eiose hutspot;//? Jjavte QoU Deze keer wendt Uw Roode Kruis zich totU Kath. Voorschoten vierde het Feest van de Arbeid Twee ongelukken met dodelijke afloop te Oegstgeest ADAHSON WOENSDAG 23 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Woensdag 23 Mei. De Woningbouwvereniging „De Eendracht" heeft 294 woningen ge bouwd in het plan Noord. Nu deze gereed zijn, worden a.s. Vrijdagmid dag om 3 uur zeven nieuwe winkels in de winkelgalerij Beatrixstraat in gebruik genomen. Weth. Jongeieen zal door het symbolisch openen der winkels het gehele werk voor vol tooid verklaren. Bovendien gaat „Werkmans Wilskracht" Zaterdag middag een muzikale rondgang door deze nieuwe wijk maken. En op Donderdag 31 Mei a.s. zal het Leids Studenten Zangkoor, met medewerking van het Leids Stu denten Kamerorkest „Collegium Mu- sicum" en van Jeanne Tas (alt), on der leiding van Henk Berghout, een concert geven in de Pieterskerk, aan vangend om 8 uur. Op dit concert de voortzetting van een oude tradi tie zullen o.m. werken van Bach worden uitgevoerd. Wat een prachtige week voor het Lekke Dak!! Twee dagen achtereen hebben wij u al verteld, dat er weer giften binnenkwamen. Maar wat we nu vernomen hebben, slaat alle re cords! Gisteravond vierde de Boe renleenbank Alkemade het gouden feest in de Stadsgehoorzaal te Lei den. Aalmoezenier Duynstee van de Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden, kreeg vijf minuten om te spreken over de nood waarin zijn jeugdwerk verkeert, omdat het dak lek is. Vijf minuten waren vol doende om de mensen warm te ma ken voor een collecte, met de prach tige opbrengst van 325. Een schit terend resultaat. En een prachtig bewijs, dat niet alleen de katholie- ken uit Leiden, maar ook onze goe de roomse mensen uit de omgeving willen meehelpen de nood te bestrij den door het Lekke Dak te dichten! Zegt dit voorbeeld u niets? Er komt weer schot in deze actie en die blijft er in, totdat het doel bereikt is. Ten minste, als u ook uw onmisbare steun verleent! Daar wachten we nog op! Waarom deed u nog niets? Ze ker het gironummer vergeten. No teer even: 230414. Een envelopje met inhoud is ook welkom. 58e Dies Natalis van „St. Augustinus' Vandaag viert de R.K. Studenten vereniging ,,St. Augustinus" te Lei den de 58e Dies Natalis. Om kwart over negen droeg de studentenpas toor, prof. dr. Henri van Rooyen, Kruisheer, in de Lode wij kskerk een H. Mis op, met assistentie van pater P. ,T. G. Gussen, O.F.M. en de wel- eerw. heer Crombach. Na het Evangelie hield prof. van Rooyen een predicatie, waarin hij er op wees, dat het verenigingsleven niet mag verstarren tot formalisme of tot macht.sformatie. Werkelijk verenigingsleven moet gedragen wor den door een waarachtige gemeen schapsgeest. De geest van gemeen schap, die de band schept van een katholieke studenten-vereniging is niets minder dan de Heilige Geest. „Communicatio Spiritus Sancti" „Gemeenschap van de H. Geest' wenst St. Paulus de gelovigen toe. In deze gemeenschap moet „St. Au gustinus'' allereerst groeien, wil het zijn taak in de „Civitas"' goed ver vullen. Na de H. Mis werd in het Eigen Huis, Rapenburg 2b, ontbeten. He denmiddag om twee uur houdt prof. G. Garric uit Parijs in het groot auditorium van de Universiteit de Dies-rede over „Mouvement Social des Catholiques en France". Na af loop hiervan recipieert