eióse hutspot/# Wat ZOU Leiden zijn zonder een 3 Octoberfeest met muziek? Zeven muziekcorpsen brachten serenade op het Stadhuisplein De Kon. Marechaussee weer in een ceremonieel tenue Leidse kolenhandelaren zullen de aanvoer eerlijk verdelen DONDERDAG 17 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA J BIJ DE 65e VERJAARDAG GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. Tot nader bericht zal voorlopig iedere Maandag, Woensdag en Vrij dag van 1417 uur in het gebouw van de G.G. GD., Nieuwe Mare 13a, kosteloos gelegenheid worden gegeven tot: a. inenting van kinderen beneden de 2 jaar b. herinenting (d.w.z. opnieuw inen ten van ben, die reeds eerder met succes zijn ingeënt) van oudere personen (kinderen en volwasse nen). Leiden, 17 Mei 1951. De wnd. Directeur van G.G. GD. L. W. v. Liebenstein. 't Was er wel een beetje koud, gis teravond op het Stadhuisbalcon aan de Vismarkt, zodat de bestuursleden van de Leidse 3 Octobervereniging een voor een hun jaskraag opzetten. Maar toch zouden zij en met hen het duizendkoppig publiek cp de Ko renbeurs en rond het Stadhuisplein het muzikale schouwspel niet graag gemist hebben. De 3 Octöber- vereniging vierde het 65-jarig be staan en ter gelegenheid daarvan hadden de verschillende sub-com' missies het plan opgevat om het be stuur te huldigen. Zij verkregen hier voor de medewerking van maar liefst zeven Leidse muziekkorpsen, die bij iedere 3 October-viering hun onmisbare medewerking verlenen. Nauwelijks had de Stadhuistoren acht uur geslagen, of met daverend tromgeroffel meldde zich het eerst corps „Werkmans Wilskracht". De muzikanten in hun hemelsblauwe pakjes marcheerden het Stadhuis plein op en maakten front voor het balcon. Er klonk een mars door de stille avond èn onder de laatste to nen werd in de verte alweer een ander geluid gehoord: „Nieuw Le ven" trad aan. Weer een mars en ook deze muzikanten schaarden zich aan de kant, om ruimte te maken voor de volgenden. Zo kwamen een voor een de T. en D.-harmonie, De Post, Kunst en Genot" (het tambour- en pijper corps van de Chr. Wijkvereniging ..Levendaal"), Concordia en tenslotte de jongste spruit: de R.K. Leidse Harmoniekapel, waarvan de fraaie uniformen vele bewonderende kre ten ontlokten. Slechts het Leidse Po- lititiemuziekgezelschap ontbrak op 't appèl. De politiemannen hadden wel toegezegd te komen en zij zouden het maar wat graag gedaan hebben, doch de dienst liet dit niet toe, in verband met de zeer grote drukte op straat. 3 October zonder .muziek? Toen het Stadhuisplein om kwart voor negen volstond met muzikan ten in hun verschillende kleurige uniformen en het laatste restje dag licht weerkaatste in de glimmende instrumenten, trad de nieuwe voor zitter van de 3 Octobervereniging, mr. W. J. Geertsema, voor de micro foon. om voor de eerste keer als opvolger van de heer W. v. d. Laan in het openbaar als voorzitter te WERNINK'S BETON EMITTEERT 350.000 AANDELEN. De Amsterdamsche Bank bericht, dat zij op Woensdag 23 Mei de in schrijving openstelt op 350.000 ge wone aandelen Wernink's Beton Mij te Leiden, in stukken van 1000, tot de koers van 110 Storting 31 Mei. De officiële notering ter Amster damse beurze zal worden aange vraagd. Wcrnink's Beton Mij is ontstaan uit het oude bedrijf der beide kalk- fabrieken te Oudshoorn en Leiden. In 1950 heeft de netto winst over 