Raadslid C. Oosterom stelt vragen over het brandweerwezen Nieuw schoolgebouw geopend voor R.K. ULO-onderwijs te Lisse Watd tttenóttvtedcUi! DONDERDAG 17 MEI 1951 Oh LKIlJJSh (JUUKAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 De boerderijbrand in Oegstgeest Door het raadslid, de heer C. Oos terom, zijn de volgende vragen aan B. en W. gesteld in verband met de brand aan de Terweeweg. 1. Wordt het bij wetsartikel 209 letter n aan B. en W. opgedragen toe zicht op al wat brandgevaar zou kun nen opleveren, voldoende uitge oefend? 2. Was bij het uitbreken van de brand aan de Terweeweg op Zondag 13 Mei 1951 de commandant van de brandweer persoonlijk binnen de gemeente aanwezig of was naar de eis voor plaatsvervanging gezorgd? 3. Werd de brand onmiddellijk ge meld, zo ja.'op welke wijze, aan wie of welke instantie en kwam deze melding onmiddellijk ter kennis van de commandant van de brandweer of diens plaatsvervanger? 4. Voldeed het optreden van de Oegstgeester brandweer op 13 Mei j.l., zowel wat tijdig uitrukken als binnen de kortst mogelijke tijd op het terrein van de brand aanwezig zijn aan daarvoor te stellen eisen? 5. Bleek het blusmateriaal in zo danige toestand, dat het op het terrein aangekomen onmiddellijk in werking kon worden gesteld en voldoende in werking kon worden gehouden? G. Heeft het brandweex-personeel zich voldoende en met voldoende tact van zijn taak gekweten? 7. Kan het college het rapport van de commandant van de brandweer in zake de op 13 Mei j.l. plaats gehad hebbende brand en de bij die gele genheid door de brandweer genomen maatregelen ter kennisname door de Raad aan hem overleggen? 8. Is het college overtuigd, dat de wijze van brandmelding in onze ge meente, de toestand van de brand- blusmiddelen, het toezicht daarop, zo mede de organisatie en geoefendheid van het brandweerpersoneel, in alle opzichten aan de te stellen eisen vol doen. 9. Acht het college verbetering in het systeem van brandmelding, de toestand en het onderhoud van de blusmiddelen, de personeelsformatie en de geoefendheid gewenst, zo ja, welke stappen denken B. en W. daar toe te ondernemen, respectievelijk welke voorstellen kan de Raad daar toe tegemoet zien? Inhoud van betreffend wetsartikel. Artikel 209, letter n der Gemeente wet werd bij K.B. van 7 September 1944, S.E. 85 houdende vaststelling van bet Tijdelijk Brandweerbesluit tijdelijk buiten werking gesteld. Artikel 1 lid 1 van het Tijdelijk Brandweerbesluit luidt: „Totdat door ons anders zal zijn bepaald, berust het toezicht op het brandweerwezen bij Onze Minister van Binnenlandse Zaken, die daar toe wordt bijgestaan door een inspec tie van het brand weer wezen". Artikel 2, lid 1, van dit besluit luidt: „In elke gemeente is de bur gemeester belast met de zorg voor de aanwezigheid, de doeltreffende verdeling en de goede staat van vol doende brandblusmiddelen. alsmede voor de deugdelijke voorbereiding KINDEREN SPRONGEN VAN RIJDENDE AUTO. Toen twee schoolkinderen, die met een vrachtauto uit Oud-Vossemeer mee mochten rijden naar huis, be merkten dat de chauffeur vergat hen onderweg af te zetten, sprongen ze uit de wagen. De aoht-jarige A. Aarnoudse, brak een been en kreeg een schedelbasis- fractuur. De jongen verkeert in le vensgevaar. Zijn zusje liep slechts enkele schaafwonden op. Toen de chauffeur, die de kinde ren wel meer meenam, te Tholen te rugkeerde naar Oud-Vosseneer ont dekte hij pas, dat de kinderen niet meer achterop zijn auto zaten. (Alg. Dgbl.) Philips verzorgt televisie-program