S)e Rood offensief in Korea hervat Roden vallen weer aan GEALLIEERDEN WEER TOT TERUGTOCHT GEDWONGEN Halt op nieuwe stellingen Pe rzië een kruitvat Irak helpt Syrië Perzische premier had gelijk Een militaire staatsgreep in Bolivia ZONDER BLOEDVERGIETEN Graan voor hongerend India Nederlands atoom-deskundige naar Argentinië DONDERDAG 17 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12283 Directeur: C. M. V. HAMtHSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32^jreL^20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn^20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f .0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Een tweede staatssecretararis aan Oorlog Mr F. J. Kranenburg voorgedragen NOORDELIJKE TROEPEN zijn Woensdagavond op het 49 km. brede centrale front in Korea met de tweede fase van hun lente-offensief begonnen. Op drie plaatsen zijn zijdoorgebroken. Door opeenvolgende krachtige aanvallen werden de verbondenen tot een algemene terug tocht gedwongen naar nieuwe verdedigingsstellingen tussen Tsjoentsjon en Indje. Volgens frontberichten van hedenmorgen hebben Amerikaanse strijd krachten aan het Oostelijk front hedenochtend vroeg het contact met een aanvallend communistisch regiment verbroken en zich terug getrok ken op nieuwe stellingen vanwaar hun artillerie de communisten be schoot. In het gebied van Tsjoentsjon drong een Noordelijk regiment de li nies der verbondenen binnen. Het regiment werd echter teruggeslagen. PROEFAAINVALLEN Felle proefaanvallen van Noorde lijke compagnieën, gesteund door ac curaat mortiervuur, gingen de hoofd aanval op de linies der verbondenen vooraf. Een strijdmacht van naar schatting twee regimenten ondernam aanvallen tegen Zuid-Koreaanse troepen ten Explosie gevaarlijk dichtbij Will Clayton, gewezen onderminis ter van buitenlandse zaken in de Verenigde Staten, heeft in een rede gezegd: „Het bijeenbrengen van on der Russisch toezicht staande „bevrij dingstroepen" aan de Noordgrens van Perzië en het in gereedheid brengen van Britse parachutisten om een door de Russen geïnspireerde actie in dat deel van de wereld af te slaan, toont ons hoe dicht wij zijn bij een explosie in het Midden-Oosten. Een overgang van Perzië naar de Russische machts sfeer zou het machtsevenwicht in de wereld verstoren. De vrije landen zouden dit niet kunnen toestaan. Het zou oorlog betekenen. Dit zou deze zomer nog kunnen gebeuren". ERNSTIGE AANGELEGENHEID, ZEGT MALAN. Dr. Daniel Malan, eerste minister van Zuid-Afrika, heeft Woensdag op vragen van de oud-minister van bin nenlandse zaken Lawrence in het parlement geantwoord, dat, indien er oorlog tussen Engeland en de Sow- jet-Unie over de Perzische oliekwes tie zou uitbreken, dit een wereld oorlog zou betekenen en Zuid-Afri ka „zijn plicht" zou doen. Dr. Malan was van oordeel, dat de Perzische oliekwestie een ernstige aangelegenheid zou kunnen worden. De ogen van Rusland waren op de olievelden gevestigd. Het gevaar school in de mogelijkheid, dat er wanorde in Pezië kon worden ge schapen en de Sowjét-Unie het land zou kunnen binnenvallen met het motief de rust en orde te willen her stellen, aldus Malan. Zuid-Westen van Indje, waardoor de Zuidelijken zich enigermate moes ten terugtrekken. Verkenningsvliegtuigen van d( vijfde luchtmacht hebben grote Noordelijke troepenoewegingen ge meld in het gebied ten Zuiden en Zuidwesten van het Kwantsjon-reser- voir gedurende de gehele nacht. Van het Oostelijke en het centrale front werd later bericht, dat de Noor delijken, na een nacht van hevige aanvallen, over het algemeen tot staan zijn gebracht. De druk is afge nomen. HIJ ZWOM NAAR DE VRIJHEID Een