De zwaardere belastingdruk Gouden bruidspaar in De Kaag DINSDAG 22 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wordt er wel voldoende bezuinigd? Aan het voorlopig verslag der weedc Kamer over de wetsont-" /erpen tot wijziging van de Omzet belasting en tot verhoging der Mo- orrijtuigenbelasting is het volgende •ntleend: Vele leden verklaarden de regc- ing de middelen, benodigd voor de xtra-uitgavcn van 500 millioen ten jehoeve van de defensie in de ho nende jaren niet te willen onthca- Jtn. Huns inziens hangt de omvang van het te dekken bedrag evenwel niet af van de grootte der bovenge noemde extra-uitgaven, doch van de tekorten, die de begrotingen van de kc mende jaren zouden aangever., in dien niet vooi dekking werd ge zorgd. Vele andere leden verklaarden zich bereid aan de voorgestelde be- lastingverzwaring, die zij stuk vooi s'uk als hoogst ongewenste maatre gelen bestempelen, mede te wer ken, indien de regeung hen weet te overtuigen van de onmisbaar hc-id van deze maatregelen. Voorshands waicn zij evenwel in het geheel niet overtuigd van de on mogelijkheid om verder op de staatsdienst, te bezuinigen. Tot dus- vei is vrijwel niets van betekenis gedaan om het uitgavenpeil te ver legen. Verscheidene leden, die de ge dachte van de instelling van een be- zi'inigingscommissie niet onaan- tiekkelijk vonden, wilden er niette min op wijzen, dat ook dit middel niet afdoende zal kunnen helpen, zolang de regering er niet van over- luigd is, dat thans tiet meer kan j worden ontkomen aan een radicaal ingrijpen door middel van drasti sche maatregelen, met name maat regelen, welke door de tegenstan ders van bezuiniging doorgaans ple gen te worden aangeduid als „bezui niging met het domme potlood". OMZETBEL ASTIN G Wat de omzetbelasting betreft, juichten vele leden het uitgangspunt van het ontwerp, de noodzakelijke verzwaring van het tarief van de omzetbelasting niet te zoeken in een verhoging van het algemene percen tage, toe. Meer in het bijzonder achtten deze leden een verhoging van het weelde- tarief acceptabel. Zij vroegen zich evenwel af, of clc belangrijke bate, welke de minister uit de wijziging van de Omzetbelasting hoopt te ver krijgen, niet zwaar zal drukken op de grote gezinnen. MOTORRIJTUIGENBELASTING. Op zichzelf ligt het voor de hand de belastingen met vaste tarieven geleidelijk aan te passen aan het gestegen prijs- en loonpeil; in zover re kan derhalve tegen een matige verhoging van de motorrijtuigenbe lasting zeker geen bezwaar worden gemaakt, aldus vele leden. Daar komt nog bij, dat zij de indruk had den, dat het Nederlandse motorrij tuigenpark lang niet in alle onder delen gebruikt wordt op een wijze, die economisch verantwoord is. Ook hier zou een verhoging van de mo torrijtuigenbelasting, die tot scher per calculeren dwingt, nuttig kun nen werken. Men vroeg zich echter af, of met de thans voorgestelde verhoging niet althans voor bepaalde motorrij tuigen de grens van de belasting heffing wordt overschreden, met name voor de vrachtauto's en voor de autobussen. In tcngenstelling tot de vervoerders, die tegenstanders van deze verho ging zijn, omdat zij menen, dat zij daardoor worden getroffen, waren verscheidene leden van oordeel, dat deze belasting op de duur zal wor den afgewenteld op de vervoerde goederen of personen. Deze tariefs wijziging heeft derhalve een prijs verhogende werking, zij het, dat de omvang daarvan slechts gering is. Zou daarentegen de belasting kun nen worden beschouwd als een sti mulans tot een meer economisch