De pastoor van Zevenhoven emigreert naar Argentinië Niet om er beter van te worden. Katholieke emigranten hebben steun nodig Bil BEKENDE UIDIHUflS De heer J. C. J. Lambermont, een zakenman en nog veel meer Leiden krijgt 500 woningen in alle soorten door elkaar Pater Raymond schilderde bloeddorstige kannibalen MORGEN: MISSEN! ZATERDAG 19 MEI 1951 Ut LhlUSt lUURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 LIET IS REEDS LANG geen ge heim meer, dat pastoor Doeswijk van Zevenhoven met plannen rond loopt om te emigreren naar Argenti nië. Nadat hij in het najaar van 1949 een bezoek van drie maanden aan dit Zuid-Amerikaanse land gebracht had, waar zijn broer op een grote boerderij zit, was hem duidelijk ge worden, dat hier een grootse taak ligt voor een Hollands priester, die de katholieke Nederlanders tot steun kan zijn. Zo rijpte hij pastoor Does- wijk het plan om te emigreren. Voor dat het echter zover kon komen, dienden vele moeilijkheden overwon nen te worden. Mgr. J. *P. Huibers, bisschop van Haarlem, gaf hoewel overtuigd van de noodzaak aanvankelijk niet gaarne zijn toestemming, in verband met de grote priesternood in het bis dom. Ook kostte het veel tijd voor dat de officiële papieren uit Argen tinië verzonden waren. Maar einde lijk is alles in kannen en kruiken en op 12 Juli vertrekt pastoor Doeswijk per „Nivelt Goudriaan" van de Hol land-Zuid Amerika-lijn uit Rotter dam. De bootreis zal drie weken du ren. De bisschop van Mercedes, het bis dom, waarin de emigratie-pastoor voornamelijk zal werken verklaarde onlangs: „Ik ben blij, dal hij komt en ik wilde, dat alle landen zo'n zorg zouden besteden aan hun emigran ten". Pastoor Doeswijk krijgt er zowel voor Hollanders als voor Argentijnen Pastoor P. Doeswijk is de derde priesterzoon van de familie Does wijk te Voorschoten, die naar den vreemde trekt. Een van zijn broers is missionaris in Brits Kameroen en een ander oefent zielzorg uit in New York. Foto rechts: de toekomstige kerk van pastoor Doeswijk. gelezen Acnter de kerk bevindt zich een eenvoudige woongelegenheid, die de pastoor tot huis zal dienen. Van daar uit zal hij de Hollanise families die verspreid over het land wonen, bezoeken. Sommige gezinnen wonen zóver weg, dat zij onmogelijk naar de kerk kunnen gaan. Daarom neemt pastoor Doeswijk ^en complete Mis- koffer mee, om aan huis Je H. Mis te kunnen iezen. Vooral d- pas gear riveerde emigranten zaï hij met raad en daad ter zijde kunnen staan in de moeilijkheden, die zich ir de eerste weken zullen voordoen GEEN STAAT APART. „Ik ben geen voorstander van al te sterke kolonie-vorming" zegt de pastoor ons „De Nederlandse emi granten mc-cten op de duur Argentij nen worden en geen eigen staatje in de staat gaan vormen met eigen scho len kerken, winkels, melkfabrieken, enz Het beste vind ik 10 a 20 Neder landse gezinnen op bereikbare af- PRACHTIGE TOEKOMST. Wie pastoor Doeswijk over zijn plannen spreekt, wordt getroffen door het enthousiasme, waarmede hij vertelt. Zelf afkomstig uit een boe rengezin, bracht hij vele jaren van zijn priesterleven (gewijd in 1921) op boerenplaatsen door, de laatste 10 jaar als pastoor van Zevenhoven. Le vend temidden van de boeren heeft hij steeds zeer veel belang gesteld in hun problemen en de huidige moeilijkheden raken hem bijzonder. Ik zie dagelijks om mij heen de el- jurisdictie. Het bisdom Mercedes is zeer uitgestrekt en er be-vinden zich vele emigratie-bedrijven. In het dorp Madeira krijgt pastoor Doeswijk een mooi kerkje, dat 150 p-rsonen kan bevatten. Aan deze kerk is geen pas toor verbonden; er word.' slecnts één maal in de twee weken een H. Mis \7EEL TIJD KREGEN WE NIET TOEGEMETEN! We hebben de heer J. C. J Lambermont bijna achter de toonbank vandaan moeten slepen fi- guutlijk gesproken dan om hem even te kunnen