dertigjarige Tsjechoslo waak se R.K. priester is de rivier de Eger overgezwommen, de vrijheid in West-Duitsland te gemoet, aldus is gisteren door de Duitse grenspolitie te Marktredwitz in Beieren meege deeld. De priester Josef Lukas, heeft te genover de politie verklaard, ge vlucht te zijn voor de steeds toene mende druk, die de Tsjechoslowaak- se regering op de katholieke geeste lijkheid uitoefent. DE ONVEILIGHEID OP JAVA Uit Bandoeng wordt vernomen, dat op de onderneming „Vada" in het gebied van Tjiandjoer (West-Java) een jeep van deze onderneming in een hinderlaag werd beschoten; drie inzittenden werden gewond, onder wie de Nederlanders Verwer en van Ooy. DE PHILIPSFEESTEN TE EIND HOVEN EEN JUBILEUM-DAS VOOR DE PRINS. De feestelijk heden ter viering van het 60-jarig bestaan der Philips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven werden Woensdag bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard. Aan de lunch, welke in het ontspanningsgebouw werd aangeboden, werd aan Z.K.H Prins Bernhard een jubileum-stropdas ge offreerd, welke de Prins zo aardig vond, dat hij haar direct omdeed. Rechts: ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het Presidium van de Raad van Bestuur der Philipsfabrieken, die de das reeds draagt (foto boven). Op de onderste foto zien we een tafereel uit het jubileumspel „Wij en Philips....", voorstellende een frag ment uit de geschiedenis der Neder landen, dat door Prins Bernhard en tal van genodigden werd bijge- Eenheden van het Iraakse leger en een aantal squadrons van de lucht macht zijn gisteren in Syrië aangeko men Deze troepenbeweging, die uiter aard met volledige in- en toestem ming van de Syrische regering ge schiedt, „heeft ten doel", zoals het in de officiële verklaring van pre mier Noeri es Said Pasja voor het Iraakse parlement heet, „om Syrië tegen Israëlische agressie te verdedi gen". „De Iraakse eenheden, luchtdoel artillerie van de koninklijke lijf wacht, zullen eerst dan naar Irak te rugkeren, wanneer Syrië ze niet meer nodig heeft", aldus de pre mier. Overigens had de Syrische premier Khaled Azim reeds gisteren laten doorschemeren, dat de vertegen woordigers van een aantal Arabische landen zich bereid hadden verklaard alle militaire hulp aan Syrië te ver lenen, die dit land nodig zou hebben. Vandaag zal de Arabische Liga, die te Damascus vergadert, beslissen, waaruit die hulp zal bestaan. Intussen is de rust, die reeds vier dagen in het grensgebied tussen Is raël en Syrië had geheerst, opnieuw door geweer- en nvachinegeweervuur verbroken. Dit opdanks het feit, dat beide landen de „staakt-het-vuren- resolutie" van de Veiligheidsraad hadden bekrachtigd. In het officiële communiqué uit Tel Aviv over dit incidentwordt echter geen melding van slachtoffers gemaakt. VERZOEK VAN DE VEILIGHEIDS RAAD De Veiligheidsraad der V.N. heeft Woensdag een resolutie in overwe ging genomen, waarin o.m. Israël verzocht wordt, alle droogleggings werkzaamheden in de gedemilitari seerde zone van Hoeleh aan de Syri sche grens te staken. De resolutie wordt gesteund door Frankrijk, Engeland. Turkije en de V.S. De raad ging tot Vrijdag uiteen. Reeds enige maanden is een uit tocht van Joden uit Irak naar Israël aan de gang en tot op heden hebben ongeveer 80.000 Joden, die van de Iraakse nationaliteit afstand hebben gedaan, het land verlaten. Een aantal Joden is er in geslaagd, vóór de regering hun bankrekening blokkeerde, hun bezittingen te ver kopen en hun geld naar het buiten land te smokkelen. De Iraakse regering staat de ver trekkende Joden toe een kleine som geld mee te nemen. Een aantal ver- trekkenden, die trachtten grote som men