Althans voorlopig De televisiezender Lopik zal in de loop van Juni programma's uitzen den, aldus verklaarde gisteravond ir. P I". S. Otten tijdens een inter view. Hangende de beslissing van de Omroepverenigingen is Philips be reid van de studio te Bussum uit voor enige tijd programma's te verzorgen, die uiteraard nog een experimenteel karakter zullen dragen. Philips zal deze eventuele pro gramma's geheel gratis verzorgen. „Wij hadden uiet de ambitie maar wel de bereidheid om een begin te maken met deze uitzendingen", al dus ir Otten, „maar wij blijven er van overtuigd, dat dit ons werk niet is". KASTELEN-SERIE VAN PHILIPS. De zomerpostzegels dc onlangs door ons aangekondigde Kastelen-se rie zijn verschenen en hedenmor gen ontvingen we de eerste op ons bureau. Het was een kaart van de 60-juri- ge Philips Gloeilampenfabriek met een volledige serie zegels, versierd met stempel „Eerste dag van uitgif te" en tevens en stempel van „Spe ciale Vlucht EindhovenSchiphol- Amsteirdam op 15 Mei 1951". 'n Aardig idee en 'n aardige atten tie! van hun onmiddellijk gebruik in ge val van brand, benevens met het toezicht op al hetgeen brandgevaar zou kunnen opleveren. Hij benoemt, schorst en ontslaat het personeel van de brandweer". Antwoord van de burgemeester. De gestelde vragen liggen ten volle op het gebied van het brandweerwe zen, zodat de beantwoording hiervan tot mijn competentie behoort. Ik ver klaar mij bereid de behandeling der vragen in de eerstvolgende vergade ring van uw raad aan de orde te stellen, waaraan ik onderstaand een schriftelijke beantwoording vooraf doe gaan. 1. Deze vraag kan, voor zover arti kel 2 van het Brandweerbesluit be treft, bevestigend worden beant woord. 2. De Commandant van de Brand weer had volgens h t door de Brand meester^ opgemaakt dienstrooster op Zondag 13 Mei 1951 dienst en was bij het uitbreken van de brand te zijnen huize aanwezig. 3. De brand werd niet onmiddel lijk gemeld. De eerste melding op het bureau van politie, waar voor brand meldingen een speciale telefoonaan sluiting aanwezig is, kwam binnen om ongeveer 16.15 uur. Ter uitvoe ring van de terzake geldende instruc tie werd door de politie onmiddellijk aan de brandweergarage (garage Kamsteeg) een uitslaande brand ge meld. Vervolgens werd de Commandant van de Brandweer hiermede telefo nisch in kennis gesteld, maar deze was reeds door een particulier ge waarschuwd en had zich, nadat hij zich telefonisch er van overtuigd had, dat dc brandweer op het punt stond uit te rukken, rechtstreeks naar het terrein van de brand begeven. 4. Ja, want reeds om 16.26 uur werd met 3 stralen water gegeven, welk aantal werd opgevoerd tot 8 stralen. 5. Ja. 6. Het brandweerpersoneel heeft zich op uitstekende wijze van zijn taak gekweten en verdient daarvoor alle lof. 7. Dit rapport ligt bij de raadsstuk ken ter inzage. 8. De wijze van brandmelding, waarvoor een telefoonaansluiting zonder kiesschijf aanwezig is op het politiebureau, met een neventoestel in de woning van de Groepscomman dant der rijkspolitie, is in deze ge meente met zijn vele telefoonaan sluitingen bij particulieren, niet voor verbetering vatbaar. De toestand van de brandblusmiddelen, het toe zicht daarop (de motoren worden twee maal per week beproefd), zo mede de organisatie en geoefendheid van het brandweerpersoneel, voldoen aan de daaraan te stellen eisen. 