verbruik van ons wagenpark, zo dat de verzwaring van belasting in tern zou kunnen worden opgevan gen, dan zouden de bezwaren tegen tariefsverhoging kunnen ver dwijnen. Andere leden konden geen enkel gerechtvaardigd motief bedenken voor het op deze willekeurige wijze hanteren van een belasting, die in wezen een bestemmingsheffing is, als sluitpost voor de dekking van het begrotingstekort. Waarom moet juist het wegverkeer, dat ook zijn deel bijdraagt in de andere belas tingverhogingen, nog eens extra v/orden getroffen? Enige leden vroegen of niet gehe le of gedeeltelijke restitutie van de belasting zou kunnen worden ver leend aan doktoren en handelsreizi gers, die dagelijks een auto moeten gebruiken. Nagenoeg algemeen werd de aan dacht gevestigd op de motorrijtui gen, gehouden door invaliden en ge- brekkigen. TOEZICHT OP PLEEGKINDEREN. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp voorzieningen betreffende het toe zicht op de verzorging en opvoeding van pleegkinderen. Het belangrijkste deel van het vooïlopig verslag wordt ingenomen door een beschouwing over de vraag, door wie het toezicht als hier bedoeld zou moeten worden uitgeoefend. Naar aanleiding daarvan heeft de regering zich opnieuw hierover beraden en zij is, gelet op de huidige situatie bij de Voogdijraaen, thans van mening, dat in stede van een tijdelijk toezicht door de inspectie van de Volksgezond heid uitvoering door de Voogdijraden dadelijk aanbeveling verdient. Dei- halve is het ontwerp in die zin ge wijzigd. Het toezicht is in sommige gemeen ten opgedragen aan de politie, in andere aan de organen van gemeen telijke sociale zorg. De indruk be staat, dat in vele gemeenten de ver ordeningen en de daarop gebaseerde controle niet het resultaat hebben op geleverd. dat daarvan werd verwacht KLEINHANDELSMARGES VOOR SCHOENEN. Dc vakgroep detailhandel in schoe nen deelt ons mede, dat haar aan het A.N.P. gedane mededeling betref fende dc door haar aanvaardbaar ge achte marge van 26 pet voor heren en 28 pet. voordamesschoeisel op 'n misverstand berust. Van het begin van de besprekin gen met het directoraat-generaal van de prijzen af hebben de Vakgroep en de vrije organisaties in dc schoen- handel zich op het standpunt ge steld, dat in deze tijd van overvloed, niet met één marge voor dc gehele schoenhandel kan worden volstaan, De oefeninq Umbrella" Van Woensdag 23 Mei tot Zater dag 26 Mei zal de lucht boven Ne derland en W. Europa in het teken staan van dc oefening „Ombrelle" van de W. Europese luchtstrijdkrach ten. In totaal ongeveer 400 vliegtui gen zullen aan deze oefening deel nemen, verdeeld over Nederlandse, Deense, Amerikaanse, Engelse, Bel gische en Franse eenheden In Nederland zullen dc volgende eenheden worden gestationeerd: 3 spuadrons Vampire straaljagers van oe R.A.F. op Soesterberg, twee squa drons Vampires van de R.A.F. op Volkel, twee Nederlandse squadrons Meteors en een Deens squadron Meteors op Gilze Rijen en voorts een squadron Belgische nachtjagers Mos quito's op Twenthe. Het hoofddoel van „Ombrelle" is de tactische luchtmachten uit de West-Duitse bezettingszones te oefe nen in het voeren van de luchtver dediging. Tevens zal de wederzijdse steun en samenwerking tussen deze tactische luchtmachten en de natio nale luchtverdediging worden beoe fend, speciaal voor wat betreft de 'itwisseling van geïndentificeerde nformatie en het overgeven van vliegtuigen in dc lucht van dc ene sector in de andere Voorts zal het W. Europese com municatiesysteem en speciaal het ?lefoonlijnsysteem op zijn juiste waarde worden getoetst. Want zoals ook bij de vorige luchtmachtoefenin- '•en het geval was, is nog steeds de 'elefooncommunicatie het zwakke nunt bij dc luchtverdediging. „Om brelle" zal de strijd worden tussen Amerikanen, Britten, Fransen, Bel agen, Denen cn Nederlanders ener zijds als verdedigers, die zullen trachten de aanvallen, die hoofdza kelijk gericht zullen zijn op indus triële centra, op te vangen. 