1950, na afschrijvingen ad 148.430 v.j. 127.428), 101.516 (f 98.711) bedragen, waaruit op de gewone aandelen een onveranderd dividend van 8 kon worden uitgekeerd. Op de balans per 31 December jl. staan naast het kapitaal ad f 650.000, een statutaire reserve ad 25 420 en een reserve voor diverse belangen ad 233.648. Gebouwen en terreinen machines enz. staan te boek met f 232.497. Voorraden paraisseren met 893.569. De bankschuld beliep einde Dec. jl. 550.487 de opbrengst van de onderhavige uitgifte is be stemd voor terugbetaling hierop. De directie meent te mogen aan nemen, dat in de naaste toekomst zowel de aannemingsmaatschappij als het fabrieksbedrijf in voldoende mate opdrachten zal blijven ontvan gen. Zij vertrouwt ook over het ver grote kapitaal een redelijk dividend over het lopende boekjaar te kunnen uitkeren- spreken. Hij vond de eer, die het be stuur op deze avond werd bewezen, al te groot. Men had dit niet ver wacht, temeer niet, omdat de muzi kanten eigenlijk zelf een serenade verdiend hadden. Want was is net 3 Octoberfeest zonder muziek? Wat -zou er van de optocht terecht komen, ais er geen muziekkorpsen waren" Om van de andere programmapun ten, als koraalmuziek, reveille, -enz., maar niet te spreken! Hartelijk dank daarom aan de muziekkorpsen voor deze onvergetelijke hulde. Dank ook aan de sub-commissies die deze huldi ging georganiseerd hebben. Behalve bestuur en sub-commis sies, bevonden zich ook de ere-voor- zitter, burgemeester jhr. mr. F H v. Kinschot, en de twee ere-leden, de heren P. Boot en W. v. d. Laan, op het balcon. Alle muzikanten we schatten het aantal op 400! kregen in de tuin van „Het Gulden Vlies" een consumptie aangeboden en daar mede was deze muzikale huldiging ten einde. Leiden zonder 3 October? Voordat dit alles zich op het Stad huisplein 'aispeelde, hadden de sub commissies zich verenigde in „Royal" aan de Doezastraat. Een deputatie, onder leiding van de heer L. A. Men nes, begaf zich naar „Het Gulden Vlies", waar het bestuur reeds bij een was. Hier sprak de heer Mennes het bestuur toe en huldigde hen, die jaar-in-jaar-uit voor een passende feestviering zorgen. „Wat zou Leiden zijn zonder 3 October? En wat zou 3 October zijn zonder een 3 October vereniging?" vroeg de heer Mennes zich af. Hij beschreef de vele ge neugten van het jaarlijkse feest, met een speciaal compliment voor oud voorzitter W. v .d. Laan, en keek heel ver in de toekomst, toen hij ge waagde van de 3 Octoberfeesten, die in het jaar 2000 gevierd zullen wor den! Inmiddels waren de andere leden van de sub-commissies, met muziek van „Werkmans Wilskracht" voorop en begeleid door ruiters van de bei de Studenten-carrouselverenigingen, naar het Stadhuisplein getogen en kon het feest beginnen. Rest ons nog te vermelden, dat de heren Th. Barnard en D. Zwanen burg op voortreffelijke wijze de mu ziekkorpsen naar het Stadhuisplein dirigeerden en dat de politie voor een keurige afzetting zorgde. Het slot Het was al bijna donker, toen de K.K. Leidse Harmoniekapcl aan de beurt kwam. Op het balcon ziet men de bestuursleden van de 3 October vereniging. (Foto: Nic. v. d. Horst). was een cacaphonie van klanken, toen uit versterkers het lawaai klonk van een carillon op gramofoonplaten en de zeven muziekcorpsen onder tromgeroffel afmarcheerden. Men sen met kleine-kinderen-in-bed moes ten dit