9. Zoals in vraag 8 werd medege deeld is de wijze van brandmelding technisch niet voor verbetering vat baar. Wordt hier echter bedoeld het systeem van alarmering van het brandweerpersoneel, dan moet geant woord worden, dat een centrale alar mering meer ideaal is dan het hier gevolgde systeem van telefonische oproeping. Hier staat echter tegen over, dat bij centrale alai-mering steeds het volledige personeel wordt opgeroepen, en zich drn naar de brandweergarage moet begeven, ter wijl thans een deel van het perso neel zich direct naar de brand be geeft. In hoeverre toch aan centrale al armering de voorkeur moet worden gegeven zal, mede rekening houden de met de daaraan verbonden kos ten, worden bestudeerd. Met de uit komst dezer studie zal Uw Raad in kennis worden gesteld en indien daartoe aanleiding bestaat zullen de benodigde gelden voor perfectionne- ring van het alarmsysteem worden aangevraagd. Er bestaat geen direc te behoefte aan verbetering van de blusmiddelen en de personeelsforma tie. De geoefendheid wordt op peil ge houden door regelmatige oefeningen. Het lid van Uw Raad, de heer mr. J. H. Valentgoed deelde mij, als uw voorzitter, mede, dat hij op de eerst volgende vergadering uw toestem ming wil vragen B. en W. te inter pelleren over de toestand onzer brandweer. Hij zal het op-prijs stel len, indien ik dit punt op de eerst volgende agenda wil plaatsen. Hier aan zal ik voldoen. Boerenleenbank Oegstgeest On der leiding van de heer C. M. den Hollander heeft de Boerenleenbank weer haar gebruikelijke jaarlijkse ledenvergadering gehouden. Aan het eind van het afgelopen boekjaar kon een winst worden geboekt van 2.122,15. Het rekening-courantver- keer nam opnieuw in betekenis toe. Vele rekeninghouders gingen er toe over, om hun bedrijfsopbrengsten of andere hun toekomende betalingen op lopende rekening bij de Bank te plaatsen. Dc crediet- en voorschotverlening werd in het afgelopen jaar wederom van meer belang. De door de over heid in het leven geroepen crediet- beperkingsregeling en de blijkens mededelingen in de pers op han den zijnde Bankwet. welke maatre gelen noodwendig genomen zullen moeten worden in verband met de steeds verder gaande investeringen in de bedrijven, stellen aan het be heer van de Bank hun bijzondere eisen. Hot vertrouwen bestaat dat Bestuur cn Raad van Toezicht, ge bruik makende van de adviezen en richtlijnen van de Centrale Bank al les gedaan hebben en in de toekomst alks zullen doen wat mogelijk is om dc belangen van credietnerr/ers en spaarders zo goed mogelijk te behar tigen. Bij de mededelingen werd aan de vergadering bekend gemaakt dat de koninklijke goedkeuring op de nieu- v c statuten en huishoudelijk regle ment is verkregen. Binnenkort zul len de lopende rekeningboekjes ver dwijnen. Daarvoor in de plaats zul len dagafschriften van de rekening courant aan de rekeninghouders ge zonden worden Het rentetarief voor dit jaar is nog niet vastgesteld, dit in verband met hst disconto-verho ging van dc Ned. Bank cn omdat naar aanleiding hiervan de richtlij nen van de Centrale Bank nog niet waren ontvangen. Men kan wel als zeker aannemen dat de rente voor de uitstaande credieten en voorschot ten aanzienlqk zal worden verhoogd en zo ongeveer tussen de 4 a 5}A zal komen tc liggen. De rekeningen over het boekjaar 1950, sluitend met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 5.508.204,91 en de balans met een actief en een passief van ƒ661.459,71 sluitend met een winst van ƒ2.122,15. werden onvei-anderd vastgesteld. Goedgekeurd werd om de winst over te boeken naar de re serve. De omzet op de lopende reke ningen bedroeg in het boekjaar 5.075.746,36. In het