S)e &2idó£(Sou/^ant Hollandse Nieuwe Geruchten over regeling Koreaans geschil Weer over de 38e breedtegraad Diepe wig in Chinese posities De Argentijnse atoom-klucht Om het figuur te redden? Wie NYLONS zegt zegt PRONONCE Een Perzisch ultimatum Laatste Nieuws Ongeveer 45 vissers gedood VRIJDAG 25 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12290 Directeur: C. M. v. UAAIfcKëVELI> Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnempn Oprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 KIESWET PROBLEMEN r\E WIJZIGING in de Kieswet. welke deze week in de Tweede Kamer is behandeld, heeft eigenlijk niet zo heel veel om het lijf gehad. De wijzigingen kwamen hierop neer, dat er een gordijntje voor het stemhokje moest worden aange bracht en deze wijziging werd door een amendement, dat werd aanvaard, weer ongedaan gemaakt en verder verdubbeling der waar borgsom om de kleinere partijen zo mogelijk geheel uit de volksverte genwoordiging te weren. Wel werd er nogal gesputterd te gen het handhaven van d^ opkomst plicht met het argumen, dat het geen enkel belang had om kiezers, die geen belangstelling hadden voor de verkiezingen, toch hun stem te laten uitbrengen. Men moest deze kies wet wijziging, welke dan ook in minder dan twee uur was afgehandeld, meer zien als een voorbereiding, als het kenbaar maken van wensen en het bespreken van problemen, welke ens kies systeem aanhangen, vooruitlopend op een noodzakelijke algehele her ziening van onze kieswet Merkwaardig was, dal in dit nieuwe ontwerp, waarvoor het Cen traal Stembureau een voorontwerp had gemaakt, geen enkel voorstel van ingrijpende aard, dat het Cen traal Stembureau had gedaan, was overgenomen. Het belangrijkst voor stel uit haar rapport was geweest het meervoudige kiesstelsel om zodoen de voorkeurstemmen een directe in vloed te geven op de uiteindelijke keuze. Maar daar dit niet alleen po sitief maar ook negatief zou werken, namelijk indien men om een bepaal de candidaat te bevoordelen de eerst geplaatste naar de laatste plaats zou laten verhuizen, had de minister van dit meervoudige kiesstelsel maar afgezien. Het kwam dan ook nadrukkelijk vast te staan, dat het grote probleem dat de afstand tussen kiezer en geko zene steeds groter wordt, gebleven was. iHerdoor, aldus verduidelijkte het de heer De Graaf, verliest men zijn weerstand tegen de sysytemen, die de democratie belagen. En daar om pleitte hij voor de instelling van een staatscommissie op hoog niveau, welke commissie een algehele her ziening der kieswet zou moeten voor bereiden. Zijn wij wel ingelicht, dan is de samenstelling dezer commissie inmiddels reeds zo goed als in kan nen en kruiken en zou het de bedoe ling zijn vóór de verkiezingen van 1956 een nieuwe kieswet in werking te doen treden. jLJET PROBLEEM, dat hier werd aangesneden is hoofdzakelijk het probleem der evenredige verte genwoordiging. Het is juist dit sy steem dat de dood in de pot heeft betekend voor de politieke belang stelling der massa. Indien men heden ten dage klaagt, dat er onder het volk zo goed als geen belangstelling meer leeft voor de politiek, dan vindt dit in hoofdzaak zijn oorzaak hierin, dat de kiezer zijn afgevaardigde niet meer kent, omdat hij op een lijst stemt en niet op een persoon. Vanzelfsprekend zijn voor de op lossing van dit prcbleem de gedach ten gegaan in de richting van het Engelse systeem, het districtensy steem, dat ongetwijfeld veel aanlok kelijks bevat, daar het de locale sfeer oproept en de belangstelling der kiezers wekt. In het voorlopig verslag van de Kamer werd dan ook de suggestie gedaan om bij de te verwachten uitbreiding der Kamer tot honderdvijftig leden, de helft daarvan te kiezen volgens het sy steem van de evenredige vertegen woordiging en de andere helft vol gens 't distri'ctensysteem. Dit op zich buitengewoon aanlokkelijke denk beeld, aanlokkelijk ook, omdat het een verbinding zou maken van de locale sfeer door het districten systeem en van de nationale een in ternationale sfeer door de evenredige vertegenwoordiging, stiet echter op het bezwaar, dat deze vermenging daarom zo moeilijk te verwezenlij ken was, omdat het districtensy steem geen veelheid van partijen verdraagt. 