het bestuur. Om half zeven vangt in „In den Ver gulden Turk" het diner aan en het feest wordt besloten met een boot tocht over de Kaag (met bal). STADSKOK. AAN ALLE LEDEN VAN DE „VRIENDENKRING TER ERE VAN HET H. SACRAMENT. Meer dan ooit staat het feest van morgen „Sacramentsdag" in het te ken van de belangstelling. Immers op 3 Juni a.s- zal in Rome de Zalig verklaring worden uitgesproken van de Paus van de H. Communie Pius X Ligt het nu niet in de directe bedoe ling van ons, leden van de Vrienden kring, om onze dankbaarheid te to nen, voor de arbeid, die deze Paus verricht heeft, ten bate van ons aller zieleleven? Uw Bestuur vraagt U, morgen de kerken te vullen, massaal moet de getuigenis van trouw zijn aan Chris tus in Zijn H. Eucharistie. Morgen a.s. Zondag en Zondag 3 Juni, kunnen door Uw medewerking dagen van Katholieke hoogspanning worden, dagen ook van practisch Ka. tholicisme. Mogen alle leden zich gedrongen gevoelen, aan dit triduum mee te doen. Het Bestuut'.. SPORTIEF. Gisteravond hield de R.K. Dames- en Meisjesgymnastiekver. „Sportief' haar jaarvergadering in de Roma- nuszaal. Deze vergadering was zeer goed bezet. Na de gebruikelijke opening volg den de jaarverslagen van secretares se en penningmeesteresse. De dames J. Broerse en F. Bree- develd, die in het afgelopen jaar de functies van voorzitster en secreta resse van afgetreden bestuursleden hadden overgenomen, werden nu bij acclamatie door de vergadering ge kozen. Mej, L. v. Berge Henegou wen trad af. In haar plaats werd gekozen mej. N. Bergers. De technische leider, de heer A. Duindam, gaf aan, wat er voor „Spor tief" het komende jaar op het pro gramma staat, en pater G. Hogenelst sloot de eigenlijke vergadering met de leden aan te sporen hun beste beentje voor te zetten. „Het gaat goed met Sportief". Na de vergadering werden enige zeer interessante films vertoond, die door de Amerikaanse ambassade be schikbaar waren gesteld. Burgerlijke Stand Geboren. Elizabeth Gerarda Cor nelia, d. van J. G. J. Rodenburg en W. E. M. van der Wereld; Petrus Franciscls Adrianus Andries, Anto- nius Jonas, z. van P. F. de Boer en M. Huisman; Wilhelmina Neeltje, d. van C. L. Leijendekker en H. P. Grim berg: Romon Erol. z. van J. Vermeer en H. J. van IJzendoorn; Johanna, d. van A- N. Gordijn en E. van der Berg Maarten Jacob, z. van A. van 't Zana en J. de Bruyn; Paulus Diederik. z. van W. T. Carp en D. J. Ankersmit; Theodora Maria, d. van J A. den Hol lander en H. Hockx; Maria Jacoba, d. van D. M. P. de Bruyn en C. H- Brederode; Martinus Johannes, z. v. H. van Roode en D. Beek. Getrouwd: A. B. Kremer en A. G. !zaks. Overleden: L. Mietemet vrouw 64 'aar; J. Fakkel man 70 jaar; W. F. de Bruijn, man 46 jaar; L. L. H. Schuur- mans huisvr van Vervoorcn 79 jaar; H. J. ten Hove, man 55 jaar: N van der Linden, wedn. 69 jaar; L. van Schie. vrouw 57 jaar; M. A. S. P. Collet, vrouw. 76 jaar. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. J. M. van der Maas, Den Haag en de heer D Knijff, Scheveningen. candidaats-examen Wis- en Natuur kunde (I). de heer P. J. M. IJpma, Den Haag; doctoraal examen Wis- en Natuur kunde Mechanica de heer W. L. Lan. genberg, Leiden; candidaatsexamen Godgeleerdheid de heren J. Klok, Briellc; F. R. J. Knetsch, Leiden; B. van der Lelie, Leiden. BUITENLAND. i >iiaiio iiuiovi van vci vuuren Het comité „Steunt MacArthur" 5l_/'r j_?ove' 1man„„®5 jaar: N had te New York de „Carnegie Hall" die 2.760 mensen kan bevatten, ge huurd voor een vergadering, maar er kwamen slechts 39 personen opdagen In de afgelopen 28 maanden heb ben bijna 150.000 Oost-Duitsers een toevlucht gezocht in West-Berlijn, slechts de helft van hen kon door de gemeentelijke autoriteiten worden geholpen, daar de financiële toestand van de stad niet toeliet allen te helpen Zij, die in alle opzzichten als poli tiek vluchteling waren te beschou wen, zijn geholpen. De anderen (waaronder vele werkschuwe elemen ten, misdadigers en vermoedelijke agenten der communisten) zijn waar schijnlijk in West-Berlijn onderge doken. Dinsdag is bij de commissie voor burgelijke verdediging voor de staat New York door de stad New York een plan ingediend, om het onder grondse spoorwegnet geschikt te ma ken voor gebruik als schuilplaats bij luchtaanvallen. De uitvoering van het plan zal 15 millioen gulden kos ten. De Ex Koning Peter van Joego slavië en ex Koningin Alexandra hebben door nood gedwongen, een betrekking aanvaard bij een New- Yorkse publiciteits firma. Peter gaat waarschijnlijk sportauto's aan de man brengen. Alexxandra kleding ont werpen. Z.H. de Paus heeft gisteren met een groep van een dertigtal Ameri kaanse pelgrims de acteur Spencer Tracy en de beroemde Engels-Ame rikaanse schrijver J. Kronin, de ac teur van „De Citadel" en „De sleu tels van het Koninkrijk" in een spe ciale audiëntie ontvangen. Oostduitse agenten komen als spoorwegarbeiders vermomd op de locomtief West-Duitsland binnen om de controle van de West-Duitse autoriteiten aan de zónegrens te ont lopen. Een ongeluk komt zelden alléén, is een pessimistische uitspraak, die wel op de ervaring gegrond zal zijn; en dus moeten wij er rekening mee houden. Maar we kunnen voor één ding zorgen, n.l. dat als er hier in Nederland een ramp zou gebeuren, we niet zelf de schuld dragen voor de ramp, dat het Nederlandsche Roode Kruis niet in staat zou zijn om te helpen. Volgens zijn ideële doelstelling moet het Nederlandsche Roode Kruis paraat zijn wanneer een ramp ge beurt. Of het een overstroming of een explosie, een oorlog of een epi demie betreft, dat blijft voor de hulpverlening door het Roode Kruis hetzelfde. Maar daarnaast is het Ne derlandsche Roode Kruis ook gebon den om hulp te verlenen in overleg met de Regering, zoals bij Konink lijk Besluit is vastgelegd. Dat legt de verplichting op. om er steeds voor te zorgen, dat het Roode Kruis- materiaal bedrijfsklaar is, dat er vol doende voorraden medicament en verbandmiddelen beschikbaar zijn en dat het vervoersapparaat altijd klaar is voor onmiddellijk gebruik. De vele honderden mannen en vrouwen die hun vrije tijd offeren om zich te oefenen als Helper of Helpster van het Roode Kruis Korps, moeten zo goed mogelijk kunnen werken ten bate van slachtoffers en lijdenden. Daarbij moeten de admi nistratie en de organisatie van het Roode Kruis-apparaat in staat zijn om de hulpverlening te coördineren tot het hoogste nuttige effect. De hulpverlening van het Neder landsche Roode Kruis beperkt zich echter niet alleen tot de rampen. Zo wel hier als overzee hééft het een wijder taak op medisch en sociaal gebied. Die wordt o.a. uitgevoerd door het welfare-werk voor langdu rige zieken, door de