3)e C^idóe(2oii4cmt Gratie en barmhartigheid Ziet Bradley een lichtpuntje? Stille staking in Sp anje Engeland en Perzische olie Een afwachtende houding Geen hulp voor „leveranciers" Het rode offensief verloopt 'zen taal van Leipzig tot Peking Kardinaal Sapieha een nationale figuur Israël stoort zich niet aan Veiligheidsraad WOENSDAG 23 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12288 Directeur: C. M. v. HAMERSVELI) Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f liO Zodra de rode aanval in Korea is afgeslagen 1 j^'WEE OPMERKELIJKE VERKLA RINGEN wekken de verwachting, dat er in het Koreaanse conflict wellicht een nieuwe fase zal in treden. In Washington heeft generaal Bradley namelijk verklaard, dat de geallieerde strategie in Korea gebaseerd is op de hoop, dat er vredeson derhandelingen zullen volgen, indien de verbonden troepen het commu nistische lente-offensief zouden kunnen afslaan. En in Korea achtte de bevelhebber van de Turkse brigade de komende week „beslissend", om dat de Chinezen door hun verschrikkelijke verliezen niet in staat zullen zijn tot enig verder offensief, indien zij thans in de Oostelijke sectoren veslagen worden hetgeen hij stellig verwacht. Generaal Bradley, die zijn verkla ring aflegde voor de Senaatscommis sies, die 't ontslag van MacArthur onderzoeken, zei daarbij, dat het niet het doel van de UNO-legers is, de Chinezen en Noord-Koreanen, geheel uit Korea te verdrijven, maar wèl te trachten een maximum aan slacht offers te maken met een minimum aan eigen verliezen zodat „wij tot onderhandelingen kunnen komen". In Februari was deze mogelijkheid door de gezamenlijke stafchefs be sproken, aldus Bradley. „Op dat tijd stip waren wij er zeker van, dat een nieuwe aanval, in de lente zou ko men, en wij overwogen daarbij, dat wij, indien deze aanval afgeslagen zou kunnen worden, in een be tere onderhandelingspositie zouden zijn dan wanneer wij de aanval niet tot staan zouden kunnen brengen". In Maart, zo ging Bradley verder, hoopten de stafchefs, dat er een of andere vredesstap gedaan zou kun nen worden, maar het „ultimatum-", dat generaal MacArthur aan de Chi nezen had gesteld, had verdere vre despogingen op dat tijdstip onmoge lijk gemaakt. Maar „wij hopen nog steeds in de gelegenheid te komen, opnieuw iets voor te stellen door middel van de V.N., dat dan zou ein digen in onderhandelingen met de Chinese communisten met of zon der toestemming van de Sovjet-Unie en een stopzetten van de vijande lijkheden", voegde Bradley daaraan toe. De veroordeelden van Landsberg Worden Vrijdag terechtgesteld Het lot van de zeven Duitse oor logsmisdadigers, die in de gevange nis van deze stad op de voltrekking van hun doodvonnis wachten, is be zegeld zij zullen waarschijnlijk Vrijdag in alle vroegte ter dood wor den gebracht. De Amerikaanse Hoge Commis saris, McCloy, verklaarde gisteren op een persconferentie te Frankfort, dat hij zijn besluit genomen had en dat, wat hem betrof, de zaak was af gedaan. Maandag werd hij voor het nemen van een beslissing geplaatst, nadat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn order om de executie op te schorten had ingetrokken, omdat alle beroepen van de verdedigers die de voltrek king van het vonnis twee jaar lang hadden opgehouden waren afge wezen. Madrid wandelde Gisteren was het een succesdag voor de „linkse groeperingen" in Spanje. In Madrid werd de „stille" staking een indrukwekkend succes; in de Baskische stad Eibar legden de arbeiders in