geld te smokkelen, is door de douane aangehouden. Sedert 1 Mei jl. hebben ongeveer 10.000 Joden Irak verlaten en nog 25.000 wachten op hun beurt om naar Israël te reizen. BEDEVAART-VLIEGTUIG NAAR] een aantal zieken die een bedevaart- LOURDES VERTROKKEN. Gis- tocht maken naar Lourdes teren is van Schiphol een toestel van Met grote zorg wordt een patiënte de K.L.M. vertrokken met aan boord I het vliiegtuig in gedragen. Een (mislukte) aanslag op zijn leven ^A EEN KORT VUURGEVECHT heeft de politie te Teheran een ter rorist gearresteerd, die van plan was, een moordaanslag te plegen op premier Mossadeq, die uit vrees voor een aanslag al vier dagen lang het parlementsgebouw niet meer wil verlaten. De gearresteerde, Abdoel Wassim Rafii, is op één na de belangrijkste man van de Feydan Islam een zeer fanatieke groep, waarvan de naam betekent: zij die bereid zijn hun leven te geven voor de Islam. Dezelfde groep, waarvan nu in het geheel zeventien leden zijn gear resteerd, heeft ook de dood van premier Razmara op haar geweten. De leden zijn buitengewoon felle tegenstanders van alle vreemde invloeden in Perzië. Dat gaat alleen maar op, wanneer de Perzische regering, na op Russisch verzoek hebben geprobeerd zich te verdedigen, niet in staat is zichzelf te helpen. Alle kranten eisen, dat er zo veel mogelijk haast zal worden gemaakt met de uitvoering van de nationali satie. Zij geven echter toe, dat dan meteen de vraag rijst, wie moet zor gen, dat de olie blijft vloeien Mossa deq heeft zich slechts zeer vaag uit gelaten over het in dienst houden van de Engelse deskundigen en hot laten komen van Amerikaans perso neel. OORLOGSZUCHTIGE TAAL. Terwijl minister Acheson te Wash ington een nieuw beroep deed op Engeland en Perzië om gematigd heid te betrachten in hun geschil over de nationalisatie van de olie, kwamen vele Perzische kranten uit met oorlogszuchtige artikelen. Zij stellen de kwestie van de Per zische olie voor als een heilige zaak en verlangen, dat, wanneer de Engel sen troepen sturen naar Abadan, de heilige oorlog zal worden afgekon digd. „Het sturen van troepen zou politieke zelfmoord voor Engeland betekenen", schreef een nationalis tische krant. Een andere krant zinspeelde op de mogelijkheid van Russische inter ventie en schreef, dat Russische troe pen al gereed staan om Perzië bin nen te rukken, wanneer de Engelsen zo dwaas zouden zijn om te probe ren het gebied van Abadan te bezet ten. Het blad herinnerde aan het RussischPerzische verdrag van 1921, dat de Russische troepen het recht geeft, Perzië binnen te trek ken, wanneer: 1. Een derde mogendheid gewapen derhand probeert Perzië te over weldigen; 2. Een derde mogendheid Perzië probeert te gebruiken als basis voor operaties tegen de Sovjet- Unie. Het Boliviaanse leger heeft zich gisteren van de macht in het land meester gemaakt en een militaire junta ingesteld, die voorlopig het be stuur in handen houdt. President Lagoitia is afgetreden en is uit het land gevlucht. Er heeft geen bloed bij deze staatsgreep gevloeid. De staatsgreep is een uitvloeisel van de verkiezingen van tien dagen geleden, toen president Lagiotia werd verslagen door Paz, die echter een te geringe meerderheid had om Lagoitia onmiddellijk te verdrijven. Overeenkonvstig de grondwet zou de oude president nog een paar maan den in functie blijven. Dan zou het parlement een opvolger voor hem kiezen. Victor Paz, die zijn kans afwachtte om de macht in handen te nemen, vertoeft sinds 1946 in ballingschap. Zijn terugkeer zou ongetwijfeld ge paard gaan met gewelddadigheden en om dit te voorkomen is president Lagoitia „vrijwillig'1 afgetreden (en vervolgens haastig naar Chili