eióse hutspot^ Prijzen voor gas en electriciteit met 1 cent per eenheid verhoogd Overlijden oud-burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen herdacht Leidse meisjes smeerden broodjes voor soldaten, die gaan oefenen „Steun Wettig Gezag' gaf propaganda-avond in Leiden Burgerlijke Stand DINSDAG 22 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 LEIDSE GEMEENTERAAD VERGADERDE Onder voorzitterschap van de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, kwam de Leidse Gemeenteraad gistermiddag in openbare zitting bij een. Afwezig was de heer F. C. de Hosson. Bij de aanvang herdacht de voor zitter het overlijden van mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, oud-burgemeester van Leiden. Spr. herinnerde aan de grote invloed, die de thans overledene zowel in het college van B. en W. als in de Gemeenteraad had, en vond het moeilijk een opsomming te geven van de vele gewichtige besluiten, die mr. v. d. Sande Bakhuyzen in zijn ambts periode heeft genomen. Eén daarvan kan echter niet onvermeld blijven: de bouw van een nieuw stadhuis. On middellijk na de ramp van 1929 heeft de toenmalige burgemeester alle energie ingezet voor een aanvaard bare oplossing, die tenslotte gevon den werd in een combinatie van de historische voorgevel en een modern stadhuis daarachter. Hij was een be stuurder, die Leiden een warm hart toedroeg en die met alle gaven van hart en verstand werkte aan het wel zijn van de stad. Spr. heeft in het begin van zijn ambtsperiode de thans ontslapene vaak geraadpleegd en hem daarbij leren kennen als een goed vriend met een hoogstaand ka rakter en een zuiver inzicht in de gang van zaken. Zijn nagedachtenis zal in Leiden in ere blijven voort leven. Onderwijs-benoemingen. Nadat men staande dit herden kingswoord aanhoord had, werd in anderhalf uur de veertien-puntige agenda afgewerkt. Tot ambtenaren van de Burgerlijke Stand, belast met het sluiten van huwelijken, werden benoemd mevr. O. F. G. P. Prins-Cla- rion, de heer L. A. Mennes en de heer L. J. Pijpers. Tot ambtenaar van de B.S. werd benoemd de heer M. Erak. Bij het punt benoeming onderwij zend personeel, wees de heer Gos lings (P.v.d.A.) op de diverse voor drachten voor verschillende functies, waarop telkens dezelfde namen voor komen, Zodat de Raad practisch geen keus gelaten wordt. Immers nummer 2 op de eerste voordracht staat als nummer 1 op de tweede voordracht, enz. De heer van Dijk (K.V.P.) meende, dat er te veel aandacht besteed was aan de vrouwelijke sollicitanten, ter wijl er toch ook heren beschikbaar De heer Woudstra (Prot.) onder schreef beide vorige opmerkingen en wees er op, dat er zelfs 16 heren te genover 8 dames stonden. Mevr. Goudswaard-Knipscheer (V. V.D.) vroeg aandacht voor een uit Indonesië gerepatriëerde sollicitant en mevr. Braggaar-De Does (P.v.d. A.) was het niet eens met de heer van Dijk. Zij vond het juist, dat er nu eens recht gedaan werd aan de dames. Weth. van Schaik gaf toe, dat de voordracht de schijn moet wekken, dar men een spelletje speelt met de Raad. Maar de keuze uit de sollici tanten was niet groot en hij wilde graag jongere krachten aanstellen. Ingaande op de aanmerking van de heer Goslings, was spr. niet bereid z.i. niet geschikte krachten op de voordracht te plaatsen en daarmede de kans te lopen, dat er personen be noemd zouden worden, die hij niet benoemd wenste te zien. Een uitla ting, waartegen de heer Goslings pro testeerde. Tenslotte werden met practisch al gemene stemmen (één onthouding) alle eersten van de voordrachten be noemd: Opleidingsschool U.L.O. Ma- resingel: de heer J. W. Toebes, Win terswijk, Opleidingsschool Gym. en H.B.S. Lorentzkade: mej. A. Piket, Leiden, O.L. School Zuidsingel A: mej. E. M. D. F. Bekkers, Leiden, in aanbouw zijnde openb. school