S)eGcki^(Eou/^aivt UNO-commissie besluit tot embargo Verbouwings Opruiming B. DE KONING Indonesië accoord met embargo SCHOOLGELD BELASTING 2de Grote Chinese aanval GEEN STRATEGISCHE GOEDEREN VOOR CHINA Rusland zal het besluit negeren Vrisndschapsverdrag in plaats van Unie Britse nota aan Perzië Israël overweegt mobilisatie VRIJDAG 18 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12284 Directeur: C. M. v. HAMLKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. «OOZEN KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm, en Adv. 2D826, Abonn, 20935, Giro 103003. Abonnern^Oprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes £1.50 ^YNGEVEER een half jaar geleden bij de behandeling der belasting herzieningen in de Tweede Kamer werden o.a. ook de tabellen der loon- en inkomstenbelasting gewijzigd en voor de kleinere inkomens en mid dengroepen verlaagd. Bij die gele genheid werd ook gesproken over de sehoolgeldbelasting en herinneren wij ons goed dan is toen het be richt gekomen, dat de minister van financiën voornemens was de school geldbelasting te halveren. Velen, vooral in de kinderrijke gezinnen hebben op deze verlaging gewacht en gewacht en er kwam niets. Nu is er intussen ook een en ander gebeurd. Wat er gebeurd is, kan men kort en goed samenvatten in het tekort op de betalingsbalans van 219 millioen, welke op korte termijn moesten wor den bezuinigd. Het viel dus al te ver wachten, dat er in deze omstandighe den van een halvering der school geldbelasting, welke de begroting van Onderwijs opnieuw met een bedrag van rond 15 millioen zou belasten, voorlopig niets zou komen. Of men deze verwachting ook gerechtvaar digd kan noemen, is aan twijfel on derhevig. Daartoe zou men immers moeten nagaan in welke sectoren er nog meer bezuiniging is betracht om dit bedrag te vinden en hoe deze verschillende sectoren zich in be langrijkheid tot elkaar verhouden. Daar spreken ten aanzien van deze belasting een aantal factoren mee, die vooral iets te zeggen hebben voor het huishoudboekje der kinderrijke gezinnen. INTUSSEN heeft minister Rutten verleden week bij de behandeling van de afdeling Lager Onderwijs van de begroting van Onderwijs" in de Tweede Kamer over de?e zaak, wel ke nog in het stadium van overleg verkeert, het een en ander medege deeld. En uit deze mededelingen weet men dan in welke richting de verla ging der schoolgeldbelastingen wordt gezocht. Het schoolgeld voor het voorberei dend hoger en middelbaor onderwijs zal met ongeveer 30 pet. worden verlaagd. Aan gemeenten en school besturen zal dan als compensatie voor de verminderde schoolgeldop brengst een financiële tegemoetko ming worden verstrekt, maar over de practische uitwerking van deze re geling is het overleg nog gaande. Een andere belangrijke mededeling van de minister was die, waarin hij de mogelijkheid tot verlaging van het schoolgeld opende via de gemeente lijke vermenigvuldigingsfactor. Hij deelde mede, dat aan gemeenten, die een vermenigvuldigingsfactor 0.8 vaststellen, een tegemoetkoming zal worden gegeven overeenkomende met het gederfde schoolgeld. Hier wordt dus de mogelijkheid tot verlaging der schoolgelden in handen van de gemeenten gelegd. Immers de schoolgeldmaatstaf is op de basis van de inkomsten- en ver mogensbelasting op 20 November 1945 door het Rijk vastgesteld (Staatsblad F 291). De gemeenten hebben echter de bevoegdheid op de ze bedragen de vermenigvuldigings factor toe te passen. Een gemeente dus, die bijvoorbeeld de vermenigvul digingsfactor 2 vaststelt, heft dus een schoolgeld, dat tweemaal zo groot is als de schoolgeldmaatstaf van het Rijk. Deze vermenigvuldigingsfactor kan dus voor iedere gemeente ver schillend zijn. Heeft men nu een ge meente, die als vermenigvuldigings factor heeft vastgesteld 1.16 en zij brengt deze nu