Een nieuwe Zondagswet ingediend Vliegenier bij Noordwijk in zee gevallen Het Roode Kruis vraagt: Bloed. en geld De eed van Madeleine DONDERDAG 17 MEI 195r DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA Verstoring van openbare rust dient zo veel mogelijk vermeden De regering heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp voor een nieu we Zondagswet ingediend. (Voor schriften ter wegneming van beletse len voor de viering van en ter verze kering van de openbare rust op de Zondag). Zij zegt in haar memorie van toe lichting onder meer: Dat de Zondagswet van 1815 ge heel verouderd is, werd reeds in de memorie van toelichting op het z.g. ontwerp Ruys de Beerenbrouck 1919 gezegd en behoeft geen uitvoerig be toog meer. Volgens de considerans beoogt zij de verzekering van de plichtmatige viering van de dag des Heren en andere dagen, de openbare christelijke godsdienst toegewijd. Indien het al ooit tot de taak van de overheid heeft behoord, de plicht matige viering van de Dag des He ren te verzekeren, dat wil zeggen af te dwingen, thans kan daarvan, naar het oordeel van de regering, in geen geval sprake zijn. De bemoeiin gen van de overheid kunnen er slechts toe strekken, uitwendige be letselen voor de heiliging van de Zondag door haar onderdanen weg te nemen, en haar personeel tot die hei liging gelegenheid te geven door haar eigen werkzaamheden op die dag zoveel mogelijk te laten rusten. De bescherming van de openbare godsdienstoefening en van de open bare rust op Zondag vormt het hoofddoel van het ontwerp. Intussen kan zulks in het huidigen tijdsge wricht niet leiden tot het geheel doen stilstaan van het openbare leven, ter wijl mede in aanmerking moet wor den genomen, dat velen boven werd daarop reeds met een enkel woord gezinspeeld de Zondag thans een andere bestemming geven dan die van een God gewijde en heiligde dag. Bij het treffen van zijn maatrege len ter bescherming van het christe lijk karakter van de Zondag kan de wetgever deze ontwikkeling van het gemeenschapsleven niet negeren, doch zal hij daarmede rekening moe ten houden. Gelet op het vorenstaande is het al aanstonds duideijic, dat de huidige wetgever tegenover sportbeoefening op Zondag niet dezelfde houdink kan aannemen als de oude wet, wel ke in artikel 3 bepaalt, dat geduren de de tijd voor de openbare gods dienstoefening bestemd, „geener hande spelen hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben". Nieuwjaarsdag. Hemelsvaartsdag en Eerste Kerstdag, worden met de Zondag gelijk gesteld. Het beoefenen van sport op Zondag zal gedurende ae tijd, die voor de openbare gods dienstoefening is bestemd, niet langer ongeoorloofd zijn. Het mag echter niet gepaard gaan met gerucht, waar door de godsdienstoefeningen worden gehinderd. De burgemeesters krijgen de bevoegdheid maatregelen te tref fen om lawaai van het verkeer nabij kerkgebouwen te voorkomen. Vóór 's middags één uur mogen op Zon dag geen openbare vermakelijkhe den, politieke optochten of bijeen komsten in de openlucht worden ge houden. Bij algemene maatregel van be stuur kan worden bepaald, dat daar in te noemen soorten van vermake lijkheden voor de toepassing van deze wet niet zullen worden be schouwd als openbare vermakelijkhe den. Rrtikel 6 zegt: Het is verboden op Zondag zonder genoegzame reden de openbare rust 'door arbeid in beroep of bedrijf te verstoren. De regering meent, dat van het ar tikel, zonder dat het maatschappelijk leven onnodig wordt gehinderd, een heilzame stimulans ter bevordering van de openbare rust op Zondag zal kunnen uitgaan. Reeds om deze re den hecht zij aan het artikel grote waarde. PHILIPS. FEEST IN VOGEL VLUCHT. Gisteren trok door de straten van Eindhoven een grote stoet wagens, waarop het jubileum- spel ,,Wij en Philips.werd opge voerd. Ongeveer 2500 deelnemers beeldden zowel historische taferelen als voorstellingen van deze tijd uit. De A.N,P.