1I7IL MEN dus tot een oplossing van dit probleem komen, dan zal men moeten zoeken naar een soort van samengaan var. de ideëen der beide stelsels in de praktijk. Men zou moeten zoeken naar een moge lijkheid om de kernen, dat zijn de politieke partijen, wat meer locaal te oriënteren door het land in veel kleinere districten te verdelen en dan een soort van districtenverkie zingen te houden volgens het sy steem van de evenredige vertegen woordiging, maar zonder de moge lijkheid van lijstenverbinding. Het ligt er dan natuurlijk maar aan hoe deze districten zullen wor den gesneden Er is een indeling mogelijk, welke een bepaalde partij de zekerheid zou geven van een be langrijk aantal zetels, bijvoorbeeld aan de communisten, indien men Amsterdam als een op zich zelf staand kiesdistrict zou aanwijzen Dit, slechts als voorbeeld genomen, doet tegelijk zien, dat in zulk een ge val de locale sfeer weer een belang rijke rol zou gaan spelen De dis trictenindeling, welke door de Ka mer zelf zou moeten worden be paald, zou tevens het samengaan van gelijkgerichte partijen in de hand werken, zoals tot nu toe ook voorkwam bij de samenstelling van de Eerste Kamer. Het is waarschijnlijk, dat hierop de aandacht van de in te stellen Staatscommissie tot herziening van de kieswet zal zijn gericht. De wets wijziging, welke deze week werd tot stand gebracht, heeft ons inge wikkelde kiessysteem niet in het minst vereenvoudigd. Een meervou dig kiessysteem zou het nog inge wikkelder hebben gemaakt. Er is alleen gestreefd naar een verdere uitschakeling van splinter partijen. Indien men toch wil gaan in de richting van een of andere soort van districtensysteem, dan zou juist het bestaan van deze splinter partijen dit systeem zeer kunnen be moeilijken en met dit vooruitzicht is deze overigens onbelangrijke wets wijziging toch niet geheel zonder verdienste geweest. NIEUWE COLLECTEBUSSEN VOOR HET ROODE KRUIS. Het Neder- landsche Jeugd Roode Kruis zal bin nenkort een „trek' -actie houden, waarbij gebruik wordt gemaakt van een nieuw type collectebus, welke in de werkplaats van de N.V Neder landse Dok- en Scheepsbouw Maat schappij worden vervaardigd. Arbeiders in de werkplaats van de N.D.S.M. te Amsterdam leggen de laatste hand aan een collectebus, terwyl een aantal andere bussen reeds gereed z(jn. HET GEHELE FRONT zegevierend oprukkend, trokken de UNO- troepen in Oost-Korea de 38ste breedtegraad over, 21 km. terrein- winst makend, en daarmede een diepe wig in de Chinese posities drij vend. Alle Chinese troepen, die zich aan het Oostelijk deel van het cen trale front nog ten Zuiden van de 38 ste breedte graad bevinden, werden door deze gedurfde operatie afgesne den. Overal elders aan het front duurde de Chinese terugtocht voort. Ook vandaag werd de snelle op mars der geallieerden in alle sectoren van het front voortgezet. Verspreid artillerie- en mortier vuur duidde er op, dat de Noordelij ken van plan zijn de opmars te ver tragen, Hun terugtocht geschiedt snel doch ordelijk en hun verzet is in het algemeen licht, behalve ten Zuiden van Tsjoensjon, waar een ge- INTERNATIONALE VRIENDSCHAP Strijders van verschillende na tionaliteiten van de Verbonden Le gers op Korea kunnen het best met elkaar vinden. We zien hier v.l.n.r.: Kevin J. Do- herty (Ierland); James Sim (Schot land); Frank A. Gomez (Cuba); Hendrik M. Lubbers (Nederland); en Grisha Dotzenko (Oekraine) tij dens het verorberen