Voorlichtingsdag van het Ned. Roode Kruis Klein tot het laatste Schijn-luchtoorlog boven Nederland Tweede Kamer over wegvervoer Om de eerste Hollandse nieuwe haring „Europa-bus" DONDERDAG 24 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 T7EL ZELDEN sedert zijn oprichting zal het Nederlandse Roode Kruis zoveel propaganda gemaakt hebben ter bereiking van het ge telde doel als de laatste jaren het geval geweest is. Dat moge in zich prij zenswaardig zijn, het valt toch eigenlijk te betreuren, dat die propaganda nog nodig is. Immers, geen Nederlander, hetzij jong of oud, kan onkun dig zijn met het vele en schone werk, dat het Roode Kruis nu al sedert tal van jaren en dan telken jare intenser verricht, of het dan al is in oorlogs- den wel in vredestijd. Bezocht door H M. de Koningin Onze lezers kunnen ons niet ver wijten, dat wij hen onkundig heb ben gelaten omtrent de vele taken, welke de prachtinstelling nu al ja ren op haar programma heeft staan ter uitvoering en zo dit misschien op al te bescheiden schaal tot nu toe geschiedde, dan ligt dit niet aan het Roode Kruis, doch aan de onmoge lijkheid tot uitvoering vanwege de vele en steeds toenemende kosten, die aan de uitvoering verbonden zijn. Daarom moeten we blijven ha meren op financiële hulp, op steun van ieder weldenkend Nederlander. „Ieder Nederlander lid van het Roode Kruis" moest het devies zijn van ieder Nederlander. Dan, ja dan zou nog zo heel veel meer gedaan kunnen worden. In die geest was bedoeld de Voor lichtingsdag, welke gisteren in het Roode Kruis-gebouw te Den Haag werd gehouden door het Centraal Propaganda-comité voor de aange broken inzamelingsactie, waarvoor ieder Nederlander zich moet inte resseren. Deze Voorlichtingsdag werd vereerd met de aanwezigheid van H.M. de Koningin, die omstreeks 11 uur in het gebouw aan de Prinses- segracht arriveerde en door de voor zitter van het Ned. Roode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyl van Zuylen, hartelijk welkom werd geheten. Spr. wees er op, dat de aanwezigheid van de Koningin opnieuw het bewijs le vert van haar onverflauwde belang stelling in het werk van het Roode „Addertje" in Franse begroting De zittende Assemiblée heeft Frankrijk een laatste klucht niet willen besparen. Door minister-pre sident Queuillc aangezocht verleden Dinsdag om middernacht voorgoed haar parlementaire matten te rollen bleef zij rustig door vergaderen met de begroting als inzet.. De socialistische fractie had n.l. iets ontdekt, dat niet door de beugel kon. De socialisten hadden onder het hoge gras van het butget met zijn 2000 milliarden een clcricaal adder tje van misschien 100 millioen francs ontdekt De Katholieke M.R.P. had het be staan Zaterdag van de aanwezigheid van maar 20 van de 621 afgevaardig den gebruik te maken, om in het budget een amendement binnen te smokkelen, waarbij de bijzondere Kath. scholen van sommige nieuwe belastingen gevrijwaard zouden zijn. Deze op het nippertje ontdekte cle- ricale snoodheid, deze aanslag op het republikeinse beginsel der laïciteit riep de voornaamste socialistische leiders, ofschoon ze allang op ver kiezingstournee waren, naar Parijs terug. Zij onthielden zich van stem ming zodat de butget zes stemmen te kort kwamen om met de vereiste absolute meerderheid van 311 aange nomen te worden. Het door het ka binet inderhaast gewijzigde budget, zonder de verlichtende fiscale bepa lingen voor de bijzondere scholen werd daarop onder onthouding van de M.R.P., de Gaullisten en de ge matigden, die met z'n allen bij de komende verkiezingen op Katholieke stemmen uit zijn. met slechts één stem meerderheid aangenomen.De senaat herstelde evenwel