Een fel Kamerdebat over gratieverlening Grote wensen bij de Katholieke Middenstand Nederlands landbouw productie WOENSDAG 23 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BARMHARTIGHEID VERSLETEN ARGUMENT? Onbekende richtlijnen Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer z.h.s., doch met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegengestemd, haar goed keuring gehecht aan het wetsont werp, strekkende tot vervanging van het Grenscorrectiebesluit 1949 dóór een Grenscorrectiewet. Vervolgens was aan de orde de interpellatie van de heer STOKVIS (C.P.N.) over het door de regering gevoerde gratiebeleid ten aanzien van tot de doodstraf veroordeelde oorlogsmisdadigers en politieke de linquenten. De interpellant zeide, dat aanleiding tot de interpellatie is de gratieverlening aan Aus der Fünten c.s., door wier toedoen tienduizen den Nederlanders zijn vermoord. Hij betoogde, dat het gratiebeleid een hoon aan de rechter en verraad aan het Nederlandse volk is geworden. Het meest afgesleten argument bij dit beleid is z.i. de 'barmhartigheid geweest. Naar zijn oordeel wordt bij deze gnatiëring recht gedaan naar het politieke gevoelen der regering. Hij wilde weten of hier'Duitse be- invloeding aanwezig is geweest. De richtlijnen bij het gratiebeleid ge volgd, moeten z.i. bekend gemaakt worden. Geen discussie over richtlijnen. De minister van justitie, de heer MULDERIJE, merkte op, dat er in ons land geen algemeen erkend standpunt ten aanzien van het gra tiebeleid bestaat, dat het Nederlandse volk voltrekking op ruime schaal van doodvonnissen niet wenst en dat er een zekere continuïteit moet wor den betracht. Dat barmhartigheid een afgesleten argument zou zijn, zeide spr. niet te begrijpen. Het standpunt, dat er nu, na zes jaar. geen aanlei ding meer zou zijn de doodstraf uit te spreken, verwerpt spr., die verder opmerkte, dat met uiterste zorgvul digheid'' moet worden afgewogen of het gunstbewijs van gratie verleend moet worden. Hij verzekerde, dat van enige beïnvloeding door het buiten land geen sprake is. De richtlijnen kunnen niet in discussie wprden ge bracht. Drie der Duitsers over wie het gaat, zijn in eerste aanleg niet ter dood veroordeeld, maar in twee de instantie. In antwoord op de door de heer Stokvis nog gestelde vragen deelde de minister mede, dat 130 doodvonnissen in kracht van gewijs de zijn gegaan. In 94 gevallen is gra tie verleend 38 gratieverzoeken zijn afgewezen en op 7 is nog geen be slissing genomen. Op de vraag of af geweken is van rechterlijke adviezen zeide de minister niet te kunnen ant woorden. daar deze adviezen aan de Koningin worden uitgebracht. Alle gratiebeschikkingen zijn gepubli ceerd. In de door het kabinet-Scher- merhorn vastgestelde richtlijnen zijn geen wijzigingen aangebracht. De bezwaren tegen openbaarmaking der richtlijnen gelden nog steeds. Verantwoordelijk jegens Kamer. De heer DONKER (Arb,)' gaf o.a. als zijn oordeel te kennen, dat voor de uitvoering van het gratiebeleid de regering verantwoordelijk is jegens de Kamer. Bij de voorbereiding van de bijzondere rechtspleging zijn er in Londen fouten gemaakt en het is z.i. duidelijk, dat er een storm van verontwaardiging over het gratiebe leid is ontketend. Er bestaat ook on gerustheid terzake in de Kamer en daarom achtte hij een uitspraak ge wenst. Hij diende een motie in. waarin de Kamer haar bezorgdheid uitspreekt over het feit, dat gratie verlening en vermindering van le venslange gevangenisstraf mogelijk is binnen het kader van de aan de Kamer niet bekende richtlijnen voor het gratiebeleid. De heer TERPSTRA (A.-R.) be toogde, dat de ministers verantwoor delijk blijven voor het gratiebeleid en dat een regering, die uit een vals gevoel van barmhartigheid haar taak verzaakt, schuldig staat tegenover God. De heer VERHOEVEN (K.V.P.) merkte op, dat tussen gerechtigheid en barmhartigheid geen tegenstel ling bestaat. Er is een hogere rechts vorm, waarin deze beide samenko men. De heer VAN DER FELTZ (C.