S)e Cclxi6e(Soii^cmt Chinezen over hele front in aftocht - Mao met de kous op de kop SNELLE ACHTERVOLGING DOOR GEALLIEERDEN Atoom-klucht in Argentinië Peron sloeg een dwaas figuur Sovjet-Unie staat in Brussel terecht Perzië zet zijn wil door Of de Engelsen willen of niet Sabatage bij de Tsjechische spoorwegen Perzië is een gevaar KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12289 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 23826, Abono. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.; 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.30 Ma etiowne uetCiezen afyedeitiód J^E NOORDELIJKEN zijn gedurende de afgelopen 24 uur langs het ge hele front in volle terugtocht, waarbij de verbondenen snel achter nen oprukken. Het achtste leger deelde mede, dat de laatste berich ten er op wijzen, dat de terugtocht in goede orde wordt uitgevoerd. De Amerikaanse tweede divisie, waarvan de Franse en Nederlandse troe pen deel uitmaken, staat niet langer bloot aan de druk der Noordelijken ;n is in het offensief gegaan. Berichten van het front wijzen er op, dat ie Noordelijken in het Oosten en aan de Oostkust zelf vrijwel geheel verdwenen zijn. Bombardementen waren de Chinezen fataal De terugtrekkende Chinese legers worden voortdurend door geallieer de vliegtuigen aangevallen. De vlie gers melden dat de wegen, die van net Westelijke gedeelte van de cen- :rale frontsector naar het Noorden moeren, overvuld zijn met vracht auto's en wagens, waarop de Chinese troepen worden vervoerd. Britse en Amerikaanse stafofficie ren zijn van mening, dat het voort durend uit de lucht bombarderen van de Chinese bevoorradingswegen sn het vuur der zware geallieerde artillerie, waardoor de communisten nun troepen niet opfgrote schaal kon den samentrekken, het voor hun :ommandanten onmogelijk heeft ge maakt de infanterie te organiseren °n van wapens en levensmiddelen te voorzien. EEN CHINEES DAGBOEK. De oorlogscorrespondenten van Reuter bij de verbonden troepen te velde, melden Woensdagavond, dat de geallieerden een markante over winning hebben behaald. Eén van hen, Ronald Batchelor, heeft inzage gehad van een dagboek, dat werd aangetroffen in een der handen van een gesneuvelde Chinese boerensoldaat. Het dagboek is over geruime tijd bijgehouden. De Chinees vertelt hierin, hoe hij te voet naar het front werd gezonden, waarbij hij slechts karig te eten kreeg. Toen hij in de frontlinie aankwam, was hij door ontberingen volkomen uitgeput, in actie gekomen. Hij werd bijna on middellijk gedood. Men is er bij de verbondenen van overtuigd, dat de geschiedenis van deze Chinese boer, die uit zijn werk werd gehaald, om zover van huis te sterven, zonder dat zijn dood enig resultaat had, geldt voor vele dui zenden van zijn land- en lotgenoten. In de laatste dagen zijn Chinese troe pen over het algemeen uit boeren bestaande aan het front versche nen, die in ellendige toestand ver keerden. Zij zijn dwars door China en Mandsjoerije vervoerd en moesten toen nog een tocht maken door he't bergachtige Noord-Korea, voor zij de frontlijn bereikten. Volgens berichten uit Amerikaan se bron zouden de Noordelijken in de eerste twee fases van hun voorjaars offensief ongeveer 140.000 man aan doden en gewonden hebben verlo ren. Dit zou gelijk staan met het verlies van 18 divisies in dertig da gen. Woensdagavond meldden frontbe- richten, dat mogelijk communistische strijdkrachten, die aan het Oostelij ke front getracht hebben door de li nie van de V.N. te breken, ingesloten zijn. NEDERLANDSE VERSTERKINGEN Dinsdagavond is een groep Neder landse officieren en manschappen gearriveerd aan het centrale front in Korea om