gisteravond de 'belastingontheffing voor de Kath. scholen in het budget en vannacht moest dus de stervende Assemblée zich voor de derde maal over deze pietluttigheid uitspreken. De begroting werd tenslotte met 243 tegen 207 stemmen aanvaard; rie clausule van de belastingonthef fing bleef er uit. Nieuwe stappen om terechtstellingen te voorkomen Gisteren zijn wederom stappen gedaan om de terechtstelling van de zeven oorlogsmisdadigers van Lands berg te voorkomen. Vorige week werd hun beroep op het Amerikaanse Hooggerechtshof verworpen. De ad- vacaat van de gevangenen, Warren Magee heeft thans verklaard het Amerikaanse districtsgerechtshof te Washington te hebben verzocht de Amerikaanse autoriteiten in Duits land de wettige bevoegdheid te ge ven tot de terechtstelling te ontzeg gen. Magee heeft een proces aanhangig gemaakt tegen de ministers van bui tenlandse zaken en van defensie, die hun bevel tot uitstel van de execu ties hangende het beroep hebben ingetrokken. Hij voert aan dat het Hooggerechtshof verplicht is de zaak in behandeling te nemen, en tevens, dat sedert de erkenning van de rege ring te Bonn en het eindigen van de oorlogstoestand in Duitsland de bezettingsautoriteiten geen wettig gezag meer hebben om bevel tot executie. Kruis, waarvan zij oud-voorzitster en beschermvrouwe was. In een korte rede wees spr. vervol gens op het werk van het Roode Kruis, dat in alle mensen zijn broe ders ziet, die het in alle rampspoed wil helpen. Alle aanwezigen werden vervol gens aan H.M. de Koningin voorge steld en zij onderhield zich met velen om over de vraagstukken, welke op het ogenblik zou nauw het Roode Kruis-werk raken, van gedachten te wisselen. Daarna heeft prof. dr. H. W. We- ve, hoogleraar in de oogheelkunde aan de universiteit te Utrecht en lid van de Centrale Commissie voor de Hoornvliescentra van het Ned. Roode Kruis, een korte, maar niettemin zeer duidelijke uiteenzetting gege ven over het onderwerp: Hoornvlies transplantatie". Prof. Weve deelde daarabij o.a. mede, dat, wil men in Nederland alle in aanmerking ko mende oogpatiënten helpen, de hoornvliescentra nog de beschikking zouden moeten hebben over 200 a 300 ogen van gestervenen per jaar. In aansluiting op deze uiteenzet ting, die een duidelijk beeld gaf van wat de hoornvliestransplantatie be tekent, werd een documentaire film vertoond van Otto van Neijenhoff, getiteld „Geef hun het licht terug", een film, welke niet naliet sterke in druk bij de aanwezigen te maken. Deze film is bedoeld om het Neder landse volk op te wekken zich be wust te worden van zijn plicht te genover de blinden. Na de filmpremière kwam een mu zikale première, gepresenteerd door de Koninklijke Militaire Kapel on der leiding van kapitein Rocus van Yperen. Dit orkest voerde de door Jurriaan Andriessen, gecomponeerde „Roode Kruismars" uit, een muziek stuk in moderne trant, dat zo ver rassend boeiend was, dat men om een herhaling verzocht en nadien dankbaar applaudisseerde. Kapitein van Yperen ontving ter gelegenheid van deze eerste uitvoering een zeld zaam bord, dat aan de geboorte van Prinses Margriet in Canada herin nert. Het Welfare-werk. Het „Welfare-werk"van het Roo de Kruis werd nadien door jhr. P. H. Verspeijck, geneesheer-directeur der Haagse gemeenteziekenhuizen besproken. Dit werk begint bij invaliden en langdurig zieken als medisch-sociale arbeid. Het begin, de bezigheidsthe rapie, is vooral op de geest gericht. Men doseert een hoeveelheid werk, meest handenarbeid, aan iedere pa tiënt om hem op gang te houden en van zijn ziekzijn af te leiden. Deze bezigheid kan gepaard gaan met ar- beidstherapie, die gericht is op be wegingen, die verbetering