ge vlucht) na de macht in handen te hebben gelegd van het leger. De eerste daad van de militaire junta was het afkondigen van de staat van beleg voor het gehele land. Er mag niet worden gestaakt. Er is volmacht verleend tot een algeme ne of gedeeltelijke mobilisatie van het leger en van burgers, die kun nen worden gebruikt om de openba re orde te handhaven en door het gehele land diensten te verrichten. Wat de politieke kleur is van de staatsgreep kan nog niet worden vastgesteld. De militaire junta heeft echter een manifest uitgegeven, waarin wordt meegedeeld, dat de nieuwe regering toezicht zal uitoefenen op de mine rale rijkdommen van het land en er voor zal zorgen, dat die worden ge bruikt voor het welzijn van het volk en ten behoeve van projecten, die de vooruitgang en de ontwikkeling van het land tot doel hebben. Amerika zal 2 millioen ton graan naar het hongerende India sturen. De Senaat keurde gisteren het voor stel daartoe goed, met dien verstan de, dat deze voedselzending door een lening gefinancierd zal worden. De aflossing van deze lening zal moe ten geschieden met grondstoffen, die Amerika kan gebruiken, als mangaan en monaziet. DRIEHONDERD DODEN IN~~ PAKISTAN. In officiële kringen te Dacca (Oost-Pakistan) is Woensdag ver klaard, dat meer dan driehonderd personen naar men gelooft om hot leven zijn gekomen en 1.200 gewond als gevolg van de wervelstorm, die het district Faridpoer in Oost-Paki stan Zondag jl. heeft geteisterd. Naar gemeld zijn vijf dorpen ver woest. PORTUGESE KROONPRETEN DENT ZWAAR GEWOND. De Portugese kroonpretendent, de hertog van Braganza, en zijn echtge note, de hertogin Maria Francesca van Braganza, zijn bij een auto-on geval bij Thionvillc ernstig gewond. De auto was op het vochtige wegdek gaan slingeren en tegen de berm op gereden. De hertog heeft een sche delbreuk en zijn linkerschouder is gebroken; voorts is hij over zijn hele lichaam gekneusd. De hertogin heeft een gebroken schouder; zij verkeert niet in levensgevaar. Beiden hebben verleden week te Nancy het huwelijk van aartshertog Otto van Habsburg bijgewoond. PéTAIN NAAR NANTES? Indien zijn gezondheidstoestand dit toelaat zal ex-maarschak Pétain van zijn verbanningsoord op het eiland lie d'Yeu naar een militair hospitaal te Nantes worden overge bracht, zo verneemt A. P Gister avond zou hierover op het ministe rie van Justitie een bespreking heb ben plaats gevonden, waaraan ook door een hoofdofficier van gezond heid van de Franse vloot werd deel genomen. De overbrenging zou in het geheim geschieden met een vaartuig van de marine. De Franse regering heeft echter hieromtrent nog niets bekendgemaakt. Eén van Pétain's vrienden verklaarde: „Dit gebaar komt te laat, men zal hem nooit meer kunnen overbrengen." Naar het A.N.P. verneemt heeft de Minister van Oorlog aan H.M. de Ko ningin ter benoeming tot staatssecre taris van oorlog met ingang van 1 Juni 1951 voorgedragen mr F. J. Kranenburg te Rotterdam. Het ligt in de bedoeling bij het ministerie van oorlog twee staatssecretarissen in te stellen, zodat ook de huidige staats secretaris van oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman als zodanig zal blijven optreden. De taakomschrijving der beide staatssecretarissen zal inhouden een werkverdeling, welke betrekking heeft op de personele en materiële sector. De staatssecretaris Moorman zal zich in het bijzonder belasten met de personele aangelegenheden, terwijl mr. Kranenburg de materieel voorziening zal behartigen. De aanstaande nieuwe staatssecre taris is een zoon van de voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kra nenburg en thans advocaat en pro cureur te Rotterdam. In