verscheidene wapenfa brieken het werk neer. Alleen de ar beiders van de grote „Alfa"-fabrie- ken deden er niet aan mee. Maai- ook in de Baskische steden Piacencia en Elgoeibar werden sta kingen in twee fabrieken gemeld. Madrid was gisteren het toneel van „Gandhi-achtige" demonstraties. Dui zenden volgens linkse schattingen 80 procent van de 400.000 arbeiders van de hoofdstad wandelden gis termorgen naar hun werk, in plaats van bus, tram of trein te nemen. Dit was vooral in de arbeiderswij ken het geval, waar beter aan de ket tingbrief-oproep, om 24 uur de open bare middelen van vervoer te boy cotten als protest tegen de stijgende kosten van het levensonderhoud, ge hoor werd gegeven. DE DOKTERS STAKING IN CAIRO. De reeds tien dagen oude staking van artsen in de ziekenhuizen van Cairo heeft zich uitgebreid tot de universiteits-klinieken, sanatoria spoorwegziekenhuizen en schoolkli- nieken. De Egyptische regering zal een aantal jonge artsen requireren. Overigens achtte hij het in ant woord op een vraag van senator Long ook mogelijk, dat de Ko reaanse oorlog zou kunnen uitgaan „als een nachtkaars" zonder eigen lijke vredesonderhandelingen, maar eenvoudigweg door een ophouden van de communistische aanvallen. „Houdt u het voor mogelijk", had de senator gevraagd, „dat deze oorlog zonder meer „verloopt" rond de 38ste breedtegraad, zelfs zonder vredes onderhandelingen? Met andere woor den onze troepen een stukje bezui den de 38ste parallel en de commu nisten daarboven, zonder ons aan te vallen?" „Dat is inderdaad een mogelijk heid, waarmee we rekening moeten houden", antwoordde Bradley daar op. „In Griekenland hield de strijd ook op de wijze op, en dat kan ook in Korea gebeuren." Overigens acht te hij onderhandelingen met de Chi nezen niet zo lastig als met de Rus sen, „vooral ook omdat de Chinezen hardere klappen gekregen hebben dan de Russen". Bovendien had Bradley meer vertrouwen in de Chi nezen. LENTETIJD. Zonneschijn, een I bloeiende boomgaard, een lief meis-1 je, lammetjes, die tezamen het be-1 koorlijk tafereel vormen, dat de Len te in al haar jeugdige frisheid tot uitbeelding brengt. jP*JNGELAND HEEFT DE TOEZEG GING gedaan onder geen enkele om standigheid geweld te zullen ge bruiken ter beslechting van het olie geschil met Perzië, zonder Amerika te raadplegen, verneemt AP in Londen. Een week geleden werd zo als gemeld, de 16e Engelse val schermbrigade in Aldershot geconsigneerd en reizigers uit Basra heb ben in Karatsji (Pakistan) verteld dat 10 tot 15 oorlogsschepen n.l. bij Abadan aan de mond van de Perzische Golf voor anker liggen. Een Engelse zegsman heeft eerst gisteren verklaard, dat het consigneren van de parachutisten niets met de oliec risis te maken had. weet van satanische verdorvenheid werd gezegd. Volgens een blad, dat onder de betogers werd verspreid waren Engelse troepen in Abadan aan land gegaan om desnoods de grote raffinaderij van de „Anglo- Iranian" op te blazen. Het Engelse kabinet heeft zich gisteren over de kwestie beraden en schijnt besloten te hebben een afwachtende houding aan te nemen, tot het Perzische antwoord op de jongste Engelse nota zal zijn ontvan gen Een woordvoerder van de Per zische Ambassade heeft bevestigd, dat de Perzische oliemaatschappij 8 Zwitserse deskundigen in dienst zal nemen en dat de Franse professor Gidelle, die de Perzzische regering reeds eerder van advies gedient heeft opnieuw als rechtskundig raadsman is aangezocht. De Perzische regering heeft de „Anglo-Iranian" intussen