-H.) merkte op, dat wat er nu gebeurt in strijd is met het karakter van gratie en hij drong aan op publicatie der richtlijnen. Geheimzinnigheid rond prof. Bakker Een opmerkelijke stilzwijgendheid weeft zich rond de persoon van prof. dr. C. J. Bakker, de Nederlandse kernphysicus, die Donderdag 17 Mei naar Argentinië is vertrokken. Geen enkel dagblad heeft de aankomst van prof. Bakker gemeld. De foto's, die genomen werden toen hij Zaterdag uit het vliegtuig stapte, bevinden zich nog steeds in handen van de Ar gentijnse regeringspersdienst en uit een telegram van Associated Press blijkt, dat zij nog niet zijn vrijgege ven. Het is dan ook nog niet bekend wat de plannen van professor Bak ker zijn. In een Argentijns regeringsde creet, dat gisteren werd gepubliceerd, maar dat gedateerd is Vrijdag 18 Mei, heeft president Peron intussen be kendgemaakt, dat een fabriek en een laboratorium voor atoomenergie op gericht zullen worden. Aan de hui dige fabriek op het eiland Humul zal een belangrijk gebied in de nabijheid van San Carlos de Barilochc worden toegewezen. Gratie is een gunstbetoon, maar ze wordt niet naar willekeur gegeven. In het verlenen van gratie zeide de minister geen frustreren van de rechtspraak te zien. De motie-Donker zeide hij niet te bestrijden, maar evenmin goed te keuren. Wordt ze aanvaard, dan zal de regering over wegen of, en zo ja welke verdere consequenties ze voor de toepassing der doodstraf zal hebben. Ten aan zien van de moties van de heer Stok vis zeide spr., dat er geen reden is om teleurstelling uit te spreken en dat overlegging der richtlijnen niet mogelijk is. De heer ROMME (K.V.P.) meende, dat de richtlijnen niet kunnen wor den gepubliceerd. Hij zeide zijn stem niet aan de moties-Stokvis te zullen geven. Z.i. zal de Kamer haar stem met moeten geven aan de motie- Donker na wat er van de regerings tafel is gezegd. Z.i. moet die motie- gesplitst worden om ongelijksoortige dingen uit de uitspraak te halen. De stemming over de moties zal Woensdagmiddag geschieden. Kieswet-wijziging. Vervolgens is in behandeling geno men het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen betreffende het kiesrecht en de verkiezingen van de leden van de Eerste en van de Twee de Kamer, benevens van de leden van de Provinciale Staten en van de raden der gemeenten. De voor gestelde wijzigingen betreffen tech nische verbeteringen en vernieuwing van de opzet der Kieswet. Aan de beraadslagingen werd deel genomen door de heren Ch. van den Heuvel (A.-R.), de Graaf (K.V.P.), van der Goes van Naters (Arb.). Beernink (C.-H.), Wagenaar (C.P. N.) en Welter (K.N.P.). Naar aanleiding van de door hen gemaakte opmerkingen stelde de mi nister van binnenlandse zaken, de heer VAN MARSEVEEN vast. dat mer vrijwel algemeen accoord gaat met een staatscommissie, die een on derzoek zal doen naar de noodzake lijk in ons kiesstelsel aan te brengen wijzigingen met het oog op de in 1956 te houden verkiezingen, in welk onderzoek mede betrokken kan wor den de functie en de positie van de politieke partijen. Er is z.i. voldoen de aanleiding om zo'n commissie in het leven te roepen. Bij de artikelen diende de heer Beernink (C.-H.) een amendement in om de voorgenomen afsluiting der stemhokjes met gordijnen te laten vervallen. De MINISTER liet de beslissing over aan de Kamer. De stemmingen werden aangehou den tot heden Woensdagmiddag. DE LASTEN EERLIJK VERDELEN zelfstandigen een wel erg sober ka rakter draagt bevorderd worde, dat zeer spoedig een definitieve wet tot stand komt; dat nu binnen afzienbare tijd een ontwerp Vestigingswet bij de Staten Generaal zal worden aangeboden en in het algemeen een krachtige en positief gerichte middenstandspoli- tiek zal worden gevoerd. Nadat rector Lohman uit Halfweg een aanbevelend woord had gespro ken voor ..Haal op", een stichting van „Oud Papier", ingesteld ten bate van de Kerkenbouw in het bisdom Haarlem, werd een nieuwe finan