kunnen bewerkstelligen. Het Roode Kruis heeft thans ook de organisatie van het Welfare- werk voor zieke en gewonde militai ren zowel als in burgerziekenhui zen op zich genomen. Wij artsen, al dus dr. Verspijck, kunnen daarvoor niet dankbaar genoeg zijn, omdat dit werk een bijzonder grote hulp bij het verrichten van onze taak als me dicus is. Wat nog gedaan moet worden. De heer A. van Embden, directeur van het Nederlandse Roode Kruis, gaf een overzicht van de ongeveer vijftig directe en indirecte taken van deze organisatie, waarvoor zeer veel geld nodig is. Daarom hoopt men tijdens de huidige campagne een millioen gulden bijeen te kun nen brengen. Thans moeten nog der tig van de tachtig noodzakelijke rampendepots worden ingericht. De ze depots kosten 30 tot 35.000 gulden per stuk. Het mobilisatiefonds en het oorlogsfonds moeten statutair ieder een half millioen gulden be vatten. Tezamen hebben zij 150.000 gulden in kas. Tenslotte zal het Roode Kruis korps binnen anderhalf jaar van 9000 op 15.000 getrainde vrijwilligers moeten worden gebracht. Voor iede re vrijwilliger heeft men hiervoor een bedrag van ruim 100 nodig. Vandaar, dat ook dit jaar weer een zeer intensieve fondsenwerving is opgezet. Ir. F. Q. den Hollander, pre sident-directeur der Spoorwegen, die van het centrale campagne comité voox-zitter is, heeft over de grond slag van deze werving gesproken. Hij sprak zijn bewondering uit voor de offervaardigheid der vele vrijwil ligers, die zich voor het Roode Kruis werk beschikbaar stellen. Niet ieder een kan dit doen, doch een klein of fer is voor de meesten wel mogelijk. Het werk van het Roode Kruis loopt van jaar tot jaar en kan slechts met behulp van vele geregelde bijdragen, klein of groot, goed gedaan worden. Men moet echter weten waarom men geeft en hoe het geld besteed wordt. Daar begint de taak van het centrale campagne-comité voor „de ze prachtige, zorgvuldig opgebouw de en efficiënte organisatie", aldus ir. Den Hollander. Hij vertelde, dat comité reeds 35.000 brieven aan be drijven, 80.000 aan middenstanders en vele andere duizenden aan maat schappelijke organisaties heeft ge zonden om duidelijk begrip voor het wex-k van het Roode Kruis te kwe ken. Door huisbezoek zal iedere Ne derlandse familie met het Roode Kruiswerk op de hoogte kunnen ko men. Aan het slot van deze voorlich tingsdag werden de presvertegen- woordigers bij wijze van repetitie op merkwaardige wijze aan de tand ge voeld. Juffrouw Mieke en de heren Boots en van Herpon uit Hilversum lieten de hersens met Roode Kruis- vragen excerceren. Zij vonden het resultaat wel gunstig, want ruim OEFENING „OMBRELLE" Woensdag is de aangekondigde oefening „Ombrelle" begonnen; zij zal Zaterdagochtend vroeg, na ope raties in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, eindigen. Aan de oefening, die in de eerste plaats beoogt de luchtverdediging in Nederland, Bel gië en Oost-Frankrijk op haar doel matigheid te beproeven, wordt deel genomen door vijfhonderd vliegtui gen uit Engeland, de Verenigde Sta ten, Frankrijk, Nederland, België en Denemarken. De oefening begon Woensdag te tien uur Nederlandse tijd met het opstijgen van Amerikaanse vliegende reuzenforten de „B-50's") van hun bases in Engeland, voor aanvallen op West-Epropa. Van Amerikaanse bases in West-Duitsland stegen Brit se „Mosquito's" en „Wellingtons" en Amerikaanse transportvliegtuigen op voor aanvallen in de rug. Om de werkelijkheid zoveel mogelijk na te bootsen voerden middelzware bom menwerpers schijnaanvallen uit. In een communiqué, dat Woens dag, na afloop der oefeningen van die dag, is uitgegeven, wordt o,m. gezegd, dat „op grote hoogte vliegen de