volgens persberichten onderworpen aan het betalen van douanerechten voor alle goederen en materialen, welke zij tot dusverre vrij kon invoeren. Waarne mers vermoeden dat Perzië aan de rand van een nieuws financiële crisis staat. Twaalf overvalwagens patrouil leerden gisteren in de straten van Teheran en een sterke politiemacht was samengetrokken voor het parle mentsgebouw waar 40.000 betogers luisterden naar sprekers die felle aanvallen deden op Engeland en Amerika en luide bijval oogstten met een gezegde over de Sowjet-Unie en haar leiders. Zwaaiend met banieren waarop Islamietische leuzen waren geschil derd jouwde de menigte Amerika en Engeland uit. De leiders dreigden de Westelijke mogendheden met het uit roepen van de heilige oorlog. Ameri ka heeft een dolk in de rug van het Perzische volk gestoken. Allah heeft Perzië uitverkoren als zijn instru ment om de ketenen van de Moham medaanse landen te verbreken. De Engelse politiek in Perzië gedurende de laatste 50 jaar. die Amerika nu tracht te steunen, is het toppunt ge- De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben gisteren besloten, dat alle Ameri kaanse hulp aan landen, die voor de oorlogsvoering belangrijke grond stoffen naar communistische gebie den zenden, wordt afgesneden. Dit besluit was vervat in een amende ment op de toewijzingswet, die ter ondertekening naar het Witte Huis werd doorgezonden. Birma heeft intussen besloten zijn handel met communistisch-Chi- na voort te zetten in weerwil van het UNO-embargo op de versche ping van strategische materialen. Uit betrouwbare bron te Rangoon, ver nam Reuter, dat de Birmese rubber en olie nu weldra via de bekende Birma-weg zullen worden gezonden. ROVERS TE BANDOENG. Een jeep van de militaire politic achtervolgde Dinsdagmiddag door het centrum van Bandoeng een personen auto, waarin zich 4 lieden bevonden, die even tevoren een Chinese bank- loper vlak voor het gebouw van de faktorij der Nederlandse Handelmaat schappij van 21.000 hadden beroofd. De politie opende een heftig vuur op de inzittenden van de auto en het lukte, een der rovers uit de auto te schieten; een werd na een achtervol ging te voet neergeschoten, een derde kon men met hulp van de kampong bevolking worden gearresteerd en één der rovers ontsnapte. Verbondenen weer bij de 38e breedtegraad De verbonden troepen in Korea h ebben op het Westelijke en Centrale front in het algemeen vorderingen gemaakt, waarbij zy verspreide te genstand ontmoetten, aldus het communiqué van het Amerikaanse acht ste leger van Woensdag. Op het Oostelijke front vielen elementen van het Amerikaanse leger aan om te verhinderen, dat de Noordelijken in het gebied van Sosari een wig zouden uitbuiten. „De vijand handhaafde zware dru k ten Noordoosten en Oost-noord oosten van Sosari", aldus het com muniqué, dat er aan toevoegt, dat de Amerikaanse tweede divisie verscheidene aanvallen afsloeg en zwa re verliezen aan haar tegenstander toebracht. In het gebied tussen Moensan in he,- Westen en Tsjoentsjon in Mid- den-Korea nam de activiteit van de Noordelijken overal af. Enige gepant serde eenheden van de verbonden voorhoede rukten tot acht kilometer op in het gebied ten Noorden van Seoel. Ook in de Oostelijke sectoren na men de Noordelijke aanvallen af, al dus een communiqué van het achtste leger. Met de hulp van zware artil lerie sloeg de Amerikaanse tweede divisie een „proefaanval" van naar schatting twee Noordelijke bataljons af. De Noordelijken leden hierbij