ciële commissie gekozen en werden de jaarstukken over 1950 zonder dis cussie goedgekeurd. „Overheidsmaatregelen moet men niet zien met oogkleppen voor", zei het Tweede Kamerlid Th. S. J. Hooy op de 75e vergadering een jubi leum dus van de Centrale Raad van de Dioc. Kath. Middenstand in het bisdom Haarlem. Doch men moet die maatregelen zien tegen de achtergrond van de situatie, waarin het Nederlandse volk verkeert. Welke de toestand is? Het conflict in Korea heeft ook ons land verplicht tot het doen van schier ondragelijke militaire maatregelen; verder is de economische toestand zeer verscherpt, mede door een schrikbarend oplopen van het wereld-prijspeil en onze be talingsbalans toont een tekort van 1100 millioen gulden. Daarbij moet worden gevoegd een tekort van 500 millioen op hel huishoudboekje van minister Lieftinck. Wij zullen nu méér moeten produ ceren en de consumptie beperken, de export vergroten om het nadelig sal do te kunnen wegwerken. Intussen heeft de Overheid de nodige maatre gelen getroffen, van welke de heer Hooy noemde de ontworpen wet op verhoging van inkomstenbelasting. Nochtans zal de minister van Finan- De afa. Leiden heeft de vraag ge steld, of de K.R.O. niet regelmatig middenstandsaangeleger.heden en problemen kan laten behandelen. Het hoofdbestuur, dat wees op beperkte sprekersruimte en op het feit, dat attractieve omlijsting niet kan wor den gemist, wees er nochtans op, dat de K.R.O. in zijn „Katholiek signaal" het geluid van de sociale organisaties laat horen. Intussen is het voorstel- r Leiden ter beoordeling doorgegeven ciën moeten aantonen, dat deze ver- aan de N.R.K.U., die voortdurend hoging noodzakelijker is dan enige andere wijze van dekking der te korten. Volgens de heer Hooy dreigt de .vermaledijde" ondernemingsbcla- ting door een achterdeurtje terug te komen in de vorm van een belasting heffing op winst uit inkomsten, na melijk 5 procent boven een inkomen van 8000.Dit voornemen van de Regering kan de middenstand niet aanvaarden, omdat het bedrijfsleven er door wordt getroffen. Beter is het, de lasten over alle groepen te ver delen, zei de inleider en hij oogstte applaus bij de vergadering. Rekening moet worden gehouden met het grote gezin. Waarom moet verder de be lasting op de bedrijfsauto worden verhoogd, waar deze even belangrijk is als gereedschap? In verband met het regeringsstand punt van „geen algehele prijsbeheer- sing", wees de heer Hooy er tenslot te op, dat de situatie in het kleinbe drijf het ondernemersloon noodzake lijk maakt. De jongste marge-be schikking inzake het schoeisel noem de hij een directe aantasting van dat ondeimerrtcrsloon. Op toezegging van de ministers v. d. Brink en Albregts zal die beschikking nader worden bekeken door een neutrale instantie. Op een vraag van de heer De Rooy (Ocgstgccst), of er eigenlijk verschil bestaat tussen het gemiddelde gezin van de kleine en van de grotere mid denstander. antwoordde de heer Hooy, dat de kinderbijslag voor zelf standigen moet harmoniëren met middelmatig grote gezinnen. Dat is: uitkering behoort men te genieten vanaf 't derde kind, met twee procent premiebetaling en op niveau van een arbeidersgezin. Wensen in een resolutie. Na de inleiding werd een resolutie a ingenomen, waarin ten aanzien van Regering, Katholieke Kamerfractie en K.V.P. werd verzocht: dat ten aanzien van de prijsvaststel lingen een reëel overleg met de be treffende sectoren van het bedrijfs leven zal plaats hebben en een rede lijk ondernemersloon mogelijk wordt gemaakt; dat het opnieuw geopende overleg met de schoenbranche een verbete ring van de regeling tot gevolg zal hebben; dat een nieuwe zij het gewij zigde vorm van ondernemingsbe lasting, met als gevolg een niet- rechtvaardige verdeling van de las ten; alsmede de verhoging .van de belasting op een deel, in vele geval len zelfs een overwegend deel van de bedrijfs-outillage, met name van do bedrijsauto's, zal worden afge wezen; dat, uit hoofde van