eióse hutspot^ Prof. Garric: Frankrijks kath. sociale beweging CARMEN voor K. en O. Keukenhof gaat dicht DONDERDAG 24 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Dies van „St. Augustinus" De viering van de 58e Dies Natalis door de R.K. Studentenvereniging „St. Augustinus" te Leiden, werd gis termiddag voortgecet met een bij eenkomst in het groot auditorium van de Universiteit. De praeses, de heer J. C. v. Looke- hen Champagne, opende de verga dering met de christelijke groet en sprak zijn diesrede uit, waarin hij nogmaals de kwestie van het isole ment der katholieken aan de orde stelde. Naast allerlei oorzaken, die buiten het katholicisme liggen, meen de hij toch ook te mogen constateren, dat dit isolement voor een deel te wijten is aan de kortzichtigheid van de katholieken zelf en aan te weinig besef van hun apostolische zending. In het komende jaar zal „Augusti nus" er vooral op werken deze tekor ten op te heffen door diepe bezieling en meer besef. Hierna gaf de praeses het woord aan prof. Garric uit Parijs, die een kort overzicht wilde geven van de sociale beweging in Frankrijk. Het IN KOREA GESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens actie op 17 Mei 1951 m Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse L. C. Kempers, afkomstig uit Schiedam. De naaste familieleden zijn in gelicht. Soldaat Kemper werd 6 Maart 1926 geboren Hij was ongehuwd en diende als diens* plichtig sol daat bij het derde regiment in fanterie. Z.K.H. Prins Bernhard brengt van daag en morgen een bezoek aan de stad en provincie Groningen. Tijdens deze beide dagen zal de Prins zich laten voorlichten over de economi sche en sociale problemen van stad en provincie Groningen en zich door verschillende vertegenwoordigers van het Groningse gewest op de hoogte laten stellen van de structuur van deze provincie. Wij draaien weer door Na in de afgelopen week tot record hoogte te zijn gestegen ,er werd Za terdag nog tot 34 cent per krop be taald), zijn de slaprijzen in slechts enkele dagen volkomen ineengestort, zodat een ernstige debacle dreigt Op de Venlose veiling bleeft Dinsdag reeds een klein gedeelte van de sla- invoer onverkocht. Gisteren liep zelfs een derde deel van de totale aanvoer door de klok, omdat er geen koper te vinden was voor de minimumprijs van 2 cent .per krop. Met de spinazie ging het al even zo. Op de veiling in Venlo weiden gisteren 1500 kisten doorgedraaid. „Alg. Dagbl.". Wat Ambonezen ons kosten De minister van Uniezaken en overzeese Rijksdelen heeft by de Tweede Kamer een nota van wijzi ging van de begroting ingediend voor de kosten van de komst van Ambonnecen naar Nederland, wel ke in 1951 ongeveer 30 millioen zul len bedragen. In totaal rekent de minister op de komst van 12.500 mensen, waarvan 6200 kinderen. Ongeveer 4000 kinde ren zullen onderwijs moeten genie ten, lager onderwijs op Indonesische grondslag. Vakopleiding voor de man nelijke Ambonnezen in de woonoor den zal 850.000 gaan kosten, het onderwijs aan vrouwen 270.000. De onderwijskosten in hun geheel zijn geschat op f 1.828.400. Voorts moet worden uitgetrokken voor uitkerin gen gedurende de reis 240.000, huis vesting en verzorging 16.675.775, vervoerkosten 10.627.000, herscho ling bij de D.U.W. 475.000. CONGRES KATH. BRAND- STOFFENHANDELAREN. De Ned. Kath. Bond van hande laars in brandstoffen „St. Theobald" houdt in Valkenburg een tweedaags congres. De bond zal een actie voeren tot contante betaling, terwijl men even eens een spaarsysteem voor de klan ten zal invoeren. Via een landelijke bankinstelling zullen de brandstof fenhandelaren aan de cliëntèle kaar ten en zegels verstrekken. Op de vergadering werd een beroep ge daan. speciaal de handelaren in de grensgebieden, om geen kolen af te leveren aan het buitenland. Het