bloedtransfusie dienst, de moedermelkcentrale en door de hoornvliescentra. Wc zullen de vele taken van het Nederlandsche Roode Kruis hier niet nogmaals op sommen, maar het gaat er hier om, dat ieder lid van en iedere belang stellende in het Nederlandsche Roo de Kruis zich bewust is, dat voor de uitvoering van deze morele plichten geld nodig is. Veel geld! Telkens staat Uw Roode Kruis voor nieuwe taken, die het zou moe ten uitvoeren, maar als zijn finan ciële positie niet verbetert, zal er een ogenblik komen, dat het Hoofd- stuur moet besluiten er niet aan te beginnen. En zelfs.om zeer be langrijk werk te laten varen. Het Nederlandse volk zou daar uiteinde lijk de dupe van worden. President Truman heeft zo kernachtig gezegd: ,.De mensen wenden zich als ze in nood zijn keer op keer tot het Roode Kruis, doch het Roode Kruis wendt zich slechts ééns per jaar tot de men sen! Daarom mag het beroep van het Roode Kruis op het publiek niet vergeefs zijn!" Deze woorden gelden niet alleen in Amerika. Ze zijn in Nederland dubbel waar; want de fondsen die Uw Roode Kruis bezat, bleken na de oorlog uitgeput. Het is geheel aangewezen od de hulp van het publiek om zijn taak tegenover dat publiek te kunnen vervullen. Omdat het Nederlandse Volk recht heeft op een Roode Kruis dat pa raat is, heeft het Nederlandsche Roode Kruis er recht op, dat het pu bliek zijn plicht in deze begrijpt. Een eventuele ramp mag niet gevolgd worden door de catastrophe van een Roode Kruis, dat onmachtig is om te helpen. Daarom wendt Uw Roode Kruis zich in de volgende week tot U! In de prille ochtend kwam James Meikle, employé van de Handels bank van Schotland te Glasgow bin nen. In de ommuring van de kluis zat een groot gat. De dieven hadden door 3 centimeter dik beton heenge broken en daarna door een halve meter bakstenen muur. Zo waren ze in de kluis beland en hadden voor veertienhonderd gulden aan driepen- nystukken (15 cent) meegenomen. Direct belde hij de politie op en daar hoorde hij: „Ja ja, dat hebben we hier al. Klopt het: zes zakken, elk met een waarde van 200 gul den?" ,'t waren ze- dammer," zeiden ze bij de poli tie. „Dan hebben ze ook nog een zak gehouden". Het bleek namelijk, dat de dieven met al dat kleine geld geen raad wisten en zes van de ze ven zakken buiten het bankgebouw hadden laten liggen. Binnen vier en twintig uur hebbpn zich binnen de gemeente Oegstgeest twee verkeersongevallen met dode lijke afloop voorgedaan. Het eerste ongeluk vond plaats gistermiddag te ongeveer 3.45 uur De 61-jarige mevr. v. S., wonende te Leiden stak nabij de Haagse Schouw de Rijksweg over en werd daarbij aangereden door een personenauto, bestuurd door P. A. J. de B. uit Dui- vendrecht. Mevr. de S. werd over de weg ge slingerd en bekwam ernstige ver wondingen aan het hoofd en inwen dige kneuzingen. Dokter Schreuder uit Endegeest verleende eerste hulp waarna het slachtoffer per zieken auto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. Kort na aan komst aldaar is mevr. v. S. aan de bekomen verwondingen overleden. Het tweede ongeval vond plaats nabij de Vinkeweg, waar een ponny- wagen de Rijksweg wilde overste ken. Zij werd daarbij aangereden door een personen-auto komende uit de richting Amsterdam en bestuurd door D. H. S. uit Den Haag. De bei de inzittenden van de ponnywagen, de 41-jarige H. v. d. M. uit Rijnsburg en zijn 17-jarige zoon, w.erden van de wagen afgeslingerd. H. v. d. M. werd op slag gedood en zijn zoon, die verwondingen had opgelopen, werd na verbonden te zijn door dok ter Walenkamp en dokter Flu, naar net Acad. Ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het ponnypaardje, dat over de auto heen werd geslingerd, be kwam hoegenaamd geen letsel Reeds 's morgens om 6 uur waren vele parochianen naar de kerk ge komen, ter viering van „de Dag van de Arbeid" en tevens ter herdenking van het 60-jarig jubileum van de uit vaardiging van de encyciek „Rerum Novarum". Voor de aanvang van het Lof vond de zegening van de werk tuigen plaats, die bij deze gelegen heid op het altaar tfraren geplaatst, waarbij kapelaan P. van Reisen een zinvolle toespraak, hield. Na het Lof was door de drie standsorganisaties, de K.A.B., de L. T.B. en de R.K. Middenstandsvereni ging een gemeenschapsavond belegd, waarop door pater Engelbertus, O.F. M. Cap., een uitzetting werd gege ven over het ontstaan en de zegening van de encycliek „Rerum Novarum". De avond werd geopend door de heer G. Schrama, Het verheugde spr., dat deze Dag van de Arbeid niet alleen door de arbeidersstand werd gevierd, maar door alle stan den, want de sociale encyclieken zijn door het kerkelijk gezag niet uitge vaardigd voor één groep, maar voor alle katholieken van alle rang en stand. Uitvoei'ig besprak pater Engelber tus de toestanden uit 't liberale tijd vak, waarin men uit het oog verloren had, dat alle mensen tot één grote familie behoren. Dit was de grond oorzaak van alles, want men huldig de het standpunt: „Ieder voor zich en God voor ons allen" Hoewel vroegere Pausen reeds geprobeerd hadden de wantoestanden uit de weg te ruimen, was het Paus Leo XIII met zijn grote encycliek „Rerum No varum", die een grote ommekeer te weeg bracht in de opvattingen van die tijd. Vóór de éne groep was hij te socialistisch en voor de andere groep te kapitalistisch! Hij verdedig de immers het privaateigendom als een natuurrecht. De uitvaardiging van de encycliek in 1891 betekende de proclamatie van de menselijke waardigheid. Na 60 jaar is er veel ten goede ver anderd. maar de Katholieke organi saties hebben van hun macht nim mer misbruik gemaakt. Thans is sa menwerking tussen dc standen no dig, Eikaars rechten zullen moeten worden eerbiedigd en erkend en de onderlinge samenwerking zal moe ten resulteren in de P.B.O Maar voor alles is nodig een goed, chris telijk en zedelijk leven, wil men ko men tot een gezonde christelijke maatschappij. Daaron. moeten we ook apostel zijn onder de mensen, dan zal er ook op het werk een betere geest gaan heersen. Dc rede van pater Engelbertus werd met aandacht aanhoord. De heer G. Schrama dankte pater Engelberutus voor zijn uitvoerige toespraak. Ontvangstavond van Gedemobili- seerden. Vrijdagavond a.s. om half acht zullen in het Gemeentehuis de gedemobiliseerden, die het laatste jaar uit Indonesië zijn teruggekeerd, officieel worden ontvangen, Deze avond zal een bijzonder karakter dragen, doordat de burgemeester te vens aan enkele van de gedemobili seerden het onderscheidingsteken „Orde en Vrede" en herinnerings- kruisen zal uitreiken. Bovendien zal mej. Cia van Boort met*haar pop penspel deze avond tot een bijzonde re maken. Dit zal dan tevens ver moedelijk de laatste