voor één avond maar voor lief nemen. We hebben tenslotte maar één 3 Octobervereniging. En het 65- jarig bestaan kan maar één keer ge vierd worden! TONEELAVOND K.A.V. Het „Wiegelied" Het knusse geroezemoes van vele honderden dames van de Leidse K.A.V. vulde de zaal van „Den Burcht", toen wij binnenkwamen om het „Wiegelied" van Wim Snit- ker te gaan zien. De voorzitster, mevr. H. M. van Oijen, sprak een hartelijk woord van welkom Zij rekende op aller mede werking voor de viering van het eer ste lustrum van de KAV, nog dit jaar te vieren, Met een gulle wens voor de speelsters werd een vrolijke en gezellige avond ingeleid. We hebben echt genoten van het mooie en vlotte spel van de dames. Zoals dat met een wiegelied en een komende blijde gebeurtenis gewoon lijk gaat: er heerste een blijde ver wachting- Deze blijde verwachting uitte zich zowel óp het toneel als er vóór en er achter bij de speelsters. Bravo dames! 't Was een mooi spel waarin o.a. de waardin ons deed lachen en grootmoeder een keurige, maar ietwat zachte rol speelde. Al de dorpsvrouwen hadden hun aparte kleur en fleur en goed spel. De zan- was h0,a»s wat schor, maar het spel werd er te humoristischer door e barones en de kamenierster wil len we graag nog een terug zien in een grote rol. Grootmoeder was mooi gegrimeerd, maar de dorpsvrouwen en de zangeres zullen wel blij zijn dat ze zó niet door Leiden behoeven te lopen! In de pauze sprak de geestelijk ad viseur. pater dr Calasanctius O. Cap. een hartelijk woord van aanbeveling voor de Sint Elisabeth-vereniging, die parochiëel gaat werken en zeker alle recht heeft op sympathie en me dewerking van de leden d^r KAV, die ook als werkend lid van deze vereniging zullen worden opgeno men. Bravo dames! Het was een mooie avond! Een succes voor de re gisseur, de heer H. Kienjet. P. Bertinus O.F.M. Cap. Org. Laboratorium werd uitgebreid Vrijdag a.s. wordt met enige plechtigheid de nieuwbouw geopend van het Organisch Laboratorium, aan de Hugo de Grootstraat te Leiden In Februari 1950 werd een begin ge maakt met de uitbreiding van dit la boratorium, dat niet meer aan de eisen des tijds kon voldoen. Voor heen kwamen er jaarlijks een of twee nieuwe studenten bij, maar te genwoordig komen er 50 ii 60 n euwe eerste jaars per cursus zich aanmel den. Uitbreiding en verbetering kon den dus niet achterwege blijven, te meer, omdat het vorig jaar de leer stoel in de organische chemie ge splitst werd. Naast prof. dr. E. Ha- vinga werd prof dr. L. J. Oosterhof in het bijzonder belast met de theo retische organische chemie. Het oude gebouw dateert uit 1896. In 1901 werd het door prof. Franchi- mont, de eerste hoogleraar in de or ganische chemie in Europa in ge bruik genomen. Sindsdien is er aan het gebouw niet veel meer veran derd, zij het dan, dat het instrumen tarium regelmatig aangepast werd aan de steeds andere eisen, die de wetenschap stelt. i Het nieuwe gebouw bevat o.a. een modern en helder ingericht practi cum voor eerste jaars, werkruimten voor hoofdassistenten en assisten ten en enige werkruimten voor on derzoekingen in bijzondere omstan digheden. zoals strenge koude, con stante temperatuur of constante vochtigheidsgraad. Boven in het ge bouw bevindt zich een colloquium zaal voor lezingen, dispuutbijeen komsten, enz. In het sousterrein be vindt zich de instrumentmakerij en de