-Lucl)topname geeft een beeld van de stoet, terwijl deze door de straten van Eindhoven trekt. Luchtopname A.N.P.-Foto BIJNA ƒ30 MILLIOEN ONTSPAARD IN APRIL. Uit de, door het C.B.S. gepubli- ceerde cijfers blijkt, dat in April bij de Rijkspostspaarbank ae terugbe talingen de inleg met 18.258.000 hebben overtroffen. Bij de bijzondere spaarbanken is 10.289.000 meer te rugbetaald dan gestort en bij de bankspaarbanken 1.408. Hiermede is de totale ontsparing in April tot bijna 30 millipen, n.l. 29.955.000 ge- I stegen. GEEN NIEUWE GEVALLEN VAN POKKEN. Er deed zich Woensdag te Tilburg geen enkel geval van pokken voor. Heden, Donderdag, kunnen 22 per sonen de quarantaine-inrichting van het Cenakel verlaten, zodat er dan slechts 26 contacten ter observatie overblijven. Militairen moeten worden ingeënt I Bij algemene maatregel van de chef van de generale staf is bepaald, dat alle militairen, die niet in het be zit zijn van een pokkenbewijs dat geldig is voor deze omstandigheden, tegen pokken ingeënt moeten wor- 1 den. Alle militairen zijn reeds in de kazernes geconsigneerd en zij zullen na de inenting gedurende zes etma len in de kazernes moeten blijven. I Daarna zullen zij tot 2 Juni hun standplaats niet mogen verlaten. 1 De maatregel is uitsluitend be- j doeld als voorzorg; er is geen enkele reden tot bezorgdheid. ST. BONIFACIUSPARK TE DOKKUM WORDT BEGRAAF PLAATS. Met medewerking van het ge meentebestuur zal het St. Bonifacius- park om de kapel op de St. Bonifa- ciusstichting te Dokkum begraaf plaats worden,voorshands van de parochianen van Dokkum. Het R.K. kerkbestuur, dat vele verzoeken daartoe ontving, stelde zich met het stichtingsbestuur in verbinding, dat een gewillig oor voor deze plannen had. De beschikbare ruimte is, reke ning houdende met een normaal sterftecijfer, voldoende voor zeker honderd jaren. TWEEDE KAMER Nijverheids-onderwijs De vergadering der Tweede Kamer is gistermiddag pas tegen hall drie geopend, omdat het quorum niet eer der aanwezig was. Te half twee heeft de voorzitter voorlezing doen geven van de namen der aanwezigen en vervolgens van die der afwezigen. Bij de aanvang der vergadering heeft de voorzitter medegedeeld, dat de begrotingen van Oorlog en Mari ne Dinsdag a.s. niet aan de orde zullen komen. Vermoedelijk zal op Dinsdag 29 Mei een aanvang met de behandiing kunnen worden ge maakt. Aan de agenda is nog toegevoegd het wetsontwerp, houdende regeling van het vervoer van goederen met vrachtauto's. Bij de vervolgens voortgezette be handeling van de begroting van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn de artikelen van de afdeling „lager onderwijs" z.h.s. goedgekeurd. De heer STAPELKAMP (AR) zei- de bij de afdeling „nijverheidson derwijs" het te betreuren, dat enige reeds toegezegde subsidie zijn ver schoven tot later en hij vroeg zich af of de juiste volgorde wel in acht is genomen bij de bezuiniging. De heer RUITER (CH) betreurde het, dat verscheidene Christelijke nijverheidsscholen het slachtoffer van de bezuiniging zijn geworden. De heer ZEGERING HADDERS (VVD) bepleitte wenselijkheid van het stichten en instandhouden van grote ambachtsscholen in centraal gelegen plaatsen. De MINISTER zeidc, dat de be zuinigingen voornamelijk betreffen de subsidies voor scholen, die dit jaar toch niet kunnen beginnen. Gepoogd wordt ze volgend jaar subsidie te ge ven. Te kwart over zes is de vergade ring verdaagd tot Donderdagmiddag een uur. Door vissersvaartuig aan land gebracht Een „HavarcV-lesvlicgtuig- van het vliegveld Valkenburg, bestuurd door de leerling-vlieger F. Harte, is gis termiddag omstreeks twee uur, enige kilometers uit de kust bij Noord- wijk. in de Noordzee gevallen. De piloot is door de bemanning van het vissersvaartuig „SCH 62" uit zee opgepikt en om zes uur in de Sche- veningse haven aan land gezet. Hij bevindt zich thans in een militair hospitaal in Den Haag. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan een motordefect. Van het toestel heeft men niets meer gevonden. HET VERHAAL VAN DE REDDERS De verongelukte vlieger heeft het leven te danken aan de vier koppen tellende bemanning van de Sch 62. Johannes Pronk, de 38-jarige schip per van deze kotter vertelde ons gis teravond de toedracht van het ge beurde als volgt: „We waren van middag aan het vissen voor Noord- wijk, in de buurt van boei I.M. 4. Veel geluk hadden we niet, want ons net haakte steeds vast aan wrak ken. Toen ik het net liet halen, zat er een propeller in van een (ver moedelijk) in de oorlog in zee gestort vliegtuig. Het net was gescheurd. Daar komt een geel vliegtuig. We stonden juist te beraadslagen, of we een ander net zouden uitgooien, toen er van de wal af een geel vlieg tuig op ons af kwam vliegen, rich ting Noord-West. Het vliegtuig vloog erg laag. Ik het gezegd of daar ging-ie: het toe stel maakte een bocht, de rechter vleugel raakte het water en met een dook het vliegtuig met de staart in de hoogte de golven in, ongeveer twee mijl van ons van daan en een paar honderd meter naast dc Sch. 74 die daar aan het vissen was. Daar hadden ze," zeker doordat ze aan het eten waren, niets gezien want de Sch. 74 bleef rustig liggen. Geluk kig hadden wij geen enkel net uit cn daarom konden we er direct op af gaan. Ik liet de jongens uitkijken naar olievlekken, maar we zagen niks. Door de stevige golfslag en de felle zon was het ook moeilijk om iets op het water te ontdekken. Dc vlieger ontdekt. We hebben zeker een half uur moe ten stomen, voordat we hem ontdek ten. Hij lag met zijn zwemvest om in een grote gelige vlek. „Help, help" riep-ic steeds. Je werd er wee van. Ik gooide een hoefijzervormige boei uit met een lijn er aan. Hij greep de boei beet en wij trokken hem naar het schip toe. Met zijn vieren zijn we een kwartier bezig geweest om hem aan boord te krijgen. Door het zwemveit, de boei en de golfslag konden we hem bijna niet vastpakken. Aan boord gehesen. Toen wc hem eindelijk scheeps hadden, hebben we hem achterover op het dek gelegd met een kussen onder zijn hoofd. Er kwam water en bloed uit zyn mond als je op zijn borst drukte. „Piloot, heb je nog meer mensen bij je?", vroeg ik .Neenzei ie. „Ik was helemaal al zei nog tegen de jongens: „Als die leen". Hij wou niet op het dek blij- nog wat lager vliegt raakt-ie met I ven. „Ik heb het zo koud, ik heb het zijn vlerk het water". Net had ik zo koud", zei hij steeds. We hebben hem toen naar beneden gebracht, bij de kachel. Al zijn kle ren hebben we van zijn lichaam ge sneden en we hebben hem-in dekens, lappen en kranten gewikkeld. Een van ons, Willem Korving, hield steeds een paar lappen tegen de kachel en als ze warm waren, hield hij ze tegen de benen van de piloot. Terwijl Willem zo met hem bezig was, gingen w i weer naar dek om zo spoedig mogelijk naar Schevenin- gen terug te keren. Af en toe gin, naar beneden om hem moed in te spreken. „Denk maar aan je moeder, jongen", zei ik, „of aan je meisje, dan kom je er wel doorheen". De kok had even voor het ongeluk geb urde de aardappels en hei Brusselslof opgezet, maar dat staat er allemaal nog. We hadden twee vlaggetjes in top om de aan dacht van de wal te trekken. Toen we dan ook tegen zéssen de haven binnenkwamen kwam de havenmees ter dadelijk uit zijn kantoor. „We hebben een verongelukte piloot", schreeuwde ik. Hij begreep het di rect cn toen we aan de wal lagen was de geneeskundige dienst er bin nen tien minuten. Schipper Pronk raakt er niet over uitgepraat, dat de vlieger uit zijn toestel is kunnen komen. „Het is een mirakel", zei hij, „het vliegtuig dook met draaiende motor in de golven. Het moet zeker de grond geraakt hebben. Het is daar diep, on geveer tien vadem". Volgens matroos Korving had de vlieger gezegd dat hij „heel diep" gezeten had. De vlieger zei ook nog, dat er wat aan de motor van zijn vliegtuig had gemankeerd. Hij- wist niet meer hoe hij uit het vliegtuig had