van een ijsje in het hoofdkwartier van het achtste leger. |_|OEWEL reizigers uit Argentinië bevestigen, dat de Oostenrijkse atoomgeleerde Ronald Richter zich zo al niet in de gevangenis, dan toch onder strenge politiebewaking bevindt, spraken functionarissen van het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken, volgens AP, het gerucht tegen. PERON'S RADIOREDE UITGESTELD. En klaarblijkelijk om de geruch ten over Richters arrestatie de kop in te drukken, maakte dat Argentijnse regering korte tijd later bekend, dat de atoomgeleerde morgen (Vrijdag) met zijn staf 24 uur achtereen zal werken „ter gelegenheid van de 141e verjaardag van de opstand tegen Spanje" en ter ere van president en mevrouw Peron. In deze bekendmaking werd Richter aangeduid als „directeur van de nationale laboratoria voor atoom energie" op het eiland Huemul. Is er derhalve nog geen duidelijk beeld te verkrijgen over deze kwes tie, die in Zuid-Amerika een storm van geruchten heeft ontketend toch is het opvallend, dat een radio rede, die president Peron gisteren zou houden, plotseling is afgelast. Hy zou deze rede nl. uitspreken ter ge legenheid van de opening van een spoorlijn, die het kolendistrict bij de Turbio-rivier met Puerto Gallegos zal verbinden, doch een zware sneeuwstorm in Zuidelijk Patagonië heeft volgens Reuter, de nieuwe spoorweg geblokkeerd, waardoor de openingsplechtigheid moest worden uitgesteld. Ook is het nog onduidelijk, of de Nederlandse kernphysicus, prof. C. J. Bakker, een rol heeft vervuld bij Richter's arrestatie (en zo ja, welke). Naar het Franse persbureau AFP echter heeft opgetekend uit dc mond van dc reizigers uit Argentinië zou prof. Bakker door zijn verklarir gen de kring van het bewijs tegen Richter sluitend hebben gemaakt. De Oostenrijkse geleerde zou er van woioen beschuldigd, dat hij het ver trouwen van president Peron heeft misbruik* Strijd met rode vakbonden Inval in Australische kantoren De politie te Melbourne heeft Vrij dag een inval gedaan in de kantoren van de afdeling-Victoria van de vak bond van zeelieden en de afdeling- Melbourne van de vakbond van havenarbeiders. Premier Menzies heeft Donderdag medegedeeld, dat zijn regering dras tische maatregelen zou nemen naar aanleiding van het besluit van de vakbond van havenarbeiders, waarin de communisten de meerderheid hebben, om geen werk te verrichten op schepen, die uit Nieuw-Zeeland komen. Ook te Sydney zijn invallen ge daan in de kantoren van beide vak bonden. Binnen enkele minuten na het nieuws van de invallen werd al het werk in het havengebied van Sydney neergelegd. groep Chinezen hardnek kig verzet biedt. Generaal James van Fleet, de com mandant van het achtste leger, toon- de zich zeer tevreden over het strijd- I verloop.„Wij hebben de afgelopen dagen een betekenisvolle overwin- ning behaald", zo zei hij. „De toe- stand geeft reden tot volle tèvreden- heid, maar niet tot overdreven optimisme. Wij kennen de tactiek van de I vijand om zich eerst terug te trekken en dan tot hevige tegenactie over te gaan, maar al te goed." De generaal maakte het overigens duidelijk, dat hem geen beperkingen waren opge legd met betrekking tot het doel van de opmars. Anglo-lranian moet bezittingen overdragen DINNEN ZEIS DAGEN moet de Anglo-Iraanse petroleum-maatschappij al haar bezittingen (ook de tankvloot van meer dan honderd tan kers) overdragen aan de Perzische regering. Doet zij dat niet, dan zal de Perzische regering alles in beslag nemen. Dat is, in het kort, de inhoud van een Perzische nota aan de maatschappij. De genationaliseerde Perzische olie-industrie zal worden geleid door een lichaam dat The national Persian oil company zal heten. De vroegere maatschappij (dat is de Anglo-lra nian) zal schadeloosstelling ontvan gen. Reuter verneemt te Teheran, dat de