is een vaderlandse plicht de brand stoffen voorziening van ons land veilig te stellen. DUITSE INVOER VAN LEVENS- MIDELEN UIT NEDERLAND. De interministeriële invoerraad te Frankfort heeft bekend gemaakt, dat in het kader van nieuwe invoertoe- wijzingen uit Nederland boter ter waarde van 1 millioen dollars, kaas ter waarde van 1,5 millioen dollars alsmede varkensreuzel ter waarde van 400.000 dollars en witte suiker ter waarde van 250.000 dollars mo gen worden ingevoerd. „Catholicisme social" is een der vele aspecten van de Katholieke Actie in Frankrijk. Ontstaan in de tijd van de opkomst der groot-industrie, richtte het zich oorspronkelijk op de ver betering van de sociale wantoestan den. Dit was in de tijd van Ozanam, Lacordaire en Momtalembert. Na 1870 trachtte men vooral de idee van de klassenstrijd weg te nemen, onder de bezielende leiding van Albert de Maung. Sinds de laatste oorlog gaat deze beweging weer in geheel nieuwe richtingen. De leidende gedachten voor de so ciale activiteiten worden uitgewerkt door verschillende denkcentra, waar van pro. Carrie vooral wilde noemen de Semaine Sociale, die ieder jaar in Frankrijk gehouden wordt, en de zgn. wandelende Universiteit, l'Aca- démie Sociale. Deze ideeën worden verspreid in diverse tijdschriften, on der welke de Masses Ouvrières en Economie et Humanisme een ere plaats innemen. Tevens is men over gegaan tot het oprichten van sociale adviesbureau's in alle grote steden. Vele activiteiten. Dc eigenlijke activiteit van dit Ca tholicisme Social beweegt zich weder om op velerlei terreinen. In het kort stipte prof. Garric de voornaamste daarvan aan: 1. De activiteit in de Kamers van Afgevaardigden, waarbij hij er op wees. dat figuren als min. Schumann en Bidault in het sociale Katholicis me hun vorming hebben gekregen. 2. Activiteit op het gebied van de vakverenigingen en de standsorgani saties. Hier memoreerde hij vooral de bond van jonge werkgevers, die een totaal nieuwe opbloei gekregen heeft. De Sociale Dienst stelt zich tot taak in de wijken van de grote ste den centra te openen, waar alle mo gelijke sociale bijstand verleend wordt. Heel in het bijzonder wilde hij hier wijzen op 1e werkzaamheid van de Zusters van S. Vincentius,<op Katholieke Vrouwenbond en op de Hulpdienst van Abbé Rodin (Se- cours Catholique). 4. Op onderwijsgebied opent men alferlei scholen voor her opvoeding van gevangenen en van sociaal min derwaardigen. 5. Voor de schippers en zeelieden heeft men ook speciale centra ge opend, die per jaar gemiddeld 40.000 adviezen geven. 6. Tot slot besprak prof. Garric nog de activiteit van de jongeren, die zich vooral op twee terreinen openbaart: de zorg van de meisjes voor de ouden van dagen, die zij geregeld bezoeken en zo hun eenzaamheid trachten te verminderen, en dan tenslotte het werk van de studenten, die sinds 1919 contact zoeken met de arbeiders, om in een wederzijdse vriendschap te komen tot eerbied voor elkanders werk en respect voor elkanders zor gen. De studenten stellen zich hierbij disponibel om in hun vrije tijd cur sussen te geven, die zich niet alleen beperken tot katholieke arbeiders Ook de zorg voor zieke arbeiders in sanatoria en ziekenhuizen is een van hun programmapunten. die uit dc aard der zaak aan een neu trale universiteit niet wordt gedo ceerd. In een kort dankwoord wees rector Sanders erop, dat hij zeer ver heugd was deze onderscheiding te mogen ontvangen. EMISSIE WERNINK'S BETON GESLAAGD. Naar wij vernemen is op de uit gifte van nominaal 350.000.aan delen van 1000.tot de koers van 110 pet., in de N.V. Wernink's Beton Maatschappij te Leiden, voor een zo danig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing een reductie zal moe ten worden toegepast. De opbrengst dezer emissie dient voor terugbetaling van