glasblazerij. Belangrijk is de aan. winst van een ultracentrifuge-appa raat, OVERDRACHT IN LEIDEN Het moet voor de officieren en manschappen van het Wapen van de Kon. Marechaussee wel een zeer bij zonder ogenblik geweest zijn, toen hedenmorgen op de binnenplaats van het Legermuseum te Leiden aan ge neraal-majoor ir. N. Tans, comman dant van het wapen, een giberne (bandelier) werd aangeboden, als symbolische overdracht van het cere monieel tenue, dat honderd man schappen hedenmorgen zo fier droe gen en waarover iedereen, die het zag, zich bewonderend uitliet. Het Wapen van de Kon. Mare chaussee beschikt na de oorlog niet meer over een ceremonieel tenue, dat gebruikt zou kunnen worden bij gro te plechtigheden en ontvangsten van hoge autoritieten. Daarom werd uit de burgerij een uitvoerend-comité gevormd, dat geld bijeen bracht, om een dergelijk tenue te kunnen aan bieden. Na een jaar was men zover gekomen, dat de plechtige over dracht kon plaats hebben, hetgeen hedenmorgen in de historische om geving van de Legermuseum-binnen plaats geschiedde. Onder de aanwezigen bevonden zich ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, mr. A. Mulderije, minister van Justitie, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden, bevelhebber van de eerste mil. afdeling, luitenant- generaal I. A. Aler, chef van de Luchtmachtstaf, mr. W. F. Schok king, oud-minister van Oorlog en Marine, kolonel b. d. M. C. van Hou ten, directeur van het Legermuseum, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot, majoor W. H. H. C. Kuiperié, garnizoenscommandant van Leiden, Devilee; N. Zitman en A. B. Wouter loot; J. Smittenaar en M. C. J. Ver hoeven; A. C. Marks en C. W. Dreef; J. J. Erades en J. B. van der Tuin; J. v. d. Linden en M. M. Filippo; F. A. Moseman en M. A. Geenjaar; J. Holverda enG J. van Dam; C. A. Abspoel en J. van Lef uwen; R. C. Bronner en P. Poeliejoe; C. G. Abels en M. G. Verhoeven. OVERGANGSEXAMENS BIJ „ENDEGEEST" In de Psychiatrische Inrichtingen bestemd voor centrifuge bij „Endegeest", „Voorgeest" en „Jel- Het ziet er met de kolenvoorraden niet zo gunstig uit! Het bestuur van de Vereniging van Detailhandelaren in Brandstoffen voor Leiden en Om geving heeft ons gewezen op de moeilijkheden, die o.a. ontstaan zijn, doordat het stookseizocn dit jaar wel bijnonder laat geëindigd is, of eigen lijk nog steeds doorgaat! (Wie heeft er met Pinksteren niet gestookt?) Het gevolg hiervan is, dat er bij de brandstoffenhandel practisch geen voorraden aanwezig zijn. Het is dus niet mogelijk, dat iedereen direct krijgt wat hij bestelt. Men verzeker de ons echter nadrukkelijk, dat iede- klant op de duur zijn portie krijgt, maar volgens een rantsoeneringsys teem, dat de handelaren zelf moeten invoeren. De beschikbare kolen zul len eerlijk worden verdeeld en het heeft geen zin om bij meer dan één handelaar te bestellen, want men kent eikaars klanten. De handelaren hebben onderling besloten aan de klantenbinding vast te houden. Ook de prijzen baren zorgen. De kolenprijzen zijn sterk gestegen en het gevolg hiervan is, dat de hande laren gedwongen worden contant te betalen. Zij kunnen dit alleen doen (en het is nodig voor een vlotte aanvoer) wanneer de klanten dit ook doen. Wie dus kolen in huis krijgt, gelieve direct af te rekenen. De ge zamenlijke kolenhandelaren houden er een „zwarte