Amerikaanse reuzenforten bege leid door jagers, aanvallen hebben uitgevoerd op doelen in Nederland, België en Frankrijk. Boven het grootste gedeelte van het aanvalsge- zeventig procent der opgelepelde I bied was°het weer mooi. In bepaalde antwoorden was raak. Waarvoor gevallen konden de aanvallende Roode Kruislepeltjes als prijzen bommenwerpers echter aan de ver werden uitgereikt. dedigende jagers ontkomen door Welke tandpasta? Natuurlijk de beste: IVOROL BEZORGHEID OVER GRATIE-BELEID In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is gestemd over de moties, welke Dins dag zijn ingediend bij de interpella tie van de heer STOKVIS (C.P.N.) over het door de regering gevoerde gratiebeleid ten aanzien van tot de doodstraf veroordeelde oorlogsmis- dagigers en politieke delinquenten. De motie-Stokvis, waarin de regering wordt uitgenodigd de richtlijnen, gel dend bij het ten aanzien van tot de doodstraf veroordeelde politieke de linquenten en oorlogsmisdadigers, in hun woordelijke tekst aan de Kamer mede te delen, werd verworpen met 65 tegen 10 stemmen. Voor: C.P.N., en de heren Ritmeester (V.V.D.), Cornelissen (V.V.D.). Gerbrandy (A.- R.) en Welter (K.N.P.). De motie- Stokvis, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over de gratieverlening aan F. H. Aus der Fünten c.s. werd verworpen met 57 tegen 18 stemmen. Voor: C.P.N., A.-R. en de heren Cor nelissen (V.V.D.), Ritmeester (V.V. D.) en Welter (K.N.P.), De heer van der Feltz (C.-H.), die de motie mede had ondertekend, was niet aanwezig. De motie van de heer DONKER (Arb.), waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over het feit, dat gra tieverlening mogelijk is binnen het kader van de aan de Kamer niet be kende richtlijnen voor het door de regering ten deze gevolgde gratiebe leid werd aangenomen met 53 tegen 22 stemmen. Tegen: de K.V.P. met uitzondering van de heren Koersen, van Koevorden en Fens. Aan de orde was hierna weder het ontwerp der nieuwe Kieswet. Het amendement van de heer Wagenaar (C.P.N.) om de waarborgsom niet te verdubbelen werd verworpen met 63 tegen 9 stemmen. Het amendement van de heer BEERNINK (C.-H.) beogende de voorgenomen afsluiting der stemhok jes door gordijntjes te doen verval len werd aangenomen met 49 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp is voorts z.h.s. goedgekeurd. Deze foto toont Koningin Juliana gezeten tussen de voorzitter van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis Ir F. C. C. baron van Tuyll van Se- rooskerken van Zuylen (rechts) en de voorzitter van het Centrale Cam pagne Comité, Ir F, Q. den Hollan der. VERVOER VAN GOEDEREN MET VRACHTAUTO'S. De Kamer heeft vervolgens een be gin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp houdende regeling van het vervoer van goederen met vruchtauto's. De heer ALGERA (A.-R.) betoog de, dat het goederenvervoer per auto niet los is te zien van het vervoer per spoorweg en te water; daarom dient de vraag naar de onderlinge verhouding te worden gesteld. Het is z.i. gewenst, dat duidelijk wordt uit eengezet wat het juiste doel van het ontwerp is. Spr. wilde weten wat de minister wil met de gedwongen con centratie, waarover in de stukken wordt gesproken 'en voorts hoe de bewindsman staat tegenover deelne ming van de ovex-heid aan het weg vervoer. Z.i. moet de overheid zo weinig mogelijk optreden als onder neemster, de spoorwegen moeten niet worden gedwongen een concurrentie positie in te nemen. In principe moe ten de Nederlandse Spoorwegen zich onthouden van het wegvervoer, met enige uitzonderingen, n.l. als het par ticuliere vervoer geen bezwaar heeft en als de gevestigde praktijk aanlei ding geeft tot