het bestaan de bankcrediet. mud ge u niet kleden noch kappen, al lokt het nieuwe, fleurige jaargetijde u daartoe ook aan. Laat dat over aan vrouwen zonder tact die zó weinig charme bezitten, dat zij het in dingen bulten zichzelf moeten zoeken. Als het nieuwe korte kapsel u niet staat, stoor u dan niet aan de mode, maar kies een dracht die u wèl kleedt, of wijzig de mode zo dat zij U dient. Hebt u er bovendien wel eens aan gedacht, dat hoofd en hals bij het voort schrijden der jaren zózeer veranderen, dat ten kapsel, dat een meisje van 17 jaar allerliefst maakt, een vrouw van 47 belachelijk staat? Coupe-knippen, permanenten, blonde ren en verven zijn voor een vakman geen handelingen aan de lopende band. Daarom zal de kapper, die zijn vak au serieux neemt, niet alleen een proef- wikkel maken bij het permanenten en de gevoeligheidsproef doen bij het ver ven, maar hij zal zijn cliënte „aan kijken" en haar type trachten vast te stellen. Zo zal hij alles op alles zetten om elk kapsel tot in de perfectie af te leveren. Wij stellen ons geregeld op de hoogte van dc nieuwste vindingen en rekenen het ons tot een eer alles toe te passen, wat het haar glanzend en soepel kan houden. Voor uw zomerkapsel dus naar Haute coiffure - Soins dc beauté STEENSTRAAT 57 Telefoon 21721 en 20477 Rector Sanders erelid. Na een hartelijk dankwoord tot prof. Carrie ging de praeses over tot dc installatie van rector Sanders uit Wassenaar als erelid van de vereni ging, vanwege de vele verdiensten als mentor van de Medische Kring „S Lucas", waar hij al jaren lang de ka. tholieke medische studenten van Lei den inleidt in de ethiek van hun vak, In het gebouw voor K. en W. te Den Haag Twee duizend Leidse opera-lief hebbers hebben gisterenavond in Den Haag dc kans niet laten passe ren om uiting te geven aan hun waardering voor wat zy dank zij de doeltreffende zorg van K. en O. aan dramatisch vocale en instru mentale vreugde hebben mogen ge nieten. De opvoering van Bizet's Carmen was met recht een feestelijke ge beurtenis. Het werk zelf is sterk van vinding en fel dramatisch. Rhyt misch is het vaak ontleend aan de Spaanse volkswijzen en Zigeuner dansen. Het gegeven van het libret to, de jalousie van een vrouw, geeft Bizet aanleiding tot het schrijven van een Zuidelijk geïnspireerd werk fijn van stijl, gespierd en slank. Voortreffelijk de bewerking van de motieven en de kleurige instrumen tatie, welke getuigt van veel mees terschap. Alles wat dit geslaagde werk vraagt, is de verwerkelijking van wei-omlijnde karakters, die in bestaande situaties door een mees terhand zijn uitgewerkt tot mensen van vlees en bloed, en wel met heel warm bloed. Is men in staat zich in veel romantiek te verdiepen, dan zullen de velen aan deze opvoering vreugd hebben beleefd; ook al om dat deze gedragen werd door dienst baarheid aan de muziek, waarin al les ligt opgesloten. De leiding was bij Charles Bruck in uitmuntende handen. De muziek kwam bij hem tot een rijzige op bloei. Geen toegespitste expressies, de tempi verantwoord, geen zwaar wichtigheid, geen leeg vuurwerk maar kernachtig en markant is zijn bedoeling en al musicerende geeft hij evenwicht tussen muzikale fi nesses en dramatiek of tussen tempo aanzetting en lieëring. Zo dat wat 't orkest betreft een artis tieke interpretatie gegeven is. Het contact tussen orkest en po dium was hecht. Lidy van der Veen als Carmen heeft veel goede dingen gedaan; in haar zang, maar vooral in haar spel. Zij heeft een dramatische hore altstem, die zy weet te gebrui ken. In haar wedergave legt zij de levendige uitdrukking van het de monisch geschilderde natuurkind Carmen, welke rol zij nooit liet af zakken in het tiriviale. Bij ontstentenis van Frans Vrooms was haar tegenspeler Claude Hector, als Don José Deze paste goed in