Perzische regering ernstige aan dacht schenkt aan het Britse voorstel om een missie naar Perzië te zenden ter bespreking van de voorgestelde nationalisatie. Daardoor zou verklaard zijn dat Perzië nog geen antwoord heeft gegeven op de jongste Britse nota. Men meent dat premier Mossadeg tel tegen het Britse voorstel is ge kant, doch dat zijn rechterhand, Hoessein Makki, secretaris van de „rad voor de nationalisatie van de over onze Verbouwings-Opruiming vindt U op de achterpagina VOOR BETERE TEXTIEL Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg Profiteert van onze waarde volle waardebonnen Indruk gunstig ondanks tegenspraken Van officiële evenmin als van se mi-officiële zijde kon gisteren bij de Uno bevestiging worden verkregen van een algemene „indruk", dat de Koreaanse oorlog spoedig een einde zou kunnen vinden door vrede na onderhandelingen Een zegsman van dc Amerikaanse delegatie heeft krachtig de berichten tegengesproken, volgens welke Rus land door tussenkomst van een „par ticulier burger" van een niet ge noemd land, zou hebben aangeboden te onderhandelen over een wapen stilstand in Korea. Ook andere voor aanstaande delegaties verklaarden niets te weten van dergelijke stap pen. Oosterse vertegenwoordigers, met name Indische, zeiden met klem, dat zij bij de stappen, die de be richten vermeldden, niet betrokken waren. Bedoelde berichten zijn afkomstig van de New York Times, die uitvoe rig wist te melden, dat de Sovjet- Unie door een particulier tussen persoon een aanbod tot onderhande len had doorgegeven aan het minis terie van buitenlandse zaken van een niet-communistisch land. Dit zou het aanbod hebben doogezonden aan zyn gedelegeerde bij dc Uno en deze zou het ter kennis hebben gebracht van de Uno-commissie van goede diens ten en van de Amerikaanse delega tie. Ondanks de tegenspraken bleef echter in kringen van de Uno de „in druk" bestaan, dat het ogenblik spoedig zou kunnen komen, waarop communistisch China een aanbod zou moeten doen aan de Uno. Dit zou dan vermoedelijk geschieden op de basis van een wapenstilstand aan de 38 ste breedtegraad. Amerika zou bereid zijn over vrede te onder handelen in twee stadia; het eerste stadium zou zijn een regeling in Ko rea, het twee een conferentie over problemen in het Verre Oosten, met inbegrip van Formosa. Van Ameri-' kaanse zijde is niet-officieël ver klaard, dat communistisch China eerst bewijs moet geven van goede trouw in Korea voor bredere proble men kunnen worden besproken. In Moskou acht men het mogelijk dat het voorstel van de Amerikaanse j senator Johnson voor een wapenstil stand in Korea zal dienen als basis I voor een vredesregeling in het Verre I Oosten. De diplomaten zijn getroffen door de grote publiciteit, die Johnsons voorstel in Rusland heeft gekregen. I Men is van mening, dat dc Sovjet- I Unie van oordeel is, dat dit voorstel I serieuze mogelijkheden biedt voor i een beëindiging van de Koreaanse j oorlog. Rusland zou wensen dat de Bom voor Britse ambassade Protest van leren Donderdagavond is een bom ge gooid naar de Britse ambassade te Dublin. Niemand werd gewond. Pampletten. welke ter plaatse ■rerden gevonden, wezen er op, dat Ben organisatie, geheten „Irish Re- publcain Brotherhood" voor de bom aanslag verantwoordelijk is. In de pamfletten werd verklaard, dat de bom was gegooid uit protest tegen de verdeling van Ierland en tegen het bezoek, dat koning George cn koningin Elizabeth binnenkort 3*n Noord-Ierland zullen brengen. De twee daders zijn ontsnapt. De „Irish Republicain Brother- iod" werd ongeveer honderd jaar geleden opgericht en speelde een be langrijke rol bij de opstand in 1916. Men had de laatste jaren niets meer van de organisatie gemerkt Perzische olie-industrie", het goed keurt. Men spreekt verder te Teheran over de mogelijkheid van een kabi