straks op verzoek van de minister terug tot 0.8, dan krijgt het Rijk als tegemoetkoming het ver schil uitbetaald tussen de beide ver menigvuldigingsfactoren 1.16 en 0.8 uitbetaald tussen de beide I'VE overige wijzigingen voorlopig ter *"^zijde latend, betekent dit 'n over laten aan de gemeente of een verla ging van de schoolgeldbelasting ook overal werkelijk zal worden doorge voerd. Men kan dit geredelijk aan nemen, indien de regeling werkelijk zo wordt, dat het Rijk het gehele verschil voor 100 pet. bijpast. De ge meenten ondervinden er dan immers geen nadeel van. De grondslag echter van deze be lasting blijft hier onveranderd en juist daarin nu hadden wij ter ontlas ting van de kinderrijke gezinnen gaarne een verandering gezien. Men kan immers wel zeggen, dat de grondslag lager wordt naarmate het kindertal groeit, in feite is dit ook zo, maar de verlaging, welke daar mee wordt verkregen wordt volko men te niet gedaan en meer dan dat doordat men voor meerdere kinderen, die de lagere school bezoe ken, nadat de grondslag eenmaal is vastgesteld, toch telkens hetzelfde bedrag aan schoolgeld voor ieder van die kinderen heeft te betalen. Dit is een belasting, welke zwaar drukt op kinderrijke gezinnen en welke des te zwaarder wordt in die gezinnen, waar de kinderen naar het middelbaar onderwijs overgaan. Nu is ook hier een verlichting mogelijk, nadat minister Rutten in diezelfde mededeling in de Kamer heeft aan gekondigd, dat hij streeft naar een verhouding van 1, 1.2 en 1.4 resp. voor het schoolgeld bij 't gewoon la- VRIENDSCHAPSACTIES VOOR BLINDEN. Ook de leden van het Nederlands Jeugd Roode Kruis ma ken zich op hun wijze verdienstelijk op velerlei gebied. We zien een aantal jongens bezig met het vervaardigen van dam- en schaakborden voor blinden. Verdedigingslinie van Seoel houdt het |^E CRINESE RODE TROEPEN hebben gisteravond kort voor mid dernacht een tweede grote aanval ingezet, vooral in de Westelijke frontsector ten Noord-Oosten van Seoel. De Turken, die hier de geal lieerde troepen verdedigden, sloegen de eerste grote aanvalsgolf af, doch daarna kwam en tweede golf over de lijken der gesneuvelden aanrollen en trachtte de Turkse stellingen te omsingelen. Naar later bekend gemaakt werd, zijn de Turken er in geslaagd, de Chinezen terug te slaan. Britse en Australische troepen hebben de Noordelijke aanval ten Zuiden van Tsjoentsjon aan het centrale front tot staan gebracht. Ten Oosten en Noord-Oosten van Tsjoentsjon hebben Amerikaanse troepen een weinig voor de Chinese druk moeten wijken De Chinezen wisten hier „kleine pe netraties" tot stand te brengen, aldus het communiqué van het achtste leger. Alleen in het Oosten trekken Zuid-Koreaanse troepen zich terug. BRES BIJ INDJE. In een Donderdag door de leiding van het achtste Amerikaanse leger uitgegeven communiqué wordt toe gegeven, dat een „vijandelijke infil tratie in het gebied ten Zuid-Oosten van Indje heeft plaats gevonden", waaraan wordt toegevoegd, dal „de verbonden troepen ten Zuid-Westen van Indje krachtig worden aangeval len en onder zware vijandelijke druk staan'". De Amerikaanse troepen moesten ten Oosten en ten Noord- Oosten van Tsjoentsjon, juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad en vijftig kilometer ten Zuid-Westen BRADLEY MAG ZWIJGEN. De senaatscommissies, die een on derzoek instellen naar de achter grond van de ontslagverlening aan MacArthur, hebben generaal Omar Bradley, die als derde getuige voor de commissies verschijnt, het recht gegeven te zwijgen over de particu liere besprekingen, die hij als advi seur van Truman met de president op 6 April kort voor het ontslag heeft gehad. Zij namen het besluit met achttien tegen acht stemmen. Men had Bradley's weigering om daarover mededelingen te doen, aan vankelijk willen beschouwen als „ge