zijn rol, waarmede hij in zijn vaderland, België al triomf behaalde. Nooit te overmoedig, nooit onbezonnen Donderdag 24 Mei. Gisteravond was het feest in „Den Burcht", waar leden van de buurt vereniging „Rondom de Haven" bij een waren. Voorzitter v. d. Born verwelkomde speciaal het erelid Bergman en de besturen van fede ratie en zusterverenigingen. Op deze laatste avond in he* seizoen bracht conferencier Willy Lagas een bont programma, met medewerking o.a. van goochelaar Eddy A. Schuyer. Ons bericht van twee dagen gele den over de R.K. Volleyball-vcreni- ging kwam ietwat verminkt in de krant terecht. Hedenavond om half acht worden de leden verwacht op het terrein achter de dekenale kerk. De meisjes komen volgende week Donderdag, ook om half acht, ook MAAR ER WORDT VOORTGEWERKT Na een bezoek aan de Voorlich- meidden. lingsdag van het Roodc Kruis, giste- Ofschoon de Keukenhof nog zeer ren in Den Haag gehouden, riep onze l mooi is, vooral door de late tulpen, h,"n#nc'i,'M welke nu volop in bloei staan en dit beroepslicht ons in de middag naai de Keukenhof een paradijs voor de ogen. Welk een schrille tegenstel ling! Daar allende, ellende tot in de hoogste graad, waar nagenoeg elke hulp tekort schiet om het leed naar behoren te verzachten, hier de weel de van de natuur in zomerse mild heid. Wat zijn wij, zienden, toch be voorrecht, dat wij van dit alles kun nen genieten, en genieten met volle teugen. Meer dan 300.000 mensen, jongeren en ouderen, hebben van de ze natuurpracht in de laatste acht weken kunnen genieten en zij heb ben het gedaan ongetwijfeld, want er is nu eenmaal niets anders te verwachten van zulk een natuur schoon. Keukenhof gaat a.s. Zondag zijn poorten sluiten en de organisatoren kunnen zeker tevreden zijn, want het bezoekersaantal ligt dit jaar aanmer kelijk hoger dan vorig jaar en het mag zeker als een verheugend feit worden gecontateerd, dat speciaal het buitenlands bezoek sterk omhoog De tentoonstelling heeft dagen ge kend, dat er meer vreemde talen ge sproken werden dan Nederlands, niet alleen door bezoekers uit Enge land, Frankrijk, België. Zwitserland, Duitsland en de Scandiavische lan den, maar ook uit Amerika en Australië, ja van overal ter wereld. Hiermede is wel bewezen, dat Keu kenhof in de korte tijd van haar be staan zich een wereldnaam heef; verworven en hierdoor ook een goe de deviezenbron voor ons land zaï blijken te zijn. Dat Keukenhof ook van officiële zijde werd gerespecteerd en gewaar deerd moge blijken uit de vele offi ciële bezoekers, die dit jaar op Keu kenhof waren en waarvan wij ei reeds enkelen by hun bezoek ver- zingt en speelt hy evenwichtig als een opera-zanger, die weet wat hy doet. Dan komt Michaël, Corry van Beckum, het toneel op en zingt heel mooi, uiterst bescheiden en émotio- neel. De kleinere rollen werden stuk voor stuk heel bevredigend van ka rakteristiek voorgedragen. Gerard Holthaus als Examillo is een goede verschijning in deze rol, maar hij welkte niet de overtuiging de held van de arena te zijn De smokkelaars en hun vrouwen zongen het moeilijke kwintet mees terlijk. Het ensemble van dc kaart- leggende vrouwen was boeiend. De Castangnettedans van Carmen bete kende niet veel. Johanna Zuiver danste de Flamenco. Dit was in orde; beschaafd, maar geen zuidelijk tem perament. De diverse koren zongen onder Henk van Wielink, dat 't een lust was, mooi, beschaafd en levendig. De Carmen werd in 't Frans uitgevoerd, waarvoor men dankbaar mag zijn. De décors waren doeltreffend de regie over het geheel genomen kloppend en in orde. Het resultaat is lonend en prijzenswaardig geweest; al miste met mogelyk af en toe eens even de Franse tournure. Het was voor de Leidenaars een genotvolle avond en voor de Nederlandse Opera een opvallend succes. Wij vergeten niet om