1 De oefening slaat onder leiding van de opperbevelhebber der geal lieerde luchtstrijdkrachten in West- Europa, de Amerikaanse lt. generaal L. Norstad, die zijn hoofdkwartier zal hebben in Fontainebleau. EM. PASTOOR POSTMA BEDIEND. Naar wij vernemen is Mgr. Jos. Postma, oud-pastoor van de paro chiekerk van O.L. Vrouw van Goe den Raad te Den Haag, sedert Sep tember 1945 verblijvende in het St. Willibrorduspension te Wassenaar, van de H.H. Sacramenten der ster venden voorzien. HET ST. CANISIUS-ZIEKENHUIS TE NIJMEGEN Bij de viering vandaag van het zil veren jubileum van het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen heeft dr. P. Muntendam, staatssecretaris voor d? volksgezondheid, enige woorden ter gelukwens gesproken en de beteke nis van dit ziekenhuis voor de volks gezondheid geschetst. Naar sprekers oordeel heeft dit ziekenhuis in meer dan één op zicht bewezen, dat het in zijn beleid, zowel als in de omvang en de kwaliteit van zijn werk boven het gemiddelde ziekenhuis uitsteekt. Met vooruitziende blik is deze int ich- ting gebouwd en werd zij in haar groei geheel aangepast aan de j moderne ontwikkeling der medische wetenschap. In t bijzonder bracht de staatssecretaris hulde aan de genees heer directeur, dr. Enneking, die de inrichting 25 jaren heeft geleid op een wijze, die hem stempelt tot een van onze zeer vooraanstaande ge neesheren-directeur in den lande. Tot sloi bracht de staatssecretaris in herinnering dat dr Enneking ook voor het rijk veel gedaan heeft. Be nevens zijn velerlei bemoeiingen in de oorlogsjaren ten behoeve van Nij megen. De regering heeft het ziekenhuis willen eren in haar erkenning voor de arbeid van de geneesheer-direc teur De staatssecretaris deed mede deling, dat dr Enneking is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. P. C. HOOFTPRIJS VOOR VESTDIJK Onder het licht van 54 kaarsen in koperen kandelaars en lichtkronen heeft de staatssecretaris van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, gisteravond in de ridderzaal van het Muiderslot de P. C. Hooft- prijs ten bedrage van 2500 uit gereikt aan Simon Vestdijk voor diens roman „De Vuuraanbidders". Deze vier jaar geleden ter gelegen heid van de 300e sterfdag van Hooft door dr Gielen ingestelde staatsprijs voor letterkunde werd op deze 304e sterfdag van Hooft voor de eerste maal uitgereikt in het oude Muider slot, waarin Hooft bijna 40 jaar heeft geleefd en gewerkt. Dc uitreiking van de Hooftprijs werd in het Muiderslot gecombineerd met de viering van het 50-jarig be staan van het in de universiteitsbi bliotheek te Amsterdam onderge brachte Vondelmuseum. Des middags hield de vereniging het Vondelmu seum in het slot haar algemene jaar vergadering onder voorzitterschap van prof. W. J. M. A. Asselbergs en gisteravond sprak nog vóór mr. Cals het woord kreeg prof. G. Brom een feestrede uit met als onderwerp „Vondel, getuige van God". EEN VERPAKKINGSCOMMISSIE Prof. dr. A. H. M. Albregts, minis ter zonder portefeuille heeft heden ochtend in het departement van Eco nomische Zaken een verpakkings- Het overleg