter, het Hoofdbestuur van de Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem een wijs en er varen lid. Bij zijn doodsbericht werd ons me degedeeld, dat hij de avond te voren nog tot 10 uur gewerkt had. En dat nog wel terwijl hij de laatste jaren gehinderd werd door de kwaal, die hem nu van ons heeft weggenomen. Maar het bericht is typerend voor hem. Ponsioen was een werker! Naast zijn zaak, die hij tot grote bloei wist te brengen, was het hem eenvoudig een behoefte om zijn rij ke gaven van hart en verstand, zijn bruisende energie, ook nog in dienst te stellen van onze Kath. Midden stands Beweging, waarbij zijn hart meer speciaal uitging naar zijn standgenoten, die in moeilijkheden verkeerden of extra zorg vroegen. Wanneer wy veronderstellen, dat zijn laatste werkuren hen golden, dan vindt ons vermoeden grond in het feit, dat een van zijn dierbaarste functies in ons Bondswerk het lan delijk penningmeesterschap van Eerste Brouwerwoningen gereed Het kan niet óp deze week: Maan dag de Commissaris van de Koningin, Woensdag 130 burgemeesters en gem. secretarissen, en gisteren was niemand minder dan minister J. In 't Veld, van Wederopbouw binnen de muren van Alphens raadhuis. Alphen aan den Rijn wil méér in dustrie aantrekken; maar de ver keersproblemen werken belemme rend en ook zou men voor een goede gang van zaken een extra toewijzing moeten hebben van 300 woningen. Nu is het zover, dat de eersten van de 100 woningen, gebouwd naar het systeem van de heer W. Brou wer, gereed zijn gekomen Dat was een goede gelegenheid om de minis ter in Alphen te nodigen Aankomst bij het raadhuis. Voorafgegaan door motorpolitie arriveerde de minister gistermorgen 10 uur bij het raadhuis, vergezeld van de secr.-generaal voor de We deropbouw, de heer Z. Y. van der Meer én ir. G. E. F. Kiers, hoofd van wederopbouw Zuid-Holland Burg. Witschcy begroette zijn gas ten voor het bordes cn stelde zijn drie wethouders, de gem. secretaris en de directeur van gemeentewerken, Ir. J. Snijder voor. Dc negen heren hebben toen een bespreking van on geveer een uur gehouden. Hierna is een autotocht gemaakt door de ge meente Bij het passeren van de Pie- ter Doelmanstraat trof het toevallig, dat een auto bleef steken op de brug. Langs de gevolgde route werd veel aandacht besteed aan de m aanbouw zijnde woningen, geteisterde com plexen en bestaande fabrieken, ate liers, bedrijven enz Einddoel der tocht was het complex waar de 100 Brouwer-woningen, waar de minis ter een modelwoning, ook reeds binnenshuis ingericht door de archi- tecte, mej. C. M. Brouwer bezocht. Minister In Veld verklaarde her haaldelijk zeer voldaan te zijn. Het gemeentebestuur was dit ook, hetgeen bleek toen burgemeester Witschey, na met .de minister in Avifauna geluncht en hem uitgeleide gedaan te hebben, terugkeerde naar het Oosthoekdorp, om .de eerste van de 100 nieuwe woningen officieel te openen. Daar waren in de directie keet bijeen het dagelijks bestuur der gemeente met de dames, bestuurs leden, commissarissen van de bouw vereniging „Alphens Belang", die genoemde huizen doet bouwen en de aannemers, de heren Breur uit Rot terdam. Toespraak van de burgemeester. Burgemeester Witschey hield hier een toespraak. Hij v/ees op de ur gente Alpheuse problemen, waaruit het verlangen is gegroeid de minister hiermee persoonlijk in kennis te stellen. Als eerste probleem waarvoor Al phen staat noemde spr. de afschrik wekkende Alphense brug. Deze situatie schrikt tal van industriëlen af Komt hier niet op korte termijn verbetering dan ziet de toekomst er, naar spr. mening, voor Alphen don ker uit. Daarom is de minister ook met nadruk gewezen op de mogelijk, heden, die de snelle afbouw bieden van de brug te Gouwsluis. Zoals be kend is hier stagnatie. Na kennis ge nomen te hebben vón een en ander gaf de minister te kennen, dat hij van de urgentie overtuigd is. De toewijzing van woningen be hoort tot de competentie van Ged. Staten had de minister gezegd, maar later had hij toegegeven, dat z.i. voor de sterk industrialiserende gemeen ten, waartoe Alphen behoort, iets extra's gebeuren moet. Dank voor de heer Brouwer. Na deze bemoedigende woorden richtte de burgemeester zich tot de heer W. Brouwer, hem dankende voor de wijze, waarop hij bijdroeg tot de oplossing van het woningpro bleem in Alphen. Mej. Brouwer werd geprezen voor de smaakvolle inrich ting van de woning, die echter op een dergelijke manier niet voor iedere beurs bereikbaar