K. O. een pliiim op de hoed te steken voor haar organisatie en bemiddeling. Veel applaus bloemen en open doek jes voor de vele medewerkenden en de dirigent. J. Kortmann Burgerlijke Stand Geboren: Ploontjc d. v. A. Viele en P. A. Griekspoor; Treintje d. v. D. Hofkes en T. de Haan; Margare- tha E. M. d. v.J. J. Remmerswaal en W. A. v. Kampen; Alida d. v. J. v. d Plas en A C. E. v Leeuwen; Ludwina M. d. v. J. M. Bosmeier en M. Entova Willebrordus J. z. v. M. J. v. d. Veer en A. C. C. de Vette;Selma C. d. v. D. Verboon en C. v. d. Linden. Overleden: E. P. Heemskerk doch ter 7 jr.; M. J. de Bruyn dochter 2 d. E. W. Koning zoon 4 maanden. Getrouwd:: J. Gysman en J. E. v. d. Wyngaard; H. R. v. d. Leek on M. C. Bon; M. Dubbeldeman en P. Pooij- er; A. H. Oudshoorn en M. H. Mey er; W. Schellingerhout en M. A. van Berge Henegouwen; L. G. Remmers- waal en A. M. van Berge Henegou wen; J. Wouterloot en A. E. O'Neill; G. Knotter cn J, J. Slcijser; H. I. J. A. Schrandt cn E. Guljé; F. Buis cn K. v. Leeuwen; A. van Polanen en N. H. C. Lammcrse; A. M. A. v. d. Bergh en H. G. C. M. van Leeuwen; A. F. Korenhof en C. H. Bogaards; J. C. de Bruyn en A. P. JBchotema. MIL. OORLOGSSLACHTOFFERS KREGEN EEN VAANDEL. Feestavond in „Prediker". Voorzitter H. de Jager mocht gis- tervond een volle zaal in het ge bouw „Prediker", Janvossensteeg, verwelkomen, toen hij de feestelijke contactbijeenkomst opende van de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers. afd. Zuid-Holland-Noord. „Gelukkig", aldus de voorzitter, „worden er overal in het land krin gen gevonden, waar men met de oor logsslachtoffers meeleeft. Ook de re gering helpt. Maar we zijn er nog lang niet en het zal nog wel even du ren, voordat aan al onze redelijke wensen is voldaan". De heer De Ja ger wees voorts op het grote nut van voor twee en is om 2.39 uur in de I Bond die niet stil zit, hetgeen Sleutelstad. moge blijken uit het werk van vele A.s. Maandagavond houden de Se- actieve commissies voor pensioen, stu lesiaanse medewerkers van Leiden die, coördinatie, ontspanning, me- hun voorgeschreven dische zorg en juridische aangelc- weersverwachting (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt to 10 uur). KANS OP ONWEER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk onweersbuien, maar ook flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, echter tijdelijk ver anderlijk. Vrij warm weer. 25 Mei: Zon op 04.34, onder 20.40; Maan op 00.54 cn onder 08.30 uur. BIOSCOPEN. Dc films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: achter de kerk. Zo is het. En niet anders! De Leidse K.A.B.-leden, die a.s. Zaterdag naar Rotterdam gaan, om de Encycliek-herdenking in het Feyenoord-stadion bij te wonen, dienen te weten, dat de toegangsbe wijzen dezer dagen worden thuisbe zorgd. De bijgevoegde insignes moe ten zichtbaar gedragen worden. De extra-trein vertrekt om elf minuten over half vijf (dus om 4.41 uur). Zij die daarvan gebruik willen maken, moeten dus tijdig op het station aan wezig zijn. En denkt u er om dames en heren, het stadion heeft betonnen vloeren. Het kan er kil zijn 's avonds. Neem dus een mantel of jas mee! Men moet er voor zorgen om zeven uur binnen het stadion te zijn; om 7.20 uur wordt de toegang gesloten. Neem bovendien brood mee; andere consumpties zyn in het stadion ver krijgbaar. De extra trein terug naar Leiden vertrekt om vijf minuten „Taxi, mijnheer. 14 jaar. .Nacht zonder dageraad". 