g.l. o. Da Costastraat: mej. J. A. Mooij, Gouderak, in aanbouw zijnde oplei dingsschool Da Costastraat: mej. W. Belkestein, Rijswijk. Uitbreiding van „Dc Lakenhal"? De Brandweer kreeg 134.42 extra voor aankoop van brandslangen en de R.K. U.L.O. Vrouwenkerkhof 359.voor aanschaffing van ban ken. Aan de Accordeon-vereniging D.V.V. werd een garantie van 500. toegezegd voor het a.s. internationale concours, nadat de heer Hordijk (Prot.) er tegen geprotesteerd had, dat ook op Zondag werd gespeeld. Ook na 2 uur 's middags is bij spr. de Zondag de dag des Heren. Het voorstel tot ruiling van grond met de N.V. Rijnlandse Expl.mij. van onroerende goederen werd op voor stel van de heer van Iterson (Prot.) naar de geheime zitting verwezen. De percelen Prinsenstraat 3, 3a en 5 werden verhuurd aan het Groene Kruis en van zes woningen in de Ge- restraat en omgeving werd de ter mijn ontruiming (onbewoonbaar ver klaard) een jaar verlengd, nadat de heer Goslings (P.v.d.A.) had aange drongen op spoedige sanering. Weth. Jongeleei wees er op, dat na de be vrijding reeds 15 woningen in deze buurt zijn afgebroken. Het voorstel tot aankoop van per ceel Oude Singel 26, naast het stede lijk museum ,,De Lakenhal", bracht vele tongen in beweging. De heer Frohwein (V.V.D.j vroeg of deze aankoop geschiedde tot uitbreiding van de museumruimte of voor het aanleggen van een brandgang. De heer van Iterson (Prot.) vond de koopsom te voordelig om te laten schieten. Als het hierbij maar blijft en er geen andere huizen wórden aangekocht voor het museum, wat vermindering van woonruimte mee brengt. De heer van Dijk (K.V.P.) wilde wel tot aankoop overgaan, maar uitbreiding van het museum voor de toekomst reserveren. Weth. Jongeleen wilde de bestem ming van het pand nog niet vastleg gen De bedoeling is inderdaad het pand te gebruiken als bescherming tegen brand, maar er zijn nog geen plannen tot afbraak. Het voorstel werd aangenomen, nadat de V.V.D.- fractie aantekening wenste van te gengestemd te hebben. E.H.B.O. en Bacchus. Enige wijzigingen in dc gemeente begrotingen 1948 en 1949- werden aangenomen, evenals het voorstel om diverse bedragen, tot een totaal van 4.790.62, oninbaar te verklaren. De heer Lombert (K.V.P.) meende, dat er onder de post van 129 maal ver goeding E.H.B.O. en vervoer een groot aantal gevallen school van mensen, die teveel aan Bacchus ge offerd hadden en daarna door de E. H.D. thuisgebracht moesten worden. Het ging niet aan, aldus spr. dat in deze gevallen de onkosten niet vergoed worden. Weth. v. d. Kwaak vond het totaal bedrag zeer gering, vergeleken bij de tonnen, die bij de gemeente-ontvan ger binnenkwamen. Verhoging der tarieven. Het laatste voorstel behelsde de verhoging der kleinverbruikers-tarie ven voor gas en electriciteit met één cent per eenheid. De heer van Weer- lee (P.v.d.A.) wenste de verhoging pas te doen ingaan na de eerste 30 m3 gas, met een verdubbeling van de- eerste 75 m3, ten einde de beter ge situeerden niet te laten profiteren (met gaskachels) ten koste van de gemeenschap. Mevr. Vijlbrief (C.P. N.) deelde mede, dat.de communis ten zouden tegenstemmen. Weth. v. d. Kwaak wees op de drastische verhoging der kolenprij- zen en vond de suggestie van de heer van Weerlee niet juist, omdat er ook arbeidersgezinnen (met veel kinderen) meer dan 30 m3 gas ge bruiken. De lieer Frohwein vroeg- uitstel en de heer van Weerlee maak te van zijn suggestie een voorstel, dat bij weth. v. d. Kwaak geen genade vond, omdat handhaving van de oude prijs voor de eerste 30 m3 f 87.800. minder inbrengt, wat door verdub beling van de prijs boven de eerste 75 m3 op geen stukken na wordt ver goed. De heer Goslings drong aan op aanneming van het voorstel-Van Weerlee, eventueel met andere cij fers en verhoudingen, als