bestuur en in raad van toezicht werden herkozen de reglementair aftredende leden de heren C. J. Hooymans als bestuurs lid en C. M den Hollander als lid van de raad van toezicht. Enige maanden geleden is men begonnen met de bouw van een nieuwe school aan de Oranjelaan, bestemd voor de U.L.O., die tot op heden gehuisvest was in de R.K. Jongensschool der parochie „St. Agatha". De school is thans voltooid en staat nog eenzaam in een onbebouwde ruimte. Dat men aan de bouw van I deze school zo gauw begonnen is, is niet te verwonderen, omdat de be schikbare ruimte in de Jongens school voor de onderbrenging van de Ulo te gering was. Bovendien had de zich uitbreidende Jongensschool deze ruimte zelf hard nodig. Het ontwerp van het schoolgebouw is gemaakt door het ai-chitectenbu- reau Paardekoper Barnhoorn te Lis- se en het werk is uitgevoerd door de aannemers Gebi\ Randsdorp te Lisse. Het is een mooie, ruime school met een viertal lokalen vol licht en zon, alsmede vertrekken voor het hoofd der school, de leraren en voor ge- neeskundigonderzoek. De opening. Dinsdagmorgen heeft de R.K. Ulo school, na een tijdvak van 28 lange jaren eindelijk de beschikking ge kregen over een eigen schoolgebouw. In de moi'gen werd allereerst een H. Mis tot intentie van de leerlingen en leerkrachten opgedragen in de St. Agathakerk. Om 10 uur waren de leerkrachten en de leerlingen aanwezig bij de plechtige inwijding van het school gebouw, die verricht werd door pas toor G. P. A. van Zuylen. De officiële opening van het ge bouw vond plaats om ongeveer elf uur en hierbij waren o.m tegen woordig het volledig college van B. en W., de schoolarts cn schooltand- arts, de architect en de aannemers, alsmede het schoolbestuur. Pastoor van Zuylen, voorz. van het schoolbestuur, i-oemde de mooie inrichting van het gebouw en vei*- trouwde er op, dat in deze nieuwe school de godsdienstige en intellec tuele vorming nog beter tot zijn recht zal komen dan voorheen. Het avontuur van kleine David Bijna twee uur lang gluurden dezer dagen een paar blauwe, be traande ogen, van de vierjarige David Lees, door de gleuf van de brievenbus van een nieuw postkantoor in Noordwest-Lon- den. Hij, en zyn zusje Linda zes jaar oud hadden het deurtje dat gebruikt wordt om de bus te lichten open gevonden. David was er in gekropen en Linda had het deurtje dichtgeslagen, zodat haar broertje zat opgeslo ten. Heel lang heeft het geduurd voordat een postbeambte de deur met een sleutel kwam openen, maar de talloze omstanders hiel pen David een beetje en gaven hem een chocoladereep en een halve sinaasappel door de gleuf van de brievenbus. HILLEGOM Geboren: z. v. R. Kool en D. J. Kriebel; d. v. A. Blokker en G. M. v. Leeuwen; d. v. P. J Möhlman en A. Lei; d. v. A. W. G. Bekkers en M. A. Ben; z. v. T. A. v. Reep en A. J. E. Heirman; d. v. N. C. W. de Groot en A. J. Pouw. Ondertrouwd: A. L. Trossel en G. T. M. Selman. Getrouwd: B. W. Hunting en G. C. van der Wiel. Overleden: G, Veltkamp m. 69 j. Te Utrecht slaagde voor het politie diploma Wachtmeester J. Mol van de Rijkspolitie. NOORD WÏIKERHOUT E.H.B.O. Woensdagavond hield dc E.H.B.O. haar jaarvergadering. Uit het verslag van de penn bleek, dat de inkomsten in 1950 f 425,en de uitgaven 393.95 bedroegen. Ba tig slot 31,05. Tot bestuursleden werden gekozen de heer P Barn hoorn en mej. A. Brant. Tot voorz. wei-d benoemd de heer P. Barnhoorn. Dr. van Praag zeide steeds met genoegen op de cursussen te hebben gewerkt. De opkomst was bevredi gend tot het jaar 1950, toen van de 17 cursisten, die zich hadden opge geven er tenslotte slecht 7 het diplo ma behaalden. 