lijst" van slechte betalers op na, zodat het niet moge lijk is by een handelaar te kopen, wanneer men bij de vorige nog in de schuld staat! Omdat de zomerprijzen voor cokes, eierkolen en ess-nootjes 0.35 per eenheid hoger liggen dan de voor- jaarsprijzen, die tot 1 Juli gelden, verlangt iedereen vóór die datum zijn kolen in huis te hebben. Dit is echter niet mogelijk. Evenmin als het mogelijk kan zijn om alles af te leve ren voordat de winterprijzen (opnieuw f 0.35 hoger) ingegaan zul len zijn. De brandstoffenhandelaren verzekerden ons echter, dat zij zullen afleveren wat er binnenkomt en dat zij dit zullen doen naar recht en billijkheid. Van het publiek wordt hierbij de volle medewerking en be grip voor de moeilijkheden gevraagd. zeer hoge snelheden. Dit zeer kost bare apparaat vond men voorheen slechts in Utrecht en in Lissc (la boratorium bloembollenonderzoek) De oude afdeling is geheel gemo derniseerd en op zoldei werd een bi bliotheek ingericht. Bovendien is er een nieuwe afdeling ondergebracht, bestemd voor het onderzoek met ra dioactieve isotopen. Dit alles bij elkaar rechtvaardigt een officiëe openingsplechtigheid. Deze wordt morgenmiddag om kwart over twee in de collegezaal gehou den. Burgerlijke Stand Geboren: Arie z. v. J. C. v. d. Kommer en I. W. de Lange; Daniël C. J. z. v. D. Dusoswa en L. Mon- fils; Antonius H .M. B. z. v. M. J. M. A. Geijer en J. M. B. Simonis; Wil helmus J. F. M. z. v. M. Menken en J. M. Schutjes; Inge A. L. d. v. W. A. van Krieken en J. v. d. Bijl; Gerrit z. v. M. Plug en M. v. Duin; Theo dora A. M. d. v. A. T. J. van Loon en H. J. Boddé. Getrouwd: C. J. Bol en J Kemmer; P. Visser en M. C. v. d. Berg; H. van Loon en J. van As; D. Bontje en M. S. op den Dreest; F. de Jong en P. H. gersmacliniek'' te Oegstg-eest slaag den voor het eerste overgangsexa men do zusters: F. van den Berg; A. M. Th. van Buitenen; M. A. Blom; H. ten Haken N. P. C. Konings; M. J. Millenaar; E. A. M. van Ooi; M. E. J. de la Rie; M. E. B. M. v. d. Stap; X. C. Treffers; F. van Urk; A. M. H. Vellekoop;L. C. Versluis; J. H. Wesseling; en de broeders: O. H. Dabroek; J. P. v. Eek; D. A. Noordegraaf en L. Ravensber- gen, Voor het tweede overgangsexa men de zusters: G. A. Boekhout, H. v. d. Slik, L. M. Tollenaar en E. A. J. Wassenaar. J. C. J. LAMBERMONT VOORZITTER VAN DE LEIDSE MIDDENSTANDSCENTRALE. Op de dezer dagen gehouden ver gadering van de Leidse Midden standscentrale is de heer J. C. J. Lambermont gekozen tot voorzitter. De Middenstandscentrale is het over koepelend orgaan der plaatselijke af delingen van de Ned. R.K. Midden standsbond, de Kon. Ned. Midden standsbond en de Ned. Chr. Midden standsbond. De heer Lambermont is sedert enige maanden voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden. Donderdag 17 Mei. Het was gisteren voor de heer D. M. v. d. Vijver, hoofdinspecteur bij de N.Z.H.V.M., een grote dag. Niet alleen omdat hij zijn 40-jarig jubi leum vierde, maar vooral omdat H.M. de Koningin hem bij deze gelegen heid de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe kende. Burgemeeter jhr. mr. F. H. van Kinschot spelddd de jubilaris gisteren het kleinood op de borst, in tegenwoordigheid van de heei J. J. Jurrissen, directeur van de N.Z.H. V.M. Nadien vond ten huize van de jubilaris, Rijnsburgerweg 117, een huldiging plaats. Namens het Jubi