er maar een progressie werd toegepast. De heer van Oyen (K.V.P.) zag geen andere oplossing dan het voor stel van B. en W. te aanvaarden. Vol gens het voorstel-Van Weerlee zou den de grote gezinnen ernstig gedu peerd worden. Spr. bepleitte nog maals invoering van gezinstarievcn, wat aan grote gezinnen, die thans in moeilijkheden verkeren, een ver lichting zou brengen. Nadat de heer Van Weerlee zijn voorstel had ingetrokken, werd het voorstel van B. en W.. met de com munisten tegen, aanvaard. Hierna ging de raad in geheime zitting. H. P. Jansen 40 jaar schilder Toen 40 jaar geleden dc heer II. P. Jansen zijn schildersbedrijf, als één manszaak in het voormalige pand Boommarkt 16 vestigde, zal hij wel licht niet vermoed hebben, dat deze zaak zich zó sterk zou uitbreiden. Na zeven jaar werd het bedrijf ver plaatst naar Oude Singel 20 en thans is het personeel tot een sterkte van 150 man uitgegroeid! In 1943 deed een zoon, de heer N. L. M. Jansen zijn intrede als firmant in dc zaak en sedert vele jaren worden in het gehele land opdrachten uitgevoerd. Een groei dus, die bij het 8e lustrum een waardige feestviering rechtvaar digt! Daar de heer en mevr. Jansen te vens 1 herdachten, dat zij op 31 Mei a.s. veertig jaar gehuwd zullen zijn, werd de dag begonnen met een H. Mis in de HartebrugkeHc. 's Middags was er rerst receptie voor familieleden, waarna om vier uur de onafgebroken stroom van za kenrelaties enz. aanving. Onder de honderden receptiegangers bevonden zich pastoor N. Lohuis, O.F.M. en de parochie-geestelijkheid van de Har- tebrug, oud-pastoor R. Smitz O.F.M., pastoor Th. Beukers en het Kerkbe stuur van de St. Petrusparochie, het Collectantencollege van dc Harte- brug, de heren W. C. J. van Haaste ren en A. C. Sommeling, voorz. en secr. van de plaatselijke Unie Bouw bedrijf, vertegenwoordigers van de Vakgroep Schildersbedrijf en van de Rijksgebouwendienst het hoofdbe stuur van de Kath. Schilderspa troonsbond „St. Lucas", de heren P. M. van Leusden en P. J. J Duin dam, voorz. en secr, van de afde ling Leiden van de Kath. Schilder patroonsbond, de heer C. Veerman, secr. van de Christelijke Schilder patroonsbond, afd. Leiden, de heer J. W. Harting, secr. van de Bond van Ned. Schilderpatroons, afd. Leiden, mr. F. J. J. Trapman, secr van de Schadecommissie „Rijnland", de he ren C. F. Meerpoel, H. M, Simonis en mr. dr. P. G. Knibbe, onder-voorzit ter, oud-ondervoorzitter en secr. van de Kamer van Koophandel. Leiden, de heer F. C. Hosson voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, de heren J. C. J. Lambemant en H. M. Pierrot, voorz. en secr. van de N.RK.M., afd. Leiden, afgevaardigden van de Buurtvereniging ,„O.T.T." met „Tho- masvaer en Pieternel", mevr. M. C. van Oerle-Nipper, namens de Kath. Gezinszorg, schipper H. Duym van de zeeverkenners (St. Franciscus- grocp), de heer S. Platteel, namens de buurtvereniging „De Professoren- wijk", en vele andere zakenrelaties, vrienden, kennissen, enz. 's Avonds bracht de R.K. Leidse Harmoniekapel een serenade. 35 meisjes van dc R.K. Huishoudschool aan het Galgewatcr zijn gister middag in dc Doelenkazerne te Leiden enkele uren bezig geweest met het meubileren en inpakken van niet minder dan 12.000 snccdjes brood en 6.000 krentenbollen, bestemd voor onze jongens, die vandaag voor her halingsoefeningen moeten opkomen. In totaal hadden deze meisjes 3.000 lunchpakketten te verzorgen. Zij hadden, voor wat het snijden van brood, kaas en vleeswaren betreft, de assistentie van een aantal man schappen van de Koksschool. In grote dozen verpakt, gingen de lunch pakketten naar het opkomstcentrum in Den Helder, van waaruit dc mi litairen naar Oirschot gaan. Met groot enthousiasme, in het besef iets voor onze jongtns te kunnen doen, hebben de meisjes zich van