een kort onderhoud, dat het A.N.P. met hem had, zei de te benoemen functiona ris, dat zijn functie zowel de land macht als de luchtmacht dekt en hij die zal moeten uitoefenen in volle dig „teamwork" met de minister cn de heer Moorman. Verder vertelde mr. Kranenburg dat hij overtuigd is van de noodzaak ener zo snel moge lijke materiaalvoorziening. Hij is re serve-ritmeester der cavalerie en commandeerde in 1947 de tactische school der cavalerie. Mr. Kranenburg is voorts voor zitter van een der Rotterdamse af delingen der Partij van de Arbeid, lid van de Rotterdamse gemeente raad en secretaris van de militaire commissie van de Partij van de Ar beid. Voorts is hij nog voorzitter der plaatselijke commissie in Rotterdam- Noord en lid van de gewestelijke commissie van „Steun Wettig Ge zag" en ook voorzitter van de afde ling Rotterdam van „Het Groene Kruis." Hij is 40 jaar. A. C. de Bruyn bij de Paus De verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruyn, is gisteren met twintig andere func tionarissen van de K.A.B., per KLM op Schiphol aangekomen. Over zijn audiëntie bij de Paus vertelde de heer A. C. de Bruyn, dat hij Z.H. had mogen vertellen over het doel, de werkwijze en de instellingen van de K.A.B. Do Paus bleek hierover vol bewon dering te zijn. „De Nederlanders zijn een door God gezegend volk" zcidc de heilige Vader, die daarbij tevens gelegenheid vond zijn lof uit te spre ken over kardinaal De Jong. „Zijne Heiligheid vond het jammer, dat de kardinaal door gezondheidsredenen genoodzaakt was om een coadjutor te vragen". De heer De Bruyn heeft aan de Paus verzocht tot de op 26 Mei in Rotterdam' verzamelde leden een korte boodschap te willen richten, liefst in het Nederlands. „Zonder aarzeling en niet enthousiasme wil ligde de Paus dit verzoek in". Deze pauselijke toespraak zal via band of plaat in het Feijenoord-stadion ten gehore worden gebracht. BIJ BIOSCOOPBRAND 317 DODEN. Bij de brand van Maandag in een bioscoop te Kano in Noord-Nigeria, blijken thans 317 pesonen te zijn om gekomen. Van dit aantal kwamen 144 mensen in de vlammen om, 173 stierven naderhand aan hun verwon dingen. De toestand van 57 personen is nog steeds ernstig. De eerste buitenlandse atoomge leerde, die toegang zal krijgen tot het geheel van de wereld afgesloten domein van het Argentijnse atoom onderzoek, is professor dr. C. J. Bak ker, directeur van het laboratorium van het instituut voor kernphysisch onderzoek en hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit. Voor on bepaalde tijd is prof. Bakker van ochtend per vliegtuig naar Argenti nië vertrokken. Hij zal zich begeven naar het eiland Huemel in het Nahuel Huapi- meer bij Bariloche, waar die in Oos tenrijk geboren professor Richter het atoomonderzoek leidt. Tijdens het bezoek, dat prins Bernhard aan Argentinië bracht is gebleken, dat daar belang wordt gesteld wordt in het Nederlandse cyclotron. Een model ervan neemt President Péron deed zijn medede lingen over de resultaten, die prof. Richter zou hebben bereikt, eind Maart. Prof. Richter verklaarde bij die gelegenheid in staat te zijn atoomenergie vrij te maken volgens een geheel nieuwe methode, zonder materialen te gebruiken die tevoren als onmisbaar waren beschouwd. Het in Argentinië ontwikkelde proces zou wegens de goedkope grondstof fen, die erbij worden gebruikt zelfs goedkoper zijn dan het opwek ken van electriciteit. De verklaringen van president Pé ron en prof. Richter zijn over het al gemeen zeer sceptisch ontvangen. KoAAettje... professor Bakker mee op zijn reis. krachten. Strijd prikkelt en staalt oivze beate

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1