spreken. Een op-en-top zakenman dus, een middenstander, die in zijn winkel staat. Maar daarnaast ook iemand, die veel aan de openbare weg timmert: voorzitter van de Ned R.K. Middenstandsbond, afd Leiden, voorz. van de Leidse Middenstandscen trale, lid van de Organisatiecommissie van „Katholiek Leiden", lid van de Jeugdcommissie St. Petrusparochie, secretaris van de Vereniging „Koningin nedag commissaris van „De Leidse Courant", enz., enz. Iemand, die al bijna 30 jaar in het zakenlev-n zit (N.V. v.h. J. C. Bernard, ^reestraat) en die dus kan meespreken over de huidige problemen van de Middenstand. „De Middenstand", zegt hij. „is bereid zijn aandeel in de moeilijkheden te dragen, maar ziet geen reden om een groter deel te moeten torsen dan an dere groepen. Het is niet waar, dat. er bij winkeliers en ambachtslieden „best een groot brok af kan". Wij moeten strijden voor een cositief middenstands- beleid en een constructieve prijspoliitek, waarin een rechtvaardige winst marge voor de ondernemer wordt gegarandeerd en waarin prijsbeöerf wordt tegengegaan. Wij moeten weerbaar zijn door te werker en daarnaast doe: ons h°cht te organiseren' „Hoe is de Middenstand in Leiden georganiseerd?", willen we weten. „In de drie organisaties zijn bijna 700 Leidse middenstanders georganiseerd, waarvan ruim 360 in de Katb Bond. De georganiseerden maken tezamen on geveer de helft uit van de totale Leidse middenstand Vandaar dat men de Leidse Middenstandscemra'e (overkoepeling van de drie orgènsaties) wel representatief m3g achten voor de Leidse middenstand, hetgeen ock door het Gemeentebestuur wordt gedaan, wanneer bepaalde kwesties besproken moeten worden" We spreken nog even ovei „Koninginnedag". „Het bestuur is tevreden' zegt onze gastheer „Enige duizenden mensen hebben aan de laatste feest viering die zeer goed geslaagd is deelgenomen. Dit werk is belangrijk, want door deze feesten kan ook de belangstelling en liefde voor het Ko ningshuis warm gehouden worden. Ieder jaar gaat men het in Leiden beter vieren en we zullen blijven werken, om op Koninginnefeest een vrije mid dag voor iedereen te verkrijgen" Ook het vreemdelingenverkeer in Leiden heeft de belangstelling van de heer l ambermont Met vreugde vertelt hij, dat in Leiden de landelijke jaar vergadering wordt voorbereid van „Paghala", de Kath. Bond van glas-, por- celein-, aardewerk- luxe- en huishoudelijke artikélenhandelaren. Op 27 en 28 Mei komen de deeh emers naar de Sleutelstad en maken tussen de bedrij ven door uitstapjes naar Av fauna en de Kaag. „Er moesten meer organisa ties zijn, die in Leioen hun congressen e.d. houden. De stad is gunstig gele gen er. in de omgeving zijn er uitstekende amusements- en, indien nodig, logeergelegenheden We gaan zelfs met ,.'t Glippertje" (het jeep-treintje van gebr. v. d. Meer) een rit door oud-Leiden maken. Heus, er valt vor vreem delingen in en om onze stad wel iets te beleven. En het is zaak, dat dit ge stirrAneerd wordt, óok door de Middenstand!" (Foto: „De Leidse Courant"). SPEELRUIMTE VOOR DE JEUGD standen van eikaar. Dan is er voi- öcende contact met landgenoten, maar niet zó" sterk, da* men zich niet onder de Argentijnen zou begev.en" Het aantai kath emigranten n Ar gentinië is nog niet groot; momenteel wonen er 25 grote katn boerengezin nen verspreid over 't land. Er zijn 500 katholieke Nederlanders in de n. ofdstad Buenos Aires die een eigen Hollandse zielzorger hebben. „Het aartal kath boerengezinoen zal wel spoedig groter worden" verklaart de pastoor. „Nadat ik in 19»J mijn broer had bezochi en overal eens kon rond kijken om er het gea$ceiijk klimaat te verkennen, heb ik, in Holland te ruggekeerd, zeer veel mensente woord gestaan die met emigratieplannen rondlopen. Vaak hoorde ik zeggen- ,,Wp wachten nog even totdat u er bent, dan