haar taak gekweten. Een hartelijke wisselwerking tussen burgers en militairen! GELAATSVERZORGING EN HAARVERZORGING Deze week wordt in de mogazijnen van de N V. Vroom en Dreesmann een Vinolia-demonstratic gegeven op het gebied van gelaats- en huidver zorging. Een teer punt voor de dames, om dat velen er totaal afkeurig tegen over staan. Echter, waarom wel een modieus japonnetje keurige schoen tjes en een bijpassend tasje en geen zorg besteed aan het gelaat, aan het haar? Een oplossing daarvoor geven de Vinolia-producten en in een vlotte causerie wordt de dames bijgebracht hoe men het gelaat en het haar uit stekend kan aanpassen bij de overi gens geheel modieuze gestalte van de vrouw. In ons land in tegen stelling met andere landen wordt maar hee! weinig, te weinig zelfs "edaan op dit gebied en in deze de- - '-"nm Hf. dames leren hoe zij zelf thuis zich kunnen helpen om er goed uit te zien. De mars, die Zaterdagmiddag door verschillende reserve-onderdelen van het Instituut „Steun Wettig Ge zag" door Leiden werd gemaakt, moet bij velen de belangstelling wakker geschud hebben, want de grote Stadsgehoorzaal gezellig ge arrangeerd met stoelen en tafeltjes was gisteravond geheel, vol Ruim 600 aanwezigen woonden de propa- ganda-avond bij, waarop twee spre kers de noodzaak uiteenzetten van „S.WG." en zijn onderdelen. Bij ontstentenis van prof. mr. J. M. van Bemmelen, voorzitter van de Plaatselijke Commissie „S.W.G.", was het burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die een welkomst woord sprak tot majoor Kuiperié, garnizoenscommandant, overste Wa- ringa. kapt. de Geus, hoofdinspecteur v. d. Wal, de inspecteurs Verzijden en Cornelisse en mr van Mechelen, secr. van „Steun Wettig Gezag'.' in het district Zuid Holland Noord- Oost. De burgemeester dankte bij voorbaat de beide sprekers en allen, die het programma zou den verzor gen. Dat waren op de eerste plaats le den van de Nat. Reserve uit Den Haag, die met hun uitstekende drum band de avond openden. Driemaal traden zij voor het voetlicht en drie maal mocht de band een hartelijk applaus incasseren. Nadat aldus aller oorvliezen op de proef gesteld waren, sprak overste S. N. Waringa over de Nationale Re serve. Spr. wierp een historische te rugblik over dc laatste jaren, begin nend- bij het Atlantisch Handvest van 1941, en wees er op, hóe succes sievelijk verschillende landen onder Russische invloed getrokken wer den: Polen, Hongarije. Tsjecho Slo wakije, enz. Eindelijk schrokken Engeland en Amerika wakker. Maar toen was het kwaad reeds geschied. Waar zou het einde zijn.' West Europa zou een tegenwicht moeten vormen, zodat wij thans staan voor de noodzaak van bewape ning, ernstiger dan we ooit gedaan hebben. Zo spoedig mogelijk diende ook Nederland een operatief leger op de been te brengen en daarnaast een territoriaal leger, dat speciaal moet optreden tegen een eventuele 5e colonne, die mogelijk zal trachten het binnenlands bestel in wanorde te brengen; Bovendien is er een ster ke politiemacht nodig, gerecruteerd uit vrijwilligers. In het begin is dit alles wat haas tig opgezet. Maar toch is de Nat. Re serve geen sinecure. Het vraagt veel inspanning en een goede opleiding. Mannen boven de 30 jaar, die niet dienstplichtig zijn, kunnen zich hier voor aanmelden. Nadat spr. ook nog gewezen had op de Reserve Grensbewaking, be sloot hij: „Niemand weet of er oor log komt. Maar het is belangrijk, dat de vijand weet hoe de andere partij klaar is om zich te verdedigen. „S. W.G." heeft dus op de eerste plaats een preventieve werking. Dit vraagt de steun van zeer velen. Wij kunnen bovendien onze doden uit de laatste oorlog, in Indonesië en op Korea niet beter herdenken, dan met da den. Zij vragen niet om toespiaken en bloemen, zij vragen iets te doen. En