de Nederlandse troepen aldaar te versterken. Deze troepen zijn toegevoegd aan de tweede Ame rikaanse divisie infanterie. STERKER SANCTIES? In weerwil van de waarschuwing „voor de gevolgen" van Peking, aan alle landen, die zullen deelnemen aan de UNO-embargo op de levering van strategische goederen aan rood- China, zou de Amerikaanse delegatie bij de UNO volgens A.P. op het ogenblik de mogelijkheid bestuderen van diplomatieke en sterkere mili taire sancties tegen China. Het is mogelijk, dat de sanctie commissie volgende week een on derzoek zal wijden aan deze Ameri kaanse voorstellen waartegen, zegt A.P., Engeland en enkele andere lan den echter zo goed als zeker gekant zouden zijn. GENERAAL PERóN, de Argentijnse president, heeft de onmiddellijke arrestatie gelast van Ronald Richter, de in Oostenrijk geboren „atoomge leerde", die, naar Perón op 24 Maart vol trots békend maakte, Argenti nië in staat had gesteld, om volgens geheel nieuwe methoden op betrek kelijk goedkope wijze atoom-energie vrij te maken voor vredesgebruik. Richter zou ontmaskerd zijn als een bedrieger, die de president een dwaas figuur heeft doen slaan en Argentinië sommen gelds heeft gekost. Richter gearresteerd Het Braziliaanse blad „Tribuna da Impresa" kwam gisteren uit met het bericht over de aanstaande ar restatie van Richter in buitengewoon grote opmaak. Het blad is de enige bron voor de berichten over Richter en het vertelt niet, van wie het de berichten heeft verkregen Volgens de Tribuna zijn deskun digen van het Argentijnse leger er achter gekomen, dat Richters vinding niet meer is, dan geweldige bluf. Zij waren van mening, dat Richter een quasi-geleerde is, met een niet meer dan oppervlakkige kennis van de natuurkunde. Gisteren nog had Perón bij decréet bepaald, dat het eiland Huemul, waar de proeven met atoom-energie worden genomen, onder zijn per soonlijk toezicht zou komen. Er was juist een nieuwe fabriek in gebruik genomen, waar men atoom-energie zou vrijmaken, In het decreet werd Richters naam niet genoemd. Toen president Perón in Maart zijn opzienbarende verklaring aflegde, waarin hij zei, dat Argentinië geheel andere wegen bewandelde bij het vrijmaken van kern-energie dan Groot-Britannië en de Verenigde Staten en de energie alleen voor EEN MERKWAARDIG SCHIJNPROCES ^^NDER AUSPICIËN VAN DE „In tennationale Commissie tegen het regime der concentratiekampen" wordt momenteel te Brussel een groot proces gevoerd tegen het Sowjet systeem. Het geldt hier weliswaar een schijnproces, maar de 18.000 dossiers die door een sub-commissie werden onderzocht, en de talrijke getuigen a décharge, die werden ge dagvaard, verlenen het geding niettemin een bijzondere betekenis. Het Hof wordt gepresideerd door de Franse advocaat Balachowsky, die wordt bijgestaan door Nederlandse en Belgische juristen. De rechters, die allen een periode in Duitse conentraiekampen hebben doorgebracht zijn afkomst, uit Frank rijk, Duitsland, België en Spanje. Commissaris-rapporteur is de Frans man David Rousset, die in November 1949 het initiatief nam tot de oprich ting van de internationale commissie die een onderzoek moest instellen naar de concentratiekampen,, welke eventueel zouden bestaan in Sowjejt Rusland en de communistische satel lietstaten, Griekenland, Joegoslavië en Spanje. Ofschoon men van te voren wist dat de demarche op een mislukking zou uitlopen, had de secretaris-gene raal der internationale commissie zich in verbinding gesteld met de Sowjet-ambassade te Brussel. Men wenste dat een Sowjet-diplomaat op het proces officieel het standpunt van zijn regering ten aanzien der arbeids- correctiekampen zou toelichten. Na