kunnen komen. Van het toestel zelf heeft men niets meer terug kun nen vinden. De bemanning van de Sch. 62 (het Harvard-toestel droeg merkwaardi gerwijs het nummer B 62), heeft het prettige gevoel van iets goeds gedaan te hebben. „We zijn blij. dat we hem hebben kunnen redden", zeggen ze. Hun voldoening doet hen vergeten, dat deze redding eigenlijk een scha depost voor hen betekent. Zij heb ben hun visvangst er voor moeten onderbreken hoewel zij nog maar weinig hadden gevangen. IVOROL-tandpasta schenkt U de vreugde van mooie witte tanden BEURS - O VERZICHT GISSINGEN NAAR DIVIDEND KON. OLIE Het tijdstip nadert, dat het di-vi- dendvoorstel kan worden uitgebracht der Kon. Olie over 1950. In de olie hoek van de effectenbeurs' gaan de gissingen uit naar een slotdividend van 8%, hetgeen met het reeds uit gekeerde interim-dividend van 4%, i in totaal 12% over het afgelopen jaar j zal uitmaken. Het zijn niet meer dan vermoedens, die hier besproken wor- den. Desondanks hadden deze gissin- gen gisteren al enige invloed, want j aandelen Koninklijke, die gistermor gen tot 296 waren ingezakt, herstel den tot 298. Men verwacht het divi- dendvoorstel a.s. Maandag gelijk met dat van de Shell te Lo nden, zoals gebruikelijk. Overigens had de markt weer niet veel te betekenen. De vele jaarver slagen van Industriële onedernemin- gen, die de laatste tijd verschijnen, leggen de nadruk op de onzekerheid inzake de aanvoer van grondstoffen en op het feit, dat de hoge grond- stofprijzen nog niet konden worden doorberekend. De aandelen van de meeste Nederlandse industrieën ver tonen een onregelmatig beeld zonder opvallende kenmerken. Ongeani meerd was de stemming voor de gro te internationale fondsen. In Kon. Olie kwam op het peil van 298 geen verandering meer, Aku verbeterde een procent, Unilever en Philips wis ten de lichte koersstijging niet te handhaven. Op de Scheepvaartmarkt was weer zeer weinig te doen en het zelfde was het geval voor Cultures, waarin slechts een enkele notering tot stand kwam. Merendeels waren de koersen van Indonesische fondsen op iets lager ni veau. Op de Amerikaanse 'markt was de stemming zwak, maar viel toch betrekkelijk mee, gezien de omvang van dc koersverliezen in Wallstreet, die mede hun oorzaak vinden in ver wachtingen omtrent afloop van de oorlog in Korea. Er werd een agio- percentage vernomen van 9 3/4. Bankaandelen moesten vrijwel over de gehele linie een punt prijs geven. Enige belangstelling bestond weer voor aandelen en obligatiën Deli Spoor en de notering die vandaag tot stand scheen te komen voor aan delen Maxwel was aanzienlijk lager in verband met hqt bericht omtrent het teruggeven van de optie. De Staatsfondsenmarkt, die aan vankelijk enige hoop gaf op herstel, wist zich per slot toch niet te hand haven en liep weer tot het laagste punt van de dag terug. Prolongatie 3 1/4 In de slangentuin in Bangkok wor den Cobra's, adders en andere zéfer giftige slangen met grote zorg ver pleegd.. Uit het gif dezer slangen wor den door het Siamesche Roode Kruis in een speciaal laboratorium, genees middelen bereid tegen infectieziekten en tegen de gevolgen van slangen beet. In ons land is dat niet nodig, omdat we weinig te vrezen hebben van giftige dieren. Maar in hét Centraal Laboratorium van de Bloedtransfu siedienst van het Nederlandse Roode Kruis worden sera en medicamenten bereid uit mensenbloed. Om u een voorbeeld te noemen:: Vroeger was het bijna onmogelijk een z.g. „bloe der" (Haemophilie) te opereren. Deze patiënten, bij wie het geringste wondje een niet te stellen bloeding veroorzaakte, konden zelfs geen kies laten trekken zonder levensgevaar. Tegenwoordig kan men deze men sen inspuiten met fibronogeen en hun wondje bedekken met flbrine- schuim of met fiibrinedraden, waar door de bloedingen worden tegenge gaan of gestelpt. Ook het thrombine dat uit bloedplaatjes wordt gemaakt, is een belangrijk bloedstelpend mid del. Aan