een stad als Leiden, met zo'n roemrijke historie, moet deze vraag verstaan. Leiden moet compagnie na compagnie kunnen levéren' We moeten het nu doen. De tweede spreker was hoofdin specteur D. W. van der Wal, die eerst dc verschei'pte verhouding tus sen West en Oost belichtte, om daar na te wijzen op het grote goed, dat in onze grondwet ligt verankerd en waarvan men de waarde nauwelijks waardeert voordat het te laat is. Dit heeft de laatste oorlog ons duidelijk geleei*d. Ook thans wordt onze vrijheid weer bedreigd. Daarom is het nodig, dat ons bui-gerlijk gezagsapparaat versterkt wordt. Zowel dc Rijks- als de Gemeentepolitie zullen tekort schieten in aantal, wanneer er on verhoopt ooit iets mocht gebeuren. De Gemeentepolitie doet daarom thans een beroep op de bevolking. En zeg nu niet. aldus spr., zoals zo- velen: „wanneer het eenmaal zover is, kunnen ze op mijn rekenen", want dan is het tc Iaat. We moeten het nu doen. Wanneer „S. W. G." tij dig en goed georganiseerd is, gaat er een preventieve werking van uit. En mocht het onverhoopt ooit zover komen, dan zal een kleine groep in het land geen kans zien de binnen landse veiligheid aan te tasten. De Reserve Gemeentepolitic te Leiden is van voortreffelijke kwali teit, maar het aantal is nog te ge ring. Deze manschappen zullen tot taak hebben de beroepspolitie bij te staan om de openbare rust en orde te handhaven. Hiervoor is een een voudige opleiding nodig, o.a. met excerceren, pistoolschieten, enz. Niet-dienstplichtigen boven 21 jaar kunnen zich hiervoor aanmelden (evenals voor alle andere onderde len) bij de heer Van der Lely, Stad huis. Na deze toespraak trad het Ha- waiiangezelschap van Dolf del Pra- do op en kwam na de pauze nog maals terug. Tijdens de pauze was er gelegenheid tot aanmelding bij een der reserve-onderdelen van „S. W. G.". Tenslotte voerde de toneel vereniging „Comedia Catholica", on der regie van de heer G. Brussels de twee-acter van Willy Corsari „Een Reuze Idee" op. Geboi-en: Egbrt z. v. J. v. d. Weide en M. P. Devilee; Carolus A. M. z. v. E. J. Zoons en T. A. M. Martijn; An- genieta H. M. d. v. M. J. Cambier en M. C. T. Witteman; Maria J. M. d. v. J. I. Eradus en J. K. Buijn; Jozef Th. M. z. v. J. J. M. Noordman en B. W. L. A. Schrijncmakers; .Cornelis Th. v. N. Rijsbebrgen en'E. v. d Tuin; Hester A G. d. v. C. Stavleu en H. J. Gal; Johanna d. v. W. v. Kampen hout en J. v. d. Rcijden; Machiel M. J. 7. v. J. A Mulders en M. H. S. Deckers; Hendrika d. v. H. v. Soest en A. W. Koper: Bianca d. v. C. Boersme en J. C. van Stipriaan; Jansjc A. d. v. J. C. Blaazer en H. Burggraaf; Isaac z. v. I. Mioch cn J. H. Bosman; Alida M. d. v. J. P. Rij - neker en H. J. v. Egmond: Getrudis J. M. d. v. A. W. v. d. Zon en C. Mulder; Overleden: R. M. C. v. Velthoven, zoon, 11 dagen; A. Nieuwkamp, vr. 56 j. Getrouwd: N. Korenhoff cn G. Bogaards; H. Pracht en J. Witteman Q A. de Graaf en M. A. P. dc Zwart; H. Koning en I. M. A. de Jong; C. Loos en M F. v. Evert; J. L. H. v. Besekom en M. A. Wijnans; J. M. Gaukc en J. P. de Rooij; W. Koning en H. Vens. Het inschrijfgeld mocht echter aan het St. Franciscus Liefdewerk Dc Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden giro 230414, niet ont houden worden. Waarvoor onze har telijke dank. Denkt U er ook nog eens aan? STADSKOK Man dodelijk bekneld tussen 2 vrachtauto's Gistermiddag om vier uur heeft in Leiden, aan de Morsweg, een tra gisch ongeluk afgespeeld, dat aan dc 58-jarige portier W. J B.