S)e De Paus sprak Nederlands In afwachting van de aanval Morgen volle maan Ook Bradley is het oneens Zijn politiek was gevaarlijk met MacArthur Geschil om Perzië's olie WOENSDAG 16 MEI 1951 42ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELIJ Hoofdredacteur: L. C. J. ft00ZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 73826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. rnnd., t S.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. relefoontjes t 130 SOBERHEID P*R wordt, gelijk minister In 't Veld heeft aangekondigd, een lande lijke actie op touw gezet voor verso bering, een actie, welke gesteund wordt door de Nederlandse Jeugd gemeenschap, en menig ander genoot schap. De regering moge daarbij al lereerst op 't oog hebben de betalings balans. welke zo scheef hangt als de lamp in vele huisgezinnen, de mede werking, welke de verschillende ge nootschappen aan de actie hebben toegezegd, is een teken, dat er een diepere beweegreden aan ten grond slag ligt dan alleen maar bezuinigen, bezuinigen en nog eens bezuinigen. De Quatertemperdag van heden en de volgende schijnen een uitgezochte gelegenheid om de versobering aan te prijzen, doch de schijn bedriegt. De reden, dat wij enige dagen op de volle ontplooiing van de actie vooruitlopen, Is de persoonlijke omstandigheid, dat wij er enige weken tussen-uit trek ken en alvorens buiten-gaats devie zen te gaan verteren, nog even de versobering willen aanbevelen! Dat we desondanks, zonder daarin huichelarij te onderkennen, de ach- terblijvenden soberheid durven voor praten, is een bewijs te meer, dat het bij deze actie, naar ons gevoelen ten minste, om andere dan om gelds waarden gaat. De gevolgen ervan zul len wel bezuiniging zijn, doch het streven ervan mikt in hoger richting. LJET is altijd een voorrecht en in dat geval bovendien een gemak, te schrijven voor een zo degelijk- Christelijke lezerskring, als de stad Leiden, de Duinstreek en het Rijn land blijkens de statistieken herbergt. Er is geen kans op misverstand bij de bewering, dat soberheid en levens geluk recht evenredig tot elkaar staan, de soberheid niet opgevat als stoffelijke ontbering doch als een ge steltenis om van de goederen der aarde gebruik te maken met mate. Men zal ons smalend voor de voe ten werpen, dat in vele gezinnen het gebruik maken van de aardse goe deren beneden de maat is komen te liggen. Het wordt niet ontkend. Doch dan rijst er tóch enig mis verstand aangaande de bedoelingen van de versoberingsweek, zoals wij die zien. En dan is het tóch een goe de aanleiding de Quatertemperdag er in te betrekken (dit ter loops: Quatertemperdag heeft niets met „kwaad" te maken, doch betekent ..vier seizoenen"; in ieder jaargetijde vallen drie vasten-dagen). Op zo'n Quatertemperdag wil het gebruik, dat er, behalve slechts één volle maaltijd op tafel, geen suiker in de thee wordt gedaan. Men kan tegen dit huismoe derlijk ingrijpen in onze dierbare levensgewoonten mopperen (het helpt toch niets); men kan óók het bittere vocht slikken als mede-offer tje voor een zo groot belang als de vorming van goede priesters. De ge dachte, één gemeenschap te vormen, wordt meer door gezamenlijk offe ren bewerkstelligd dan door geza menlijk feesten (ofschoon alles op zijn tijd). I"\E thee zonder suiker op Quater- temperdag is precies, wat de ver sobering beoogt. Deze is geen doel, maar middel tegen de volkskwaal van neiging tot weelde en gemakzucht. Hoe men al degenen, die van het Christendom niets weten of weten willen, geestdriftig moet maken voor een onaangenaam geneesmiddel, dat het volkswelzijn bevordert, is ons niet duidelijk. Ook bij Christenen is niet altijd een hogere beweegreden uitgesproken de - drijfveer, doch de stemming in het Christendom is na drukkelijk soberheid in leefwijze en zo al niet (om een vroom woord te bezigen) onthechting, dan toch zeker een niet boven alles waarderen van de vergankelijke goederen. In de practijk van het leven komt daar vaak niet veel van terecht, maar iedereen proeft, wat de ware geest van het Christendom is, wanneer om een voorbeeld uit het verleden te nemen de nonnen van de adellijke abdij van Leeuwenhorst bij Noord- wijk aanvankelijk zo sober en een voudig leefden, dat de angelus-klok aan een boom bengelde, terwijl de abdij later tot grote rijkdom en een weelderiger manier