zijn we zeker dat het ver antwoord is" De belangstelling in Argentinië voor Hollandse boeren gezinnen (vooral vr«or melkers) is erorm groot. Verschillende nalen beeft mijn broer al aanbiddingen ge- kiegen om op andere b-erdeiijen te k- men. Men hoort in Nederland wel vaak spreken over het verwaterde geloofs leven der Argentijnen en inderdaad houden zij er andere opvattingen om trent de beleving van de godsdienst op na. Maar dit behoeft geen reden te zijn om niet naar Argentinië te emigreren, wel om een Hollands priester te zenden. Ik zal er de men sen vooral ook huis-godsdienst moe ten leren. Zij zullen vaak op zichzelf aangewezen zijn en kunnen niet voor alles, zoals in Holland, naar de pas toor lopen. Van Malmberg kreeg ik prachtige platen-catechismusboe.cen, die ook voor ouderen zeer interessant zijn. Met dergelijke hulpmiddelen zullen de mensen zich vaak moeten behelpen. „Leer voor jezelf zorgen", zeg ik tegen iedereen, die emigreren wil". lende van jonge boeren, die geen wo ning en land kunnen huren. Met wachten en zoeken verstrijken hun beste jaren, zonder dat zij tot een trouwdag komen. Laten zij zich niet aoodstaren op moeilijkheden, die zij aanvankelijk zullen ontmoeten; het zal er gauw beter zijn dan in ons eigen land, waar voor de sterk uit groeiende boerenbevolking geen plaats over is. Ik heb het gezien bij m'n eigen broer. Ook hij had het zwaar in de eerste maanden. Maar nu het gezin er gewend is, wil het voor geen geld meer terug naar Holland. Hun bedrijf lig! op 2y3 km. afstand van mijn kerkje; we zullen dus aanspraak aan elkaar h°bben". De laatste maanden heeft de pas toor vaak moetm horen: „Heb je het dan niet naai je zin in Zevenho ven?" of: „Denk je dat je het daar beter zult hebben dan hier?" De vra genstellers begrijpen niet waarom pastoor Doeswijk naar Argentinië gaat. Niet om het naar z n zin te heb ben, of er beter van te worden. Maai cmdat het nodig in, omdat daar ka tholieke Hollandse gezinnen zijn en zullen komen, die in 't vreemde land de steun behoeven van een priester. GEEN GELDZORGEN. Als we de pastoor spreken over de hoge onkosten van zo'n reis, maakt itij een afwerend gebaar. „Dat zal wel in orde komen", zegt h'j. „Ik reem zo weinig mogelijk spui en mee er. de rest verkoop ik hier. M'n reis Lt-gage en miskoff1 kosten bij el kaar vierduizend gulden cn daar komt natuurlijk nag wel het een en ander bij Maar welwillende mensen, Cie het probleem begrijpen, ruller. - ij daaraan helpen Daar ben ik ze ker van! Neen, ovei geld moet men de pas- t' oi niet spreken. it is bijzaak voor lom. Slechts he< doel is belangrijk Ei. daarom gaat hij Graag zelfs- De heer A. J. Jongeleen, wethou der van Openbare Werken te Leiden, kijkt iedere morgen als hij wakker wordt in zijn portefeuille, of het kostbare papiertje er nog is. Een pa piertje, waarop staat, dat Leiden ver gunning gekregen heeft tot het bou wen van 500 woningen, achter de reeds in aanbouw zijnde woningen aan de Da Costastraat (Haagweg) op het voormalige Militaire Oefenter rein. Vraag niet hoeveel moeite het gekost heeft dit papiertje te bemach tigen! Er ligt een lange (lijdens) weg I tussen een plan maken en de eerste I paal in de grond slaan! Maar einde- I lijk is het dan toch zover gekomen, i dat het Ministerie van Wederopbouw j vergunning gaf, op voorwaarde, dat I de gemeente Leiden zelf voor geld zorgt. Enfin, dat is een zaak voor j weth. v. d. Kwaak, waarmede de heer Jongeleen zich liever niet zo veel bemoeit (met die zaak, bedoc len we natuurlijk!) Het voornaamste is dat papiertje. Heus, iedere mor gen kijkt de wethouder er naar! j De hierboven afgebeelde maquette geeft enig idee hoe deze nieuwe wijk er zal uitzien, althans een deel er van. Deze wijk is te verdelen in vijf practisch gelijke stukken, waarvan de maquette er één weergeeft. Dui