is Stan daardisatie van meubelen werd be pleit Tenslotte werd de aannemers Breur dank gebracht voor hun uit nemende werk en een hartstochtelijk beroep op hen gedaan mee te wer ken aan de oplossing van deze volks- nood, ook al is de winst soms minder dan gewoonlijk. Spr besloot zijn met applaus beloonde toespraak met de wens uit te spreken dat Gods zegen op dit werk zal rusten. Hierna sprak de voorz van „Al phens Belang", de heer P. Duinker. Hij uitte er zijn vreugde over, dat voor de huurprijs van 6,een dergelijke goede woning geleverd kon worden, De heer Brouwer dankte heel har telijk voor de ontvangen steun. Do burgemeester heeft hierna met het doorknippen van een lint de eerste Brouwer-woning geopend ver klaard. Mevr .Witschey ontving van de aannemers een fraai bouquet bloemen. S.A.N.T.O.S. was, waaraan hij vrij wel al zijn avonduren schonk en waarvoor hij zo lang en zo graag ijverde. Ponsioen kon het St. Paulus na zeggen: de Liefde van Christus dringt ons .De liefde voor zijn hulp behoevende standgenoten deed hem bergen werk verzetten en als hij de laatste jaren soms wel eens een bij eenkomst van het Santosfonds moest verzuimen, was zijn wankele ge zondheid daarvan de oorzaak. En wij weten hoe pijnlijk dit voor hem, de altijd zorgzame en actieve persoon was. Het is moeilijk onder woorden te brengen en nog moeilijker om in cijfers uit te drukken, wat de Al phense Middenstand aan hem dankt. Maar wij zijn ervan overtuigd, dat I wanneer men tot opstelling overging 1 van een lijst van zijn tientallen-ja- ren-lange activiteit, deze een respec tabele lengte zou krijgen. Toen dan ook ter gelegenheid van het jubileum van de afdeling Alphen a. d. Rijn, het voorstel in het Hoofdbestuur kwamb om de heer Ponsioen de zeld zaam verleende zilveren Medaille van Verdienste uit te reiken, was dit geen punt voor discussie of overleg. Het besluit werd spontaan genomen, omdat men niet alleen daar zijn werkzaamheid en leiding bewonder de en waardeerde, maar omdat ook in het Hoofdbestuur zijn bekwaam heid, voorzichtig en wijs oordeel, ge tuigend van een gezonde kijk op de zaken de Middenstand betreffende, op hoge prijs werd gesteld Hij mocht zo graag spotten met zichzelf en placht dan te zeggen, dat een oud- gebrekkig man als hij, be ter zijn mond kon houden en heen kon gaan. Om dan even later met zichzelf in tegenspraak te komen, doordat een of ander agendapunt hem zódanig interesseerde, dat de „oude, gebrekkige man" plaats maakte voor de ras-echte vechter, die hij van nature was. Dan kwam zijn mening in welgekozen termen en wat konden die donkere ogen dan fonkelen! Oude vertrouwde. vaderlijke vriend Ponsioen, wat zullen we U missen. Wij weten, dat het leven verder gaat en strikt genomen, is niemand onmisbaar. Alleen het voorbeeld, dat hij jong en oud gaf is onmisbaar en zal in on ze herinnering blijven. Het zal ons een aansporing zijn om enthousiast als hij ons moeilijke werk te blijven doen. Moge Ponsioen, de rusteloze, de eeuwige rust gegeven worden als loon voor het vele in liefde verricht in dienst van Hem, wiens „goede en getrouwe dienstknecht" hij wilde zijn. F. C. DE HOSSON, Bondsvoorzitter. Een eeuw scheepsbouw. Giste ren was het 100 jaar geleden, dat P. Boot de grondslag legde voor de scheepsbouw- en motorenfabriek D. en Joh. Boot N.V. Hij begon met een eenvoudig scheepswerfje in 't Steekt, nabij de Gouwsluis. Het ge hele personeel bestond uit vier knechts. Zijn drie zoons kozen ech ter het vak van hun vader en hier mede werd de groei van de onder neming mogelijk. De zoons die aan vankelijk in andere plaatsen een scheepswerf begonnen, kochten latei- de werf in Alphen a. d. Rijn, waar zij aan de bouw van ijzeren schepen gingen werken. Niet de boeren, maar de schippers werden hun klanten. Het bedrijf bleef in de familie en toen deze een bekwaam technicus opleverde, werd dc eerste machine fabriek gesticht. In de loop der jaren bleef het be drijf zich uitbreiden. Het vorig jaar is de vierde gene ratie Boot aan het bewind gekomen, aan de motorenfabriek, nadat op 30 November 1949, op 63-jarige leeftijd de oprichter en directeur Johannes Boot overleed en per 1 Juli 1950 Philippus, de oudste zoon van Dirk Boot, als directeur der motorenfa briek was afgetreden wegens het be reiken van de 65-jarige, pensioenver- plichte leeftijd bij de N.V., hetgeen evenzeer ook voor de arbeiders geldt. Het zijn ir. Dirk Boot Johzn., Laurens Boot Johz., en Petrus Joh. Boot Ph.zn. Thans