tussen het ministerie commissie geïnstalleerd. Voorzitter van economische zaken en de orga- j dezer commissie is de heer P. J, nisaties in de schoenhandel over deze Kapteyn. De commissie heeft margeregeling wordt voortgezet. KAPPERS WILLEN AFSCHAFFING FOOIENSTELSEL. Afschaffing van het fuoienstelsel in het kappersbedrijf was een der belangrijkste vraagstukken, welke aan de orde kwamen van het twee jaarlijks congres van de Nederlandse R.K. Bond van Kapperspersoneel St. Cosmas, dat Zondag te Arnhem werd gehouden. Reeds eerder hebben rijksbemiddelaars hun medewerking aan de afschaffing van dit stelsel moeten onthouden, doch J-. kappers zijn zich thans wel bewust, dat een nivellering, die ten nadele van dc hoogst betaalden zal werken, onont koombaar is. Op dit congres werd bovendien meegedeeld, dat spoedig maximum-tarieven voor het kap persbedrijf te verwachten zijn, welke misschien iets lager zullen liggen dan de thans geldende. De voorzitter van de bond, de heer A. N. Franken, be toogde, dat dit voorkomen had kun nen worden indien dc bedienden bij het vaststellen van de laatste tarie ven waren gehoord. Voorts deelde de voorzitter mede. dat het kappers- personeel in het algemeen ongeveer 10 heeft moeten bijdragen aan de consumptiebeperking tengevolge van het feit, dat wel de basisionen met 5 zijn verhoogd, doch de fooien achteruit zijn gegaan. Voor het overige mocht St. Cosmas zich in een groeiende belangstelling verheugen. Dc leden spraken zich principieel uit ten gunste van de P B O. voor het kappersbedrijf. WAARBORGINSTITUUT VEENSTREEK. De Ged. Staten van Zuid-Holland hebben, evenals hun ambtgenoten in Utrecht cn Noord-Holland, aan de Prov. Staten geadviseerd, om deel te nemen aan de Stichting „Waarborg- instituut voor de Veenstreek" Deze deelname zou zijn, dat de provincie zich verbindt tot vergoeding van 23 pet. van de verliezen, welke de stich ting eventueel zou lijden op de door haar verleende borgstellingen aan taak het uitwerken van voorstellen ten aanzien van een rationeel ge bruik van verpakkingsmateriaal. Deze commissie is de eerste op dit gebied. Dezer dagen zal de minister ook een adviescommissie voor pa pier- en cartonvraagstukken instal leren. DEENS VISSERSBOOTJE VASTGELOPEN. Het Deense vissersbootje A.D. 132 „Sawwa" is Maandagavond om streeks 18.45 uur tijdens vloed vast gelopen op de Razende Bol, nabij de Haaksgronden. De bemanning tracht te in plaats van om de gronden heen, binnendoor te varen, hetgeen slechts gedeeltelijk lukte. De reddingboot „Doris Rijkers" onder commando van P. Bot voer om 19:30 uur uit, maar maakte een vergeefse reis. De opvarenden van het Deense bootje wensten niet aan wal te gaan. Dc zee was volkomen rusitg, zodat er voor hen weinig of geen gevaar viel te duchten. Aan boord bevinden zich vier per sonen. DIVIDEND KON. OLIE 12 PCT. Commissarissen en directie van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij. heb ben besloten aan de algemene ver- gadei-ing van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1950 een dividend van in totaal 13 pet in con tanten uit te keren. Het slotdividend ten bedrage van 8 pet. zal tegen in levering van dividendbewijs no. 97 van de aandelen en onderaandelen betaald worden. GEVALLEN VAN PSEUDO- VOGELPEST IN APRIL. Blijkens een opgave in de Staats courant zijn in de maand April bij de pluimveestapels van negen eige naren gevallen van pseudo-vogelpest geconstateerd, waarvan in Barne Toen wij Zaterdagavond door het vlaggende De Kaag reden, viel ons ook op