voorstelling zijn, die mej. van Boort als dorpsge- note zal geven voor haar vertrek naar Oistcrwijk. Bij de ontvangst en aankomst van de gedemobiliseerden met hun familie zal de St. Lauren- tiusharmonie voor het gemeentehuis musiceren van 7 tot 8 uur. Geboren: Hendrina Antje. dr van A. ter Haar en M. E. Vreeken; Elisa beth Wilhelmina Maria, dr. van J. j de Best en C. J. M. van Hamersveld. Ondertrouwd: Jan Cornelis Dirk van Maanen 29 jr en Catharina Eli sabeth van Ree 22 jr; Antonius Hcn- drikus Boting 27 jr uit Voorburg en Geertruida Catharina Lamboo 22 jr; Gehuwd: J. A. Mens en C. Kooij- man; J. C. de Best en A. Krijgsman. LEIDSCHENDAM Quo Vadis blijft zelfstandig. Op een buitengewoon drukke vergade ring heeft Quo Vadis besloten voort te blijven bestaan. RKAW zal nu Quo Vadis niet meer als supporters vereniging erkennen met gevolg dat RKAVY voortaan geen financiële steun van Quo Vadis zal ontvangen. Wel zullen de supporters sympathie blijven betuigen voor de voetballers van RKAW. Als AVV haar houding niet wijzigt, aldus werd op de verga dering gezegd, dan is de mogelijkheid groot, dat een nieuwe voetbalvereni ging gevormd zal worden. NOORD WIJKERHOUT Autotocht ouden van dagen. Zoals wij reeds hebben gemeld, zal de autotocht voor Ouden van Dagen plaats vinden op 14 Juni a.s. Nadere bijzonderheden volgen nog, maar wij kunnen toch reeds mededelen, dat dit jaar via een omweg zal wor den gereden naar het Dierenpark te Wassenaar. Dat is een buitengewoon mooi park, waar onze oudjes zich best zullen kunnen amuseren. Het belooft dus weer eén fjjne middag te wordentenminste als de jongeren zorgen, dat het comité ge noeg geld krijgt, want dat is er nog niet. De loterij, die de benodigde contanten moest opbrengen, is nog niet zover, dat trekking kan plaats vinden. Nog lang niet alle loten zijn verkocht. Deze moeten verkocht zijn willen onze Ouden van Dagen uit kunnen. Aanstaande Zaterdagmiddag zullen de beide muziekcorpsen echter even de loten aan de man gaan brengen. Zij zullen spelende door het dorp trekken en intussen zullen dames U loten aanbieden. Zij kosten slechts één kwartje. Het comité rekent er op, dat in een minimum van tijd de loten ver kocht zullen zijn. Er zijn prachtige prijzen de hoofdprijs is een fiets maar afgezien daarvan, het goede doel is natuurlijk de geldelijke steun al meer dan waard. ZOETER MEER RK EHBO. Gisteravond is de tweede EHBO—cursus gesloten. Het examen werd afgenomen door dr. Nuyens te Wassenaar, door de docent dr. Opdam te Berkel en door de ver- bandmeester, de heer de Bruin te Delft, die het practische gedeelte verzorgde. Er waren 23 cursisten voor het examen opgegeven, waar van er drie niet zijn verschenen. Van de 20 zijn er 5 afgewezen zodat er 15 geslaagd zijn, t.w. de dames: mej. C. Zwetsloot, Ada Vollebregt, Annie Dekker, Ina Blaauwhof, An nie Vollebregt, C. Koot en A. de Veld. De geslaagde heren zijn: J. Adegeest; J. v. Bergen Henegou wen; C. J. Gouweleeuw; J. Wind- meijer; J. Vaneman; C. Soesterbroek C. Adegeest en N. v. d. Sman. Deze laatste maakte zo,n schitterend exa men, dat hij een apart pluimpje kreeg. Hij haalde namelijk het cijfer 10, hetwelk nog zelden was voorge komen. Aan het einde der examens deelde dr. Nuijens de uitslag mede en drukte de pas geslaagden op het hart steeds te blijven oefenen. Dr. Opdam sprak een