dergelijke middelen, die in het Centraal laboratorium, van de Bloed transfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis worden bereid, hebben velen hun leven te danken. Zij zijn gevonden dank zij het naarstig zoe ken der wetenschapsmensen en zij kunnen vervaardigd worden dank zij de offervaardigheid van mensen, die hun bloed geven om het leven van anderen te redden. Het Nederlandse Roode Kruis brengt die mensen samen, getrouw aan de hoge principes van mensen liefde en hulpvaardigheid waarvoor het steeds in het strijdperk moet treden. En als het Nederlandse Roode Kruis u binnenkort zal vragen om Uw jaarlijkse bijdrage, dan vraagt het Uw hulp om zijn diensten aan de mensheid te kunnen voortzetten. BINNENLAND. Een achteruit rijdende vracht auto heeft op de hoek van de Dahlia straat te Delft de vierjarige Bennie Hof, die daar zat te spelen, overre den. 't Kind was onmiddellijk dood. De algemene vergadering van de C.ft.U. heeft het nieuwe program van beginselen aanvaard. De verga dering werd bijgewoond door de mi nisters mr. H. Muldêrije en ir. C. Staf. Bij het waterschap Salland zijn 2672 bezwaarschriften ingediend te gen de voorgenomen uitbreiding van dit waterschap. Die bezwaarschriften, gelden voor 27.707 H.A. grond of 65 pet. van het thans ontworpen water- schapsgebied. Een deputatie van de Maastreech- ter Staar, de koninklijke zangvereni ging uit Maastricht, heeft aan Prin ses Wilhelmina en Koningin Juliana het gedenkboek Vorstenhuis en Staar aangeboden. Dr. A. L. Brenninkmeyer is dooi de bisschop ^an Haarlem benoemd tot curator van de R.K. Leergangen en van de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg. Een kaasmarkt, om de 14 dagen zal worden gehouden te Barneveld. De waag komt in de toren, waar Jan van Schaffelaar af sprong. BUITENLAND. In Guatemala heeft een cycloon gisteren huis gehouden in de bana nen plantages. Zoveel bananen bo men zijn er gesneuveld, dat men een halvering van de bananen-export verwacht. Een vrijgezel uit Hamburg zocht een bruid. Hij plaatste geen adver tentie, maar liet vijf kinderballon netjes op met een huwelijksvoorstel eraan. Van een meisje uit Kiel kreeg hij antwoord en gisteren zijn zij ge trouwd. Het ballonnetje kreeg een ere-plaats aan het bruilofstmaal. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 21) „In dit geval," antwoordde de ad vocaat, „zal hij zijn voordeel gehad hebben van dc diefstal". „Ja", antwoordde Madeleine, „hij woont nog steeds hier en doet net als voorheen „Gij hebt zijn gangen zeker nauw keurig nagegaan?" „Ik verlies hem niet uit het oog." „Heeft hij zich nooit iets veroor loofd, wat zijn beurs niet kan bekos tigen?" „Nog niet, maar ik wacht" Petit Pierre en Jeannette kwa- len -in de tuin, voorafgegaan door hun vader. „Stil, zelfs voor hem", zei Made leine. En gevolgd door Reynal stond zij op, om Michaud tegemoet te gaan. Plotseling stond ze stil en luiste rende zei ze, terwijl ze met de hand naar het bos wees. dat aan de tuin grensde: „Hebt gij het gehoord? Kijk, daar loopt iemand weg Men beluisterde ons" Inderdaad hoorde men een gedruis van bladeren en een vlugge stap. „O, ik zal hem wel inhalen!" riep Reynal terwijl hij over de haag sprong en verdween. Jean Michaud, die niets kon begrij pen van de ploselinge verdwijning van Reynal, ondervroeg Madeleine. „Hij vervolg de moordenaar!" riep zij uit, „loop., Jean! Ga hem helpen, en hem verdedigen." Michaud vroeg geen nadere ver klaring en snelde heen. De weinige woorden van Madelei ne, haar gebaar en haar blik waren voldoende. Men had een spoor ge vonden,, en wellicht bevond Reynal zich in gevaar. Een dubbel belang, een dubbele plicht dreef meester Je an voort. Petit-Pierre liep hem na en beide verdwenen in het bos. Madeleine zou hen hebben willen volgen, doch in het dichte bos kon zij moeilijk vooruit komen, het was reeds donker en bovendien kon zij Jeannette niet alleen laten. Na verloop van enige tijd