1951 is echter uitste kend begonnen. De oefenavonden worden steeds trouw bezocht. De volgende week zal het examen wor den afgenomen. Na de grote vacan- tie zal een herhalingscursus worden gehouden niet alleen voor cursisten, maar ook voor gediplomeerden. VOORHOUT Gemeenteraad Dc raad der ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Vrijdag 18 Mei a.s. des avonds om 7.30 uur ter be handeling van de navolgende pun ten: wijziging van de bouwverorde ning dezer gemeente; aankoop van een ladderwagen ten behoeve van de Brandweer en de straatverlich ting; vaststelling van de namen van twee nieuwe straten: wijziging van de verordening op de heffing van de vermakelijkheidsbelasting. Aanschaffing ladderwagen Bij de vrijwillige brandweer bestaat reeds lang behoefte aan een ladder wagen voor de bestrijding van brand in de hoge gebouwen in de gemeen te en rr/omenteel is er weer een re den tot aanschaffing bijgekomen door dc hoge natriumverlichtingpa- len, welke kortgeleden in werking zijn gesteld. B. en W. hebben een voorstel dienaangaande aan de raad voorgelegd. Het benodigd bedrag ad 1600. is thans alleszins verant woord. 75% van dit bedrag wensen B. en W. op de post „onderhoud en aanschaffing van brandblusmiddelen te verantwoorden en 25% op de post „onderhoud lantaarns en kosten ver lichting". Zij stellen de raad voor het bovengenoemde bedrag beschik baar te stellen. VOORSCHOTEN Rerum Novarum-hcrdenking. Dinsdag a.s. wordt in de parochie van de H. Laurentius de dag van de ar beid gevierd. Verwacht wordt dat alle parochianen aan dezg- viering zullen deel nemen. Om zes uur 's morgens wordt de H. Mis opgedra gen. met alg. H. Communie. Om half acht in de avond is er Lof, waaronder zegening van de werktuigen en een korte toespraak. Na het Lof, in het R.K. Vereni gingsgebouw, is er een grote Rerum Novarum-herdenking, ter gelegen heid van het feit dat deze encycliek 60 jaar geleden werd uitgevaardigd. Pater Engelbertus O.F.M.Cap. zal spreken over het ontstaan der ency cliek en over de zegeningen, die deze voor alle mensen heeft gebracht. De organisatie van deze dag ligt in han den van de drie standsorganisaties. Zondag wordt aan de kerk het vol ledige programma uitgereikt. Jaarvergadering K.A.B. In de grote zaal van het R.K. Verenigings gebouw heeft de K.A.B. haar jaar vergadering gehouden. Voorz. N. Lamboo deelde mede, dat 52 leden aan de Rerum Novarum-herdenking in Rotterdam zullen deelnemen, ter wijl een lid de afdeling thans, bij de herdenkingsplechtigheden, in Rome vertegenwoordigd. De heer W. v. d. Geest gaf in zijn jaarverslag een levendig beeld van de activiteit gedurende het afgelopen jaar. De financiën bleken in orde te zijn. De aftredende bestuursleden, de heren G. Rovers, C. v. Veen en J. v. Alphen werden allen herkozen. Tot slot maakte men graag gebruik van de rondvraag, om daarna de avond te besluiten met prijskaarten. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Burgemeester mr. Z. de Graaf me moreerde in hoffelijke bewoordingen de goede ï'esultaten van het onder wijs in de afgelopen jaren en hij zeide, dat juist dit eigen gebouw zou bijdragen tot het scheppen van eigen sfeer, die men tot nu toe node gemist had. Voorts werd het woord nog voerd door de schoolarts, mej. dr. C. Cramer; de heer Litjens namens de Mulovereniging, de heer dr. W. A. Simonis, schooltandarts, de heer Paardekooper, architect en de heer J. W. A. Lefeber, weth., die