leumfonds bood de heer J. Ockeloen een geschenk onder couvert en een oorkonde aan. Mevr. v. d. Vijver werd met bloemen verrast. De heer Jurrissen wees op de grote ijver van de jubilaris, waardoor de N.Z.H.V.M. in Leiden uitgroeide tot een groot bedrijf. Nogmaals volgden een enve loppe en een oorkonde. Weer kreeg mevr. v. d. Vijver bloemen. Talrijke corporaties waarin de heer v. d. Vij ver zitting heeft, boden'gelukwensen en geschenken aan. Forensen stuur den een taart met een suiker-tram. Er was gisteren nog meer feest in de stad. Bij de Ned. Rotogravure Mij. jubileerden de heren C. Don en L. Goddijn, die beiden al 25 jaar in het bedrijf werkzaam zijn. In de recreatiezaal werden zij gehuldigd in tegenwoordigheid van de heren J. Stafleu en S. C. M. Coebergh, na mens de directie, de voltallige be-1 drijfsleiding en alle collega's van de i retouche-, fotografie- en tekenkamer. De heer Stafleu schetste van beide jubilarissen de goede capaciteiten en grote vakkennis en nadat zij een en veloppe ontvangen hadden, boden twee meisjes bloemen aan. De heer Krap sprak namens de jubileumcom missie. Hij bood de heer Don een armbandhorloge en de heer Goddijn een electrisch klokje aan. De afde lingscollega's brachten een antieke wanddoek voor de eerste en een mo- torscherm voor de laatste mee. Be drijfsleider Grommé sprak ook nog een woordje en daarna dankte de jubilarissen voor deze huldiging. De training van de Docos-adspiran- ten, die morgenavond zou plaats vin den, is een week opgeschoven en wordt pas op Vrijdag 25 Mei gehou den. Dit in verband met de beslis singswedstrijd, die Docos B tegen Foreholte A om 7 uur moet spelen op het Warmunda-terrein. En gistermiddag om kwart voor zes was er weer eens een schoorsteen brandje. Deze keer was de fam. L., wonend in de Tesselschadestraat, de gelukkige. Natuurlijk weer een vuile schoorsteen. Natuurlijk was de Brandweer er weer goed voor om het gevaar in de kiem te smoren. STADSKOK. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid (cum laude) op proefschrift getiteld „De kinderpoli tie in Nederland en daarbuiten" mej Th. E. W. Lignac te 's Graven- hage. Gepromoveerd tot doctor in de Wis en Natuurkunde, op proefschrift ge titeld „Arenicochroom, een nieuwe kleurstof uit arenicola-marina L" de heer P. van Duijn te Oegstgeest. een deputatie van de Leidse Studen tenweerbaarheid „Pro Patria" en de heer L. C. Rietveld, secretaris-gene raal van het Ministerie van Oorlog. Uit alle lagen van de bevolking Het ceremonieel tenue bestaat uit het geklede tenue van zwarte kortjas en blauwe broek met zwar te biezen. Over de borst wordt door manschappen een bandelier gedra gen, door officieren een giberne. De manschappen dragen voorts een witte koppel met klewang en, even als de officieren, een kolbak met oranje kokarde. Het was kolonel W. Kist, chef-staf van het Wapen, die als voorzitter van het Uitvoerend Comité allen verwelkomde en er op wees, dat er uit alle lagen van de bevolking bij dragen gekomen waren, om deze traditie te kunnen herstellen. Spr. hoopte, dat het Wapen van dit cere monieel tenue een veelvuldig cn waardig gebruik zou nltiken. Mr. W. H. Fokkema Andreae, oud staatssecretaris van Oorlog en voor zitter van het Ere-comité, bracht hulde aan het Uitvoerend Comité en belichtte dc plichtbetrachting en trouw van het Wapen van de Kon. Marechaussee, dat