een erepoort, die niet voor de neomyst was opgericht. Deze ere poort was een uiting van vriendschap voor het echtpaar J. ZoetBon, dat op 30 Mei zijn gouden huwelijksfeest gaat vieren. Jan Zoet stond juist voor de deur een luchtje te scheppen met zijn vrouw en van die gelegenheid heb ben we gebruik gemaakt om een plaatje te knippen, nadat het echt paar zich een bloemetje had opge stoken. „Is dat bloemetje nou wel nodig?" vroeg Jan weifelend. „Natuurlijk!", zei zijn vrouw en toen deed hij het bloemetje op. Als je 50 jaar getrouwd bent, weet je wel, dat de man „niet hplemaal" de. baas is. Jan Zoet en zijn vrouw hebben heel wat zorgen gekend in hun leven, maar ze zijn er toch gezond bij ge bleven. De bruidegom is al 81 en de oruid is 75 jaar. Van de 5 kinderen, die uit hun hu welijk werden geboren zijn er nog twee in leven. Met de 12 kleinkin deren zullen deze echter een mooi feest organiseren in de daarvoor spe ciaal ingerichte schuur van de buur man, die slager is en beroepshalve over een flinke ruimte beschikt, 's Morgens zal er eerst een Hoogmis worden opgedragen tot intentie van het bruidspaar. In ieder geval zal het een mooie dag worden voor de gouden feestelingen aan de Lisser- dijk. die veel belangstelling van de bevriende buu'^e-o^n kunnen ver- i v/achten. (Foto: Nic. v. d. Horst), Gouden bruidspaar te Alphen a d. Rijn Op 4 Juni hoopt he. echtpaar Douwe Teeren stra en Froukjc Teeren strav. d. Berg in de Zui der-Nassaustraat 20 zij; gouden echtvereniging t herdenken. Hoewel ma en vrouw respectievelijl 73 en 72 jaar oud, geborei zijn in Friesland, zijn zi beiden voor velen in dez; contreien geen onbekenden Na eerst elf jaren in he boerenbedrijf werkzaam ti zijn geweest in Nieuw koop, vestigde het echt paar zich in 1929 te Alphen aan den Rijn. Het streven van de echtgenoot om Zondags vrij te zijn van arbeid, deed hem ertoe besluiten om het boerenvak vaarwel te zeg gen en zich om te schakelen op het fabriekswerk. Vanaf zijn vestiging te Alphen aan den Rijn tot ongeveer WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur) WISSELEND WEER Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Over wegend matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Over het algemeen iets hogere tempera- Mei: Zon op 04.35, onder 20-37; Maan op 00.00 en onder 05.40 uur. Ernstig ongeval Gistermiddag liep Aatje v. d. Zwet op een draf de speelplaats van de R.K. school af. Op dat moment pas seerde een auto uit Zwammerdam. Het knaapje werd door de auto ge grepen en tegen de weg gesmakt. Het kind liep twee grote hoofdwonden op. Na eerste hulpverlening werd het aanvankelijk naar huis vervoerd, doch later bleek overbrenging naar het St. Elisaibebth ziekenhuis te Lei den noodzakelijk. Hedenochtend was de toestand van het knaapje redelijk wel. VOORSCHOTEN Aanrijder doorgereden. Gister middag om kwart over twee had een bakker uit Leiden zijn bakfiets ge parkeerd staan voor een huis van een klant op de Rijndijk. Toen hij na twee minuten bij zijn fiets kwam, was deze verdwenen. Het bleek, dat ze verscheidene meters verder stond en flink beschadigd was. Een auto moet de fiets aangereden hebben. De politie stelt een onderzoek in. 3 jaren geleden vond hij dan ook zijn ideaal verwezenlijkt in dienst van de betonfabriek Duinker en Verruijt. Sedert dien leeft het echtpaar dat 2 kinderen en 5 kleinkinderen teilt „van Drees", zoals Teerenstra dat zelf verklaarde. tuinders. Deze verbintenis zou strek- veld vier. Oostzaan twee, Broek in ken tot een garantie van ten hoogste Waterland. Haarlemmermeer en ƒ390.000. 