netscrisis. Het regeringsgezinde dag blad Atcsj schreef gisteren: „Van be paalde zijde worden kuiperijen bedre ven, die ten doel hebben tot nieuwe onderhandelingen met de Britten te komen. Wij kunnen echter niet te- ruggan op de eens ingeslagen weg". Mossadeq doet concessie De Perzische premier Mossadeq heeft verklaard, dat de Perzische re gering van plan is de Brits-Iraan- se Oliemaatschappij als organisatie te laten voortbestaan, om dc leve ring van Perzische olie aan de we reld niet te doen verminderen. RAPPORT VAN McCLOY. „De communistische propaganda tegen West-Duitsland is in aanzien lijke mate te vergelijken met actie ve militaire agressie", zo schrijft de Amerikaanse hoge commissaris John McCloy in zijn rapport over het eer ste kwartaal van dit jaar. Hij voegt hier echter aan toe: „Overal waar de communistische invloed kan wor den geïdentificeerd, wordt deze ver worpen door de grote massa der West-Duitsers". Het streven van de communisten naar een hereniging van Duitsland op hun eigen voorwaarden werd druk door de Duitsers besproken. Wat de versterking van de bezet tingstroepen in Duitsland betreft, zegt de hoge commissaris dat de Duitsers „grote ontevredenheid" hebben geuit over de daardoor nood zakelijk geworden verhoging der be- zettingskosten. Scheepsramp bij Newfoundland Twee Franse trawlers zijn Donder dag nabij Newfoundland in de mist met elkaar in aanvaring gekomen. Een trawler, „Ginette lc Borgnc" ge heten, zonk. Een onbekend aantal vis sers wordt vermist. Een aantal vissers is in het water waargenomen. Een Frans fregat, dc „l'Aventure", zoekt naar vermisten. Ook andere schepen zullen gaan zoe ken. Men vreest, dat het aantal doden groot zal zijn. Men vermoedt, dat zich ongeveer 45 man aan boord van het gezonken vaartuig bevonden. De aanvaring gebeurde ongeveer 250 K.M. ten Zuidoosten van Cape Race (Newfoundland), waar honder den vissersboten van verscheidene landen komen vissen. BARKAS GEKAPSEISD. In de haven van Newport in de Amerikaanse staat Rhode Island is een grote marine-barkas gekapseisd Er heerste een hevige stoim. Aan boord bevonden zich ongeveer 120 personen, hoofdzakelijk marineman nen, die van verlof naar hun sche pen in de haven terugkeerden. Eón man is verdronken en 24 bevinden zich in het ziekenhuis. Het is niet bekend of er nog vermisten zijn. He licopters en kustvaartuigen nemen aan de opsporingswerkzaamheden deel. De veroordeelden van Landsberg Executie uitgesteld Op het laatste ogenblik is do exe cutie van dc zeven Duitse oorlogs- misdagers in dc gevangenis te Lands berg die aanvankelijk Vrijdag nacht om één minuut over twaalf zou beginnen op last van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken tot nader order uitge steld. Deze beslissing werd genomen, kort nadat een Amerikaans districts- gerechsthof had uitgemaakt, dat de terechtstelling „tot Dinsdag" moest worden opgeschort. Dc Ameri kaanse advocaat Warren Magee, die de belangen van de zeven oorlogs misdadigers in de VS behartigt, had namelijk gisteren als laatste poging het gerechtshof gevraagd, te beslis sen, dat de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland niet bevoegd waren om de terechtstelling te gelasten. Dit is thans geschied twee uur voor de executies zouden aanvangen. De helft van het geld, dat tram- en buspassagiers in Djakarta voor hun vervoer moeten betalen, ver dwijnt in de zakken van het perso neel. Ondanks deze moeilijkheid cn ondanks het materiaalgebrek en de stakingen van het vorige jaar, heeft men niet het plan de Bataviase Ver voersmaatschappij op te heffen. Dit werd medegedeeld door de heer Meynders, hoofd der afdeling alge mene zaken van de maatschappij. KaAAtitye.... Niet slechts het aangeborene, ook het verworvene is de mens. Goethe.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1