van leven ge raakte. De overgang tot weelde en tot gemakzucht is ieder mens van nature eigen en wordt tegenwoordig hevig aangezet door de behoefte prikkeling van vermaak en gemak. Daartegen keert zich de versobe- rings-week. HET is een gezonde opvoedkundige stelregel, dat men kinderen niet in alles hun zin moet geven. Een ver troetelde jeugd geeft een slap ge was. Deze stelregel geldt niet minder voor volwassenen. Wanneer een heel volk erop uit is zichzelf in alles zijn zin te geven wordt het een slap en lummelig volk, dat ook als 't niet van buiten wordt bedreigd aan eigen zwakte wegkwijnt. De troepen van Hannibal waren geen knip voor de neus meer waard, toen zij in het weke klimaat van Zuid-Italië op hun lauweren hadden gerust. Het behoeft geen bewijs, dat de zin voor weelde en genot in ons volk de laatste tientallen van jaren, in 't bizonder sinds de jongste oorlog, onrustbarend is gestegen in alle stan den, zonder uitzondering. Zelfs de oerenstand, zo lang trouw aan be- ->nken degelijkheid, is op het hel- *d vlak geraakt. n feite komen sommige lagen niet of spaarzaam aan weelde en gemak zucht toe, doch de stemming, de be geerte ertoe is overal in overspan nen mate aanwezig. Deze begeerte, indien tijdelijk, wekt nieuwe, steeds-verdergaande strevin gen. Deze begeerte, indien door de omstandigheden onvervulbaar, wekt ontevredenheid en afgunst. Vervuld of onvervuld heeft ze tot enig gevolg het natuurlijk levensge luk tot in de wortel aan te tasten en stekeblind te maken voor de hogere waarden, door welke het mensdom verheven is boven de natuur. Het ge luk van het leven wordt nagestreefd daar, waar het ons juist ontglipt. Het geluk des levens ligt in trouwe, desnoods harde plichtsvervulling, doch ook deze plichts-vervulling heeft kop noch staart wanneer ze niet bezield wordt door het opgewekt af leggen van rekenschap aan een veel hogere autoriteit dan de Staat kan opbrengen. Het lijkt ons daarom zo moeilijk louter op grond van staatswelzijn het volk soberheid voor te houden, al juichen we de poging toe en al kan men met elk resultaat ervan tevre den zijn. OFFICIëLE HERDENKING VAN HET JUBILEUM VAN PHILIPS. Gisteren werd in Eindhoven offi cieel het zestig jarig bestaan van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken herdacht. Een van de hoogtepunten van de herdenking was de onthul ling van een standbeeld van dr. A. F. Philips, door de burgemeester van I Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolf schoten. Bij de plechtigheid waren o.m. Philipsdirecteuren uit dertig landen aanwezig. Een overzicht tijdens de rede van Ir. F. J. Philips na de onthulling van het monument. „RODE DEKEN" ONGEWENST Dr. Hewlett Johnson, de „rode deken" van Canterbury, die heden avond op een bijeenkomst van het (commnistische) „Haagse Vredes- comité" zou spreken zal niet komen. De regering heeft hem nl. de toegang tot ons land geweigerd, omdat zij voorziet, dat dr. Johnson hier onge wenste politieke activiteit zal ont wikkelen. Reeds eerder is gemeld, dat de communisten blijkbaar bezig zijn voorbereidingen te treffen om ook aan hun zijde vliegtuigen in de strijd te werpen, die dm hun bases in Noord-Korea en niet ir. ?Jands;oerijc zouden moeten hebben, om geallieer de vergeldingsaanvallcn op laatstge noemd gebied te voorkomen. Een hoge functionaris van het hoofdkwartier tier Amerikaanse luchtmacht in het Vent' Oosten heeft Dinsdagavond hieco\w medegedeeld, eist de Chinese communisten, on danks aanhoudende verwoestende luchtaanvallen der verbondenen, on verdroten voorgaan met het aanleg gen van een keten va.i vliegbases in Noord-Korea zich uittrekkend van Oost- tot Westkust, waarvan althans AMERIKA KAN ZICH GEEN TOTALE OORLOG VEROORLOVEN {BISTEREN IS GENERAAL OMAR BRADLEY, voorzitter van de raad van chefs van staven, als derde getuige verschenen voor de twee senaatscommissies, die een onderzoek instellen naar het ontslag van MacArthur. Ook Bradley blijkt van mening te zijn ,dat MacArthurs plannen voor uitbreiding van de oorlog tegen Rood-China het risico van een nieuwe wereldoorlog inhouden Tegen degenen, die critisch staan tegenover de oorlogvoering in Ko rea en met ongeduld gadeslaan, hoe men de oorlog angstvallig tot Ko rea beperkt, voerde generaal Bradley aan: Wij zijn militair niet in de positie om het er op aan te laten komen, zelfs