herhaalde pogingen van de zij de der organistoren liet de ambassa de weten, dat zij geen betrekkingen wenste te onderhouden met de inter nationale commissie. Dat belet niet, dat er op het proces toch vooraanstaande communistische getuigen a décharge zullen worden gehoord, o.a. mr. Nordman, de advo caat van het communistische orgaan „Les Lettres Frangaises" op het pro ces Kravchenko, en mevrouw Vail- lant Couturier, lid van de Franse Assemblée. In een uitvoerig betoog schetste David Rousset een beeld van de evo lutie van het strafregime in de Sow- jet-Unie sedert 1927. Hij verkklaarde dat er thans millioenen mensen in de Russische concentratiekampen ver blijven. Het gerechtshof nam reeds kennis van de betuigingen van verscheidene Russische emigranten die het Sowjet- regime in de kampen aan den lijve hadden ervaren. Op 26 Mei zal de rechtbank haar vonnis uitspreken. vredesdoeleinden zou gebruiken, waren de geleerden in het Westen zeer sceptisch gestemd. Niemand ge loofde eigenlijk wat de president zei. Het heeft zeer de aandacht getrok ken dat professor G. J. Bakker, de Nederlandse kern-physicus, een iet wat geheimzinnige reis naar Argen tinië heeft ondernomen. Bij zijn ver trek van Schiphol, vorige week, wil de hij niets loslaten. Toen hij in Ar gentinië arriveerde zijn er foto's ge maakt op het vliegveld, die echter niet mochten worden gepubliceerd. Volgens Reuter is de professor naar Argentinië gegaan om de uitvindin gen op het gebied van de kern-ener gie op het eiland Huemul te bestude ren. Het is niet onmogelijk, dat er ver band bestaat tussen de arrestatie van Roland Richter en de bevindingen van professor Bakker. Professor Bakker heeft geweigerd te zeggen hoelang zijn verblijf in Argentinië zou duren. SPANNING TUSSEN ARGENTINIë EN URUGUAY. In het blad ..La Thibuxw Popular «.Montevideo) is een bericht versche nen, volgens hetwelk ,,van bctrouw- oare zijde" vernomen is, rlat de be trekkingen tussen Uruguay en Ar gentinië „buitengewoon gesoanncn" zijn en een crisis op handen is. UITLEVERING VAN PAVELIC GEelST. De Joegos-Slavische regering heeft aan Argentinië de uitleverings ver zocht van Anton Pavelic, gewezpn premier van de nazi-„vrijstaat" Kroatië en enkele van zijn mede werkers in zijn (fascistische) Oes- tatsji-be weging. NIEUWE VIERMOTORIGE STRAALBOMMENWERPER VOOR DE BRITSE LUCHTMACHT. De eerste voor publicatie vrijgege ven foto van de nieuwe viermotori ge straalbommenwerper, de Vickers 660, voor de Britse luchtmacht. De zer dagen maakte het toestel zijn eerste vlucht, welke uitstekend slaagde. Het is uitgerust met Avon. straalmotoren, aan de fabricage waarvan zes Engelse firma's mee werkten. Alle gegevens betreffende deze bommenwerper zijn geheim, doch het is bekend, dat de motoren 12000 P.K. ontwikkelen, die het toe stel een snelheid geven van 900 KM/u. Men verwacht dat de Vickers 660 een grote actieradius zal hebben en uitstekend manoeuvreerbaar is. TWEE VERONGELUKTE NEDER LANDSE „METEOR'S" De foto geeft een overzicht van de plaats van het ongeval: over een groot op pervlak is de grond bezaaid met brokstukken. Spaans-Portugees overleg Luit.