het feit, dat de noodvoorziening Kinderbijslag voor contact heeft met de K.R.O. Leiden vond goed. dat via beide Acht Tan de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pij nen Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzui verende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om rege.'matig Kruschen te ne men- De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aan- sporende we/king op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiver heden in he» bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen Rheumatische pijnen maken chagarijnig want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt lievei weer .ie oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoon te. (Ingez. Med.) Leimuiden en de centrale contributie-inning. De afd. Leimuiden wilde worden ingelicht over de systemen van con tributie-inning en over de inning door de B.-bonden, bij wie de af dracht te langzaam verloopt. Met klem vroeg men 'n eenvoudiger sys teem van de centrale contributie-in ning, omdat de huidige niet voldoet. Het hoofdbestuur en ook de lan delijke bondspenningmeester, de heer L. A. A. van Hamersveld te Amersfoort, waren het met Leimui- den-Rijnsaterwoude volkomen eens. Wijzigingen in het huidige systeem zijn te verwachten, maar dan moet ook worden vertrouwd op volle me dewerking van de vakbonden. Uit voerig is de heer Van Hamersveld hierop ingegaan. Hij heeft verder een beroep ge daan op de leden, het Jubileumfonds te steunen. Tot dusverre verleende slechts 5 procent zijn medewerking. Deze oproep sloot aan bij de mede deling van directeur Bakker, dat de inkomsten van de drie andere fond sen zijn gedaald, ofschoon véél meer nodig is dan voorheen. Deze fondsen moeten weer op behoorlijk plan wor den gebracht. Na deze uitweiding sloot de cen trale raad zich aan bij de suggestie Leimuiden. Volgens de heer Bakker moet er (hopelijk 1 Januari 1952) een contributie-systeem komen, dat een ieder bevredigt. Maar dan dient men te zorgen, op die tijd een schone lei te bezitten. Volgens hem moet verder het wederzijds verplicht lid maatschap gehandhaafd blijven, zulks in het licht van de P B.O. Verder gaf bet hoofdbestuur aan de afd. Rotterdam te verstaan, dat het van groot belang kan zijn, jonge middenstanders financieel behulp zaam te zijn. Nadat de geestelijk adviseur een kort woord met diepe inhoud had ge sproken en de centrale raad waar lijk een hart onder de riem had ge stoken. liep de vergadering ten ein de. Nochtans vond de voorzitter, de heer F. C. de Hosson <e Leiden (die de bijeenkomst uitstekend had ge leid en wiens openingsrede zeer gunstig was ontvangen), gelegenheid, een opwekking te richten tot allen, die met het diocesaan bestuur de be langen van de Katholieke midden stand in het Haarlemse behartigen. VEESTAPEL BIJNA VOOROORLOGS Ï"\INSDAG KWAM TE UTRECHT de Kon. Nederlandse Zuivclbond in algemene vergadering bijeen onder voorzitterschap van dr J. Lint horst Homan. De voorzitter deelde mede. dat hij 12 Juni een definitief besluit in za ke de melkprijs verwacht van de minister ,die daarvoor overleg pleegt met de Stichting van de Landbouw. Toestemming wordt verwacht tot het doorberekenen in de richtprijs van de sedert Maart verhoogde kos ten. Ten aanzien van de zomer- en winterprijs van de melk heeft het Bedrijfschap voor Zuivel op voorstel van de Kon. Ned. Zuivelbond (F. N.Z.) besloten de regeling van de zomerheffingen en wintertoeslagen te laten aflopen. Zodoende zal er gedu rende het melkprijsjaar 1950/51 nog een zeker kunstmatig verschil worden gemaakt tussen zomer- en win terprijs, zoals dit voor het melkprijsjaar 1949/50 heeft bestaan, maar dit verschil zal geringer zyn. Bij de bespreking van de produc tie en afzet werd medegedeeld, dat het aantal melk- en kalfkoeien ook in 1950 nog enigermate is toegeno men. Op de vier tellingsdata lagen de percentages tegenover die van 1949 achtereenvolgens 5,7 5.4 4.5 en 2,5 hoger. Deze cijfers doen