allen in verschillende toonaarden hun vreug de uitten. De heer H. Ragas, hoofd der school, dankte de sprekers en allen, die aan de tot standkoming der school hebben medegewerkt. Hierna werd een ï-ondgang door het fraaie en doelmatige schoolge bouw gemaakt. Ouderavond. Het was van de leiding der school een goede gedachte, om in aanslui ting op de opening een ouderavond tc houden met een enigszins feeste lijk karakter. Het pai-ochiehuis was goed bezet, toen pastoor van Zuijlen opende. In zijn openingswoord deed de pastoor een belangrijke medede ling, n.l. dat tot patroon-heilige der school is gekozen de H. Dominicus Sario. Achtereenvolgens werd een ope ningslied gezongen, enige declama ties ten gehore gebracht en gymnas- tiek-oefeningen en reidansen uitge voerd. Dit alles werd door de leer lingen gedaan en was door de leer krachten ingestudeerd. De mooie avond werd besloten met enkele kleine films met een cultureel doel. Namens de ouders sprak de heer H. Rooijakkei-s enige woorden van erkentelijkheid tot de leraren en deelde mede, dat het plan is geop perd om de school een afbeelding van de Pati'oonheilige te schenken. De heer Ragas dankte tenslotte voor de goed geslaagde avond, de goede opkomst en de aanbieding van het cadeau der ouders. ALPHEN AAN DEN RIJN Sluitingsavond E.H B.O.-Cursus In de bovenzaal van hotel „Centraal" werd Woensdagavond de sluitingsa vond gehouden van de cursus van de E.H.B.O., candidaten, welke, waren opgeroepen, behaalden het eenheids diploma (landelijk) E.H.B.O. Van de 40 deelnemers aan de aanvangcur- sus voldeden er 30 aan de gestelde eisen; twee ervan met eervolle ver melding. Zeven candidaten werden afgewezen en drie waren niet opge komen. Tien hunner bezochten de cursus zonder verzuim. De heer J. v. Brummen reikte aan deze 30 perso nen het bewijs uit. Er werd voorts dank gebracht aan dr. L. W. Hilder- nisse voor de gegeven cursus en de heer Marbus voor diens assistentie. Als blijk van waardering bood mej. de Hertog aan dr. Hildernisse een lichtkast met bijbehorende apparaten aan voor fotografie, alsmede een kistje sigaren. Een wedstrijd werd gehouden o.l.v. de heer J. de Raat in het hulpverle nen bij ongelukken waarbij met op zet fouten werden gemaakt. Tussen een achttal heren en 5 dames, die de fouten het beste aangaven, werden prijzen verloot. De gelukkigen waren mej. v. Oosten en de heer C. Koppen. Nadat dr. Hildernisse, toegelicht met lichtbeelden een belangwekkende verklaring had gegeven van het ontstaan en de ontwikkeling van het menselijk wezen, werd de avond verder nog nuttig besteed door het houden van een hersengymnastiek - wedstrijd tussen twee vijftallen, dames en heren, waaraan eveneens prijzen waren verbonden. Kind aangereden. Toen het 4-ja- rig meisje A. v. Oeveren gistermid dag ter hoogte van kapper de Looy in de Hooftstraat plotseling van het trottoir afliep, werd het gegrepen door een juist passerende motorrij der, de heer J. T. v. H., die in de richting van de Aarbrug reed. Het kind werd tegen de grond gesmakt. Hoewel het ongeluk zich aanvanke lijk ernstig liet aanzien, bleek later, dat het meisje slechts lichte uitwen dige verwondingen had opgelopen. Aanbesteding. Voor de heden ochtend ten raadhuize gehouden aan besteding voor het vernieuwen van drie bruggen in het Goudse rijpad, waarvan de begroting 22.750 be draagt, was grote belangstelling. Er kwamen 25 inschrijvingen uit de bus onder welke zelfs uit Vught en Weert. De laagste inschrijver was de fa. J. v. d. Kooy uit Boskoop