deelneming aan het wegvervoer. Hij vroeg instelling van een staatscommissie ter beoordeling van de deelneming der N.S. en doch terondernemingen aan het personen- en goederenvervoer op de weg en van de verhouding met de particulie re ondernemingen. fle heer SCHILTHUIS (Arb.) meende, dat deze wet in belangrijke mate het wegvervoer zal dienen en meer doelmatigheid zal brengen. Zij maakt een gezondere en beter geor dende bedrijfstak en verhoogt de be staanszekerheid der ondernemers. Hij zeide niet te begrijpen, dat er in ondernemerskringen bezwaar tegen wordt gemaakt. De heer KROL (C.-H.) meende, dat het uitgesloten moet zijn, dat de overheid het vervoer allerlei last be zorgt, gezien het feit, dat het parti culier vervoer pioniersarbeid heeft verricht op het gebied van het weg transport. Dp heer ZEGERING HADDERS (V.V.D.) zeide meer sympathie te hebben voor dit wetsontwerp dan destijds voor de wet autovervoer per sonen. Het ware gewenst, dat de Ka mer op de hoogte was van dt richt lijnen. Z.i. zien veel beroepsvervoer ders hun eigen belang niet en gaan er zelfs niet toe over vrijwillige sa menwerking zelfs maar te bestude ren. De heer v. d. HEUVEL (K.V.P.) was van mening, dat de andere ver voerstakken bezwaarlijk buiten be schouwing kunnen worden gelaten. Dat de basis van het ontwerp een andere is dan van het oorspronke lijke achtte hij gelukkig. Samenwer king van zelfstandige ondernemers is z.i. noodzakelijk en hij vond het reëel, dat als zij een goed vervoers- apparaat tot standbrengen en rede lijk in het vervoer voorzien, de over heid niet afzijdig blijft en tracht te komen tot opheffing van belangen tegenstellingen. Het ligt z.i. voor de hand, dat de spoorwegen het door voeren en afhalen van goederen in eigen hand willen houden, maar als particuliere ondernemers een lijn dienst hebben mogen zij niet belem merd worden door een overheidsbe drijf. Op zichzelf vond hij het binden van een vergunning aan een termijn niet bezwaarlijk, doch er moet reke ning worden gehouden met het indi viduele recht van de ondernemer op zijn bedrijf en zijn bestaan. De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) vroeg, met het oog op de vele onge lukken of wel voldoende dè hand wordt gehouden aan het rijtijdenbe sluit. De heer VAN DIS (S.G.) had tal van bezwaren tegen het ontwerp, waarin hij grote gevaren voor het beroepsgoederenvervoer ziet. Te kwart over vijf is de vergade ring verdaagd tot Donderdagmiddag. Dan komt de minister aan het woord zich in wolken aan waarneming te onttrekken. De vliegende reuzenfor ten werden tijdig waargenomen en door de jagers van de tegenpartij achtervolgd. De meeste „B-50"-toe- stellen werden onderschept, waarop luchtgevechten ontstonden. De verdediging werd bemoeilijkt, doordat aanvallende, op geringe hoogte vliegende toestellen, vlieg velden en luchtverdedigingsinstalla ties aanvielen. In werkelijkheid zou den deze toestellen door de lucht doelartillerie der verdedigers zijn beschoten en zware verliezen heb ben geleden. De middelzware bommenwerpers vlogen op geringe hoogte onder het radarscherm dooi-, hetgeen het tegen gaan van deze aanvallen bemoei lijkte." In September a.s. zullen nog gro tere luchtmachtoefeningen boven West-Europa worden gehouden. MGR. J. J. R. M. POSTMA t In het St. Willibrordus pension te Wassenaar is hedenmorgen op 84- jarige leeftijd overleden mgr. J. J. R. M. Postm'a, rustend pastoor van de parochiekerk O. L. Vrouw van Goede Raad te 's Gravenhage. Mgr. leed aan een zware bronchi- tus en de laatste weken was zijn toestand steeds achteruitgaand. Mgr. Hanssen naar Australië Het ligt in de bedoeling, dat Mgr. dr. A. Hanssen, bisschop-coadjuto. van