'Rijswijk (Z.H.). STADSNIEUWS Het Roode Kruis vraagt hulp Het Roode kruis heeft van 21 Mei tot 3 Juni weer verlof tot het houden van de jaarlijkse inzamelingsactie en Leiden zal natuurlijk niet achterblij- j ven om de burgerij gelegenheid te geven haar aandeel bij te dragen in deze actie, welke van zo ontzettend groot belang is voor het Roode Kruis om tenminste enigermate het veel zijdige werk, dat verricht moet wor den, naar behoren te vervullen. Voor hen, die weten wat het Roo de Kruis doet, behoeven we niet te zeggen, dat er voor dit omvangrijke werk geld. veel geld zelfs nodig is. Voor hen, die de taak van het Roode Kruis niet kennen, willen we slechts dit zeggen, dat een goed functione rend Roode Kruis van het grootste be lang is voor het publiek zelf. Men meent daarbij maar al te vaak, dat de hoge kosten, die verbonden zijn aan oefening en uitrusting, aan het ver melden van de vele taken, die onder nomen zijn, door grote subsidies van overheidswege wel zullen wor den goedgemaakt. Evenwel, het Ned. Roode Kruis is nagenoeg geheel af hankelijk van publieke bijdragen. Het is waai- er wordt tegenwoor dig veel gevraagd, heel veel zelfs, maar er wordt ook heel veel gegeven Öns volk heeft dikwijls bewezen, dat het in de zak wil tasten, als het weet dat zijn bijdrage goed besteed wordt. Welnu, het Ned. Roode Kruis doet ontzettend veel voor ons volk we willen daarop nog eens deze dagen met nadruk wijzen en volstaan voor heden met erop te wijzen, dat het werk van het Roode Kruis van ontzettend grote betekenis is voor ons volk. De afdeling Leiden van het Roode Kruis neemt natuurlijk volgaarne deel aan de landelijke actie en heeft reeds een volledig plan de campagne opgezet. Er zal wederom een huis-aan-huis collecte worden gehouden benevens een straatcollecte, terwijl aan de di recties van de bedrijven en zaken zal verzocht worden onder het per soneel te mogen inzamelen. Tentoonstelling van de Email-industrie De Stichting Onderwijstentoonstel lingen, welke reeds eerder in „De La kenhal" een tentoonstelling verzorg de „van Schaap tot deken", heeft thans in het gebouw van de V.G.L.O.- school aan de Oude Vest 35 een ex positie ingericht, die een overzichte lijk beeld geeft van de email-indus trie. In tegenwoordigheid van vele hoofden van scholen is deze tentoon stelling gistermiddag geopend door de inspecteur van het L.O., de. heer H. A. Vriend. Spr. wees op het grote nut van der gelijke exposities, waardoor de leer lingen via waarneming komen tot waardering. Reeds hebben zich 66 klassen voor een bezoek aan de ten toonstelling aangemeld. De voorzitter van de Stichting Onderwijstentoon stellingen, de heer F. C. Haalebos, wees er op, dat de Stichting zich ten doel stelt om middels deze kleine reizende tentoonstellingen de Neder landse jeugd een overzichtelijk beeld te geven van de arbeid in en de pro ducten van de verschillende Neder landse industrieën. Momenteel be schikt de Stichting over 8 exposities, terwijl besprekingen gaande zijn over het inrichten van een tentoon stelling over de rubberindustrie en de scheepsbouw. De tentoonstelling, welke gratis toegankelijk is en tot en met 9 Juni in Leiden blijft, is met grote zorg samengesteld en voldoet zowel aan didactische en paedagogische als aan technische en aesthetische eisen. Op borden met tekeningen worden de plaatsen van herkomst der grondstof fen zeer overzichtelijk aangegeven, terwijl de grondstoffen zelf op tafels a.h.w. voor het grijpen liggen. Op een