„ wonend in de Gerard Doustraat, het léven gekost heeft. Voor de eonservenfabriek v.h. L. Nieuwenhuizen stonden een vracht wagen en een losse aanhangwagen op korte afstand van elkaar gepar keerd. Een andere vrachtwagen, ko mend van de spoorwegovergang, wilde eveneens parkeren, doch dc remmen weigerden en de wagen reed tegen de stilstaande vrachtwa gen op. De portier van de fabriek, die zich op dat moment juist tussen beide stilstaande wagens bevond, werd platgedrukt en overleed vrij wel onmiddellijk. De E.H.D. vervoerde het stoffelijk overschot naar het Acad Ziekenhuis. De politie nam de vrachtwagen, waarvan de remmen weigerden, in beslag en stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Leidse Processie naar Heilo Gistermorgen om kwart voor ne gen vertrokken ruim 300 pelgrims uit Leiden en omgeving per extra- trein naar O.L. Vrouwen ter Nood in Heiloo. Aldaar aangekomen cele breerde deken A. Homule om tien uur een plechtige Hoogmis, met as sistentie van kap. J. van Adrichem (dek. par. Leiden) en kap. C. de Jong (Rijpwctering). Pastoor C. Holthuizen, S.M.M. (Haagsche ze tak van sport. Ook de meisjes-i Schouw) hield de feestpredicatie en club gaat starten. De eerste bijeen-wees op de grote goedheid van Moe- gja der Maria, op wie de pelgrims voor al bij deze gelegenheid een beroep moesten doen. Het dames-zangkoor „Jubilate" van de dek. kerk verzorgde op keu rige wijze de gregoriaanse gezangen. Na de Hoogmis werden onder lei ding van de directeur, kap. van Adrichem, de gebeden voor het vei dienen van de jubilé-aflaat verricht, hetgeen in de loop van de dag nog driemaal geschiedde. Om 12 uur hield kapelaan A. Schrama (dek. par., Leiden) een predicatie bij het beeld van St. Wil- librordus. De miezerige regenbui, die dc pelgrims dc gehele morgen Dinsdag 22 Mei. 1 Eerst maar een pijnlijk bericht. De 35-jarige bakker N. J. J. J. van V., wonend in de Sitterlaan, raakte gistei'morgen met zijn rechterhand bekneld tussen het mes en de rol van een vormmachine. Enigé vin gers werden afgesneden. De man werd per E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. Volgende week Dinsdag zal de heer M. Ramb, hoofd besteller bij de P.T.T. te Leiden, zijn veertigjarig ambtsjubileum vieren. Dat zal een drukte worden op Staal wijkstraat No. 35! En de Coöperatie „Vooruit" be staat 50 jaar. Het personeel bood gis teravond een neonverlichting aan voor het gebouw aan de Korevaer- straat, bij monde van de heer I. Ar- noldus. „Nieuw Leven" luisterde de ze gebeurtenis op met muziek. A.s. Zaterdag zal het bestuur recipiëren. Dc R.K. Voetbalver. ,V.NL." maakt bekend, dat met ingang van mox-gen alle leden iedere Woensdag* op de veldtraining verwacht worden op het terrein Haagweg. De aspiran ten van 7 tot 8 en de senioren van 8 tot 9 uur. De luchtprojectie-onderncming „Airghoi-st" zal morgenavond van negen uur tot half elf een openlucht filmvoorstelling geven op de Kaas markt, ten bate van het Prinses Irenefonds. Toegang gratis. Actuele films, wereldactualiteiten en show films zullen vertoond worden. Het personeel van confectiebe drijf Kors, dat vorige week het gou den jubileum vierde, heeft gisteren een uitstapje gemaakt naar Brussel. Reeds vroeg in de morgen werd per autobus vertrokken en via Antwer pen bereikte men om 11 uur de hoofdstad van België, waar een be zoek werd gebracht aan de verschil lende bezienswaardigheden. Op de terugweg werd in Dordrecht gedi neerd en om 11 uur kwam men vol daan weer in de Sleutelstad aan. Donderdagavond om half acsht wor den de leden van de onlangs opge- richtte R.K. Volleybaclub verwacht. Er is ï'eeds zeer veel animo voor dc- reeds had vergezeld, bleef voortdu- ren. Kap. J. van Veen (Stompwijk) hield om half drie dc predicatie bij de kruiswegoefening cn pastoor Kla- verweyden (Zoctcrwoude) celebreer de om half vijf het plechtig Lof. met assistentie van dc kapelaans Schrama en De Jong. Toen de Sacramentspro cessie uittrok was het eindelijk droog geworden en scheen zelfs de zon. „Jubilate" luisterde de plechtig heid op met meerstemmige gezan gen. Om zeven uur ti'okken dc deel nemers