vermoeden, dat de veestapel in ons land haar stabilisatiepunt nadert. Met 1.518.000 melk- en kalfkoeien in Mei 1950 bleef dit getal nog 48.000 beneden Mei 1939. De totaal beken de melkproductie is tegenover 1949 verhoudingsgewijs ongeveer even veel gestegen als de veestapel. Ook de gemiddelde productie per koe bleef ongeveer gelijk en bedroeg 3.789 kg per jaar. De productie van boter was in 1950 11,1 hoger dan in 1949; de productie van fabrieks- kaas was 1,3 n', lager. De productie van gecondenseerde melk en melk poeder steeg weer belangrijk. De productie van volle gecondenseerde melk bedroeg het dubbele van voor de oorlog en was 47 hoger dan in 1949: voor magere condens was de stijging 24 De uitvoer van boter was in 1950 11 millioen kg hoger dan in 1949 en bedroeg 64,6 millioen kg. België en Duitsland namen belangrijk méér boter af dan in 1949, tezamen meer dan de helft van de totale uitvoer. De afzet naar Engeland bleef bijna gelijk en de uitvoer naar Frankrijk nam aanmerkelijk af. da&r de eigen productie grotendeels de behoefte kon dekken. Ook de uitvoer naar Zwitserland en Italië daalde. Naar deze drie landen is de uitvoer tot 1/3 teruggelopen. Een belangrijk nieuw afzetgebied is Algerie gewor den en de andere Franse gebieden in Noord Afrika. De uitvoer van kaas nam tevens toe, ondanks de lagere productie. België en vooral West-Duitsland na men belangrijk meer af, tezamen meer dan 60 van onze uitvoer. Naar Engeland is de uitvoer tenge volge van het vrijgeven der prijzen en het staken der regeringsaanko pen tot 1/3 gedaald. De gemaakte prijzen waren echter veel beter. De uitvoer naar Indonesië werd onbe tekenend. Het i» bemoedigend voor de kaasuitvoer, dat het aantal lan den waarheen de kaas wordt uitge voerd, in 1950 86 nog steeds toeneemt. In de vraag naar gecon denseerde melk voltrekt zich een verschuiving in de richting van de ongesuikerdc volle condens. Van de ze is Belgic de belangrijkste afne mer geworden. De uitvoer naar de tropen nam toe, zowel van gesuiker de als ongesuikerde volle condens. De uitvoer van vol verstuivings- en walsenpoeder liep achteruit. Belgic en India waren hiervan de belang rijkste afnemers. In het algemeen kan gezegd worden, dat de prijzen der producten niet zijn tegengeval len. NIEUW BOUWSYSTEEM VOOR FABRIEKSHALLEN. Ir. H. A. A. Bals uit Den Haag heeft een niet gebruikelijk systeem ontwikkeld voor de bouw van fa briekshallen. Hij heeft „cellen" ge construeerd van 15 X 15 meter, die aan elkaar kunnen worden „ge breid" en men kan steeds blijven „breien". Een naar deze ideeën ge bouwde hal komt, gas, electrisch licht en water inbegrepen, volgens de constructeur op 87 per vierkante meter. Rationeel gebruik van brandstoffen Onder voorzitterschap van prof. ir. D. Dresden heeft de minister zonder portefeuille, prof. Albrechts, een brandstoffen commissie in het leven geroepen, bestaande uit werk gevers, werknemers en overheid. De taak dezer commissie is het uitwer ken van voorstellen ten aanzien van een rationeel gebruik van brandstof fen. Prof. Albregts heeft deze com missie gistermiddag geinstalleerd. Gezien de gestadig voortschrijden de Industrialisatie van ons land, welke met een toenemend brand- stoffengebruik gepaard zal gaan, moet in de toekomst rekening wor den gehouden met het optreden van spanningen. Op het ogenblik kan zelfs geen garantie worden gegeven, dat het brandstoffengebruik op het huidige peil kan worden gehand haafd. De minister wees op het plan Sc human en zeide te geloven, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de com missie de in het kader van deze over eenkomst ontwikkelde schema's nauwlettend bestudeert ten einde haar voorstellen hieraan te passen. Dreiaende sluiting schoenfabrieken De bond van schoenfabrikanten te Kaatsheuvel, die gisteravond in vol tallige ledenvergadering bijeen kwam, heeft aan het bestuur van dc federatie van de Nederlandse Schoenfabrikanten verzocht te be- voegder plaatse al het mogelijk te