al hadden wij besloten om een totale oorlog te verhaasten doorde kansen op vrede te verzuimen. PLAATS, TIJD EN VIJAND ZIJN VERKEERD. „De strategie van MacArthur zou 1 Amerika betrekken in een verkeer de oorlog, op de verkeerde plaats, op het verkeerde tijdstip en tegen de verkeerde vijand." Bradley liep vooruit op de caritiek, die hij over deze uitlating waarschijnlijk zal ont moeten, door er aan toe te voegen: Men zal wel zeggen: Waarom adver- teren de chefs van staven het feit, j dat wij militair nog niet sterk ge noeg zijn om de zaken met Rusland scherp te stellen? Maar onze capaci teit is aan de communisten niet on bekend. Zij kunnen militaire kracht i van anderen uitstekend schatten en I zijn er zich ten volle van bewust, dat wij, al zijn we niet voldoende voor bereid om een ultimatum te stellen, heel hard terug kunnen slaan moch ten wij of onze bondgenoten worden aangevallen. Met de politiek, die wij tot dusver hebben gevolgd, hebben wij een to tale oorlog, die dood en vernietiging zou hebben gebracht voor millioe- nen Amerikanen en bondgenoten, zeer zeker vermeden. Wij leven absoluut niet in de illu sie aldus generaal Bradley dat de strategie, die wij tot nu toe heb ben gevolgd, garandeert, dat er ons geen wereldoorlog te wachten staat, maar wij geloven, dat wij moeten volharden in een politiek van ge duld en vastbeslotenheid zonder een nieuwe oorlog te provoceren. Uitbreiding van de oorlog tegen de Chinese cömmunisten buiten Ko rea zelf zou nog meer Amerikaanse strijdkrachten vooral marine en luchtmacht ter plaatse binden, zonder dat de Sovjet-Unie gedwon gen zou zijn één enkele soldaat in het veld te brengen en dat zou het Kremlin meer genoegen doen dan enig ander besluit, dat wij zouden kunnen nemen. Zij kwamen en zwegen De plaatsvervangers der Grote Vier te Parijs hadden gistermiddag nauwelijks de tijd om elkaar te be groeten, voordat de bijeenkomst ver daagd werd. De gehele vergadering duurde ongeveer 30 seconden. Dr. Philip Jessup, van de Vex*. St., riep de aanwezigen tot de orde, stelde vast,, dat geen van zijn drie collega's het woord wenste cn verdaagde de conferentie tot heden 16.00 uur. Het was de 52ste bijeenkomst van de plaatsvervangers. MOSSADEQ HOUDT ZICH NOG SCHUIL rvE GEMENGDE OLIECOMMISSIE van Perzië heeft gisteren eenparig besloten, dat „wegens de nietigheid van de olieconventie van 1933, welke het Iraanse volk werd opgedrongen, de Anglo-Iraanse oliemaat schappij zich niet kan beroepen op het artikel van deze conventie over arbitrage". Volgens doorgaans goedingelichte kringen zou dit antwoord nog gisteren ter kennis van de maatschappij worden gebracht. Verwacht werd, dat heden een in krachtige bewoordingen vervatte Britse nota te Ankara zou worden overhandigd. Deze nota zou gisteren opgesteld zijn door minister Morrisen, na raadpleging met Washington. heeft laten intimideren. Een commu nistisch bewind zou het verlies van de rijke olievelden voor het Westen betekenen. De Perzische minister-president Mossadeq, die een toevlucht heeft gezocht in het parlement en hard nekkig weigert het gebouw te verla ten, omdat hij meent, dat zijn leven in gevaar is, heeft gisteren een dele gatie van de Tweede Kamer ontvan gen. Voor de buitenwereld heette het, dat de Kamer met de minister president overleg wenst te plegen in zake de hervorming van de kieswet, doch in werkelijkheid zou op deze bijeenkomst de vraag zijn behandeld: wat moet Perzië doen als Engeland troepen naar de olievelden van Aba- dan zendt? Teheran begint zich intussen te er geren over het weinig hclfdhaftige gedrag van minister-president Mos sadeq. Hij houdt zijn deur potdicht en heeft het gebouw, waar hij zich heeft opgeslóten, laten afzetten door een sterke wacht van soldaten. In de tuin staan achter elke struik een aan tal gehelmde soldaten verdekt opge steld en achter het hek glinstert een haag van bajonetten. Slechts zijn vrouw en zijn kinderen zijn er in ge slaagd door deze versperring heen te breken om zich bij hun man en va der in het gebouw te vervoegen. Naar Ass. Press te Londen ver neemt, zou Engeland voorstellen een regeringscommissie naar Iran te zen den voor een regeling van het con flict. Vele Britse functionarissen ver wachten, dat een ontknoping van het geschil spoedig zal komen. Men twij felt er te Londen niet aan, dat als laatste