met 23.750; hoogste de fa. Keyer te Bla- ricum met ƒ41.000. HAZERSWOUDE Geboi-en: Dirk, z. van M. de Jong en L. Hulsbos; Gerarda, d. van B. H. Vermeulen en J. Stoutjesdijk; Frede- rik Albertus, z. van D. van der Pijl en J. D. Hasselman. Ondertrouwd: P. H. van der Kleij 29 j. te Voorschoten en H. H. Duin dam 28 j. Getrouwd: H. Dorrepaal en J. van Griethuizen; L. Hassefras en G. van Dorp. ROELOFARENDSVEEN AUGURKENTEEL'" TER SPRAKE. De heer W. Driessen, voorz. van het Bedrijfschap Groenten en Fruit, sprak voor de veilingen Ter Aar en Roelofarendsveen over de teelt en afzetmogelijkheid van augurken. Met vier gi-ote autobussen waren bestuur en leden van de veiling Ter Aar naar de Pancratiuszaal in Roe lofarendsveen gekomen om daar in combinatie met de tuinders uit Roe lofarendsveen te gaan luisteren naar deze uiteenzetting. De heer Driessen greep terug naar het tijdperk in het begin dezer eeuw, toen de tuinder in Venlo zelf nog handel dreef in augurken op Duitsland. De opkomst en de groei der veilingen, die dit werk overnamen was het tweede punt van bespreking. Dc jaren waar in men te kampen had met de ge vreesde vlekken, het z.g. stippel in de augurken zijn voorbij. Dit euvel behoeft men thans, aldus de spr. niet meer te vrezen. Augurken komen hoofdzakelijk uit twee centra, N. Limburg en de Veenstreek. Deze twee centra tonen in wezen een groot verschil. In de Venen teelt men grof, klein grof en Bommen. In Venlo fij nere n.l. allereerst A, B, C en ten slotte komen D grof en E bommen vanzelf. Zolang er voor grovere sorteringen afzetmogelijkhe den waren, ging het wel, maar als de vraag hiertoe zich beperkte, kwamen de moeilijkheden. Voor de oorlog had de afzet van augurken grotendeels naar de Duitse markten plaats. Zo wel de Duitse als Nederlandse huis vrouwen maken tegenwoordig niet meer zelf in, zodat een verschuiving in de afzet naar de fabrieken heeft plaats gevonden. Grote augurken teelt Duitsland nu zelf, zodat nu al leen maar vraag is naar de kleinere sorteringen. Daarom moeten wij het aanbod naar deze vraag regelen en geen augurken telen die voor ver nietiging bestemd zijn. Ook hier kan men, althans zeker proberen kleinere sorteringen te plukken.. Niemand kan vertellen hoe de wereldsituatie zal groeien, maar wel kan men zich tij dig aanpassen, door als het getij ver loopt, de bakens te verzetten. Spr. adviseerde dit alles ernstig te over denken. Een uitgebreide discussie bewees dat het betoog van de heer Driessen met aandacht was gevolgd. Vervolgens was het woord aan ir. G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouwcon- sulent, die aan de hand van de gege vens, waarover het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen moment jel beschikt, de betere kansen besprak voor de afzet van kleine augurken. Samenvattend zijn de moeilijkhe den voor de tuinder in de Veenstreek ook deze avond weer tot uiting ge komen. Maar de zeer grote belang stelling bewees, dat men hier van goede wille is, om te trachten uit de WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur.) OVERWEGEND DROOG Wisselende bewolking en bij na overal droog weer. Matige of vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. Op enkele plaatsen lichte nachtvorst, mor gen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. 