doen om opheffing te verkrijgen van de prijsbeschikking Kleinhandels marge Schoenen 1951, daar bij hand having van deze beschikking te ver wachten is," dat, wegens gebrek aan orders, binnen een of twee weken geen enkele Kaatshcuvelse schoenfa briek nog werk zal hebben voor haar arbeiders. Men is hiertoe geko men, nu er geen ander vooruitzicht bestaat, dan dat als gevolg van deze beschikking de fabriekspoorten voor ongeveer 2.000 arbeiders gesloten zullen moeten worden. GEEN TEVEEL AAN BINNENSCHEPEN- Dc Minister van verkeer en water staat is van mening, dat dc overcapa citeit zo cr al van kan worden ge sproken in dc binnenscheepvaart voor een algemene sanering bij de wet geen aanleiding geeft. Slechts is er een teveel aan schepen kleiner dan vijftig ton in Friesland. De minister heeft dat oordeel uit gesproken in zijn memorie van ant woord over het wetsontwerp tot re geling van het goederenvervoer met binnenschepen. De minister heeft zijn ontwerp aangevuld in die zin, dal voor buitenlanders geen vergunning woïdt geëist tot deelneming aan het vervoer van goederen met binnen schepen op dc conventionele Rijn binnen Nederland. Dc vaart op de Rijn mag namelijk binnen het terri toir van de oeverstaten niet aan de nationale wetgeving van die staten worden gebonden. POKKEN BLIJVEN WEG IN TILBURG. Gisteren was het dc zevende ach tereenvolgende dag dat te Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken werden geconstateerd. Ingevolge ccn besluit van dc hoofd-inspectie der Volksgezondheid kunnen Tilburgse leden der K.A.B. op Zaterdag 26 Mei deelnemen aan de herdenkingsbij eenkomst der Encyclieken in het Fijcnoord-stadion te Rotterdam, mits zij gevaccineerd zijn. DIEFSTALLEN OP DE „ALCHIBA" Het merendeel van de bemanning van 't s.s. „Alchiba" heeft de goede naam van de Nederlandse zeeman geen eer aangedaan. Voor niet min der dan 10.000 aan goederen is uit dc ruimen van het schip verdwenen cn nog steeds is de Rotterdamse ri vierpolitie bezig uit te zoeken waar deze goederen zijn gebleven. Zes op varenden zijn inmiddels in arrest gesteld. Het waren de 2I-jarige ma troos J. G. uit Rotterdam; dc 44-ja- rige matroos M. M. uit Ilillegom; dc 22-jarige matroos C. F. H. uit Iersc- ke, de 22-jarige matroos K. W. B. uit Rijswijk; de 49-jarige bootsman J. D. uit Rotterdam en de 42-jarige timmerman J. V. R. uit Rotterdam. Later werd nog aangehouden de 28- jarige olieman M. dc V. ,uit Rotter dam. Dc diefstallen zijn gepleegd toen de „Alchiba" een reis maakte naar de kust van Wcst-Afrika. Het schip had allerlei goederen aan boord, w.o. wijnen, bier, horloges, hoeden, truien en schoenen. In Afrika kwamen 84 kleurlingen aan boord, die meevoeren om de wa ren in de havens te lossen. Hun bootjes zwierven langszij en vele goederen werden clandestien over boord gezet. Door een verwarde toestand aan boord vertrouwen de zeelieden el kaar niet meer en beschuldigden el kaar van diefstal. Er kwamen vecht partijen voor. Bij enkele dieven be gon het geweten inmiddels tc spre ken en zij meldden zich vrijwillig bij de kapitein. Intussen was de Rotterdamse ri vierpolitie van dc diefstallen op dc hoogte gesteld. Enkele leden van dit corps vertrokken uit Rotterdam naar De Havre en gedurende de reis naar Amsterdam werd de zaak uitgezocht. Het onderzoek in deze omvangrijke en minder delicate affaire duurt nog voort. De politie kwam op het feest Een echtpaar, dat voor kort in Vught woonachtig was, heeft zich geruime tijd geleden in Limburg schuldig gemaakt aim oplichting van een geestelijke voor een groot bedrag. Beide echtlieden konden worden ge arresteerd en werden in het Huis van Bewaring opgesloten. De vrouw werd echter in het afgelopen week-end wegens ge brek aan bewijs op vrije voeten gesteld. Onmiddellijk keerde zij naar Vught terug en temidden van vrienden en kennissen moest deze „bevrijding" met alcohol gevierd worden. De politie kwam zelf ook eens „neuzen" en kon tussen het feestrumoer door een groot