grote verliezen. Ten Zuiden en Zuidoosten van Tsjanggongni hebben de verbonde nen het initiatief hernomen en drongen de Noordelijken langzaam naar de dam in de rivier de Poek- han. Amerikaanse troepen, welke trachtten de rivier de Hongstjon over te trekken werden hevig door de Noordelijken beschoten. Zij slaagden er echter in de rivier op één punt over te steken. Volgens frontberichten bevonden troepen zich Dinsdagavond op min der dan zes-en-eenhalve kilometer van de 38ste breedtegraad. NIEUWE VLAMMENWERPER De verbonden strijdkrachten ma ken op het ogenblik gebruik van een nieuw type vlammenwerper, dat, naar verluidt, geconstrueerd is op grond van experimenten door Ameri kaanse soldaten. Het wapen was slechts een paar dagen voor het be gin van het jongste Noordelijke of fensief voltooid. Naar verluidt, is het een toepas sing van het principe van de napalm bom. De vlammen bereiken een MOSSADEQ HEEFT HET PARLEMENTSGEBOUW VERLATEN. De Perzische premier Mossadeq heeft het parlementsgebouw, waar hij enige dagen uit veiligheidsover wegingen heeft vertoefd, Maandag avond verlaten en hij is daar sinds dien niet teruggekeerd. Aangenomen wordt dat hij heimelijk naar zijn huis is gegaan. Vier millioen kinderen in Oost- Duitsland zwoegen iedere week vijf uur lang op de grondbeginselen van de Russische taal. Iedere jongen of meisje, die de lagere school verlaat, moet minstens een Russische cou rant kunnen lezen. Slechts degenen, die het Russisch voldoende beheerst, kan zich op de middelbare school handhaven en de universiteit bezoe ken. Zelfs de leerlingen op de am bachtsscholen breken drie jaar lang hun hoofd over een taal, die hun ouders amper van horen zeggen ken nen. In talloze cursussen voor vol wassenen proberen ongeveer 500.000 ambtenaren, partijleiders en autori teiten van de communistische Freie ZIEKTE VERHINDERT ZIJN REIS NAAR ROME J^AAR HET K.N.P. uit Vaticaanse perskringen verneemt, baart de ge zondheidstoestand van Kardinaal Sapieha, aartsbisschop van Krakau in Polen, de laatste tijd ernstige zorg. Op 17 December van dit jaar hoopt Kardinaal Sapieha het veertigste jubileum van zijn bisschopswij ding te vieren. De bisschopswijding werd hem toegediend door Paus Pius X. De Kardinaal was voornemens naar Rome te reizen om tegenwoor dig te zijn bij de zaligverklaring op 3 Juni a.s. van de Paus, Die hem de volheid van het priesterschaup gaf. Volgens de laatste berichten uit Po len zou er sinds enige dagen wel een lichte verbetering in de gezondheids toestand van de aartsbisschop zijn waar te nemen, doch niet zodanig, dat hij de reis n aar Rome zal kunnen maken. De Kardinaal was voornemens in de Eeuwige Stad bij Mgr. Wijszynski, de aartsbisschop van Warschau, te voegen, die reeds enige tijd in Rome verbleef en met Kardinaal Sapieha bij de zaligverklaring van Pius X te genwoordig zou zijn. Mgr. Wyszinski keerde echter reeds naar Polen terug, zodat er geen Poolse prelaat bij deze grootse zaligverklaring tegenwoordig zal zijn. De Katholieke Kerk in Polen zou in Kardinaal Sapieha een Harer sterkste zuilen verliezen, want deze Poolse aartsbisschop speelt, onder de moeilijke omstandigheden waarin de Ker kin Polen thans verkeert, een zeer belangrijke rol in de verdedi ging der wettelijke belangen en de onaantastbare rechten van het Katho licisme. Kardinaal Sapieha is een ge boren diplomaat en geniet in zijn aartsbisdom en in geheel Polen een onvergelijkelijk prestige hij gaf steeds blijk van een vastberadenheid zonder daarom