-kolonel Fernando Dos Santos Costa, de Portugese minister van De fensie, is gisteren uit Lissabon naar de Pyreneeën gevlogen, om de Spaan se militaire academie te bezoeken. In Madrid is geen officiële com mentaar op zijn bezoek geleverd, maar in de huidige internationale si tuatie kan een dergelijk bezoek niet zonder betekenis zijn, zo meldt Reu ter. Sinds enige tijd is er sprake van een mogelijk Spaans-Portugese sa menwerking voor de verdediging van het Iberisch schiereiland Kort gele den woonde een militaire missie uit Portugal oefaningen van Spaanse bergtroepen bij. Australië en de communisten De Australische premier, Robert Menzies, heeft Donderdag te Mel bourne verklaard, dat hij „niet ver baasd zou zijn, indien er in de a.s. 24 uur in Australië drastisch zou worden opgetreden tegen het com munisme." Menzies zei niet, of hij doelde op het besluit van de vakbonden, waar in de communisten de meerderheid hebben, om alle schepen uit Nieuw- Zeelandse havens, waar gestaakt wordt, besmet te vedelaren „De federale regering heeft een mandaat gekregen om de stormloop van het communisme te weerstaan en we zijn van plan dit te doen". De havenarbeiders te Melbourne hebben Woensdag besloten niet te Een onmiddellijk Perzisch plan voor de exploitatie van de pas gena tionaliseerde olievelden zal worden uitgevoerd, onverschillig of de En gelsen bereid zijn voor Perzië te werken of niet. aldus heeft Kazem Hassibi, vertegenwoordiger van het Perzische ministerie van financiën in de raad voor de nationalisatie van de olie-industrie, Woensdagavond te genover een correspondent van het blad „Kaihan" verklaard. Hij zei, dat de Perzen verwachten de huidige Britse staf te gebruiken en mogelijk Amerikaanse en andere des kundigen. Hij noemde niet de natio naliteit van de andere deskundigen. Indien de Engelsen niet wilden sa menwerken en enige installaties ge sloten zouden moeten worden, zou dit verlies van productie betekenen en zal de Westelijke wereld hieronder lijden, maar dat zal niet onze schuld zijn aldus Kazem Hassibi. Hij deelde mede, dat Jerzië hoopt alle buitenlanders bij de olie-indus- traie langzamerhand door Perzen te kunnen vervangen. Hij deelde mede, dat Perzië hoopt tig procent van de eigendommen van de Anglo-Irianian. waaronder tank schepen. toebehoort. „Derhalve zal twintig procent van deze tankschepen aan ons toebeho ren. Met deze tankers en andere, die wij zullen verschaffen, zullen wij de distributie van de olie voortzetten", aldus Hassibi. (Volgens een schatting van de An- glo-Iranian bestaat de vloot van tank schepen van de maatschappij uit meer dan honderd zeewaardige tanksche pen). Op een vraag, wat zou gebeuren, indien de Anglo-Iranian zich niet zou werken op besmette schepen uit Nieuw-Zecland. Vakbondfunctiona rissen voorspelden, dat een derge lijk besluit zou leiden tot een stilleg ging van het werk in alle Austra lische havens. Onthullingen van officiële zijde CABOTAGE bij de Tsjechische spoorwegen, leidende tot ontsporingen, blokkering van lijnen, vernieling van machines door zand, geworpen in het raderwerk, e.d. heeft zich op het gehele Tsjechoslowaakse net voorgedaan sedert de communisten drie jaar geleden aan dc macht kwamen. Officieel zijn er thans onthullingen over gedaan. Enkele van de belangrijkste spoor wegongelukken van verleden jaar, die officieel „ongelukken met ramp spoedige gevolgen" worden genoemd worden thans aan sabotage toege schreven. Joseph Frank, plaatsver vangend secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, heeft over dit alles verklarin gen afgelegd op een conferentie van communistische spoorwegarbeiders en -ambtenaren uit het gehele land. De Rude Pravo publiceert zijn rap port. Daarin zegt hij: Een deel van de ongelukken ;s veroorzaakt door onbruikbare of verouderde uitrusting, of door na tuurlijke oorzaken, zoals het onklaar worden van de lijn door vorst of zware regens. Maar het staat vast, dat een belangrijk deel van de sto ringen en ongelukken het werk is geweest van boosdoeners en vijan den. Dit is vooral zo met dt grootste ongelukken met rampspoedige ge volgen, waarbij treinen ontspoorden, pf overgangen geblokkeerd werden". De gebruikelijke vorm van sabo