in 1814 werd op gericht tot handhaving van orde en wet. Als zodanig heeft het Wapen veel respect van de burgerij ver worven. Moge dat ook in de toe komst zo blijven. Tenslotte aanvaardde generaal- majoor ir. M. Tans commandant van het Wapen, dit ceremonieel tenue, nadat hij uit handen van mr. Fokke ma Andrea de giberne had ontvan gen. Hij was er over verheugd, dat het Wapen thans weer beschikt over 100 manschappen, die luister kunnen bijzetten aan grote plechtigheden, vooral ook op dagen waarop het Ne derlandse volk zich meer nog dan anders verbonden weet met het Ko ninklijk Huis. Spr. dankte allen, die hadden bijgedragen aan de aanschaf fing en die voor de uitvoering heb ben zorggedragen. Terwijl de drumband van het Wa pen zich liet horen, inspecteerden de beide ministers en de hoge mili taire autoriteiten de troep, die stram in de houding, door het zonlicht be schenen, een kleurrijke aanblik bood. Daarna defileerden de manschappen', met de band voorop, voor de geno digden, wat het einde betekende van deze bijzondere plechtigheid, die tus sen dc verweerde muren van dit oude gebouw en aan de voet van het bronzen beeld van Fredcrik Hendrik zo prachtig tot haar recht kwam. Laatste Berichten Chinese doorbraak bij Indje Communistische strijdkrachten zwermden Donderdag door een bres- in de geallieerde linies ten Zuiden van Indje. De Zuid-Korcaan.se troe pen trokken terug ,toen de Chinezen meer troepen inzetten om te pogen de breuk te vergroten. Gedurende de gehele nacht heeft het communistische offensief zich ontwikkeld, vergezeld van dc gebrui kelijke cacophonie van geluiden: het blazen op fluiten cn trompetten door de Chinese aanvalstroepen en het ge donder van het geschut, dat een gor dijn van vuur legde voor de linies van de verbondenen. Honderden Chi nezen werden gedood. Luchtverkenners meldden grote vijandelijke troepenverplaatsingen in het gebied ten Zuiden en Zuidwes ten van het Hwatsjonreservoir. Vliegtuigen voerden aanvallen uit op opslagplaatsen en vervoermidde len. MILITAIREN GECONSIGNEERD IN VERBAND MET DE POKKEN. Naar we van officiële zijde ver nemen is de consignatie van militai ren die op of voor 20 Mei tegen pok ken ingeënt zijn, opgeheven met dien verstande, dat zij tot en met 20 Mei geen verlof hebben zich naar met pokken besmette gebieden te bege- WIL WESTERLING NAAR HONGKONG. In officiële kringen te Hongkong stelt men een onderzoek in naar be richten, volgens welke oud-kapitein Westerling pogingen doet Hongkong binnen te komen. Waarnemers me nen, dat aan een formeel verzoek tot toelating niet zou worden voldaan. DODELIJKE KLAP VAN RAAM. De achttienjarige Irene Jousma te Coevorden, die bij het schoonmaken van een der ramen in het rusthuis te Coevorden een klapraam op haar hoofd kreeg, is hedennacht in het RK. Ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen overleden. marktberichten LEIDEN, 17 Mei. Groente. Prei 89.Rabarber 48.Kroten. fekookt 15.Peen 8.Andijvie 1329.Snijbonen 135—190. Stoofsla 1016.Spinazie 10 15.per 100 kg. Komkommers f 134 —150.Bloemkool 1551.Sa lade 514.30 per 100 stuks. Pieter selie 3.704.10, Radijs ƒ3.407. Selderie ƒ2—3.20, Peen 23—39.— per 100 bos. GOUDA, 17 Mei. Kaas. Aanvoer 189 partijen. Ie soort 1.97—2.02, 2e soort 1.901.96. extra kwal. tot ƒ2.07. Handel kalm.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3