bord staat het hoogovenpro ces schematisch aangegeven en op bijbehorende tafels liggen de giet- modellen en de gegoten producten in allerlei phasen van behandeling. Zeer practisch is de tafel met de potten en pannen, die het slachtoffer gewor den zijn van een verkeerde behande ling in de keuken. Tot slot is een kleine modelkeuken compleet inge richt met een echte miniatuur keu ken uitzet. Laatste Berichten R.K. Werkgevers en kerkenbouw Vandaag kwam de R.K. Werkge versvereniging in het bisdom Haar lem in haar voorjaarsvergadering bijeen te Santpoort. Aan de verga dering was een H. Mis voorafge gaan, opgedragen door de geestel. adviseur, pastoor J. Th. M. Kraak man te Den Haag, in de eigen kapel van het H. Kruis in de kathedrale basiliek. Daarna zijn de deelnemers ontvangen op de plebanie door ple baan H. W. Agterof en toegesproken door mgr. N.L. A. Ammerlaan, vica ris-generaal van het bisdom. Mgr. Ammerlaan wees op de no den van het bisdom, waar minstens 50 nieuwe kerken nodig zijn om in de eerste tien jaar aan de behoefte te voldoen. De collecte voor het Fonds Bijzondere Noden werkt wel bevredigend, ook ?1 loopt de op- brengst op het ogenblik iets terug, maar gebleken is, dat de opgebrach te gelden niet voldoende zijn om het bouwplan binnen de gestelde tien ja ren tot werkelijkheid te maken. Het volgende jaar bijv. kunnen hoog stens 2 a 3 nieuwe kerken gebouwd worden. De vicaris-generaal opperde het plan, dat de Kath. Werkgevers de mogelijkheid zouden willen be studeren om de bedrijven jaarlijks een bepaald bedrag te doen reserve ren voor kerkenbouw. Dit plan zal in de afdelingen van de Kath. Werk geversvereniging besproken wor den. NIEUWE VLAMMENWERPER Reuters corespondent Ross Mark meldt, dat hij in Korea een demon stratie met een nieuw soort vlam menwerper heeft bijgewoond. Het wapen is enkele dagen voor het be gin van het jongste Noordelijke of fensief gereed gekomen en reeds in de strijd gebruikt. Het geeft een vlammenzee, die 80 m2 terrein be strijkt en 60 meter hoog kan gaan. De technische bijzonderheden zijn nog geheim. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 22 Mei. Varkens. Aan voer 238 stuks. Prijzen: zware 1.86 1.89, lichte 1.751.78, zeugen 1.541.68 per kg., Handel slepend. 23 nuchtere kalvern 3550. LEIDEN, 21 Mei. Groente. per 100 kg.: prei 811, rabarber 4—7, kroten, gekookt 1316, uien 12 14.20, peen 1222, andijvie f 1128 stoofsla 1018, aardbeien 268 336, snijbonen 110190, peulen 205210. postelein 2631, spina zie 1021. tomaten A f 125—200; per 100 stuks: komkommers 3260, bloemkool 4749, salade 322.50 per 100 bos: pieterselie 5.105.40. radijs 3.405.90, selderie 23, en peen f 29—49. BODEGRAVEN, 22 Mei. Kaas. Aangevoerd 126 partijen. Eerste soort 2.032.10, 2e soort 1.96 2.02, extra tot 2.15 per kg. Handel goed. ROTTERDAM, 22 Mei. Vee. Aanvoer 5489 totaal, 875 vette koeien, 1149 gebruiksvee, 90 vette kalveren, 286 graskalveren, 1512 nuchtere kal veren, 200 varkens, 623 biggen. 226 paarden, 7 veulens. 58 schapen, 417 weide-zuiglammeren, 46 bokken of geiten. Prijzen- vette koeien 2 70 3.00, f 2.40—2.70. 2.10—2.40 en vette kalveren 2.60—3.00. f 2.40—2.60 en 2-302.40 per kg. levend gewicht; graskalveren 350250180, nuch tere kalveren 544845, biggen 454030, slachtpaarden 2.05. f 2.00 en f 1.90 per kg. slachtgewicht; schapen 160- 145100, weide-zuig lammeren 70- -6040, kalfkoeien en melkkoeien 1060875750. vare koeien 720—620570, vaarzen f 700 —650—550; pinken f 500—450—375

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2