bedrag aan gelds waarde in beslag nemen, dat ge stolen bleek te zijn cn dat ver stopt was iri een peluiwkussen. OPNIEUW AMBONEZEN NAAR NEDERLAND. Het trocpenschip „Goya" is op Za terdag 19 Mei j.l. uit Semarang ver trokken met bestemming Nederland. Aan boord bevinden zich Ambone- se militairen met hun gezinnen, waaronder 42 babies, totaal 894 pas sagiers. DAT LIEP OOK GOED AF! Met aan flarden gescheurde kle ren kroop een vader gistermorgen met zijn vierjarig dochtertje in de armen volkomen ongedeerd onder een zware vrachtauto uit, die in volle vaart over hem en zijn kind was heengereden. Aldus lezen wij in het Nieuws v. d. Dag. Dc chauffeur had, door slaap over mand, in het geheel niet bemerkt, dat hij vader en kind met zijn zware wagen met fiets en al tegen de j grond smakte; eerst de klap had de man wakker doen worden. Het slachtoffer, de heer W. Bud ding, eierhandelaar te Scherpcn- zeel, bracht zijn 4-jarig dochtertje naar school en werd in de Dorps straat van achteren door de vracht auto (van een melktransportbedrijf te Scherpenzeel) aangereden. De heer Budding werd van de fiets ge slingerd cn kwam met zijn dochter tje precies midden voor dc zwaar met melk beladen auto te liggen. Even later werd hij, nog met zijn dochtertje in de armen, tussen dc achterwielen vandaan gehaald. Dooi de slag waren het kind de .aarsjes van de voeten gerukt cn dc pantalon van de lieer Budding hing aan flar den. De chauffeur had van Zondag avond af onafgebroken gewerkt. Hij had niemand zien rijden. ]3EURS- (3VERZICHT DIVIDEND KONINKLIJKE ZONDER INVLOED. Het met spanning verbeide divi- dendvoorstel der Kon. Oli van 8 pet. in contanten, waarmede het totale di vidend voor 1950 gebracht wordt op 12 pet. vergeleken met 9 pet. in 1949, had op de beurs geen enkele uitwer king. Algemeen was men over het voorstel zeer voldaan, temeer daar het gevreesde stockdividend achterwege is gebleven. Ook de gelijktijdig gepu bliceerde cijfers maakten een zeer goede indruk. De apathische toestand van de effectenmarkt wordt dan ook goed gekenmerkt door het feit, dat de Oliehoek geen enkele opleving vertoonde en kopers volkomen afzij dig bleven. De koers bewoog zich rondom dc 300, maar zakte na een top van 301 terug tot 299 H. De af faire was zeer gering. In tegenstelling tot Koninklijke waren dc aandelen der Moeara Pe troleum Maatschappij aan de vaste kant. Nieuws, dat dc markt overigens kon beinvloeden ontbrak volkomen. Dc hoeken vertoonden een verlaten aan blik en met name Cultuurfondsen le verden niets bijzonders Merendeels konden de prominente fondsen zich slechts met moeite handhaven, maar koersverliezen, van betekenis kwa men niet voor. Van de toonaangeven de internationale waarden noteerden Unilever iets zwakker, maar was Philips weer aan de vasto kant en liep tot 254 op. Voor AKU blijft de situatie vrijwel gelijk. Tegen het sluiten van cte markt ontstond een grote hoek in dc- Maandag voor het eerst verhandelde aandelen Neder- landsche Kaiser Frazer. Hoeklieden raamden de Maandag daarin verkre gen omzet 9p circa 300.000het geen naar v?rhouding een zeer hong bedrag is. De koers, die Maandag 121 was. liep gisteren op tot 125 gedaan bieden. Over het algemeen behield dc markt een zeer gunstig aspect. Aan delen van locale banken waren een kleinigheid beter, maar de certifica ten Javasche Bank moesten 3% pet prijsgeven, waarschijnlijk als rcarti- op de geruchten inzake het aftreden van dr. Houwink. De Scheepvaartmark' was kalm zonder koerswijzigingen van beteke nis. Het trok do aandacht, dat in do Amerikaanse afdeling het agio per centage opliep tot 1 \y, pet. Op de Staatsfondsenmarkt was de stem ming algemeen iets aangenamer. Do Conversiolening 1947 werd gedaan tot 89 7/8 en dc Investoringscertifi- caten tot 90 7/8, op welk verhoogd peil de koersen zich vrij goed kon den handhaven. De markt sloot rus tig zonder fiuctuaties van betekenis Prolongatie 3% pet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5