18 Mei: Zon op C-4.43, onder 20.3 Maan op 17.13 en onder 03.07 uur. BIOSCOPEN. De films van de komende wèek zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het onstuimige blondje", 18 jaar. Lido: „Doorbraak", 18 jaar. Luxor: „Het leven gaat verder", 18 jaar. Trianon: „September affair", strikt volwassenen. Rex. Afgekeurd. U bent misschien geen held, U kunt misschien niet zwemmen en mensen redden. U volgde nimmer een cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken. Maar. u hebt gezond bloed in uw aderen. Dit bloed kan een medemens het leven redden! Daarom wordt uw hulp gevraagd Wordt mensenredder door uw bloed! Het is toch zo gemakkelijk, zo dood eenvoudig en. het kost geen geld en uw naaste zal u dankbaar zijn. Meld u daarom aan bij het Ned. .Roode Kruis, Rijnsburgerweg 3, Leiden. impasse waarin de augurkenteelt mo menteel verkeert, te komen. En wat dit laatste betreft geloven wij, dat het een zeer vruchtbare avond is ge weest. TER AAR Kijnologische successen. Op de Ahooy Internationale honden ten toonstelling te Rotterdam behaalde mevr. Bergsma met haar teckel „Marjanela's Bertha" het kampioen schap met predicaat uitmuntend en met „Jody" het predicaat Z.G. ZOETERWOUDE Zwet en Grooten Blankaart Polder. In de gisteravond in „Het Blesse Paard" gehouden vergadering van stemgerechtigden ingelanden werd de rekening vastgesteld aan inkom sten op 2806.51, uitgaven 2660.58, saldo 145.93. De begroting werd vastgesteld op 3250.40 met een omslag van f 13. voor den Zwet en f 15.50 voor den Grooten Blankaart. Het voorstel van het bestuur om het provinciaal bestuur te verzoeken het bijzonder reglement zodanig te wijzigen, dat dc vrijdom van lasten voor den Zwetpolder 2.50 per h.a. komt te vervallen op het tijdstip dat de lening voor de stichting van het gemaal zal zijn afgelost (over drie jaar) werd aangenomen met 39 voor en 32 stemmen tegen. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP De roeping tot het religeuse leven. Door de Kath. Actie is enige da gen geleden de aandacht van de pa rochianen gevestigd op de retraite tot voorbereiding op de Priesterwij ding, welke op Zaterdag a.s. in de Kathedraal te Haarlem zal plaats hebben, omdat er door de Katholie ken over het algemeen te weinig voor de priesters en priesterroepin gen gebeden en geofferd wordt. In aansluiting daarop werd gister avond in het parochiehuis een z.g. praatavond gehouden voor de ouders en allen die hiervoor belangstelling hadden, waarbij drie korte inleidin gen werden gehouden, een door een priester, een door een leek en een door een kloosterzuster. De Weleerw. Heer G. van dei- Poel, leraar aan het Seminarie Hage- veld behandelde „Priesternood en Seminarieopvoeding" Hopman A. Vlasveld: „Katholieke Gezinsfeer," en de Zuster M. Wilders van de Augustinessen van St. Monica te Utrecht „De roeping tot het reli- gieuse leven bij meisjes" In deze drie inleidingen, werd er aan de hand van cijfers op gewezen, dat door de grote toename der be volking in de toekomst ook de uit breiding van het aantal priesterroe pingen nodig zal zijn. Daarvoor wor den veel gebeden en offers gevraagd, vooral van de ouders in de gezinnen en waneer het mogelijk is mogen en moeten de roepingen voor de geeste lijk staat worden aangekweekt. De sfeer van het gezin kan hier aan op bijzondere wijze medewerken, door een godsdienstig leven en een veel vuldige H. Communie gezamelijk met de kinderen. Zuster Wildei-s vond het jammer, dat er zoveel verkeerde voorstellin gen van het kloosterleven zijn en gaf de verzekering dat het klooster leven zo echt gelukkig kan zijn. De talrijke vragen werden door de drie inleiders uitvoerig beantwoord. Het was een welgeslaagde avond.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2