werken in de fa briek ruim 200 man, op kantoor en tekenkamer 25 man. Dit honderd- en veertigjarig ju bileum, te welker gelegenheid meer dere personeelsleden aan hun mede- jubileren zullen worden herinnerd, zal uiteraard niet onopgemerkt voor bij gaan. In brede kring zal hieraan aandacht worden geschonken. De huidige directie, die bestaat uit de heren Jac. Boot, W. Boot, ir. D. Boot Johzn., P. Boot Ph.zn. en L. Boot Johzn. zal op Zaterdagmiddag 26 Mei a.s. van 2.304.30 uur reci piëren in het Nutsgebouw, Hooft- straat te Alphen aan den Rijn. Aanrijding. Doordat de autobe stuurder D. v. d. B. wonende te Kockengen, Dinsdagavond te om streeks 19.30 uur, rijdende in de Pr. Hendrikstraat alhier in de richting Leiden, links de Zaalbergstraat in reed, botste de 23-jarige motorrijder A. A. de M. v. O. te Leiden, die be zig was in te halen, tegen de linker kant van de personenauto. Beide voertuigen kregen materiële scha de. De bestuurders kwamen er vrij goed vanaf. -•O'SKOOP Ver. van oud-leerlingen tuinbouw- cursus. Ter keuring van het me degebrachte materiaal werden in de jury benoemd de heren A. van Tol P. de Vogel en A. J. v. d. Water. De heer C. Verboom kreeg een belo ning van 10 punten. De heer de Jong had een inzending van verschillende soorten Magnolia met verschillende kleuren van bloemen, welke be loond werd met 9 punten. De heer P. Oosterwijl verwierf 5 punten. De heer Stellaart had enkele Magnolia's en Azalea's waarvoor de jury 8 pun ten toekende. De heer A. v. d. Heij den had een Rhododendron en Aza lea' secties. Voor deze zeer interes sante inzending gaf de jury 12 pun ten. Vervolgens hield de heer J. J. v. d. Berg een causerie over de San José schildluis en de aardappelmoe heid, welke de land- en tuinbouw in ons land belagen en nu in het brandpunt der belangstelling staan. HOOGMADE K.A.B. De leden die zich opge geven hebben voor Rotterdam wor den er aan herinnerd, dat de bus waarmede de reis gemaakt wordt Zaterdagmiddag om kwart over vier bij café v. d. Ploeg vertrekt. KOUDEKERK Gemeenteraad De raad van Koudekerk kwam gisteravond onder voorzitterschap van bur. G. Verheul in openbare ver gadering bijeen. Voor de vergadering vond bezichtiging van de van de ge meente Heineoord aangekochte auto trekker plaats. De trekker met brandspuit reed vervolgens door een gedeelte van de gemeente. Na de opening deelde de voorz. mede, dat weth. W. v. Vegten, we gens ziekte verhinderd was de ver gadering bij te wonen. De vaarzitter deed mededeling, dat de heer A. van der Ent bericht is binnengekomen dat hij zijn benoeming als lid van de adviescommissie, ingevolge de woon- ruimtewet 1947 aanneemt. Vervolgens werd besloten de over eenkomst, gedateerd 7 April 1938 met de N.V. Gekro, desturctiebedryf te Rotterdam, te verlengen. De rekening van het waterleiding bedrijf over het dienstjaar 1950 werd voorlopig vastgesteld met een winst van /575.De rekening van het Verpleeghuis werd over 1950 even eens goedgekeurd. Het batig saldo bedraagt f 368.75. De subsidie aanvrage voor da ver. tot bevordering van lager tuinbouw- onderwijs werd afgewezen. Eenzelfde lot onderging het adres om uitkering van smartegeld aan nagelaten be trekkingen van overleden leerkrach ten. De algemene politieverordening werd op enige punten gewijzigd. In de eerste plaat is het voortaan aan opkopers verboden zonder ver gunning van de Bur. en Weth. aller lei waren langs de huizen op te ko pen. Vervolgens wordt het sluitings uur van de café's bepaald op 11 uur (was 10 uur). Tenslotte wordt voor het open zijn van café's de Hemel vaartsdag gelijk gesteld met een 2e Kerstdag enz. hetgeen dus hierop neerkomt, dat deze dag de café' als op gewone werkdagen geopend zul len zijn. De brandweerverordening wordt gewijzigd in dier vvoege, dat het ver boden is meer dan 200 liter benzine in voorraad te hebben. Besloten werd bij de N. V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage een kasgeldlening ana te gaan groot 23.000.a 1 7/8% voor de duui' van drie maanden, hoofdzakelijk ter financiëring van de Woningbouw. Tenlotte werden de wijzigingen van de gemeente-begroting, diensten 1950 en 1951 goedgevonden. Geboren: Leentje Johanna d. van H. Hulscher en L. de Jong; Jozef Mi- chaël Maria z. van S. J. Pennings en C- van Leeuwen; Arie Bastiaan z. van A. B. de Bruin en W. van Kla veren. Overleden Jannetje Cornelia d. v. A. van Dam en G. J. Verhorst, 14 maanden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2