stap de Britse regering het zenden van parachutisten in petto houdt. In sommige kringen wordt ge vreesd, dat de communistisch ge oriënteerde Toeden-partij een gele genheid voor een machtsgreep heeft gekregen, doordat Mossadeq -:~u zich straaljagers zouden kunnen opstij gen. De officier deelde mede, dat de communisten in de Noorti-Koreaanse hoofdstad Pjongjang de bouwvallen van gebombardeerde gebouwen langs de hoofdweg hebben weggeruimd en er een geïmproviseerd, doch zeer goed bruikbaar vliegveld hebben aangelegd. Inmiddels wordt in berichten uit de Westelijke frontsector gemeld, dat het aantal in Zuidelijke richtingen trekkende vluchtelingen sterk is toe genomen, hetgeen tot nu toe een van de zekerste aanwijzingen is geweest voor een komend offensief der com munisten. Een nieuwe aanval der Chinezen wordt dan ook „spoedig" verwacht. Een officier van dc front linie. die dit aan een correspondent van Reuter mededeelde, voegde hier- aan nog toe: „De Chinese communis ten zullen ons bij een tweede aanval, nog pax*ater vinden dan bij de eerste fase van hun „voorjaarsoffensief". Volgens de jongste berichten heb ben dc Noordelijken tussen Tsjoents- jon aan het centrale front en Indje in de Oostelijke sector grotere offen sieve activiteit aan de dag gelegd. Waarnemei's geloven, dat zij de li nies van de V.N. op zwakke plekken willen aftasten vooidat zij tot een nieuw offensief overgaan. Commandanten aan het front nen, dat de roden wellicht tot Don derdag, wanneer het volle maar zullen wachten met hun nieuwe aan val. TYPHUS DECIMEERT RODEN. George Armstrong, chirurg van het Amerikaanse leger, is van mening, dat aan de zijde van de vijand de typhus zo verschrikkelijk huishoudt, dat waarschijnlijk meer Noord-Ko- ï-eanen en Chinezen door deze ziek te zijn gedood dan door de wapens der geallieerden. Volgens Armstrong heeft de vijand „in buitensporige mate" te lijden van ziekten als typhus, lepra, pokken en tetanus, waarvan de verbonden le gers betrekkelijk vrij blijven. De Raad van Europa stelt teleur De eerste zitting in 1951 van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa is Dinsdagavond te Straatsburg geëindigd. De veigadering betreurde, dat „hetgeen tot nog toe tot stand is ge bracht de verwachtingen, gewekt bij de oprichting van dc Raad van Europa, niet in vervulling hcct't doen gaan". Er waren 77 van dc 125 leden aanwezig, toen de vergadering for meel deze mening uitsprak. Het belangrijkste resultaat van dc huidige zitting is. naar de mening van vele sprekers, het besluit om tc t vechten de volkeren var. Europa en Noord-Amcrika in een hechtere ge meenschap bijeen tc brengen. De vergadering besloot tevens haar banden met het Britse Gemene best en de van Frankrijk, België en Nederland afhankelijke gebieden te verstevigen. Zij verzocht de parle menten van genoemde landen er ge bieden waarnemers naar haar zittin gen te zenden. De vergadering ver zocht de 15 regeringen van de Raad de mogelijkheid van nauwere econo mische samenwerking van deze lan den en gebieden met West-Europa te ocstuderen De vergadering nam Dinsdag een resolutie aan, waarin de vorming van een Atlantische Raad wordt voorgesteld, welke een eerlijke ver deling van schaarse grondstoffen moet bewerkstelligen om daardoor de wereldprijzen te verlagen. EEN GOEDE TIP VOOR CHUR CHILL. Aandachtig luistert de En gelse staatsman Winston Churchill naar zijn jockey voor de aanvang van de paardenraces te Hurst Park. Dat de tip, welke Churchill kreeg, een goede was, bleek later, toen zijn paard „Colonist 11" de „Winston Churchill Stakes" won vóór het paard „Above Board" van de Engel se koning. KONINGIN JULIANA LOST POST DUIVEN. Ter gelegenheid van de jubeldag van het Nederlands Pad- vindsters Gilde welke gisteren te Lunteren werd gehouden, werd een boodschap tot het Nederlandse Volk gericht. Deze boodschap werd door middel van postduiven naar Amster dam, Rotterdam en de elf provin ciale hoofdsteden gebracht. De post duiven werden door H.M. de Ko ningin te Lunteren gelost. Foto geeft het moment weer, waar op de vorstin de gevleugelde bood Ko-Weitje... Het kost altijd wat om „Hoepel op" te zeggen tegen mensen en of dingen, r x die een blok aan je been zijn. Maar schappers het luchtruim laat kiezen. het kort mecr „n ze mee slcpen

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1