brek aan eerbied voor het Congres" en Bradley wettelijk tot spreken wil len dwingen. Een Franse schooljongen, Claude Panconi, die bekend heeft zijn ze ventien jaar oude klasgenoot Alain Guyader te hebben gedood, is giste ren te Melun tot 10 jaar .eenzame opsluiting veroordeeld. Bernard Pe tit, zoon van een hoofd-inspecteur van politie, werd veroordeeld tot vijf jaar cellulaire gevangenschap we gens medeplichtigheid. De jongens, die verzot waren op Amerikaanse gangstersfilms, waren van plan een „verzetsbeweging" te organiseren als het Russische leger Frankrijk zou binnenvallen. Guya der, het slachtoffer, was „ter dood veroordeeld" omdat hij gezegd had te zullen vluchten als de Russen zou den komen. r\E POLITIEKE COMMISSIE van de Assemblee der Verenigde Naties heeft gisteren besloten een embargo in te stellen op de uitvoer van strategische goederen naar rood China en Noord-Korea. De uitslag van de stemming gaf een overweldigende meerderheid vóór het Amerikaanse voorstel te zien namelijk 45 stemmen vóór, geen enkele tegen en ne gen onthoudingen. Joegoslavië bleek zijn vroeger standpunt verlaten te hebben en stemde met de Westelijke landen mee. Malik miste zijn veto Vóór de debatten begonnen, be twistte Malik het recht van de com missie om zich met onderwerpen als embargo en blokkade bezig te hou den, omdat deze naar zijn mening alleen door de Veiligheidsraad be sproken kunnen worden. Daar het recht van veto in de politieke com missie (en in de Assemblée, die nu Vrijdag de Amerikaanse resolutie ter goedkeuring krijgt voorgelegd) niet bestaat, kon Malik echter niet veel anders doen dan aankondigen, dat hij de debatten zou boycotten door er niet aan deel te nemen. Hij bleef echter zitten en mét hem de an dere afgevaardigden uit Oost-Europa, terwijl zij eveneens weigerden aan de stemming deel te nemen. De onthoudingen kwamen van Af ghanistan, Birma, Ecuador, Egypte, India, Indonesië, Pakistan. Zweden en Syrië. De afgevaardigde van Unie wekt gedachten aan overheersing De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Achmed Soebaïd. jo, heeft gisteren aan Ass. Press meegedeeld, dat Indonesië een vriend- schapsverdrag met Nederland wil sluiten, zelfs voordat de status van Nieuw-Guinea is geregeld. „Dit verdrag aldus Soebardjo zou de bestaande Nederlands Indonesische Unie, die door vele Indonesiërs nog steeds wordt beschouwd als een soort Nederlandse overheersing, vervangen. Wij zijn vastbesloten Nieuw-Guinea terug te krijgen, maar ik zie niet in waarom wij met Nederland geen vriendschapsverdrag zouden sluiten, zoals wij er een met India hebben, aldus de minister. Soebardjo zei verder te betreuren, dat de betrekkingen met Nederland gespannen waren ten gevolge van de kwestie Nieuw-Guinea, doch te ver trouwen, dat een oplossing gevonden zal worden. Op een vraag, hoe Indonesië denkt de huidige impasse te doorbreken, antwoordde Soebardjo: „Wij hebben plannen en ik denk dat iets tot stand gebracht zal kunnen worden"'. Hij maakte bekend, dat de com missie, die aan een herziening van de bestaande verdragen met Nederland werkt, bijna met haar werk klaar is en dat getracht zal worden binnen kort tot een conferentie met de Ne derlanders te komen, om „de liqui datie van het Uniecharter te bespre ken". ger onderwijs, bij het ulo en bij het middelbaar onderwijs. Dit alles echter blijft ver beneden de vroeger in uitzicht gestelde ver laging van 50 pet. Bij de bespreking van de thans aangekondigde verla gingen eerlang in de Tweede Kamer zal de beoordeling van de zorg der ouders in dit opzicht voor hun kin deren wel een belangrijke rol gaan spelen. In protestants christelijke kringen huldigt men de opvatting, dat de ouders voor een goed deel het onderwijs van hun kinderen zelf hebben te bekostigen, maar ook hier zijn natuurlijk zelfs voor wie