delijk ziet men, dat de huizen niet alle even groot en even hoog zyn. Om eentonigheid te vermijden on danks de ver doorgevoerde gelijk heid van ramen, deuren, enz. is de wijk zó ingedeeld, dat woningen voor ouden van dagen, winkelhuizen, grote woningen, kleine woningen en etagewoningen door elkaar worden gebouwd. Dit geheel nieuwe systeem laat veel ruimte vrij voor groen: een vrij voetbalterrein voor de jeugd (niet be stemd voor verenigingen of ver huur!), zandbakken voor dc kinde ren, een laan met bomen, grasga zons en gezamenlijke tuinen voor de etagewoningen. Rondom de wijk is een brede straat (10 meter) gepro jecteerd, zodat het doorgaande ver keer niet over de smallere binnen straten (3 y, en 5 meter) behoeft te rijden. Vanwege de bezuiniging krij gen deze straten maar één trottoir. En laat ons vooral de vrije speel ruimten (verharde grond, zonder gras of grint) voor dc jeugd niet ver geten! Aan ontspanning voor dc kinderen is bij dit plan wel goed ge dacht (Foto: Van Vliet). HET KATH LYCEUM TE LEIDEN IN De weleerw. heer B. van Teylingen uit Zoeterwwide, die morgen om 8.15 uur zijn eersie plechtige H. Mis hoopt op te dragen in de dekenale kerk van St. Jans Onthoofding. De weleerw. heer A. Vreeburg, Zoe- terwoudse Singel 20, Leiden, die morgen om 10.30 uur zijn eerste plechtige H. Mis hoopt op te dragen in dc St. Petruskerk. Pater Raymond van Sasse van Ysselt, O.F.M., is een artist! Dat verzekerde ons een leerling van het Kath. Lyceum te Leiden, die voi bewondering wis voor de muurschilderingen, welke Pater Raymond onlangs heeft aangebracht in de eetzaal van de school. Nieuwsgierig zyn we gaan kijken. De muren, die voordien bedekt waren met bruingeverfde jute, vertonen nu a'.lerlei voor stellingen in Vior.te frisse kleuren rnet plakkaatverf op de witgekalkte muur aangebracht. De 13 afbeel dingen, waarvan de meeste 1 bij 0 60 meter zyn, heb- I ben kennelijk ten doel de eetlust op te wekken. Hoe j smakelijk ziet de blanke man er uit, die in een pot op het kannibalen-vuur zit te sudderen! En hoe -ïongcrig snelt de kanni baal (zie foto) op zijn prooi af! Ook de andere voorstellingen zijn vol doorboorde neuzen, en dreigende measen. Elders troont een kannibalen-ko ning, die kennelijk reeds gegeten heeft, op zijn ze tel. En zo heeft iedere te- i Behalve sohilder is deze pater- kening iets geestig. Een aanwinst godsdienstleeraar ook nog scenario- voor de school. I schrijver voor jeugdfilm. Men zal zich nog herinneren, dat hij twee jaar geleden met jongens van het Don Boscohuis de film „De Zwarte j Panter" maakte. Welnu, juist dezer dagen is het scenario gereed geko men voor een tweede jeugdfilm, waarvan de titel nog niet bekend is. „Het geheimzinnige kasteel". „Het verloren kompas" of zoiets zal het wel worden. Dc film wordt in de ko mende zomervacantie opgenomen in en om het kasteel van Henen bij Nijmegen. De rollen zullen gespeeld worden door jongens van he lyceum en enige volwassenen, waarvan er enkelen ook in „Dc Zwarte Panter" gespeeld hebben. Hopelijk vindt om streeks Kerstmis de na-synchronisa tie plaats, zodat de film in Jan. 1952 klaar kan zijn, om door de onlangs opgerichte N.V. ,Parcival-film" uitge bracht te worden. Pater Raymund heeft bovendien I het verhaal van „De Zwarte Panter" omgewerkt tot hoorspel voor het kin derprogramma „Wigwam" van de K. R.O. Op Zaterdag 2 Juni a.s. vindt de eerste der zeven uitzendingen plaats. Het ligt in de bedoeling t.z.t. ook van de tweede film een hoorspel te maken, eveneens op verzoek van de heer Wim Quint, programmalei der van de Wigwam. (Foto: ..De Lc;d Courant"». De weleerw. heer Ant Harding uit De Kaag, die morgen om 10 uur zijn eerste plechtige II. Mi6 hoopt op te dragen in de kerk van St. Johannes Evangelist.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5