enkel woord over het werk der EHBO. Tenslotte be dankte de voorzitter de geestelijke adviseur, de pastoor, de beide dokto ren alsmede de heren de Bruin en Koene voor het vele, aangename en nuttige werk. Laatste Berichten DR. PLESMAN KRUGT HOGE ZWEEDSE ONDERSCHEIDING. Naar wij vernemen is dr. A. Ples- man benoemd tot commandeur der orde van Wasa van Zweden. De Zweedse gezant zal hedenmid dag aan dr. Plesman de versierselen dezer onderscheiding uitreiken. HET HUIDIGE FRONT IN KOREA. Volgens frontberichten uit Korea trekken de communistische strijd krachten over het gehele front te rug. De terugtocht, in het Westen en Midden onder krachtige druk van dc geallieerde tegenaanvallen begon nen, strekte zich Woensdag uit tot het Oostelijke gedeelte van het front, waar de communisten een wig in de linie van de verbondenen hebben gedreven. Aan het Westelijke front staan de troepen van de V.N. nog slechts op enkele kilometers van dc 38ste breedtegraad. Volgens de berichten van Woens dag hebben de geallieerden de com munistische wig in het Oosten afge klemd, waardoor de Noordelijken gedwongen zijn terug te trekken Gezien de grote reserves van de Noordelijken is het nog te vroeg om te kunnen beoordelen of dc tactiek van de verbondenen bij het afslaan van de tweede phase van het lente offensief volledig succes heeft ge had. Een in het buitenland woonachtige Nederlander, die onbekend wenst te blijven, heeft aan de Staat der Ne dcrlanden ter plaatsing in het Mau ritshuis te Den Haag ten geschenke aangeboden een schilderij van Mein dert Hobbema, voorstellende een landschap met de stad Deventer op de achtergrond. De schenker heeft zich het recht voorbehouden van vruchtgebruik gedurende het leven van zijn echtgenote, damse Lloyd. Bij de aanvang der hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft dc heer Van de Wete ring (C.H.) verlof gevraagd vragen te mogen stellen aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening over dc vorming en vaststel ling van de huidige broodprijs. Op dit verzoek zal morgen worden beslist. GRIEKS SCHIP IN BRAND. Aan boord van het 7240 ton meten de Griekse schip, „Nicolaou Geor gios", op weg van Dairen naar Triest is in de Rode Zee brand uitgebro ken. De gehele bemanning van 35 koppen is aan boord van het Ameri kaanse tankschip „Montebello Hills" gegaan. Twee bemanningsleden, die ernstige brandwonden hadden opge lopen, zijn overgenomen door de „Indrapoera" van de Kona. Rotter- M,"- 1r ROELOFARENDSVEEN. 22 Mei. Groente. Aardbeien 3345 cent per doosje, idem 5267 cent per 2 ons, idem afw. 2048 cent per 2 ons. WOERDEN, 23 Mei. Kaas. Op dc kaasmarkt werden aangevoerd 173 partijen. Dc prijzen waren: le soort 2.05—2.10, 2e soort 1.96—2.20 en extra 2.20. Handel matig. LISSE, 23 Mei. Bloembollen. Bedden van 3 R.R. per bed: Evt. Ibis 27.Evt. Prins van Oostenrijk 30.Evt. Gen. de Wet 28.isax. late Tulp Vlammenspel 20.—, Enk. late Tulp G-olden Harvest 36. Enk. late Tulp Kleurenpracht 1 20.—, Mendel T. Early Queen 28—, Men del T. White Sail 26.—. Tr. T. Ban doeng 30.—, Tr. T. Aviateur 1 150.