18 jaar. „Lawine", 14 jaar. „Boefjes van Montmartre" 18 jaar. „Mabok, dc wilde olifant", 14 jaar. schouwers bewegen zich voortdu rend enige collectanten, die geld in zamelen voor het Ircne-fonds. Het was een van de weinige mooie voorjaarsavonden, die ons landje kent. En aangezien de projectie van het beeld op het grote doek voor treffelijk was minstens even goed als het overal duidelijk verstaanbare geluid genoot men van deze po pulaire voorstelling. Er werden ac tuele filmpjes vertoond uit binnen- en buitenland, korte showfilms en tekenfilmpjes, lichtbeelden on re clamefilms. juist in zo grote getale werden geplant en mede doordat de bomen volop in blad komen, wat een fleu rig contrast geeft, meent het bestuur de Keukenhof te moeten sluiten op hoogtepunt, opdat ook de laatste be zoeker voldaan huiswaarts zal ke ren, zodat is besloten, dat de tentoon stelling voor het laatst open zal zyn op Zondag 27 Mei a.s en dc poorten met ingang vanaf Maandag voor dit jaar voor het publiek geslo ten zullen zijn. De resultaten van dit jaar zijn voor het bestuur aanleiding geweest om nu alreeds de gedachten te laten gaan over de plannen voor het ko mende jaat en alhoewel alles nog in een stadium van plannenmaken staat, moet opnieuw plaatsing ge zocht worden voor vele nieuwe in zenders. Ook ten opzichte van de verwarm de kas, welke dit jaar de bewonde ring van duizenden en duizenden bezoekers heeft opgewekt, bestaan weer plannen en men denkt in d»t verband aan de bouw van een koude kas naast de bestaande. Verder wordt overwogen om ten gerieve van de duizenden buitenlan ders bij de hoofdingang te komen tot de bouw van een ontvangstgele genheid, waar ook de gidsendienst een keurige gelegenheid zou vinden, om van hieruit zijn taak te vervul len, terwijl evens oveiwogen wordt, verbetering aan te brengen aan de paden, welke vooral bij droog, win derig weer te stoffig bleken Tenslotte en zeker niet als het on belangrijkste zal het bestuur al het mogelyk doen om het terrein te vei- fraaien en waar nodig te verbeteren, zodat Keukenhof 1952 weer als een geheel nieuwe tentoonstelling naar voren zal komen en omgeving kerkelijke vergadering om acht uur in dc kapel van het St. Elisabeth Zie- kenhuis.Bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Bond van Salesiaanse medewerkers, wordt op aller opkomst gerekend. De R.K. Gymver. „Sportief" 1 ons weten, dat de lessen van a.s. Vrij dagavond niet in de H.B.S., maar in de zaal Ursulasteeg worden gegeven, op de gewone tijden. Willen de leden zo weinig mogelijk fietsen meene men? Die kunnen daar zo moeilijk opgeborgen worden. Enige tijd geleden heeft dc Stich ting Onderwijstonecl ,,De Gong" in Leiden enige voorstellingen gegeven voor de schooljeugd. Het succes was zó groot, dat het levende poppenspel „Jan Klaassen en de zieke koning" op Dinsdag 29 Mei a.s. herhaald zal worden voor kinderen van de Leidse Kleuterscholen, wederom in de foyer van de Stadsgehoorzaal. We zijn vanmorgen wel een beetje geschrokkenn, toen we in de Voks- krant lazen, dat gisteren in Leiden de tweede katholieke kerk is inge wijd door rtigr Huiber-.. Wij dachten altijd, dat Leiden 4 parochiekerken had, plus een bijkerk en de nodige kapellen in tehuizen, enz. Maar we kunnen ons natuurlijk vergissen! Of zou de Volkskrant zich deze keer eens vergist hebben? Mis«c;;' werd de tweede katholieke kerk van Roelofarendsveen bedoeld STADSKOK Naar aanleiding van vragen, die ons bereikt hebben omtrent het adres van de bisschoppelijke oud genheden. Tydens de pauze bood de afdeling het bestuur een vaandel aan, waar van het ontwerp door de heer De Ja ger was gemaakt. De dames C. cn G. Wesels uit Voorhout voerden het uit. Op de mi litaire vaandel wordt de tragiek van het slagveld treffend gesymboli seerd. Voor de kunstige bewerking ontvingen de dames Wesels een ge schenk. Dc avon.l werd verder verzorgd dorr dc V'.amspelers. die op het be trekkelijk kleine tonee' Nicodemus en z'n frhrduw' op uitstekende wij ze brachten. In de loop v?an dc avond werd ook nog door een bestuurslid van de Alg. Ned Invnlldebond, afd. Leiden, het woord geboerd. OPENLUCHTFILMS OP DE