op dit standpunt staan, allerlei graduaties. Overigens onderschrijven wij dit standpunt niet. Voor wie de conse quenties er van overdenkt, moet dit toch wel een moeilijke zaak zijn. Maar vooral zal de Kamer er dan op moeten toezien of de verhouding van noodzakelijkheid der versohil- lende bezuinigingen in de verschil lende sectoren wel in het oog is ge houden. Luxemburg was niet aanwezig. Overigens gaf zowel Zweden als Syrië te kennen, dat het de bepalin gen van het embargo getrouw zal nakomen, waaraan de Zweedse afge vaardigde nog toevoegde, dat er geen Zweedse wapenleveranties naar Chi na waren gegaan en ook niet ver wacht behoeven te worden. De Joegoslavische afgevaardigde, Bebler, verklaarde zijn gewijzigde houding in Februari weigerde hij nl. de „China agressor"-resolutie te ondersteunen met er op te wijzen, dat China sedert Februari geen be reidheid tot een vreedzame oplossing van het Koreaanse geschil had ge toond. De heer Von Balluseck (Neder land) ondersteunde de resolutie, om dat, naar hij zei, eenheid in deze kwestie in het belang van een juiste vrede was. Bovendien hield Neder land nauwlettend oog op de handel met „zekere delen van de wereld". AANVAL OP V.S. Aan zijn toespraak in het begin t van de zitting verbond Malik nog j j een scherpe aanval op de V.S., welker „leidende kringen er op uit zijn, een vreedzame regeling van het Ko reaanse geschil te torpederen en de oorlog uit te breiden", zoals hij zei. Het bereiken van dit oogmerk acht te hij dan ook het eigenlijke doel van de Amerikaanse embargo-reso lutie. De Amerikaanse afgevaardigde Ernest Gross zeide, dat de sanctie commissie bij een voortduren van de agressie wellicht „uitgebreider eco nomische maatregelen" zou kun nen aanbevelen. INDONESIë DOET MEE. Indonesië zal zich onderwerpen aan een embargo van de Verenigde Naties op de verzending van goe- BONN STELT TOEZICHT IN. De regering van de Westduitse re publiek heeft gisteren bekend ge maakt, dat de regering een streng toezicht op de handel met commu nistisch China zal instellen. In het vervolg zijn speciale uitvoervergun ningen nodig voor de export naar communistisch China. De sensatie van het seizoen al onze zomergoederen ruimen wij reeds nu tegen fantastisch LAGE PRIJZEN. Ziet onze advertentie achterpagina. VOOR BETERE TEXTIEL Haarlemmerstraat hoek Donkerstee^ deren en strategische materialen naar communistisch China. Indonesië eist echter daarvoor in ruil, dat zijn eco nomische moeilijkheden, die door het stopzetten van de rubberexport naar communistisch China groter zullen worden, de nodige aandacht zullen ontvangen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Achmed Soebardjo heeft de Amerikaanse ambassadeur Merele Cochran gisteren op zijn departement ontboden en hem van 't Indonesische standpunt op de hoogte gesteld. In een interview heeft dr. Soebardjo bevestigd, dat In donesië zou gehoorzamen aan een be slissing van de meerderheid van de leden van de UNO. Hij voegde er echter aan toe, dat de welvaart van het Indonesische volk niet opgeof ferd kon worden aan deze maatregel op het gebied van de wereldpolitiek. Besprekingen voorgesteld De Britse minister Morrison heeft zijn nota aan de Perzische regering, welke is opgesteld in nauw overleg met Washington, naar Teheran ver zonden, waar de Britse ambassadeur haar Zaterdag zal overhandigen De nota dringt er bij de Perzische rege ring op aan, dat Groot-Britannië en Perzië zullen proberen dc moeilijk heden op het gebied van de olie te regelen door besprekingen op hoog niveau. Twee andere punten uit de nota zijn: Groot-Britannië betreurt het, dat Perzië klaarblijkelijk de olie kwestie wil regelen door een een zijdige actie. 