arrogant te zijn. Hij is geen liefhebber van compromis sen. Deze deugden beheersten steeds alle problemen, die in verband staan met de betrekkingen der Kerk. waar van hij sinds de dood van Kardinaal Hlond de hoogste gezagsdrager is, met de Communistische Staat. Op 16 Februari plaatste hij met Mgr. Stefan Wyszinski, aartsbisschop van Warschau, zijn handtekening on der de protestbrief aan Boleslas Bie- rut, president der Poolse Republiek. Hij protesteerde daarin tegen de voortdurende en stijgende plagerijen, waaraan de Katholieke Kerk in Po len het slachtoffer was en vroeg, dat de regering van Warschau „haar eer bied voor de rechten van de mens" zou bewijzen. Beide prelaten herin nerden aan de gewledige offers, die door de geestelijkheid en het epis copaat tijdens de Duitse bezetting voor de nationale zaak werden ge bracht en protesteerden tegen het onderscheid, dat de regering tracht te maken tussen een „reactionnair episcopaat" en een „progressief epis copaat", evenals tegen de pogingen om een schisma van de „patriottische geestelijkheid" te verwekken. Op 18 Februari 1945 werd Mgr. Sapieha door Paus Pius XII tot de kardinaalsrang verheven. Deutsche Jugend, alsmede vakbonds bestuurders, toekomstige onderwij zers en journalisten, leden van de volksdemocratische rechtspraak en van de volkspolitie de „algemeen geldende voertaal tussen Leipzig en Peking" zo snel mogelijk zonder ha peren te leren spreken. Wat hier in de Oostelijke zóne van Duitsland gebeurt, is niet, zoals dik wijls wordt verondersteld, een kwes tie van uitsloverij van een onderda nige en slaafse regering, maar een onderdeel van een groots opgezet plan, dat beoogt een eenheidstaal te scheppen voor het gehele Sovjet- Russische machtsgebied. Nog in deze generatie zullen leidende groepen, zowel in Midden-Europa, in de Oeral als in Peking, zich met elkaar in het Russisch moeten kunnen on derhouden. In Oost-Duitsland, in Polen, Tsjc- cho-Slowakije. Hongarije, Roemenie, Bulgarije, Albanië, Litauen, Letland en in China proberen daarom de schoolkinderen zich het voor hen onbekende en ongewone Russische letterschrift eigen te maken. In steeds toenemende mate prooeerl men bovendien gedaan te krijgen, dat het Latijnse alphabet door het Russische wordt verhangen. Sedert korte tijd kan men in dc Sovjet-Unie het streven waarnemen dat men het Russische alphabet ook wil invoeren voor alle niet-Slavische volkeren in de Sovjet-Unie. Slechts dc Baltische republieken, Estland, Letiand en Li- touen, alsmede de Armenen en Georgiërs mogen hun eigen schrijf wijze volgen. Dc talrijke andere vol keren hebbe.? het Russische een heidsschrift reeds noodgedwongen aanvaard. Het betreft hier vooral de Mongoolse republieken, de Ugro- Finnen en de ongeveer 20 Turkse volkeren. Het czarendom heeft, zelfs tij dens het bestuur van de meest im perialistisch gezinde czaren, het nobit gewaagd dergelijke maatregelen te nemen. Daarbij komt, dat deze maat regelen een klap in het gezicht zijn van het marxistische ideaal, zoals dit nog weinige jaren geleden in de Soxjet-Unie gold. Lenin immers leerde, dat de volkeren van de Sov jet-Unie voor alles recht hadden op het behoud van hun eigen nationale taal. Men deed alles om zelfs de ach terlijkste bevolkingsgroepen in het Oosten van het Sovjetrijk van eigen woordenboeken en grammatica's te voorzien. Dat is echter al lang vergeten. Uit de Stalin, die eenmaal geloofde aan het dogma van Marx en Engels, dat de staat na de socialis tische revolutie moest