KAASMARKT. Voor het Irene-fonds. De grootste bioscoop van Leiden bevond zich gisteravond ongetwij feld op de Kaasmarkt! Vele honder den mensen hadden zich daar ver zameld voor de openlucht-filmvoor stelling. die door de onderneming „Airghorst" werd verzorgd, ten ba te van het Irene-fonds. Dit fonds, in 1946 opgericht, wil in alle sanatoria van het land de pa tiënten enige ontspanning geven, in de vorm van films, toneelvoorstel lingen, concerten, lezingen, goo- cheldemonstraties. schaakwedstrij den, enz. Vele bekende gezelschap pen en artisten geven hieraan hun medewerking en schenken de pa tiënten aldus enige uren van waar- t devolle ontspanning, als een welko- papier-actie, vernamen wij. dat inme afwisseling in hun vaak eentonig Laatste Berichten Plan voor wederzijdse veiligheid Een milliarden-plan President Truman heeft vandaag het congres verzocht het z.g. program voor wederzijdse veiligheid goed tc keuren. Hierin worden Amerikaanse credieten tot een totaal bedrag van 6.250 millioen dollar voor militaire hulp cn 2.250 millioen dollar voor economische hulp aan het buiten land voorgesteld. Ter ondersteuning van zijn ver zoek zei dc president, dat het grote gevaar inderdaad bestaat, „dot dc wereld door het Kremlin gespleten, onderworpen en tegen de Verenigde Staten aaneengesloten" wordt. Om aan dat gevaar het hoofd te bieden moesten dc Ver. Staten „met de rest van dc vrye wereld" samenwerken. Truman vatte zyn gedachte als volgt samen: „De vrede kunnen wij niet door een politiek van sussen winnen en de veiligheid niet door isolering. Wij zullen ons niet over geven". De Indonesische regering heeft in een heden gehouden vergadering van het kabinet besloten, dc aanbe veling van dc Verenigde Naties In zake het embargo op strategische materialen voor China tc eerbiedi gen. Duizend man van dc geconsigneer de Eritse parachutisten zijn Woens dag met 72 uur inschepingsverlof naar huis gegaan. De anderen zullen later gaan, zo meldt de ..Daily He rald". De mannen weten niet, waarheen zij na het verlof zullen vertrekken. Zij hebben kakhi-uniformen gekre gen, zoals die gewoonlijk in het Midden-Oosten worden gedragen en men had hun verteld, dat „zij bruine knieën zouden krijgenaldus de Herald. Leiden nog geen vertegenwoordiging gevestigd is. Voor grote hoeveelhe den kan men zich wendèn tot Rec tor F. Lohman, Dr. Bouwmanplein 14, Halfweg, die deze dan zal laten ophalen. leven. Maar deze organisatie kost geld. Hiervoor nu zorgt de Airghorst met een tournee door de 125 groot ste plaatsen van het land. De open lucht-filmvoorstellingen zijn gratis toegankelijk, maar onder de toe- BUITENLAND. Mohammed Tademalit, dc „krank zinnige Moor", waarvan men aan neemt, dat hij in de afgelopen twee weken acht Europeanen heeft ver moord, is Woensdag, blijkens een A. F.P.-bericht uit Rabat, door dc poli tie gearresteerd. Tademalit heeft be kend de acht moorden te hobbcn bedreven. De Verenigde Staten höbben 242 Mexicaanse ezels ingevoerd om dienst te doen als proefkonijnen bij de onderzoekingen naar de hoeveel heid atomische straling, die een mens kan doorstaan. Volgens een officiële mededeling te Singapore zijn bijna 1.500 burgers van wie 68 Europeanen, door verzet strijders op Malakka gedood. Bijna 2.000 verzetsstrijders, van wie de meeste Chinezen waren gedood. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is Woens dag nabij Nieuw Lissabon in Idia brandend neergestort. Minstens 6 inzittenden kwamen om het leven. Er waren minstens 5 over levenden, die ernstige brandwoden hadden opgelopen. Er worden nog twee inzittenden vermist. marktberichten GOUDA, 24 Mei. Kaas. Aanvoer 236 partijen. Prijzen: le soort 207 -2.14,, 2c soort 1.98—2.06, extra kwaliteit tot f 2.22 per kg. Handel

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3