allen zeer voldaan huis waarts. De organisatoren verwach ten het volgend jaar vooral uit de stad een grotere deelname! Aanvankelijk gingen gistermiddag de belangstellenden voor dc boeken veiling van Burgersdijk en Niermans (Templum Salomonis) achter 'n ho ge haag van bloemen schuil, een at tentie, welke dc directeur cn „vei lingmeester", de heer J P. Stam, was aangeboden uit dc k.ingen van het Antiquariaat, de Leidse Boekverko pers en zijn personeel, in verband met deze 200ste veiling Alvorens dc verkoop begon, heeft notaris C. J. F. Dolk namens dc Leid se notarissen dc gelukwensen aange boden met het bereiken van deze bij zondere mijlpaal in de geschiedenis van het Leidse antiquariaat, een ge beurtenis, welke spreekt van het ver trouwen, dat opeenvolgende geslach ten in deze firma hebben gesteld en waardoor Templum Salomonis een vermaardheid heeft verkregen, welke volgens spr. niet spoedig zal worden overvleugeld. De heer A. L. van Gendt, die hierop dc toespraak voorlas, welke dc voorz. van de Ncd. Vereniging van Anti quaars, de heer Mcnno Hertzberger, deze middag had willen houden, doch daaraan plotseling geen gevolg kon geven, gewaagde daarin van het de vies, dat ongetwijfeld dc oprichters, de heren Burgersdijk en Niermans, voor ogen heeft gestaan cn dat luidt: Ethiek en kennis voor alles. Uit deze toespraak bleek verder, dat bij Templum Salomonis als een waardige traditie is bewaard geble ven, datgene dat ontstond in 1599 tus sen de antiquaar Christoffel Guyot en de erven van St. Aldogonde, toen de ze laatste aan Guyot de veiling van de boekerij van Marnix opdroegen. Een veiling, welke in Lugdunum Ba- tavorum werd gehouden cn, voor zo ver bekend ook de eerste was. De heer J. de Kier/voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Boek verkopersbond, memoreerde dc voor aanstaande plaats, welke Burgersdijk en Nicmans in de Nederlandse anti quaarswereld inneemt cn wees op de geweldige omvang van deze veiling, waar reeds ruim 10 millioen weten schappelijke werken zijn geveild. In gelijke geest sprak ook de heer L. Stafh u. voorzitter van de Contact kring Het Boek. Vele sprekers be trokken in deze hulde ook de heer J. Swaan, die van het begin af alle vei lingen heeft voorbereid en verzorgd. Enkele geschenken werden aangebo den. De directeur, de heer J. P. Stam, sprak een dankwoord waarna dc in de voilingzaal aanwezige bloemen pracht moest plaats maken voor de ter veiling aangebodi n boeken In verband met een wettelijk voorschrift kon de ere wijn niet eerder worden rondgediend dan na afloop van de veiling. H"t personeel, dat reeds in dc ochtenduren bij monde van de orocuratiehouder. de heer F. v. d. Wijngaard, zijn gelukwensen had aan geboden, wacht nog een verrassing op a.s. Donderdag, na sluiting der vei ling. komst heeft plaats op Donderdag 31 Mei om half acht, op hetzelfde ter rein. Gisteren kwam het bericht van „Groen Wit" net iets te laat, zodat wij nu pas kunnen vertellen dat de dam?s van de Dinsdagavondclub he denavond niet van half negen tot half tien maar van 9 tot 10 uur les hebben in de zaal Os- en Paarden- laan. De overige meisjes hebben van avond geen les. Er zit weer schot in „Het Lekke Dak"! Vannvoreen kwam er nog vijf gulden binnen van enige mensen, die indertijd hadden ingeschreven voor de bridge-drive van „O. O." en helaas verstek moesten laten gaan. NOORD WITK Inwijdina nieuwe Kerk op 5 Juni Op Dinsdag 5 Juni zal de kerk Maria ter Zee te Noordwijk door de vicaris-generaal van het bisdom, mgr. N. Ammerlaan, worden inge wijd. Hiermede wordt voor de bad gasten de mogelijkheid geopend, om in Noordwijk/Zee dc H. Mis bij te wonen. De consecratie van de kerk zal vermoedelijk in dc tweede helft van September plaats hebben.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3