hoorde Madeleine stemmen, die naderbij kwamen. Het waren* Michaud en Pe- tit-Pierrc met mijnheer Reynal. „Welnu?" haastte Madeleine hen te ondervragen. „Helaas, niets!" antwoordde de jonge advocaat. „En nochtans was ik op het goede spoor,bijna had ik hem ingehaald Maar het was zo donkerIk kende de voetpaden niet en de vluchteling wel. Hij heeft mij naar kuilen en afgronden ge leid Eindelijk rolde ik in een ra vijn „Zijt gij gewond!" vroeg Madelei ne bezorgd. „Nee," antwoordde hij, „enige schrammen, anders niet. Na een kor te vérdoving keerde ik tot mij zelf, maar toen was de vogel gevlogen. Waar was ik en hoe zou ik er weer uitraken? Ik hoorde opnieuw gedruis Ik liep weer wat ik kon, ,in de me ning, dat het degene was, die ik ach tervolgde Maar inplaats van njy te ontvluchten, kwam men mij tege moet .Het waren Jean en zijn zoon. die mij hielpen en me weer op het goede pad brachten Onder dit verhaal hadden de Miehaud's dc jonge advocaat mee getroond naar hun huis. „Gij moet bij ons een beetje uit rusten en u wat verfrissen", zei Ma deleine. Reynal weigerde, toen hij in de duisternis eensklaps zijn hand voelde vastgegrepen door twee kleine poeze lige handjes. Het was Jeannette die hem mee trok. Het was onmogelijk nog te weige ren. De jonge advocaat nam het kind in zijn armen en trad binnen. Madeleine stak een lamp aan en maakte snel enige verversingen ge reed, Reeds vroeg Michaud, dat men hem op de hoogte zou brengen van hetgeen wat er gebeurd was. Alleen reeds aan zijn gelaat kon men zien, hoe vurig zijn dorst was naar eer herstel. Toen Madeleine aan zijn nieuws gierigheid voldaan had, vroeg hij: „Welk belang kon die onbekende hebben ons af te luisteren? Waarom die vlucht, die schrik? Wie is hy dan?" Aljes bewijst ons zei de advo caat, „dat het de dader of tenminste de medeplichtige der misdaad is. Hij heeft dus niet de streek verlaten." „O, zijn naam! zyn naam!" zei Michaud onstuimig. Reynal en Madeleine keken elkaar aan. Zij lazen in eikaars ogen dezelf de verdenking: Gandoin. De jonge advocaat wilde spreken. „Stil!" zei Madeleine levendig, „Jean zou zich niet weten te bedwin gen, hij zou de schuldige wakker maken hij zou hem doden." En daar Reynal verwonderd scheen vervolgde Madeleine: „O, gij weet niet wat hij geleden heeft en nog lijdt, mijn arme man! Ik alleen zie in zijn hartik al leen weet, hoeveel ongeduld en toorn er in zijn hart schuilt.-' Het gelaat van Michaud, had dat alles veel welsprekender uitgedrukt dan de woorden van zijn vrouw. On der die kalme natuur smeulde een vuur, waarvan de uitbarsting te vre zen was, Hij erkende het zelf, en ge laten en gehoorzaam als een kind, zei hij tot Madeleine. „Gij hebt gelijk vrouwIk zou alles kunnen bedervenZeg mij niets. Ik heb vertrouwen, en wacht" Reynal gaf het gesprek een andere wending. „Morgen," zei hij, „zullen wij de hele dag jagen, maar morgenavond kom ik hier nog eens kijken. Tot morgen dus." Daarna zei hy, als herinnerde hij eensklaps een zaak, die geheel vreemd was aan de gesprekken van het ogenblik:: „A propos, ik wil een oud studie makker bezoeken, die, naar ik ge loof, te Vittel woont. Het is die arme GandoinZeg mij, waar zijn huis ligt." „Petit-Pierre zal u er heen bren gen," antwoordde Madeleine haastig, die de bedoeling van de advocaat begreep. Hij wilde weten, of Gandoin zich thuis bevond en om hoelaat hij was teruggekeerd. Reynal ging heen, vergezeld door Petit-Pierre. Zij ijbemerkten weldra in de buurt van een boerderij enige mensen. „Daar is vader Pacóme en zijn vrouw,' zei Petit-Pierre. „Bij hen woont Gandoin." De advocaat trad haastig op die mensen toe en sprak hen aan. „Knt gij mij zeggen." vroeg hij. „of ik op dit 'ogenblik mynheer Gan- 'doin zou kunnen spreken?" „Ik weet het niet," antwoordde de man. „Toen wij twee ur geleden uitreden, geloof ik. dat hij niet thuis was. Maar volg ons, we zullen eens zien." Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6