het bisdom Roermond, in naam van het Nederlandse Epicopaat een bezoek zal brengen aan Austraiië e Nieuw-Zeeland in verband met d emigratie van Nederlandse fcatwoGle- ken naar die landen. Mgr. Hanssen zou zich, aldus meldt de „Volkskrant", op de hoogte moeten stellen van de godsdienstig- zedelijke verhoudingen, waaronder de emigranten komen te leven en met de kerkelijke ovei'heid moeten bespreken wat er zowel hier als in die landen zou kunnen gebeuren voor een onder godsdienstig opzicht verantwoorde emigratie. De reis zal waarschijnlijk geschieden in het na jaar. Het moet een faire strijd zijn De eerste Hollandse nieuwe is al gevangen, gisternacht aan de Oost kant van dc Doggersbank. Maar de vangst was zeer, zeer matig. De twee loggers, die daar waren schot gegaan, de Sch. 6 en Sch. 118, vingen resp. 1 kantje en 1 broodje. Ze zijn nu ver der Noordwaarts opgestoomd. Het zal dit jaar een beslist eerlijke strijd worden wie het eerst de Hol landse Nieuwe ter markt zal bren gen. Het Bedrijfschap voor visserij producten heeft daartoe de nodige maatregelen genomen. Het had gehoord, dat enkele rede rijen het plan hadden behalve de schepen, die gerechtigd waren op 22 Mei jl. ter zoute uit te varen, ook snelle motorschepen mede te geven. Deze zouden niet aan de haringvisse rij deelnemen, doch uitsluitend de haring van de vissende schepen over- Gevaar in Tilburg bezworen Geen n'euwe pokken-gevallen Ook Woensdag werd in Tilburg geen nieuw geval van pokken ge constateerd. In de afgelopen acht da gen breidde het aantal gevallen zich niet uit. Er werden Dinsdag drie personen uit quarantaine ontslagen. Het aantal geïsoleerden bedraagt nu nog 35. In het ziekenhuis worden thans nog 19 pokkenpatiënten verpleegd. De toestand van allen is gunstig, al dus deelde de directeur der G.G. en G.D. te Tilburg mede. Den Bosch weer vrij. Gistermiddag zijn 23 personen uit Den Bosch, die in verband met even tueel besmettingsgevaar voor pokken in het logeergebouw van het Neder landse Rode Kruis in quarantaine waren gesteld, ontslagen. De burge rij toonde zeer veel belangstelling voor het gebeuren, dat te voren was ontslagenen werden in twee „Jan aangekondigd. De uit quarantaine Plezlers" door de stad gevoerd en aan hun respectieve woningen afge leverd. Dr. A. J. J. Boumans, die met de medische verzorging van de in quarantaine gestelden was belast verklaarde Den Bosch van besmet tingsgevaar vrij. Morgen worden de nog 16 achtergeblevenen uit quaran taine ontslagen. Ver. Ned. Gemeenten op Avifauna Woensdag was de afdeling Zuid- Holland van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten de gast van het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn. In de morgenuren werd in het internationaal Vogel park „Avifauna" de jaarvergadering gehouden, welke o.l. stond van mr. L. J. R Ridder van Rappard, burge meester van Gorkum. Mr. J. Vink, dir. van het Bureau Nationaal Plan hield aan de hand van ver-schillende tekeningen een voordracht over dc nationale aspec ten van de ruimtelijke ordening. Ver schillende moeilijkheden die zich hierbij voordoen, zoals die tussen stadsuitbreiding en tuinbouw, agra rische belangen en natuurbescher ming e.d. werden genoemd, waarna spr. tenslotte inging op de bijzondere problemen die in het leven worden geroepen door de sterke concentra tie van de bevolking in het Westen des land. Na deze jaarvergadering werden de circa 150 vertegenwoordiging van Z.