— Sociologisch onderzoek in Sassenheim Het mag algemeen bekend onder steld worden, dot de gezondheids toestand van de doorsnee Neder lander in de laatste 100 jaar aan merkelijk verbeterd is. Het feit, dat sinds 1630 dc ge middelde levensduur verdubbeld is, spreekt in dit opzicht boekde len. Behalve aan een sterk vermeerder de kennis der ziekten in het alge meen en aan de technische vooruit gang, die de fabricage van talrijke moderne geneesmiddelen mogelijk maakte, is deze verbetering vooral ook te danken aan de vele praeven- tieve maatregelen die worden toege past. Hierbij denken we b.v. aan de tal rijke veranderingen op hygiënisch gebied, de volksboden, de af voer van huisvuil en faecale stoffen, waterleiding, riolering enz. enz. Anderzijds is ook tc wijzen op een verbeterde voeding als gevolg van een sterkere controle op dc kwalitei ten (Warenwet) en een juiste voor lichting der bevolking. Ongetwijfeld zijn ook de omstan digheden waarin de mens zijn ge wone dagelijkse leven leidt van zeer grote betekenis voor dc gezondheid, vooral ook voor de geestelijke ge zondheid. Omtrent dc invloed van bepaalde sectoren van het maatschappelijk le ven is wel iets bekend, maar een goed inzicht in de werking van de maatschappij als geheel is nog niet verkregen. Teneinde hierover iets meer tc we ten te komen heeft dc afdeling Gees telijke Gezondheid van het Instituut voor I'racventieve Geneeskunde te Leiden gemeend een sociologisch on derzoek tc moeten instellen. Om verschillende redenen is dc keuze voor een eerste onderzoek op Sassenheim gevallen. Hier zijn sedert enige tijd enkele onderzoekers van het Instituut bezig met het verzamelen van allerlei ge gevens omtrent dc bevolking en de wijze waarop deze leeft. Tot nu toe hebben dezen zich be ziggehouden met het putten van ge gevens uit boeken, archieven, ge schriften enz. Ook werd door een beperkt aantal personen het een en ander over de samenleving te Sas senheim medegedeeld. Thans zijn dc werkzaamheden zo ver gevorderd, dat oen grote groep mensen aan de beurt is, waaraan be paalde dingen omtrent het dagelijks leven gevraagd zullen worden. Uiter aard kan niet elke inwoner onder vraagd worden, maar moest een aan tal worden uitgekozen. De groep is zo samengesteld, dat zij een juiste afspiegeling vormt van wat er tc Sassenheim leeft. Alle po litieke, godsdienstige, sexe- en leef tijdsgroepen zijn er in vertegenwoor digd. Aan al de mensen, die tot deze groep behoren, zullen vragen worden gesteld van uiteenlopende aard, die echter alle verband houden met de gewone dingen van het dagelijks le ven. De antwoorden die op deze vra gen binnenkomen, worden tezamen gevoegd en statistisch verwerkt, zo dat na de bewerking duidelijk wordt hoeveel mensen een bepaalde me ning huldigen. Evenals bij do volkstelling, wor den de aan de onderzoekers ver strekte mededelingen strikt geheim gehouden. Niemand buiten de onder zoekers krijgt ooit te horen of te zien, wat iemand heeft geantwoord. Dit geldt evenzeer voor particuliere personen als voor de overheid. Het een en ander des te meer, ge zien het medisch uitgangspunt van het Instituut. Het is te hopen, dat het onderzoek zodoende tot de verbetering van de volksgezondheid kan bijdragen. Darw. T. Tindal 23.—, Darw. T. Aristovat 60.Darw. T. Bartigon 21.—, Darw. T. Zwanenburg 32.—, Parkiet Tuilj Fantasy 29.Idem Red Champion 80.Dit. Móunt Taccoma 52. Dit. Denbola f 63. Dvt. Boule de Neige 54. Narcissen: Pootaz Cheerfullness 15.Inc. Scarlet Leader 60. Inc. Helios 20.Barry Lady Moorc 2-jarig 22.—.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3