afsterven, is een imperialistische heerser ge groeid, die zich heeft voorgenomen het stempel van Rusland op de gehe le wereld te drukken. hoogte van 70 meter en bestrijken een gebied van honderd vierkante meter. De omgeving wordt in een dichte rookwolk gehuld, terwijl rondvliegende stukken van een bran dende en kleverige substantie een zekere dood betekenen voor iedereen, die zich in het bestookte gebied be vindt. Bovendien verbruikt een grote steekvlam alle zuurstof uit de lucht tot enige meters in de omtrek. DISCIPLINE BIJ DE CHINEZEN- De Chinese communisten in Korea hebben in de strijd een betere disci pline dan de Zuid-Korcancn, zo heeft generaal Bradley Dinsdag voor de senaatscommissie van onderzoek ver klaard. „Zij schieten iedereen dood, die zich aan de strijd wil onttrekken en dat is onder bepaalde omstandig heden een hele prikkel". De plaatsvervangers RUSSISCHE EIS ONAANVAARDBAAR De Russische eis tot opneming van het Atlantisch Pact op de agenda van de Grote Vier heeft gisteren het on derwerp gevorr%l van de discussies der agendacommissie. De Britse ge delegeerde, Ernest Davies, zette uit een, dat deze eis onaanvaardbaar was, Hij gebruikte nogmaals de reeds be kende argumenten. De Fransman Pa- rodi voegde hier aan toe, dat de Wes telijken ook niet hadden gevraagd be sprekingen te openen over de betrek kingen tussen de Sovjetunie en an dere landen. Gromvko verwierp deze argumen ten en herhaalde, dat het pact ge richt was tegen de Sovjetunie cn dc volksdemocratiën. Hij wees er op. dat er slappen worden gedaan om Wcst- Duitsland in het pact op te nemen en weer een Duits leger op de been te brengen. De Amerikaan Jess up stelde, dat de door de Sovjet-Unie op geworpen problemen reeds op de agenda stonden. De Westelijke mo gendheden waren bereid doel te ne men aan een bijeenkomst der Grote Vier op de grondslag van 'n gesplitste agenda; dc vraag is nu of dc Sovjet- Unie ook bereid is deze bijeenkomst bij te wonen Israëlische functionarissen te Tel Aviv hebben Dinsdag verklaard, dat Israel van plan is de droogleggings werkzaamheden in de Hoeleh-moeras. sen voort te zetten, ondanks de op roep vah de Veiligheidsraad om het werk te staken. De kwestie zou ech ter opnieuw overwogen worden, wah- neer de stafchef van de V.N., gene- raal-majoor William Riley, zijn aan bevelingen zou doen. De resolutie van de Veiligheidsraad had geen da tum voor het staken van de werk zaamheden genoemd. Directeuren cn hoofdredacteuren van dagbladen uit dertien Europese landen zijn te Londen bijeengekomen om een oplossing te zoeken voor het nijpende gebrek aan rotatiepapier. De meeste afgevaardigden op deze vierde jaarvergadering van de Inter nationale federatie van Dagbladuit gevers willen een internationaal orgaan, dat regelend optreedt bij de toewijzing van kranten papier. Een Frans voorstel, gesteund door dc Nederlandse, Belgische, Italiaanse en Zwitserse delegatie dringt aan op beperking met 5 pet. van het Ameri kaanse gcibruik van krantenpapier en op vervaardiging van papier uit nieuwe grondstoffen, zoals suiker riet en stro. De Scheveningse loggers Sch. 6 en Sch. 118 zijn gisteravond 180 mijl N.N.W. van Scheveningen, dit is aan de Oostkant van de Doggersbank. aan schot gegaan. De vangst bedroeg resp. 1 kantje en 1 braad je. Beide schepen zijn verder Noordwaarts opgestoomd. KahAtitie... Zoals een mens innerlijk is, zo is zijn oordeel over de uiterlijke din gen Thomas ct Kempis.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1