-H. gemeenten ten raadhuize offi cieel ontvangen door het college van burgemeester en wethouders. Bur gemeester Witschey sprak een kort welkomstwoord Nadat verversingen waren rondgediend, bezichtigde het gezelschap het mooie raadhuis en werd in Avifauna de lunch gebruikt Na de lunch bood Alphens ge meentebestuur de gasten een boot tocht aan over het Brasemermeer en bü de terugkomst de directie van Avifauna de thee nemen om daarmede zo snel moge lijk naar de thuishaven te stomen. Het Bedrijfschap heeft de rederijen, die dit van plan waren, hiervoor ge waarschuwd. zodat de meeste aan haar voornemen dan ook geen ge volg hebben gegeven. Thans is echter nog onverwachts een verordening afgekomen, dat het verboden is haring aan te voeren met schepen, die niet gerechtigd wa ren op 22 Mei ter zoute uit te varen. Een van de Scheveningse rederijen, die het ondanks de waarschuwing toch gewaagd had een schip uit te zenden, is door deze verordening thans gedwongen dit schip terug te roepen, hetgeen ook inderdaad is ge. schied. Het vaartuig is thans weer naar de thuishaven onderweg. Huurverhoging onvoldoende Om tot een lonende exploitatie op basis van de werkelijke bouwkosten te komen, züllen verdergaande huur verhogingen in de toekomst noodza kelijk zijn. Aldus minister In 't Veld in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Deze huurverhogin gen zullen moeten worden ingepast in het lonen en prijzenbeleid. De Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting is eenzelfde me ning toegedaan. Het advies van deze raad heeft de minister in «handen van de Sociaal-Economische Raad gesteld, met het verzoek deze aange legenheid in het licht van het alge mene loon- en prijzenbeleid te be zien. Wanneer ook het advies van de S.E.R. zal zijn ontvangen, zullen aan de Staten-Generaal hierover na dere mededelingen worden gedaan. In een van de ruimen van het Duitse vrachtschip „Tangai", dat ijzerei'ts laadde te Lulea in Noord- Zweden, is Woensdag een dode man gevonden, waax-schijnlijk een haven arbeider van Rotterdam. De man lag met het gezicht naar beneden en men gelooft, dat hij reeds dood was sedert het schip op 17 Mei uit Rotterdam vertrok. Zijn gezicht was zwaar verminkt, men gelooft, dat hij zijn nek heeft gebro ken. De politie weet nog niet, of de man door een ongeluk om het leven is gekomen, of dat misdaad in het spel is. De N.V. Nedexdandse Buurtspoor wegmaatschappij te Zeist, een der grootste van de 18 dochteronderne mingen der Ned. Spoorwegen, heeft met ingang van 20 dezer in samen werking met de „Deutse Touring Gesellschaft" een buslijn Amsterdam Hamburg V.V. in explotatie geno men. Van Hamburg uit heeft men de volgende morgen aansluiting op Kopenhagen en Frankfort a/m, even eens per toux*ingcar. De N.V. Nederlandse Buurtspoor wegmaatschappij is vorig jaar reeds begonnen met de explotatie van een lijn AmsterdamFrankfort, welke traject ook een deel van de winter werd bereden, en dit jaar reeds weer van 1 April af, met doorverbindin gen op Bazel, Konstanz, Salszburg en Innsbruck. 15 Juni wordt een dienst AmsterdamOstende geopend met doorverbinding op Lille (Rijsel) en verder per trein naar Parijs, en even eens op 15 Juni een dienst Amster damLuxemburg met doorverbin ding op Frankfort a/d Main. Het geheel dezer diensten, waar van de dienstregeling voorlopig geldt tot 30 September, draagt de naam „Europabus", De lijnen worden onderhouden met grote touringcars met moderne accomodatie, o.a. een stewardess, die de passagiers met kleine gerieflijkheden, drank e.d. van dienst kan zijn. De tarieven liggen tussen die van tweede en derde klas der Spoomvegen. Retourbewijzen, waarop 10 pet reductie wordt gege ven. zyn gedurende twee maanden geldig. Zoals vanzelf spreekt gaat het hier om internationale verbindingen Derhalve kan niet worden geboekt voor binnenlandse trajecten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2