tage was het overhitten van kogel lagers, het werpen van zand in de machines, het slecht koppelen van rijtuigen. Opzettelijke sabotage is geconstateerd in de tijd na Februari 1948. De vijand heeft zijn actie kun nen voeren omdat de meeste spoor wegemplacementen open zijn voor storen aan het nationalisatieprogram, antwoordde Hassibi, dat de kwestie door de Perzische gerechtshoven zou worden behandeld cn dat aan de be sluiten van de gerechtshoven uitvoe ring zou worden gegeven door dc middelen, die hun ter beschikking staan. Men meent te weten, dat deze ver. klaring betekent, dat troepen en gen darmerie in het geweer zouden wor den geroepen. In berichten van andere Perzische bladen wordt gezegd, dat alle politie chefs in Khoezislan ontslagen zijn en door anderen vervangen. het publick, of niet voldoende be waakt werden. Slapheid van disci pline bij de arbeiders is ook een oorzaak. Frank wees er op, dat het spoor weg- en transportsysteem „het be langrijkste zenuwknooppunt van ons vijfjarenplan" vormt. Hij gaf de vol. gende gebreken aan: 1. Slechts 58 pet van de arbeiderstreinen kwam vorig jaar op tijd, 3.984 goederen treinen waren zo vertraagd, dat 8.886 uur werden verloren. 158 goe derentreinen reden helemaal niet, of waren 12 tot 24 uur te laat. 2. Her stel van machines gaat langzaam er slecht. 3. Er zijn niet voldoende vrouwelijke werkkrachten. 4. Er wordt onvoldoende communistisch partijwerk verricht. Slechts 50 der spoorwegarbeiders is lid van de partij. Aan de top zijn te weinig partijleden. 5. Bureaucratische nei gingen. Frank eindigde met aan te dringen op grotere inspanning en verhoogde waakzaamheid. Wie al te lang over iets nadenkt, zal weinig tot stand brengen. Schiller. Begint Irak ook al? De plaatsvervangende leider van de „Irago Istilal" een uiterst-natio nalistische Iraakse partij, heeft de voorzitter van de Iraakse Tweede Kamer verzocht op de agenda der nog in deze zitting af te handelen vraagstukken ook een voorstel tot nationalisatie van de olie-industrie in Irak op te nemen. Het voorstel is medeondertekend door meer dan achttien afgevaardigden. Gemeld is, dat de Iraakse regering tegen een nationalisatie van dc eigendommen der „Iraqi Petroleum Company", die de Iraakse olievel den exploiteer, is gokant. Van wol- ingelichte zijde wordt te Bagdad ver nomen, dat de besprekingen, die 8 Mei jl. tussen dc Iraakse regering en de directie van deze Britse olie maatschappij zijn begonnen en die een herziening van de uitkeringen aan de Iraakse staat beogen (Irak heeft verhoging hiervan geëist), op de meest vriendschappelijke wijze verlopen; er zijn goede vorderingen gemaakt. Zegt Omar Bradley De voorzitter van dc commissie van getuigenis voor dc Verenigde Senaatscommissies voortgezet. In antwoord op een vraag over Perzië verklaarde Bradley: „Er bestaat na tuurlijk gevaar, dat de Kussen Per zië 'binnen zullen trekken en een nieuwe agressie zullen beginnen. Of dit al dan niet gevaarlijker dan een inval in Joego-Slavië, lndo-China of elders, kan ik niet zeggen. Het is ech ter zeker een gevaarlijk punt en wij zouden gaarne in een betere positie willen verkeren om enige verdere agresise, indien deze zich zou voor doen, het hoofd te bicden". In antwoord op een andere vraag, zeide Bradley: ,Ik ben van mening, dat het op he: ogenblik nogal moei lijk is uit te maken hoe groot de in vloed van het Kremlin op de Chin..- ss communistische regering is. Vol gons bepaalde, door ons ontvangen inlichtingen, is Mao Tse Toeng e°n communist door dik en dun Ik weet °chter niet of zijn mede-regeerder- even overtuigde communisten zijn."

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1