2. Groot-Britannië verwacht, dat Britse levens en Brits eigendom de grootste mate van veiligheid zullen genieten en wijst er op, dat het verwacht, dat de Perzi sche olie-leveringen aan Enge land zullen voortduren. Het schijnt de bedoeling van mi nister Morrison te zijn, een missie naar Teheran te zenden om te on derhandelen. De missie zou onder leiding staan van een minister. Een lid van het Perzische parle ment zei gisteren in de Kamer: „Engeland kan ons met wat para chutisten niet bang maken. Het ver gist zich als het denkt van Perzië een tweede Korea te kunnen maken." Hij waarschuwde, dat als er para chutisten zouden worden gezonden, een derde wereldoorlog niet te ver mijden zou zijn. Israël overweegt gedeeltelijke mo bilisatie, vernam Reuter in Tel Aviv, nu Irak militaire versterkingen naar Syrië heeft gezonden na de laatste grensincidenten tussen Israël en Sy rië. De Syrische regering heeft be kendgemaakt, dat Irak en Egypte hebben ingestemd met een Syrisch voorstel om tussen de drie landen eenheden van de luchtmacht uit te wisselen. Het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Irak tegen het advies van En geland heeft gehandeld, maar vol gens de zegsman zouden de Iraakse eenheden slechts dienen ter bescher ming van de Syrische hoofdstad Da mascus. ven Indje, terugtrekken. Een andere grote aanval, die de Chinese communisten Donderdag uit voerden, werd, bij het aanbreken van de dag, in het gebied van Tsjoensjon ingezet. Twee regimenten stoottroe pen wierpen zich in een frontale aanval op door het achtste Ameri kaanse leger verdedigde stellingen. De aanvallers liepen in een zeer krachtig vuur van Amerikaans veld geschut, machinegeweren en lichte automatische wapens. Uiteindelijk moesten de Amerikanen over een be perkte afstand terugtrekken. DE STERKTE DER RODE TROEPEN Volgens de laatste gegevens van het hoofdkartier in Tokio wordt de sterkte van de communisten in Ko rea geschat op 768.000 man, de mees ten in vooruitgeschoven posities, di rect tengenover de troepen van de V.N. Van deze 768.000 zijn 557.000 waarschijnlijk Chinezen. Ten Noorden van de Jaloe zouden 373.000 man Chinese geregelde troe pen staan, gereed om ingezet te wor den, waardoor het totale communis tische potentieel komt op 1.141.000 Men gelooft, dat nog 370.000 Chinese soldaten zijn gelegerd op andere Mandsjoerijse bases. Tot nu toe schijnen de communis tische verliezen niet zo groot te zijn als bij de eerste face van het lente offensief de tegenstanders vallen voorzichtiger aan Er zijn geen tekenen, dat commu nistische vliegtuigen in Mandsjoerije en Noord-Korea direct of indirect het offensief steunen. Het schijnt, dat de Chinezen, die in de centrale en Westelijke secto ren geen zwakke plek venden in de linies, zich snel hergroeperen voor oen nieuwe aanval, die wel minstens 24 u. op zich zal laten wachten, aldus geallieerde officieren. De Turkse troepen, die een nachtarmva! van on geveer 5.000 Chinezen ten Noord oosten van Seoel hebben afgeslagen, zonden Vrijdag patrouilles uit, die ir.vldden, dat de tegenstander zich in Noordelijke richting in de heuvels te ruggetrokken had. POLITIEKE MASSAMOORD IN COLUMBIA. Zesmaal hebben gewapende ben den aanvallen uitgevoerd op de Co- lumbiaanse dorpen Miraflores en Muzo, waarbij 74 personen, allen le den der conservatieve partij werden gedood. Dit is volgens het (conser vatieve) dablad „Él Siglo" door de minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, PR0N0NCE en NYLONS zijn SYNONIEM DE ZWEEDSE KONING BEZOEKT UPSALA. Voor de eerste maal tijdens zijn regering heeft Koning Gustaaf V Adolf van Zweden een officieel bezoek gebracht aan Upsa- la. Onder meer bezichtigde hij het Instituut voor Botanisch Onderzoek. Door een microscoop bijkijkt de Koning orchideën-zaad. KoA-ieitje.. De beproevingen van een moeilijk bestaan kunnen tot de hoogste le vensvreugden voeren.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1